wereldvrouwen gered Omvang formatie op het spel Twaalfde editie Kunstschouw van start M- VERSCHOORE Juridisch gevecht over gekapte eik duurt voort iinisterie komt alsnog over de brug met subsidie ramt ntaarnpaal m WWW.VERHUIS.INFO I i „verkoop! j 21 juni T] Jfe mi hw.familievermaak.nl I "Die uitleg ///A hadden we echt nodig!" Lerarenopleiding trekt scholieren Auto gestolen in Bruinisse Protest tegen verbod naakt zonnen Lezing dominee Carel ter Linden Te laat a* 0113-315649 BieSpzc-nl Js3ti4460AA Goes EjlSdm-Zseland: 0113-315520; J, Vlaanderen: 0114-372770; 5,1:020-4562500. lerdag 18 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland [RIKZEE - Het project we- jltrouwen van het Leger des iinZierikz.ee is gered. Mi- j-trDe Geus van Sociale Za- jj is bereid alsnog ruim yjO euro subsidie te ver- Wen, mits het Leger des liet projectplan aanpast, juni trok de minister de in omdat het Leger des weigerde twee deelnemen- Boslima's in dienst te nemen. project is te mooi om te la- schieten", verklaart een ■ordvoerder van het ministe- ideommezwaai. project wereldvrouwen is integratieproject. Binnen project worden vier allochto- uouwen opgeleid tot activi- tabegeleider. Daarna krij- r de vrouwen een dienstver- ij voor drie jaar bij het Le- s Heils, maar het Leger grt twee van de vier vrou- n dienst te nemen omdat Öfisch zijn. De organisa- seemt uitsluitend christenen ials personeelslid, schoot de minister in het vei lde keelgat en deze trok de sdie in. Onlangs heeft een prek plaatsgevonden tussen minister en het Leger des I, Tijdens dat gesprek is af koken dat het projectplan nilaangepast. Alle vier vrou- j komen in dienst van het tejnshuis op Schouwen-Dui- ud en daar gaat ook het leeu- 1 van de subsidie naar Het Leger des Heils krijgt al- 1 voor de activitei- Gezondheidszorg Zuidwest Ne derland van het Leger des Heils. Hij zegt niet te weten waarom het ministerie eerder weigerde mee te werken. „Dat is een goeie vraag. Er verandert inhoudelijk niets aan het project. Het ver schil is dat een deel van de subsi die niet aan het Leger des Heils wordt uitgekeerd, maar aan het Welzijnshuis." De vier betrokken vrouwen zijn dolgelukkig met de doorbraak. „We hebben het natuurlijk wel even gevierd", vertelt S. Maliqi. „We hadden afgesproken dat we het met zijn vieren zouden doen, of niet. Gelukkig is het goed ge gaan en hebben we nu een baan." Maliqi zegt ondanks al les zin te hebben in het werk. „Dit was heel vervelend, maar daar moet je maar overheen stappen." De oplossing om de vrouwen in dienst te nemen van het Welzijnshuis, is vrij logisch. Het Leger des Heils maakt deel uit van de samenwerkende wel zijnsorganisaties. „Als je op de ze manier kan zorgen dat een goed project kan doorgaan, is dat prima", zegt directeur J. Coumou. Hij stelt wel dat de ze oplossing door hem wordt ge zien als eenmalig. „Het project is aangemeld bij het ministerie voordat het Leger des Heils deel ging uitmaken van het Welzijns huis. In die zin zie ik het als een overgangssituatie. In volgende gevallen zou dit niet meer kun nen, omdat deze oplossing wel capaciteit vraagt van het Wel zijnshuis. Wij zijn geen uitzend organisatie." i en constructief ge ek kan wonderen doen", zegt ie Heer, directeur Welzijn en iT-ANN ALAND - Een twin- jarige automobilist uit de ge- snle Tbolen is donderdaga- iin beschonken toestand te- een lantaarnpaal in de ndstraat in Sint-Annaland .den. kwam uit de richting van Havenplein toen hij de con- k over het stuur verloor, te- de stoeprand reed en na een prectie de lantaarnpaal ode. Die werd geheel ver- en ook de auto raakte beschadigd. De man jigeen rijverbod van vijf uur Genodigden praten bij tijdens de opening van de Kunstschouw bij de paiingrokerij in Burghsluis. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq BURGHSLUIS - Onder het toe ziend oog van heel kunstmin nend Schouwen-Duiveland, twee schapen en een af en aan vliegend ouderpaar zwaluwen is gistermiddag de twaalfde editie van de kunstschouw Wester- schouwen van start gegaan. Plaats van handeling was deze keer de palingrokerij in Burgh sluis. Voorzitter J. Beijsens van de Kunstschouw klonk somber in zijn welkomstwoord. „Oud-wet houder Van der Wouden zei twee jaar geleden dat de Kunst schouw moest vernieuwen. Vo rig jaar herhaalde wethouder Renden deze boodschap. We heb ben nu de taak om wethouder Renden ervan te overtuigen hoe goed de Kunstschouw is. Want in de beginperiode kregen we vijftienduizend euro en dat is nog steeds hetzelfde bedrag, zij het dat het in de laatste twee jaar is verhoogd met de infla tie." Tussen de regels door maakt de voorzitter duidelijk dat de Kunstschouw de subsidie bitterhard nodig heeft. Renden (als belangstellende aan wezig) gaat morgen langs de ver schillende locaties om te kijken. „En dan zal ik wel zien of er in middels vernieuwd is. Dat is ge woon nodig, want het is niet leuk om een tuin binnen te lo pen en exact hetzelfde te zien als vorig jaar. Ik heb inmiddels begrepen dat er inderdaad veel vernieuwd is." Over de subsidie in de komende jaren geeft Renden alvast een signaal af. „Ik durf wel te zeg gen dat de Kunstschouw een eve nement is dat zichzelf verdient. Als er veel kunstwerken ver kocht worden - en dat gebeurt, gelet op de rode stickertjes - mag het wat mij betreft resulte ren in een bijdrage van de deel nemers aan de Kunstschouw. Waarom moet een dergelijk eve nement altijd van de overheid af hankelijk zijn?" Deelnemers aan de Kunstschouw dragen tot nu toe niets af aan de organisa tie. Ze betalen wel een vast be drag om mee te mogen doen. Daarvan wordt onder meer de catalogus bekostigd. De Kunstschouw loopt nog tot en met 26 juni. Op ruim dertig locaties in de Westhoek etaleren kunstenaars hun werk. De loca ties zijn geopend op maandag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag vanaf 12.00 uur. De catalogus met de route beschrijving is verkrijgbaar bij de VW. Advertentie verhuizen? (Advertentie) Als gemeente maximaal diensten uitbesteedt, kan ze 190 banen schrappen r vrijdag 17 juni .zaterdag 18 juni J gesloten in voorbereiding op de dinsdag ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG Verzamclgoed van 10.00 - 16.00 uur. Overige kijkdagen: Ma. van 10.00 - 18.00 uur Di. van 10.00- 12.00 uur Herengracht 74,4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 veilinghuis.nl (Advertentie) ■iwimp I Zondag 19 juni: I Zomermarkt in ToverSluis, Sluis door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ambtelijke or ganisatie van Schouwen-Duive land kan het volgens het bureau Berenschot met 190 formatie plaatsen minder af. Daarbij gaat het om het maximaal aan tal taken dat de gemeente zou kunnen uitbesteden. De grote vraag is echter of die werkwijze niet duurder en minder efficiënt is, aldus secretaris J. de Vos. Berenschot voert in opdracht van de gemeente een zogeheten benchmarkonderzoek uit. Daar bij wordt aan de hand van een standaardvragenlijst bekeken hoe de gemeente werkt en met hoeveel ambtenaren dat ge beurt. Vergelijking Centraal staat een vergelijking met het uitbestedingsbeleid van andere Nederlandse gemeenten. Aan de hand daarvan consta teert Berenschot dat Schou wen-Duiveland 190 arbeids plaatsen zou kunnen schrappen, indien maximaal wordt uitbe steed, aldus De Vos. Hij bena drukt dat het onderzoek nog niet klaar is. De definitieve re sultaten worden naar verwach ting in augustus bekend. De gemeente Schouwen-Duive land biedt vanaf 1 januari dit jaar 353 arbeidsplaatsen. De Vos: „Wanneer je volgens Beren schot al het mogelijke buiten de deur regelt, hou je hier 163 plaatsen over. Dat betekent dus ook uitbesteding van je groenbe- heer, reinigingsdienst, zelfs de receptie en het archief worden in dat vergelijkend lijstje ge noemd. Maar daarbij wordt vol ledig voorbijgegaan aan kwali teitseisen, effciëncy en óf het wel goedkoper is om anderen voor dat werk in te huren dan het zelf te doen. Deze cijfers van Berenschot geven inzicht in de verschillen tussen Schou