Molens bij Spuikanaal komen er Ozb-verhoging Borsele valt fout PZC Zandsculpturen verbeelden mythe Bouw chaletpark weer een stap dichterbij College wil vrijstellingsprocedure in gang zetten b 13 agenda m eelertochten rabbendijke -Y*:s- .v £ck - 'w. -v - f- W r* 'si Onwel op de Rijksweg Treinverkeer gestremd Truckroll nog niet ten onder Diefstal auto-emblemen Aanhouding wegens belediging Vogelhuisjes kijken AAZET RnhPaardekam (TH - Burgemeester en wet- juders van Reimerswaal lijken [h van zins om medewerking verlenen aan de komst van klein windmolenpark aan fwestkant van het Spuikanaal Bath. tde besluitenlijst van het col- je blijkt dat ze akkoord zijn aan met turbines die maxi- pal negentig meter hoog zijn een rotordiameter van die- woensdag 22 juni 2005 •ÜÉÉKACTIVITEITEN B UI Bezorgklachten: 1800-0231231 pmaandag t/m vrijdag edurende de openingstij- fen;zaterdags tot 12.00 uur dactie ÏEUNDEIM/THOLEIM ationspark 28 istbus3l GOES fel: 0113-315670 ex:0113-315669 redgoes@pzc.nl enk Balkenende (chef) 0rid Huibers levari der Jagt Wk Janssen ibPaardekam de Vries (sport) 3rmen van der Werf kntrale redactie pionspark 28 Postbus 31 fw aa goes (0113)315500 pion 3)315669 '""tail: redactie@pzc.nl Cermet Jwpzc.nl Nail: web@pzc.nl zelfde grootte hebben. Land bouwondernemer J. Meijer wil langs het Spuikanaal bij Bath vijf windmolens plaatsen. Hij doet dat grotendeels op eigen grond. Het college wees zijn initiatief eind vorig jaar van de hand, maar de gemeenteraad dacht daar heel anders over. Een rui me meerderheid steunde het ini tiatief van de WD om wel ak koord te gaan met het plan. Het zou om een ideale locatie gaan, daar de molens goeddeels weg zullen vallen tegen de Antwerp se industrie. Het argument van het college, dat de provincie geen nieuwe locaties voor wind molens meer zal toestaan, vond weinig gehoor. De meeste raads leden vinden dat de gemeente de provincie maar eens moet trotseren en het plan gewoon moet steunen. Alleen de SGP toonde zich tegen de komst van de molens. Volgens die partij maakt de gemeenteraad zich be lachelijk door eerst een bestem mingsplan buitengebied vast te stellen, waarin voor plannen als die van Meijer geen plaats is, maar daar bij het eerste het bes te verzoek alweer vanaf te wij ken. Toch lijkt het daar op uit te draaien. Waarschijnlijk start de gemeente binnenkort een vrij stellingsprocedure om de komst van de vijf windmolens moge lijk te maken. Daarmee is niet gezegd dat de raad ook open staat voor windmolens op ande re plaatsen in Reimerswaal. Zo werd een initiatief van verpak kingsbedrijf Van Wezel uit Bre da, om in de Mairepolder tussen Rilland en Krabbendijke vier windturbines te plaatsen, afge wezen. Het bedrijf wil graag in zijn eigen energiebehoefte te voorzien en de broer van de eige- (S-Sportpunt Zeeland, 09.30 uur: jidelmorgen Senioren; Jjchtscentrum Hollandsche Hoeve, 016.30 uur: Demonstratie diverse fechten; jSpmne, achter de ZLM, 13.30-16.30 Koersbal senioren, li-e ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart jouderen, buurtwerk Goese Polder; Pit 13.30-16.30 uur: Biljartclub De competitie, 14.00 uur: Uiteenlopen- aiviteiten voor alle WAO-ers; Éotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor toen van 4-8 jaar; NSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: «EERENHOEK Kantine Patrijzen, Avondvierdaagse; PELLE -Sportgebouw Molenvate, )uur; Koersbal; Inkel, 13.00-20.00 uur: Zwemvier- ss; toone, 09.30 uur Houtsnijclub; Sociëteit, damessociëteit, fen, 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 Koersbal (gymzaal); RTGENE - Gymzaal in de Bern- it, 