Ervaringsdeskundigen vertellen over de liefde PZC 29 woensdag 22 juni 2005 swb 0nge jazzmusici erbinden stijlen a ltsaxofonist Bart Wirtz iheeft geen tijd om zich te pielen. Hij speelt in en met di- ersegezelschappen, is bezig ut een aantal cd-opnames en „ils enkele maanden toert hij eermet zijn eigen kwartet, dat navond in Middelburg een meert geeft. „Het is inderdaad [rtz (1976) studeerde cum lau- a{ aan het Rotterdams conser- forium en vervolgde zijn stu- linNew York, waar hij les ii van onder andere Steve ilson. Inmiddels maakt hij „uit van de voorhoede van nieuwe generatie jazzmusici, .jspeelt in de Young Sinatras, de 'danceable hard- z'-groep Monsieur Dubois, ■momenteel werkt aan een (en sinds dit jaar in het Art- ak Saxophone Quartet. „Art- irkis met vier saxen. Dat is montzettende uitdaging. In stember willen we aan een cd tan werken." He afwisseling boeit Wirtz. Het is een grote variatie aan uziekstijlen, allerlei soorten amaten. Dat houdt het ook in cessant. Je merkt wel dat als ■jeeigen muziek maakt, je au- matisch bepaalde muziek gaat leren." aids een aantal jaren heeft hij ijn eigen kwartet. Onder de aam Wirtz Way won het vier- iltwee jaar geleden het con- wisvan het jazzfestival in Bre- „Wirtz Way was de naam aarvan ik dacht dat we daar- jeverder zouden gaan, maar t kwartet heeft na Breda lan- tijd stil gelegen. Een paar aanden geleden heb ik beslo- nhet nieuw leven in te bla at" It groep speelt nu onder de aam Bart Wirtz Quartet en is middels ook wat van bezet- agveranderd. De andere leden jnJasper Soffers (piano), die irtzal heel lang kent, Jeroen ierdag (bas) en Joost van diaick (drums). Het jonge ge lschap speelt onder meer een antal nummers van Wirtz. „In izomer gaan we een proefop- imevoor een cd'tje maken, aarvan het de bedoeling is dat redieeind dit jaar gaan opne- lea Na de zomer willen we met engeheel eigen repertoire ko en." an Wirtz wordt gezegd dat hij dl niet laat leiden door 'de doc- ine van. de gedicteerde vernieu- maar een 'bevlogen con- ptvan energieke en creatieve iiziek' heeft, een omschrijving ie hij zelf snel relativeert. Watje wel ziet is dat er op dit oment heel veel verschillende uziekstijlen zijn. De vemieu- ingzit vooral in de samensmel- igdaarvan, jonge musici die tzigzijn de diverse stijlen met laar te verbinden. Dat energie- tklopt wel. We gaan er in elk val altijd vol in." Rolf Bosboom W Wirtz Quartet treedt vanavond ■-tOO uur op in jazzcafé Desafina- nMiddelburg. Regisseuse Josien de Graaf tussen de spelers van De Ambitie. foto Willem Mieras e wrange en zoete kanten van de liefde komen aan bod in de voorstelling Ware liefde. Het stuk wordt gespeeld door tweedejaarscursisten van de ama teurtheaterschool De Ambitie in Middelburg. Zij sluiten daar mee hun opleiding af. Het stuk is ontstaan op basis van impro visaties. Regisseuse Josien de Graaf: „De spelers zijn allemaal ervaringsdeskundigen, iedereen had iets met relaties en lief de." Rode draad in Ware liefde is het echtpaar Jan en Rita. Hij is zo rond de tachtig en aan het dementeren, zij is wat jon ger. De voorstelling schetst het verhaal van hun liefde. Vanaf het prille begin tot de laatste fa se waarin de man en de vrouw nu zitten. Josien de Graaf verwerkte in het stuk een scène uit 'Welkom in het bos' van Alex van War merdam, een verhaal van Toon Teilegen en de openingsscène uit het toneelstuk 'De minnaar' van Pinter. „We