Plattelandsjongeren in de knel Van der Veer kwart eeuw dirigent PZC Stress weg door zeventien slagbomen soiSOSS®-— «*SS£58£- Predikant overleden ,13 )mnisatie schuurfeest kost veel moeite door strengere regels iAZET DIS THAT Extra vergadering over bouwput Discussie over dakterras MicMec komt geld tekort Opblaasbaar zwembad lekgestoken Rommelmarkt in Nieuwerkerk zaterdag 18 juni 2005 Soesman jUffERKERK - Zestig jaar lelands Jongeren Zuid op Schouwen-Duiveland. al is reden genoeg om I jaarlijkse schuurfeest te knallen. Maar er is meer (dat. Door de teruglopende jKO voor de activiteiten van pjZ in .combinatie met het vvcrk dat ermee gemoeid is, liet voortbestaan van de agrarische aj-erenclub aan een zijden sail. is niet dat de PJZ Schou- een klein clubje een ledental van rond de lijkt de organisatie op genoeg bestaansrecht te iben. Het aantal echte actie leen is echter - met een man vijftien tot twintig - relatief au, licht voorzitter Johan van velde van de schuurfeestcom- sae toe. Het in het verleden s wel door zevenhonderd gangers bezochte schuur- stmoest het vorig jaar boven net 'slechts' vierhonderd aekers doen. Daarmee kwam boekhouding van de PJZ in rode cijfers. nistraties lanaal niet zo erg, als de orga- 3tie van dat alom bekende aement de betrokkenen niet veel frustraties opleverde. De als strenger wordende regels liet bijbehorende kostenplaat- trekken een zware wissel op PJZ. Zo kost het eindeloos Imoeite de juiste vergunnin- t voor het feest rond te krij- imoet er voor de leges drie- •oderd euro worden betaald; eter bewaking zijn en aan al- la brandweereisen worden Haan. uur gisch vanuit het gemeentebe- tor gezienzegt oud-bestuur- t Dominique van de Velde, ügemeente wil geen nalatig- fAdvertentie) ■o koopjeóf kiest u voor veiligheid en kwaliteit? www.evecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 O Advertentie) (OZIjNEN- ZONWERING WWW.AAZET.ft Kapelle -Tel. 0113-3 (Advertentie) Verkorte Loimdopleidimg HBD-Logistiek Bezorgklachten: (8QO-0231231 «maandag t/m vrijdag ge- arende de openingstijden; gs tot 12.00 uur beoactie SCHOUWEN-DUIVELAND Giachtweg 23a Postbus 80 3 ZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 br0111-454657 Nail: redzzee pzc. n I 'teel Modde (chef) jfietKleemans ÜiPankow bne Soesman tea! Lanting NyBoogert (sport) ®itrale redactie teionspark 28 ?ostbus 31 ^0 AA goes 's': (0113)315500 F«: 10113)315669 Hliedactie@pze.nl Vernet """■pzc.nl Nail; web@pzc.nl heid in de schoenen geschoven krijgen als er iets ergs gebeurt. Anderzijds: er is nog nooit iets ergs gebeurd gedurende dertig jaar schuurfeesten. En dan is het zuur om tegen alle regelge ving op te boksen. Johan: „We zijn benauwd dat de gemeente het schuurfeest op de ze manier opdoekt." En dat zou heel jammer zijn, vindt het twee tal. De club die ooit louter be doeld was voor boerenjongens en -meiden heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een ver eniging voor alle jongeren tus sen de zestien en dertig jaar. Een club voor en door jongeren, die zonder subsidie bestaat. Waar je bestuurservaring kunt opdoen en vanwaaruit leuke din gen georganiseerd worden. Maandelijks is er een activiteit: van uit eten gaan tot een filmpje pakken. Maar ook paintballen, karten, een weekend weg of met z'n allen op de waterski, som men Johan en Dominique op. Vast hoogtepunt van het jaar is het traditionele schuurfeest, dit keer op zaterdag 9 juli. Met een optreden van de Nieuwerkerkse band Toffe Haan en doorlopend muziek van de dj's Marco