Babel is op zoek zichzelf Roemloos afscheid van Wimbledon Arsenal-trainer wil Van Persie alle steun geven Oranjekoorts maakt Foppe en spelers scherp 19 ,'oor Ajax-spits begint WK vandaag agenda Eto'o verkiest zon boven geld Benefietwedstrijd voor Puskas Cunego start niet in de Tour Oscar Freire geopereerd Schadeclaim in Formule 1 uitsers grijpen inst in slotfase Karlovic slaat record, maar verliest partij Henman blijft, Henin gewipt woensdag 22 juni 2005 ^arkCaldenhoven - Hij komt er Voor uit. Het WK-jeugd Wt stiekem koers gezet naar (climax, maar voor Ryan Gu- Babel moet het prestigieuze yniooi der beloftes nog begin- B Aan de vooravond van de diste finale tegen Chili, van- mnd in Doetinchem, heeft de ivaller zich nog niet ontwor md aan het juk van de spitspo- ie.„Ik loop daar een beetje op jjntenen." fchet WK-jeugd deze maand iéts spectaculairs heeft opgele gd, dan is het de even opmer- lijke als massale terugkeer aHet Spandoek. In alle talen slersteunen fans hun sterren de dop met inventieve woord- jtogen of taalgrapjes. Thialf de zomer. jdewedstrijden van Oranje is saam Ryan Babel niet te tel- i, Snelheidsduiveltje Quincy hot, maar de Ajacied spant on- weglijk de kroon. 'Babel- itig', 'ADSL of kabel, niets is isnel als Ryan Babel' of zelfs 3 heuse verwijzing naar de idle hij spreekt. Die van de sat, 'Ryan Babel is boem- jj,Ryan Babel is erg oké.' ^grinnikt er zelf om. „Alleen (toernooi nog niet." Je zou aa vergeten dat Babel pas ittien jaar is. En hij verjaart 819 december. „Ik zie ze wel, spandoeken. Ze doen me «1. Zeker nu. Ik ben tevreden woensdag Voetbal louder 20. Achtste finales. Colombia-Argentinië (Em- nl.Nïgeria-OekraTne (Doetinchem). Spanje-Turkije (Emmen), èiand-Chili (Doetinchem). over de progressie als ploeg, maar over mezelf kan ik niet te vreden zijn. Ik kan veel beter, dat weet het publiek ook. Eigen lijk begint het nu pas." Eén goal („maar die werd aange raakt door een Japanner") en een wervelende actie tegen Au stralië (solerend van de linker flank en een knappe, gepareer de, knal met rechts) zijn de ma gere oogst van twee wedstrijden van Babel op het WK-jeugd, een toernooi waarop hij nog zo zijn zinnen had gezet. „Ik wil per se topscorer worden. Dat wordt nu een moeilijk, bijna onmogelijk verhaal. Mijn linkerbovenbeen heeft me toch parten gespeeld. Daarom speelde ik zaterdag ook niet tegen Benin." Nu hij de blessure heeft 'versla gen' en vanavond als eerste keus in de spits opduikt, begint 'de strijd' met de spitspositie. „Ik moet daar enorm wennen." In de BI en Al van Ajax heette spits Babel de koning van de as- sist. „Ik legde de ballen neer op een presenteerblaadje. Niemand nam me kwalijk dat ik zelf niet scoorde. Ik lag er zelf ook niet wakker van. Ik speelde toen een beetje als Dennis Bergkamp. Maar ik brak door als linksbui ten. Daar heb ik het laatste an derhalf jaar ook vooral gespeeld én op getraind. Nu gaat de om schakeling moeizamer. Als links buiten heb je meer vrijheid. Er hijgen altijd twee verdedigers in mijn nek. Ik heb geen ruimte voor mijn actie. En als spits moet je handelingsnelheid on derhouden. Ik moet het compen seren door simpeler te spelen." Foppe de Haan begrijpt wat Ba bel irriteert. „Hij is niet balvast genoeg, kan dominanter voetbal len. Als Ryan ergens aan moet werken, is het dat. Dat heb ik hem maandag nog verteld. Ik vind niet dat Babel scorend ver mogen tekort komt. Hij heeft, weet ik, veertien competitiewed strijden gespeeld en zeven keer gescoord. Dat is geen gek gemid delde. Wel is Ryan geen 'finis her', zoals ik dat noem. In die zin lijkt hij wel op Ruud van Nis- telrooy. Die leefde in zijn eerste jaar bij Heerenveen van lobjes en hakjes." Stormachtig „Hé, Ruud, riep ik dan, wanneer ga je nu eens op doel schieten. Heel lang reageerde Ruud niet eens. Todat Ruud Gullit hem er fijntjes op wees. Hij maakte met een een omslag in denken. Dat moet ook Ryan over die drempel krijgen." Babel beleeft een stormachtige ontwikkeling, die door het ver rassende én eigenzinnige selec tiebeleid van Marco van Basten werd geaccentueerd met een de buut in Oranje. Prompt scoorde de Amsterdamse Surinamer, in en tegen Roemenië. Met acht tien jaar en drie maanden is hij de jongste doelpuntenmaker in het Nederlands elftal sinds 1937. Sindsdien wordt Babel doodge knuffeld. „Mijn wereld staat op zijn kop." Hij laat het onder Van Basten gemakkelijker over zich heenkomen. „Bij dit Oranje voel ik meer druk. Er wordt toch wat me verwacht." In de wereld van de Friese opa De Haan moest Babel na twee we ken Van Basten omschakelen. Er gaapt een generatiekloof. „Ik kwam terug uit Finland en moest me ineens aanpassen. On der Van Basten heb je meer ruimte öm te doen wat je wilt. Hij neemt aan dat je, als je bij het grote Oranje zit, volwassen genoeg bent om met vrijheid om te gaan. Het eerste wat ik hier hoorde was, dat ik mijn shirt in mijn broek moest doen. Foppe is iemand van de discipline. Hij be nadert voetbal toch net weer iets anders dan ik gewend ben. Het belangrijkste is dat ik ver trouwen krijg. En dat krijg ik van Foppe." GPD Ryan Babel, in actie tijdens de wedstrijd tegen Japan, heeft nog niet geschitterd in Oranje. Voor de spits van Ajax krijgt het WK vanavond tegen Chili een nieuwe start. foto Stanley Gontha/GPD BARCELONA - Spitsspeler Samuel Eto'o ziet af van een lucratieve transfer naar het Engelse Chelsea. Hij blijft lie ver bij zijn huidige voetbalclub Barcelona. Dat heeft de 24-jarige Kameroener gisteren meegedeeld. „Chelsea heeft mij een superaanbod gedaan, maar ik heb het geweigerd. Geld brengt geen geluk. Ik heb alles goed uitgezocht en wil in Barcelona blijven. Bovendien was mijn vrouw erg bezorgd over het niet al te beste weer in Londen", aldus Eto'o, die het afgelopen seizoen 24 keer scoorde voor de Spaanse landskampioen. Eto'o zal zeer binnenkort bijtekenen in Barcelona tot 2010. „Het is nu mijn droom de Champions League te win nen." ANP/RTR BOEDAPEST - Real Madrid speelt in augustus een bene fietwedstrijd voor zijn voormalige vedette Ferenc Puskas (78), Het Hongaarse idool lijdt aan Alzheimer en kan de ziektekosten nauwelijks betalen. Tegenstander van de Spaanse recordkampioen is een door de Hongaarse bonds coach Lothar Matthaus samengestelde selectie. Puskas speelde 84 keer voor Hongarije en scoorde 83 keer. Met Real Madrid werd hij vijf keer nationaal kam pioen. In zijn Spaanse tijd vormde hij een legendarisch duo met Alfredo di Stefano. ANP ROME - De Italiaanse wielrenner Damiano Cunego doet niet mee aan de Ronde van Frankrijk. De 23-jarige cou reur is ziek. De winnaar van de Giro van vorig seizoen heeft een vorm van de ziekte van Pfeiffer en moet waar schijnlijk nog tot eind juli rust houden. Cunego zou debu teren in de Tour. ANP RIJSWIJK - Oscar Freire heeft gisteren een lichte opera tie aan het zitvlak ondergaan. De Spaanse wielrenner van de Rabobank onderging de poliklinische ingreep om irrite rend onderhuids bindweefsel weg te nemen. De ingreep werd met succes uitgevoerd. Zonder complicaties kan de regerend wereldkampioen over twee weken de training hervatten. Eerder al werd duidelijk dat de blessure Freire zijn deelneming aan de Ronde van Frankrijk zou kosten. Hij stapte recentelijk wegens het kwetsuur noodgedwon gen af in de Ronde van Zwitserland. ANP INDIANAPOLIS - De Formule 1 heeft de eerste klacht van Amerikaanse toeschouwers binnen. Larry Bowers eist namens een groepje