Politie moet buurten weer in PZC Kans op aanslag stijgt door inzet elitetroepen Afghanistan PZC Bietsuiker maakt langzaam plaats voor rietsuiker Koehandel PvdA bundelt bevindingen van wijkbezoeken in boekje te gast 22 juni 1955 woensdag 22 juni 2005 De PvdA heeft een groot aantal werkbezoeken afgelegd om met de bevolking te praten over ma nieren om de veiligheid in buur ten te verbeteren. De belangrijk ste les is dal de politie dicht bij de mensen zijn iverk moet blij ven doen. Deze week worden de bevindingen gepubliceerd, sa mengevat in een bundeltje: 'Be woners verdienen veiligheid.' door Peter van Heemst, Piet Straub en Aleid Wolfson De les die wij trokken uit ons rondje langs bijna twintig buurten en wijken komt op een goed moment. Het politiebestel is volop in discussie. Sinds het aantreden van het kabinet Bal kenende zien we een centralisa tie van het politiewerk. De mi nisters van Binnenlandse Za ken en Justitie willen hun greep op de politie versterken ten kos te van de invloed van de burge meesters. Ze koersen aan op een nationale politie. Aan het eind van deze maand komt er een evaluatie uit van het politiebestel sinds 1994. In dat jaar zijn gemeentepolitie en de rijkspolitie samengevoegd en omgebouwd tot vijfentwintig re giokorpsen. Het instellen van één nationale politie is een vol gende, nog ingrijpender stap. De PvdA maakt een andere keu ze. Wij willen een veelzijdige po litie, die handhaving van open bare orde en de hulpverlening even belangrijk vindt als de be strijding van criminaliteit. Wij willen politie dicht bij huis. Waarom? Omdat de politie daar moet zijn waar de problemen van overlast en criminaliteit merkbaar en zichtbaar zijn. En dat vraagt om korte lijnen. De weg van de Millinxbuurt in Rot terdam of de Brink in Dwinge- loo naar het ministerie van Bin nenlandse Zaken (en weer te rug!) is behoorlijk lang en langs die weg liggen vertragingen, mis De PvdA vindt dat de politie thuishoort in buurten en wijken. In tegenstelling tot de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie, die meer en meer voelen voor een nationaal korps, zijn de sociaal-democraten gekant tegen een verdere centralisatie. foto Wim Kooyman verstanden en bureaucratise ring op de loer. Wij zijn ervan overtuigd dat de politie de beste resultaten voor burgers en be drijven boekt als er een solide georganiseerde samenwerking is met iedereen die in een buurt of wijk een steentje kan bijdra gen aan veiligheid. De gemeente is en blijft wat ons betreft de mo tor van een integrale aanpak van veiligheid. Centralisatie van de politie staat haaks op de decentralisa tie die op veel terreinen is inge zet. Het lokale bestuur krijgt meer te vertellen over onder wijs, bijstand, werk, welzijn en zorg in de gemeente. Vanuit de gedachte dat beslissingen zo doende dichtbij en samen met mensen worden genomen. Het is bizar dat bij de politie een bewe ging is te zien die hier haaks op staat. Een ingrijpende reorgani satie betekent dat de politie weer jaren vooral met zichzelf bezig is. Dat hebben we in 1994 gemerkt en de PvdA wil dat niet voor een tweede keer meema ken. Klein Natuurlijk valt ook aan het hui dige politiebestel nog wel wat te verbeteren. Soms zijn de politie korpsen zo klein dat we ons af vragen of ze anno 2010 nog alle diensten kunnen bieden waar de burger recht op heeft. Daarnaast moeten we de politie korpsen veel meer op de huid zit ten bij samenwerking op het ter rein van iet. Het uitwisselen van gegevens over veelplegers of hooligans loopt nog steeds moei zaam. Dat moet en kan dus veel beter. Tenslotte moet de politie de bur gers waar