zc Ictie randweg Wilhelminadorp Winkeltje bij Koudekerkse Shell-vestiging gaat verdwijnen SPRINTPHOTO GRATIS 2 VERGROTINGEN antal vogelsoorten aalt snel in delta mangenvereniging wil structurele oplossing verkeersoverlast S-' Terug naar het nieuwe oude stekje '1 Man bekent misbruik meisje (9) Taakstraf verboden wapenbezit Hulst vergoedt schade aan riool Rijverbod Zierikzeeënaar Kenners kiezen zaterdag het beste paard van stal LEVER UW BON IN VOOR 1 JULI Verjaardag ^0113-315649 *.^cnl J-Jedactie@pzc.nl Ljs3i,4460 AA Goes Erfig-exploitatie: j"en Midden-Zeeland: 0113-315520; -s-Vlaanderen: 0114-372770; Egk 020-4562500. pensdag 22 juni 2005 Bij ontwikkelen en afdrukken von uw volle rolletje of digitale opdracht van tenminste 20 ofdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. editie Bevelanden-Tholen [Harmen van der Werf jffiLMINADORP - Aan de hrestkant van Wilhelmina- moet zo snel mogelijk een reg komen. Belangenver- _i« Wilhelminadorp gaat s zaterdag kracht bijzetten ttnactie. It een publieksvriende- actie die echter aan dui- fteid niets te wensen zal laten, verzekert secretaris Punder. Om half tien 's wordt begonnen. De be ng is, aldus De Punder, om tot één uur 's mid- structureel probleem. Dat vraagt ook om een structurele oplossing." Die structurele op lossing is de aanleg van een randweg ten noordwesten van Wilhelminadorp, vanaf de West- havendijk richting de Lange- weg. De belangenvereniging Wilhelminadorp hield eerder de ze week een informatieavond voor bewoners over dit voorstel. De Punder had kritiek ver wacht, met name van mensen die veronderstelden dat de nieu we weg te dicht bij hun woning is gepland. „Dat is meegeval len", zei hij na afloop. „Iedereen was positief. Eén be woner die eerst kritisch was, komt zelfs zaterdag meehelpen met de actie. De randweg blijft ook behoorlijk ver weg van de bestaande bebouwing." Om de overlast te beperken en vooral de snelheid uit het ver keer te halen, zijn in de loop van vorig jaar wegversmallingen in de Westhavendijk gemaakt. Die functioneren niet, weet De Pun der uit eigen ervaring. Automo bilisten hebben zelfs de neiging harder te rijden om snel voorbij de wegversmalling te komen, zo dat ze niet op tegemoetkomend verkeer hoeven te wachten. De wegversmallingen die bij wijze van proef zijn gemaakt, mogen weg, vindt belangenvereniging Wilhelminadorp. In het gemeentelijk verkeers- en vervoersplan van Goes is de randweg Wilhelminadorp voor zien van een hoge prioriteit. De gemeenteraad moet zich daar nog over uitspreken. Wanneer de aanleg is voorzien, kan een woordvoerder niet zeggen. De Punder: „We moeten dus druk op de ketel houden." de actie precies inhoudt, hij nog niet zegggen. Het :een verrassing blijven voor iobilisten die van Goes via fethavendijk in Wilhel- adorp naar de Deltaweg jgZierikzee rijden en an- lillen hen ervan bewust n hoeveel overlast dit ver- n ons dorp veroorzaakt", De Punder de actiedoelen en dat daarvoor snel een ang moet worden gevon- Ktureel de hand van cijfers schetst teder hoe groot de overlast ":i tellingen is gebleken dat fegelijks bijna 3900 voertui- over de Westhavendijk rij- In juli en augustus is het drukker. Tweehonderd au- extra passeren er dan. „Op totale aantal maakt dat niet eel uit", stelt de secretaris de belangenvereniging Wil- inadorp. it aangeeft dat het geen is, maar een (Advertentie) IHM -ZT 18-612508 SINT-ANNALAND - De bewoners van zorgcentrum De Schutse in Sint-Anna- land keren deze week allemaal terug naar de plaats waar ze twee jaar geleden moesten vertrekken. Dat plekje ziet er nu wel een stuk beter uit, want het oude gebouw dat de mensen destijds verlieten, heeft plaats gemaakt voor een prachtig nieuw zorgcentrum. De bewoners hebben de afgelopen twee