PZC ollege Sluis negeert eis coalitie Axelse Vlakte ideaal voor chemie Nog te klein om stout te zijn Oplossing conflict zandschippers en De Hoop nabij GRATIS 2 VERGROTINGEN É^SMHWJirPHOTO en W blijven bij vernieuwbouw van gemeentehuis LEVER UW BON IN VOOR 1 JULI Man bekent misbruik meisje (9) Likje verf voor niemandsbruggetje Truckroll nog niet ten onder zeeuwse almanak Verjaardag 0113-315649 odactiee-pzc.nl ^31,4460 AA Goes f<«ntie-exploitatie: "en Midden-Zeeland: 0113-315520; '.^.Vlaanderen: 0114-372770; jjaat 020-4562500. 22 juni 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen l/ Raymond de Frel «IBl'RG - Het Sluise colle- inburgemeester en wethou- (ilijft erbij dat vernieuw- i van het huidige gemeente- in Oostburg de ideale vorm huisvesting voor het ambte- (iiapparaat is. Dat plan kost miljoen euro, blijkt uit een iw onderzoek. icollege gaat daarmee voor in de eis van het CDA, ^Gemeentebelangen en U'V/est, die in de raadhuis je een gelegenheidscoali- nmien. Zij gaven het colle- l april de opdracht ook de tijkheid te onderzoeken 5?. leegstaande ABN Amro- op de Markt in Oost- r bij de huisvesting van de =naren te betrekken, ire'varianten mochten ook uitgerekend, zolang het üteringsbedrag maar niet bo- de 4,5 miljoen euro zou uit- ai. riepen zij stellig. Leent- 'oetichtte hen toen van nat- logerwerk, een bewering die nu kan onderbouwen met onderzoek. „4,5 miljoen eu- m echt niet, dat hebben we zorgvuldig uitgezocht. Om ambtenaren behoorlijk te Ben huisvesten, kunnen we niet lager gaan dan 7,5 jen euro", zegt wethouder üentfaar. nulvariant, waar werd uit lij van het instandhouden de huidige vier locaties, ai snel afgeserveerd, voor dat het inefficiënt is werk- rs continu heen en weer te reizen tussen verschillen- ■sügingen. ABN-Amro-variant kwam niet door de keuring, omdat len uitbreiding lor Clingse jhapenhouderij S'GE - Een schapenhouder iCIinge heeft de juridische jl met de gemeente Hulst Ide uitbreiding van zijn be- mm de Tiberghieweg verlo- id van State in Den Haag ie man in het ongelijk ge- I De gemeente weigerde volgens de Raad terecht de milieuvergunning Be uitbreiding van de scha- iiderij. 'ngenaar wilde het aantal in uitbreiden van 27 naar legemeente beriep zich ech- fP de richtlijn Veehouderij ikhinder. Die schrijft f dat de afstand tussen het jl en de dichtstbijgelegen g tenminste vijftig meter [itzijn. In het geval van het in Clinge bevond het it bijzijnde huis zich op Her. De gemeente weiger- n uit wees voor 'onaan- e stankhinder' de ge- ie uitbreiding. diapenhouder uit Clinge pbij de Raad van State via advocaat onder andere aan, afstand tussen het bedrijf F eerste bebouwing wél pdan vijftig meter was. [d oordeel van de rechter Baad had de gemeente het pbij het juiste eind. pak speelde sinds septem- wg jaar, toen de gemeente inning van de schapen- annex akkerbouwer Jilijk weigerde. De Clin- P stelde daarop beroep in |Raad van State, met de pak in zijn nadeel tot ge- het gebouw zonder bijzondere maatregelen niet is in te richten tot kantoorwerkplek. Het ge bouw heeft veel loze ruimtes en de kelder is niet geschikt voor bijvoorbeeld spreekkamers of een archiefruimte. Het college van B en W vindt het bovendien nadelig dat er in deze variant nog altijd twee lo caties zijn, waardoor er nog steeds geen sprake is van centra le huisvesting. Voor aanpassin gen aan het gemeentehuis in Oostburg, het nabijgelegen WEA-gebouw en het Sluise Bel fort moet minstens 3,3 miljoen euro worden uitgetrokken. Vol gens het gestelde maximumbe drag van de gelegenheidscoali tie blijft er dan nog 1,2 miljoen euro over voor aanpassingen in het ABN Amro-gebouw. Dat is volgens het college geen haalba re kaart. Daarom kwamen de bestuur ders uit bij de variant die de grootste investering vergt: ver nieuwbouw. Het bestaande pand wordt verbouwd en uitge breid met het naastgelegen kan toor van WEA. Ook komt er nieuwbouw onder het bestaan de gebouw en in de directe omge ving. Het college heeft daarbij ook een plek voor het Centrum voor Werk en Inkomen in ge dachten, maar daarover volgt nog nader overleg. De huisvestingsproblematiek van de