ïddelburg vindt Kloov te duur Shell in Koudekerke wordt onbemand en zonder shop 1 Vogelkenners luiden noodklok over zeldzame vogels Nieuw Middelburg oogt weer schoon GRATIS 2 VERGROTINGEN SPRINTPHOTO LEVER UW BON IN VOOR 1 JULI zeeuwse almanak Verjaardag Man gestraft voor wapenbezit Tas teruggevonden na roof Truckroll nog niet ten onder \aneente heeft geen geld voor cultureel centrum in Kloveniersdoelen lan bekent isbruik in meisje (9) on 3-315649 ,,pK.nl nl èus31.4460 AA Goes «tenlié-exploitaiie: UenMidden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen- 0114-372770; Jal 020-4562500. jnsdag 22 juni 2005 editie Walcheren en werd vorige week aange- h. Het meisje belde op de Se dag bij hem aan om te tof hij een 'heitje voor een itje' over had. teenaar liet het meisje sp een aantal klusjes in :m Pas toen het slachtof- wilde vertrekken, zou !;armet geweld hebben mis- '.1 ian heeft de feiten inmid- Lekend en is intussen voor- saan de rechter-commissa- i in bewaring gesteld. Advertentie Kinderen verwijderen onkruid in de Prins Hendrikstraat in Middelburg. ^"'331 LH Middelburg S 0118-612508 door Maurits Sep MIDDELBURG - Als het zonne tje tevoorschijn komt, laten ook de bewoners van de Prins Hen drikstraat zich buiten zien. En nu hun wijk er weer uit ziet om door een ringetje te halen, is het daar aangenaam toeven. Dankzij de gisteren gehouden wijkopruimdag oogt Nieuw Mid delburg schoon en fleurig. De straten zijn geveegd door de veegwagens van de gemeente. De bewoners hebben zelf plant jes gezet voor hun huizen, gehol pen door Woongoed Middelburg en Lété. De geveltuintjes bren gen kleur in Nieuw Middelburg. „De hele straat fleurt ervan op", glundert Mariëlla van de Berg uit de Prins Hendrikstraat. „Ze ker als de straat ook schoon is. En het is een gezellige straat, 's Avonds zijn we vaak met veel mensen buiten. En dan nu die bloemetjes erbij. Leuk." De stoepen geveegd, de ramen gelapt. „Maar dat doen we regel matig hoor", benadrukken Van de Berg en overbuurvrouw Vero- nique Houtepen. En dat zal zo moeten blijven om de wijk ook na vandaag fris en fleurig te hou den, beseffen ze. Van de Berg: „De plantjes elke dag water ge- (Advertentie) DOR HET THEATERSEIZOEN 2005-2006! -'S V ven, dat hoort erbij. En als ie mand er niet is, neemt een ander het wel over." Nieuw Middel burg mag dan geen al te beste naam hebben opgebouwd in al die jaren, denk aan de proble men met hangjongeren, een pro bleemwijk is het echt niet, vin den Van de Berg, Houtepen en Edwin Tisserand, die een eindje verderop in de Prins Hendrik straat woont. Van de Berg: „We staan zo vaak negatief in het daglicht. Maar we zijn ook een heel sociale wijk hoor. En vandaag op de wijkop ruimdag laten we dat zien. Dat we ondanks alle problemen die er zijn geweest, er ook samen te genaan gaan." Jongeren Houtepen: „We kennen elkaar ook heel goed. Van vrijwilligers werk voor de wijk." Tisserand: „Maar dat wordt nooit gezien, dat wij als vrijwilli gers heel hard werken voor onze wijk. Wij zijn geen professio nals, maar we krijgen wel veel voor elkaar. Probleemwijk vind ik echt een verkeerde benaming. Het is bijvoorbeeld niet zo dat zeventig procent werkloos is. En we hebben ook geen pro bleemjongeren. We zijn een wijk waar problemen waren, dat wel. Maar die zijn er overal. En we hebben jongeren die voor over- foto Ruben Oreel last hebben gezox-gd, dat ook. Maar dat hebben we aangepakt. Trouwens, jongeren zorgen niet alleen maar voor problemen, ze doen ook veel goede dingen." De wijkopruimdag helpt om Nieuw Middelburg op te knap pen, beaamt Tisserand. Nu is het aan de mensen zelf om het vol te houden, waarschuwt hij. „Want morgen en overmorgen moet het hier ook nog zo netjes zijn." door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Een klant komt binnen en vraagt naar de snelste weg naar het strand. Nummer twee volgt: de over buurman die naar de plank met sigaretten