Met suiker verdwijnt veel werk D66 ziet Borssele als breekijzer voor meer duurzame energie iiogascentrale iaat draaien op andbouwgewas ZMF verwijt D66 verwerpelijke ruil Anderhalf miljoen extra voor openbaar vervoer in Zeeland 15 jannen EU zouden einde 5000 akkerbouwbedrijven en 11.500 banen betekenen Veel Polen werken als zelfstandige i Fietstocht over snelweg beboet Open tuindag Baarland afgeblazen ifanterie lat zich ien in Goes woensdag 22 juni 2005 gfFmgt Jan Rozendaal «HAAG - De Nederlandse Meelt verdwijnt als de jopese Commissie haar plan- „dooftet om de suikermarkt lervormen. In Nederland 11.500 arbeidsplaatsen fijnen. In totaal zullen 5000 akkerbouwbedrij- 9het loodje leggen. In Zee- gouden dat er 1000 kunnen plet uit een onderzoek dat [bureau Research voor Beleid uitgevoerd voor het Plat- Toekomst Suikermarkt arin bietentelers en suiker- jucenten zich hebben vere- de CNV Bedrijvenbond, sla Nederland en het Hoofd- jjuctschap Akkerbouw. Het sort is gisteren in Den Haag éoden aan de Tweede Ka- jdaag maakt de Deense euro- amissafis voor landbouw Fi- jrBoel haar plannen bekend de suikermarkt te hervor- a, Het gisteren gepresenteer- japport gaat nog uit van de Verlaging van 33 procent op jeren 39 procent op suiker- Sai die haar voorganger diler wilde doorvoeren. Uit uitgelekte plannen van Fi- ec Boel blijkt dat de Europe- Commissie een nog drasti er prijsverlaging overweegt itn42,6 procent binnen twee c) zodat de schade voor de dor nog zwaarder kan uitval- ïindigen linkomen van akkerbouwers suikerbieten zal als gevolg hervorming met bijna istig procent dalen. Een deel ihen zal het bedrijf moeten i. Van de 14.000 akker- jtbedrijven die suikerbieten n, zullen er volgens het rap- mogeüjk niet meer dan 14 overblijven. Bestuurslid J. Koeijer van de Nederlandse Serbouwvakbond stelt dat op de vijf bietentelers uit iland komt. Volgens die bere- jung zouden mogelijk 1000 akkerb ou wbedri j ven de Europese suikerhervorming niet overleven. De drie overgebleven suikerfa brieken in Nederland zullen de poorten moeten sluiten, wat een verlies van 900 arbeidsplaatsen betekent. Ook bij transporteurs, toeleveranciers en loonbedrij ven staan veel banen op het spel. Het rapport voorspelt een verpaupering van het platteland in de economisch zwakkere re gio's Groningen, West-Brabant en Zeeland. „Ik heb in het rap port niets van overdrijving kun nen proeven", aldus De Koeijer. In Den Haag hebben gisteren on geveer duizend boeren en werk nemers uit de suikersector tegen de plannen van de Europese Commissie gedemonstreerd. De Koeijer, zelf akkerbouwer in Brouwershaven, schat dat hon derd Zeeuwen de rit naar Den Haag hebben ondernomen. Onder hen ook WD-Statenlid J. Maris, akkerbouwer in Zaam- slag. „Dit gaat iedere akkerbou wer in Zeeland aan", zegt hij. „De bietenteelt is voor ons onge veer de winst op de boerderij. Als die verdwijnt, zullen veel ak kerbouwers stoppen, of vluch ten in de verbouw van graan, aardappelen en uien, gewassen waarvan de prijzen de laatste ja ren erg laag zijn." Het Platform Toekomst Suikermarkt pleit voor een alternatief sanerings plan. „Ook een verslechtering", aldus Maris, „maar de gezonde bedrijven kunnen ermee uit de voeten. De sanering moet in ie der geval veel geleidelijker dan de Europese Commissie wil." Suikerbietentelers en werknemers voeren actie op het Plein in Den Haag tegen het Europese hervormingsvoorstel voor de EU-suikermarktordening. foto Juan Vrijdag/ANP TERNEUZEN - Het aantal buitenlanders dat een bedrijf je is begonnen in Zeeland was vorig jaar ruim twee keer zo