Waterpret voor stoere binken I BUITEN BENEN ->■ v ééééi Reis boeken kas en muziek in Edam zaterdag 18 juni 2005 De paden op, de lanen in Zeer geschikt voor de 'thuisblijvers' en toeris ten in eigen land is de pas verschenen wandel- gids 'Buitenbe nen'. Een bun deling van twin tig, soms bijzon dere, wandel tochten door de mooiste natuur gebieden van ons land, die in lengte variëren van twintig mi nuten tot twee dagen. Dit keer gaat het eens niet alleen om het volgen van een natuurpad, maar bijvoor beeld ook om een korte duin- kabouterwande ling voor kinderen bij Schoorl, GPS'en voor be ginners in het Kootwijkerzand, of begeleide survivaltochten in het waterrijke Zeeland. Naast de routebeschrijvingen en kaarten be vat het boekje veel tips, algemene informatie en fraaie kleurenfoto's. Buitenbenen door Monica Wesseling, uitgeverij Kosmos-Z&K, €18,90, ISBN 9021541785. Hapklare brokken De hele dag met de ogen dicht op het strand of de camping liggen gaat misschien na een week toch vervelen. Dan kunnen de traditio nele vakantiepockets uitkomst bieden. Bunde lingen van her en der eerder gepubliceerde verhalen die een gemeen schappelijk the ma hebben: rei zen. Rudi Wes ter verzamelde 'de beste Neder landse en Vlaamse reis verhalen van 2004', maar dat is nogal aanma tigend. Temeer omdat wij de bundel Inpak ken Wegwe zen 2005 leu ker vinden, en die is ook nog eens veel goed koper. Van heel andere orde, maar minstens zo ver makelijk, is het VakantieDoeboek door Hans Ubbinlc. Een kunstzinnig vormgegeven boek vol verhalen, foto's, spelletjes en opmerkelij ke anekdotes voor volwassen lezers/gebruikers. Te koop voor 15 euro bij di verse winkels of te bestellen via www.human- holidavs.nl. Verfrissend vreemde wandellodiren door de mooiste natuurgebieden in Nederland Saint-Cyr-et-Sainte-Juliette: WTm www.nevers-tourisme.com Vlakbij Nevers licht Ie Domaine du Grand Bois, waar overnacht kan worden in woonwagens: www.qrand-bois.com/fr. Algemene informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tel. 0900-11 22 33 2, www.francequide.com Avallönc;: V jChalaux] "7/ L J Lbrrnes® M OR VA N B-V j' \\.r - Dijon FRANKRIJK EUROPA Gratis kaarten van Turkse steden en land Vakantiegangers naar Turkije zullen de weg van het hotel naar het strand wel kunnen vin den. Maar voor wie iets meer van hef land en de steden wil zien is een goede kaart of platte grond onontbeerlijk. Bij het Turks Verkeerbureau kunnen vijf gra tis kaarten aangevraagd worden: een land kaart van Turkije en stadsplattegronden van Istanboel, Ankara, Izmir en Antalya. Het besteladres is Hofweg lc, 2511 AA Den Haag, tel. 070-346 99 98, e-mail ttoinfo@planet.nl. veertig procent van de één miljoen toeris- L die jaarlijks naar Bourgondié trekken, 'tuit het buitenland. En daarvan is ze- j- gprocent Nederlander. De Morvan, r^thaar grote regionale natuurpark, ligt in -e- hart van Bourgondié. Een geschikt ge- Lj voor allerlei sportieve activiteiten zoals giioen, raften, kajakken, wandelen, moun- gnbiken of paardrijden. Er liggen twee lan- geafstandswandelpaden en tachtig 'circuits' voor trektochten van een halve dag tot vier dagen. Het is bovendien het grootste mountainbikegebied van Frankrijk, met 137 trajecten met een totale lengte van 2500 ki lometer. Meer informatie: tel. 0033-3-86 78 79 00, www.parcdumorvan.org. Het Lac des Settons ligt in het centrum van de Morvan. Het meer is geliefd bij zeilers en windsurfers. Er is een camping bij. Over nachten kan ook in Scandinavische sfeer, in het chaletpark La Jarnoise (www.laiarnoise.com) met waarschijnlijk het kleinste grillrestaurant van Bourgondié. Nevers, aan de Loire, met 41.000 inwoners, is een stadje met een leuk oud centrum, met als blikvanger de gotische kathedraal Slapen als Pipo Hulpeloos laat de man zich meevoeren door de woest bruisende rivier. Hij dreigt vermalen te worden tussen rotsblokken en steil oplopende wanden. Geen hand lordt er uitgestoken, zijn vrienden komen niet