Politiek tegen massale sloop West PZC Stoom afblazen in de multiculti-groep Echtpaar verhuist uit angst voor jeugd r r u b 13 oese fracties vrezen dat huurders met kleine beurs in de knel komen lansfestival in leinkenszand LAZET 25 40»/»KOKnNG DIS THAT Lerarenopleiding trekt scholieren MicMec komt geld tekort Terneuzenaar bedenkt fietsroute Opblaasbaar zwembad lekgestoken Feest in Nisse kent weer een vol programma Rondleidingen in Slot Ostende A zaterdag 18 juni 2005 ^Frank Balkenende 0 In Goes-West mogen u te veel naoorlogse wonin- g, tegen de vlakte. Het gros U je Goese raadsfracties dat te veel goedkope huur verdwijnen als het van de Regio- ,|fWoningbouwvereniging Sa- (RWS) werkelijk- wordt. Fracties denken dat met een klein inkomen (deknel komen. Lel de RWS huurders die bewonen die op nomina- sloop staan andere wo- zal aanbieden, bestaat Urees dat mensen met een Linkomen de hogere huur kunnen betalen. „Een ^-gebouwde woning heeft al- ij een hogere huurprijs dan 1 jaren-vijftigwoninkje. Het Ju al moeilijk voor starters en •en een betaalbare huurwo- te vinden in Goes. De gillijst is lang en minimumin- j,ens hebben bijna geen kans de huurmarkt", zegt PvdA'er de Kaart, die een aantal 'ka- üeristieke' straten wil behou- a.zoals de Trompstraat, maar i de Evertsenstraat die op de sunatie voor sloop staat. Kaart zegt dat steeds meer Malbare huurhuizen verdwij- tHij wijst op de opknapbeur- HNKENSZAND - De Stenge Heinkenszand staat zaterdag ijuiii in het teken van Glorifi- i, een festival met muziek idans. (festival begint om 14.00 uur iduui't tot 4.00 uur 's nachts, fïiziekstijlen op de party zijn: écore, groove, house, hardco- hardstyle, jump, trance, tech- lenoldschool. Advertentie) in koopjeöf kiest u voor veiligheid en kwaliteit? www.evecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 O Advertentie (OZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.Ni> - Tel. 0113-33j (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag gedurende de openingstij den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Poslbus31 4160 AA goes Jel: 0113-315670 fax:0113-315669 B-mail; redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) |lngrid Huibers Weke van der Jagt ;Bob Paarde kam Koen de Vries (sport) tomen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 totbus 31 ^60 AA GOES Jel: (0113)315500 3*: (0113)315669 .toiail: redactie@pzc.nl internet Vww.p2c,nl toiail: web@pzc.nl ten van de Schumanstede en de Bechstede in de Goese Polder, waar de RWS een deel van de ge renoveerde woningen heeft ver kocht om het opfrispla.fi van de wijk te bekostigen. „Daarom moeten we zuinig zijn op de huurwoningen in West, want daar wonen veel mensen met een laag inkomen." GroenLinks, SGP/ChristenUnie en de WD zitten op dezelfde lijn als de PvdA. Het CDA vindt het zinloos huizen te laten staan die aan sloop toe zijn, zegt J. van den Hondel. Ook fractie voorzitter A. van der Reest van de SGP/CU erkent dat veel huurhuizen in West klein, on comfortabel en verouderd zijn. Dat is de reden waarom de RWS in tientallen huizen niet meer wil investeren, zoals duplexwo- ningen en portiekflats in en rond de J. P. Coenstraat en bij voorbeeld de Evertsenstraat. Juist in die laatste straat is veel verzet tegen de sloopplannen. Van der Reest vindt dat de ge meente huurders die moeten ver huizen op de een of andere ma nier moet steunen om de huur prijs acceptabel te houden. „We moeten als raad eens open met elkaar praten wat we als ge meente kunnen