2C bezwaar tegen uitbreiding silo's fZC Ruim 260 kilo rotzooi van straat Zandsculpturen verbeelden mythe Vaste klanten treuren om verlies pompshop jaanhandel vreest onnodige beperking toekomstperspectieven 13 IAZET Hulst vergoedt schade aan riool Kansen voor windpark keren Aanhouding wegens belediging Onwel op de A58 Diefstal auto-emblemen fane Soesman flMSSE - Te hoog, een sto- jjezicht. bron van verkeers ast, geluid- en stofhinder. chillendc inwoners van woensdag 22 juni 2005 tservisten Icieel beëdigd Zierikzee Fsme Soesman JIKZEE - Ruim twintig re- militairen leggen zaterdag op het Havenplein in Zie vet hun eed of belofte van ge- naamheid en trouw af. On- hen zijn diverse Zeeuwen, beëdiging begint om kwart twaalf. ceremonie draait dit keer om «en afkomstig uit vooral »d-Brabant en Zeeland, a de helft van de te beëdi- ailitairen is afkomstig uit fceuwse. Zij hebben een ge- 2 baan in de burgermaat- cpi], maar behoren daar- i - na het afleggen van eed jsöfte - officieel tot de Natio- Reserve (Natres). Een paar Ér maand oefenen zij mili- .ardigheden. res kan worden ingezet anale rampen als vogel- "menspest. Ook zijn reser- dlitairen altijd paraat bij mgen en plechtigheden j lik Prinsjesdag en de Four (cKfdoms Awards. alitairen krijgen een func- stro «gewezen bij de Alpha- en ravocompagnie van het der- ie Nationale Reservebatal- m Dit bataljon heeft vestigin- |p Zeeland, Noord-Brabant iburg. de beëdiging op een open- plek te laten plaatsvinden, de Koninklijke Landmacht publiek de mogelijkheid ge- een dergelijke militaire itigheid van dichtbij mee te lire de beëdiging is er een van het Drumfanfare Nationale Reserve. rkt De van SGH-HAAMSTEDE - voorzomermarkt |i-Haamstede wordt za- g gehouden van tien tot r. De kramen staan opge- lop de Ring en in de Noord- qenda (Advertentie) ft, |Morgklachten: 1231231 ^•pmaandag t/m vrijdag ge le de openingstijden; Wags tot 12.00 uur PpACTIE (chouwen-duiveland Khtweg 23a bistbus 80 B zierikzee [•1:0111-454647 p111-454657 pil: redzzee@pzc.nl elModde (chef) takow ffiSoesman paLanting fBoogert (sport) ^trale redactie !np^ ponspark 28 ;n 3us 31 Ahat AA goes "-'0113)315500 c 10113)315669 redactie® pzc.nl 'flERNET ""W-pzc.nl ■'"ail: web@pzc.nl Bruinisse geven aan niets te voe len voor een uitbreiding van het aantal silo's van graanhandel Van Tuyl. Zij reageren daarmee op de eerste herziening van het ontvverpbestemmingsplan Be drijventerrein Bruinisse. De graanhandelaar vreest op zijn beurt dat zijn toekomstperspec tief onnodig wordt beperkt. De herziening regelt onder meer de bouw van drie silo's en reali satie van nog eens negen silo's in de toekomst. Tot grote spijt van verschillende omwonenden die de hoogbouw onder meer als 'onverenigbaar met de omge ving' en als 'aantasting van het landschap' typeren. De bedrij vigheid brengt voor de in de buurt wonende mensen meer na delen met zich mee. Gerept wordt van geluid- en stofover- last. Zaken die, als de graanhan del uitbreidt, alleen maar erger zullen worden. Ook de verkeers bewegingen nemen toe. Woon- en leefgenot worden door de si lo's ernstig aangetast, reageert één van de bezwaarmakers. Graanhandelaar Van Tuyl op zijn beurt vreest dat de herzie ning zijn toekomstperspectieven onnodig zal beperken. Dat heeft te maken met de beperkende be stemming die aan een deel van het bedrijfsperceel van Van Tuyl wordt toegekend, als ge volg van de nabijheid van wo ningen. De dichtstbijzijnde wo ning ligt op ongeveer zeventig meter afstand, in