landgenoten een schadevergoe ding voor de scheidsvertoning zondag in Indianapolis. Slechts zes bolides streden daar om de winst in de Grand Prix van de Verenigde Staten. Zeven teams bleven achter in de garageboxen, omdat Michelin de verkeerde banden had verstrekt. Het Amerikaanse publiek kon de absurde race niet waar- deren en joelde de coureurs uit. De toeschouwers betaal den gemiddeld 100 dollar om binnen te komen. Bowers werpt in de klacht de diverse partijen in de Formule 1 'be drog' voor de voeten. ANP/DPA lonze sportredactie STERWIJK - Foppe de Haan II van de ene verbazing in de lere, De doorgaans nuchtere isc bondscoach van Oranje der 20 keek gisteravond op tcomplex van Taxandria een je verdwaasd om zich heen ir de honderden fans en tien- tallen handtekeningjagers bij de afsluitende training. Vanavond is in Doetinchem de confrontatie met Chili in de achtste finale. „Klaarblijkelijk is er een oranjekoorts", stelde De Haan nog maar eens vast. Een dag voor het treffen met Chili zijn de laatste 1300 toe gangsbewijzen in een handom draai aan de man gebracht. Rick Kruys kan wel lachen om de gekte. „Uit alles blijkt dat het hele land achter ons staat. Als je hier het dorp in gaat om gel te kopen, spreekt iedereen je aan." Nederland moet - wil het verder gaan in het toernooi - in elk ge val Chili verslaan. Met Urby Emanuelson als vervanger voor de afgevallen Ibrahim Afellay valt De Haan terug op het be proefde elftal van de openings wedstrijd tegen Japan. „Het ver trouwen is groot", zei De Haan. De vermoedelijke opstelling van Nederland: Keneth Vermeer; Dwight Tiendalli, Frank van der Struijk, Ron Vlaar en Jeroen Drost; Rick Kruys, Hedwiges Maduro en Urby Emanuelson; Tim Vincken, Ryan Babel en Quincy Owusu Abeyie. 1BURG - Het Duitse voet stal onder 20 sloeg gis mond op het WK in de wlaatste minuut zijn slag te- aChina. De Duitsers wonnen it3-2 en treffen vrijdagavond let Willem Il-stadion Brazi- IBrazilianen klopten Syrië 1-0, Waar Brazilië echter weinig tegenstand stuitte op Snaar de laatste acht van het had Duitsland zijn Én meer dan vol aan elf vin- ï.Aziaten. China, met drie ze- |in de poulefase een van de re- te van het toernooi, kwam op voorsprong door lOhen. itsland repareerde de achter- i nog binnen het halfuur Christian Gentner en Nic- De veelbelovende |P beeg een fraai vervolg, miste enkele opgelegde Ben en kreeg in de slotfase deksel op de neus van Mar- datip. Honderden Chinezen maar vooral voor de :h van het Aziatische Waren de druiven zuur. De Eckhard Krautzun tranen met tuiten hui lde eer laten aan zijn land- ten. jkë Speelde met Syrië maar Ét krachtverschil (65 pro- kalbezit) slechts in één doel- -tot uitdrukking brengen, kwam door eigen onvermo- en de bij vlagen fenomenale Éhe doelman Adnan Al I-Ia- |Rafael, op papier rechts- roaar in werkelijkheid een dinner op de flanken, scoor- *k voor rust uit een straf- t In de slotfase ontsnapte ikè. Een dreun van Moham- Hamwi eindigde op de T Duitsland en Brazilië ook Italië zich voor de fÉaeht door met 3-1 van de ^winnen, waardoor ook bij jailers tot 20 jaar de mon- voetbalgrootmachten zich vooraan melden. Als vier- P plaatste gisteravond Ma- s°zich door met 1-0 van Ja- winnen. GPD door Fardau Wagenaar LONDEN - Dat was het dan al weer op Wimbledon. Na twee da gen zijn de Nederlandse man nen uit het enkelspel verdwe nen. Peter Wessels verloor van Jiri Novak (7-6,6-3,6-4), Rae- mon Sluiter van David Nalban- dian (6-2,6-2,7-5). Bondscoach Tjerk Bogtstra treurde, want het Nederlandse mannentennis staat er heel beroerd voor. Daar sta je dan als bondscoach. Tjerk Bogtstra kon gisteren niet anders dan concluderen dat het droevig is gesteld met het tennis in Nederland. „We