Axelse Vlakte ideaal voor chemie KS—S* GIRO 309 PZCwoensdag 22 juni 2005 Politie controleert op alles langs A58 PvdA-Kamerlid Blom wil meer industrie in Kanaalzone Sociale werkplaatsen Treinverkeer gestremd door Paul Burm DEN HAAG - Er moet meer che mische industrie naar de Zeeuw se Kanaalzone en minder naar Moerdijkse Hoek. Dat zegt de nieuwe voorzitter van de com missie infrastructuur van het Beneluxparlement, PvdA-Ka- merlid L. Blom. Doordat de Axelse Vlakte in Zeeuws-Vlaanderen meer ruim te biedt aan chemische fabrie ken, kan het omstreden indus trieterrein Moerdijkse Hoek II een stuk kleiner blijven dan de 600 hectare die er nu op de te kentafel voor is uitgezet. Blom ziet de ontwikkeling van de Axelse Vlakte als het logi sche gevolg van intensievere sa menwerking tussen de Zeeuwse havens met Gent, Oostende en Zeebrugge, die in het slop is ge raakt. De infrastructuurcommissie van het Beneluxparlement, waarin een delegatie van Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse Ka merleden is afgevaardigd, wil - die samenwerking hoger op de agenda van de nationale parle menten zetten. Kleutertje Volgens Blom moet het ha venschap Zeeland Seaports, waarin Terneuzen en Vlissingen zijn verenigd, zich niet richten op Rotterdam en Antwerpen. „In die verhouding blijf je een kleutertje. Geografisch en qua schaal ligt een intensievere sa menwerking met Gent, Oos tende en Zeebrugge meer voor de hand." Het Beneluxparlement steunt de Brabants-Zeeuwse Werkge vers, (BZW) die pleiten voor het doortrekken van de goederen spoorlijn van de Axelse Vlakte naar Zelzate. Al geruime tijd probeert Zeeland dat project toe gevoegd te krijgen aan het Meer jarenprogramma Infrastructuur en Transport (MIT) van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. In de slipstream van een bete re grensoverschrijdende samen werking ziet Blom veel kan sen voor het 800 hectare grote gebied Axelse Vlakte, dat nog grotendeels braak ligt. „Als ik naar de kaart van Nederland kijk, is er geen betere plek om nieuwe chemische industrie te vestigen. Het verbaast me dat het gebied nog niet is volge bouwd." Blom vindt het geen goed idee om de Axelse Vlakte voor glas tuinbouw te benutten. „Dat le vert per hectare minder banen op, maar vooral ook minder goedbetaald werk." Blom reali seert zich dat er nog weinig draagvlak is voor de komst van nieuwe chemische fabrieken naar Zeeland. Sommige raads fracties in Sas van Gent en Ter- neuzen hebben al gewaar schuwd voor aantasting van de leefbaarheid. Blom denkt daar anders over. „Het beeld van een sterk vervuilende chemische in dustrie is achterhaald. In Rijn mond staan fabrieken die schon ere lucht uitstoten, dan ze bin nenkregen en ook tegen hori zonvervuiling is wat te doen." Op de eerste bijeenkomst na het zomerreces buigt het Benelux parlement zich over de samen werking tussen de Zeeuwse en Vlaamse havens. door Emile Calon RILLAND - „Piet, met mij. De politie heeft de Zeeuwse weg aan allebei de kanten afgesloten en controleert nu alles. Ja, ze hebben mij ook aangehouden en zeggen dat mijn logboek niet in orde is." Een chauffeur van een grote Man-vrachtwagen belde gisteravond, iets na negen uur, met deze boodschap zijn werkge ver. Hij was op de Brabants-Zeeuw se grens in een fuik van de poli tie gereden en moest vervolgens op de parkeerplaats 't Scheld al zijn papieren laten zien aan een agent van de milieupolitie en drie douaniers. Die stuitten al snel op een vreemd hiaat in het cfk-logboek, het boek met alle gegevens over de koelvloeistof van de vriesinstallatie van de aanhangwagen. Terwijl de dou aniers het logboek aan een na der onderzoek onderwierpen, had de chauffeur even tijd zijn werkgever te bellen en zo be kend te maken dat er wat gaan de was op de A58. In totaal 47 mannen en vrouwen van politie, douane, marechaus see, Rijksverkeersinspectie en Algemene Inspectiedienst hiel den van gisteravond tot vanoch tend vroeg een grootscheepse vei'keerscontrole langs de A58 en de Oude Rijksweg. Bijna al het verkeer dat Zeeland ter hoogte van Bath in- en uitreed werd gecontroleerd. „Op alles", aldus een grijnzende agent. Au topapieren, technische staat en alcohol door de politie terwijl de andere diensten keken naar zaken als milieudelecten, ver-' voerswetgeving en het transport van illegalen. Aanvankelijk zou de controle 's avonds om acht uur beginnen. Het duurde echter ruim drie kwartier voor de eerste auto's daadwerkelijk moesten stoppen en de chauffeurs vriendelijk maar beslist naar de autopa pieren werden gevraagd. De douaniers zagen in die drie kwartier zo heel wat