meer bij on het lachen. In de Franse Morvan is raften niet bedoeld voor doetjes, maar voor stoere binken. Parijse spuitgasten trekken el kaar fanatiek uit de boten, ande ren slagen erin complete boten inclusief de bemanning om te la ten slaan. En ze bombarderen el kaar met uit de oevers gerukt struikgewas. Lege rubberboten, peddels en spuitgasten drijven stuurloos voorbij in het wilde water, soms richting rotsen, an deren hangen machteloos op uitstekende stukken steen te wachten op redding. Hervé moet noodgedwongen een paar vaarpauzes inlassen om weer enige orde in de uit bundige chaos te brengen, en om boten plus bemanningen te verzamelen. Tussendoor geeft hij nog een korte cursus zelfred zaamheid: achter elkaar het wa ter in, voeten naar voren, rustig blijven drijven en verderop de reddende hengel pakken. Een tje grijpt er mis en drijft een stroomversnelling in, ter plek ke bekend als La Perte des Veaux. Maar zijn collega's ste ken geen poot naar hem uit. Dat kunnen ze ook niet, ze liggen slap van het lachen. Aan het eind van de woeste 5,2 kilometer blijkt iedereen de tocht op wonderbaarlijke wijze te hebben overleefd. De barbe cue brandt inmiddels, het bier staat koud. Later op de middag zullen de pompiers weer terug rijden naar hun kazerne in de Franse hoofdstad. Een ritje van twee uur. Want zo dicht ligt Bourgondié bij Parijs. Daarom is het ook helemaal niet gek, dat veel Parijzenaars in de week ends de rust van het groene heu vellandschap zoeken. Jonge gezinnen Bourgondié, dat roept een beeld op van goede wijnen en voortref felijke maaltijden. Een streek, die ook aantrekkingskracht uit oefent op jonge gezinnen en 'jonge senioren', zoals een loka le recreatie-ondernemer dat wervend beschrijft. Rust, ruim te, kleine dorpjes en witte pluk ken met sympathieke charollais- koeien. En water. Véél water. In allerlei soorten en snelheden. Zoals de woest stromende Chalaux, die het riviertje zo po pulair maakt bij rafters - en dat zijn niet alleen Parijse pom piers. Of de stille meren, zoals het Lac des Settons. Een tochtje met een kajak 's middags staat hier in schril contrast met het opgewonden wildwatervaren, eerder op de ochtend. Alles staat hier in ruststand. Een schoolklasje laat zich op windsurfplanken lusteloos in een hoek van het meer drijven. En in de verte tuft een sloom rondvaartbootje rond met een paar passagiers aan boord. Nevers heeft iets bijzonders op watergebied: een traditionele boot, een 'toue cabanée.' Dit ou de stadje aan de oever van de Loi re heeft het vaartuig op de lijst van attracties gezet. Antiek is de boot overigens niet. Schipper Pascal Boutrelle heeft de platbo dem, met daarop een blokhut, twee jaar geleden gebouwd. Dat moest hij wel, nadat een vorig exemplaar tijdens een storm in de diepte verdween. 'La Bellaciao' heeft weliswaar een mast, maar nu ronkt de bui tenboordmotor bij gebrek aan wind. Pascal is een forsgebouw- de nazaat van de oude riviervaar- ders, de 'mariniers,' die met hun vrachten van Nevers naar Nantes en Orleans voeren. Hij laat de boot af en toe stuurloos voortdrijven om op deze hete voorjaarsdag puffend de koelte van de naar teer ruikende kajuit op te zoeken en een shaggie te draaien. Op de begroeide oevers van de Loire huizen bevers, maar die laten zich niet zien. Wél is er een ontmoeting met de enige beroepsvisser uit de verre omgeving. Bibi gooit zijn netten uit vanaf een originele ca- bane, een lange, lage werkboot. Zijn afnemers zijn de restau rants in de buurt. Rust heerst er op deze traag stromende rivier, het enige verkeer bestaat uit twee kano's. Vrachtschepen zie je hier niet. Voor het vrachtver keer werd in vorige eeuwen een uitgebreid kanalenstelsel gegra ven, waaronder het Canal Latéral a la Loire, parallel lo pend aan de Loire. Met het Canal di Nivemais is het een populaire vaarroute voor amateurschippers. Je huurt er een boot en vaart over de nauwe kanaaltjes van sluis naar sluis, door de streek met de meeste