en Robbert. Er zijn een friet- en een haringkraam, volop moge lijkheid de PJZ te leren kennen en voor vele (oud-)PJZ'ers alle gelegenheid tot het beleven van een reünie. Het festijn wordt gehouden in een schuur aan de Oude Nieuwlandseweg 5 in Nieuwer kerk. Het feest begint om 21.00 uur. De bypass is een ingewikkeld stukje techniek waar vooral het wegverkeer van profiteert. door Piet Kleemans BRUINISSE - Zeventien slagbomen, een klapbrug, een rolbrug en verkeers lichten. En dat allemaal computerge stuurd. De tweede brug bij Bruinisse is een knap stukje techniek. Sluiswachter P. Willemse is enthousiast. „Het scheelt ons en het wegverkeer een hoop stress." In de dertien jaar dat Willemse één van de sluiswachters van de Grevelingen- sluis is, heeft hij vanuit zijn uitzicht- post aan het water héél wat files gezien. „Soms tot voorbij het AC-restaurant hier op de Grevelingendam. Daar zijn we nu gelukkig vanaf." Prettig voor het wegverkeer, maar ook voor de gemoedsrust van Willemse en zijn collega's. Want het gebeurde - met name in de drukke zomermaanden - niet zelden dat de sluiswachter van dienst allerlei verwensingen naar het hoofd geslingerd kreeg van zwaar geïrri teerde filerijders. Waarbij je als sluis wachter ook nog eens tussen twee vuren zit. Het wegverkeer wil zo min mogelijk oponthoud, maar diezelfde wens leeft ook bij de watersporters. Sommigen ver wachten ook dat het schutten 24 uur per dag doorgaat en dat is niet het ge val. Tijdens de zomermaanden wordt overigens wel tot tien uur s'avonds ge schut. Drukke dagen voor Willemse en zijn collega's. „Het kan heel hectisch zijn met het schutten van zo'n negen honderd schepen per dag. Daarbij is, stelt Willemse, alles erop gericht het schutten zo efficiënt mogelijk te doen verlopen. „We proberen het altijd bin nen twaalf a dertien minuten te hou den, Want je wilt het oponthoud voor het wegverkeer zoveel mogelijk beper ken." Met de bouw van de bypass is wat dat betreft de druk van de ketel bij de sluis wachters. „Want het verkeer kan nu ge woon altijd door." Wat ook scheelt is dat bij het schutten niet langer reke ning hoeft te worden gehouden met de bussen van streekvervoerder Con- nexxion. „En dat scheelt een hoop in stress, want tot voor kort zat je steeds op je horloge te kijken of schutten nog kon voor de bus eraan kwam." Geen files Willemse tuurt onderwijl met zijn verre kijker de einder af. In de verte nadert een aantal motorkruisers en ook een zeilboot zet koers richting sluis. Als ze dicht genoeg genaderd zijn start Willem se de voorbereidingen van het schutten. Met uiteindelijk één druk op de juiste knop wordt vervolgens het hele circus in werking gezet. De slagbomen voor de brug dalen, het verkeer wordt via matrixborden over de bypass geleid, de brugklep gaat om hoog zodat de schepen kunnen invaren en het daadwerkelijke schutten kan be ginnen. De handeling die vroeger on middellijk een file had doen ontstaan heeft nu alleen als effect dat het ver- foto Dirk-Jan Gjeltema keer een andere route rijdt, maar zon der oponthoud zijn weg kan vervolgen. „Het verkeer stroomt netjes door. Echt een geweldig systeem, deze bypass." be wierookt Willemse het technisch ver nuft van de ontwerpers van de tweede brug. Als het nivelleren achter de rug is wordt de bypassroute weer afgesloten voor het verkeer zodat de rolbrug open kan en de schepen de sluis uit kunnen varen de Oosterschelde op. „Gebeurt ook allemaal automatisch. Het systeem meet of er nog verkeer over de bypass rijdt en als dat niet meer het geval is da len de slagbomen zodat er geen verkeer meer op kan." Vakantie Voor het waterverkeer maakt de nieu we situatie weinig verschil met de oude. „Hoewel ik het idee heb dat het schut ten nu iets langer duurt", zegt het echt paar Van der Steen uit Bergen op Zoom vanaf het dek van hun motorkruiser Esmar. „Maar voor ons maakt dat niet uit. Als wij op het water zijn, dan zijn we op vakantie en hebben we alle tijd." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een kwart eeuw geleden begon hij als dirigent van het gereformeerd kerkkoor in Zierikzee. Inmiddels is er bijna geen klassiek muzikaal project meer op Schouwen-Dui veland, zonder dat Mar van der Veer er op de één of andere ma nier bemoeienis mee heeft. Is het niet rechtstreeks, dan wel via zijn pupillen. Vandaag wordt de musicus in de gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat gefêteerd op een muzikale receptie, die om twee uur begint. Aansluitend is er een buffet voor de familie en leden van het kerkkoor. Van der Veer (1951) componeert aan de lopende band stukken van eigen hand en weet daar naast ook vele anderen aan te zetten tot muzikale hoogtepun ten. Zo stond hij onder meer aan de basis van de jaarlijkse Cere mony of Christmas Carols, drie bijbelse musicals MichaNehe- mia en Oosterpolder flat) en het jongeren projectkoor Waisisi. De Zierikzeeënaar is muziekdo cent aan de christelijke scholen gemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Zijn opleiding kreeg hij aan het Rotterdams Conservatorium, waar hij de hoofdvakken orgel en schoolmu ziek studeerde. De opheffing van de gemeente Zierikzee in 1997 bracht hem in contact met de theaterwereld. Hij schreef de muziek voor Het Oproer van Zie rikzee en de latere openluchtpro ducties De Ridderslag van Zie rikzee, Dijkval en De Wonder dokter van tekstschrijver en re gisseur Cees Möhlmann. Samen met de schrijvende domi nee Michiel de Zeeuw maakte Van der Veer april 2004 furore (Advertentie) ONZE KIDS-COLLECTIE O.A. IUVBU WOODS GAAS I KA BARRARA FA RB FR öc TOMMY MIU'IGFR 6c TI.MBF.RI.AND feeling fiome Langstraat 11-13, Zoutclandc Tel. (0118) 566003 Ook zondags open Gratis parkeren MIDDELBURG - De gemeente Middelburg belegt een extra commissievergadering over de bouwput voor het theater. Op donderdag 30 juni komt de commissie maatschappelij ke zaken bijeen om het definitieve rapport van het bu reau Toornend en Partners te bespreken. Maar eerst zul len wethouder A. van 't Westeinde en projectmanager G. Blüm een toelichting geven. Daarna krijgen mensen die hun zegje willen doen, de kans om in te spreken. Wie dat wil, moet zich wel uiterlijk een dag van tevoren aan melden bij de gemeente. Nadat de commissie heeft verga derd, mogen de insprekers nog een keer reageren op wat in de vergadering is gezegd. Een besluit wordt op 30 juni nog niet genomen. Dat gebeurt misschien op 5 september in de raadsvergadering, tenzij er een speciale raadsverga dering over de bouwput wordt belegd. Die kan nog op 8 juli plaatsvinden, of na de zomervakantie. VLISSINGEN - Enkele bewoners van de Vredehoflaan zijn niet blij met de bouw van een dakterras op een bijge bouw van het Vlissingse verzorgingshuis Ter Reede. Zij wonen op de eerste etage van de flat en zijn bang dat zij hun uitzicht kwijtraken. Zij kunnen straks wel op het dakterras kijken, maar niet over de omheining die erom heen komt. Het terras, dat gebruikt gaat worden door be woners van Ter Reede, komt op een meter van de balkons van