voor hun belasting geld geven. De PvdA was de eer ste die vroeg om betere afspra ken over de politieprestaties. Dat is trouwens wat anders dan de eenzijdige aandacht voor het uitschrijven van zoveel mogelijk bonnen! Waar het om gaat is dat de politie de burgers veilig heid moet bieden, op die terrei nen waaraan bij die burgers be hoefte aan bestaat. In de ene wijk gaat het dan bij voorbeeld om het voorkomen van inbraken en in de andere wijk om het voorkomen van overlast door hangjongeren. Symbool Niet elk probleem kan in buurt of wijk worden opgepakt. Soms moet dat landelijk of zelfs op Eu ropese schaal gebeuren om goe de resultaten te bereiken. Denk aan mensensmokkel, drugstrans porten of kinderporno. Maar het meeste politiewerk is en blijft wat ons betreft geworteld in de gemeente en de buurt. De wijk of buurtagent staat symbool voor de kracht van zo'n politie organisatie. Daarom pleiten wij voor een ei gen wijk of buurtagent voor ie dere wijk of buurt. Een paar maanden geleden kopte een krant: 'Wijkagent als vijand van Al Qaeda.' In het artikel legde een expert uit dat het de hoog ste tijd was om in de VS de wijk agent te introduceren. 'Dat nieuwe concept is bij ons broodnodig', zo legde hij uit. 'Want dat is de agent die de men sen kent. Die weet wat er speelt en leeft. Die ziet wat er in een straat of in een buurt dreigt mis te gaan.' Laten we dat nou al jaren geleden in Nederland hebben bedacht. De PvdA wil dan ook verstandige aanpassingen van het politiebestel. Wij verzetten ons tegen centralisatie die de po litie weghaalt bij de burger. Want die burger verdient veilig heid. Peter van Heemst, Piet Straub en Aleid Wolfsen zijn lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. De politiek laat zich deze week weer van zijn allerlelijkste kant zien. Deduct sie over het al dan niet openhouden van J kerncentrale van Borssele mondde gisteren uit^ een onvervalst partijtje koehandelen, geven ennej men en gezichtsverlies voorkomen. Nu D66 'om' is, tekent zich een coalitiemeerdg heid af voor het openhouden van Borssele. waarom is D66 om? Omdat binnen de coalitiegi overeenstemming kan worden bereikt over WAO, vraagt de WD aan het CDA enige coula» inzake de omroepdiscussie en willen CDA enW dat D66 de milieueisen laat vallen. Het lang niet meer over de wenselijkheid van kerneis? gie of het probleem van de opslag van radioaefi afval en juist die discussie had moeten \v< voerd. Twee jaar geleden noteerde de coalitie van WD en D 66 in het regeerakkoord dat de kernca trale na 2013 dichtgaat. CDA en WD stemj daar uitsluitend mee in om D66 als coalitiegenö te kunnen behouden. De democraten stapten in kabinet in met hooguit twee voorwaarden: degeb zen burgemeester en een aantal al i zwakte milieukwesties, zoals de sluiting vanS kerncentrale en het tegengaan van gasboringen! de Waddenzee. Inmiddels is glashelder hoezeer D66 aan dievca waarden hecht: er staat niets meer van overein De gekozen burgemeester is van tafel, mag openblijven en ach, waarom zou je nog lang? tegen gasboringen zijn nu de kokkel visserij is va boden? Voor CDA-staatssecretaris Van Geel van mik weegt de afkoopsom die het kabinet boven h hoofd hangt, veel zwaarder dan de vraag of weir moeten doorgaan met de huidige manier vanw werking van radioactief afval. Ondertussen we er amper energie gestoken in het zoeken naar ve ger oplossingen. Ook D66-Tweede-Kamerlid Boris van der li- volgt het spoor dat al dan niet openhouden vs Borssele louter een financiële aangelegenheids Hij bepleitte dat de afkoopsom dan maarn* groene energie gaat. De opbrengst van gen moeten van D66 in