hebben al die stukken licht uit hun verband gehaald en ze verwerkt in het ge heel. We hebben er een eigen kleur aan gegeven. Dat geldt ook voor het hele stuk. Al pra tend, zoekend en improviserend zijn we tot dit resultaat geko men. Ik vind het zelf ook het leukst om aan het werk te gaan met een themastuk en niet een bestaande voorstelling te pak ken. Op deze manier kun je het stuk aanpassen aan je spelers. Ik wil niet iets maken waarin je drie hoofdrolspelers hebt en de rest er maar een beetje bij hangt. Iedereen heeft tenslotte dezelfde cursus gedaan, dus ie dereen staat in de eindproductie op het toneel. Dat betekent dat ik me als regisseur dienend op moet stellen aan mijn spelers. Ervoor moet zorgen dat ze alle maal wat te doen hebben." „Relaties is een onderwerp waar over iedereen kan meepraten. De cursisten hebben allemaal wel wat meegemaakt. De jong ste is 25, de oudste is met de vut. Je kunt wel zeggen dat het alle maal ervaringsdeskundigen zijn op dat gebied. Het is een zeer gemêleerde groep en dat maakt het leuk. Iedereen heeft zo zijn eigen kijk op het onderwerp. Vragen als 'waar ben je naar op zoek als je over ware liefde praat' komen dan aan bod. Als je het stuk zo bekijkt, kun je je ook afvragen waarom mensen nog bij elkaar blijven. En dan zie je dat er, ondanks alles, toch iets overeind is gebleven." De Graaf: „Ik wilde geen voor stelling maken vol grappen en grollen. Dat gebeurt al snel als je het over relaties en liefde hebt. Er zit wel humor is, maar ook tederheid en verbittering. Dat resulteert soms in hele scherpe overgangen. Voor het eerst maak ik gebruik van een derde persoon op het toneel, een soort stand-up comédienne, die de verschillende scènes van com mentaar voorziet. Zij doet dat op een hele goede manier, ze heeft er echt feeling voor." De laatste voorstelling van Wa re Liefde, op 26 juni, wordt ge koppeld aan een try out van 'Liefde is....' door twaalf leerlin gen van het Jeugdtheaterhuis. Zij laten zien hoe jongens en meisjes met elkaar omgaan. De Graaf: „Je ziet een aantal over eenkomsten tussen beide stuk ken. Ik ben heel benieuwd hoe het uitpakt als je die twee voor stellingen na elkaar ziet." Annemarie Zevenbergen Ware liefde is morgen en zaterdag te zien in 't Beest in Goes om 20.30 uur en zondag om 14.30 uur. Werk in uitvoering is de titel van de expositie van Jan Sanders in het Mu- zeeum in Vlissingen. De exposant toont humoristische tekeningen, waarin indrukwekkende machines zijn inspiratiebron waren. De exposi- 1 tie wordt vrijdag om 16.00 uur ge opend. Te zien t/m 2 oktober ma. t/m vri. 10-17 uur; zat. en zon. 13-17 uur In de Nieuwe kerk in Middelburg is de expositie Messa cum Populo te zien met nieuw werk van Janpeter Muilwijk. De exposant toont figura tieve kunst met religieuze lading. De tentoonstelling wordt zaterdag om 20,00 uur geopend met een uitvoering van Bach's Hohe Messe door Fioro Musicali en orkest onder leiding van Sietse van Wijgerden. Hans Heeren exposeert in Kunsthan del De Directiekamer in De Druk- kery in Middelburg. Te zien t/m 28 juli op ma. t/m zat. tijdens winkel uren en de eerste zondag v.d. maand. In de centrale hal van de rechtbank in Middelburg is een expositie inge richt met weefwerk van Ien van den Berg. De tentoonstelling, opening vandaag om 16.30 uur, is te zien tot 19 augus tus tijdens kantooruren. De kunstenaarsgroep Het straatje van Vermeer