herzet koffieshop tegen sluiting ffiC >ZC Zandsculpturen verbeelden mythe Taakstraf Vlissingers voor bestelen werkgever 't Mozaïek viert jubileumfeest Ml '13 lïty-two moet drie maanden dicht na verkoop softdrugs aan minderjarige AAZET kdag in ossenburgh r Kenners kiezen zaterdag het beste paard van stal Schennispleger aangehouden Jongens stelen auto-emblemen Hulst vergoedt schade aan riool Molens bij Spuikanaal komen er Ozb-verhoging Borsele valt fout agenda woensdag 22 juni 2005 PDELBURG - Koffieshop •two in Middelburg moet |ast van de gemeente drie mden dicht omdat softdrugs ncrkocht aan een minderja- jongen. Maar die had zijn iliteitsbevvijs vervalst. Daar- rindt de exploitant de slui pt reëel. p-iwo heeft bezwaar aange- »d tegen de sluiting. Om te (komen dat de zaak toch iraoet in afwachting van be- van dat bezwaar, Registeren een kort geding je rechtbank in Middelburg, -.two plukt de zure vruch- an bewuste misleiding door minderjarige, stelde de advo- ii van de koffieshop vast. Is iiing voor drie maanden dan ii, vroeg de raadsman zich ai vervolgde: „De vraag stel- ithem beantwoorden." april van dit jaar kocht een n softdrugs in de koffie- m de Sint Janstraat. Hij geen identiteitsbewijs bij Hij had echter al eerder [drugs gekocht bij Six- so Toen was hem wel om .identiteitsbewijs gevraagd daaruit was gebleken dat hij nierjarig was. Dat was hij ïr niet; de jongen gaf later de kaart zelf had ver- niet weg dat de ex- «ant wel degelijk softdrugs verkocht aan iemand die roorte jong is, namelijk jon- dan achttien, vindt de ge- üDte. En dat is een verant- Kdelijkheid van de exploi- Een sanctie is daarom ge- Éaardigd. rekenkundige benade- reageerde de advocaat van •two. Nee, de burgemees- obeert het softdrugsbeleid Advertentie (OZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kiptlle -Tel. 0113-33Q333 HNGEN - De Vlissing- Izijnsstichling Palladium zaterdag in de wijk Bos- rgh in Vlissingen een wijk- het speelplein van basis- l De Houtuyn. bijeenkomst begint om 10.00 :aet een vrijmarkt. Kinderen tot en met 11 jaar mogen ketjes verkopen. Ook kun- anderen geschminkt wor- zijn er een draaimolen, plussen en een babbelaar- en kan er meegedaan wor- spelletjes. Om 14.00 uur ;n de (verklede) voetbal- Injden voor de ouderen, om uur wordt een playback- fgehouden, om 16.00 uur is ballonnenwedstrijd en 18.00 uur is de afsluiting. [kzorgklachten: 5231231 imaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; rdags tot 12.00 uur REDACTIE RALCHEREN inruststraat 18 'östbus 8070 30EB MIDDELBURG it. 0118-493000 0118-493009 lil: redwalch@pzc.nl ferits Sep (chef) jdia Berkelder tófl Ramakers w van den Broek Üma Osman 'e°dy van den Hurk <oende Vries (sport) C£NTRALE redactie park 28 ?ostbus 31 U5oaagoes T&t: (0113)315500 f3X: (0113)315669 mai': redactie@pzc.nl '"TERNET ^•pzc.nl Ml: web@pzc.nl te handhaven zoals dat is afge sproken, weersprak de woord voerder van de gemeente. Maar Sixty-two staat goed te boek, voerde de advocaat nog aan. De koffieshop bestaat ruim veertien jaar en in al die tijd is dit de tweede keer dat de regels zijn overtreden, de vorige keer was meer dan vier jaar geleden. Ook de politie en de gemeente zelf zouden bevestigen dat Six ty-two 'een stabiele factor in het softdrugsbeleid van de ge meente' is. Sluiting zou dus juist slecht zijn voor de gemeen te, waarschuwde hij. Overlast Zeker omdat er dan tijdelijk maar één koffieshop in Middel burg overblijft, Roxy; Classic is ook dicht. Toen Sixty-two zelf vorig jaar tijdelijk*het monopo lie had, nam de overlast daar juist toe, merkte de exploitant. Het was volgens hem