Stichting Welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen kan niet met de centrale huisvesting worden opgelost, denken de be stuurders. Een alternatieve loca tie in Oostburg is een betere op tie. Vorig jaar juli veegde een meer derheid van de gemeenteraad een voorstel over het gemeente huis van tafel, omdat een inves tering van negen miljoen euro hen veel te dol was. Eerder dit jaar werd een nieuw voorstel in getrokken, omdat er geen duide lijk prijskaartje voor handen was. Op 7 juli komt het nieuwe voorstel aan de orde tijdens een raadsvergadering in het Sluise belfort. „Ik hoop echt dat de raad dit nieuwe plan niet voor een derde keer afschiet, want zo langzamerhand beginnen onze ambtenaren te mopperen. Ik heb vertrouwen in een goede af loop. De raadsleden zijn vorige week geïnformeerd en ik vang signalen op dat zij nu inzien dat dit een goed voorstel is", aldus Leentfaar. Peuterleidster Agnes van de Wijnkei verlaat na 29 jaar de speelzaal in IJzendijke. foto Camile Schelstraete door Wilma Valk IJZENDIJKE - Agnes van de Wijnkei neemt eind deze maand na 29 jaar af scheid van de peuterspeelzaal Dikkertje Dap in IJzendijke. In maart 1976 begon ze als leidster en nu ze binnenkort de vut-leeftijd bereikt gaat ze weer een nieu we uitdaging aan. Van de Wijnkei ver ruilt IJzendijke voor Breda. In het begin van haar loopbaan werd de peuterspeelzaal, toen nog met de naam Peuterhuisje, ondergebracht in een blok hut. „Van een particulier. Later zijn we verhuisd naar een gedeelte van de OBS. Tegenwoordig staat daar de dierenkli niek. Vijf jaar geleden betrokken we hier een gedeelte van de vroegere LHNO-school. In niets meer te vergelij ken met het begin. Toen hadden we voor namelijk tweedehands speelgoed en wei nig nieuwe dingen. De eerste jaren waren we ook maar twee ochtenden per week open, nu iedere werkdag." Werken met kinderen ging Van de Wijn kei goed af. „Ik werkte op praktische tijden, had samen met mijn eigen kin deren vakantie en de kleintjes bezig houden was heel makkelijk. Kleuren, plakken of puzzelen, al die dingen doen moeders ook met hun eigen kinderen. Later werd alles anders. Door de jaren heen heb ik heel wat verplichte cursus sen gevolgd. We moeten nu aan veel meer eisen voldoen. Mijn collega Jos heeft pas een cursus over het observeren van kinde ren afgerond. Wij als leidsters deden dit altijd al. Wij weten welke kinderen er moeilijk of juist makkelijk zijn en waar er problemen zijn", vertelt Van de Wijn kei. Voldoening „Moeilijkheden herkennen we snel. Over het algemeen zijn het lieve kinderen. De een is nu eenmaal drukker dan de ander, maar echt stout? Daarvoor zijn ze hier nog te klein. Het geeft altijd voldoening om aan het eind van de rit te zien hoeveel ze geleerd hebben." Een enkele keer door Paul Burm DEN HAAG - Er moet meer che mische industrie naar de Zeeuw- (Advertentie) Mr HET THEATERSEIZOEN 2005-2006! se Kanaalzone en minder naar Moerdijkse Hoek. Dat zegt de nieuwe voorzitter van de com missie infrastructuur van het Beneluxparlement, PvdA-Ka- merlid L. Blom. Doordat de Axelse Vlakte in Zeeuws-Vlaanderen meer ruim te biedt aan chemische fabrie ken, kan het omstreden indus trieterrein Moerdijkse Hoek II een stuk kleiner blijven dan de 600 hectare die er nu op de te kentafel voor is uitgezet. Blom ziet de ontwikkeling van de Axelse Vlakte als het logi sche gevolg van intensievere sa menwerking tussen de Zeeuwse havens met Gent, Oostende en Zeebrugge, die in het slop is ge raakt. De infrastructuurcommissie van het Beneluxparlement, waarin een delegatie van Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse Ka merleden is afgevaardigd, wil die samenwerking hoger op de agenda van de nationale parle menten zetten. Volgens Blom moet het ha venschap Zeeland Seaports, waarin Terneuzen en Vlissingen zijn verenigd, zich niet richten op Rotterdam en Antwerpen. „In die verhouding blijf je een kleutertje. Geografisch en qua schaal ligt een intensievere sa menwerking met Gent, Oos tende en Zeebrugge meer voor de hand." Het Beneluxparlement steunt de Brabants-Zeeuwse Werkge vers, (BZW) die pleiten voor het doortrekken