plaats van de door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) beplei te richtlijn van honderd meter Weliswaar wordt de huidige ei genaar daarmee niet in zijn be drijvigheid beperkt, maar bij verkoop van het bedrijf kan de ze bestemmingsverandering ech ter wel degelijk tot problemen leiden, betoogt de adviseur van Van Tuyl in zijn zienswijze. Vluehthaven Kritiek, vooral van de kant van de eigenaren van restaurant de Vluehthaven, is er op de ontwik keling van Vluehthaven en los- wal. Als de vluchtfunctie uit de Vluehthaven verdwijnt, kunnen jachten niet langer afmeren voor een restaurantbezoek. „Dit leidt voor ons tot aanzienlijke omzetderving en dus schade", voeren zij als motivatie aan. Het plan om op termijn alle los- en laadactiviteiten in Bruinisse te concentreren, veroorzaakt eveneens onrust. Met de huidige milieuvergunning is er niet veel uitbreiding mogelijk, schetsen de restauranteigenaren. Om de loswal rendabel te maken, zal er waarschijnlijk met een andere milieuvergunning gewerkt gaan worden die voor omwonenden louter nadelige gevolgen heeft. Meer activiteit betekent meer verkeer. ..Dit heeft invloed op onze leef- en werkomgeving. Ons terras fungeert als rustpunt voor onze gasten en dit willen wij zo houden", betogen zij. Lijst De eerste herziening van het ont- werpbestemmingsplan bedrij venterrein Bruinisse komt voort uit de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring van het plan door Gedeputeerde Staten. De reacties prijken op de lijst van ingekomen stukken voor de ver gadering van de gemeenteraad. Deze wordt gehouden donder dag 30 juni in de Burgerzaal van het Zierikzeese gemeentehuis en begint om 19.30 uur. WEEKACTIVITEITEN ÉTJE JANS - Parkeerplaats Water- lteltje Jans bij bord Zeeuws Land- ■>,22.00 uur: volle-maanwandeling. Rijnen-zonwering '.AAZET.NL s -Tel. 0113-33p»Ï3 Lv>Vy - - S 'y - v V>* -V-»; - *-, Op het strand van Waterland Neeltje Jans is de mythe van Nehalennia in zand nagebouwd. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde NEELTJE JANS - De godin Nehalen nia is uit het zand herrezen. Vanaf ne gen meter hoog speurt ze vanuit de baai bij Waterland Neeltje Jans de einder af, de blik gericht op de toren voor Dom burg, die ze met de dag ziet groeien. Ga degeslagen door Romeinse wachters, bouwmeesters, ambachtsheden en scheepslui, bewonderend aangegaapt door toeristen van vlees en bloed. Op het strandje van Waterland is de my the rond de godin van de vruchtbaar heid en beschermvrouwe van huis en haard en zeelieden in één oogopslag ge vangen. Onder de handen van de man nen en vrouwen van Inaxi Holland ver andert een mengeling van twaalfhon derd kubieke meter zand uit de Maas bij Cuijck en Zeeuwse korrels, in een historisch tafereel dat ontzag inboe zemt. Op 1 juli zijn de beeldhouwwer ken klaar. Als het weer een beetje mee speelt, blijven ze zeker tot eind augus tus 'houdbaar', hopen Liza Schrier en Ted Sluijter van Waterland. Slaat het aan, dan is het de bedoeling jaarlijks een nieuw thema te laten bouwen. Neus Direct onderaan de trappen naar de baai vangt een wachter het publiek op. Hij maakt deel uit van de scene waarin de bouw van de Nehalenniatempel wordt uitgebeeld. Martin Tedder is juist bezig mond en neus van één van zijn fi guren te reconstrueren, nadat hij ze er bij het opstappen naar een hogergele- gen onderdeel per ongeluk heeft afge trapt. Tedder, onlangs afgestuurd als archi tect, is één van de honderd kernleden van Inaxi en reist met de