natuurontwikkeling w den gestoken. Het is hetzelfde als te hard rijdent snelwegen propageren en de bijbehorende boe! elders in verkeersveiligheid stoppen. Het g heeft ervoor gezorgd dat het kabinet kon aans den en dat het kabinet overeind blijft. Maar fra is het allemaal niet. door Kees Bos Wie een pak suiker koopt, zal steeds vaker rietsuiker uit tropische landen krijgen in plaats van Europese bietsuiker. Voor de smaak maakt het geen verschil, wel voor de prijs en voor het voortbestaan van sui- kerboeren in Europa. De boeren vrezen de plannen die Europees Commissaris Fi scher Boel (Landbouw) vandaag presenteert. Dat ze moeten inle veren staat vast, de vraag is nog hoe en hoeveel. Zeker is dat de eurocommissaris de EU-landen voorstelt om de garantieprijs 39 procent te laten dalen. Van de 63 cent per kilo nu, gaat het via 50 cent in sei zoen 2006/2007 naar 38 cent in 2007/2008. Met die prijs is de teelt in Europese randgebieden als Spanje en Finland niet lan ger rendabel. In Nederland voor ziet Fischer Boel een beperkte 'impact.' Boeren zijn bepaald niet blij dat Brussel hun momenteel meest winstgevende akkerbouwgewas aanpakt. En ontwikkelings landen zijn ook boos. Hierbij een uitleg. De teelt is te duur. De Europese garantieprijs is drie keer hoger dan de prijs op de wereldmarkt. En belangrij ker: de wereldhandelsorganisa tie WTO verbiedt de huidige Eu ropese bescherming van de sui- kerboeren. Campagne De teelt van suikerbieten is duur. De teelt is niet echt effi ciënt. Wanneer de bieten in het najaar van het land komen, moe ten ze binnen 48 uur verwerkt zijn, anders daalt het suikerge halte in de biet te ver. De suiker fabrieken werken daarom hoog uit drie maanden (de 'bietencam pagne'). Daarentegen wordt riet suiker heel het jaar door geoogst, een plant leeft zelfs ze ven tot acht jaar. Dat Europa zoveel suikerbieten teelt komt door Napoleon. Hij verbood de import van rietsui ker op het Europese continent om de Engelsen dwars te zitten. Napoleon wilde voorkomen dat Britten nog langer verdienden op de import uit hun koloniën. Als alternatief haalden Europea- nen suiker uit beetwortel (mee krap) en later bieten. De over heid beschermt sindsdien de pro ductie van bieten. Brussel bepaalt sinds 1967 elke vijf jaar hoeveel suiker een EU-lidstaat mag produceren. Het gaat om A-suiker (dat een land zelf gebruikt), B-suiker (re serve) en C-suiker (overschot). Die laatste categorie moet buiten de EU en tegen de prijs van de wereldmarkt worden af gezet. De 25 lidstaten van de EU mo gen samen 14,7 miljoen ton A-suiker en 2,7 miljoen ton B-suiker produceren. De groot ste producenten zijn Duitsland, Frankrijk, Polen, Italië en Groot-Brittannië. De EU-lan den telen samen 14 procent van de wereldproductie. Fabrieken In Nederland staan suikerbieten vooral in het zuidwesten en noordoosten op de akkers. Per jaar mag Nederland 684.112 ton A-suiker en 180.447 ton B-sui- ker produceren. Een hectare sui kerbieten levert ongeveer 10 ton suiker op. CSM en Cosun beheer sen de productie. CSM had twee vestigingen, in Groningen en Breda. Die laatste is al gesloten. Cosun heeft fabrieken in Groningen, Dinteloord en Puttershoek. Hoewel Europa zelf voldoende suiker heeft, mogen enkele ont wikkelingslanden hun suiker le veren. De vijftien zogenoemde ACS-landen krijgen voor jaar lijks 1,3 miljoen ton suiker zelfs de hoge EU-prijs. Europa heeft bovendien enkele zeer arme landen beloofd dat ze nog veel meer mogen leveren. Dit is bedoeld als hulp. Andere activiteiten De grote rietsuikerprocenten Brazilië, Australië en Thailand willen dat Europa zijn markt niet langer