asten omhoog voor bouw school 8C Stress voorbij door zeventien slagbomen en een verkeerslicht Puzzelen voor Afrika I VERSCHOORE och subsidie project Wereldvrouwen "Die uitleg hadden we echt nodig!" Emeritus predikant Oosthoek overleden fcW van Borsele willen ozb jaarlijks met een procent laten stijgen uit verkoop! 21 juni Protest tegen verbod naakt zonnen Extra vergadering over bouwput Auto gestolen in Bruinisse WWW.VERHUIS.INFO Te laat 0113-315649 Bactie@pzc.nl ®3li 4460 AA Goes ^^Mkfden-Zeeland: 0113-315520; ...Vlaanderen: 0114-372770; Jat 020-4562500. jerdag 18 juni 2005 Op de originele wijze op I Kodak Fotopapier! Alleen bij... editie Bevelanden-Tholen (ftobPaardekam KKENSZAND - Burgemees- en wethouders van de ge- 0Borsele zien zich genood- tornde onroerende zaakbe- ling(ozb) in de jaren 2007 tot Bet 2009 telkens met één pro- itle verhogen. Daarmee wil- ize de bouw van een nieuwe hooi in het dorp Borssele beta- ikoppeling is voor het colle- belangrijk: de ozb om- voor de bouw van de jol en dus nergens anders t, „Natuurlijk vindt hele- ïi! niemand het leuk dat de i omhoog gaat, maar door [concreet te benoemen wat iet die extra opbrengsten •■doen, hopen we het draag- iionder de bevolking te ver eer, legt wethouder M. Ver- (financiën) uit. Ze vreest tdat dat draagvlak alleen in ïiseleaanwezig zal zijn. Daar (dl de school immers ge- üïd „Mensen snappen best uiteindelijk heel de gemeen- r.anprofiteert", zegt ze. heeft de bouw van een nieu- school in Borssele recht- eeks te maken met de situatie (lieuwdorp. De reformatori- eds Kerstenschool in Borsse- rerhuist straks naar het nieu- 1, waarna de openbare ml naar het huidige gebouw ;de Kerstenschool verplaatst nit. Op die manier komt de share school van Borssele op twee kilometer van de ia'oare school in Nieuwdorp iggen en kan één van die als nevenvestiging blijven taan. Daar wordt volgens «meester en wethouders uit- idelijk het hele openbare on- (Advertentie) derwijs in de gemeente beter van. Vermue denkt dat de raad ak koord zal gaan met de stijging van de ozb. Die heeft zelf im mers klip en klaar duidelijk ge maakt dat ze het behoud van on derwijs in elke kern heel belang rijk vindt. Als er straks toch par tijen zijn die geen extra stijging van de ozb willen, maar wel vasthouden aan de bouw van een nieuwe school, moeten die partijen volgens Vermue zelf maar met de dekking daarvoor komen, want het college weet niet meer waar ze het geld van daan moet halen. Volgens de wethouder zijn alle mogelijke bezuinigingen wel doorgevoerd. Dat is vooral vol gens de zogeheten kaasschaaf methode gebeurd. Dus hier en daar een beetje weghalen, zodat de burger er niet al te veel van merkt. Zo wordt bijvoorbeeld bespaard op het inhuren van ex terne deskundigen en de vervan ging van meubilair. Verder is voor nieuw beleid geen ruimte. „Al met al is het een redelijk somber verhaal", vindt de wet houder. „Maar omdat de ozb de afgelopen jaren met niet meer dan het inflatiepercentage is ge stegen, vinden wij de extra ver hoging die we nu voorstellen ac ceptabel." Het is overigens niet allemaal kommer en kwel, want de jaarre kening over 2004 laat zien dat er enkele tonnen over zijn geble ven. Het grootste deel daarvan wordt weggezet voor een mooie re en betere publieksbalie in het gemeentehuis. Die wens is er vol gens Vermue al bijna tien jaar. Overigens zal het er ook nu niet direct van komen, want zelfs met het geld dat er al stond en het bedrag dat er nu nog eens bij komt, is een balie nog niet te betalen. „Maar hij is weer wel een stukje dichterbij