zand-, sneeuw en ijskunstenaars (carvers) de halve we reld rond. China, Israël, België, Duits land, Zeebrugge, Scharendijke (vorig jaar) en Scheveningen, de organisatie geldt als de absolute top. Het ontwerp staat in grote lijnen op papier. Aan de afzonderlijke carvers de kunst om de de tails in te vullen. Zo wordt Tedders tem pel niet één robuuste blok zand, maar biedt het straks een doorkijkje in het mystieke bouwsel van weleer. Een stuk je verderop torent de beeltenis van Ne halennia boven alles uit. Ze is omgeven door schepen die komen en (haar een maal voorbij) vergaan, waarmee wordt uitgedrukt dat de godin ook na hun dood over de zeevaarders waakt. Een verschuivende zandmassa en een kol kende zee verbeelden -met de klok mee- de ondergang van de tempel. Realiteit Dichter bij de realiteit is het groepje vis sers dat brokstukken uit het water haalt en, als slotstuk, de duinen bij Domburg waar na een hevige storm in 1647 kalk- en zandstenen monumenten gewijd aan Nehalennia bloot kwamen te liggen. Tedder toont hoe eenvoudig het is om van een klein hoopje zand al een stevig blok te maken. De kunst is door aan te stampen en het toevoegen van water de lucht tussen de zandkorreltjes kwijt te zien raken. Daardoor wordt het een massief geheel: zandsteen. Sluijter raakt in vervoering bij het horen van de uitleg. De toegepaste methode is exact dezelfde als die toegepast is bij de bouw van de fundering van de stormvloedke ring. Ook daarbij is met trilnaalden ge werkt, wijst hij op de lange pijp op het plateau achter de tempel. Om het toplaagje nog wat steviger te maken, wordt het kunstwerk met een speciaal mengsel gefixeerd, legt Tedder uit. „Als het er eenmaal staat, dan staat het er ook wel een tijdje. Toen ik nog in opleiding was (Inaxi verzorgt ook cur sussen), moesten we ons project weer af breken. Voor de gein dacht ik er even een gat in te slaan. Ik heb m'n pols drie weken niet kunnen gebruiken." door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Knijp- stokken, plastic handschoenen en vuilniszakken bepaalden gis termiddag voor even het Brouw- se straatbeeld. Daar plukten leerlingen van openbare basis school De Schoener en christelij ke basisschool De Schouw geza menlijk 264 kilo zwerfvuil van tegels en uit bosjes. En dat in nog geen twee uur tijd. Lenneke, Hans en Jordy (respec tievelijk uit de groepen 6, 4 en 3) van De Schouw zijn er hele maal klaar voor. Net voorbij het schoolhek wordt het eerste prop je opgeraapt. „Dit is wel goed, hoor", beoordeelt Lenneke de schoonmaakactie van de twee scholen in Brouwershaven. „Vooral voor de natuur", voegt Hans toe - die aangeeft best wel wat plekken te weten waar héél véél rotzooi is te vinden. „Ik weet ook een hut, daar ligt zelfs een oude computerstoel." Maar het gaat vooral ook om die kleine troep, zo blijkt na een blik in de vuilniszakken. Er wordt met enige regelmaat door inwoners van de smalstad over rommel op straat geklaagd, weet juf Mieke van Vossen van De Schoener - dankzij haar functie als bestuurslid van de Brouwse stadsraad. Zo is ook het plan ontstaan voor een grote schoonmaakactie, die tevens be doeld is om leerlingen bewust te maken van het afvalprobleem. Want dat is nodig, heeft Van Vossen gemerkt in de aanloop naar de schoonmaakwerkzaam- heden. „Het valt me op dat de kinderen hier heel nonchalant in zijn. Is er geen vuilnisbak, dan gooi je je rommel toch ge woon op straat, zeggen ze. Dat viel me eigenlijk wel een beetje tegen." „Stel dat jullie