wen-Duiveland en andere gemeenten. Maar waarom dat verschil bestaat, dat wordt niet verklaard. Wij hebben bij voorbeeld eigen havens, een groot grondgebied, we zijn een recreatiegemeente. Dat soort as pecten vergt gewoon extra men sen. Of dat ook zo moet blijven, dat is nu typisch iets wat de kemtakendiscussie -in 2006, wanneer de bezuinigingsronde achter de rug is- moet gaan uit wijzen." De vragenlijst van Berenschot is voor J. Hoeijmakers uit Zonne- maire, docent procestechnologie aan de Hogeschool Zeeland, aan leiding om andermaal kritiek te spuien op het personeelsbeleid van Schouwen-Duiveland. Hij beroept zich op recente cijfers van het ministerie van Binnen landse Zaken, waaruit blijkt dat een vergelijkbare gemeente het af kan met gemiddeld 245 amb tenaren. Wanneer dat wordt af gezet tegen de huidige 353 met een doorsnee jaarsalaris van 37.000 euro, redeneert Hoeijma kers, dan kan de gemeente heel wat kosten besparen door te snij den in eigen vlees. „Maar nee, wat doen ze, er wor den dorpshuizen verkocht en de huurprijzen gaan met zeventig procent omhoog. Onvoorstel baar!" Hoeijmakers constateert even eens opzienbarende verschillen met het 'vergeten' benchmarkon derzoek van Berenschot uit 2002. Het valt hem vooral op (Advertentie) 'EK°OP: 7 LUXE STADSAPPARTEMENTEN 'ngel' Grote Markt te Goes :T °P 18 juni of 2 juli 2005 H.OO tot 14.00 uur naar: -•ii Mythe. Bleekveld 1, Goes. 10113) 251000 of (0113) 271977. (Advertentie) Zie de deze krant. 1111\ DELTA IIIL-l DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. TERNEUZEN - Vijf havisten en vwo'ers uit Zeeuws-Vlaanderen hebben interesse om vanaf septem ber in de eigen regio te beginnen aan een lerarenoplei ding. Zes toekomstige docenten en docentes twijfelen nog. Voor Zeeuws-Vlaamse scholieren die nu hun havo- of vwo-diploma halen, begint na de zomer het project Op leiden in de school van de vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet onderwijs, het ROC Westerschelde en de lerarenopleiding van Fontys Hogescholen in Tilburg. Om het lerarentekort te bestrijden en te voorkomen dat jonge ren wegtrekken uit de provincie om elders te studeren, kunnen scholieren drie dagen per week op een Zeeuws-Vlaamse school de lerarenopleiding volgen. Twee dagen zijn ze in Tilburg. De doelstelling is om jaarlijks twintig nieuwe onderwijskrachten af te leveren. De stu denten worden op hun werkplek begeleid door een vakdo cent. „In feite komt het grotendeels neer op leren in de praktijk. Het kan zijn dat een student al na enkele maan den voor de klas staat. Een ander doet daar bijvoorbeeld twee jaar over", legt wiskundedocente A. Lievaart van het Zeldenrust Steelant College uit. Het project is uniek in Nederland. BRUINISSE - In Bruinisse is vrijdagnacht een zilverkleu rige Mercedes-Benz gestolen. De auto, met Duits kente ken, stond geparkeerd aan de Hoogerwerfsweg. De dief stal is gepleegd tussen twee uur 's nachts en half negen 's ochtends. De waarde van de auto (type ML 270 CDI) be draagt enkele tienduizenden euro's. NEELTJE JANS - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) protesteert tegen het verbod op naaktrecreatie op het strand van Neeltje Jans. De belangenvereniging vraagt de gemeente Veere om het verbod op te heffen. Aanleiding voor het verzoek zijn een aantal borden die on langs op het strand zijn neergezet. Tot verbazing van de naturisten, want die komen al een kleine twintig jaar op het kilometerslange strand van het voormalige werkei- land. De naturistenfederatie en de gemeente Veere ver schillen van inzicht Over de juridische vraag of naaktre creatie overal mag tenzij het verboden is, óf dat het niet mag tenzij het is toegestaan. Veere hanteert dat laatste ar gument. De gemeente heeft drie plaatsen aangewezen waar recreanten uit de kleren mogen gaan. Op andere plaatsen is het verboden. Dat laatste betwist de naturis tenfederatie. „In de wet staat inderdaad duidelijk dat ge meenten het recht hebben om plaatsen aan te wijzen voor