NPS vindt opheffen niet erg Haal meer uit uw vakantie PZC Bemoeienis van rechter met zwangerschap is uitzonderlijk Koningin geniet van jubileum Dutchbatters willen extra onderscheiding 5 Kamer stemt in met hervormingsplannen omroepbestel Jeugddetentie voor doodsteken 15-jarige Fabian SP beschuldigt Verburg van belangenverstrengeling Vrijspraak treinconducteurs Positiever oordeel verzorgingshuis Festival voor gezakte leerlingen Onderzoek klachtengroei politie Explosie veroorzaakt door laswerk tomtom Fractievoorzitter LPF wil dat Nawijn vertrekt prinses Maxima jet af van eis naar Parijs tfVHAAG - Prinses Maxima vanwege haar zwangerschap jeren niet naar een bijeen- ast van de Verenigde Naties Parijs gegaan. yge maand liet de prinses, (begin juli haar tweede kind guacht, weten de gesprekken liet kader van het VN-jaar jr het microkrediet graag te bijwonen. „Ik hoop dat lufct". zei Maxima toen. De ^voorlichtingsdienst liet gis- J ai echter weten dat Maxima I toch verstandiger vond om liste blijven. Nog niet duide- is of echtgenoot Wil- i-Aletander begin juli nog arde IOC-vergadering in Sin- pore kan. GPD VD-code voor oyalty-watcher IpJHAAG - De Rijksvoorlich- De« tgsdienst (RVD) heeft gisteren j code het licht doen zien jaraan (foto)journalisten zich «ten houden die belast zijn tl de verslaggeving over het van het Huis moeten in sprivé-leven met rust wor- 'aten, tenzij anders is af spraken. Daar hebben ze net i ieder ander recht op. Er get een juridisch toereikende Uitvaardiging bestaan voor H inbreuk maken op iemands jt op persoonlijke levens- Bij publicatie moet ook re ling worden gehouden wor- :metde veiligheid van de le- ivan het Koninklijk Huis (zo sen, autokentekens niet lees- bt op beeldmateriaal) en de jracy van derden (vrienden en i Bissen niet herkenbaar in Journalisten die zich aan code houden, worden uitgeno- cd voor 'persmomenten' (bij- 4 lorfaeeld een fotosessie op va- le) en krijgen informatie de RVD. Het Genootschap [Hoofdredacteuren heeft gis- laten weten-dat het be stir en de leden zich niet aan spraken voelen. „Wij respecte- 22 tal jaar en dag de persoonlij- levenssfeer van de leden van ^Koninklijk Huis", verklaar- K. Lunshof. ANP woensdag 22 juni 2005 van onze redactie binnenland HILVERSUM - Programma's als 'Nova', 'Sesamstraat', 'Bui tenhof', 'Andere tijden' en 'Ray- mann is laat' verdwijnen niet van de buis als de NPS wordt op geheven. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 zijn gisteren overeengekomen dat de Neder landse Programma Stichting, net als alle andere omroepen zonder leden, na 2008 als organi satie verdwijnt. De omroep wordt omgevormd tot een werkmaatschappij die, net als de NOS, rechtstreeks on der de raad van bestuur van de Publieke Omroep valt. „Daar mee blijven de taken waarvoor de NPS tien jaar geleden is opge richt ook in het nieuwe bestel overeind", zegt NPS-voorzitter Roger van Boxtel. Het verdwij nen van de NPS als omroeporga nisatie is niet zo erg, meent hij. „Er moet iets gebeuren, want ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 16-jarige jongen veroordeeld voor de steekpartij die de 15-ja- rige Fabian vorig jaar fataal werd. De Rotterdammer kreeg ander half jaar jeugddetentie en jeugd-tbs opgelegd voor moord. De straf is gelijk aan de eis van justitie. De rechter acht bewezen dat de hoofdverdachte Fabian op 19 de cember op de Beijerlandselaan in Rotterdam heeft neergesto ken. Ook werd hij veroordeeld wegens betrokkenheid bij drie groepsverkrachtingen. Vier andere jongens (15 tot 18 jaar) kregen celstraffen tot zes maanden opgelegd wegens open lijk geweld, seksueel misbruik en betrokkenheid bij de vecht partij die aan de steekpartij vooraf ging. ANP 'PZC herplaatst tot en met morgen een tekening van Peter van oaaten. De lezers kunnen er zelf een tekst bij bedenken. De meest -j Bassende bijschriften van maximaal twee regels worden beloond 11 een cadeaubon. In de PZC van vrijdag wordt een selectie van 1 'inzendingen geplaatst. Bij uw tekst moet u aangeven op welke betekening in de PZC stond. Insturen kan per e-mail uiterlijk donderdag 14.00 uur naar lezersredacteur@pzc.nl. De deelne mer post kunnen alleen nog