gekomen", aldus de wethouder. ZEEUWS VEILINGHUIS jANDAAG KIJKDAG Verzamelgoed van 10.00- 16.00 uur. Overige kijkdagen: Ma, van 10.00 - 18.00 uur Di, van 10.00 - 12.00 uur Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 -650 680 Mm.zeeuwsveilinghuis.nl door Rob Paardekam GOES - Legpuzzels. Nou niet bepaald iets waar je de jeugd van tegenwoordig warm voor krijgt. Toch waag den de leerlingen uit groep 8 van de Goese Holtkamp- school zich er gisteren aan. Om geld in te zamelen voor Missionnews, een hulporganisatie die zich inzet voor diverse projecten in het Afrikaanse land Malawi, hadden ze een heel grote puzzel gemaakt. Elke leer ling ging de afgelopen weken met een stukje van de puzzel op pad om daarmee geld in te zamelen. Giste ren mochten ze één voor één naar voren komen om hun stukje op de juiste plaats te leggen, waarna ze het door hen opgehaalde bedrag bekend moesten maken. De bedragen varieerden van één tot zeventig euro. Toen het laatste stukje was gelegd, en op de puzzel de tekst 'Holtkampschool geeft om Malawi' tevoorschijn was gekomen, bleek dat er zevenhonderd euro was op gehaald. „En het maakt helemaal niet uit of je nou ze ventig euro of maar één euro hebt opgehaald", zei juf Brenda. „Liever één euro van iemand die echt om de mensen in Malawi geeft, dan veel geld van iemand die zegt: 'hier heb je het en verder interesseert het me niet'." Om die woorden kracht bij te zetten, werden de leerlingen met zowel het hoogste als het laagste op gehaalde bedrag allebei in het zonnetje gezet. foto Willem Mieras ('Melita Lantinq BlIKZEE - Het project we duwen van het Leger des Zierikzee is gered. Mi- 'ftDe Geus van Sociale Za- bereid alsnog ruim WO euro subsidie te ver ben, mits het Leger des bet projectplan aanpast. P juni trok de minister de Mie in omdat het Leger des '«eigerde twee deelnemen- aoslima's in dienst te nemen. leen nog geld voor de activitei ten. „Een goed en constructief gesprek kan wonderen doen", zegt H. de Heer, directeur Wel zijn en Gezondheidszorg Zuid west Nederland van het Leger des Heils. Hij zegt niet te weten waarom het ministerie eerder weigerde mee te werken. „Dat is een goeie vraag. Er verandert inhoudelijk niets aan het project. Het ver schil is dat een deel van de subsi die niet aan het Leger des Heils wordt uitgekeerd, maar aan het Welzijnshuis." De vier betrok ken vrouwen zijn dolgelukkig met de doorbraak. „We hebben het natuurlijk wel even ge vierd", vertelt S. Maliqi. „We hadden afgesproken dat we het met zijn vieren zouden doen, of niet. Gelukkig is het goed ge gaan." De oplossing om de vrou wen in dienst te nemen van het Welzijnshuis, is vrij logisch. Het Leger des Heils maakt deel uit van de samenwerkende welzijns organisaties. „Als je op deze ma nier kan zorgen dat een goed project kan doorgaan, is dat pri ma", zegt directeur J. Coumou. Hij stelt wel dat deze oplossing door hem wordt gezien als een malig. „Het project is aange meld bij het ministerie voordat het Leger des Heils deel ging uit maken van het Welzijnshuis. In die zin zie ik het als een over gangssituatie. In volgende geval len zou dit niet meer kunnen, omdat deze oplossing wel capa citeit vraagt van het Welzijns huis. Wij zijn geen uitzendorga nisatie." door Piet Kleemans BRUINISSE - Zeventien slagbo men, een klapbrug, een rolbrug en verkeerslichten. En dat alle maal computergestuurd. De tweede brug bij Bruinisse is een knap stukje techniek. Sluiswachter P. Willemse is en- (Advertentie) vrijdag 17 juni zaterdag 18 juni gesloten in voorbereiding op de dinsdag thousiast. „Het