Nieuw West wil geld voor dijk PZC Kerkhistorie net op tijd vastgelegd Hulst huurt voor circa 2 miljoen in PZC Kindercentrum Juultje breidt uit met twee locaties Vereecken verhoogt leefbaarheid dorp 13 Uadslid Van de Broecke ziedend op gemeente Sluis over bezuiniging AAZET linderplanten ijken in tuin apellebrug agenda Hulst vergoedt schade aan riool Onderhoud aan Zoutestraat Man gepakt voor wapenbezit Koffieshop dupe van misleiding Snuffelmarkt woensdag 22 juni 2005 gfRaymond de Frel ner van Breskens. Veel inwoners geld is voor de oorspronkelijke maakt met het voorgerecht (de vrij te maken. Fractievoorzitter tie van Bres! mm i [Kin iESKENS - De Sluise opposi- partij Nieuw West wil dat de ieente Sluis alsnog geld vrij- ylit voor de oorspronkelijke apakvan de dijk op het haven- b in Breskens. „Al beroven „jbank", maakt raadslid en SOner van Breskens, L. van Broecke, zijn woede kenbaar. in 24 j© 115 den, site Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl lipelle -Tel. 0113-33QH3 Snorgklachten: Ü0-0231231 (jimaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; ~-:rdags tot 12.00 uur ®ACTIE suws-vlaanderen MemAlexanderlaan 45 fetbus 145 AC terneuzen '«0115-645769 aiti ^0115-645742 •"nail; redtern pzc.nl --Hoonhorst (chef) «ut Ba rem an •"Sfniond de Frel fee van Stee "isBakker (sport) Neloo 16 nstbus 62 fóOAB HULST (0114)372776 fc (0114)372771 pli redhulst@pzc.nl 'a van Doorsselaer Jntrale REDACTIE ^tionspark 28 N)US 31 $0 AA GOES ^10113)315500 *10113)315669 "PI: redactie® pzc.nl "iernet '•pzc.nl f|t web@pzc.nl ner van Breskens. Veel inwoners hadden altijd zoiets van 'wacht maar af', maar wij riepen altijd 'nee, het komt echt goed'. Niet dus. De gemeente draait om de pot heen en dat pikt mijn partij niet. Want als er niet genoeg geld is voor de oorspronkelijke aanpak van de dijk, dan is er ook niet genoeg beschikbaar voor de reconstructie van het Spuiplein. Eind 2007 zou alles af zijn, maar daar geloof ik niets meer van. We zijn lekker ge maakt met het voorgerecht (de herinrichting van het Oranje plein), maar op het hoofdge recht moeten we wachten." Nieuw West dient morgen een motie in, waarin de partij de ge meente vraagt alsnog extra geld vrij te maken. Fractievoorzitter A. Rosendaal vroeg eerder deze week in een commissievergade ring ook al waarom het college van B en W de raad niet had ge vraagd extra geld beschikbaar te stellen, omdat de reconstruc tie van Breskens één van de speerpunten van de gemeente raad is. Nieuw West neemt nu zelf het heft in handen, door morgen middels een motie voor het vrijmaken van extra geld te pleiten. gemeenteraad van Sluis morgenavond tijdens de [vergadering in het Sluise ijort een besluit nemen over ai dan niet beschikbaar stel- van 810.000 euro in 2005 en ais» jijoo euro in 2006 voor de van de dijk, de eigen start van de reconstructie het Spuiplein. Geldgebrek de gemeente echter zo'n :';on te bezuinigen op het oor- Kokelijke plan. Zo wordt de ijeg van een amfitheater en igedeelte van de werkzaam- van de Haven Westzijde een later stadium uitge- Wanneer precies durfde ider R. Leentfaar eerder :e week nog niet te zeggen, a de Broecke heeft geen goed m ord over voor de versobering. Prisons altijd gezegd dat het op de plank lag, maar we büj gemaakt met een dode t Dit kan echt niet. Op het njeplein staat een presti- is informatiebord over de pak van het hart van Bres- is Dat bord mag niet worden jatst, maar van mij mag iEU helemaal weg. Er komt allemaal niets van te ll foetert hij. ieurgesteld de Broecke was pas op de igte van de bezuiniging toen jhet raadsvoorstel onder