juist de slechtste periode in zijn be staan. Hij heeft toen een extra contro leur bij de voordeur gezet om minderjarigen buiten te houden. Een maatregel die nog steeds geldt, aldus de advocaat. Boven dien gaat Sixty-two de mini mumleeftijd op eigen initiatief verder verhogen naar 21 jaar. Dat maakt het makkelijker min derjarigen er al op basis van ui terlijke kenmerken uit te pik ken. De goede wil is er dus, wil de Sixty-two maar duidelijk ma ken. Misschien, reageerde de ge meentewoordvoerder, had Six- ty-two zulke maatregelen eer der moeten nemen. Dan had voorkomen kunnen worden dat softdrugs zijn verkocht aan een minderjarige. En dat er in Mid delburg tijdelijk één koffieshop overblijft mag zo zijn, in het he le stadsgewest zijn het er altijd nog drie. En Middelburg maakt met Vlissingen afspraken over het softdrugsbeleid. Bovendien is het geen reden om deze over treding dan maar niet te bestraf fen, vindt de gemeente. De rechter doet vandaag uit spraak. Op het strand van Waterland Neeltje Jans wordt de mythe van Nehalennia in zand nagebouwd door Marcel Modde NEELTJE JANS - De godin Nehalen nia is uit het zand herrezen. Vanaf ne gen meter hoog speurt ze vanuit de baai bij Waterland Neeltje Jans de einder af, de blik gericht op de toren voor Dom burg, die ze met de dag ziet groeien. Ga degeslagen door Romeinse wachters, bouwmeesters, ambachtslieden en scheepslui, bewonderend aangegaapt door toeristen van vlees en bloed. Op het strandje van Waterland is de my the rond de godin van de vruchtbaar heid en beschermvrouwe van huis en haard en zeelieden in één oogopslag ge vangen. Onder de handen van de man nen en vrouwen van Inaxi Holland ver andert een mengeling van twaalfhon derd kubieke meter zand uit de Maas bij Cuijck en Zeeuwse korrels in een his torisch tafereel dat ontzag inboezemt. Op 1 juli zijn de beeldhouwwerken klaar. Als het weer een beetje mee speelt, blijven ze zeker tot eind augus tus 'houdbaar', hopen Liza Schrier en Ted Sluijter van Waterland. Slaat het aan, dan is het de bedoeling jaarlijks een nieuw thema te laten bouwen. Neus Direct onderaan de trappen naar de baai vangt een wachter het publiek op. Hij maakt deel uit van de scene waarin de bouw van de Nehalenniatempel wordt uitgebeeld. Martin Tedder is juist bezig mond en neus van één van zijn fi guren te reconstrueren, nadat hij zq er bij het opstappen naar een hogergele- gen onderdeel per ongeluk heeft afge trapt. Tedder, onlangs afgestuurd als archi tect, is één van de honderd kernleden van Inaxi en reist met de zand-, sneeuw- en ijskunstenaars (carvers) de halve wereld rond. China, Israël, Bel gië, Duitsland, Zeebi-ugge, Scharen- dijke (vorig jaar) en Scheveningen, de organisatie geldt als de absolute top. Het ontwerp staat in grote lijnen op pa pier. Aan de afzonderlijke carvers de kunst om de details in te vullen. Zo wordt Tedders tempel niet één robuust blok zand, maar biedt het straks een doorkijkje in het mystieke bouwsel van weleer. Een stukje verderop torent de beeltenis van Nehalennia boven alles uit. Ze is omgeven door schepen die ko men en (haar eenmaal voorbij) vergaan, waarmee wordt uitgedrukt dat de godin ook na hun dood over de zeevaarders waakt. Een verschuivende zandmassa en een kolkende zee verbeelden -met de klok mee- de ondergang van de tempel. Realiteit Dichter bij de realiteit is het groepje vis sers dat brokstukken uit het water haalt en, als slotstuk, de duinen bij Domburg waar na een hevige storm in foto Marijke Folkertsma 1647 kalk- en zandstenen monumenten gewijd aan Nehalennia bloot kwamen te liggen. Tedder toont hoe kinderlijk