hernieuwd beleid voor jegraven Vogels hebben het zwaar, zelfs in gunstig Zeeland SMHNTPHOTO Wethouder somber over economie op Schouwen-Duiveland GRATIS 2 VERGROTINGEN enners kiezen mooiste eeuwse raspaarden ingeren grijpen raatrover ie kraag LEVER UW BON IN VOOR 1 JULI Verjaardag Man bekent misbruik meisje (9) Taakstraf verboden wapenbezit Rijverbod voor Zierikzeeënaar Portieren van auto vernield leer duidelijkheid beoogd editie Schouwen-Duiveland ifWendy van den Hurk 3UWENPOLDER - Je hebt mfjorden, Welsh pony's, llandpony's, Haflingers en lie vergeten Zeeuwse trek- iden. Een dag per jaar lopen iet honderden tegelijk in ma- De Eendracht, om te kij- wie de echte raskampioen pdag is het weer zover, de jiwse Dag van het Paard. De alweer. Al die jaren zit secre- A. de Buck in het bestuur. SSINGEN - In de Nicolaes tighstraat in Vlissingen is iwlagavond tussen half elf tlfuur een 26-jarige vrouw jRotterdam van haar tas be liep daar met een vriendin iwrd door een onbekende I beetgepakt. Hij duwde Rtrok de tas van haar schou- pging er vandoor. In de tas gnenkele tientallen euro's en pkwaar. Samen gingen ze Me man aan. Drie jonge nde vrouwen te hulp scho- jbben even later een 23-ja- {pan zonder vaste woon- of pfplaats aangehouden en [feverd op het politiebureau. werd teruggevonden in perkuijl Quakkelaarstraat. J™>ud was weg. De man zit 1 altijd vast op verdenking afsta 1. Een echte paardenman, zoals hij zelf zegt. Nergens in Nederland zag hij ooit een paardendag waar verschillende rassen tege lijk te zien zijn. ,,Dat gebeurt al leen in Zeeland. Het leek ons ge woon mooier om alle stamboe ken samen te zien. Dat is voor het publiek ook veel interessan ter." Liefst 842 paarden moeten met hun trailers het manegeterrein op. De dieren staan al gemeld in de catalogus. Zoals de Zeeuwse merrie Esmeralda van het Kruis- sewegje, de Friese Pluche Plub- bes van de Haggadah en de fjord Pamela uit Wemeldinge. 's Ochtends worden ze gekeurd. De paarden worden dan op kwa liteit geplaatst, vertelt De Buck, 's Middags gaan ze lopen. Som mige in een enkelspan, andere in pas-de-deux of een Friezen- carroussel onder het zadel. De Buck is als kenner vooral te spreken over dat showelement. Zeker ook omdat Belg Ivan Pee- ters langskomt met zijn getemde zebra Zorro. „Dat wordt spectaculair. Na zes jaar is het Peeters gelukt zijn ze bra te temmen en zaterdag komt hij hem achter een kar spannen. Ook de andere dieren hebben zo hun liefhebbers. Toch zijn trek paarden en Friezen het meest ge liefd, merken wij elk jaar weer." Van fjorden tot knollen: van el ke soort wordt de mooiste geko zen. Een soort miss-verkiezing. „Het is net als bij vrouwen: we bekijken welke er het best uit ziet. Die wordt kampioen. Eige naren doen erg hun best hun ei gen paard te laten winnen. Door ze extra te trainen, of door roze strikjes in de manen te binden." (Advertentie) WR HET THEATERSEIZOEN 2005-2006! Kijk op www.theaterverkoopzeeland.nl voor het programma en het bestelformulier. (Ook af te halen bij de theaters en bibliotheken) ®b.burg-goes-vlissingen-schouwen duiveland TEZ postbus 124, 4330 ac middelburg door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het gaat op alle fronten niet zo goed met de eco nomische ontwikkeling op Schouwen-Duiveland. Althans, dat beeld schetste wethouder A. Croné gistermiddag tijdens een discussiebijeenkomst van de Kamer van Koophandel. „Voor wat betreft de landbouw is ons verhaal niet super-opti mistisch", begint Croné zijn in leiding. De landbouw heeft vol gens hem te lijden van schaalver groting, overheidsmaatregelen en prijzen die onder druk staan. „Een groot deel van de land bouw draait vooral nog op emo