In Wimbledon telt jaar slechts twee weken 4 j ei --kan-5 ÈfLL Reis in 5 clicks Valiejant SeaBritain is hommage aan de zee zaterdag 18 juni 2005 WJ4 Zodra de spelers zijn vertrokken, het publiek is teruggekeerd naar de gewone routine, de cameraploegen hun spullen hebben ingepakt, de cateraars weer in eigen potten en pannen roeren, maakt Wimbledon zich op voor het eerstvolgende evenement: het toernooi van volgend jaar. Tradities Informatie toerisme naar Duitsland verbeterd Een van de vele tradities die het Wimbledon-publiek koestert is het eten van aardbeien met room en het drinken van cham pagne. Elk toernooi worden 27.000 kilo aardbeien en 12.500 flessen Franse bubbels omgezet. Koning George VI is het enige lid van de Britse koninklijke familie dat heeft meegespeeld op Wimbledon. In 1927 (hij was toen nog geen koning) speelde hij in een herendubbel op Court Nr. 2. Hij kwam met verder dan de eerste ronde. Met uitzondering van de hertog en hertogin van Kent en wijlen prinses Diana toont de huidige koninklijke familie weinig tot geen belangstel ling voor tennis. Bekend zijn de beelden van Wimbledon-winnaars die de kolossale zilveren beker (heren) of schaal (dames) triomfantelijk om hoog houden. De heren-enkel-trofee dateert uit 1887 en de schaal voor de dames is zelfs nog een jaartje ouder. Zodra de win naars de baan verlaten moeten zij de trofeeën inleveren en zich tevreden stellen met een ongeveer half zo grote replica. De be kers en de schaal keren terug op hun vaste plek in het museum. Door MIRJAM VAN TWISK Vijftig weken lang staat alles op het beroemdste tenniscom- plex ter wereld in het teken van de voorbereiding. Dat gaat al 128 jaar zo. En zo zal het de ko mende 128 jaar ook wel blijven, want de All England Lawn Tennis Croquet Club in de Londense voorstad Wimble don koestert z'n tradities met zorg. in de gang van het fitnesscentrum van die befaamde All England Lawn Tennis Croquet Club ruikt het naar verf. 'Klopt', zegt Alex Keane, de pr-man van het Wimbledon Lawn Tennis Museum, 'ieder jaar wordt het complex voor het toernooi opnieuw geverfd. Eigenlijk zijn we het hele jaar door bezig met ver- en nieuwbouw. Alleen tijdens het toernooi liggen de werkzaamheden stil. Dan moet alles er piekfijn uitzien.' Dat geldt zeker voor het 'heilige gras' van Wimbledon. Direct na het toernooi i worden de grasmatten van Centre Court en Court Nr. 1 verwijderd en op nieuw ingezaaid. De leden mogen nog i een maandje of twee spelen op de overi ge buitenbanen, voordat ook deze wor den gestript en opnieuw ingezaaid. Veertien tuinlieden onder leiding van een hoofdtuinman, waarvan Wimble don er in zijn lange geschiedenis slechts zeven heeft versleten, gaan dan een jaar lang tuttelen, troetelen en koesteren om bij het volgende toer nooi weer het beste en sterkste tennis- gras ter wereld te hebben. Kort voor het toernooi, dat dit jaar van 20 juni tot en met 3 juli wordt ge speeld, liggen de grasmatten erbij als biljartlakens. Naakt, zonder lijnen en zonder netten. Perfecte plantsoenen lij ken het, met grasmatjes die uitnodigen tot picknicken en rollebollen. Het tennistoernooi van Wimbledon is het grootste jaarlijkse sportevenement ter wereld. Geen andere jaarlijkse sportontmoeting trekt zoveel publiek (circa 300.000 bezoekers), zoveel me diabelangstelling en brengt zoveel geld in het laatje. Alle ingrediënten voor een supercommerciële bedoening, zou je zeggen. Maar dan reken je buiten de leden van de All England Lawn Tennis Croquet Club. Die zijn niet van de commercie. Nergens op het giganti sche Wimbledon-complex kom je hin derlijke reclame-uitingen tegen. Geen ffisdrankparasols, geen neonverlichte uithangborden van biermagnaten of De prestigieuze All England Lawn Tennis Club staat, anders dan de naam doet vermoeden, niet voor iedereen open. Je hoeft geen tennisfan te zijn om onder de indruk te raken hamburgergiganten. Wimbledon heeft geen sponsors, Wimbledon kent louter gulle gevers en bedrijven waarmee het al decennialang prettig samenwerkt, zoals ballenleverancier Slazenger (sinds 1902) en de BCC (sinds 1927). Het zijn rare jongens (en meisjes), die 375 leden van de All England Lawn Ten nis en Croquet Club. Want anders dan de naam doet vermoeden is er geen sprake van dat een ieder zich als lid kan aanmelden. Verre van dat. Je komt er alleen binnen als je wordt voorgedra gen door een van de leden. En zelfs dan moet je wel wat in de melk te brokke len hebben. Een flinke scheut blauw bloed in de aderen kan helpen of een meer dan modale betekenis voor het Britse rijk. Zo is bijvoorbeeld Sir Cliff Richard echt niet binnengekomen op grond van zijn tenniskwaliteiten. Dat laatste is alleen het geval met de 'leden voor het leven', alle winnaars van het singletoernooi. Wimbledon is niet alleen het meest prestigieuze tennistoernooi ter wereld, het is ook het oudste. De rijke historie van het sportieve