eenvoudig het is om van een klein hoopje zand al een stevig blok te maken. De kunst is door aan te stampen en het toevoegen van water de lucht tussen de zandkorrel tjes kwijt te zien raken. Daardoor wordt het een massief geheel: zand steen. Sluijter raakt in vervoering bij het horen van de uitleg. De toegepaste methode is exact dezelfde als hoe de fundering van de stormvloedkering is gebouwd. Ook daarbij is met trilnaal- den gewerkt, wijst hij op de lange pijp op het plateau achter de tempel. Om het toplaagje nog wat steviger te maken, wordt het kunstwerk met een speciaal mengsel gefixeerd, legt Tedder uit. „Als het er eenmaal staat, dan staat het er ook wel een tijdje. Toen ik nog in opleiding was (Inaxie verzorgt ook cur sussen), moesten we ons project weer af breken. Voor de gein dacht ik er even een gat in te slaan. Ik heb m'n pols drie weken niet kunnen gebruiken." door Anita Janse MIDDELBURG - Het was geen diefstal uit geldgebrek, eerder uit gewoonte. Twee Vlissingse ex-bedrijfsleidsters van de Blok ker zaten gisteren tegenover de Middelburgse politierechter om dat ze voor duizenden euro's aan artikelen achterover had den gedrukt. Het liep als een goed geoliede machine, stelde de raadsman van de 27-jarige verdachte. Hij opperde dat het misschien de ge legenheid was geweest, want bij de Vlissingse Blokker werd gere geld iets verduisterd door het personeel. Zijn cliënt had het kunstje afge keken bij andere werknemers, waaronder haar 28-jarige schoonzus die gisteren naast haar in het beklaagdenbankje zat. Alleen en in vereniging had den ze in de periode van januari 2004 tot en met april 2005 hun baas bestolen. „Ik heb het ge zien bij anderen, zo ben ik er in gerold", verklaarde de 27-jarige vrouw. Zij had voor 2300 euro aan artikelen mee naar huis ge nomen en de andere vrouw voor een bedrag van 3500 euro. Daar onder zaten dvd's, maar ook elektrische apparaten zoals een stofzuiger en een frituurpan. De officier van justitie stak zijn onbegrip niet onder stoelen of banken. „Wij komen veel win keldieven tegen, maar slechts zelden een diefstal in dienstbe trekking. Bovendien gaat het bij winkeldiefstal meestal om een paar artikelen. Jullie hebben op veel grotere schaal diefstal ge pleegd." De officier eiste 130 uur werk straf voor de oudste verdachte en 110 uur voor de jongste. Bei de verdachten betuigden hun spijt tegenover de rechter en richting hun voormalige werkge ver die achter in de zaal zat. „We zijn fout geweest en we ac cepteren wat ons toekomt", al dus de jongste verdachte. Ook de andere vrouw benadruk te dat het een zaak was van eens en nooit weer. Beide vrouwen hadden op staande voet hun ont slag gekregen toen de zaak aan het licht kwam. Vooral de oudste proeft dagelijks de bitte re nasmaak van haar daden. Zij is hoogzwanger en zit voorlopig zonder inkomen. „Dat is al een straf op zich", reageerde haar raadsman. Hij pleitte voor een voorwaardelijk deel van de straf. De rechter kwam aan die door Wendy van den Hurk VROUWENPOLDER - Je hebt Friezen, fjorden, Welsh pony's, Shetlandpony's, Haflingers en niet te vergeten Zeeuwse trek paarden. Een dag per jaar lopen ze met honderden tegelijk in ma nege de Eendracht in Vrouwen polder, om te kijken wie de ech te raskampioen is. Zaterdag is het weer zover, de Zeeuwse Dag van het Paard. De zesendertigste alweer. Al die ja ren zit secretaris Andrie de Buck in het bestuur. Een echte paardenman, zoals hij zelf zegt. Nergens in Nederland zag hij ooit een paardendag, waar ver schillende rassen tegelijk te zien zijn. „Dat gebeurt alleen in Zee land. Het leek ons gewoon mooier om alle stamboeken sa men te zien. Dat is voor het pu bliek ook veel interessanter." Liefst 842 paarden moeten met hun trailers het manegeterrein op. De dieren staan al gemeld in de catalogus. Zoals de Zeeuwse merrie Esmeralda van het Kruis- sewegje, de Friese Pluche Plub- bes van de Haggadah en de fjord Pamela uit Wemeldinge. 