tionele betrokkenheid." De economische neergang speelt niet alleen in de landbouw, schetst Croné. Ook de detailhan del staat onder druk, het gaat slecht in de visserij en het aan tal toeristen loopt terug, waar door de recreatiesector in het ge drang komt. Croné denkt dat de recreatiesec tor in moet zetten op de water sport. „Dat is een groeimarkt. En dan moeten we ons niet be perken tot het Grevelingen- meer, maar dan moet er een doorsteek komen, zodat de men sen de zee op kunnen." Croné wil meer werk maken van 'visserijtoerisme': de kreeft, de mossel, lamsoor en zeekraal ver kopen als toeristisch product. Hiermee krijgt hij P. Grinwis aan zijn zijde. De voorzitter van de VVV Schouwen-Duiveland ziet wel wat in de culinaire pro motie van Zeeland. Grinwis kijkt overigens met een wat opti mistischer blik naar de economi sche ontwikkelingen. „Je hebt voldoende kansen, probeer ze ook te vinden. Ik neem het voor beeld van het strandpaviljoen. Dan zie je buiten het seizoen een ober met vijf bier naar bui ten lopen. Het schuim vliegt er af door de wind. Het bier is be doeld voor een groepje klanten, in een hoekje van het terras. Die klant is er dus wel, als je hem maar weet te vinden." Samenwerken Grinwis pleit voor meer samen werking op Schouwen-Duive land. Ook de ondernemerskring Schouwen-Duiveland (OSD) pleit er voor om over de eilands- grenzen heen te kijken. „Voor zaken die voor Schouwen-Dui veland van belang zijn - denk aan onderwijs, arbeid en zorg - is samenwerken met de omge ving een must", zegt P. Schotte namens de OSD. Hij vestigt de aandacht op de ontsluiting van het eiland, met name in de richting van Rotter dam. De opstoppingen op de weg tussen Bruinisse en het Hel legatsplein zijn de ondernemers een doorn in het oog. „Laten we niet te fors inzetten. Eerst van het Hellegatsplein tot Oude Ton- ge verdubbelen. Het tracé ligt er." De OSD heeft deze kwestie eind vorig jaar al aangekaart bij de minister, maar die wijst tot nu toe alles af. In september volgt een overleg met de twee provin cies, de Kamer van Koophandel en Rijkswaterstaat. zeeuwse almanak Het belooft een van de groot ste zomer evenementen van dit jaar te worden, als het ten minste aan hemzelf ligt. Het Kloetingse knaapje viert over veertien nachtjes slapen zijn vierde verjaardag en iedereen zal dat weten. Al weken klopt vol verwach ting zijn hart. Vooral de ca deaus die hem te wachten staan houden hem - ondanks zijn toch al niet geringe speel goedcollectie - momenteel bo venmatig bezig. Over de vraag wie er vooral op zijn feestje moet komen, hoeft hij ook niet lang na te denken. „Sinterklaas natuur lijk. ^0113-315649 itf.ptf.nl |ous31,4460 AA Goes Ltentie-exploitatie: TenMidden-Zeeland: 0113-315520; "«♦anderen: 0114-372770; 1.1:020-456 2 5 00. >oensdag 22 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 GOES - Een 37-jarige man uit Goes heeft bekend dat hij onlangs een 9-jarig meisje uit dezelfde plaats seksueel heeft misbruikt. Dat maakte het openbaar ministerie gis teren bekend. De man werd vorige week aangehouden. Het meisje belde op de bewuste dag bij hem aan om te vragen of hij een 'heitje voor een karweitje' over had. De man liet het meis je daarop een aantal klusjes in huis doen. Pas toen het slachtoffer weer wilde vertrekken, zou hij haar met ge weld hebben misbruikt. De man heeft de feiten inmiddels bekend en is voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij is in bewaring gesteld. MIDDELBURG - Een 21-jarige Rotterdammer moest gis teren voor de Middelburgse rechtbank verschijnen op ver denking van illegaal wapenbezit. De man werd op 16 april in de Vlissingse Bloemenlaan met zijn auto staande