10.45 uur: Hatha Yoga; IININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 Biljarten en/of kaarten voor Cers en 50-plussers; 14.00 uur: tel voor 50-plussers; O-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 Koersballen ANBO; |0RE- Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- in, L£N - Wijkgebouw aan de Zoek- ■14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; I Van Vredenburchlaan 55, •11,30 uur: Informatie bijeenkomst rsen borstvoeding; MELDINGE - Dorpscentrum De We- uur: Digitaal lokaal, Compu ted; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 Volksdansen; sskot, 10.00-17.00 uur: Open voor RSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten, enlrum Vredelust, 14.00 uur: Zin iet ouderenkoor Vredelust. BBENDIJKE - IJsskeeler- nigiiig Krabbendijke houdt 6 juli de tiende skee- nde door Krabbendijke. eatierijders kunnen om Duur starten voor twee ron- en om 19.00 uur voor acht ijftien ronden. Wedstrijd- Jers rijden vanaf 20.15 uur deAzzuricup 2005. tarcours is: Dorpsstraat, )essestraat, Aalbesse- J. W. Frisostraat en «straat. creatierijders kunnen zich if aanmelden via de websi- ww.ijs-skeelervereniging.nl 'edstrijclrijders moeten zich ww.skatebond.nl inschrij- voor 29 juni. i'aterland Neeltje Jans is de mythe van Nehalennia in zand nagebouwd foto Marijke Folkert Op het strand van Waterland Neeltje Jans is de mythe van Nehalennia in zand nagebouwd door Marcel Modde NEELTJE JANS - De godin Nehalen nia is uit het zand herrezen. Vanaf ne gen meter hoog speurt ze vanuit de baai bij Waterland Neeltje Jans de einder af, de blik gericht op de toren voor Dom burg, die ze met de dag ziet groeien. Ga degeslagen door Romeinse wachters, bouwmeesters, ambachtslieden en scheepslui, bewonderend aangegaapt door toeristen van vlees en bloed. Op het strandje van Waterland is de my the rond de godin van de vruchtbaar heid en beschermvrouwe van huis en haard en zeelieden in één oogopslag ge vangen. Onder de handen van de man nen en vrouwen van Inaxi Holland ver andert een mengeling van twaalfhon derd kubieke meter zand uit de Maas bij Cuijck en Zeeuwse korrels in een his torisch tafereel dat ontzag inboezemt. Op 1 juli zijn de beeldhouwwerken klaar. Als het weer een beetje mee speelt, blijven ze zeker tot eind augus tus 'houdbaar', hopen Liza Schrier en Ted Sluijter van Waterland. Slaat het aan, dan is het de bedoeling jaarlijks een nieuw thema te laten bouwen. Neus Direct onderaan de trappen naar de baai vangt een wachter het publiek op. Hij maakt deel uit van de scene waarin de bouw van de Nehalenniatempel wordt uitgebeeld. Martin Tedder is juist bezig mond en neus van één van zijn fi guren te reconstrueren, nadat hij ze er bij het opstappen naar een hogergele- gen onderdeel per ongeluk heeft afge trapt. Tedder, onlangs afgestuurd als archi tect, is één van de honderd kernleden van Inaxi en reist met de zand-, sneeuw en ijskunstenaars (carvers) de halve we reld rond. China, Israël, België, Duits land, Zeebrugge, Scharendijke (vorig jaar) en Scheveningen, de organisatie geldt als de absolute top. Het ontwerp staat in grote lijnen op papier. Aan de afzonderlijke carvers de kunst om de de tails in te vullen. Zo wordt Tedders tem pel niet één robuuste blok zand, maar biedt het straks een doorkijkje in het mystieke bouwsel van weleer. Een stuk je verderop torent de beeltenis van Ne halennia boven alles uit. Ze is omgeven door schepen die komen en (haar een maal voorbij) vergaan, waarmee wordt uitgedrukt dat de godin ook na hun dood over de zeevaarders waakt. Een verschuivende zandmassa en een kol kende