's Morgens worden ze gekeurd. De paarden worden dan op kwa liteit geplaatst, vertelt De Buck, 's Middags gaan ze lopen. Som mige in een enkelspan, andere in pas-de-deux of een Friezen- carroussel onder het zadel De Buck is als kenner vooral te MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit Middelburg is gis teren op het Vlissings Jaagpad in Middelburg aangehou den wegens openbare schennis. Even daarvoor had de man op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg zijn geslachtsdeel laten zien aan een vrouw die voorbij fietste. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - In de maanden mei en juni zijn van ver schillende auto's in Middelburg auto-emblemen weggeno men. Bij de politie is bekend dat er ongeveer 27 emble men zijn gestolen in genoemde periode. De dadertjes, zes jongens in de leeftijd van 8 tot 11 jaar, zijn nog te jong om strafrechtelijk aan te pakken. Wel zal door de politie ge tracht worden in de schade te bemiddelen. HULST - De gemeente Hulst vergoedt aan een bewoner van de Grote Markt in Hulst de schade die is geleden door een verstopt riool. De bewoner had zelf een loodgieter in geschakeld. Die kosten, 150 euro, zal Hulst terugbetalen. Het euvel is veroorzaakt door een rioolleiding gelegen in een brandgang naast het pand van de gedupeerde. De rio lering moet worden vervangen. BATH - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal lij ken toch van zins om medewerking te verlenen aan de komst van een klein windmolenpark aan de westkant van het Spuikanaal bij Bath. Uit de besluitenlijst van het col lege blijkt dat ze akkoord zijn gegaan met turbines die maximaal negentig meter hoog zijn en een rotordiameter van diezelfde lengte hebben. Landbouwondernemer J. Meijer wil langs het Spuikanaal bij Bath vijf windmolens plaatsen. Hij doet dat grotendeels op eigen grond. Het col lege wees zijn initiatief eind vorig jaar van de hand, maar de gemeenteraad dacht daar heel anders over. Een ruime meerderheid steunde het initiatief van de WD om wel ak koord te gaan met het plan. HEINKENSZAND - Niet één politieke partij in de Borsel- se gemeenteraad wil zonder meer de onroerend zaakbelas ting (ozb) verhogen om de bouw van een nieuwe school in Borssele mogelijk te maken. De bouw van die school is no dig om sluiting van een openbare basischool in de gemeen te te voorkomen. De gemeenteraad heeft er zelf voor geko zen in elke kern een basisschool te handhaven, met als consequentie dat in Borssele de vrij grote reformatorische ds Kerstenschool naar een nieuw schoolgebouw moet en de openbare school naar het 'oude' gebouw van de Ker stenschool. Voor de gemeente brengt dit een rekening met zich mee van 1,8 miljoen euro. Dat bedrag hoeft niet in één keer op tafel te komen, maar kan over vele jaren wor den uitgesmeerd. Al met al is er jaarlijks toch 134.000 eu ro nodig. Het college van B en W heeft onlangs voorge steld dit bedrag te dekken door drie jaar achter elkaar - te beginnen in 2007 - de ozb-belasting met één procent bo venop de normale stijging te verhogen. brand zijn we veel materiaal voor de kleuters kwijtgeraakt. Maar alles is weer op orde", zegt Roos. Over de voetbalkooi is veel te doen geweest. Volgens directeur Rob Geljon is het de laatste we ken rustig. „We