Oplosbare wegwerpbeker rukt op Abstracte dagboekbladen Kijken naar het geheim van smid Barbara Voit 17 Biochemie Ook in weekend geen treinverkeer Belfort Sluis in de steigers Afwijzen Business Pare kost geld Hoogste punt project Ouverture kunst woensdag 22 juni 2005 I jflnrHenk Postma De landbouw keert weer terug als economisch trekpaard. Nu de olie voorraden slinken, en het milieu om éonere brandstof vraagt, krijgt de akkerbouw weer een sleutelrol als Jiondstoffenleverancier. Nieuwste snufje is de biocup, een natuurlijk af breekbaar drinkbekertje, vervaardigd uil aardappelen of maïs. Het gaat de plastic bekertjes vervangen waaruit ive bier of frisdrank drinken tijdens festivals en evenementen. Onderne mer Adri Roelse uit Westkapelle is klaar voor het veroveren van die nieu we markt. Het is helder als glas, flexibel als plas tic en binnen enkele weken is er niets meer van over, behalve wat humus, 'waaruit weer grondstof voor een nieuw bekertje kan groeien: dat kan i aardappel zijn, maar ook maïs of i suikerbiet. Deze zomer al wordt de biocup massaal op de West-Europe- se markt geïntroduceerd. De uitvin van dit volledig biologisch af- breekbare product betekent het einde van de gewone plastic bekertjes waar ier - alleen al in Nederland - jaar lijks driehonderd miljoen belanden op afvalbergen en in verbrandingsovens. Festivals Het Arrow Rock Festival had deze 1 de Nederlandse primeur. Fields Of Rock volgde, en ook op Low lands zijn de biologisch afbreekbare jes' van de partij. In België bijt bet Folkfestival Dranouter het spits al, gevolgd door evenementen als Puk kelpop. Leverancier is de Finse multi national Huhtamaki, die als produ centvan verpakkingsmaterialen in 36 landen actief is. Die krijgt nu een vs bedrijf als concurrent: Bio- cups BV uit Westkapelle. Eind deze week, van vrijdag tot en De landbouw als aanjager van de economie. Met zijn bedrijf Biocups zet Adri Roelse uit Westkapelle een nieuw product op de markt. De biologisch volledig af breekbare drinkbeker, vervaardigd uit aardappels, mais of een ander zetmeelhoudend gewas, gaat het plastic wegwerpbekertje vervangen. foto Lex de Meester met zondag, staat het centrum van Hil versum op z'n kop. Dan organiseren de horecabedrijven daar het jaarlijks evenement 'Hilversum Alive'. Het Zeeuwse bedrijf presenteert daar voor het eerst een eigen biologisch afbreek-- bare beker, met als merknaam: bio cups. Directeur Adri Roelse, ooit uitba ter van het Westkappelse Kasteel van Batavia, en tegenwoordig actief als le verancier van horecabenodigclheden, verwacht een enthousiast onthaal. Roelse is er rotsvast van overtuigd dat zijn biocups beter en goedkoper blij ken dan het bekertje van de Finse mul tinational. Biocups BV maakt het be kertje niet zelf, maar laat het in China produceren. Roelse doet dat in samen werking met een Duitse zakenpartner. De grondstoffen voor de biocups ko men uit Amerika. Daar ontwikkelde Cargill Dow Minnesota de technologie Waarmee natuurlijke plantaardig sui kers kunnen worden omgezet in po- lilactide (PLA), helder doorschijnend plastic, dat in een mum van tijd weer kan worden veranderd in compost, en waarvan binnen afzienbare tijd nog veel - meer toepassingsmogelijkheden worden verwacht: van flessen tot cd-doosjes. Uiteindelijk kan zowat al het ouderwetse plastic erdoor worden vervangen. De nieuwe stof is ook ge schikt als coating op karton. Daarmee staat een revolutie voor de deur die petrochemie vervangt door biochemie. Roelse, afkomstig uit een landbouwfamilie, zocht als bemidde laar in horecabenodigdheden al lan ger naar een milieuverantwoord en goedkoper alternatief voor de plastic bekertjes. Via de Landbouwuniversi teit Wageningen kwam