exposeert in kerkge bouw Moira in Westkapelle. De groep toont schilderijen met als thema De schepping. Te zien t/m 9 september el ke vrijdag 15-18 en 18.30-20 uur (met uitzondering vn kermisvrijdag 8 juli). In het voormalige gemeentehuis in St. Anna-ter-Muiden is een expositie ingericht met nieuw werk van Simo- ne Hoogerwerf (schilderijen). Te zien t/m 3 juli dagelijks van 13.30 tot 17 Joh. den Herder exposeert schilde rijen in het bezoekerscentrum van de Schaapskooi in Heinkenszand. Hij liet zich inspireren door kerken in de gemeente Borsele. Te zien tot 1 okto ber op wo., zat. en zon. 13-16 uur. Truus Werners-Bluemink (schilde rijen diverse technieken) en Ronny Maas (bronzen sculpturen) exposeren in 't Kunstuus in Heinkenszand. Wal- cherse ringlijders, kerkinterieuren en modellen in aquarel, pastel en acryl zijn onderwerpen van de schilderijen. De bronzen verbeelden vooral men sen en dieren. Te zien t/m 16 juli w. en do. 13-18 uur, vri 13-18 en 19-21 uur, zat. 10-12 en 13-16 uur. In de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes is de expositie '30 jaar persfo tografie' te zien met foto's van Wil lem Mieras. Daarnaast is Goes in oude ansichten te zien, met kaarten uit de collectie van Hans Linden- bergh. De expositie wordt dinsdag 28 juni om 18.00 uur geopend met aan sluitend de presentatie van het boek 'door het oog van Willem Mieras'. Te zien t/m 10 september ma t/m zat 10-17 uur, don. 10-21 uur. De reizende expositie Plat Zeeuws is voor het laatst te zien in Atelier Deux.Mille.Un in Retranchement. Tij dens de expositie is werk van tien Zeeuwse vormgevers te zien. De ten toonstelling wordt zaterdag geopend. Prof. dr. Erik Jan Hultink houdt voor afgaand (14.30 uur) een inleiding over de marktwerking in productont wikkeling. Te zien t/m '6 augustus zat. en zon. 11-17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam; t/m 2 ok tober, Japanse indigo, kimono's en textielkunst, 1825-2004; t/m 5 maart 2006, Marokko: kunst design 2005. Museum Het Schielandshuis t/m 9 september: Nachtmerrie over Neder land - politieke tekeningen van Leo Jordaan. t/m 28 augustus: Zwarte Confetti - foto's en amateurfilms uit bezet Rotterdam, t/m 20 november: Rotterdam Geraakt - emoties van een stad in oorlog. Kunsthal Rotterdam:, t/m 3 juli; Wil lem de Kooning - Retrospectief, t/m 11 september; Johan Hendrik van ROTTERDAM Parade. Aanstormend talent en be roemde artiesten proberen de mensen te verleiden om hun voorstelling te komen zien. Museumpark, wo, do, vrij, za en zo, diverse tijden. 36e Poetry International Festival. Fes tival met voordrachten van bekende en nog niet bekende internationale dichters. Centraal thema dit jaar is Poëzie en theater', www.poetry.nl Rotterdamse Schouwburg, wo, do en vrij diverse tijden. Verhalen uit de Droogdok. Rotter dams Wijktheater: een theatrale reis langs karakteristieke plekken van He- ijplaat en de oude Scheepswerf, geba seerd op verhalen en met medewer king van bewoners van Heijplaat, oud-werknemers van de RDM en mu ziekvereniging Dockyard, www.rot- terdamheeftkoorts.nl Heijplaat, Start Heijplaatstraat 21, do, vrij en za 20.00; zo. 13.30 uur. El Camino del Agua. Jonge dansers en musici uit Nederland en Cuba brengen samen een mix van Afro-Cu- baanse folklore en moderne dans. www.zomerfestivals.nl Schouwburg plein,- za. 21.30; zo. 15.00 uur. Rotterdam Jazz Orchestra, met gast- solist