ogen jg. „Ik ben diep teleurge- !i ais raadslid en als inwo- IPELLEBRUG - De familie ds houdt zaterdag 25 en zon- E26 juni open tuindagen aan Gentsevaart 117 in Kapelle- Éema is 'vlinders in de tuin speciale beplanting'. De toestaat uit een tuin met dui- den één planten. Sier-, geur- -ftlicinaie kruiden, planten potmoeders tijd, vlinderlok- planten, klimplanten, geu- Liliumsoorten en een vij— met uitzonderlijk veel be ing. Ook speciale bomen maar aangeplant en geven in een geheel nieuw effect, in van de familie Maas is dagen toegankelijk van ■18.00 uur. Renate Brakman heeft in haar boekje de Sint Bavokerk van Groede vastgelegd, door Wilma Valk GROEDE - Volle kerken op zondag zijn tegenwoordig zeldzaam. Godshuizen staan vaak leeg; soms worden ze ver kocht en krijgen dan een geheel nieuwe bestemming. Woonhuis, winkel, galerie of museum. Of, zoals straks in Groede 'Bed en breakfast'. De buitenkant van de kerk blijft bij nieuwe bestemmingen zóveel mogelijk intact, maar het interieur ondergaat veelal een ware metamorfose. Reden voor Renate Brakman uit Groede het in terieur van de rooms-katholieke kerk uit 1860 op foto's vast te leggen. Brak man woont vlakbij de kerk en kijkt er hele dagen op. „Straks weet niemand meer hoe de kerk er vanbinnen uitzag. Na de verbouwing krijgt het gebouw een geheel andere uit straling en het leek me leuk vooral de binnenkant te fotograferen." In eerste instantie wilde Brakman de foto's op slaan op een cd-rom en deze aan liefheb bers verkopen. „Maar naar een cd-rom kijken mensen misschien een of twee keer en dat is het. Een boekje neemt men misschien vaker ter hand." Daar om verzamelde Renate Brakman tiental len foto's in een boekje en zette er be schrijvingen bij. Kleine details in het in terieur krijgen veel aandacht. Het boekwerk, in een handig formaat met vierkleurenfoto's begint met een overzicht van de kerk bij het binnenko men en eindigt met het beeld dat kerk gangers hadden bij het naar buiten gaan. Daarnaast zijn vele opnames te zien van alle bijzonderheden van de kerk. Zo zijn er verschillende foto's en een uitgebreide beschrijving van de Ma- riagrot in de kerk, een aanbiddingspunt dat, als bij meer katholieke godshuizen, zijn inspiratie vond in de grot van Lour- des. Geheimen Lampen, muurschilderingen, de kruis weg; ze zijn allemaal te vinden in het ge denkboekje. Ook zijn er prachtige foto's van de glas-in-loodramen in de kerk met daarop de vijf 'Blijde geheimen' en de vijf 'Glorievolle geheimen'. „Verha len over de ramen en de vele beelden in de kerk hoorde ik van Herman Bakker, gids in de Slijkstraat. Van Herman mocht ik deze gegevens voor mijn boek- foto Peter Nicolai je gebruiken. Daardoor staat er veel in formatie bij de opnames. Ik heb echt al le hoeken van de kerk gefotografeerd. Beelden uit hoeken gehaald, afgestoft en vastgelegd." Ook zijn er opnames van het orgel. Het enige van Louis Hooghuijs in Neder land. Het orgel is onlangs overgebracht naar de kerk in Aardenburg. Veel van de voorwerpen uit de kerk zijn verdeeld over ander parochies of kerkelijke orga nisaties. Renate, die het boekje in eigen beheer heeft uitgebracht: „Gelukkig was ik net op tijd, voordat alles verdwe nen was. Het is uniek, want niemand kan het ooit meer doen. De kerk is verle den tijd. Ik ben grafisch ontwerpster en schrijf teksten zodat het maken van de ze bundel mij niet zo moeilijk afging." Het boekje over de rooms-katholieke kerk in Groede is - tot nu toe - alleen te koop bij Renate Brakman. Telefoon 0117-371260. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst heeft vorig jaar voor een bedrag van 2,1 miljoen euro diensten van derden ingehuurd en ver wacht daar dit jaar bijna 1,9 mil joen euro aan kwijt te zijn. Dat blijkt uit een overzicht dat op verzoek van gemeenteraads lid R. de Kort (PvdA) beschik baar is gesteld aan de leden van de adviescommissie middelen. Volgens wethouder P. Weemaes (financiën) is dat bedrag (vier procent van de totale gemeente begroting) in verhouding met an dere gemeente laag. „Andere ge meenten besteden meer werk zaamheden uit", licht hij toe. Dit jaar is Hulst minder geld kwijt aan het inhuren van man kracht van buitenaf, omdat er openstaande vacatures zijn ver vuld, aldus Weemaes verder. Uit het overzicht blijkt dat de gemeente vooral veel geld kwijt is aan het uitbesteden van onder houdswerkzaamheden aan ge bouwen, rioleringen, wegen en het openbaar groen. Dat kostte Hulst vorig jaar 913.804 eu ro. Ook de inkoop van adviezen is met ruwweg een half miljoen euro een van de grotere posten in het overzicht. Het gaat dan om uiteenlopende adviezen, van STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Koersbal, biljarten; 13.45 uur: Fietsclub, De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaar ten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken, CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO sjoelen, biljar ten, vrij kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14,00 uur; KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek: HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten; 13.30 uur: Koersbal, bridge; 19.00 uur: Biljarten; HULST - De Lieve, 10.00 uur: Vergade ring huurders en gebruikers; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Zang koor; Café de Kroon. 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst: De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: SWO line dansen; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 uur- Koersbal en kaarten; OOSTBURG - Gebouw maatschappelij ke dienst, 10.00 - 12.30 uur Bijeen komst lotgenotencontact borstkankerpa- tienten; OSSENISSE - Herberg de Snis, 19.30 uur: Country line dance The Free Coun try Dancers; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, borduren, frivo- lité voor dames, spelmiddag en vrij bil jarten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO kaarten; De Roselaer, 13.30 uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; SINT ANNA TER MUIDEN Oud ge meentehuis, 13.30 - 17.30 uur; Exposi tie schilderwerken Simone Hooger- werf; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek senioren; 10.30 uur: Volksdansen senioren; 13.00 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Schieting; 19.30 uur: Country dance; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint, 19.00 - 21.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 19.00 uur: Wandeldriedaagse over 5 en 10 kilometer; HENGSTDIJK - Voor haar ja renlange inzet voor de plaatselij ke badmintonvereniging en hulp bij de organisatie van het Midzomerfeest in het dorp is Yvonne Vereecken-Collet giste ren door burgemeester J. F. Mul der van Hulst geëerd met een ko ninklijke onderscheiding. Ver eecken is al vijfentwintig jaar lang de stuwende kracht achter de badmintonclub, waarvan de leden iedere dinsdagavond hun partijtjes spelen in dorpscen trum De Schuur. De Hengstdijk- se is voorzitter, secretaris én penningmeester tegelijk en orga niseert twee keer per jaar een badmintontoernooi in het dorp. Ze regelt tijdens die evenemen ten ook de prijzen en de versna peringen. Voor een kleine woon gemeenschap als Hengstdijk is de club volgens de burgemeester