groot als in 2003. De Kamer van Koophandel noteerde 388 inschrijvingen in het handelsregister tegen 173 het jaar daarvo'or. Vooral Polen ontdekten de provincie; in 2003 begonnen tien Polen een bedrijfje, vorig jaar waren dat er 140. Ruim honderd van hen begonnen een land- en/of tuin- bouwbedrijfje. Ook de bouwsector is populair bij de Po len. Het verkrijgen van een werkvergunning vergt norma liter veel papieren rompslomp. De Polen omzeilen dat door zich bij de Kamer in te schrijven als bedrijf. Veelal als zelfstandige zonder personeel, om zich daarna te ver huren. Ruim eenderde van de in 2004 startende buitenlandse on dernemers kwam uit Polen. Maar ook Belgen (75) Duit sers (23), Turken (16), Surinamers en Antillianen (samen ook 16) weten intussen de weg in de provincie. Daarnaast kwamen er nog 118 ondernemers uit een keur van meer of minder exotische landen. Belgen begeven zich graag in de detailhandel en ondernemers van zeer diverse pluimage zijn geïnteresseerd in het opzetten van een dienstverlenen de onderneming. De Zeeuwse cijfers sluiten aan bij het landelijke beeld. Po len proberen in heel Nederland voet aan de grond te krij gen. Waren er in 2003 nog geen 300 Poolse starters, in 2004 begonnen zo'n 1170 Polen een bedrijf in Nederland. Alleen de Turken scoorden met zo'n 1700 nieuwe onderne mers nog hoger. MIDDELBURG - Een 24 jarige man uit Goes is gisteren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een boete van 130 euro. De verdachte was er niet om zijn ver weer te voeren, daarom werd zijn zaak bij verstek behan deld. De feiten waren overduidelijk. De man had 17 april rond middernacht in een dronken bui over de A58 gefietst, ter hoogte van Kapelle. De politie had hem in de kraag gevat en een ademalcohol- gehalte van 650 microgram gemeten. Dat was nog weinig gezien de verklaring van de man dat hij die avond een stuk of twintig biertjes had gedronken. BAARLAND - De eigenaren van Slot Baarland in het ge lijknamige dorp hadden hun voornemen om hun tuin za terdag 25 juni open te stellen al eerder afgeblazen, toch krijgt de familie Steketee nog dagelijks talloze aanmeldin gen. Kasteelheer M. Steketee maakt duidelijk dat de open tuin dag definitief niet doorgaat. Hij wil voorkomen dat zater dag allerlei belangstellenden voor een gesloten hek ko men te staan. „De telefoon staat niet stil. Mensen uit alle hoeken van de provincie melden dat ze er aan komen. We krijgen ook massa's brieven en kaarten. Ik vrees dat hon derden mensen menen dat zaterdag de tuin open is, ter wijl dat niet zo is. Het zou zonde zijn als die mensen alle maal voor niets afreizen naar Baarland." De Steketees spelen wel met het idee de slottuin volgend jaar een aantal dagen open te stellen voor publiek. Vorige week mocht wel een aantal tuinliefhebbers een kijkje ko men nemen, maar die dag was alleen bedoeld voor Baar- landers. ifHenk Postma SüEUZEN - Op de Axelse komt een centrale voor l-energie. Plannenmaker is ei- aar Adri Roelse van het nieu- bedrijf Biocups BV uit West- ptlle. De centrale moet gaan uien op landbouwgewassen ndere biologisch afbreekba- (loducten. havenschap Zeeland pis heeft er een terrein tbeschikbaar van een hecta- aastde grond die voor tuin- Éassenis gereserveerd. As laan Roelse ligt, komt de in- Satie volgend jaar al in ge il. Momenteel vindt overleg its over bouw- en milieu ver- Éigen. sntrale levert behalve elek- tot(7 miljoen kilowatt, ver- jlbaar met het verbruik van gezinnen) ook organische Schieten met een semi otisch geweer, klimmen abseilen. Het kan vrijdag bij dpunt Zeeland, waar