gehouden door de politie. Daarop had hij met zijn passagiers het hazenpad gekozen. In de auto vond de politie een geladen revolver van het kaliber 9 millimeter. De politie wist de man een paar uur later als nog te arresteren omdat hij in de buurt van de auto was blijven hangen. De man verklaarde gisteren dat het wapen niet van hem was en dat een van de andere jongens het naar hem toe had gegooid bij het verlaten van de auto. Daar geloofde de officier van justitie niets van. Hij tilde zwaar aan het wapenbezit en eiste een gevangenisstraf van drie maan den. De verdachte vroeg de rechter bij herhaling om een taakstraf vanwege zijn baan. De rechter kwam de man te gemoet met een taakstraf van 180 uur. Ook kreeg de man nog een boete van 200 euro opgelegd omdat hij had gere den zonder rijbewijs. ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Scheldestraat in Zierikzee een 24-jarige automobilist uit die plaats aangehouden. Controle wees uit dat de Zierikzeeënaar met meer dan tweeënhalf keer cle toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed achter het stuur was gekropen. De automobilist kreeg, naast een boe te, een rijverbod van zes uur opgelegd. NIEUWERKERK - In de Nieuwerkerkse Esdoornstraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag vernielingen ge pleegd aan een auto. De portieren van de wagen werden dermate beschadigd, dat ook de ramen ontzet raakten. Het schadebedrag was gisteren nog onbekend. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Broed- vogels in Zeeland profiteren van de vele natuurgebieden en ver schillende landschapstypen. Daardoor heeft Zeeland nog steeds een relatieve rijkdom aan broedvogels, maar ook hier neemt het aantal soorten in hoog tempo af. Tot die conclusie komen vogelkenners T. Sluijter en G. van der Ende. „Er zijn zat gebieden in Neder land waar de verschillende soor ten veel harder achteruit gaan", zeggen Van der Ende en Sluij ter. Ze baseren hun conclusies op de rode lijst van vogelbe scherming Nederland en hun ei gen waarnemingen als erkend vogelteller. „Het verhaal is dat er altijd vo gels zullen blijven. Alleen ne men de kritische soorten verder af en de algemene soorten ne men verder toe", zeggen Van der Ende en Sluijter. „Het wordt steeds makkelijker om de verschillende soorten te tellen; er zijn er gewoon steeds min der", lacht Sluijter cynisch. Een voorbeeld is de grauwe gors. Ooit was het een veel gezie ne vogel in Zeeuws-Vlaanderen. „Je hoorde hem overal." Nu zijn er in heel Nederland nog maar twintig tot vijftig broedparen over. „Dan hoeft er maar iets te gebeuren en alles is weg", zegt Van der Ende. Sluijter en Van der Ende gaan nog even door. „De grauwe klau wier: min 55 procent; de geel- gors: helemaal verdwenen; de veldleeuwerik: min 90 procent. In elk weiland zat wel een veld leeuwerik. Het was het ultieme zomergeluid. In de laatste twin tig tot dertig jaar is het beest met 90 procent in aantal afgeno men." Strobalen De oorzaak ligt volgens beide vo gelliefhebbers vooral in de inten sivering van de landbouw. „Te vroeg maaien, waardoor de jon ge vogels in strobalen verdwij nen, en het gebrek aan eiwitrijk voedsel door het ontbreken van onkruiden waarin larven zit ten", zegt Sluijter. Maar er zijn ook lichtpuntjes, stellen Sluijter en Van der En de. Het gaat bijvoorbeeld goed met de kleine zilvei'reiger in de delta. Deze opvallende witte rei ger met een kuifje op de kop wordt tegenwoordig veel gezien, bijvoorbeeld in Plan Tureluur op Schouwen-Duiveland. Het dier broedt in het Veerse meer en naar alle waarschijnlijkheid ook in de Maire bij Oosterland. „Maar dat weten we niet zeker want dat gebied mogen we niet in." Ook de