dan ook van groot belang voor de leefbaarheid. Daarom be- de bijbehorende versierselen op noemde hij haar namens de ko- tijdens een feestelijke wedstrijd- ningin tot lid in de Orde van avond in De Schuur. Oranje Nassau en speldde haar foto Wim Kooyman HULST - De gemeente Hulst vergoedt aan een bewoner van de Grote Markt in Hulst de schade die is geleden door een verstopt riool. De bewoner had zelf een loodgieter in geschakeld. Die kosten, 150 euro, zal Hulst terugbetalen. Het euvel is veroorzaakt door een rioolleiding gelegen in een brandgang naast het pand van de gedupeerde. Deze leiding is al erg oud. De riolering moet worden vervan gen. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet bekend. HULST - Het is volgens de gemeente Hulst wenselijk dat klein onderhoud wordt uitgevoerd aan het wegdek van de Zoutestraat in Hulst, het gedeelte tussen de Glacisweg en de Carmelstraat. Bij de gemeente waren klachten binnen gekomen over de staat van het wegdek. De klager zou last hebben van trillingen. Inspecties hebben echter uitgewe zen dat de kwaliteit van het wegdek nog* boven de minima le eisen ligt. Gezien de verkeersintensiteit en het materiaal waarmee de weg is bestraat (klinkers) is het volgens de gemeente wel nodig dat een paar plekken in de weg worden gerepa reerd. MIDDELBURG - Een 21-jarige Rotterdammer moest gis teren voor de Middelburgse rechtbank verschijnen op ver denking van illegaal wapenbezit. De man werd op 16 april in de Vlissingse Bloemenlaan met zijn auto staande gehouden door de politie. Daarop had hij met zijn passa giers het hazenpad gekozen. In de auto vond de politie een geladen revolver van het kaliber 9 mm. De politie wist de man een paar uur later alsnog te arresteren omdat hij in de buurt van de auto was blijven hangen. De man verklaarde gisteren dat het wapen niet van hem was en dat een van de andere jongens het naar hem toe had ge gooid bij het verlaten van de auto. Daar geloofde de offi cier van justitie niets van. Hij tilde zwaar aan het wapen bezit en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De verdachte vroeg de rechter bij herhaling om een taakstraf vanwege zijn baan. De rechter kwam de man tegemoet met een taakstraf van 180 uur. Ook kreeg de man nog een boete van 200 euro opgelegd omdat hij had gereden zon der rijbewijs. MIDDELBURG - Koffieshop Sixty-two in Middelburg moet op last van de gemeente drie maanden dicht omdat softdrugs zijn verkocht aan een minderjarige jongen. Maar die had zijn identiteitsbewijs vervalst. Daarom vindt de exploitant de sluiting niet reëel. Sixty-two heeft bezwaar aangetekend tegen de sluiting. Om te voorkomen dat de zaak toch dicht moet in afwachting van behande ling van dat bezwaar, diende gisteren een kort geding bij de rechtbank in Middelburg. Sixty-two plukt de zure vruchten van bewüste misleiding door een minderjarige, stelde de advocaat van de koffie shop vast. Dat neemt niet weg dat de exploitant wel dege lijk softdrugs heeft verkocht aan iemand die daarvoor te jong is, namelijk jonger dan achttien, vindt de gemeente. En dat is een verantwoordelijkheid van de exploitant. Een sanctie is daarom gerechtvaardigd.De rechter doet vandaag uitspraak. het terrein van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (78.000 euro) tot bodemonderzoeken (25.000 euro) en van Welstands toezicht (50.000 euro) tot perso neelszaken (97.409 euro). De gemeente is verder iets meer dan drie ton kwijt aan perso neelskosten voor onder meer het toezicht in zwembad De Honte in Kloosterzande, de parkeer- controleurs, een stratenmaker, en een