scheelt ons en het wegverkeer een hoop stress." Want het gebeurde - met name in de drukke zomer maanden - niet zelden dat de sluiswachter van dienst allerlei verwensingen naar het hoofd ge slingerd kreeg van zwaar geïrri teerde filerijders. Waarbij je als sluiswachter ook nog eens tus sen twee vuren zit. Het wegver keer wil zo min mogelijk opont houd, maar diezelfde wens leeft bij de watersporters. Sommigen verwachten ook dat het schut ten 24 uur per dag doorgaat en dat is niet het geval. Tijdens de zomermaanden wordt overigens wel tot tien uur 's avonds ge schut. Drukke dagen voor Wil lemse en zijn collega's. „Het kan heel hectisch zijn met het schut ten van zo'n negenhonderd sche pen per dag." Daarbij is alles er op gericht het schutten zo effi ciënt mogelijk te doen verlopen. „We proberen het altijd binnen twaalf a dertien minuten te hou den. Want je wilt het oponthoud voor het wegverkeer zoveel mo gelijk beperken." Met de bouw van de bypass is wat dat betreft de druk van de ketel bij de sluiswachters. Advertentie Te koop: 7 luxe stadsappartementen 'Den Ingel' Grote Markt tf. Goes -gagfi Interesse? Kom op 18 juni of 2 juli 2005 van 11.00 tot 14.00 uur naar: De Mythe, Bleekveld 1, Goes. Info: (0113) 251000 of (0113) 271977. Advertentie DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ECHT GEREGELD. DELTA N.V. NEELTJE JANS - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) protesteert tegen het verbod op naaktrecreatie op het strand van Neeltje Jans. De belangenvereniging vraagt de gemeente Veere om het verbod op te heffen. Aanleiding voor het verzoek zijn een paar borden die on langs op het strand zijn neergezet. Tot verbazing van de naturisten, want die komen al een kleine twintig jaar op het kilometerslange strand van het voormalige werkei- land. De naturistenfederatie en de gemeente Veere verschillen van inzicht over de juridische vraag of naaktrecreatie overal mag tenzij het verboden is, óf dat het niet mag ten zij het is toegestaan. Veere hanteert dat laatste argument. De gemeente heeft drie plaatsen aangewezen waar recre anten uit de kleren mogen gaan. Op andere plaatsen is het verboden. Dat laatste betwist de naturistenfederatie. „In de wet staat inderdaad duidelijk dat gemeenten het recht heb ben om plaatsen aan te wijzen voor naaktrecreatie. Uit het wetsartikel valt echter ook op te maken dat naaktre creatie is toegestaan op plaatsen die hiervoor geschikt zijn." MIDDELBURG - De gemeente Middelburg belegt een extra commissievergadering over de bouwput voor het theater. Op donderdag 30 juni komt de commissie maat schappelijke zaken bijeen om het definitieve rapport van het bureau Toornend en Partners te bespreken. Maar eerst zullen wethouder A. van 't Westeinde en project manager G. Blüm een toelichting geven. Daarna krijgen mensen die hun zegje willen doen, de kans om in te spreken. Wie dat wil, moet zich wel uiterlijk een dag van tevoren aanmelden bij de gemeente (0118-675482 of k.noordhoek@middelburg.nl). Nadat de commissie heeft vergaderd, mogen de inspre kers nog een keer reageren op wat in de vergadering is ge zegd. Een besluit wordt op 30 juni nog niet genomen. Dat gebeurt misschien op 5 september in de raadsvergade ring, tenzij er een speciale raadsvergadering over de bouwput wordt belegd. Die kan nog op 8 juli plaatsvin den, of na de zomervakantie. BRUINISSE - In Bruinisse is vrijdagnacht een zilverkleu rige Mercedes-Benz gestolen. De auto, met Duits kente ken, stond geparkeerd aan de Hoogerwerfsweg. De dief stal is gepleegd tussen twee uur 's