Axelse Vlakte ideaal voor chemie GIRO 309 PZC Politie controleert op alles langs A58 Ontdek de vogeltrek Sociale werkplaats tegen herkeuring bij langer dienstverband Éll JONGENSDROOM? Gent, Oostende en Zeebrugge geschiktere partners Zeeland Seaports De Spirt Vloerbedekking en Zonwering 't Lange Uus Auto woensdag 22 juni 2005 door Paul Burm DEN HAAG - Er moet meer che mische industrie naar de Zeeuw se Kanaalzone en minder naar Moerdijkse Hoek. Dat zegt de nieuwe voorzitter van de com missie infrastructuur van het Beneluxparlement, PvdA-Ka- merlid L. Blom. Doordat de Axelse Vlakte in Zeeuws-Vlaanderen meer ruim te biedt aan chemische fabrie ken, kan het omstreden indus trieterrein Moerdijkse Hoek II een stuk kleiner blijven dan de 600 hectare die er nu op de te kentafel voor is uitgezet. Blom ziet de ontwikkeling van de Axelse Vlakte als het logi sche gevolg van intensievere sa menwerking tussen de Zeeuwse havens met Gent. Oostende en Zeebrugge. die in het slop is ge raakt. De infrastructuurcommis sie van het Beneluxparlement, waarin een delegatie van Bel gische, Nederlandse en Luxem burgse Kamerleden is afgevaar digd, wil die samenwerking ho ger op de agenda van de nationa le parlementen zetten. Volgens Blom moet het havenschap Zee land Seaports, waarin Terneu- zen en Vlissingen zijn verenigd, zich niet richten op Rotterdam en Antwerpen. „In die verhou ding blijf je een kleutertje. Geo grafisch en qua schaal ligt een intensievere samenwerking met Gent, Oostende en Zeebrugge meer voor de hand." Het Beneluxparlement steunt de Brabants-Zeeuwse Werkge vers, (BZW) die pleiten voor het doortrekken van de goederen spoorlijn van de Axelse Vlakte naar Zelzate. Al geruime tijd probeert Zeeland dat project toe gevoegd te krijgen aan het Meer- jarenprogramma Infrastructuur en Transport (MIT) van het mi nisterie van Verkeer en Water staat- In de slipstream van een betere grensoverschrijdende samenwer king ziet Blom veel kansen voor dë het 800 hectare grote gebied Axelse Vlakte, dat nog groten deels braak ligt. „Als ik naar de kaart van Nederland kijk, is er geen betere plek om nieuwe che mische industrie te vestigen. Het verbaast me dat het gebied nog niet is volgebouwd." Blom vindt het geen goed idee om de Axelse Vlakte voor glas tuinbouw te benutten. „Dat le vert per hectare minder banen op, maar vooral ook minder goed betaald werk." Blom realiseert zich dat er nog weinig draagvlak is voor de komst van nieuwe chemische fa brieken naar Zeeland. Sommige raadsfracties in Sas van Gent en Terneuzen hebben al gewaar schuwd voor aantasting van de leefbaarheid. Blom denkt daar anders over. „Het beeld van een sterk vervuilende chemische in dustrie is achterhaald. In Rijn mond staan fabrieken die schon ere, lucht uitstoten, dan ze bin nenkregen en ook tegen hori zonvervuiling is wat te doen." Op de eerste bijeenkomst na het zomerreces buigt het Benelux parlement zich over de samen werking tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens. door Emile Calon RILLAND - „Piet, met mij. De politie heeft de Zeeuwse weg aan allebei de kan ten afgesloten en controleert nu alles. Ja, ze hebben mij ook aangehouden en zeg gen dat mijn logboek niet in orde is." Een chauffeur van een grote Man-vracht- wagen belde gisteravond, iets na negen uur, met deze boodschap zijn werkgever. Hij was op de Brabants-Zeeuwse grens in een fuik van de politie gereden en moest vervolgens op de parkeerplaats 't Scheld al zijn papieren laten zien aan een agent van de milieupolitie en drie douaniers. Die stuitten al snel op een vreemde hiaat in het cfk-logboek, het boek met alle gegevens over de koelvloei stof van de vriesinstallatie van de aan hangwagen. Terwijl de douaniers het log boek aan een nader onderzoek onderwier pen, had de chauffeur even tijd zijn werk gever te bellen en zo bekend te maken dat er wat gaande was op de A58. In totaal 47 mannen en vrouwen van poli tie, douane, marechaussee, Rijksverkeer sinspectie en Algemene Inspectiedienst hielden van gisteravond tot vanochtend vroeg een grootscheepse verkeerscontro le langs de A58 en de Oude Rijksweg. Bijna al het verkeer dat Zeeland ter hoog te van Bath in- en uitreed werd gecontro leerd. „Op alles", aldus een grijnzende agent. Autopapieren, technische staat en alcohol door de politie terwijl de andere diensten keken naar zaken als milieude- lecten, vervoerswetgeving en het trans port van illegalen. Aanvankelijk zou de controle 's avonds om acht uur beginnen. Het duurde echter ruim drie kwartier voor de eerste auto's daadwerkelijk moesten stoppen en de chauffeurs vriendelijk maar beslist naar de autopapieren werden gevraagd. De douaniers zagen in die drie kwartier zo heel wat vrachtwagens ongecontroleerd langs denderen. Terwijl agenten nogmaals stonden te overleggen, besloten de mannen van het Ministerie van Financiën dat ze zelf al in actie moesten komen en hielden hun eer ste vrachtwagen aan. Enkele minuten later was de politie ook