Kamer prijst Balkenende Best georganiseerde fiasco ooit n lïsa PZC Gewonden bij ongeval Trek naar strand leidt tot dichtslibben wegen ETA zegt geweld te staken tegen politici Meerderheid wil Europese landbouwbegroting flink korten Duiker vermist mor Zeeuwse Noordzeekust Denktank voor Nederland nodig Ruzie binnen LPF Huizen kolonisten Gaza gesloopt Poëzie in hofjes van Eden Ancic klaar voor Wimbledon lezen we zeeuws Ouders sluiten jongetje op in hete kamer DONGEN - De ouders van ga zesjarig jongetje uit Dongen zijn gisteren aange houden. Zij hadden hun loontje zonder drinken op sloten in zijn bloedheet kamertje. De ouders gin genvervolgens uit eten. ontstond gistermiddag commotie in de buurt toen ie: kind vanuit zijn kamer- re naar mensen op straat nep dat hij het erg warm had Bezorgde buren die na kloppen niemand thuis aan troffen, waarschuwden de politie. Via het balkon van de buren en met behulp fan een trap kon de politie je raamhendels verwijde ren, waarna het kind kon irofden bevrijd. Meteen briefje op de voor deur werden de ouders ge waarschuwd dat de politie let kind had meegenomen aaar het bureau. Later serd het jongetje toever- trouwd aan zijn oma. Bond kwart voor zeven gis teravond meldden de moe- en haar vriend zich bij de politie. De moeder ver telde dat haar zoontje stout was geweest en voor straf in zijn kamer was opgeslo ten Hij had toen nog wel eten en drinken gehad. Ver- inlgens gingen de ouders ©half vier uit eten. De politie neemt contact óp met jeugdzorg. In over leg met de officier van justi tie wordt bekeken of de ouders strafrechtelijk wor den vervolgd. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De Tweede Kamer steunt de harde op stelling van premier Balken ende tijdens de onderhande lingen over de Europese be groting in Brussel, vorige week. Die onderhandelin gen mislukten onder meer omdat Balkenende een ver laging eiste van de Neder landse contributie aan Euro pa. Een Kamermeerderheid wil nu dat flink wordt gekort op de Eu ropese landbouwbegroting. De mislukking van de Europese top heeft niet tot grote opwin ding geleid in de Tweede Ka mer. „Beter geen akkoord dan een slecht akkoord", meent WD-Kamerlid Van Baaien. „We hebben nog een jaar de tijd, dus er is nog voldoende ge legenheid om tot een goed ak koord te komen." De grote schuldige is volgens de Tweede Kamer de Franse presi dent Chirac. Hij weigerde te pra ten over een korting op de Euro pese landbouwsubsidies. Een kwart van de Europese land bouwbegroting gaat naar Fran se boeren. PvdA, WD, D66 en SP willen allemaal dat de land bouwbegroting, die 45 procent van de totale Europese begro ting uitmaakt, gekort wordt. Met dat geld kan dan de Neder landse bijdrage verlaagd wor den, menen de partijen. Alleen het CDA ziet niets in ver laging van de landbouwuitga ven. Ook minister Veerman' (CDA) van Landbouw heeft al aangegeven op te stappen als er gekort wordt op de Europese landbouwuitgaven. Crisis De Luxemburgse premier Jun- cker sprak na afloop van de mis lukte EU-top over een diepe cri sis. De meerderheid van de Tweede Kamer is het niet met hem eens. „We zitten gewoon aan het begin van een nieuwe pe riode voor Europa", meent SP-buitenlandwoordvoerder Van Bommel. „Na de afwijzing van de Europese Grondwet moe ten we de EU hervormen. Daar moet elk land eerst goed over na denken." D66 en PvdA vinden wel dat de EU in een crisis ver keert. „Het is een forse crisis, maar dat is niet erg", meent D66-fractievoorzitter Dittrich. Nu zijn alle landen wakker ge schud. Als er een akkoord was gekomen, dan was het een wate rig compromis geworden en dan was de EU verder afgegleden. Nu beseft iedereen dat er wat moet veranderen." GPD pagina 5 tijd voor nieuwe leiders IEBKZEE - Op de Noordzee Zeeuwse kust wordt ails zaterdagochtend een Bel- psche duiker vermist. kman maakte deel uit van een issche groep van zes wrak kers, die vanuit de jachtha- 2 van de Roompot waren ver aken naar de stek op 23 mijl side kust. De inwoner van Zee- was met zijn buddy op meter diepte geweest en ffiienveg terug naar de ópper- fikte. De opstijging gebeurde yens voorschriften langs de serketting van de t>oot. Op meter raakten de dui- aelkaar echter kwijt. De bud- jf ging door naar boven en Echt hulp. te onduidelijke reden, aldus «oordvoerder K. Groeneveld het KNRM-station Noord al Neeltje Jans, is pas twee cnadien contact gemaakt met E kustwachtcentrum in Den sMer en werd alsnog met een grote zoekactie op gezet. Daaraan werd deel somen door de reddingsboten