later zelf kinde ren hebben", houdt ze de leerlin gen een verre toekomst voor. Sommige van de jonge opruimers pakten het wel erg fanatiek aan en gingen plat op de buik om zoveel mogelijk vuil vanonder de mu ziektent te krauwen. foto Marijke Folkertsma „Dan moeten ze op jullie afval berg leven," Met nog een ferm 'aan de slag al lemaal' worden de leerlingen van beide scholen de straat opge stuurd. Maar niet zonder inten- HULST - De gemeente Hulst vergoedt aan een bewoner van de Grote Markt in Hulst de schade die is geleden door een verstopt riool. De bewoner had zelf een loodgieter ingeschakeld. Die kosten, 150 euro, zal Hulst terugbeta len. Het euvel is veroorzaakt door een rioolleiding gelegen in een brandgang naast het pand van de gedupeerde. Deze leiding is al erg oud. De riolering moet worden vervan gen. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet bekend. BATH - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal lij ken toch van zins om medewerking te verlenen aan de komst van een klein windmolenpark aan de westkant van het Spuikanaal bij Bath. Landbouwondernemer J. Meijer wil langs het Spuikanaal bij Bath vijf windmolens plaatsen. Hij doet dat groten deels op eigen grond. Het college wees zijn initiatief eind vorig jaar van de hand, maar de gemeenteraad dacht daar heel anders over. Een ruime meerderheid steunde het ini tiatief van de WD om wel akkoord te gaan met het plan. Het argument van het college, dat de provincie geen nieu we locaties voor windmolens meer zal toestaan, vond wei nig gehoor. De meeste raadsleden vinden dat de gemeente de provincie maar eens moet trotseren en het plan ge woon moet steunen. BRUINISSE - Een 37-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gistermiddag aangehouden we gens belediging van een agent. De man werd rond half twee bekeurd omdat agenten hem betrapten op het rijden zonder autogordel. De man was het daar niet mee eens en liet dat ook blijken aan de agen ten, waarop hij aangehouden werd. RILLAND - Een 65-jarige automobilist uit Burgh-Haam- stede is gisteren op de Rijksweg A58 van de weg geraakt toen hij onwel werd in zijn voertuig. Toen hij zich rond drie uur plotseling niet goed voelde, nam hij de afslag Rilland. Hier raakte hij in rechterberm, stak vervolgens de weg schuin over naar de linkerberm, reed door struiken en kwam ten slotte bij het viaduct over de snelweg weer op de rijbaan van de weg die vanuit Rilland over de A58 loopt. Hier stopte de man. De man is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. MIDDELBURG - De politie heeft zes Middelburgse jonge tjes gevonden die in de maanden mei en juni in hun woon plaats 27 emblemen van auto's gestolen hadden. De dader- tjes in de leeftijd van 8 tot 11 jaar zijn nog te jong om strafrechtelijk aan te pakken. Wel heeft de politie met de ouders van het zestal gesproken en zal zij proberen in de schade te bemiddelen. De politie vraagt mensen die nog geen aangifte hebben ge daan van het stelen van een autoembleem in mei of juni. dit alsnog te doen. sieve begeleiding. Zo zijn onder meer René Dalebout, Marco Pan- kow en Tonny Kostense van de afdeling openbare werken van de gemeente Schouwen-Duive land van de partij. Schoener-leerlingen Joost, Nickey en Koert uit groep 4 en Bas, en Sofie en Daan uit groep 3 schuifelen tien minuten na de start nog altijd rond in de bosjes rondom het schoolplein. Samen met juf Monique hebben ze al aardig wat troep in een vuilnis zak gegooid. „Kijk, dit is zo'n ge vaarlijk zakje, waarover we het al eens gehad hebben", wijst de juf leerling Joost op een zakje waarin wiet heeft gezet. Er ko men blikjes, plastic, glasscher ven en kartonnen dnnkpakjes uit het groen tevoorschijn. Maar ook een leeg bierflesje („Daar kun je statiegeld voor krijgen") en een stukje reflector. Dat door Joost bij wijze van schat niet in de vuilniszak maar in zijn broek zak wordt gedaan. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Een klant komt binnen en vraagt naar de snelste weg naar het strand. Nummer twee volgt: de over buurman, die naar de plank met sigaretten en shag wijst. Hij krijgt twee pakjes zware Van Nelle. Een Vlissingse loopt de shop binnen en vraagt om hulp bij het tanken. Ze wil graag naar de markt van Zoutelande. De familie Suvaal kan nog een week behulpzaam zijn, maar daarna verandert hun bemande Shell-servicestation in een Shell expres. „Het is tegen onze zin. We hebben tegen dit besluit ge streden, maar tegen het grote Shell kunnen we niet op", zegt H. Carrier-Suvaal. Na 30 juni is de shop gesloten en kan er alleen nog maar ge pind worden aan de pomp voor benzine. „Een verarming", vindt meneer Van Vlaanderen. „Wat mij betreft hadden ze be ter het tankstation kunnen slui ten en de shop kunnen openhou den. Ik hoef maar te wijzen en mevrouw Suvaal weet wat ik wil." Van Vlaanderen is een vas te klant. „Ik kom hier al 44 jaar." Praatje maken Geen enkele klant kan deze dins dagmiddag begrip voor de veran dering opbrengen. „Overal moet je tegenwoordig maar pinnen", zucht een vrouw op de scooter. „Ik heb het er niet op. Ik wil ge woon met euro's betalen en een praatje maken. Door die regelin gen praat niemand straks meer met elkaar. Ook de Limburgse toerist, die buiten al aan een klant had ge vraagd naar de snelste weg naar zee, komt toch bij mevrouw Su vaal om een bevestiging vragen. „Dat is heel gebruikelijk", zegt Carrier-Suvaal. „Het gebeurt andersom ook. Als ik de weg heb uitgelegd, hoor ik dat er bui ten ook nog over de weg naar Dishoek wordt gesproken. Duit sers kunnen daar ook wat van." Niet alleen de klanten zullen de gesprekken en de persoonlijke dienstverlening missen, ook de familie Suvaal zelf. „Dit is een trieste periode. Ik ben er echt verdrietig van", zegt Carrier-Su vaal. Ze is als meisje van dertien be gonnen in de zaak van haar ouders. „Ik maakte de toiletten en de vloer schoon. Ik vind het nog steeds belangrijk dat de toi letten schoon zijn. Duitsers we ten dat en rijden een rondje om voor een propere wc. Vanaf mijn zeventiende jaar ben ik aan de pomp gaan tanken. Daar na moesten de klanten zelf tan ken, en binnenkort moeten ze al les zelf doen." Rondweg Er zijn klanten die denken dat het Shellstation moet sluiten door de opening van de rond weg S14. Het station zou passan ten mislopen, omdat automobi listen om Koudekerke én het tankstation worden geleid. „Een rondweg doet geen goed aan de klandizie, maar we heb ben ook veel trouwe klanten. Duitsers bijvoorbeeld zijn erg honkvast. Die moeten we nu al lemaal dit vervelende nieuws vertellen." Bij een Amsterdamse vertegen woordiger, die in drie maanden tijd 30.000 kilometer heeft gere den, leeft het idee dat de enige verbetering de verruimde ope ningstijden van de Shell-expres zouden kunnen zijn. Maar ook dat bestrijdt familie Suvaal. „Wij gingen in de zomermaan den ook al langer door, zolang er klanten waren. En we hebben een.nachtpomp." Advertentie het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41