zover en begon de controle echt. Al het verkeer werd over 't Scheld en parkeer plaats aan de zuidzijde geleid en moest bijna allemaal stoppen voor controle. Al leen op momenten dat de toestroom te groot was, mocht een aantal bestuurders doorrijden. Een half jaar geleden ontstond het idee voor deze controle bij de politie. Vervol gens is er heel wat overlegd met alle an dere diensten over waar en wanneer de actie plaats zou vinden. Vroeg in de avond verzamelden gisteren alle deelnemers aan de controle zich in Kruiningen op het hoofdkantoor van de Zeeuwse verkeerspolitie. Van daar uit vertrokken ze om kwart voor acht naar de A58 en de Oude rijksweg om tot van ochtend vier uur vele honderden auto's te controleren. De eerste uren trof de poli tie nog geen schokkende zaken aan. Het ging voornamelijk om wat gladde ban den. een drietal bestuurders met wat te veel alcohol op en een aantal kon geen rij bewijs tonen. Een automobilist moet blazen tijdens een politiecontrole op parkeerplaats 't Scheld. foto Dirk-Jan Gjeltema door René van Stee TERNEUZEN - Mensen die voor 1998 in dienst traden bij een sociale werkplaats moe ten niet worden herkeurd. De aanscherping van de criteria door de modernisering van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) leidt volgens het bestuur van de Stichting Fe deratie voor Sociale Werk gelegenheid en Arbeidsinte gratie in Zeeland tot een on zeker bestaan voor de betrok kenen en de daarmee samen hangende sociale consequen ties. In een brief aan de Zeeuwse Kamerleden M. Koomen (CDA), S. Buis (CDA), J. Ge luk (WD) en L. Blom (PvdA) en de woordvoerders Sociale Zaken van CDA. PvdA en WD roept het federatiebe stuur op haar standpunt on der de aandacht van staatsse cretaris M. Rutte van Sociale Zaken te brengen. Die wil dat mensen met een baan op een sociale werkplaats vaker over stappen naar een 'gewoon' be drijf. Als het echt niet anders kan, kunnen zij in dienst blij ven bij hun huidige werkge ver. Federatievoorzitter J. van Schaik, tevens wethouder So ciale Zaken in Terneuzen: „In feite komt het er op neer dat de hoofdtaak van de sociale werkvoorziening de toelei ding van mensen naar de regu liere arbeidsmarkt wordt. Die taak komt indirect op het bordje van de gemeenten. Het aanscherpen van de keurings eisen zorgt er ook voor dat minder mensen in aanmer king komen voor de WSW." De aanscherping van de keu ringseisen voor de groep oudgedienden is volgens Van Schaik ook geen goed idee om dat daardoor de geleidelijke afbouw van sociale werk plaatsen als productiebedrij ven in gevaar komt. „In Zeeland gaat het naar schatting om zo'n driehoa. derd mensen die al langer ft een sociale werkplaats vrer ken en plotsklaps iets anée zouden moeten gaan doen ciaal gezien is dit niet verant woord. Weliswaar verliep zij hun baan niet, maardf druk op zowel de betrokke nen als de gemeenten wordt erg groot. Aan het begefe. dingstraject is immers eet subsidie verbonden die naai verloop van tijd vervalt," Voor de groep die na 1998 in stroomde, ligt het verhaal an ders. Die werd destijds al me' een wetswijziging geconiront- reerd waardoor zij om de vijl jaar worden gekeurd. „Voor die mensen verandert er dus weinig Bovendien zi er aanwijzingen dat het C®. trum voor Werk en Inkome nu al strenger keurt dan vol- gens de regels is vereist. Et dan vooral voor mensen na een WAO-uitkering die viade herkeuring wellicht niet mee tot de sociale werkplaats wor den toegelaten. Het wacht- lijstprobleem wordt hierdooi automatisch opgelost", aldui Van Schaik. Het federatiebestuur vmdt ook dat de macro-economi sche gevolgen van de moderni sering van de WSW in de voor stellen van de staatssecretam moeten worden meegenomst Werkgelegenheid Federatievoorzitter Van Schaik: „Het verlies aanwerk gelegenheid in laaggeschool de arbeid en de daarmee ge paard gaande opbrengsten moet in de afwegingen wor den betrokken. Veel bednj- ven benutten de sociale werk plaatsen om laaggeschoold! arbeid te laten doen in plaat! van naar het buitenland tf verplaatsen. De hieruit voort vloeiende werkgelegenheid en belastingopbrengsten ziji op geen enkele manier in di voorstellen van de staatssecie- taris betrokken. Dat is een he le slechte zaak." een perfect evenwicht schoonheid cn techniek SUHWAV Kromme Elleboog 3-5 4301 EJ Zierikzee Tel. 0111-412531 Havenpark 28 4301 CD Zierikzee Tel. 0111-413727 Havenplein 3 4301 JD Zierikzee Tel. 0111-415951 Laat de bossen van Borneo niet verdwijnen. Word donateur van het Wereld Natuur Fonds. KBF; www.wnf.nl STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND y,. erkir.u QAutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT De boerenzwaluw is weer terug... Hij is terug uit Afrika. Duikend, zwenkend, jagend, zingend. Probeer 'm maar eens te volgen! Ook in uw omgeving zijn ze te bewonderen. Kijk op www.vogelbescherming.nl Vogelbescherming Nederland laat het je zien Vogelbescherming v :P v Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44