de flat. Eigenaar van de flat l'Escaut heeft de bewo ners beloofd hun balkons groter te maken, als compensa tie voor het verlies aan uitzicht. Ook mogen zij zelf kiezen hoe de balkonafscheiding eruit gaat zien. MIDDELBURG - Het milieucentrum MicMec Walcheren komt geld en mensen te kort. Dat blijkt uit het jaarver slag 2004. De organisatie sluit het jaar af met een tekort van 1500 euro. Door het geldgebrek kan het milieueduca tie- en informatiecentrum minder taken uitvoeren dan ze zichzelf gesteld had. „We kunnen bijvoorbeeld minder basisscholen bereiken dan we onszelf als doel hadden gesteld. De ambitie was om op driekwart van de Wal- cherse basisscholen lesmaterialen te verstrekken of projecten uit te voeren. Nu bereiken we maar de helft van alle basisscholen. Gelukkig krijgen we soms extra sub sidie voor bepaalde projecten. Dat geeft iets meer ruim te", vertelt voorzitter D. Holtkamp van MicMec Walche ren. „Ongeveer zeven jaar geleden kregen we van de drie Walcherse gemeenten één gulden per inwoner subsidie. Dat bedrag is niet jaarlijks verhoogd. In Vlissing'en en Middelburg hebben we wel een keer subsidieverhoging ge kregen. In Veere nooit. Die bijdrage van 45 eurocent per inwoner is nog steeds berekend op de lonen van zeven jaar geleden. Maar onze kosten zijn gestegen. We hebben daarom nu opnieuw een subsidieverhoging aange vraagd." OOST-SOUBURG - Een 42-jarige inwoner uit Oost Sou burg deed gistermiddag aangifte van vernieling van een zwembadje dat in zijn tuin aan de Abeelseweg stond. Het vermoeden bestaat dat het zwembad gisterochtend is lek gestoken. De waarde bedraagt zo'n vierhonderd euro. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Emeritus predikant W. Oosthoek is don derdag in zijn woonplaats West- kapelle overleden. Hij is 95 jaar geworden. Oosthoek was van 1933 tot 1948 dominee in Zoute- lande en van 1948 tot 1975 in Westkapelle. Oosthoek is in 1909 in Vrijen ban, tegenwoordig Delft, gebo ren. In 1933 werd hij predikant in Zoutelande, waar hij in de oorlog in de problemen kwam toen hij een bordje met de tekst: 'Alle rassen welkom' aan de pas torie bevestigde. Hij kwam weg met een boete. Drie jaar na de bevrijding stapte hij over naar Westkapelle waar hij meehielp aan de wederopbouw van het dorp. Oosthoek kwam regelma tig in conflict met de kerken raad omdat hij mensen die niét meer naar de kerk gingen, over al bij bleef betrekken. De emeri tus predikant wordt dinsdag be graven. NIEUWERKERK - In de kerk- ring van Nieuwerkerk wordt vandaag vanaf 9.00 uur een rom melmarkt gehouden. De organisatie is in handen van de protestantse gemeente. Voor de kinderen is er een zweefmo len en een springkussen. Om half drie geven leerlingen van Sportschool Geelhoed onder lei ding van Leen Moerland een ju do- en jiu jitsu demonstratie. De actiedag wordt rond half vier af gesloten met een concert van de plaatselijke fanfare Oefening Uitspanning. (Advertentie) met een nieuwe Marcus-passie onder de naam Een gat in het dak. Van zijn hand verscheen verder een bundel cursiefjes Met Bach in het bubbelbad. Ook werkte hij als dirigent, pianist en organist mee aan veel cd-op- Mar van der Veer componeert vele muziekstukken. archieffoto Marijke Folkertsma Onze lezers zoeken uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobIrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland, De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. het alfabet van Zeeland WGGGNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 81