van de goederen spoorlijn van de Axelse Vlakte naar Zelzate. Al geruime tijd probeert Zeeland dat project toe gevoegd te krijgen aan het Meer jarenprogramma Infrastructuur en Transport (MIT) van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. In de slipstream van een betere grensoverschrijdende samenwer king ziet Blom veel kansen voor de het 800 hectare grote gebied Axelse Vlakte, dat nog groten deels braak ligt. „Als ik naar de kaart van Nederland kijk, is er geen betere plek om nieuwe che mische industrie te vestigen. Het verbaast me dat het gebied nog niet is volgebouwd." Blom vindt het geen goed idee om de Axelse Vlakte voor glas tuinbouw te benutten. „Dat le vert per hectare minder banen op, maar vooral ook minder goedbetaald werk." Blom realiseert zich dat er nog weinig draagvlak is voor de komst van nieuwe chemische fa brieken naar Zeeland. Sommige raadsfracties in Sas van Gent en Terneuzen hebben al gewaar schuwd voor aantasting van de leefbaarheid. Blom denkt daar anders over. „Het beeld van een sterk vervuilende chemische in dustrie is achterhaald. In Rijn mond staan fabrieken die schon ere lucht uitstoten, dan ze bin nenkregen en ook tegen hori zonvervuiling is wat te doen." Op de eerste bijeenkomst na het zomerreces buigt het Benelux parlement zich over de samen werking tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens. (Advertentie) GOES - Een 37-jarige man uit Goes heeft bekend dat hij onlangs een 9-jarig meisje uit dezelfde plaats seksueel heeft misbruikt. Dat maakte het openbaar ministerie gis teren bekend. De man werd vorige week aangehouden. Het meisje belde op de bewuste dag bij hem aan om te vra gen of hij een 'heitje voor een karweitje' over had. De man liet het meisje daarop een aantal klusjes in huis doen. Pas toen het slachtoffer weer wilde vertrekken, zou hij haar met geweld hebben misbruikt. De man heeft de feiten inmiddels bekend en is voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Hij is in bewaring gesteld. AXEL - Met een pot verf en een paar kwasten namen en kele leden van de stadsraad Axel en een paar omwonen den het bruggetje aan de Eerste Verkorting in Axel onder handen. Om in hun eigen woorden te blijven: het brugge tje werd opgezomerd. Het zogenaamde niemandsbrugge tje is de stadsraad en de omwonenden al jaren een doorn in het oog. Het bruggetje, dat het gebied rond de bunga- lowwijk Zonnemare moet ontsluiten, roest weg en ook is betonrot geconstateerd. Lang was onduidelijk wie zich eigenaar mocht noemen. Na een intensieve speurtocht en overleg tussen de gemeen te. Rijkswaterstaat en het Waterschap Zeeuws- Vlaande ren werd enkele maanden geleden duidelijk dat het Water schap Zeeuws-Vlaanderen de rechtmatige eigenaar was. Dat zou blijken uit een opgeduikeld document uit 1680. Maar het lag toch wat anders, bleek vorige week. Het wa terschap bleek toch niet de eigenaar te zijn. Het was Rijks waterstaat. Enkele leden van de stadsraad en een paar omwonenden werd het te gortig. „We wachten al zes jaar op een opknapbeurt'van het bruggetje", zegt secretaris J. van Harmeien van de stadsraad. „We hebben er geen en kel vertrouwen in dat het ooit nog goedkomt met het brug getje. Vandaar onze actie." MIDDELBURG - Het voortbestaan van de Truckroll in Zeeuws-Vlaanderen is voorlopig gewaarborgd, door steun van energiebedrijf Delta. De stichting verkeerde in financiële problemen door teruglopende sponsorinkom sten. Het evenement stond op de tocht. Delta en Stichting Truckroll Zeeuws-Vlaanderen ondertekenden gisteren een meerjaren-contract, waardoor het voortbestaan van het evenement de komende jaren is gegarandeerd. De hoogte van het sponsorbedrag wordt niet bekend ge maakt. De achttiende editie van de Truckroll in Zeeuws-Vlaanderen is op zaterdag 10 september. De chauffeurs van 280 vrachtwagens rijden in vier kolonnes met de gehandicapte kinderen door Midden-Zeeuws- Vlaanderen en deel van West-Zeeuws-Vlaanderen. komt het voor, dat een kind niet kan wen nen. „Dan blijft het schreeuwen en schop pen. Zitten we onder de blauwe plekken. Als het dan echt niet lukt, vragen we aan de ouders