en shag wijst. Hij krijgt twee pakjes zware Van Nelle. Een Vlissingse loopt de shop binnen en vraagt om hulp bij het tanken. Ze wil graag naar de markt van Zoutelande. Familie Suvaal kan nog een week behulpzaam zijn, maar daarna verandert hun bemande Shell-service station in een Shell expres. „Het is tegen onze zin. We hebben tegen dit besluit gestreden, maar tegen het grote Shell kunnen we niet op", zegt H. Carrier-Suvaal. Na 30 juni wordt de shop geslo ten en kan er alleen nog maar ge pind worden aan de pomp voor benzine. „Een verarming", vindt meneer Van Vlaanderen. „Wat mij betreft hadden ze be ter het tankstation kunnen slui ten en de shop kunnen openhou den. Ik hoef maar te wijzen en mevrouw Suvaal weet wat ik wil." Van Vlaander-en is een vaste klant. „Ik kom hier al 44 jaar." Hij schrikt: „Dit gebouwtje Mevrouw Carrier-Suvaal helpt een klant met tanken. foto Lex de Meester wordt toch zeker niet afgebro ken", zegt hij. „Daar heb ik nog de elektriciteit aangelegd." Broer en zus Suvaal weten het niet. „Dit gaat buiten ons om. We weten alleen dat we in de WW gaan en dat de winkel dicht gaat." Een medewerker van firma De Smet komt binnen. Hij levert een bestelling chocomel af. Op zijn briefje staat dat het de laat ste keer is dat er bij Suvaal be zorgd hoeft te worden. De bestel bus met zoetwaren, rookartike len en kantinewaren kan Koude kerke links laten liggen. Geen enkele klant kan deze dins dagmiddag begrip voor de beslis sing opbrengen over de verande ring. „Overal moet je tegenwoor dig maar pinnen", zucht een vrouw op de scooter. „Ik heb het er niet op. Ik wil gewoon met eu ro's betalen en een praatje ma ken. Ook een Limburgse toe rist, die buiten al aan een klant had gevraagd naar de snelste weg naar zee, komt toch bij me vrouw Suvaal om een bevesti ging vragen. „Dat is heel gebrui kelijk", zegt Carrier-Suvaal. Niet alleen de klanten zullen de gesprekken en de persoonlijke dienstverlening missen, ook de familie Suvaal zelf. „Dit is een trieste periode. Ik ben er echt verdrietig van", zegt Carrier-Su vaal. Ze is als meisje van 13 begonnen in de zaak van haar ouders. „Ik maakte de toiletten en de vloer schoon. Ik vind het nog steeds belangrijk dat de toiletten schoon zijn. Duitsers weten dat en rijden een rondje om voor een propere wc. Vanaf mijn ze ventiende jaar ben ik aan de pomp gaan tanken. Daarna moesten de klanten zelf tanken en binnenkort moeten ze alles zelf doen." Er zijn klanten die denken dat het Shellstation moet sluiten door de opening van de rondweg S14. Het sta tion zou passanten mislopen, omdat automobilisten om Kou dekerke én het tankstation wor den geleid. „Een rondweg doet geen goed aan de klandizie, maar we hebben ook veel trou we klanten. Duitsers bijvoor beeld zijn erg honkvast. Die moeten we nu allemaal dit verve lende nieuws vertellen." Het belooft een van de groot ste zomerevenementen van dit jaar te worden, als het ten minste aan hemzelf ligt. Het Kloetingse knaapje viert over veertien nachtjes slapen zijn vierde verjaardag en iedereen zal dat weten. Al weken klopt vol verwach ting zijn hart. Vooral de ca deaus die hem te wachten staan, houden hem - ondanks zijn toch al niet geringe speel- goedcolleciie - momenteel bo venmatig bezig. Over de vraag wie er vooral op zijn feestje moet komen, hoeft hij ook niet lang na te denken. „Sinterklaas natuur lijk. MIDDELBURG - Een 21-jarige Rotterdammer moest gis teren voor de Middelburgse rechtbank verschijnen op ver denking van illegaal wapenbezit. De man werd op 16 april in de Vlissingse Bloemenlaan met zijn auto staande gehouden door de politie. Daarop had hij met zijn passa giers het hazenpad gekozen. In de auto vond de politie een geladen revolver van het kaliber 9 mm. De politie wist de man een paar uur later alsnog te arresteren omdat hij in de buurt van de auto was blijven hangen. De man verklaarde gisteren dat het wapen niet van hem was