hij op het spoor van de nieuwste technologie. Zwerfvuil De voordelen, zegt Roelse, zijn legio: „De festivals en evenementen leveren elk jaar weer tonnen en tonnen afval en zwerfvuil op. Alleen al in Neder land belanden jaarlijks 300 miljoen wegwerpbekers op de afvalbergen. De verwerking daarvan is erg belastend voor het milieu." De Biocups daarente gen valt bij compostering binnen vijf tig dagen uiteen in water, C02 en hu mus. Via biovergisting kan er elektrici teit uit worden gewonnen. Roelse wil daar een installatie voor laten bouwen op de Axelse Vlakte bij Terneuzen. Maar het mooist, zegt hij, zou het zijn wanneer Cargill Dow behalve in Ame rika, ook in Europa met de productie van PLA zou beginnen, en dan voor Zeeland als vestigingsplaats zou kie zen. Dan draait de nieuwe economie straks niet meer op olie, maar weer als vanouds op landbouwtechnologie GOES - Ook in het weekend moeten treinreizigers in Zee land rekening houden met vertraging. Tot en met vrijdag wordt er gewerkt tussen Goes en Bergen op Zoom en wor den op dat traject bussen ingezet. Zaterdag en zondag is er geen treinverkeer op de hele Zeeuwse lijn, van Vlissin- gen tot Bergen op Zoom. Er wordt gewerkt aan het spoor én aan spoorwegovergangen. Treinreizigers moeten het met bussen doen en rekening houden met een half uur tot een uur vertraging. SLUIS - Het Sluise Belfort staat tot eind deze week in de steigers. Architecten- en stedenbouwkundig bureau Rot huizen van Doorn 't Hooft voert een technisch onderzoek uit om benodigd onderhoud aan het Belfort in beeld te brengen. Het onderzoek duurt een week en kost vijftien duizend euro. De aandacht gaat specifiek uit naar de buitenmuren ter hoogte van het dak. Het deel van de borstwering boven de ingang van de kelder wordt al tijdens het onderzoek her steld. Dit gebeurt nu al om de conditie van het metsel werk vast te stellen en de opbouw van de borstweringen te onderzoeken. Naar aanleiding van het onderzoek zal het college van burgemeester en wethouders de gemeente raad vragen geld beschikbaar te stellen voor verder onder houd. ZIERIKZEE - Indien wordt afgezien van de aanleg van het hoogwaardig bedrijventerrein Business Pare zuidelijk van Zierikzee, dan gaat de gemeente Schouwen-Duive- land mogelijk voor twee miljoen euro het schip in. Dat schrijven burgemeester en wethouders in hun antwoord op een vraag van Alert! over de verkoopwaarde van de grond. Het terrein wordt in dat geval gewoon weer voor akker bouwdoeleinden verkocht, waardoor verkoop tegen de fors lagere landbouwprijs voor de hand ligt. Bij dat verlies worden ook de planvormingskosten meege teld, zo schrijven burgemeester en wethouders. Woning bouw levert wel meer op, maar wordt door het college op die locatie, naast het bestaande industrieterrein, onwaar schijnlijk geacht. GOES - Aan de John Denverlaan en omgeving in de Goe- se wijk Ouverture is gistermiddag een feestje gevierd. De aanleiding: het storten van de laatste verdiepingsvloer van een complex koopwoningen. Het gaat om 28 eengezinswoningen aan de John Denver laan, vier patiowoningen aan het Jim Morrisonpad en twee patiowoningen aan het Freddie MercuryhofDe een gezinshuizen, gebouwd in vijf blokken en variërend in prijs van 207.000 tot 230.000 euro, waren snel verkocht. Van de iets duurdere patio woningen zijn er nog twee te koop. „Die huizen zijn met name bestemd voor senioren en het blijkt dat die doelgroep niet gemakkelijk van teke ning koopt", aldus J. Vermeule van Marsaki, de ontwikke lingsmaatschappij van een aantal Zeeuwse woningcorpo raties. De oplevering van de eerste huizen staat eind dit jaar ge pland. borRolf Bosboom ÜDDELBURG - Sieraden wor- len vooral gezien als