vandaag insturen naar Lezersre- feurPZC, Postbus 31, 4460 AA Goes. voortgaan op de oude weg leidt ook niet tot een betere toekomst voor het omroepbestel. Maar het is wel pijnlijk dat juist de NPS, die eigenlijk in een notendop de kerntaken van de publieke om roep vertegenwoordigt, wordt ontmanteld. Ik zal er alles aan doen om de omroep zo veel mo gelijk als eenheid over te heve len naar de nieuwe structuur." De NPS komt er niet ongunstig vanaf in de plannen van staats secretaris Van der Laan, vindt de NPS-leiding. Zo zien de le dengebonden A-omroepen de helft van hun budget verdwij nen. De publieke omroepen krij gen vanaf 2008 alleen nog een vast bedrag voor programma's die te maken hebben met de identiteit van de omroep. In 2008 krijgen de omroepen nog 34 miljoen euro. De jaren daar na gaat dat geleidelijk omlaag naar 17 miljoen. De 'identiteits versterkende programma's' die ze van dat geld moeten maken, zijn onder meer debat- en ach tergrondprogramma's. Concurrentie De omroepen kunnen ook geld en zendtijd krijgen voor andere programma's. Daarbij krijgen ze echter concurrentie. Iedereen kan straks een stichting oprich ten, een voorstel voor een pro gramma maken en aanspraak maken op geld en zendtijd. De raad van bestuur van de publie ke omroep verdeelt het geld. De concurrentiestrijd geldt voor onder meer culturele program ma's en dramaseries. Puur amu sement is taboe. De raad van be stuur kan verder besluiten om het aantal netten van drie terug te brengen naar twee als de Ster-inkomsten teruglopen. Re clame rond kinderprogramma's wordt afgeschaft. GPD STAPHORST - Koningin Beatrix begroet dames in traditionele klederdracht in Staphorst. De vorstin bracht gisteren een bezoek aan de provincie Overijssel in het kader van haar 25-jarig rege ringsjubileum. Ze zei te genieten van haar tournee langs alle pro vincies in het kader van het jubileum. Ze vindt de mensen overal erg hartelijk. Hoewel ze vorig jaar nog zei dat ze wel wat opzag tegen de viering omdat ze 25 jaar maar een willekeurig getal vindt, bevalt het haar tot nu toe goed. Ze is tevreden over de for mule, waardoor ze een goede kijk krijgt op alle vernieuwende din gen waar mensen mee bezig zijn. foto Lex van Lieshout/ANP door Fons Kockelmans DEN HAAG - Vice-fractievoor- zitter Verburg van het CDA zou volgens SP-Tweede-Kamerlid De Wit 'onmiddellijk door haar fractie van het WAO-dossier ge haald moeten worden'. Volgens De Wit is sprake van belangen verstrengeling omdat Verburg een betaalde nevenfunctie heeft bij verzekeraar Delta Lloyd. Omdat Verburg ervoor pleit de nieuwe WAO te laten uitvoeren door private verzekeraars, wekt ze volgens De Wit 'de indruk de WAO in de uitverkoop te zetten ten gunste van het bedrijf dat haar betaalt'. In een reactie liet Verburg we ten niet van plan te zijn haar woordvoerderschap neer te leg gen. „Ik zit in een denktank van Del ta Lloyd, die af en toe brain stormt over onderwerpen als VUT en prepensioen en het zorg stelsel. De vergoeding die ik ont vang gaat naar een goed doel. Er is in april ook over de WAO gepraat, maar daar was ik door een toeval zelf niet bij." Verburg vindt het 'niet colle giaal' dat De Wit niet eerst con tact met haar heeft opgenomen, voor de publiciteit te zoeken. „Dan had ik het hem kunnen uit leggen." ANP van onze redactie binnenland DEN IIAAG - Het is uitzonder lijk dat een Nederlandse rechter zich bemoeit met toekomstige zwangerschappen van veroor deelden, stellen strafrechtgeleer- den in reactie op het vonnis gis teren tegen de moeder van peu ter Savanna. De kans dat de vrouw nieuwe kinderen net zo 'bestraft' als Sa vanna is groot, blijkt uit een rap portage van het Pieter Baan Cen trum. Anticonceptie is daarom een gepaste maatregel, vindt de rechtbank. De uitspraak - zes jaar celstraf - viel bovendien veel hoger uit dan de eis van drie jaar, waar veel verontwaardiging over ont stond onder politici. De deskun digen zijn er stellig van over tuigd dat die publieke veront waarding geen rol heeft ge speeld. In het vonnis stelde de rechtbank in Den Haag gisteren er vanuit te gaan dat de tbs-kli niek waar de moeder wordt be handeld, ervoor zorgt dat zij tij dens