om nog maar even te wachten en het een paar weken of maanden later nog eens te proberen. Gelukkig is dat in de afgelopen 29 jaar maar een paar keer voorgekomen." Nu Van de Wijnkei stopt met haar werk in de peuterspeelzaal kan ze op zoek naar een woning in Breda, dichter bij haar familie. „Ik zal alle vrienden en ken nissen, mijn werk en vooral IJzendijke missen. Daar staat tegenover, dat ik straks op mijn eigen kleinkind kan pas sen." door Wout Bareman TERNEUZEN - Er lijkt een op lossing in de maak voor de pro blemen tussen een groep van dertig Nederlandse beunschip pers en de Terneuzense handels maatschappij De Hoop, één van de grootste zand- en grindhan- delaren in Nederland. Een be middelingspoging van het Cen traal Bureau Rijn- en Binnen vaart (CBRB) lijkt al direct re sultaat op te leveren. Het CBRB kwam vorige week in actie op verzoek van de Vereni ging van Zand- en Grindschip- pers, die bij het bureau is aange sloten. Directeur T. Roos van het CBRB in een verklaring: „Bij de schippers is vooral beroe ring ontstaan over ontbreken van een gasolieclausule in con tracten van met name schippers, die in het Zeeuwse opereren. Dit komt bij de betrokken schip pers hard aan, vooral door de re cente stijging van de olieprijs en met name ook door de waarde daling van de euro ten opzichte van de dollar." Uit contact met De Hoop is Roos inmiddels gebleken dat het bedrijf er alles aan doet om tot een oplossing te komen. Volgens hem is een aantal betrokken schippers daarvan inmiddels op de hoogte. Roos: „Maar het hele proces zal nog enige tijd vergen omdat er meerdere partijen bij betrokken zijn. Onze gasoliecir- culaire kan bij de opstelling van de clausule mogelijk als hulp middel dienen. Die is gebaseerd op de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen. De overgro te meerderheid van de interna tionale binnenvaart gebruikt die gegevens als basis. We heb ben dat ook De Hoop in overwe ging gegeven." De schippers, die in de meeste gevallen al jaren voor het Ter neuzense bedrijf varen en voor al actief zijn in het Westerschel- degebied, drongen de afgelopen maanden tevergeefs aan op extra toeslagen. Zolang die uit blijven, leeft het gros onder de armoedegrens. De boze schippers opereren uit angst voor represailles voorlopig nog anoniem. Ze ontvangen mo menteel per vervoerde kuub zand ongeveer twee euro. Dat is, vinden ze, veel te weinig. Een verhoging met tien tot dertig pro cent zou billijk zijn. Maar vooral de brandstofprijzen spelen de schippers parten. Terwijl de gasolieprijs in nauwelijks een jaar steeg van 190 naar 340 euro per ton, viel met De Hoop niet te praten over een extra toeslag, zo als die tot drie jaar geleden wel werd toegekend. Een groep van vijftien Rotterdamse schippers krijgt bij De Hoop inmiddels wél al tien eurocent extra op de korte afstand en twintig euro cent extra op langere trajecten. In een recente brief aan acht gro te Nederlandse zand- en grind- handelaren, waaronder De Hoop, dreigden de gezamenlijke schippers met acties. Daarop is nauwelijks gereageerd. Direc teur H. Hoekman van De Hoop liet vorige week weten dat hij de zaak onderling wil oplossen. Dat lijkt nu dus te gebeuren. Het belooft een van de groot ste zomer evenementen van dit jaar te worden, als het ten minste aan hemzelf ligt. Het Kloetingse knaapje viert over veertien nachtjes slapen zijn vierde verjaardag en iedereen zal dat weten. Al weken klopt vol verwach ting zijn hart. Vooral de ca deaus die hem te wachten staan, houden hem - ondanks zijn toch al niet geringe speel goedcollectie - momenteel bo venmatig bezig. Over de vraag wie er vooral op zijn feestje moet komen, hoeft hij ook niet lang na te denken. „Sinterklaas natuur lijk." Bij ontwikkelen en afdrukken von uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twei 15 x 21cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. Kijk op www.theaterverkoopzeeland.nl voor het programma en het bestelformulier. (Ook af te halen bij de theaters en bibliotheken) -LBURG-GOES-VLISSINGEN-SCHOUWEN DUIVELAND TEZ POSTBUS 124, 4330 AC MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45