jagen niemand weg. Het is een gezellig plein, waar iedereen gebruik van moet kunnen maken. De jongeren die hier graag voetballen of hangen, moeten dat wel doen op een re glementaire manier", merkt Gel- jon op. vraag enigszins tegemoet door beide vrouwen even zwaar te straffen. Beiden werden veroor deeld tot een taakstraf van 110 uur. De vordering van de Blok ker werd door de rechter afgewe zen omdat die niet voldoende on derbouwd was. Bepaalde spul len hadden de vrouwen name lijk tegen personeelskorting of voor symbolische bedragen aan geschaft. Die kwestie hoort thuis bij de civiele rechter. spreken over dat showelement. Zeker ook omdat Belg Ivan Peet- ers langskomt met zijn getemde zebra Zorro. „Dat wordt specta culair. Na zes jaar is het Peeters gelukt zijn zebra te temmen en zaterdag komt hij hem achter een kar spannen." Van fjorden tot knollen: van el ke soort wordt de mooiste geko zen. Een soort miss-verkiezing. „Het is net als bij vrouwen: we bekijken welke er het best uit ziet. Die wordt kampioen. Eige naren doen erg hun best hun ei gen paard te laten winnen. Door ze extra te trainen, of door roze strikjes in de manen te binden." door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - De openba re basisschool 't Mozaïek in Oost-Souburg viert zaterdag haar tienjarige bestaan met een intercultureel feest voor leerlin gen en buurtbewoners. „We willen het schoolplein presen teren als de ideale ontmoetings plaats voor jong en oud; als een soort Open wijkplein", zegt M. Roos-Koolwijk van de basis school. 't Mozaïek is in 1995 ontstaan uit de basisschool De Belt en de Van Duyvenvoorde. In heel Ne derland ontstonden in die perio de nieuwe fusiescholen. „Schaal vergroting was de toekomst. Maar wij hebben het er toch een tijd moeilijk mee gehad om te vertrekken uit de Belt", zegt Roos. De Belt was een houten ge bouw en de medewerkers wisten dat het een tijdelijke locatie was. „Maar de school lag in een prachtig groene omgeving", her innert Roos zich. De Belt werd afgebroken en op die plaats kwam een speeltuin. De school verhuisde naar de locatie van de Van Duijvenvoorde en de naam van de fusieschool werd veran derd in 't Mozaïek. De school, die onderdeel uit maakt van de Archipelkoepel, wil met het feest ook een streep zetten onder een minder aan gename periode. Eind vorig jaar werd er brand gesticht in de school, waardoor leerlingen van de herfst tot de kerst les kre gen in een schoolgebouw van het ROC Zeeland in Vlissingen. Ook werd het schoolplein een hangplek voor jongeren, waar enkele omwonenden aanstoot aannemen. Er werdén verhitte discussies gevoerd over de komst van een voetbalkooi, een wens van de jongeren. „Door de Streetdance De school wil zaterdag aan tonen dat er 'positieve en leu ke dingen kunnen gebeuren'. „We hebben een leuk program ma met panna, idols, en op tredens van dansgroepen, een mandolineorkest en street dance. Ook zijn er spelletje en een vrijmarkt en loopt er een Zeeuws meisje rond", zegt Roos. Geljon vult aan: „We pro beren ook het contact met ouders te verbeteren. Het is niet altijd eenvoudig om bij formele ouderavonden de ouders te be reiken. Misschien kunnen we op deze manier drempels slech ten." STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; MIDDELBURG Desafinado, Koorkerk straat, 21.00 uur: Concert van het Bart Wirtz Quartet; Schouwburg, 19.00 uur: jazzdansgala Vlissingse Turnvereniging; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00 Bejaardensoos; VLISSINGEN Sporthal Baskensburg 9.00 uur: Power yoga. (Advertentie) het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13