de C- ppagnie van het 17de Panster- Éeriebataljon uit Oirschot 'Presenteert. presentatie begint om 13.00 ten duurt tot 16.00 uur. Het kan niet alleen zelf in •stomen. Bij Sportpunt Zee- is ook materieel van de jpagnie te bezichtigen en in- 'knsten laten zien hoe ze op inlandse vredesmissies op een. Het legeronderdeel is in niari teruggekeerd uit Irak "een verblijf van vier maan- lMet de Open Dag Zeeland ;ne landmacht niet alleen to- zij in huis heeft, maar ijnngeren enthousiast maken ér bet leger. '17e Panterinfantiebataljon Fuseliers Prinses Irene «vanouds een hechte band De Prinses Irene- |netrok in de oorlog met de ^rden op vanaf Norman- meer in Zeeland. meststoffen voor de akkerbouw. De opgewekte energie kan zo wel worden doorgeleverd aan het elektriciteitsnet, als worden benut voor verwarming van kas sen. Voor de exploitatie heeft Roelse een apart bedrijf opgericht: Bio gas Zeeland BV i.o. Het is de be doeling dat aan dat bedrijf ook landbouwers gaan deelnemen die de centrale gaan voeden met organisch materiaal. Bij het pro ject zijn verder de projectont wikkelaar en investeringsmaat schappij Van Garderen en Dek ker uit Goes, en het adviesbu reau DLV uit Wageningen be trokken. De centrale moet gaan draaien op een jaarlijkse aanvoer van 20.000 kubieke meter mengmest van koeien, varkens en/of pluim vee, 5500 ton bermgras, 3000 ton uienrokken, 2500 ton suiker bieten van mindere kwaliteit, 1000 ton snijmais en 4000 ton or ganische reststoffen zoals vet ten, groenten- en fruitschillen of spoeling uit de levensmid delenindustrie. Tot die reststoffen behoren mo gelijk ook biologisch afbreekba re wegwerpbekertjes, een nieuw product dat de plastic drinkbe- kertjes moet vervangen die nu nog worden gebruikt bij festi vals en grote evenementen. De bekertjes zijn gemaakt van PLA, een nieuwe organische stof die uit aardappelen, mais of andere zetmeelrijke akkerbouw producten wordt gewonnen. De technologie daarvoor is ontwik keld door Cargill Dow in het Amerikaanse Minnesota. Festival Met zijn bedrijf Biocups introdu ceert Roelse de biologisch af breekbare bekertjes vanaf deze week op de markt. Komend weekend levert hij er bijna 300.000 van aan horecabedrij ven die een groot festival organi seren in het centrum van Hilver sum. Met een Duitse zakenpartner be schikt Roelse in China over een productiecapaciteit van 1,2 mil joen bekertjes per dag. Die kan zonodig worden uitgebreid tot 22 miljoen. pagina 17 uitgelicht door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een omme zwaai? Dat vindt Tweede-Ka merlid Boris van der Ham (D66) te zwaar uitgedrukt. „Het was toch duidelijk dat dit eraan zat te komen. Ik heb het eerder ook in jullie krant al aangegeven." Voor D66 hoeft de kerncentra le in Borssele niet meer in 2013 dicht. „Dat is nog wel plan A waarop we inzetten", ver klaart Van der Ham. „EPZ zou dan de schadevergoeding die daarvoor moet worden betaald moeten inzetten voor duurza me energie. Maar de afgelopen maanden is het hem duidelijk geworden dat dit luishful thinking is. „Dat lijkt steeds minder uit voerbaar. Via moties in ge- meenteraads- en Statenverga deringen is geprobeerd de mo rele druk op EPZ op te voeren, om af te zien van schadevergoe ding, maar de ene na de andere motie is verworpen. Dan ga ik in het Kamerdebat niet schim mig doen. Wij hebben altijd ge zegd dat we geen blanco che que aan Borssele willen geven. Dus waarom zouden we voor sluiting van de centrale blij ven, een enorme schadevergoe ding aan EPZ betalen en tege lijkertijd door kerncentrales opgewekte stroom uit