vrachtwa gens ongecontroleerd langs den deren. Terwijl agenten nog maals stonden te overleggen, be sloten de mannen van het Minis terie van Financiën dat ze zelf al in actie moesten komen en hielden hun eerste vrachtwagen aan. Enkele minuten later was de po litie ook zover en begon de con trole echt. Al het verkeer werd over 't Scheld en parkeerplaats aan de zuidzijde geleid en moest bijna allemaal stoppen vpor con trole. Alleen op momenten dat de toestroom te groot was, mocht een aantal bestuurders doorrijden. Een half jaar geleden ontstond het idee voor deze controle bij de politie. Vervolgens is er heel wat overlegd met alle andere diensten over waar en wanneer de actie plaats zou vinden. Vroeg in de avond verzamelden gisteren alle deelnemers aan de controle zich in Kruiningen op het hoofdkantoor van de Zeeuw se verkeerspolitie. Van daar uit vertrokken ze om kwart voor acht naar de A58 en de Oude rijksweg om tot vanochtend vier uur vele honderden auto's te controleren. De eerste uren trof de politie nog geen schokkende zaken aan. Het ging voorname lijk om wat gladde banden, een drietal bestuurders met wat te veel alcohol op en een aantal kon geen rijbewijs tonen. Een automobilist moet blazen tijdens een politiecontrole op parkeerplaats 't Scheld. foto Dirk-Jan Gjeltema door René van Stee TERNEUZEN - Mensen die voor 1998 in dienst traden bij een sociale werkplaats, moeten niet worden herkeurd. De aan scherping van de criteria door de modernisering van de Wet So ciale Werkvoorziening (WSW) leidt volgens het bestuur van de Stichting Federatie voor Sociale Werkgelegenheid en Arbeidsin tegratie in Zeeland tot een onze ker bestaan voor de betrokke nen en de daarmee samenhan gende sociale consequenties. In een brief aan de Zeeuwse Ka merleden M. Koomen (CDA), S. Buis (CDA), J. Geluk (VVD) en L. Blom (PvdA) en de woord voerders sociale zaken van CDA, PvdA en WD roept het fe deratiebestuur' op om haar standpunt onder de aandacht van staatssecretaris M. Rutte van Sociale Zaken te brengen. Die wil dat mensen met een •baan op een sociale werkplaats vaker overstappen naar een 'ge woon' bedrijf. Als het echt niet anders kan, kunnen zij in dienst blijven bij hun huidige werkge ver. Federatievoorzitter J. van Schaik, tevens wethouder Socia le Zaken in Terneuzen: „In feite komt het er op neer dat de hoofdtaak van de sociale werk voorziening de toeleiding van mensen naar de reguliere ar beidsmarkt wordt. Die taak komt indirect op het bordje van de gemeenten. Het aanscherpen van de keuringseisen zorgt er ook voor dat minder mensen in aanmerking komen voor de WSW." De aanscherping van de keu ringseisen voor de groep oudge dienden is volgens Van Schaik ook geen goed idee omdat daar door de geleidelijke afbouw van sociale werkplaatsen als produc tiebedrijven in gevaar komt. „In Zeeland gaat het naar schat ting om zo'n driehonderd men sen die al langer bij een sociale werkplaats werken en plots klaps iets anders zouden moeten gaan doen. Sociaal gezien is dit niet verantwoord. Weliswaar verliezen zij hun baan J maar de druk op zowel oe^J trokkenen als de geniep wordt erg groot. Aan het be^ dingstraject is immers eensÏÏ die verbonden die naar verleg van tijd vervalt." Voorde^ die na 1998 instroomde, ligt verhaal anders. Die weiddd tijds al met een wetswijJg geconfrontreerd waardoor om de vijf jaar worden gekeuitJ „Voor die mensen verandert! dus weinig. Bovendien zijn aanwijzingen dat het Cent® voor Werk en Inkomen nu j strenger keurt dan volgensdetj gels is vereist. En dan voor voor mensen met een WAO-uii kering die via de herkeuringw licht niet meer tot de soda werkplaats worden toegelate Het wachtlijstprobleem won hierdoor automatisch opgelost aldus Van Schaik. Federatievoorzitter Van Schai „Het verlies aan werkgelegs heid in laaggeschoolde ark en de daarmee gepaard gaan opbrengsten moet in de afwegi gen worden betrokken. Vedi drijven benutten de socia werkplaatsen om laaggeschct de arbeid te laten doen in pk van naar het buitenland te o plaatsen. De hieruit voo vloeiende werkgelegenheid belastingopbrengsten zijn geen enkele manier in de ra stellen van de staatssecreta betrokken. Dat is een helesk te zaak." s-HEER ARENDSKERH Door een ongeval op een spi wegovergang bij 's-HeerAra kerke is het treinverkeer ta Goes en Middelburg tui 20.10 uur en 21.40 uur gestn geweest. De bussen, die vanwege w zaamheden al als vervanj vervoer tussen Bergen op Z en Goes werden ingezet, n door tot Middelburg. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. HULP II Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18