nachts en half negen 's ochtends. De waarde van de auto (type ML 270 CDI) bedraagt enke le tienduizenden euro's. „Want het verkeer kan nu ge woon altijd door," Wat ook scheelt is dat bij het schutten niet langer rekening hoeft te worden gehouden met de bussen van streekvervoerder Con- nexxion. „En dat scheelt ook een hoop stress, want tot voor kort zat je steeds op je horloge te kijken of schutten nog kon voor de bus eraan kwam." In de verte nadert een aantal mo torkruisers en ook een zeilboot zet koers richting sluis. Als ze dicht genoeg genaderd zijn, start Willemse de voorbereidin gen van het schutten. Met één druk op de knop wordt het cir cus in werking gezet. De slagbo men voor de brug dalen, het ver keer wordt via matrixborden over de bypass geleid, de brug gaat omhoog zodat de schepen kunnen invaren en het schutten kan beginnen. De handeling die vroeger onmiddellijk een file had doen ontstaan heeft nu al leen als effect dat het verkeer een andere route rijdt. „Echt een geweldig systeem." door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Emeritus predikant W. Oosthoek is don derdag in zijn woonplaats West- kapelle overleden. Hij is 95 jaar geworden. Oosthoek was van 1933 tot 1948 dominee in Zoute- lande en van 1948 tot 1975 in Westkapelle. Oosthoek is in 1909 in Vrijen ban, tegenwoordig Delft, gebo-1 ren. Na zijn studie aan de Rijks universiteit in Utrecht werd hij hulppredikant in Rotterdam. In de winter van 1933 werd hij pre dikant in Zoutelande. Oost- hoeks lijfspreuk in Zoutelande was: 'Gij zijt het zout der aar de.' Daarmee hield hij zijn ge meenteleden voor dat zij een ze gen voor elkaar moesten zijn. Deze boodschap bleef hij uitdra gen. In de oorlogsjaren bracht dit hem in de problemen. De pas torie stond tussen twee cafés die voorzien waren van het bordje: 'Voor joden verboden'. Oost hoek maakte toen een bordje met de tekst: 'Alle rassen wel kom'. Hij werd opgepakt en zou naar Vught getransporteerd wor den, maar kwam uiteindelijk weg met een boete. Drie jaar na de bevrijding stap te de dominee over naar Westka pelle waar hij meehielp aan de wederopbouw van het dorp. De nieuwe kerk doopte hij tot Mo- riakerk. De dominee kwam regelmatig in conflict met de kerkeraad. Dat was omdat hij mensen die niet meer (regelmatig) naar de kerk gingen, overal bij bleef betrek ken. Trouwe kerkbezoekers en de kerkeraad waren het daar mee oneens. Oosthoek zei daar zelf over: „Maar iedereen is toch geroepen door Christus." Oost hoek zette ook interkerkelijke activiteiten op zoals een geza menlijke dienst op kerstavond met de gereformeerde kerk. De emeritus predikant wordt dinsdag begraven in Westkapel le. Advertentie verhuizen? (Advertentie) Moonlight Cruises 30 juli en 6 augustus 2005 www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 (Advertentie) Zondag 19 juni: Zomermarkt in ToverSluis, Sluis zeeuwse almanak Ze woont weliswaar al haar 25 lentes in Terneuzen, haar roots liggen in Zuid-Afrika. En ze is trots op het land van haar voorouders. Haar gevoel van rechtscha penheid en de wil te vechten voor ieders vrijheid is van hen afkomstig, zo weet ze ze ker. Ze was daarom deze week, na het zien van het ontbijtjour- naal, een beetje teneergesla- gen. „Ik ivist helemaal niet dat Nelson Mandela woens dag een toespraak had gehou den op het Leidseplein in Am sterdam. Ik had er zo graag bij willen zijn!" Een vriendin hielp haar uit de droom: „Schat, dat ivas de terugblik van het journaal. Mandela was hier ivoensdag vijftien jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 73