afschermt. Ze klop ten bij de WTO aan en kregen ge lijk. De ontwikkelingslanden zijn daar totaal niet blij mee. Zij vrezen in Europa hun gunstige positie te verliezen aan de groot machten Brazilië, Australië en Thailand. De Europese Commis sie heeft toegezegd ze te helpen bij het zoeken naar andere acti viteiten. ANP door Ferdi Schrooten Met de moordaanslag op Theo van Gogh is Neder land er op het gebied van mos limterrorisme tot nog toe rede lijk goed van af gekomen, meent Al Qaeda-expert Glenn Schoen. Nieuwe aanslagen, ook grotere a la 'Madrid', liggen voor de hand. Zeker als Neder landse elite-troepen in Afgha nistan Osama bin Laden onver hoopt oppakken of - nog erger - liquideren. „Dan heeft Neder land écht een probleem." Schoen werkt sinds begin dit jaar voor Ernst Young Securi ty and Integrity Services in Am sterdam. In die rol adviseert hij multinationals, vooraanstaande families en overheidsinstanties over terrorismedreiging. „De klanten realiseren zich het risi co van een zelfmoordaanslag met een bomauto in een land als Jordanië of Saoedi-Arabië maar al te goed", zegt Schoen. Het is de tol van de Nederlandse mili taire bijdrage aan de internatio nale 'war on terror'. Prominente Nederlandse symbolen zijn po tentiële doelwitten voor vergel dingsacties. Voor een terrorismedeskundige die, zoals Glenn Schoen, 21 jaar in de VS heeft doorgebracht blijft het wennen, de aanblik van particuliere beveiligers zon der vuurwapen. Wat in Amerika de gewoonste zaak van de we reld is, blijft in de Nederlandse beveiligingsindustrie voorals nog taboe. „Totdat morgen in de Amster damse metro een aanslag plaats vindt. Dan gaat in dit land heel veel veranderen", waarschuwt Schoen, geboren in Nederland als zoon van een Nederlandse va der en Amerikaanse moeder, maar nu alweer jaren Ameri kaan, met bijbehorend accent. Als Al Qaeda-deskundige en vei ligheidsadviseur van overheid en bedrijfsleven heeft hij de ter- rorismehysterie in de VS van binnenuit meegemaakt. „Een hoop beveiligers in Neder land dragen geen wapen, terwijl ze in principe wel elke dag met terrorisme geconfronteerd kun nen worden. Als ze iemand zien die op het punt staat een aan slag te plegen, kunnen ze weinig doen", zegt Schoen, die morgen een van de belangrijkste spre- Terrorisme-expert Glenn Schoen: „Totdat morgen in de Amsterdamse metro een aanslag plaatsvindt. Dan gaat in dit land heel veel veranderen." foto Maartje Blijdenstein/GPD kers is op een conferentie over nationale veiligheid in Den Haag. De uitzending van Nederlandse 'special forces' naar Afghanis tan voor de jacht op terroristen heeft de dreiging van aanslagen alleen maar vergroot. „Stel je voor dat een Nederlander daar Osama bin Laden doodschiet en dat lekt uit", zegt Schoen, die Bin Laden typeert als 'een soort van Emile Ratelband, maar dan een hele negatieve'. „Dat heeft een wereldwijde impact. In één klap zijn dan veel Nederlandse belangen potentieel doelwit." Sinds de moord op Theo van Gogh, vorig jaar november, twij felt niemand er meer aan dat ook Nederland zelf het toneel van een aanslag kan zijn. Schoen spreekt voorzichtig van een meevaller: één dode, maar het hele land is klaarwakker en de regering krijgt alle ruimte om het terrorisme aan te pak ken. „Maar ook hier gaan we heus nog wel wat meer inciden ten meemaken", zegt Schoen, doelend op netwerken van jon ge, radicale moslims, zoals de Hofstadgroep. De arrestatie van twaalf vermeende leden van dit netwerk noemt hij een succes, maar wel met een keerzijde: de overblijvers zoeken als vanzelf hun toevlucht tot nieuwe tactie ken en doelwitten. Andere vormen Schoen