hopmansdank (Noordland), de •'■'JS Rijkers van Stellendam, vliegtuig van de kustwacht diverse particuliere schepen, 'iaom half vijf 's middags nog spoor van de vermiste man gevonden, werd besloten de factie te beëindigen. De poli- feheeft de zaak verder in onder st iversum - Ben Verwaayen, «Nederlandse topman van BT moedermaatschappij British Telecom, vindt dal Ka aantal kopstukken van bui- 'f de politiek Nederland op optouw moet nemen. ontbreekt in dit land aan Het roer moet om." Hij be vitte gisteren in het tv-pro- ^ïtma Buitenhof het opzetten ^een denktank, vergelijkbaar Sf de commissie-Wagner uit jaren tachtig. Deze groep ^anstaande mensen uit het ■Naleven adviseerde de toen- regering en bracht nieuw m economie, aldus Ver ben, De huidige crisis komt %ns hem vooral doordat er Perspectief wordt geboden. •Kezijn verzand." ANP Ook op het strand van Zandvoort is het zoeken naar een plekje. foto Rick Nederstigt/ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Nederland is gis teren massaal uitgerukt op zoek naar verkoeling. Op de wegen naar het strand stond het vanaf elf uur 's ochtends vast. Twee do delijke ongelukken hadden lan ge files tot gevolg. Aan het be gin van de avond hadden vooral treinreizigers het zwaar te ver duren, doordat de treinen rond Amsterdam niet reden. Strandgangers kwamen gister ochtend vast te zitten tussen Zandvoort en Bloemendaal en bij Wassenaar en Scheveningen. Ook in de richting van Rockanje en Hoek van Holland stonden tussen elf en drie vrijwel conti nu files. In verband met werk zaamheden aan de N57 ontston den met name vanuit de rich ting Rotterdam opstoppingen. Rond drie uur leek iedereen op het strand te zijn aangekomen en losten de verkeersproblemen zich op. Eenmaal op het strand bleven de meeste bezoekers lang han gen. Het thuisverkeer verliep ge spreid en leidde daardoor nau welijks tot problemen. Twee ern stige ongelukken zorgden niette min voor veel vertraging. Op de N59 overleed een motorrijder door een ongeval waarbij ook twee auto's betrokken waren. De weg werd in beide richtin gen afgesloten. Op de Utrechtse- baan (A12) in Den Haag reed een 75-jarige vrouw rechtdoor waar zij had moeten afslaan. Zij overleed ter plekke. Treinreizigers op de terugweg vanuit Zandvoort en Bloemen daal hadden gisteravond een probleem. Door sein- en wissel storingen reden er tussen vijf en half acht geen treinen naar Am sterdam. De NS konden geen bussen vinden om de mensen te vervoeren. Reizigers van en naar de hoofdstad liepen soms vertragingen op van meer dan een uur. Treinen zonder airconditioning die op het moment van de sto ring onderweg waren, zijn on der begeleiding van verkeerslei ders naar het dichtsbijzijnde sta tion gebracht, zodat de deuren open konden. NS schatten het aantal gedupeerde reizigers op duizenden. GPD door Ingrid Huibers GOES - Slechts een paar hon derd enthousiastelingen bezoch ten afgelopen weekeinde het groots opgezette Ragnarockfesti- val in Goes. Organisator W. Siepman uit 's-Gravenpolder die rond de twintigduizend be zoekers verwachtte, is daardoor hoogstwaarschijnlijk failliet. „Dit zal nog een heel lange staart krijgen", zei hij gisteren. „Hoe het precies gaat aflopen, is op dit moment nog moeilijk te zeggen. Maar duidelijk is dat er een hele hoop geld is uitgegeven dat niet is teruggekomen. Waar schijnlijk ben ik dus failliet." Siepman, in het dagelijks leven uitgever van het blad Religie Mystiek, heeft er 'heel bewust voor gekozen' zelf alle finan ciële risico's te dragen. „Ik wil de iets moois neerzetten en daar wilde ik verder niemand mee be lasten", zei hij. „Ik wilde een bij drage leveren aan de verbroede ring in Nederland in deze tijden van haat, door mensen kennis te laten maken met allerlei religies en filosofieën. Maar zoals het er nu uitziet, ben ik slechts de ini tiatiefnemer van het best georga niseerde fiasco ooit." Siepman weet het debacle niet aan het mooie strandweer of het feit dat er wegens werkzaamhe den tussen Bergen op Zoom en Goes geen treinen reden. „De tijd is in Zeeland blijkbaar nog niet rijp voor een spiritueel festi val", zei hij. Voorlopig troost hij zich met de gedachte dat de men sen die wel de moeite hebben ge nomen om een kijkje te komen nemen, iets heel bijzonders heb ben meegemaakt. „De mensen die er waren, vielen me in de ar men, omdat ze het hier zo fantas tisch vonden", zei hij. Ragnarock bevatte zoveel ver schillende festivalonderdelen, dat het voor mensen wellicht las tig was om te bepalen of er iets bij zat voor