naaktrecreatie. Uit het wetsartikel valt echter ook op te maken dat naaktrecreatie is toegestaan op plaatsen die hiervoor geschikt zijn." dat het aantal formatieplaatsen sindsdien met vijftien is ge groeid. Volgens secretaris De Vos staat de gemeente echter nog steeds een terughoudend wervingsbe leid voor. In het kader van de re organisatie rond de eeuwwisse ling werden dertig banen ge schrapt. Die operatie is in 2003 afgerond. Het natuurlijk ver loop bij de gemeente bedraagt op jaarbasis zo'n zeven procent. In eerste instantie wordt geke ken of een vacature intern kan worden opgevuld. Pas wanneer dat niet lukt, aldus De Vos, wor den nieuwe mensen aangetrok ken. Meer waarde Een vergelijking tussen de on derzoeken van 2002 en 2005 gaat absoluut mank, zegt De Vos. „De methodiek was toen veel minder nauwkeurig en werd op een volstrekt andere wijze ingevuld. In 2002 ging het om wat globale uitkomsten. Wat dat betreft hecht ik veel meer waarde aan het huidige onder zoek." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De ju ridische strijd rond een onlangs gerooide oude eik in Burgh- Haamstede duurt voort. Inzet is de vraag of de monumentale boom al dan niet illegaal gekapt is. Tegenstander van de kap M. Jongerius vindt van niet en zet nu in op aanplant van een nieuwe boom. Het gevecht kan nog wel enige tijd in beslag nemen. „Want wij gaan in ieder geval bij de recht bank in beroep tegen de beslis sing van de gemeente Schou wen-Duiveland", verklaart raadsman R. Magieisen namens Jongerius. Magielsen wil aantonen dat de eik illegaal gekapt is. Plet echt paar Jongerius wil liefst eenzelf de boom, van eenzelfde omvang terug op dezelfde plaats. Of dat haalbaar is, zegt Magielsen op dit moment nog niet te kunnen zeggen. De twee betrokken partijen bu ren) staan lijnrecht tegenover el kaar. De familie Prins - in op dracht van wie de eik gekapt is omdat deze de bouw van een wo ning in de weg zou staan - zegt volledig in haar recht te staan. De familie kreeg van de gemeen te Schouwen-Duiveland een kapvergunning voor de boom. Buurman Jongerius tekende daartegen bezwaar aan. Hij achtte het kappen van de boom volstrekt onnodig en ongewenst. Het bezwaarschrift van Jonge rius werd op advies van de com missie bezwaarschriften door het college van burgemeester en wethouders ongegrond ver klaard. Hetgeen voor de familie Prins reden was opdracht voor de kap te geven. Volgens de raadsman van Jonge rius, Magielsen, geldt echter een periode van zes weken waarin zijn cliënt in beroep kan gaan te gen de uitspraak van de commis sie en loopt in die zes weken de schorsende werking gewoon door. Vrij vertaald: de boom had niet gekapt mogen worden terwijl de juridische strijd nog niet gestreden was. BURGH - Dominee Carel ter Linden komt op vrijdag 24 juni naar de Hervormde kerk in Burgh. De emeritus predikant houdt een lezing met als titel 'De verbeelde God'. Ter Linden gelooft in een door mensen verbeelde God en in een bijbel waarin prachtige verha len staan die je moet leren be grijpen. Als predikant van de Haagse Kloosterkerk heeft hij tal van cursussen gegeven over de beeldende taal in bijbelse ver halen. Ter Linden is bekend ge worden als voorganger bij het huwelijk tussen prinses Maxima en prins Willem-Alexander. De lezing begint om 19.30 uur. zeeuwse almanak Ze woont weliswaar al haar 25 lentes in Terneuzen, haar roots liggen in Zuid-Afrika, En ze is trots op het land van haar voorouders. Haar gevoel van rechtscha penheid en de wil te vechten voor ieders vrijheid is van hen aflcomstig, zo weet ze ze ker. Ze was daarom deze week, na het zien van het ontbijtjour- naal, een beetje teneergesla- gen. „Ik wist helemaal niet dat Nelson Mandela woens dag een toespraak had gehou den op het Leidseplein in Am sterdam. Ik had er zo graag bij willen zijn!" Een vriendin hielp haar uil de droom: „Schat, dat was de terugblik van het journaal. Mandela was hier woensdag vijftien jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 79