jaar vertoefd in een tijdelijk onderkomen aan de F.M. Bogaardweg, waar ook de oude Schutse stond, en dus ook de nieuwe staat. Met de bewoners verhuizen natuurlijk ook alle spullen weer terug naar het nieuwe gebouw. Tientallen verhuizers zijn daar al sinds maan dag druk mee bezig. Als alles volgens plan verloopt, wordt de hele operatie mor gen afgerond. foto Willem Mieras P-HAAMSTEDE - Broed- lis in Zeeland, profiteren van wie natuurgebieden en CQ schillende landschapstypen. )f< rdoor heeft Zeeland nog keen relatieve rijkdom aan j kogels, maar ook hier het aantal soorten in mpo af. Tot die conclusie vogelkenners T. Sluijter ■van der Ende. iMelita Lanting EjQ zat gebieden in Neder- i«aar de verschillende soor- fclharder achteruit gaan", l(j a Van der Ende en Sluij- k baseren hun conclusies e rode lijst van vogelbe- ®ng Nederland en hun ei- *aarnemingen als erkend feller. 'verhaal is dat er altijd vo- zullen blijven. Alleen ne- lw kritische soorten verder de algemene soorten ne- verder toe", zeggen Van Ende en Sluijter. „Het «steeds makkelijker om de ellende soorten te tellen, Jij1 er gewoon steeds min acht Sluijter cynisch, voorbeeld is de grauwe j-Ooit was het een veel ge- 1 in Zeeuws-Vlaande- jeordehem overal." Nu zijn •keel Nederland nog maar tQt vijftig broedparen -Dan hoeft er maar iets te en alles is weg", zegt ''Ende. Bouw a Van der Ende gaan door. „De grauwe klau- -55 procent; de geelgors: helemaal verdwenen; de veld leeuwerik: -90 procent. In elk weiland zat wel een veldleeuwe rik. Het was het ultieme zomer- geluid. In de laatste twintig tot dertig jaar is het beest met 90 procent in aantal afgenomen." De oorzaak ligt volgens beide vo gelliefhebbers vooral in de inten sivering van de landbouw. „Te vroeg maaien, waardoor de jon ge vogels in strobalen verdwij nen, en het gebrek aan eiwitrijk voedsel door het ontbreken van onkruiden waarin larven zit ten", zegt Sluijter. Er zijn ook lichtpuntjes, stellen Sluijter en Van der Ende. Het gaat bijvoorbeeld goed met de kleine zilverreiger in de delta. Deze opvallende witte reiger met een kuifje op de kop wordt tegenwoordig veel gezien, bij voorbeeld in Plan Tureluur op Schouwen-Duiveland. Het dier broedt in het Veerse meer en naar alle waarschijnlijkheid ook in de Maire bij Oosterland. „Maar dat weten we niet zeker want dat gebied mogen we niet in." Ook de groene specht doet het goed in het Zeeuwse polderge bied. „Je hoort hem op veel plaatsen met zijn 'heksenlach'." Een regelrecht succesverhaal is de terugkeer van de grote stern. Sinds twee jaar broedt het dier in de inlagen op Schouwen-Dui veland. „Veertig jaar zijn de die ren weggeweest en vorig jaar zijn ze teruggekomen. Er zitten nu ongeveer driehonderd broed paren." Sluijter en Van der Ende ver wachten dat de soortendaling ook in de komende jaren zal doorzetten. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Een klant komt binnen en vraagt naar de snelste weg naar het strand. Nummer twee volgt: de over buurman die naar de plank met sigaretten en shag wijst. Hij krijgt twee pakjes zware Van Nelle. Een Vlissingse loopt de shop binnen en vraagt om hulp bij het tanken. Ze wil graag naar de markt van Zoutelande. Familie Suvaal kan nog een week behulpzaam zijn, maar daarna verandert hun bemande Shell-service station in een Shell expres. „Het is tegen onze zin. We hebben tegen dit besluit gestreden, maar tegen het grote Shell kunnen we niet op", zegt H. Carrier-Suvaal. Na 30 juni wordt de shop ge sloten en kan er alleen maar gepind worden aan de pomp voor benzine. „Een verarming", vindt meneer van Vlaanderen. „Wat mij betreft hadden ze be ter het tankstation kunnen slui ten en de shop kunnen openhou den. Ik hoef maar te wijzen en mevrouw Suvaal weet