bijdragen." De RWS wil eerst woningen bou wen en dan pas slopen, zodat huurders binnen de wijk kun nen migreren, Directeur M. Sas zegt dat de huurprijs van de nieuwe huizen hoger zal liggen. „Dat is onver mijdelijk, maar de huurder krijgt er ook veel meer woning voor terug." Sas vindt dat de po litiek moet leren omgaan met het feit dat sociale huurwonin gen van na de oorlog een keer aan hun eind zijn. „Als je veel geld stopt in renovatie, moet dat ook financieel verantwoord zijn. In een aantal straten is dat niet het geval. Ik kan dus niet garanderen dat de RWS bijvoor beeld de Evertsenstraat niet sloopt." Vernieuwing is ook no dig gezien de groeiende vraag naar seniorenwoningen. Voor die doelgroep is in de vergrijsde wijk bijna niks te vinden. Sas wijst erop dat de eerste wonin gen - duplexwoningen en por tiekflats - pas over vijf jaar te gen de vlakte gaat. „Er is vol doende tijd om met bewoners en raadsleden hierover van gedach ten te wisselen. Ik wil eerst ho ren wat bewoners willen, want nogal wat woningen zitten in de gevarenzone. We hebben een en- quete uitgezet om behoeften te peilen. Als we de resultaten bin nen hebben, gaan we met bewo ners praten." De Thoolse multiculturele vrouwengroep (vlnr): Aziza Eskanderova, Petra van Nes (begeleider), Sjanie Dekkers, Santé I mien Mallegrom. door Frank Balkenende SINT-MAARTENSDIJK - Gezellig klet sen en samen ontspanningsoefeningen doen. De multiculturele vrouwengroep op Tholen heeft baat bij die combinatie. De Afghaanse Aziza Eskanderova is een stuk stress kwijt, zegt ze. „Ik lach veel meer en durf sneller contact te ma ken met Nederlanders." Het idee is geboren in het maatschappe lijk werk. Lian Oostdijk van de Stich ting Maatschappelijk Werk in de Ooster- schelderegio (SMWO) signaleerde als begeleider van een groep vluchtelingen dat veel allochtone vrouwen in een so ciaal isolement zitten. Ze zijn vaak al leen, spreken de taal slecht en leggen daardoor moeilijk contact. „Een aantal wordt depressief en krijgt door spannin gen allerlei klachten." Lian bedacht een mix van gezelligheid, integratie en lichamelijke ontspanning. Voor het laatste werd een reeks ontspan ningsoefeningen van Emergis geleend en in het concept gebracht. „Het moest een uitje zijn, leuke gesprekken opleve ren en. tegelijk de spanning bij vrouwen eraf halen. Zo kwam ik op de multicul turele vrouwengroep." Op zoek naar de doelgroep nam SMWO een naaigroepje, dat inmiddels niet meer bestaat, als springplank. „De vraag is natuurlijk hoe je sociaal geïso leerde vrouwen vindt. Via de groep kon ik vrouwen bereiken en het maatschap pelijk werk onder de aandacht brengen. In het naaigroepje ontmoette ik Aziza, die nu bij deze groep zit." Ook Nederlandse vrouwen doen mee, zodat culturen bij elkaar worden ge bracht en begrip wordt gekweekt. „De integratiegedachte is er van lieverlee in gekomen", vult begeleider Petra van Nes aan. De groep telt tien vrouwen, van wie er zes altijd present zijn. Volgende week is de afscheidsbijeenkomst. Dan hebben ze er tien sessies op zitten. Petra: „Er is telkens een gespreksthema. Dat hebben we qua moeilijkheidsgraad voorzichtig opgebouwd. We begonnen bijvoorbeeld met eetgewoonten, opvoeding, taal en uitdrukkingen, om terecht te komen bij ingewikkeldere onderwerpen zoals ge loof, politiek en integratie." De ontmoetingen beperken zich niet tot gebabbel, er is ook fysiek contact. De vrouwen voerden de ontspanningsoefe ningen, gericht op het lichaam in ba lans brengen, als duo