Meer fourageergebieden nodig Bouw zorgflat bij veld VV Steen gaat niet door Suit- Twee dagen culinair en muzikaal genieten ZONDAG GEOPEND Bw&man 1VERSCHOQ RE Nieuwe woonvorm Tragel in Hulst iog geen eensgezindheid over oplossing ganzenprobleem W.VERHUIS.INFO j Herengracht 74, 4331 PX, ^Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 mm.zeeuwsveilinghuis.nl '.familievermaak.nl 0118-419367 ,i ESC "Die uitleg hadden we echt nodig!" Lerarenopleiding trekt scholieren Terneuzenaar bedenkt fietsroute Waterschap blij met inrij verbod verkoop! co r zeeuwse almanak Te laat jj3Ctie: 0113-315649 wpzc.nl jredactie@pzc.nl .ibus31 ^Aar] a Srtentïe-exploitatie: a ,n Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0114-372770; Seal: 020-4552500. iterdag 18 juni 2005 Op de originele wijze op Fotopapier! Alleen bij... editie Zeeuws-Vlaanderen Lohfiila van Doorsselaer - Een groter deel van moet aangewezen als foura- ^rgebied voor ganzen. Zo kan jjast op akkers en weilanden der worden voorkomen. Dit jdl de werkgroep ganzenbe- ({t van de ZLTO. werkgroep heeft gisteren [ethet presenteren van het rap- CiGmzentellingen 2004-2005 van zes jaar De werkgroep werd 1 1999 opgericht, naar aanlei- Lvan onder meer een toena- fevanhet aantal overwinteren- fc ganzen in het gebied en de L Voor toenemende schade |a gewassen. Het doel van de fekgroep, die bestond uit agra- Êrs, was het zoeken naar op- jngmogelijkheden voor ganzen üop die manier de schade aan «assen zoveel mogelijk te be- ?i<en. tavoor werd ook de hulp van provincie, natuurbescher- jngsinstanties, terreinbeheren- e organisaties en wildbeheer- (fflheden ingeroepen. Isderdeel van de werkzaamhe- 3 van de werkgroep was het ÏÏenvan de ganzen in het ge- jjd. Vele honderdduizenden .grauwe ganzen zijn ge lid mde binnendijkse telgebie- de polders in Oost- OTS-Vlaanderen tot en met Braakman. i! werkgroep concludeert dat Br de problemen met overwin- rende ganzen in Oost- suws-Vlaanderen nog steeds en oplossing is gevonden aarmee alle partijen uit de reten kunnen. „Alle regelingen i spijt, worden de lasten nog (Advertentie) verhuizen? te veel bij de landbouw gelegd, zonder dat daar voldoende tegenover staat", stelt M. Dek ker, voorzitter van de werk groep. „Van de landbouwers wordt verwacht dat zij de gan zen opvangen of verjagen; in bei de gevallen een inspanning waar te weinig waardering voor is." De werkgroep heeft diverse proeven uitgevoerd om de gan- zenpopulaties te sturen. De fou rageergebieden die door de pro vincie zijn aangewezen, blijken te voldoen, maar het zou vol gens de werkgroep goed zijn de ze gebieden flink uit te breiden. Dekker: „De ganzen voedsel aan bieden door bijvoorbeeld oogst- resten langer te laten liggen in fourageergebieden, werkt goed. Een vergoeding voor agrariërs die hier vrijwillig aan meewer ken, mag niet ter discussie staan." Volgens de werkgroep moeten meer fourageergebieden worden aangewezen om voldoen de aanbod van oogstresten en grasland te garanderen. Deze aanbevelingen worden ver der onderzocht en uitgewerkt in het project Ganzen op Klei 2005 en Verder, met de bedoeling dit als beheersmogelijkheid aan te bieden. Voorwaarde De werkgroep concludeert dat in zes jaar de houding van agra riërs tegenover ganzen wel iets is veranderd. Was voorheen 'de enige goede gans, een dode gans', nu is men bereid gezamen lijk te denken aan oplossingen. Hiervoor geldt wel een voor waarde: er is in Oost-Zeeuws- Vlaanderen draagvlak voor een goede opvang van overwinte raars indien het probleem van zogenaamde overzomeraars af doende wordt aangepakt. Een gerichte aanpak ter verminde ring van de overzomerende gan zen is daarom noodzakelijk. [Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG Verzamel goed van 10.00 16.00 uur. Overige kijkdagen: Ma. van 10.00 - 18.00 uur j Di. van 10.00- 12.00 uur Toots Thielemans trad gisteravond op tijdens de opening van de Smaelc van Zeeland. door Wilma Valk nen en rood pluche, waren tientallen ta fels feestelijk gedekt. In de ernaast gele gen loods toverden de koks van de zes deelnemende restaurants de lekkerste streekgerechten te voorschijn. De ruim 350 gasten zaten eerste rang en hadden vanuit de tent een prachtig zicht op het podium. Ze genoten het eerste uur van de muziek van het Titanic Ensemble, gevolgd door een optreden van het Toots Thielemans Kwartet met de virtuoze meester zelf. BRESKENS - Een drijvend podium in de haven, rondom tientallen schepen van de Watersportvereniging Breskens en een schitterende 'theatertent' op de kade van de vissershaven vormden gister avond het decor