voorspelt steeds andere verschijningsvormen van terro risme. „Ga maar na. Saoedi-Ara bië, 1995: een grote autobom. Dar es Salaam en Nairobi, 1998: autobommen met bewapende zelfmoordenaars erop om door de beveiliging heen te komen. Je men, 2000: een bom, maar dan op het water, Amerika, 2001: bommen, maar dan in de lucht. En vorig jaar maart in Madrid: bommen, maar dan in een rug zak in de trein, tot ontploffing gebracht via gsm's." Wat volgt? Massavernietigingswapens? „In Nederland lijkt me een aanslag met een radiologische bom of het pestvirus niet zo voor de hand liggend", zegt Schoen. „Vuurwapens en explosieven, daar valt wel aan te komen en mee om te gaan. Massavernieti gingswapens, dat is een heel an der verhaal, zeker voor het soort figuren dat in Nederland het voornaamste risico vormt." Het maakt jonge, radicale mos lims er niet minder gevaarlijk op. Schoen neemt als voorbeeld Samir A., verdacht van bera ming van aanslagen op onder meer het hoofdkantoor van in lichtingendienst ATVD. Dat soort doelwitten past in een in ternationale trend. „Terroristen concentreren hun aanvallen steeds vaker op hun rechtstreekse opponenten: leger, politie, geheime diensten en rechterlijke macht." Vanuit zijn Amerikaanse perspectief kan Schoen er dan ook met zijn pet niet bij dat de rechter Samir A. heeft vrijgesproken van bera ming van aanslagen. „In de VS zou dat onbestaanbaar zijn. De rechterlijke macht moet kenne lijk nog wennen aan de bijzonde re omstandigheden van de ter reurdreiging. Hoezo problemen met de bewijsvoering? Dit soort lieden schrijft echt niet keurig in een dagboek wat ze allemaal gaan doen. "GPD SCHUTSLUIS - De gemeente raad van Zierikzee heeft gister avond besloten tot de bouw van een schutsluis in het Zie- rikzeese havenkanaal. De sluis zorgt voor een constant water peil in de haven wat minder on derhoudskosten aan de kade muren tot gevolg heeft. De to tale kosten van het bouwplan, waarin ook een verhoging van de havendijken is inbegrepen, bedragen vier miljoen gulden. TROUWEN - De rechtbank in Rotterdam heeft een dertigjari ge scheepvaartmachinist uit die stad veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete va honderd gulden. De man kresj de straf opgelegd omdat hij o: 31 juli 1948 ging trouwen is wijl hij nog gehuwd was. VEESMOKKEL - De econoa sche politierechter in Middd burg heeft een vader en f zoon veroordeeld tot i maand voorwaardelijke a straf en een boete van tweeha derdvijftig gulden. De tra werden in februari dit ji Oostburg door de douane is- trapt tijdens een veesmoktó Het duo was met een o kend aantal kalveren op ra naar België. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330€B Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.l per kwartaal: 58,00 60,25 periaar: €222.50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoorK einde van de betaalperiode. PZC, ta.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties: t Alle advertentie-orders worden uitgevcïo overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vols:3 de Regelen voor het Advertentiewean Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel-(0113)315540 Fax; (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vraanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerends'» Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Inter ftr.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een t (abonnementen)administratie en om u te Haten) informeren c ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Wegenerconcem- dat wordt gebruikt u relevante diensten Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4