zee verbeelden -met de klok mee- de ondergang van de tempel. Realiteit Dichter bij de realiteit is het groepje vis sers dat brokstukken uit het water haalt en, als slotstuk, de duinen bij Domburg waar na een hevige storm in foto Marijke Folkertsma 1647 kalk- en zandstenen monumenten gewijd aan Nehalennia bloot kwamen te liggen. Tedder toont hoe kinderlijk eenvoudig het is om van een klein hoopje zand al een stevig blok te maken. De kunst is door aan te stampen en het toevoegen van water de lucht tussen de zandkorrel tjes kwijt te zien raken. Daardoor wordt het een massief geheel: zand steen. Sluijter raakt in vervoering bij het horen van de uitleg. De toegepaste methode is exacte de zelfde als hoe de fundering van de stormvloedkering is gebouwd. Ook daarbij is met trilnaal- den gewerkt, wijst hij op de lange pijp op het plateau achter de tempel. Om het toplaagje nog wat steviger te maken, wordt het kunstwerk met een speciaal mengsel gefixeerd, legt Tedder uit. „Als het er eenmaal staat, dan staat het er ook wel een tijdje. Toen ik nog in opleiding was (Inaxi verzorgt ook cur sussen), moesten we ons project weer af breken. Voor de gein dacht ik er even een gat in te slaan. Ik heb m'n pols drie weken niet kunnen gebruiken." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Niet één politieke partij in de Borselse ge meenteraad wil zonder meer de onroerend zaakbelasting (ozb) verhogen om de bouw van een nieuwe school in Borssele moge lijk te maken. De bouw van die school is nodig om sluiting van een openbare basischool in de gemeente te voorkomen. De Borselse gemeenteraad heeft er zelf voor gekozen in elke kern een basisschool te handhaven, met als consequentie dat in Bors sele de vrij grote reformato rische ds Kerstenschool naar een nieuw schoolgebouw moet en de openbare school naar het 'oude' gebouw van de Kersten- school. Voor de gemeente brengt dit een rekening met zich mee van 1,8 miljoen euro. Dat bedrag hoeft niet in één keer op tafel te ko men, maar kan over vele jaren worden uitgesmeerd. Al met al is er jaarlijks toch 134.000 euro nodig. Het college van B en W heeft onlangs voorgesteld dit be drag te dekken door drie jaar achter elkaar - te beginnen in 2007 - de ozb-belasting met één procent bovenop de normale stij ging te verhogen. Gevraagd naar reacties op dit voorstel gaat niet één fractie voorzitter in de Borselse raad zo ver dit idee te omhelsen. Het voorstel staat volgens WD-frac- tievoorzitter R. Boekholt op ge spannen voet met een uitspraak van de gemeenteraad. Op voor stel van de WD is eerder beslo ten dat de ozb met niet meer dan de gemiddelde prijsstijging omhoog zou mogen. „Ozb verho gen is de gemakkelijkste weg", meent Boekholt, die aangeeft dat het beter is nog eens te bekij ken of het mogelijk is de kosten te dekken uit de algemene finan ciële reserve. P. van den Dries (CDA) en C. Miermans (PvdA) hebben al een tussenvoorstel in gedachten: een deel van de extra kosten dek ken uit de ozb-verhoging en een deel uit de financiële reserve. Ze hebben het idee dat de bevol king van Borsele wel bereid is iets meer te betalen aan de ge meente om de kleine kernen leef baar te houden. Met de bouw van een nieuw schoolpand in Borssele wordt in elk geval voor komen dat er in een dorp, bij voorbeeld Baarland, de school dicht moet en kinderen elders onderwijs moeten volgen. Hoe moeilijk de financiering ook is, voor J. Zandee (SGP) is het zo klaar als een klontje dat het uitgangspunt blijft: in elke door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Ondanks een hoe veelheid juridische geschillen hebben de ge