en dat een van de andere jongens het naar hem toe had ge gooid bij het verlaten van de auto. Daar geloofde de officier van justitie niets van. Hij tilde zwaar aan het wapenbezit en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De verdachte vroeg de rechter bij her haling om een taakstraf vanwege zijn baan. De rechter kwam de man tegemoet met een taakstraf van 180 uur. Ook kreeg de man nog een boete van 200 euro opgelegd omdat hij had gereden zonder rijbewijs. VLISSINGEN - In de Nicolaes Honighstraat in Vlissin- gen is maandag tussen 22.30 en 23.00 uur een 26-jarige vrouw uit Rotterdam van haar tas beroofd. Zij liep daar met een vriendin en werd door een onbekende man beetge pakt. Hij duwde haar, trok de tas van haar schouder en ging er vandoor. In de tas zaten enkele tientallen euro's en wat rookwaar. Samen gingen ze achter de man aan. Drie jon geren, die de vrouwen te hulp schoten, hebben even later een 23-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden en afgeleverd op het politiebureau. De tas werd teruggevonden in de Verkuijl Quakkelaarstraat. De inhoud was weg. De man zit nog altijd vast op verdenking van diefstal. MIDDELBURG - Het voortbestaan van de Truckroll in Zeeuws-Vlaanderen is voorlopig gewaarborgd door steun van energiebedrijf Delta. De stichting verkeerde in finan ciële problemen door tei'uglopende sponsorinkomsten. Het evenement stond op de tocht. Delta en Stichting Truckroll Zeeuws-Vlaanderen ondertekenden gisteren een meerjaren-contract, waardoor het voortbestaan van het evenement de komende jaren is gegarandeerd. De hoogte van het sponsorbedrag wordt niet bekend ge maakt. De achttiende editie van de Truckroll in Zeeuws-Vlaande ren is op zaterdag 10 september. De chauffeurs van 280 vrachtwagens rijden in vier kolonnes met de gehandicap te kinderen door Midden-Zeeuws-Vlaanderen en deel van West-Zeeuws-Vlaanderen. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Broed- vogels in Zeeland profiteren van de vele natuurgebieden en ver schillende landschapstypen. Daardoor heeft Zeeland nog steeds een relatieve rijkdom aan broedvogels, maar ook hier ne men verschillende soorten in hoog tempo af. Tot die conclusie komen vogelkenners T. Sluijter en G. van der Ende. „Er zijn zat gebieden in Neder land waar de verschillende soor ten veel harder achteruit gaan", zeggen Van der Ende en Sluij ter. Ze baseren hun conclusies op de rode lijst van Vogelbe scherming Nederland en hun ei gen waarnemingen, als erkend vogelteller. „Het verhaal is dat er altijd vo gels zullen blijven. Alleen ne men de kritische soorten verder af en de algemene soorten ne men verder toe", zeggen Van der Ende en Sluijter. „Het wordt steeds makkelijker om de verschillende soorten te tellen, er zijn er gewoon steeds min der", lacht Sluijter cynisch. Een voorbeeld is de Grauwe Gors. Ooit was het een veel ge ziene vogel in Zeeuws-Vlaande ren. „Je hoorde hem overal." Nu zijn er in heel Nederland nog maar twintig tot vijftig broedpa- ren over. „Dan hoeft er maar iets te gebeuren en alles is weg", zegt Van der Ende. Sluijter en Van der Ende gaan nog even door. „De Grauwe Klauwier: - 55 procent; de geelg- ors: helemaal verdwenen; de veldleeuwerik: -90 procent. In ie der weiland zat wel een veldl eeuwerik. Het was het ultieme zomergeluid. In de laatste twin tig tot dertig jaar is het aantal veldleeuweriken met 90 procent afgenomen." De oorzaak ligt vol gens beide vogelliefhebbers vooral in de intensivering van de landbouw. „Te vroeg maaien waardoor de jonge vogels in stro balen verdwijnen en het gebrek aan eiwitrijk voedsel door het onbreken van onkruiden waarin larven zitten", zegt Sluijter. Er zijn ook lichtpuntjes, stellen Sluijter en Van der Ende. Het gaat bijvoorbeeld goed met de kleine zilverreiger in de del ta. Deze opvallende witte reiger met een kuifje op cle kop wordt tegenwoordig veel gezien bij voorbeeld in Plan Tureluur