wat ik wil." ww Van Vlaanderen is een vaste klant. „Ik kom hier al 44 jaar." Hij schrikt: „Dit gebouwtje wordt toch zeker niet afgebro ken", zegt hij. „Daar heb ik nog de elektriciteit aangelegd." Broer en zus Suvaal weten het niet. „Dit gaat buiten ons om. We weten alleen dat we in de WW gaan en dat de winkel dicht gaat." Een medewerker van fir ma De Smet komt binnen. Hij le vert een bestelling chocomel af. Op zijn briefje staat dat het de laatste keer is dat er bij Suvaal bezorgd hoeft te worden. De be stelbus met zoetwaren, rookarti kelen en kantinewaren kan Kou- dekerke links laten liggen. Geen enkele klant kan deze dins dagmiddag begrip voor de beslis sing opbrengen over de verande ring. „Overal moet je tegenwoor dig maar pinnen", zucht een vrouw op de scooter. „Ik heb het er niet op. Ik wil ge woon met euro's betalen en een praatje maken. Door die regelin gen praat niemand straks meer met elkaar." Ook de Limburgse toerist, die buiten al aan een klant had gevraagd naar de snelste weg naar zee, komt toch bij me vrouw Suvaal om een beves tiging vragen. „Dat is heel gebruikelijk", zegt Carrier-Su vaal. „Het gebeurt andersom ook. Als ik de weg heb uitgelegd, hoor ik dat er buiten ook nog over de weg naar Dishoek wordt gespro ken. Duitsers kunnen daar ook wat van." Mevrouw Carrier-Suvaal helpt een klant met tanken. foto Lex de Meester Niet alleen de klanten zullen de gesprekken en de persoonlijke dienstverlening missen, ook de familie Suvaal zelf. „Dit is een trieste periode. Ik ben er echt verdrietig van", zegt Carrier-Su vaal. Ze is als meisje van 13 begonnen in de zaak van haar ouders. „Ik maakte de toiletten en de vloer schoon. Ik vind het nog steeds belangrijk dat de toiletten schoon zijn. Duitsers weten dat en rijden een rondje om voor een propere wc. Vanaf mijn ze ventiende jaar ben ik aan de pomp gaan tanken. Daarna moesten de klanten zelf tanken en binnenkort moeten ze alles zelf doen." Er zijn klanten die denken dat het Shellstation moet sluiten door de opening van de rond weg S14. Het station zou passan ten mislopen, omdat automobi listen om Koudekerke én het tankstation worden geleid. „Een rondweg doet geen goed aan de klandizie, maar we heb ben ook veel trouwe klanten. Duitsers bijvoorbeeld zijn erg honkvast. Die moeten we nu al lemaal dit vervelende nieuws vertellen." Bij een Amsterdamse verte genwoordiger, die in drie maan den tijd 30.000 kilometer heeft gereden, leeft het idee dat de e- mge verbetering de verruimde openingstijden van de Shell-ex- pres zouden kunnen zijn. Maar ook dat bestrijdt familie Suvaal. „Wij gingen in de zomermaan den ook al langer door, zolang er klanten waren. En we hebben een nachtpomp." GOES - Een 37-jarige man uit Goes heeft bekend dat hij onlangs een 9-jarig meisje uit dezelfde plaats seksueel heeft misbruikt. Dat maakte het openbaar ministerie gis teren bekend. De man werd vorige week aangehouden. Het meisje belde op de bewuste dag bij hem aan om te vragen of hij een 'heitje voor een karweitje' over had. De man liet het meis je daarop een aantal klusjes in huis doen. Pas toen het slachtoffer weer wilde vertrekken, zou hij haar met ge weld hebben misbruikt. De man heeft de feiten inmiddels bekend en is voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij is in bewaring gesteld. MIDDELBURG - Een 21-jarige Rotterdammer moest gis teren voor de Middelburgse rechtbank verschijnen op ver denking van illegaal wapenbezit. De man werd op 16 april in de Vlissingse Bloemenlaan met zijn auto aange houden. staande gehouden. Daarop had hij met zijn passa giers het hazenpad gekozen. In de auto vond de politie een geladen revolver. De politie wist de man een paar uur later alsnog te arresteren omdat hij in de buurt van