begonnen al somber aan het toernooi; twee Nederlanders op Wimbledon is een diepterecord. Dat ze er alle bei meteen uitgaan, is extra be roerd", reageerde hij. „Het vervelende is dat we nog geen opvolgers hebben, er breekt niemand door. En ik zie op dit moment echt geen oplos sing." Hoofdschuddend zat Bogtstra gisteravond op baan zeven. Hij kon niet geloven wat hij zag: Raemon Sluiter liet zich in de eerste twee sets als een beginner van de baan meppen. Bal na bal schoof de Nederlander in het net. Voor Nalbandian was Slui ter niets meer dan een fruitvlieg- je, dat hij met een klein tikje kon vermorzelen. De zon was verdwenen, in de verte diende de schemer zich al aan. Liet hij zich opjagen door de duisternis? De scheidsrechter opperde de wedstrijd te staken. De spelers besloten door te gaan. Het was 5-5 in de derde set. Nalbandian wilde graag sla pen met een overwinning op zak en Sluiter leek het wel best te vinden. In de derde set speelde hij wel beter, maar toen de kan sen op meer zich aandienden, ha perde zijn spel opnieuw. Het was mooi geweest, Sluiter was er mentaal klaar voor om na een dag al afscheid te nemen van Wimbledon. Geen gouden netpalen en gedrilde ballenkin- deren meer, maar een trainings baantje in Nederland. En - veel erger voor hem - een nog lagere plek op de wereldranglijst, er gens buiten de top honderd. Voor Peter Wessels (27) kwam de nederlaag gistermiddag al. Ji ri Novak was niet veel sterker, maar won wel. Wessels speelde bij vlagen goed en had mogelijk heden om de eerste set binnen te halen, maar hij faalde. Het was het begin van zijn snelle einde in Londen. Wisselvallig „Ik heb het gelukkig niet ver knald", zei de speler net na zijn partij. „Dat is een prettige ge dachte. Ik had kansen, maar ik maakte ze niet af. Ik speelde te wisselvallig: eerst een mooie bal en daarna drie slechte." Nee, hij had nergens last van ge had. Niet van zijn hooikoorts en niet van de liesblessure. Een beetje verkouden misschien, maar dat was geen excuus. Vori ge week nog verkeerde Wessels in de veronderstelling dat hij ge opereerd moest worden aan een liesbreuk. Maar de arts stelde Mannentennis staat er beroerd voor: Wessels en Sluiter na één ronde thuis Peter Wessels werd in de eerste ronde op Wimbledon kansloos uit het toernooi gemept. De 28-jarige Nederlander, die zich toch aardig thuisvoelt op gras, moest buigen voor de Tsjech Jiri Novak. foto Hugo Philpott/Epa een verkeerde diagnose en de tennisser mocht alsnog naar Londen. „Ik was ervan over tuigd dat ik twee maanden niet zou kunnen tennissen. En in plaats daarvan heb ik na drie jaar afwezigheid weer een ronde op Wimbledon gespeeld. Dat is positief." Voor bondscoach Bogtstra was er weinig om blij van te worden in Londen. De eindbalans van Wimbledon 2005 is beroerd. „Ik hoop met de huidige groep nog een tijd door te kunnen", zei hij niettemin. „Als Schalken, Verkerk en Van Lottum weer fit zijn, staan we er wat beter voor. Ik verwacht eerlijk gezegd nog wel wat van deze generatie. En in de tussen tijd is het wachten op nieuw ta lent." Meteen na zijn nederlaag boekte Wessels een ticket naar huis. Hij was al thuis voordat Raemon Sluiter de baan opging. In Lon den blijven hangen, wilde hij niet. Hij is tennisser, geen toe rist. GPD LONDEN - Ivo Karlovic heeft op Wimbledon een recordaantal aces geslagen, maar niettemin in vijf lange sets verloren. De Kroaat passeerde zijn Itali aanse opponent Danielle Brac- ciali 51 keer direct met zijn ser vice. Karlovic nestelde zich daarmee bovenaan de lijst naast Joachim Johansson. De Zweed produceer de in januari bij de Australian Open in één partij ook 51 superi eure opslagen. Tot dit jaar stond Richard Kraji- cek bovenaan. De Nederlander liet de umpire in 1999 bij de US Open tegen de Rus Jevgeni Ka felnikov 48 aces noteren. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Arsenal-mana ger Arsène Wenger heeft er bij het bestuur van de Londense voetbalclub op aangedrongen zich nadrukkelijker met de zaak van Robin van Persie te be- Vice-voorzitter David Dein bracht gisteren, vergezeld door clubadvocaat Andrew Jolly, een bezoek aan Nederland. Van Per- LONDEN - Het was stil op Hen man Hill gisteren. Tot er een or kaan aan geluid losbarstte. Tim Henman bleef in het toernooi. Wimbledon is nog Timbledon. Engelands tennislieveling boog in de eerste ronde twee sets ach terstand op de Fin Jarkko Nie- minen om in een moeizame over winning: 3-6 6-7 (5) 6-4 7-5 6-2. Henmania blijft nog even heer sen in het Verenigd Koninkrijk. Justin Henin-Hardenne vloog er wel uit. Haar verliesbeurt was met aanzienlijk minder kabaal omgeven dan de ontsnapping van de Engelse hoop. De kam pioene van Roland Garros be taalde een bewuste rustperiode met een dramatische nederlaag tegen de Griekse Eleni Danii- lidou: 6-7 (8) 6-2 5-7. De Belgische had het gewaagd Wimbledon aan te vangen zon der één aanloopwedstrijd op gras te spelen. Ze verscheen niet in Eastbourne of Birmingham noch in Rosmalen. „Die rust heb ik nodig", zei ze na de triomf tocht in Parijs. De favoriete heeft het geweten. Daniilidou bleek goed in vorm en Henin was zelf zoekende, extra geplaagd door een dijbeen blessure. Ze sloeg elf dubbele op- slagfouten op totaal 48 onge dwongen fouten. „Als je zo speelt, kun je niet win nen", erkende Henin na afloop. „Deze nederlaag is hard aange komen. Maar ik moet dihaccep- teren. Zo is tennis. Je wint een ti tel, een andere keer ben je verlie zer. Dat is het leven." ANP sie (21), voetballer van Arsenal, verblijft in voorlopige hechtenis als verdachte in een verkrach tingszaak. In Amsterdam hadden Dein en Jolly een ontmoeting met Van Persies advocaat mr. A. Moszko- wicz. De club besprak de situa tie van zijn werknemer, wiens geschatte transferwaarde meer dan tien miljoen euro bedraagt. Arsenal kon vorige week geen contact met Van Persie op het politiebureau leggen, waarop Dein zich via Moszkowicz op de hoogte heeft laten stellen van wat er is gebeurd en met welke scenario's rekening moet wor den gehouden. Wenger houdt rekening met de mogelijkheid dat Van Persie, ook als hij niet wordt veroor deeld, in de eerste maanden van het nieuwe seizoen mentaal niet in staat is wedstrijden te spelen. Door zijn betrokkenheid als ver dachte in de verkrachtingszaak mist hij de noodzakelijke rust van een vakantie. Arsenal wil de voetballer profes sionele hulp en begeleiding ge ven als onderdeel van de voorbe reiding op het nieuwe seizoen. Kledingstukken Het slachtoffer van de vermeen de verkrachtingszaak heeft, zo is een week later duidelijk ge worden, meteen gemeld dat zij was verkracht, nadat Van Persie en twee vrienden de hotelkamer van Tulip Inn in Rotterdam had den verlaten. Ook zouden de drie kledingstukken hebben meegenomen. Een van de vrien den van de voetballer, een 21-ja- rige Rotterdammer, is zondag morgen 12 juni vanwege zijn mo gelijke betrokkenheid meteen opgepakt. De volgende morgen is hij weer vrijgelaten. Vooralsnog is alleen Van Persie, die vorige week maandagmid dag werd opgepakt, verdachte. „Maar het onderzoek loopt nog", zegt een woordvoerder van het openbaar ministerie. Robin van Persie zit veertien da gen in hechtenis. Hij is in af wachting van de zitting op dins dag 28 juni. Mocht de rechter besluiten het bevel tot gevangenhouding te verlengen, dan geldt dat in de meeste gevallen voor dertig da gen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19