bezoek van haar man of tij dens verlof niet meer zwanger van hem kan worden. Volgens een woordvoerder van de recht bank is het slechts een aanbeve ling en is de kliniek verantwoor delijk voor de behandeling. Hoogleraar forensische psychia trie en oud-directeur van twee tbs-klinieken H. van Marle zegt dat dergelijke adviezen in de praktijk echter altijd worden op gevolgd. „Zo'n advies heeft veel impact. In onze cultuur is de wens van een rechter het bevel voor de tbs-kliniek." Hoogleraar strafrecht Th. de Roos, verbonden aan de Univer siteit van Tilburg, spreekt van een uniek advies. „Dit heb ik nog niet eerder meegemaakt. Maar uiteindelijk heeft de rech ter er niets over te vertellen, De kliniek heeft de bevoegdheid om bepaalde voorwaarden aan bezoek te stellen. Dit advies heeft vooral een functie richting het publiek. Voor de mensen is nu duidelijk dat een kliniek zo iets kan doen." Geen moeite Y. Buruma van de Radboud Uni versiteit in Nijmegen noemt de uitspraak 'heel bijzonder'. „Het komt niet vaak voor dat een rechter zulke precieze aanwij zingen geeft. Langer geleden had men met dit soort zaken geen moeite, maar tegenwoor dig doen we dit niet." Buruma vindt dat wettelijk moet worden vastgelegd hoever rechters mogen gaan bij het ge ven van straffen. Onlangs pleit ten twee hoogleraren, waaron der De Roos, ervoor om ouders die him kind hebben gedood of ernstig mishandeld, pas weer op vrije voeten te laten komen als zij zich laten steriliseren of on der toezicht anticonceptie ge bruiken. Buruma wil niet zo ver gaan, maar vindt het wel tijd worden voor een principiële stel- lingname over de macht van rechters. Het 'advies' van de rechtbank is in zijn ogen een handig juridisch trucje om toch een uitspraak te doen over iets waar rechters feitelijk niets over te zeggen hebben. De rechter achtte de moeder gis teren schuldig aan doodslag. Daarom werd de lagere eis van het Openbaar Ministerie terzij de geschoven.De vriend van de vrouw kreeg twee jaar cel voor zijn aandeel in de mishandeling, maar geen tbs, zoals de officier had geëist. Volgens de recht bank is er bij hem geen gevaar voor herhaling. GPD DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren twee hoofdconducteurs van de trein vrijgesproken die op 9 september 2003 op het station in Oss een zwangere vrouw vijftig meter meesleurde. Tegen hen waren werk straffen van vijftig uur geëist. De vrouw raakte met haar voet tussen de deur van de ach terste wagon bekneld, toen ze op het laatste moment wil de instappen. De deuren van die wagon gingen steeds open en dicht door een technisch mankement. Het slachtoffer, destijds 27 jaar oud en negentien weken zwanger, bracht een gezond kind ter wereld. ANP DEN HAAG - Bewoners van verzorgingshuizen zijn posi tiever over de verkregen zorg dan bewoners van verpleeg huizen. Dat concludeert de stichting Cliënt Kwaliteit na onderzoek bij 322 instellingen. Ruim 10.000 bewoners en betrokkenen gaven hun oordeel over de zorg en dienstverlening in verzorgings- en ver pleeghuizen. Ook de mensen die in een verzorgingshuis aangewezen zijn op verpleeghuiszorg, zijn positiever in hun oordeel dan de bewoners van het verpleeghuis, aldus de onderzoe kers. Het rapport Alles naar wens? is gisteren aangeboden aan staatssecretaris Ross van Volksgezondheid. ANP AMSTERDAM - Eindexamenkandidaten die het diploma dit jaar aan hun neus voorbij zagen gaan, kunnen op 10 juli hun frustraties met lotgenoten delen in de Melkweg in Amsterdam. De Nederlandse band VanKatoen wil met het zogeheten Zakkersfestival gezakte leerlingen een hart onder de riem steken. Het muziekevenement is voor hen gratis. Op het programma staan behalve VanKatoen ook optre dens van Rude Rich and the High Notes, Autumn, One in a million, Skip the Rush en Liftid. VanKatoen organiseert het evenement omdat gezakte eindexamenkandidaten een 'vergeten groep in de samenleving' zijn. ANP TILBURG - Korpschef F. Heeres van de politie Midden- en West-Brabant gaat onderzoeken hoe het komt dat het aantal klachten tegen medewerkers van zijn korps toe neemt. Hij liet dat gisteren weten. In 2004 steeg het aan tal klachten van 248 tot 309. Opmerkelijk is dat ondanks het stijgend aantal klachten de tevredenheid van de burger over het functioneren van de politie toeneemt. Dat bleek uit klanttevredenheidson- derzoek van het korps. ANP WARFFUM - De explosie vorige maand op het NAM-ter- rein in Warffum, waarbij twee doden vielen, is vermoede lijk veroorzaakt doordat condensaatdampen uit een tank werden ontstoken door laswerkzaamheden. Dat heeft on derzoek van de NAM en GTI uitgewezen. „Doordat na de ontploffing brand uitbrak, zal de precieze oorzaak echter mogelijk niet meer met zekerheid kunnen worden vastgesteld", aldus de NAM. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Minister van De fensie Kamp beziet of er voor Dutchbatters een speciale herin neringsmedaille gemaakt kan worden. Hij zei dit gisteren bij de presentatie van het boek 'Her inneringen aan Srebrenica' waarin 171 voormalige Dutch- batmilitairen hun relaas doen. Voor deelname aan vredesmis sies krijgen Nederlandse militai ren altijd een onderscheiding. Dat geldt ook voor de uitzen ding naar Srebrenica. Veel Dutchbatters voelen zich echter in de steek gelaten en mis kend, omdat zij ten onrechte vaak verantwoordelijk worden gehouden voor de val van de en clave. Een van de aanwezige Sre brenica-gangers vroeg Kamp daarom om extra erkenning, in de vorm van een speciale on derscheiding. Hij kreeg bijval van tientallen andere Dutchbat ters. Luchtsteun Dutchbat moest in moeilijke om standigheden de moslimenclave beschermen tegen de Bosnische Serviërs. Die veroverden de en clave op 11 juli 1995. De paar honderd Nederlandse blauwhel men kregen geen luchtsteun en waren zelf veel te licht bewa pend om verzet te bieden. De Bosnische Serviërs vermoord den tussen de zeven- en achtdui- (Advertentie) Als ondernemer kunt u eindelijk op vakantie met het CompleetOpWeg pakket van KPN. Overal e-mailen, handsfree bellen, fotograferen en de weg vinden in heel West-Europa. Kijk op www.kpn.com, trefwoord CompleetOpWeg' voor meer informatie. www.kpn.com 0800-0105 1 uw teleo Altijd de optimale route TomTom 5 nav.igatiesoftware Voor heel West-Europa 1 jaar gratis weers- en verkeersinformatie palmOne Treo™ 650 Bellen, e-mailen, fotograferen Multimedia en agenda Te synchroniseren met Exchange 2003, Outlook en iSync Plus Bluetooth headset Plus autohouder Bij 2-jarig Business Select abonnement en 5MB bundel altijd dichtbij zend moslims. Dat gegeven maakt het moeilijk om een spe ciale medaille voor de Dutchbat ters te maken, al hebben zij part noch deel aan de moorden ge had. Veel Nederlandse blauwhelmen die in Dutchbat zaten, kampen nog met de nasleep van die uitzending, blijkt uit het boek van journalisten en documentai remaaksters Hendrina Praams- ma, Jet Peekei en Toni Bou- mans. Zij spraken vooral met gewone militairen. Het hogere echelon gaf niet thuis. Veertig procent zocht psychische hulp. Tien pro cent liep een post-traumatisch stresssyndroom op, twee keer zo veel als het gemiddelde na mili taire missies. GPD DEN HAAG - Nawijn moet ver trekken uit de LPF-fractie, vindt fractievoorzitter Van As. Binnen de LPF wordt getwijfeld aan de loyaliteit van Nawijn. Of ficieel beraadt Nawijn zich nog op zijn positie, maar volgens Van As is de conclusie overdui delijk. „Dit soort dingen draait altijd uit op een vertrek." Aanleiding voor de ruzie is de persconferen tie die Nawijn hield met Filip Dewinter, de leider van het Vlaams Belang, in het huis van Pim Fortuyn. Fortuyn heeft zich altijd verre gehouden van de partij van Dewinter, die hij een racist vond. „Nawijn had ons verteld dat hij Dewinter een pri- vé-rondleiding door het huis van Fortuyn zou geven. Dat von den wij prima. Maar toen knoop te hij er een persconferentie aan vast en maakte hij bekend poli tiek te gaan samenwerken met Dewinter. Dat was niet aan ons verteld. Dat nemen we hem zeer kwalijk." De Rijksvoorlichtingsdienst heeft er bij Nawijn op aange drongen niet de naam van Willem van Oranje te gebruiken voor zijn op te richten denktank met de Dewinter. Nawijn koos daarop voor de naam Marnix van St. Aldegonde, die vriend en particulier secretaris van Wil lem van Oranje was. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3