uit. Aanraken en loslaten. Het effect wordt ook daadwer kelijk gemeten. De deelnemers moeten op een tekening van een vrouwen lichaam elke keer in kleuren aangeven waar en hoeveel spanning en pijn er zit. Petra: „Het is letterlijk een meetinstru ment." De Afghaanse Aziza voelt zich kiplek ker in de groep. Zes jaar terug vluchtte ze met haar gezin voor de Taliban. Ze belandde in Sint-Maartensdijk. Haar man had de Nederlandse taal snel on der de knie, zij raakte achterop. Door die taalachterstand maakte ze moeilijk contact met andere mensen en haar zelf bewustzijn kreeg een knauw. Boven dien miste ze haar familie en vrienden. Ze zat thuis te kniezen. „Ik was een beetje somber, lachte niet vaak." Na negen bijeenkomsten is Aziza het la chebekje van de groep. „Dit project is goed voor mij. Ik kan praten en lachen, durf nu wel contact te maken." Dat geldt ook voor Santa Kanagasabi uit Sri Lanka, die al elf jaar in Oud Vos- semeer woont en inmiddels de Neder landse nationaliteit heeft, maar wor stelt met de taal. Ze legt door haar be scheiden karakter moeilijk contact. „Vroeger moest ik de kinderen verzor gen, daarna ging ik werken, maar nu ben ik werkloos en zit ik veel alleen Lian Oostdijk (begeleider) en Jaco- foto Willem Mieras thuis. Mijn man en ik spreken onder el kaar Tamils, de kinderen Nederlands. Ik heb gemerkt dat integratie begint met beheersing van het Nederlands." De groep kan haar heimwee - grote zucht - niet wegnemen, wel haar zinnen even verzetten. „Het is leuk en ik leer er ook wat van." Autochtone inbreng is er van moeder Ja- comien Mallegrom en dochter Sjanie Dekkers uit Tholen-stad. Jacomien blaast stoom af in de groep. Ze heeft een vervelende tijd in de relationele sfeer achter de rug. Dochter Sjanie doet mee uit gezelligheid en solidariteit. Haar kijk op buitenlanders is veran derd. „Ik heb door de gesprekken meer be grip voor hun problemen gekregen." Voor Jacomien is de groep een steun in de rug. Helaas is volgende week de laat ste bijeenkomst. Misschien houden ze hun vriendinnenclubje in stand. Daar gaan ze nog met elkaar over praten. SMWO wil het project na de zomer op Schouwen-Duiveland aanbieden. De Lichtboei, het sociaal-cultureel werk van het Leger des Heils in Zierite.ee, heeft interesse in samenwerking. Tho len - een SMWO-subteam van Schou wen-Duiveland - moet het voorlopig zonder multiculturele vrouwengroep stellen. De maatschappelijk werkers kunnen zich niet in tweeën delen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissings echtpaar Jan Schepens en Wil Kuypens vlucht weg uit hun flat de Harlekijn aan de Bonedij- kestraat. De twee verhuizen naar Middelburg, omdat ze bang zijn voor jongeren die voor de ingang van hun flat hangen. „We worden bedreigd", zeggen ze. „Ze maken bewegingen dat ze binnenkort mijn keel door zullen snijden, dan mag je toch van bedreiging spreken." De jon geren vergallen hun woonple- zier. „We zijn bang in ons eigen huis." Medebewoonsters Kathy van Elburg blijft er wonen, want zij wil zich niet door 'jon- gerenbendes laten verjagen'. Het echtpaar, dat in een scoot- mobiel rijdt, zegt dat meer bewo- (Advertentie) ONZE KIDS-COLLECTIE O.A. UIVERWOODS Sc GAASTRA BARBARA FARBER Sc TOMMY HtUIGFR TIMBER! AND bij aankoop van 2 kl<-<»ng feeling home Iy Langstraat 11-13, Zoutelandc Tel. (0118) 566003 Ook zondags open Gratis parkeren ners zich onveilig voelen. „Dat gebeurt vanzelf als je ziet dat jongens dingen vernielen; een auto was laatst volgespuwd, er wordt met ijzeren staven