archiefbeheerder. Ook de stedebouwkundige die de gemeente terzijde staat bij het maken van nieuwe bestem mingsplannen en de planologi sche voorbereidingen van de gro te projecten (Nieuwe Bierkaai, koppeling Morres/Binnenstad, Plan Perkpolder) kostte de ge meente vorig jaar een aardige duit: 227.485 euro. Tel daarbij nog 165.000 euro op die accoun tants de gemeente in rekening brachten voor de geleverde werkzaamheden, en het eindbe drag van 2,1 miljoen euro is rond. De adviescommissie middelen vergadert woensdag 29 juni. BRESKENS - De diaconie van de Samen-Op-Weg-gemeente van Breskens houdt zaterdag een snuffelmarkt rondom de kerk. Er zijn boeken, handwerk jes en wafels te koop. De op brengst van de snuffelmarkt gaat naar de diaconie van de SOW-kerk. door René van Stee TERNEUZEN - Kindercentrum Juultje opent twee nieuw loca ties voor buitenschoolse opvang in Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om basisschool Canisius in Zuiddorpe en de Zuidland- school in Terneuzen. Met ingang van het nieuwe schooljaar komt op beide loca ties voorschoolse en naschoolse opvang voor kinderen tussen 4 en 12 jaar. Het gaat om enkele tientallen plekken. Opvang is mogelijk tussen 6.30 en 19.00 uur en ook kinderen van andere basisscholen kunnen er terecht. Kindercentrum Juultje zorgt dan voor het vervoer van en naar school. De kinderopvang in Zuiddorpe is mede tot stand gekomen door een bijdrage van 7500 euro van het Rabo Stimuleringsfonds. De voorziening aan de Boekweit straat wordt ingericht in een ge bouw naast de school. Pimpampoentje Voor de locatie in Terneuzen wordt gebruik gemaakt van peu terspeelzaal Pimpampoentje aan de Professor Zeemanstraat. Die ruimte wordt aangepast zo dat ze ook geschikt is voor oude re kinderen. Het project op de Zuidlandschool is opgezet in sa menwerking met OpenBasis - de koepel van openbaar basisonder wijs - en maakt deel uit van een van de drie brede scholen die in oprichting zijn in de gemeente Terneuzen. Kindercentrum Juultje vangt vanaf komend schooljaar kin- .deren op in Terneuzen (op de hoofdvestiging Schippersin- ternaat Koningin Juliana, ba sisschool De Stelle en de Zuid landschool), Philippine (basis school De Stelle) en Zuiddorpe. De rek is er volgens adjunct-di recteur A. Lehembre nog niet uit. „We onderzoeken de mogelijkhe den voor verdere uitbreiding. Concrete voorbeelden zijn er nu niet, maar kernen waar nood is aan kinderopvang behoren tot de mogelijkheden", aldus Le hembre. Kindercentrum Juultje is onder deel van de in 2001 opgerichte stichting Prokino. Het initiatief komt vanuit de Stichting Her vormde Internaten voor Schip- persjeugd die de bakens moest verzetten door de terugloop van het aantal pupillen en daardoor ook minder subsidie-inkomsten. Lehembre: „Dat bleek een schot in de roos. Allereerst voorzagen we meteen in een grote behoefte en tegelijkertijd bleken we in staat om de internaten overeind te houden. Ondertussen is de kinderopvang groter dan de in ternaten zelf." In Zeeuws-Vlaanderen vangt Juultje zo'n 250 kinderen op. Naast buitenschoolse opvang gaat het om dagopvang die ook in de weekenden mogelijk is. In Philippine staat de op vang na een stroef begin nu op poten en biedt Juultje er meer dan twintig kinderen on derdak. Twijfels over de levensvatbaar heid en de vermeende valse con currentie met kinderdagverblijf Hupsakee leidden begin vorig jaar tot veel discussie over een gemeentelijke instandhoudings subsidie van 39.000 euro voor Juultje. Weliswaar morrend ging de gemeenteraad "toch ak koord. (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47