kastelen van Frankrijk. Af en toe stop je voor een picknick, of je legt aan om een slapend dorp je te bezoeken. Voor veel Ameri kanen, vertelt een lokale VW-woordvoerder, is dit hét beeld van wat zij zich bij Frank rijk hadden voorgesteld. Reizen etc. door o.a. Cees Nooteboom, Anil Ram das en Gerrit Jan Zwier, uitgeverij Contact, €12,50, ISBN 9025426328. Inpakken Wegwezen 2005 door o.a. Midas Dek kers, Yvonne Kroonenberg en Hannes Meinkema, uitgeverij Contact, €5, ISBN 902542662x. ALICE PLEKKENPOL Door BOB GEVERS Vier gele zespersoons rubbervlotten liggen klaar aan de oever van dé Chalaux, een schui mend riviertje in het park natu rel régional du Morvan, in het centrum van Bourgondié. Op het bewuste traject is het raften populair. Wildwatervaren, ped delen en slalommen door woes te stroomversnellingen en ruige passages. Ook onder kajakkers geniet het tracé de nodige faam, zo worden hier van 19 tot 24 juli de Europese kampioenschap pen gehouden. Instructeur Berthier Hervé is er klaar voor, ik sta al opgetuigd in de startblokken, maar waar is de rest van het gezelschap? Het antwoord komt meteen in de vorm van een naderbij hobbe lende brandweerwagen. Het ro de voertuig staat nog niet stil of er rolt een compleet peloton kortgeschoren 'sappeurs-pom- piers' uit Parijs uit. Brandweer lieden. Geroutineerd tillen ze een lading bierkratten uit hun wagen, gevolgd door een barbe cue, waar ze alvast het vuur inja gen. De heren zijn een dagje uit. Een lichte bierwalm drijft langs de oever, het peloton hijst zich kwetterend in de wetsuits, de stemming is uitgelaten. Hervé geeft zijn instructies - dat gaat vooral over hard vooruit en nog harder achteruit peddelen - en dan: te water! Maar daar komt warempel al een pompier voor bij drijven in het bruisende ri viertje. Die heeft zich, tot grote hilariteit van de hele groep, zelf al te water gelaten. Stuurloos richting rotsen Nu volgt een dramatische expe ditie van ruim een uur over het ruim vijf kilometer lange traject van de schuimende Chalaux. De Een bijzondere manier van overnachten is een verblijf in een ouderwetse zigeu nerwagen. Bedacht door de Vlaamse Nathalie Blanco. De woonwagen voor ziet in de behoefte van Franse dorpen om een eigen 'toeristenindustrie' op po ten te zetten. In een hoek van Blanco's vakantiepark Domaine du Grand Bois, op enkele kilo meters van de Bourgondische stad Ne vers, staan zeven van zulke 'Pipowa- gens'. Inmiddels zijn dertig van deze 'roulot- tes' op verschillende locaties in het Franse buitengebied te vinden. Overi gens zijn ze absoluut niet gebouwd om er een paard voor te zetten en ermee rond te zwerven, al zitten er wel wielen onder. Volgend jaar openen de eerste twee Franse vakantieparkjes met tiental len woonwagens volgens Blanco's ei gen formule 'les roulottes de campag ne.' Uitgangspunt is dat de woonwa gen niet op een camping tussen cara vans en tenten wordt neergezet. 'Het is min of meer een hotelservice, inclu sief opgemaakte bedden en zeepjes in de douchecel.' Haar idee heeft inmiddels verschillende Franse prijzen geoogst, waaronder een prestigieuze prijs van het ministerie van Toerisme. Inmiddels is er ook Spaanse belangstelling voor de Vlaamse Pipowa-, gen. Naast natuur biedt Bourgondié ook cultuur, zoals de historische stad Autun. -j buitenlandse toeristen het hoog op de 3oet-ik-zien-lijsteen Hollandse kaasmarkt, ter ook voor Nederlan ds een dagje kaas de dte waard. In Edam dt in de maanden N,juli en augustus de Dorische kaasmarkt uit- Rvoerd, inclusief vervoer ftfbooten wegen in de «Waag. Er zijn diverse ^activiteiten zoals teskapelmuziek, een gel, een film, een ijd en uitleg in di- |®rialen. De kaasmark ten telkens p woens- a?van 10.30-12.30 uur, 25 juni is er bovendien Kil Edammer Muziekdag, 6 augustus een avond- ^kt van 21.00-23.00 0r en op 20 augustus waterdag en vrij markt. Meer informatie: VW Edam, tel. 0299-31 51 25, www.vvv-edam.nl. Voorts is tot oktober in ge bouw Artimare de wassen beeldencollectie 'De Meer min van Edam' te zien, aangekleed met ontwer pen van Gerritsen Thea- tercostuums. Het verhaal van 'De Meermin van Edam', gebaseerd op een legende uit 1403, is de in spiratiebron geweest van een kunstwerk dat in Arti mare tot leven is ge bracht. Artimare is dage lijks, behalve maandag, geopend van 11.