gesme ten en ze lopen rond in onze hal, waar ze niets te zoeken heb ben." De maat was vol toen de jongeren 'er lol in kregen om op het plat dak te klimmen boven de Lidl en door de ramen naar binnen te kijken'. Wil vervolgt: „Niemand begreep waarom alle intercoms telkens kapot waren. Tot ik een jongen met een schroevendraaier zag peuteren in de intercom. De twee wonen in het woonzorg gedeelte van de Harlekijn. „Ik ben zwaar hartpatiënt en mag me niet te druk maken. Maar ik doe niet anders de laatste tijd. Ik slaap niet meer en ben van slag", merkt Wil op. Jan durft 's avonds niet meer naar buiten om te biljarten. „Ik ben echt niet de enige. We worden geter roriseerd. De jongeren voelen dat we niet tegen hen opkun nen." Volgens hen is het pleintje bij de Harlekijn een ideale hang plek omdat in de kelder van de flat het jongerencentrum de Walk-Inn is gevestigd. „Auto's stoppen aan de overkant en zak jes gaan razendsnel van hand tot hand", beweren ze. Drie jongeren, van 16, 17 en 18 jaar voetballen voor de Walk-Inn. Ze zeggen van niets te weten. „We praten gewoon met de mensen uit de flat. We klimmen echt alleen maar op het dak als we de bal erop heb ben geschoten." Ze zeggen niemand te pesten of rotzooi uit te halen. „We gaan gewoon graag naar de Walk-Inn. Het enige nadeel is dat de Walk-Inn niet vaker open is. Het is mijn tweede huis", zegt een van hen. „Nou ja, het is een soort uitlaatklep." Verrast Jongerenwerker Majid is ver rast door het verhaal van de be woners. „Ik probeer juist een goede band met de bewoners te houden. Elke maandag zijn hier activiteiten voor de bewoners, met de bedoeling om met elkaar te praten." Hij zegt deze geluiden nog niet TERNEUZEN - Vijf havisten en vwo'ers uit Zeeuws-Vlaanderen hebben interesse om vanaf septem ber in de eigen regio te beginnen aan een lerarenoplei ding. Zes toekomstige docenten en docentes twijfelen nog. Voor Zeeuws-Vlaamse scholieren die nu hun havo- of vwo-diploma halen, begint na de zomer het project Op leiden in de school van de vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voortgezet onderwijs, het ROC Westerschelde en de lerarenopleiding van Fontys Hogescholen in Tilburg. Om het lerarentekort te bestrijden en te voorkomen dat jonge ren wegtrekken uit de provincie om elders te studeren, kunnen scholieren drie dagen per week op een Zeeuws-Vlaamse school de lerarenopleiding volgen. Twee dagen zijn ze in Tilburg. De studenten worden op hun werkplek begeleid door een vakdocent. „In feite komt het grotendeels neer op leren in cle praktijk. Het kan zijn dat een student al na enkele maanden voor de klas staat. Een ander doet daar wellicht twee jaar over", legt wiskunde docente A. Lievaart van het Zeldenrust Steelant College uit. Het project is uniek in Nederland. MIDDELBURG - Het milieucentrum MicMec Walcheren komt geld tekort. Dat blijkt uit het jaarverslag 2004. De organisatie sluit het jaar af met een tekort van 1500 euro. Door het geldgebrek kan het milieueducatie- en informa tiecentrum minder taken uitvoeren dan ze zichzelf ge steld had. „We kunnen bijvoorbeeld minder basisscholen bereiken dan we onszelf als doel hadden gesteld. De ambi tie was om op driekwart van de Walcherse basisscholen lesmaterialen te verstrekken of projecten uit te voeren. Nu bereiken we maar de helft van alle basisscholen", ver telt voorzitter D. Holtkamp van MicMec Walcheren. „On geveer zeven jaar geleden kregen we van de drie Walcher se gemeenten één gulden per inwoner subsidie. Dat