voor de eerste Zeeuws-Vlaamse editie van de Smaek van Zeêland. In de tent, met fonkelend kristal, wit lin- Wethouder L. Kamphuis, opende De Smaek van Zeêland door een van de foto's van de tentoonstelling „Zister- wee", die in de tent te zien is, te ont hullen. Gedeputeerde M. Ie Roy werd opgehouden in Middelburg, maar nam de moeite om zich later bij de gasten te voegen om alsnog van de gerechten van De Smaek van Zeêland te genieten. Dit bijzondere culinaire evenement duurt nog tot morgenavond. Vandaag en morgen kan iedereen tegen sterk geredu- Advertentie Zondag 19 juni: Zomermarkt in ToverSluis, Sluis tNuur: 7 luxe stadsappartementen "enIngel' Grotf. Markt te Goes Interesse? op 18 juni of 2 juli 2005 11.00 tot 14.00 uur naar: -Mythe, Bleekveld 1, Goes. ^(0113)251000 of (0113) 271977. Hump Sr van 12.00 tot 18.00 uur 'uitsluitend keukenshowroom Hulst', Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 MUKCNSt BADKAMERS door Harold de Puysseleijr SINT JANSTEEN - De bouw van een zorgflat met 24 apparte menten voor ouderen op de oe- fenstrook van de voetbalvereni ging in Sint Jansteen is defini tief van de baan. De gemeente is tot de conclusie gekomen dat de bouw van het appartementencomplex op die locatie onmogelijk is. Wethou der B. Pauwels (Ruimtelijke Ordening): „We hebben de locatie in al zijn facetten beke ken en zijn tot de conclusie geko men dat het onmogelijk is om daar 24 appartementen te bou wen." Pauwels legt uit dat het gebouw pal naast de velden van de W Steen zou komen te staan, waar door bewoners van de senioren flat in de wintermaanden over last zouden ondervinden van de veld verlichting. Bovendien zou het apparte mentencomplex op slechts an derhalve meter van de straat ko men te staan en die afstand is volgens de voorschriften onvol doende. Onbetaalbaar Ook de milieuwetgeving liet de bouw niet toe. Op een steen worp afstand van de oefen- strook van de voetbalclub bevindt zich het vlasbedrijf van de familie Mortier. De gemeente zou ofwel in onderhandeling moeten met het bedrijf over de volledige verplaatsing, of het bedrijf compensatie bieden voor de noodzakelijke verkleining, omdat de zorgflat anders in het geheel niet zou mogen worden gebouwd. Beide opties zijn vol gens de wethouder voor de ge meente onbetaalbaar. Tenslotte noemt Pauwels het planologisch niet verantwoord om op de strook grond die grenst aan de Oude Drijdijck hoogbouw te plegen. „Gezien de (Advertentie) Moonlight Cruises 30 juli en 6 augustus 2005 www.rederij-dijkhuizen.nl (Advertentie) ^eer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ECHT GEREGELD. DELTA N.V. TERNEUZEN - Vijf havisten en vwo'ers uit Zeeuws-Vlaanderen willen vanaf september in de eigen regio beginnen aan een lerarenopleiding. Zes toekomstige docenten en docentes twijfelen nog. Voor Zeeuws-Vlaam se scholieren die nu hun havo- of vwo-diploma halen, be gint na de zomer het project Opleiden in de school van de vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet onderwijs, het ROC Westerschelde en de lerarenopleiding van Fon- tys Plogescholen in Tilburg. Om het lerarentekort te be strijden en te voorkomen dat jongeren wegtrekken uit dc provincie om elders te studeren, kunnen scholieren drie dagen per week op een Zeeuws-Vlaamse school de leraren opleiding volgen. Twee dagen zijn ze in Tilburg. De doel stelling is om jaarlijks twintig nieuwe onderwijskrachter af te leveren. Om het studeren in Zeeuws- Vlaanderer aantrekkelijker te maken, krijgen de studenten een beur: ter hoogte van het jaarlijkse collegegeld. Het project i: uniek in Nederland. TERNEUZEN - Ondernemer F. Jansen uit Terneuzen ont werpt een fietsroute langs de meest voorname gebouwei in zijn stad. „We hebben hier gebouwen waar architectei uit het buitenland voor naar Terneuzen komen. Ze zeggei altijd dat wanneer je Zierikzee of Goes binnenloopt, d< eerste de beste straat al meer historie heeft dan Terneu zen. Dat is misschien wel zo, maar deze stad heeft ech wel wat te bieden." Jansen noemt een aantal voorbeelden: „Het gebouw var Zeeland Seaports, Waterfront, het gebouw van Rijkswa terstaat, het bushokje bij de Westerscheldetunnel... Er ij genoeg te zien. Wij doen nu onderzoek naar de gebouwen Hoe ziet de historie eruit, wie heeft het ontworpen en ge bouwd, wanneer en wat is de functie. Daarnaast maken we foto's van alle plekken die we op het oog hebben." Wanneer Jansen alles in kaart heeft gebracht, gaat hij er mee naar de WV. Die kan er dan een echte fietsroute van maken, met eventueel bordjes bij de diverse gebouwen. AXEL - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is tevreden met de afname van het verkeer in de Eerste Verkorting, waar sinds eind 2003 een imijverbod geldt. Volgens tellingen is het aantal passerende voertuigen er de laatste tijd flink af genomen. Na de aanleg van een bussluis op de Hulsterse- weg, nam het verkeer op de Eerste Verkorting toe van 350 naar 750 auto's per etmaal. Na invoering van het inrij vers bod is dat aantal gedaald naar 275 per etmaal. Volgens se cretaris J. van Harmeien van de Stadsraad wordt er nog wel veel te hard gereden. Voor de politie hebben snel heidscontroles op die weg niet de eerste prioriteit, en ook het waterschap denkt niet aan extra maatregelen. foto Camile Schelstraete ceerde prijzen genieten van de lekker nijen die gisteravond tijdens het speciale diner werden geserveerd. Grote schermen Een groot aantal regionale artiesten zal gedurende het weekeinde op het drijven de podium optreden. De restauranttent is beide dagen geopend van 12 tot 22 uur. Op een aantal grote schermen in de tent zijn de verrichtingen van de koks door de gasten te volgen. recente commotie over het plan om zorgappartementen te bouwen in het bosje aan de Bossestraat in Vogelwaarde, wil ik niet weer door de gemeente raad op de vingers worden ge tikt." De wethouder zegt dat de gemeente nu op zoek gaat naar een locatie die wel geschikt is, al erkent hij dat die zoektocht vermoedelijk niet snel tot resultaat zal leiden. Voor het appartementencomplex is een perceel grond van de nodige duizenden vierkante meters nodig, en dat is in Sint Jan steen niet zo gemakkelijk te vin den. „Het is inderdaad een moeilijke opgave", zegt Pauwels, „maar we zoeken verder." door Harold de Puysseleijr HULST - Met het planten van drie bomen op het terrein van het nieuwe wooncomplex van de stichting Tragel, is de voorzie ning aan de Assestraat in Hulst gisteren officieel geopend. De 24 cliënten met een verstan delijke beperking en de begelei ders die er gaan wonen en wer ken, moeten nog heel even ge duld hebben. Want pas op dins dag 28 juni wordt het complex ook daadwerkelijk in gebruik ge nomen. De Woonstichting Hulst inves teerde 3,5 miljoen euro in de bouw van de twaalf appartemen ten, drie woningen en een ge bouw voor dagbesteding nabij de Van der Maelstedeweg in Hulst. Luciën van Hooteghem is een van de cliënten die er gaat wo nen en hij mocht gistermiddag het woord richten tot de mensen die uitgenodigd waren voor de openingsplechtigheid. Luciën vertelde dat hij er erg naar uitkeek om in het nieuwe complex te wonen. „Alleen wil ik in de toekomst liever niet meer verhuizen", zei hij. „Want dit wordt al mijn vijfde verhui zing en dat is een beetje erg." Directeur J. Valckx van de Woonstichting Pluist maakte duidelijk dat het verwijt dat wo ningbouwverenigingen niet in vesteren in elk geval niet van toepassing is op zijn corporatie. „We bouwen momenteel nog op vier andere locaties in Hulst voor Tragel. Daarnaast zijn nog eens zes andere locaties in voor bereiding, waaronder het Hou tenkwartier, de Bierkaaistraat en de IJzerenhandstraat." Verder zei Valckx in zijn speech dat de Woonstichting Hulst met de gemeente niet blij is met het vertrek van directie en manage ment van Tragel naar kantoren in Terneuzen. Eerst deed hij dat met een enkele zin. „Ik wil nog even mijn ongenoegen uitspre ken over de verhuizing naar Ter neuzen, maar daar zullen we het verder niet meer over hebben." Aan het eind van zijn toespraak zinspeelde hij echter nogmaals op dat besluit van de directie van de instelling. „Het is te ho pen dat de bomen die hier ge plant worden zich wél perma nent hechten in de Hulster sa menleving." Directeur B. Gebruers van Tra gel, die na Valckx nog even het woord voerde, ging niet in op de opmerkingen van de directeur van de Woonstichting. (Advertentie) 0CI vrijdag 17 juni zaterdag 18 juni LU gesloten in voorbereiding op de dinsdag lu 21 juni Ze woont weliswaar al haar 25 lentes in Terneuzen, haar roots liggen in Zuid-Afrika. En ze is trots op het land van haar voorouders. Haar gevoel van rechtscha penheid en de wil te vechten voor ieders vrijheid is van hen afkomstig, zo weet ze ze ker. Ze was daarom deze week, na het zien van het ontbijtjour- naal, een beetje teneergesla- gen. „Ik wist helemaal niet dat Nelson Mandela woens dag een toespraak had gehou den op het 'Leidseplein in Am sterdam. Ik had er zo graag bij willen zijn!" Een vriendin hielp haar uit de droom: „Schat, dat was de terugblik van het journaal. Mandela was hier woensdag vijftien jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 85