lichaams- itrsiering, als kunstvorm, maar ïgelijk wordt verlangd dat ze rolledig bestand zijn tegen alle ngs gebruik. Het is een tegen- itdling die Barbara Voit (1968) Middelburg, opgeleid als |oud- en zilversmid, altijd heeft |ifrappeerd. k komende weken verkent ze i het pand van het Centrum wrBeeldende Kunsten, Vorm en Architectuur (CBK I) in Middelburg de (leidslijn tussen sieraad en iet-sieraad, tussen gebruiks- sonverp en kunstobject. In het bouw heeft ze tot begin sep- mber een tijdelijk atelier, nar ze vrijwel elke werkdag g is en bezoekers haar men aanspreken. is voor de derde keer dat BK Zeeland een 'Zomeratelier' wdt, waarvoor een jonge kun- ®aar wordt uitgenodigd sa ai met. een gevestigde collega s als een soort nestor op- ffdt. In het geval van Voit is s glaskunstenaar Bert Frijns h-Haamstede, die prach- Sevazen maakt. Door hun gro- Miaast monumentale afmetin- n zijn ze niet meer geschikt ^gebruiksvoorwerp, irecteur Kathrin Ginsberg van Zeeland heeft de combina- ?an Voit en Frijns bedacht. Art maakt heel pure vormen, «is een gedrevenheid om een m tot de uiterste perfectie te heersen en helemaal naar zijn ^d te zetten. Die gedreven- Hdzie je bij Barbara ook. Bei- vegen zich op de grens vormgeving en beeldende sust en werken met materiaal moet worden verwarmd. Ik Nï dat Barbara er veel aan ®i hebben om gesteund te wor- p in de voortgang van haar Wanzinnig ™'t heeft een aantal maanden .4 ;;e(kn kennisgemaakt met hjns en diens atelier bezocht. Is fal was echt waanzinnig. Ik ?%héiemaal van onder de in- mt." Sindsdien zijn er gesprek- °p gang gekomen tussen bei- 1 tPsfenaars, „Dat is een heel pleuitwisseling geworden." ^adviseerde haar vooral ob- i! ra te maken en geen si era- l u "Dat was voor miieen gr°- yP;Want ik heb geen kunsta- ™emie gedaan, maai- een dege- ambachtelijke opleiding sr Vakschool. Hier in Zee- is d heb je ook geen sieraden- 1Jnsh Daarvoor moet je in Am- Ben Joppe (90) eerste exposant in virtueel museum mm inrib Werk van Barbara Voit in het CBK Zeeland aan de Balans in Middelburg. foto Lex de Meester sterdam en Nijmegen zijn. Men sen hebben vaak een rare opvat ting over sieraden: ze moeten tijdloos zijn, gemaakt van dure materialen en je moet er alles mee kunnen doen, dus ook bij voorbeeld de tuin omspitten." Voits ontwerpen neigden altijd al richting kunstobjecten, maar tegelijk voelde ze zich verplicht rekening te houden met allerlei functie-eisen. Duwtje Die tegenstelling wilde ze al lan ger onderzoeken. „Daar heb ik voorheen nooit de tijd voor geno men. Door het verzoek van het CBK kon ik daar een project van maken. Het kwam perfect uit dat het samen met Bert Frijns was. Ik had net het duw tje nodig dat hij nu heeft gege ven." De tentoonstelling bij .het CBK - ook met werk van Frijns - brengt die ontwikkeling ook in beeld, het mooist in een serie ob jecten die steeds bestaan uit een blokje, een ring en een verbin dingsdraad tussen beide. De eer ste voorwerpen uit de reeks kun nen nog als een sieraad worden gezien, maar door te variëren met de formaten en uiteindelijk de verbindingsdraad door de cir kel te laten steken, ontstaan on miskenbaar objecten. Ook op een andere manier weet Frijns Voit te inspireren. Zo sug gereerde hij de kubusjes die ze vaak maakt op een andere ma nier te presenteren, bijvoor beeld door ze op een grote, lood zware balk te prikken. „Hij denkt veel groter dan ik." De komende weken gaat ze ver der op de ingeslagen weg. Mo menteel werkt Voit vooral met heel platte kubusjes die enigs zins zijn opgewerkt. Alles moet leiden tot een eindpresentatie op 4 september. Ivo Wennekes legt haar werk op foto's vast. Expositie: Zomeratelier van Barba ra Voit en Bert Frijns, t/m 4 sep tember bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Geopend: ma.