op Schouwen-Duiveland. Het dier broedt in het Veerse meer en naar alle waarschijnlijkheid ook in de Maire bij Oosterland. „Maar dat weten we niet zeker want dat gebied mogen we niet in." Ook de groene specht doet het goed in het Zeeuwse polderge bied. „Je hoort hem op veel plaatsen met zijn 'heksenlach'." Een regelrecht succesverhaal is de terugkeer van de grote stern. Sinds twee jaar broedt het dier in de inlagen op Schouwen-Dui veland. „Veertig jaar zijn de die ren weggeweest en vorig jaar zijn ze teruggekomen. Er zitten nu ongeveer 300 broedparen." Sluijter en Van der Ende ver wachten dat de soortendaling ook in de komende jaren zal doorzetten. 1ELBURG - Een mooi maar te duur. Dat is de jisie van het Middelburgse «van B en W over een cul- icentruni in de Kloveniers- Tenzij de gemeenteraad saiog geld voor uittrekt, kan iitiatief niet doorgaan. te. „Formeel klopt het alle maal." Over exact een week, woensdagavond 29 juni, moet hij het plan voor het cultureel centrum De Kloov presenteren op een informatiemarkt voor de gemeenteraad. „Ik ga mijn stin kende best doen om de raad te overtuigen." Op het totaal van de begroting voor het A-theater is die 40.000 euro een schijntje, vindt hij. „Terwijl je met De Kloov ook veel verdient. Het gebouw staat nu leeg en dat is achteruitgang. Een voorziening als deze hoort ook bij de universiteitsstad die Middelburg is geworden door de Roosevelt Academy. En het pro gramma trekt een breed publiek aan van Walcheren en de Beve- landen. Bovendien levert De Kloov werkgelegenheid op en biedt het een podium voor jong talent." De gemeenteraad, zegt Huij- breghs, moet over het missen van de huurpenningen durven heenkijken. „Ik snap dat ze voor zichting zijn, maar dat mag je ambities niet wegdrukken. Dit gaat niet over geld, maar over vi sie." En als de gemeenteraad het begin mogelijk maakt, beta len grote landelijke organisaties de inrichting van het cultureel centrum - naar voorbeeld van De Balie in Amsterdam. Dit verhaal zal hij volgende week ook aan de gemeenteraads leden overbrengen, kondigt Huijbreghs aan. Wethouder Van 't Westeinde wacht de reactie van de raad daarop af. En afhan kelijk van die reactie neemt hij eventueel zelf het initiatief om geld te gaan zoeken om De Kloov toch mogelijk te maken. „In september praten we wel verder." fender A. van 't Westeinde vdeeen maand geleden en- <:ast op het plan van het jjssinstituut Scoop. Wel schuwde hij direct dat de a voor de gemeente nog in igebracht moesten worden jat hij dus niet wist of het centrum er daadwerke- 3j kunnen komen, sen heeft hij het met de an- wethouders en de burge- iter besproken. Zij zijn te lle grenzen opgelopen die de •cnteraad heeft gesteld voor Soveniersdoelen. Het com- mag niet worden verkocht, moet worden verhuurd, sld dat dat oplevert, naar nchting 40.000 euro, is be- dvoor het A-theater, initiatiefnemers van De jï willen de Kloveniersdoe- ïhter gratis gebruiken. Dat rent dat de gemeente geen ontvangt en dus geen geld okrijgt voor het A-theater, dien zou de gemeente het aex eerst moeten verbou- iOokdat kost geld. „Te veel [.concludeert Van 't West- iendus zijn er wat hem be- slechts twee uitkomsten lijk: „Of de gemeenteraad nadert de afspraken over de reniersdoelen, of het plan zet doorgaan." Huijbreghs van Scoop kent werkingen van de gemeen- S-Een 37-jarige man uit heeft bekend dat hij on- ieen 9-jarig meisje uit de kplaats seksueel heeft mis- it Dat maakte het Open- Ministerie gisteren be- *5 Bij ontwikkelen en afdrukken von uw volle rolletje of digitale opdracht von tenminste 20 afdrukken nu GRATIS twee 15 x 21 cm kleur- vergrotingen von uw mooiste foto's. Kijk op www.theaterverkoopzeeland.nl voor het programma en het bestelformulier. (Ook af te halen bij de theaters en bibliotheken) IDELBURG-goes-vlissingen-schouwen duiveland TEZ postbus 124, 4330 ac middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11