be drag is niet. jaarlijks verhoogd. Maar onze kosten zijn ge stegen. We hebben daarom nu opnieuw een subsidieverho ging aangevraagd." TERNEUZEN - Ondernemer F. Jansen uit Terneuzen ont werpt een fietsroute langs gebouwen in zijn stad. „We hebben hier gebouwen waarvoor architecten uit het bui tenland naar Terneuzen komen. Ze zeggen altijd dat wan neer je Zierikzee of Goes binnenloopt, de eerste de beste straat al meer historie heeft dan Terneuzen. Dat is mis schien wel zo, maar deze stad heeft echt wel wat te bie den." Jansen noemt een aantal voorbeelden: „Het gebouw van Zeeland Seaports, Waterfront, het gebouw van Rijks waterstaat, het bushokje bij de Westerscheldetunnel... Er is genoeg te zien. Wij doen nu onderzoek naar de gebou wen. Hoe ziet de historie eruit, wie heeft het ontworpen en gebouwd, wanneer en wat is de functie." Wanneer Jan sen alles in kaart heeft gebracht, gaat hij ermee naar de VW. Die kan er dan een fietsroute van maken. OOST-SOUBURG - Een 42-jarige inwoner uit Oost Sou burg deed gistermiddag aangifte van vernieling van een zwembadje dat in zijn tuin aan de Abeelseweg stond. Het vermoeden bestaat dat het zwembad gisterochtend is lek gestoken. De waarde bedraagt zo'n vierhonderd euro. NISSE - In Nisse vinden van daag voor de 26ste keer de tradi tionele schaapscheerdersfeesten plaats. Het feest wordt om 10.00 uur ge opend door burgemeester J. Ge- lok van Borsele en Gedeputeer de A. Poppelaars. Direct daarna krijgen de schapen hun scheer beurt op de Kasteelweide. Tot 17.00 uur kunnen bezoekers zich tevens vermaken met een ambachtenmarkt, diverse de monstraties, de keuring van trekpaarden, muziekuitvoerin gen en natuurlijk het ringste ken. Op het dorpsplein vechten jongeren uit verschillende ker nen van de gemeente Borsele hun sozen-battle uit. 's Avonds vanaf negen uur is er een groot dansfeest in de tent op het dorps plein. GOES - In het voormalige Slot Ostende in Goes worden van donderdag 30 juni tot en met zondag 3 juli elke dag van 13.00 tot 14.00 uur rondleidingen ge houden. Stadsarchivaris F. de Klerk leidt de excursies. Slot Ostende heeft gestaan aan de Singel straat, op de plek waar Grieks restaurant Rhodos is gevestigd. Een stuk van de toren en een aantal ornamenten van het slot zijn bewaard gebleven. De rondleidingen maken deel uit van de zoektocht naar Jaco- ba van Beieren die begin dit jaar is begonnen. Aanmelden voor de excursies kan via 0113-249878 of via w.van.meegen@goes.nl. Advertentie 1 zoekt Onze lezers zoeken L technisch 1 alent? uw vacature! i eerder te hebben gehoord. „En als er onrust op straat, is, dan bel ik de politie. Ik heb dat nog nooit hoeven te doen." Hij zegt dat een aantal jongeren een tijd geleden een verbod voor het leven heeft gekregen. „Die mogen nooit meer de Walk-Inn in. Als die op het schoolpleintje hangen, kan ik niets doen, dat valt buiten mijn verantwoorde lijkheid." Politie Majid heeft het idee dat enkele bewoners zich door angst laten regeren. „Het is wel treurig dat het zover is gekomen. Maar er worden dan misschien ook din gen bijgehaald, die niet waar zijn of die anders bedoeld zijn." De bewoners hebben een aantal keren de politie gebeld 'omdat zij zich bedreigd voelden. De Vlissingse politie hanteert voor enkele jongeren een samenscho lingsverbod. Als die samen zijn, treedt de politie op. In de laatste anderhalve maand trof de poli tie twee keer jongeren uit de be wuste groep aan voor de Walk-Inn. 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 75