Frank rijk blijven importeren? Dan ben ik liever consequent en vind ik het langer open blijven van de kerncentrale bespreek baar als daar iets tegenover staat." Vorige maand gaf een werk groep tijdens het partijcon gres van D66 hiervoor al een voorzet. Van der Ham kopt hem nu in. „We stellen duidelij ke voorwaarden. Ten eerste moet met EPZ een definitieve sluitingsdatum voor de kern centrale worden afgesproken. Ten tweede moet het bedrag dat anders aan schadevergoe ding zou worden betaald in duurzame energie worden ge stoken. Ten derde moet EPZ zelf ook investeren in duurza me energie." Engelse toestanden Van der Ham wil de kerncen trale in Borssele hoe dan ook gebruiken als 'breekijzer' om geld uit te trekken voor duurza me energie. „Of die centrale daarvoor nou in 2013 dicht moet of later, dat maakt niet uit. Ik wil niet in Engelse toe standen vervallen, waar Blair nu roept dat er weer in kerne nergie moet worden geïnves teerd. Dan kies ik liever voor de Duitse oplossing: langzaam afbouwen en investeren in duurzame energie." Het verwijt dat D66 principes inruilt als de coalitiebelangen op het spel staan, zoals eerder gebeurde met de aardgaswin ning in de Waddenzee, de geko zen burgemeester en het kies stelsel, vindt Van der Ham niet terecht. Volgens hem staat zijn partij nog steeds pal voor het milieu. „Sluiting van de kern centrale ten koste van een enor me schadevergoeding aan EPZ is niet meer dan een mooi ge baar voor de bühne. D66 is niet de partij van dat soort symboolpolitiek." door Ben Jansen GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) is diep teleurgesteld over de omme zwaai die D66 heeft gemaakt over de slui ting van de kerncentrale Borssele. De mi lieuorganisatie velt een vernietigend oor deel over het idee van D66-Kamerlid Van der Ham akkoord te gaan met een langere bedrijfsduur dan tot 2013 als daar forse in vesteringen in duurzame energie tegen over staan. „Een verwerpelijke ruil", meent de ZMF. D66-Statenlid G. van der Giessen: „Als je werkelijk alles moet afwegen, hoef je niet meer voor ideële opvattingen te gaan." foto Dirk-Jan Gjeltema Volgens de milieufederatie komt het erop neer dat extra geld in zonne- en windener gie wordt gestoken onder-de voorwaarde dat de kerncentrale meer radioactief afval mag blijven produceren. De ZMF is het niet eens met Van der Hams stelling dat sluiting van de kercen- trale Borssele niets oplost omdat er kerne nergie uit Frankrijk voor in de plaats komt. Nederland hoeft geen atoomstroom uit Frankrijk te importeren als de rege ring echt werk zou maken van energiebe sparing, aldus de ZMF. „Met flinke ener giebesparing kunnen we een beduidende bijdrage aan de oplossing van het broei kasaffect leveren en het leven blijft even plezierig." D66-Statenlid G. van der Giessen betreurt de opstelling van haar partijgenoten in de Tweede Kamer zeer. „Onze opvatting over de kerncentrale Borssele was een van de punten waarmee D66 in de regering het verschil zou maken. Binnen de regerings coalitie hield D66 als enige de rug nog recht." Flinterdun Ze vindt dat haar partijgenoten in de Tweede Kamer op grond van 'flinterdun ne' argumenten van standpunt zijn gewis seld. „We weten niet eens of een aan spraak van EPZ op schadevergoeding als de centrale in 2013 wordt gesloten wel hout snijdt. Bovendien valt nog te bezien hoe hoog die claim uitvalt." Aan de kerncentrale zijn behalve de afval- problematiek en de veiligheid nog andere aspecten verbonden, zoals de betekenis er van voor de Zeeuwse economie. Van der Giessen: „Dat is wel zo, maar het doel hei