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 0299-37 30 22, www.artimare.nl. Dansen in de Efteling De Efteling in Kaatsheuvel houdt zaterdag 25 juni een grootschalige rode schoentjes-estafette op Engel se en Weense walsmuziek. Tussen 10.00 en 16.00 uur wordt onafge broken gewalst om de tweehon derdste verjaardag van de bekende Deense sprookjesschrijver Hans Christian Andersen te vieren. Net als de rode schoentjes uit het sprookje, zullen in de Efteling de rode schoenen blijven dansen. De Efteling nodigt stijldansers uit die tien minuten willen walsen. Dansparen die aan deze estafette willen meedoen moeten zich voor 20 juni aanmelden via de website www.eftelinq.com (menu 'actu eel'). De dansparen krijgen gratis entree op voorwaarde dat de da mes rode schoenen dragen. Wereldreis van Jommeke Bij ons is hij niet zo bekend, maar bij onze zuiderburen des te meer: stripfiguur Jommeke. Vijftig jaar geleden geleden creëerde Jef Nys zijn beroemde held met het strooi en dakje. Vrij snel groeide Jomme ke uit tot één van Vlaanderens meest succesvolle en traditionele striphelden. Al dan niet in het ge zelschap van Flip, Filiberke, de Miekes en de immer verstrooide professor Gobelijn, trekt deze dap pere knaap er graag op uit en reist hij over de hele wereld. Het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal in Brussel heeft zo juist een tentoonstelling over Jom meke geopend, die nog te zien is tot 2 oktober. Het centrum is dage lijks, behalve maandag, open van 10.00-18.00 uur. Meer informatie: tel. 0032-2 219 19 80, e-mail visit@stripmuseum.be. Gebak voor veteranen Het Legermuseum in Delft heeft de komende tijd veel nieuwe activitei ten. Zo staan de zondagen deze maand in het teken van de Romein se tijd. Romeinse soldaten vertellen over hun leven in het leger, hun kleding en wapens. Op 29 juni is het landelijke Veteranendag. Die dag krijgen veteranen op vertoon van hun pas gratis koffie en gebak. Vanaf medio juni is er een nieuwe fototentoonstelling te zien van Mar tin Roemers, die veteranen uit de Tweede Wereldoorlog heeft gepor tretteerd. Op 1 juli opent de nieu we kunsttentoonstelling 'Krijgsge woel'. Het Legermuseum, geopend maandag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur en in het weekein de van 12.00-17.00 uur, is elke eer ste vrijdag van de maand gratis toe gankelijk. Meer informatie: tel. 015-215 05 00, www.leqermuseum.nl. Vaderdag in Duinrell Na het traditionele ontbijt op bed met cadeautjes, kan het vaderdag- feest verder worden gevierd in Wassenaar. Elke vader die op zon dag 19 juni met zijn kinderen At tractiepark Duinrell bezoekt, krijgt gratis toegang tot het park en twee uur Tikibad, plus een te goedbon voor een kroket. Overi gens moeten de metgezellen van vader wel betalen, entree F16. Het park is open van 10.00-17.00 uur, het Tikibad is open tot 22.00 uur. Meer informatie: tel. 070-515 52 58, www.duinrell.nl. Duiken naar kreeften Duikcentrum Oceanus in Zeeland houdt van 1 tot en met 3 juli een cursus over kreeften. De cursus is bedoeld voor iedereen in het bezit van een duikbrevet op beginnersni veau, die meer wil weten over kreeften. Tijdens dit geheel ver zorgde weekeinde houden deskun digen presentaties over onder meer het gedrag van de kreeft en de kreeftenvisserij. Verder maken de deelnemers drie duiken, waar bij ze onderzoek doen naar de ruimtelijke verspreiding van de kreeft. Uiteraard wordt 's avonds kreeft gekookt en gegeten. Het cur susweekeinde heeft plaats in Burgh-Haamstede. Meer informa tie: duikcentrum Oceanus, tel. 0113-22 64 31, www.oceanus.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65