trombonist Ilja Reijngoud, die in 2004 de prestigieuze internationa le Bird Award won. Maashal onder Erasmusbrug zo 15.00 uur. Circus Renz Berlin. Lloyd Multiplein, Schiehaven zo, ma en di uur. ANTWERPEN Geen sex in Sussex Blijspel en hilarische klucht, in Lon den al 6761 keer opgevoerd, do. vr. en za. Noordtheater 20.30 uur Een raar koppel Toneelkomedie naar The odd couple van Neil Simon in en vertaling van Walter van den Broeck m.m.v. Alex Haecke als Oscar, do. vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in Openluchttheater Rivierenhof: Think of One, concert vr 21.30 uur; Woody, muzikale jeugdvoorstelling door Jan De Smet en Arne van Don- gen, zo. 17.00 uur Aster Aweke, concert door zangeres uit Ethiopië vr. Zuiderpershuis 20.30 School's Out Reggae Night Reggaeconcert met Groundation.za. De Roma 20.30 uur De grote verzoeking van Sint-Anto- nius, opera en burleske cantate van Louis De Meester, Tevens étude uit die Entdeckung der Langsamkeit van Battistelli, door het Symfonisch Or kest van de Vlaamse Opera zo. De Sin gel 15.00 uur GENT Yerma vraagt een toefeling, mu ziektheaterproductie en bewerking van Dimitri Verhulst, naar de trage die Yerma van F. Garcia Lorca, over een vrouw wier leven beheerst wordt door het verlangen naar een kind en haar man, die haar dat niet kan ge ven, door Het Muziek Lod en Theater Zuidpool met muziek van Fabian Fio- rini. wo. t/m za Locatie LUMCO Vooruit 20.00 uur Voorstellingen in de Tinnenpot: Cabaret-fier, door Jo Decaluwe, Mar griet Bruggeman en Oswald Versyp, vr. en za. 20.00 uur 22 t/m 28 ju. c WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt De koning is bloot. De voorstelling is gebaseerd op het sprookje van H. C. Ander sen over de ij dele koning. •Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Klassiek in de kroeg Festivalmusici van het Internationaal Muziekfeest Middel burg geven een concert voor jongeren. De Stichting Kamermuziek Zeeland wil met Klassiek in de Kroeg jongeren laten kennismaken met klassiek gerichte mu ziek voor een kleine bezetting. •Theatercafé Schuttershof, Middelburg, 20.00 uur Jazzconcert Mastenbroek. Rotterdams impressio nist, schilder en tekenaar, t/m 18 sep tember Antoni Gaudi: Dromen en bouwen. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 31 december. De hoogtepunten uit de verzameling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Op stelling moderne kunst en surrealis ten- Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december, WereldHaven - HavenWe- reld. t/m 4 september: Zeemansleven, de vijf belangrijkste aspecten van het leven van de zeeman worden ge toond: arbeid, geld, vrouwen, een zaamheid en avontuur, t/m 31 decem ber: Binnenvaart. Vooral het leven, werken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. t/m 2 oktober Op hoop van zegen: He- ijermans, De Hartog en Slauerhoff. Drie schrijvers die de zee op heel ver schillende manieren als inspiratie bron gebruikten in hun werk. Concerten in de Vlaamse Opera: Slotconcert Operastudio, vr. 12.30 uur; De grote verzoeking van Sint-Anto- nius, (zie Antwerpen) za. 20.00 uur African Rootsfestival Factor X, vr. openingsconcert 20.00 uur; Bojo Producers, vr. 22.00 uur; Mo Tribe, za. 14.30 uur; Mr. Zoom-Zoom, za. 15.45 uur; The Vic tims, za. 17.00 uur; Fazao, za. 20.00 uur; Afrikaanse DJ's, za. 22.00 uur Nederlands Ilartebrugkoor Koorconcert, waarin de muziek van