meente Tholen en het Chaletpark Krabben- kreek inmiddels een officiële overeenkomst getekend die de bouw van de chalets moge lijk moet maken. Daarmee komt het realiseren van de recrea tieve voorziening in de Suzannapolder een belangrijke stap dichterbij. Maandag wordt bovendien begonnen met het uitbaggeren van de haven. De wethouders Wim van Kempen en Erik Goossen deelden dat maandagavond mee in de commissie ruimte op vragen van de frac ties van ABT en ChristenUnie. Beide opposi tiepartijen informeerden naar de voortgang van de diverse projecten Volgens wethouder Van Kempen is er geen reden tot ongerustheid, ook al is er door ver traging bij de provincie Zeeland een achter stand van circa vier maanden ontstaan bij het definitief vaststellen van de zogeheten structuurvisie. Aan het waterfront zijn al de nodige panden en gronden aangekocht. De gemeente heeft ondertussen recht op een flink bedrag aan dwangsommen die de initiatiefnemers van het chaletpark zijn opgelegd omdat zij ille gaal doorgingen met de aanleg van bouwwe- gen, terwijl dit volgens het geldend bestem mingsplan niet mocht. De dwangsom be draagt 2500 per dag, met een maximum van 25.000 euro. dorpskern moet een school blij ven. Wat hem betreft valt daar niet aan te tornen. Of daarvooor desnoods de ozb moet worden verhoogd, wil hij nog niet zeg gen. Hij wil eerst nagaan of het geld ergens anders gevonden kan worden. Zandee: „Een las tenverhoging voor de burgers is het laatste." N. Werri, fractievoorzitter van de Lokale Partij Borsele (LPB), toont zich creatief. Hij stelt voor te bezuinigen op andere posten, zoals het aantal biblio theken. Borsele heeft er twee, één in 's-Gravenpolder en één in Heinkenszand. Werri: „Eén van de twee kan dicht." Hij noemt heel zachtjes de bibliotheek in 's-Gravenpolder. Terugkijkend had volgens het LPB-raadslid op de nieuwe brandweerkazer ne in Borssele veel kunnen wor den bespaard. „Er is 2,6 miljoen euro voor uitgetrokken. Met 1,6 miljoen euro had nieuwbouw ook gekund." GroenLinks-raadslid C. Traas staat ervan te kijken dat B en W de ozb willen verhogen. „Laatst is er een motie aangenomen om de hele ozb af te schaffen. Een ozb-deel vervalt bovendien al landelijk. Dat maakt de financie ring van de nieuwbouw in Bors sele erg onzeker." naar bezit grond in de genoem de polder. Het bedrijf had al eer der vergeefs een verzoek inge diend, maar zag na de bereidwil lige houding van de raad tegen over het plan van Meijer weer kansen. De meeste fracties vinden de Mairepolder echter geen ge schikte locatie voor windmo lens, omdat het in tegenstelling tot het Spuikanaal om een open landschap gaat. RILLAND - Een 65-jarige automobilist uit Burgh-Haam- stecle is gisteren op de Rijksweg A58 van de weg geraakt toen hij onwel werd in zijn voertuig. Toen hij zich rond drie uur plotseling niet goed voelde, nam hij de afslag Rilland. Hier raakte hij in rechterberm, stak vervolgens de weg schuin over naar de linkerberm, reed door struiken en kwam ten slotte bij het viaduct over de snelweg weer op de rijbaan van de weg die vanuit Ril land over de A58 loopt. Hier stopte de man. De man is per ambulance overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes. 