ligt niet alle middelen. Als je werkelijk al les moet afwegen, hoef je niet meer voor ideële opvattingen te gaan." Kerncentrale exploitant EPZ wilde giste ren niet reageren op de nieuwe zienswijze van D66. Gedeputeerde J. Suurmond (mi lieu en energie) wees erop dat besluiten over de toekomst van de kercentrale in Den Haag worden genomen. „Daar heb ben wij in Zeeland geen invloed op." D66-Kamerlid B. van der Ham: „Waarom zouden we voor sluiting van de centrale blijven, een enorme schadevergoeding aan EPZ betalen en tegelijkertijd door kern centrales opgewekte stroom uit Frankrijk blijven importeren?" foto Harmen de Jong/GPD foto Willem Mieras door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie trekt volgend jaar anderhalf mil joen euro extra uit voor het openbaar vervoer in Zeeland, maar er gaat geen bus meer door rijden. Het geld is bestemd om kortingen van het Rijk op de uitkering voor openbaar ver voer te compenseren. „Het is zelfs maar de vraag of dat hele maal zal lukken", zei gedepu teerde J. Suurmond (financiën) gisteren. De tegemoetkoming voor het openbaar vervoer is een van de besluiten die het dagelijks pro vinciebestuur heeft genomen bij de verdeling van een aantal mee vallers van in totaal 9,2 miljoen euro. Over de doelen waarvoor het geld moet worden bestemd, hebben de Staten van Zeeland vrijdag uitspraken gedaan. Dat Gedeputeerde Staten giste ren 500.000 euro hebben uitge trokken voor de verbetering van jeugdzorg, kwam na de Staten vergadering van vorige week niet als een verrassing. Nage noeg alle fracties hadden toen aangedrongen op meer geld voor deze sector, waarbij het be drag van 500.000 euro nadrukke lijk werd genoemd. Het half miljoen zal worden ge bruikt voor projecten waarbij problemen in een vroeg stadium worden aangepakt, zodat kan worden voorkomen dat jonge ren op den duur intensievere vormen van jeugdhulp nodig hebben. Voor de uitvoering van het om gevingsplan Zeeland (de samen bundeling van het huidige streekplan, het milieuplan en het waterhuishoudingsplan) werd 700.000 euro beschikbaar gesteld. Een bedrag van 440.000 euro is voor een versnelling van de uitvoering van landinrich tingsprojecten en het investe ringsbudget landelijk gebied. Aan de verbetering van het mi lieu wordt 600.000 euro besteed. Dat geld gaat onder meer naar de aanschaf van ecodempers op de fietsvoetveerboten, bestrij ding van de uitstoot van fijn stof door vergunningen aan te scherpen, knelpunten in de bo demsanering en een geluidswal bij Nieuwdorp. In de sector cultuur is geld be schikbaar gesteld voor het De Ruyterjaar in 2007 (200.000 eu ro), Het Wim Hofmanproject (75.000 euro), de bouw van een hoogaarzensteiger in Veere (135.000 euro) en voor C-culture (100.000 euro). Voor de Zeeuwse Bibliotheek is 400.000 euro vastgelegd. De sec tor toerisjne krijgt een impuls van 150.000 euro. Het dagelijks provinciebestuur besloot 1 miljoen euro nog niet te bestemmen, maar door te schuiven naar de najaarsconfe rentie. In tussentijd kan worden onderzocht hoeveel geld nodig is voor mogelijke bestedingen. Nieuwe Muziek Dat geldt bijvoorbeeld voor de in financiële problemen verke rende Stichting Nieuwe Muziek. Suurmond zei te verwachten dat over een half jaar opnieuw een aantal meevallers zal zijn opgedoken, waardoor in de twee de ronde meer dan die 1 miojoen euro kan worden verdeeld. Een besluit dat elke autorijden de Zeeuw aangaat, is de beslis sing van GS de provinciale op slag op de motorrijtuigenbelas ting volgend jaar niet te verho gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15