Hendrik Andriessen en zijn leerlin gen centraal staat. zo. Sint-Baafska- thedraal 15.00 uur Orgelfestival aan de Lieve 2005 ma. Sint-Stefanus-Augustijnerkerk 20.00 Het Bart Wirtz Quartet geeft een concert. Altsaxofonist Bart Wirtz ('76) studeerde cum laude af aan het Rotterdams conservatorium en vervolgde zijn studie in New York, waar hij les had van Gary Bartz, Dick Oatts en Steve Wilson. Wirtz was winnaar van de Erasmus jazzprize, Leidse jazzprijs en de Breda Jazzprize. Het kwartet bestaat verder uit Jasper Soffers (piano), Jeroen Vierdag (bas) en Joost van Schaick (drums) •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Miniconcert Bert Alderliesten en René Molenaar verzorgen een minicon cert. Alderliesten bespeelt diverse blokfluiten en René Molenaar speelt orgel. Het concert maakt deel uit van het Lange Jan project. •Nieuwe Kerk, Middelburg, 15.00 uur Orkest Arduin Het orkest van De Zeeuwse Muzikanten van stichting Ar duin verzorgt een optreden. Het orkest bestaat uit 40 tot 45 muzikanten, in de leeftijd vanaf zestien jaar, met een verstandelijke beperking. Er wor den populaire en klassieke composities gespeeld. Bij een groot aantal daarvan wordt ook gezongen. •Muziektent, Zoutelande, 19.30 uur Muziekfeest Violist Benjamin Schmidt stelde het programma van dit con cert van het Internationaal Muziekfeest Middelburg samen. Hij koppelde de vioolsonate KV 454 van Mozart aan het eer ste pianotrio (opus 8) van Sjostakovitsj en het Forellenkwin- tet van Schubert. Uitvoerenden zijn Benjamin Schmid (viool), Ariane Haering (piano), Thomas Caroll (cello), Da niel Raiskin (altviool) en Kirill Karakov (contrabas). •Burgerzaal stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Luctor et Emergo De christelijke muziekvereniging Luctor et Emergo geeft haar jaarlijks concert. Op het programma staan onder meer North en South, The Li - berty Bell en de Glen-Millerparade. Plein Burg. Adelaarstraat, Meliskerke, 20.00 uur Ambitie De Ambitie brengt Ware Liefde in première. De voorstelling over een ouder echtpaar dat terugkijkt op hun leven is door improvisatie tot stand gekomen. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Zeeuwse Belofte De Zeeuwse Belofte gaat voor het eerst met een zogenaamde showcase van start. Vijf bands en drie songwriters strijden om de titel. Deelne mende groepen zijn: Bluem, It Takes Two, Magic Circus, Void of Air en Outsmarted. De songwriters die aan de wed strijd meedoen zijn respectievelijk Marsha, Solof en The La kes. De deelnemers zijn geselecteerd aan de hand van hun de mo's. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.00 uur Orgelconcert Ines Maidre uit Noorwegen verzorgt een orgelconcert. Het concert maakt deel uit van een serie van vier internatio nale orgelconcerten op het gerestaureerde Loys Isoré-orgel. De Noorse organiste is de tweede in de serie. •Willibrordusbasiliek, Hulst, 20.00 uur Stalconcert Marlijn Kooiman geeft een stalconcert. Hij speelt de cello Bach-suites op een Franse cello Emile Laurent uit 1927. •Galerie Bellas Artes, Kerkwerve, 20.30 uur Openluchtspel De wonderdokter is een muzikaal openluchtspel. Een spel over schone schijn en vleierij, waarin een beeld wordt geschetst van Brouwershaven in de tijd van hoepelrok en pruikentooi, reders en regenten, zakkendragers en haring- pakkers. •Grote Kerk, Brouwershaven, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29