hen. In Hotel Goes waren er in vier zalen tegelijk le zingen en workshops over diver se onderwerpen als rebirthing, handvormen en tantra. Op het grasveld naast het hotel was met tipi's en yurts een spiritual park ingericht waar bezoekers konden deelnemen aan allerlei heidense en occulte rituelen. In de Zeelandhallen was de Drake- kopbeurs met eindeloos veel stands waar onder meer reikibe- handelingen werden gegeven, bezoekers een aurafoto konden laten maken of een helderziende konden raadplegen. Tenslotte was er nog een omheind festival terrein waar zowel vrijdag, za terdag als zondag de hele dag muziek was. „Zaterdagavond was er bijvoorbeeld een drie uur durende rockopera", vertelde te kijken, maar die gasten speel- pagina 9: Siepman. „Dat was prachtig. Er den alsof ze voor duizenden omstreden Belg met stonden misschien tachtig man mensen stonden." eigen schuttersgilde LPF'er Varela is woedend, omdat zijn fractiegenoot Nawijn (foto) vandaag uit gerekend in het huis van wijlen Pim Fortuyn een'sa menwerking wil bezegelen met de Vlaamse rechts-na- tionalist Dewinter. For tuyn wilde niets te maken hebben met rechts-extre- misten. De huizen van Israëlische kolonisten in de Gazastrook worden na hun vertrek gesloopt. Dat is de Amerikaanse minister Rice van Buitenlandse Zaken overeengekomen met de Israëlische premier Sharon en de Pales tijnse president Abbas. Rice sloot gisteren een bezoek af aan Israël en de Palestijnse gebieden. Het festival Park Poëzie combineerde gisteren voor de tweede keer het luisteren naar gedichten met een blik in vele mooie tuintjes achter monumentale panden in de Middelburgse binnenstad. Op allerlei locaties la zen dichters voor uit hun werk, afgewisseld met uiteenlopende muzikale optredens. De Kroatische tennisser An cic heeft het toernooi van Rosmalen op zijn naam ge schreven. Vandaag begint hij vol goede moed aan Wim- «c bledon. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Ra dio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17,18, 19, 20,21 en 22 door Henk van den Boom MADRID - De Spaanse regering heeft met grote omzichtigheid gereageerd op de aankondiging van de ETA om te stoppen met het geweld tegen politici. Dit weekeinde maakte de Baskische afscheidingsbeweging het voor nemen bekend in twee Baski sche kranten. Het besluit is volgens de terreur groep een gevolg van de veran derde politiek van de rege- ring-Zapatero. Deze heeft eer der zijn bereidheid uitgespro ken om te praten als de ETA de wapens neerlegt. Ook het parlement heeft zich bij meerderheid uitgesproken voor Poging Het gedeeltelijke bestand wordt door sommige waarnemers gezien als een serieuze poging van de terreurgroep om een ein de te maken aan het gewelddadi ge conflict in Baskenland. Daar bij vielen ruim achthonderd do den. Een woordvoerder van de rege ring reageerde gisteren terug houdend en verklaarde ander maal pas met de ETA te praten als de wapens definitief zijn neergelegd. Vóór 1994 had de terreurgroep het voornamelijk gemunt op po litiemensen en rechters. Oorlog Toen de politieke partijen een 'antiterrorismeverdag' sloten verklaarde de ETA ook de oor log aan de politieke partijen: Sindsdien zijn dertig volksverte genwoordigers vermoord. Voormalig premier Aznar over leefde een bomaanslag dankzij de gepantserde auto waarin hij reed. Een paar duizend politici en rechters worden vanaf die tijd constant bewaakt. GPD (Advertentie) O Noteert u mij vi van 5 weken vc >r een proefabonnement r 14,95 'S-HEER ARENDSKERKE - Op het kruispunt van de Oude Rijksweg met de Vermetstraat in 's-Heer Arendskerke zijn gistermiddag rond twee uur een 19-jarige automobilist uit de gemeente Borsele en zijn 28-jarige passagiere uit Schiedam gewond geraakt. De man verzuimde, terwijl hij vanaf de Vermetst raat de Oude Rijksweg opdraaide, voorrang te ver lenen aan een 22-jarige man uit Goes. De Goesc- naar, die frontaal op zijn tegenligger botste, kwam met de schrik vrij. De gewonde bestuurder en zijn passagiere zijn met twee ambulances naar het Oosterscheldeziekenhuis gebracht. foto Willem Mieras O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D pet maand met automatische incasso 19,95). UI pet kwartaal met automatische incasso 58,00). O pet iaat met automatische incasso 222.50) Kijk op 'Vflvw.piC.nl/aboniiem, bel.gratis 0000 - 0231201 ot stuur (!mo bon naar. i PZC, ■aldéllngjS2erssBnlce Anwootdnummer 213,4400 WB Goes 8«711688H555530 het alfabet van Zeeland e 4?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1