's-HEER ARENDSKERKE - Door een ongeval op een spoorwegovergang bij 's-Heer Arendskerke is het treinver keer tussen Goes en Middelburg tussen 20.10 uur en 21.40 uur gestremd geweest. De bussen, die vanwege werkzaam heden al als vervangend vervoer tussen Bergen op Zoom en Goes werden ingezet, reden door tot Middelburg. MIDDELBURG - Het voortbestaan van de Truckroll in Zeeuws-Vlaanderen is voorlopig gewaarborgd door steun van energiebedrijf Delta. De stichting verkeerde in finan ciële problemen door teruglopende sponsorinkomsten. Het evenement stond op de tocht. Delta en Stichting Truckroll Zeeuws-Vlaanderen ondertekenden gisteren een meerjaren-contract, waardoor het voortbestaan van het evenement Delta steunt het evenement zowel finan cieel als facilitair. Voorzitter Jaap Ocke van de Stichting Truckroll Zeeland is zeer in zijn nopjes met de steun van Delta. „We hebben last van de economische omstandighe den. Onze sponsor-inkomsten zijn gehalveerd. Je kunt ge rust zeggen dat Delta ons voor zestig procent heeft ge red." De achttiende editie van de Truckroll in Zeeuws-Vlaanderen is op zaterdag 10 september. De chauffeurs van 280 vrachtwagens rijden in vier kolonnes met de gehandicapte kinderen door Midden- Zeeuws- Vlaanderen en deel van West-Zeeuws-Vlaanderen. MIDDELBURG - De politie heeft zes Middelburgse jonge tjes opgespoord die in de maanden mei en juni in hun woonplaats 27 emblemen van auto's gestolen hadden. De dadertjes in de leeftijd van 8 tot 11 jaar zijn nog te jong om strafrechtelijk aan te pakken. Wel heeft de poli tie met de ouders van het zestal gesproken en zal zij pro beren in de schade te bemiddelen tussen de autobezitters en de ouders van de jongens, e politie vraagt mensen die nog geen aangifte hebben gedaan van het stelen van een autoembleem in mei of juni, dit alsnog te doen. BRUINISSE - Een 37-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveiand is gistermiddag aangehouden we gens belediging van een agent. De man werd rond half twee bekeurd omdat agenten hem betrapte op het rijden zonder autogordel. De man was het daar niet mee eens en liet dat ook blijken aan de agenten, waarop hij aangehou den werd. Rosilde Verkerke richt in een Mongoolse yurt de expositie samen met scholieren in. foto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Het collectief Moving Circle is terug op ground zero in de Goese Polder, de plek waar voor de brand ruim twee jaar te rug twee scholen en een wijkcen trum stonden. De yurt, een tent waar Mongoolse nomaden mee rondtrekken, fungeert als tijde lijk wijkcentrum. Gisteren is daar een expositie ingericht van foto's van vogelhuisjes, die basis scholieren vorig jaar hebben ver vaardigd. Moving Circle, waarachter on der andere kunstenaar Gerard Verkerke schuilgaat, en SMWO welzijn zetten vorig jaar het Feniksproject op. Aanleiding hiervoor was de brand die de scholen en het wijkcentrum in Advertentie kft7IINFN 7DNWERINXJ ZET. NL 13-330833 KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.I Kapelle -Tel. 011 de as legden. Het doel was een beeld van een feniks, een fabel dier dat verbrandde en en ver jongd uit de as herrees, te bou wen en op te richten. Om veilig heidsredenen ging dat laatste niet door. Daarom wil het collectief het project dit jaar voltooien, zij het dat zaterdag geen vogel wordt onthuld, maar wel een sculp tuur waarin het ei van de feniks domineert. Het ei staat symbool voor verwachtingen van bewo ners, die al een tijd moeten wachten op de komst van een brede school en een nieuw wijk gebouw. De yurt is een sociale trekpleis ter. Kinderen wisten gisteren de tent feilloos te vinden. Het ging als een lopend vuurtje door de wijk: ,,De tent staat er weer." De hele week zijn er activiteiten in en rond de tent, zoals van daag een sport- en spelmiddag voor de bovenbouw van de basis scholen. Zaterdag is er na de onthulling van het beeld vanaf 20 uur mu ziek van de percussiegroep Tak'n Djola. (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35