-vr. 9-17 uur. door Rolf Bosboom ZIERIKZEE - Ben Joppe uit Zierikzee, eer der dit jaar negentig geworden, heeft in zijn lange leven veel geschilderd. Zeker in Ne derland was daarvan tot nu toe weinig voor publiek te zien. Nu is er een overzichtsten toonstelling, maar dan op internet, in het zo juist geopende 'virtuele museum' Montefel- tro. Dat hij in eigen land weinig bekendheid ge niet, is goed verklaarbaar. „Ik was er nooit. Ik ben al heel jong uit Nederland wegge gaan en pas in de jaren zeventig teruggeko men. Ik had al vroeg het idee dat mijn toe komst niet hier zou zijn. Ik wilde meer, an dere culturen leren kennen." Eind jaren dertig besloot hij te vertrekken en vond werk bij een Nederlandse handels onderneming in het toenmalige Neder- lands-Indië. Door de jaren heen werkte hij onder meer in Canada, maar vooral in Ja pan. Daar exposeerde hij diverse malen, on der meer samen met de vermaarde Shiko Munakata, wat hem een bekend kunstenaar in het land maakte. Na 1970, het jaar waar in hij meewerkte aan het Nederlandse pavil joen op de Wereldtentoonstelling in Osaka, fungeerde Joppe jarenlang als secretaris van dirigent Bernard Haitink. „De tweede reden dat ik niet in Nederland heb geëxposeerd is dat mijn doeken altijd min of meer dagboekbladen zijn geweest. Die moet je als totaal kunnen lezen." Die wens sloot mooi aan bij het initiatief van D. van Egeraat uit Oegstgeest, die idee ën had voor een virtueel museum op inter net: Montefeltro, dat sinds kort is te bezoe ken. Bezoekers kunnen er, wanneer ze maar willen, dwalen door de zes zalen die het mu seum telt en allerlei achtergrondinformatie over de exposerende kunstenaar krijgen. „Het idee om mijn werk te laten zien in een fictieve omgeving vond ik heel interessant", zegt Joppe. De kunstenaar maakt abstract werk waarbij kleur en vorm allesbepalend zijn. „Het is begonnen toen ik in Japan, in de trein van Kyoto naar Osaka, een prachtig landschap zag. Ik wilde dat overbrengen op een schilderij, maar het lukte me niet. Toen ben ik begonnen met het ritmisch naast el kaar zetten van kleuren. Zo ontstond mijn eerste abstracte werk, eigenlijk uit nood zaak. Ik ben daarna altijd bij het abstracte gebleven" Spiegelen Opvallend is hoe modern Joppes werk nog steeds is. „De hedendaagse kunst loopt he laas vaak wat achter. Architecten zitten veel dichter bij de moderniteit. Zij weten heel goed wat deze tijd nodig heeft en wat de mensen vragen. Ik vind dat de schilder kunst zich daaraan kan spiegelen." Joppe woont nu in Zierikzee, maar heeft ook een onderkomen in Frankrijk. „Het is prettig om daar te verblijven, maar om te schilderen is het niet echt mijn land. Ik ben Ben Joppe, olieverf op doek, werk uit 2000. toch noordelijk ingesteld. Frankrijk is voor mij wat te rozig om uit te drukken wat uit mijn eigen natuur komt." Wie zijn schilderijen in Montefeltro bekijkt, moet zich wel tevreden stellen met afbeel dingen, foto's. Helemaal komen ze niet tot hun recht in een virtueel museum, beaamt Joppe. „Ik heb altijd gemerkt dat mensen blij worden door naar mijn werk te kijken. Een foto kan dat gevoel niet oproepen, ze ker niet bij abstracte kunst. Dat is zo afhan kelijk van de nuances in kleur. Het is een be zwaar, maar zo'n virtuele tentoonstelling kan wel aanleiéding zijn voor mensen om te zeggen: die schilderijen wil ik in het echt be kijken. Daarom zou ik nog graag zien dat ik een mooie ruimte tot mijn beschikking had waar ik een overzicht van mijn werk kan to nen." Expositie: Schilderijen van Ben Joppe, in Vir tual Museum Montefeltro, www.montefel- tro.nl/vm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17