groene specht doet het goed in het Zeeuwse polderge bied. „Je hoort hem op veel plaatsen met zijn 'heksenlach'." Een regelrecht succesverhaal is de terugkeer van de grote stern. Sinds twee jaar broedt het dier in de inlagen op Schouwen-Dui veland. „Veertig jaar zijn de die ren weggeweest en vorig jaar zijn ze teruggekomen. Er zitten nu ongeveer driehonderd broed paren." Sluijter en Van der Ende ver wachten dat de soortendaling ook in de komende jaren zal doorzetten. Tegen de trend in gedijt de grote stern wel goed, in de Schouwen-Duivelandse inlagen groeien ze weer gestaag in aantal. foto Marijke Folkertsma men of uitbreiden, kosten bespa ren door een lager niveau van onderhoud in te voeren, de twee mortuaria (Nieuwerkerk en Burgh-Haamstede) verkopen en meer inkomsten genereren door tijdig grafrechten te verlengen. De nieuwe beleidsregels gaan gelden voor alle gemeentelijke begraafplaatsen. Schouwen-Duiveland kent twee soorten grafrechten: algemene graven en de koopgraven. „Kiest iemand voor een alge meen graf, dan heb je voor vijf tien jaar recht op het graf. Na vijftien jaar vervalt dit recht, en dat is ook niet verlengbaar. Kiest men voor een koopgraf, dan krijgt iemand het recht voor dertig jaar en is het graf recht verlengbaar", legt Renden het verschil in het kort uit. vMelita Lanting [fjiKZEE - Schouwen-Duive- gaat met hernieuwde ener- merk maken van het beleid begraven. Sinds 1997 is ivoor nauwelijks aandacht veest. „Er is niet meer ge in dan kijken of er plek is en rsolgens besluiten om uit le ódenof te ruimen", zegt wet- üderW. Renden. _omt voor het beleid is delijkheid te scheppen voor èreen over de rechten en iten. Daarnaast wil de ge iteruimte creëren door rui- SS :f 20-4331 LH Middelburg S 0118-612508 Verslonsd In de jaren na de herindeling is het verlengen van grafrechten verslonsd. Nabestaanden wer den niet geïnformeerd over het aflopen van grafrechten en hen werd dus ook niet gevraagd of ze het grafrecht wilden verlen gen. het gevolg is dat er vele grafrechten zijn verlopen; daar voor wordt niet meer betaald, maar de graven liggen er nog steeds. Hetzelfde geldt voor de algemene graven. Ook deze na bestaanden zijn in de afgelopen De gemeente wil een helder en punctueel ruimingsbeleid voor graven waarop de rechten verlopen zijn. Monumentale graven zouden echter buiten dat beleid moeten vallen. foto Marijke Folkertsma jaren niet geïnformeerd over het aflopen van de rechten. Het ge volg is dat ook deze graven er nog steeds liggen. Tijdig bericht Een onwenselijke situatie, vol gens Renden, omdat hierdoor steeds meer ruimtegebrek ont staat. De wethouder wil dit ver anderen. Nabestaanden moeten tijdig bericht krijgen wanneer een grafrecht verloopt. Ze heb ben dan een jaar de tijd om te be slissen of ze het grafrecht willen verlengen. Nabestaanden van een algemeen graf krijgen ook een brief als de rechten zijn ver lopen, en ze krijgen de kans om het grafmonument zelf te verwij deren. De gemeente kan daarna beslui ten om de graven te ruimen. Met het vaststellen van het nieuwe beleid over begraven hoopt Ren den duidelijkheid te scheppen. „Het beleid ligt dan vast. Daar mee kunnen we aan de slag, en dan hoef ik niet telkens naar de raad terug met de vraag of we kunnen ruimen of moeten uit breiden." Overigens vallen niet alle gra ven onder het nieuwe beleid. „We gaan een lijst opstellen met alle monumentale graven die be waard moeten worden, en ook de graven van de watersnood slachtoffers en de oorlogsslacht offers vallen hier niet onder. Dat zijn monumenten." De notitie begraven moet nog door de gemeenteraad bespro ken worden. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39