de au to was blijven hangen. De man verklaarde gisteren dat het wapen niet van hem was en dat een van de andere jon gens het naar hem toe had gegooid bij het verlaten van de auto. Daar geloofde de officier van justitie niets van. Hij tilde zwaar aan het wapenbezit en eiste een gevangenis straf van drie maanden. De verdachte vroeg de rechter bij herhaling om een taakstraf vanwege zijn baan. De rechter kwam de man tegemoet met een taakstraf van 180 uur. Ook kreeg de man nog een boete van 200 euro opgelegd omdat hij had gereden zonder rijbewijs. HULST - De gemeente Hulst vergoedt aan een bewoner van de Grote Markt in Hulst de schade die is geleden door een verstopt riool. De bewoner had zelf een loodgieter in geschakeld. Die kosten, 150 euro, zal Hulst terugbetalen. Het euvel is veroorzaakt door een rioolleiding gelegen in een brandgang naast het pand van de gedupeerde. Deze leiding is al erg oud. De riolering moet worden vervan gen. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet bekend. ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdagnacht in de Schel- destraat in Zierikzee een 24-jarige automobilist uit die plaats aangehouden. Controle wees uit dat de man met meer dan 2,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol op achter het stuur zat. De automobilist kreeg, naast een boe te, terstond een rijverbod van zes uur opgelegd. door Wendy van den Hurk VROUWENPOLDER - Je hebt Friezen, fjorden, Welsh pony's, Shetlandpony's, Haflingers en niet te vergeten Zeeuwse trek paarden. Een dag per jaar lopen ze met honderden tegelijk in ma nege de Eendracht, om te kijken wie de echte raskampioen is. Zaterdag is het weer zover, de Zeeuwse Dag van het Paard. De zesendertigste alweer. Al die ja ren zit secretaris Andrie de Buck in het bestuur. Een echte paardenman, zoals hij zelf zegt Nergens in Nederland zag hij ooit een paardendag, waar ver schillende rassen tegelijk te zien zijn. „Dat gebeurt alleen in Zee land. Het leek ons gewoon mooier om alle stamboeken sa men te zien. Dat is voor het pu bliek ook veel interessanter." Liefst 842 paarden moeten met hun trailers het manegeterrein op. De dieren staan al gemeld in de catalogus. Zoals de Zeeuwse merrie Esmeralda van het Kruis- sewegje, de Friese Pluche Plub- bes van de Haggadah en de fjord Pamela uit Wemeldinge. 's Morgens worden ze gekeurd. De paarden worden dan op kwa liteit geplaatst, vertelt De Buck 's Middags gaan ze lopen. Som mige in een enkelspan. andere in pas-de-deux of een Friezen- carroussel onder het zadel. De Buck is als kenner vooral te spreken over dat showelement. Zeker ook omdat Belg Ivan Peet- ers langskomt met zijn getemde zebra Zorro. „Dat wordt spectaculair. Na zes jaar is het Peeters gelukt zijn ze bra te temmen en zaterdag komt hij hem achter een kar spannen. Toch zijn trekpaarden en Frie zen het meest geliefd, merken wij elk jaar weer." (Advertentie) VOOR HET THEATERSEIZOEN 2005-2006! Kijk op www.theaterverkoopzeeland.nl voor het programma en het bestelformulier. (Ook af te halen bij de theaters en bibliotheken) MIDDELBURG-GOES-VLISSINGEN-SCHOUWEN DUIVELAND TEZ POSTBUS 124, 4330 AC MIDDELBURG zeeuwse almanak Het belooft een van de groot ste zomerevenementen van dit jaar te worden, als het ten minste aan hemzelf ligt. Het Kloetïngse knaapje viert over veertien nachtjes slapen zijn vierde verjaardag en iedereen zal dat weien. Al weken klopt vol verwach ting zijn hart. Vooral de ca deaus die hem te wachten staan, houden hem - ondanks zijn toch al met geringe speel goedcollectie - momenteel bo venmatig bezig. Over de vraag wie er vooral op zijn feestje moet komen, hoeft hij ook niet lang na te denken. „Sinterklaas natuur lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33