evenement wordt aantrekkelijk geëtaleerd in het Wim bledon Lawn Tennis Museum, nu nog gehuisvest naast het Centre Court, maar volgend jaar in een nieuw onder komen op het complex aan Church Road. In het museum leer je dat het eer ste tennistoernooi ter wereld voort- Het kolossale sportcomplex in de Londense voorstad Wimbledon. Foto's GPD/HILVERSUIyl Het Wimbledon Lawn Tennis Mu seum etaleert de rijke historie van het oudste en beroemdste tennis toernooi ter wereld. kwam uit een toevallige ingeving. De All England Croquet Club had geld no dig om de ponyroller, waarmee de gras velden voor het croquetspel werden ge walst, te repareren. Een van de leden opperde het plan om op de velden een tenniswedstrijd te organiseren. En zo ging op 10 juli 1877 het eerste Wimble- dontoernooi van start en werd een doorslaand succes. Alleen al de finale trok zo'n tweehonderd betalende toe schouwers die zagen hoe Spencer Gore de eerste winnaar werd. De ponyroller kon worden gerepareerd en het toer nooi waaraan sinds 1879 ook dames konden meedoen is sindsdien, met uit zondering van de oorlogsjaren '40-'45, ieder jaar herhaald. Eigenlijk nog interessanter dan het mu seum is de rondleiding over het com plex. De gids neemt je mee naar Hen- man-hill naast Court Nr. 1, waar tij dens het toernooi drieduizend mensen die geen plekje rond de banen hebben kunnen bemachtigen zittend op het gras via enorme schermen de wedstrij den volgen. Je ziet het perscentrum waar de spelers verplicht de dagelijkse persconferenties bijwonen, loopt langs (en beslist niet op) de banen waar geen grassprietje verkeerd staat. Het luxueuze clubhuis van de All Eng land Club blijft voor de deelnemers aan de dagelijkse rondleidingen strikt gesloten. Sterker nog, het is de gidsen zelfs ten strengste verboden met him gasten voor het clubhuis langs te lo pen. De clubleden wensen verschoond te blijven van confrontaties met het 'ge wone volk'. Verschil moet er zijn. Natuurlijk wordt het lekkerste tot het laatst bewaard: een bezoek aan Centre Court. Je hoeft geen tennisfan te zijn om onder de indruk te raken van dit magistrale tennisheiligdom met zijn 13.000 zit- en staanplaatsen. 'Dat daar is de Royal Box', wijst Keane. Opmerke lijk, het zijn slechts een paar afgeschei den rijen eenvoudig plastic stoeltjes die zich in niets onderscheiden van de rest. Hier behoeven koninklijke billen kennelijk niet door pluche te worden gestreeld. Misschien is dat de reden waarom de Britse vorstin zich slechts drie keer vertoonde op Wimbledon. 'Daar staan de cameraploegen en de commentatoren hebben helemaal bo venin het stadion hun ruimte', onder wijst Keane. 'En zie je dat kleine hoek je met die paar stoeltjes? Daar zitten de familieleden van de spelers.' Ieder de tail van het wereldberoemde toemooi- veld passeert de revue. Gebiologeerd door zoveel historie en de blik strak gericht op het heilig gras, lopen we al pratend de trappen van de tribune af naar beneden en missen die ene trede waarop net een nieuw laagje beton is aangebracht. Zo bereiken wij, zonder enige tennispretentie, wat al leen de allergrootsten is gegeven: een onuitwisbare indruk achterlaten op Wimbledon. Het Wimbledon Lawn Tennis Museum is dagelijks open van 10.30- 17.00 uur Van een week voor tot W JR een week na het toernooi zijn er geen rondleidingen, BéH alleen voor het tenmspubliek. Een rondleiding inclusief museumbezoek kost 13,25 pond, alleen het museum bezoeken kost 6 pond Meer informatie: tel. 0044-20 89 46 61 31 www.wimbledon.com. Het Duits Verkeersbureau heeft de website over de vooral bij Nederlanders populaire Oranjeroute verbeterd. Via www.oranjarng te.nl kunnen reizigers nu ook gratis brochu res van de betreffende Duitse Oranjesteden en -regio's bestellen. Op de site staat ook een overzichtskaart van de route, die in een keer of in gedeelten kan worden afgelegd. De Duitse deelstaat Mecklenburg-Vorpom- mem heeft een internetsite opgezet die zich I geheel richt op vrouwen. Via www.frauenblicke.de kunnen vrouwelijke rei- zigers zich oriënteren op vakanties die vooral deze groep moeten aan- i spreken. Om vooroordelen i maar meteen i uit de weg te i ruimen: het i aanbod be staat onder meer uit kano tochten, lite raire reizen en stadsexcur- sies. Bij het Duits Verkeersbureau zijn diverse brochures te be stellen, met titels als 'Heerlijk genieten inna- i bij Duitsland' (tips voor korte vakanties). Bestellen kan via tel. 0900-109 10 29 of www.duitsverkeersbureau.nl. Friesland aast op bezinningstoeristen In navolging van Brabant en Limburg heeft nu ook Friesland de godshuizen ontdekt als lokmiddel voor de toerist. Samen met de Christelijke Hogeschool Nederland in Leeuwarden wordt aan een plan voor 'bezin- ningstoerisme' gewerkt. Volgens Friesland is daar grote behoefte aan, vooral onder vijftig plussers. De VW's in Brabant en Limburg stortten zich vorig jaar al op het religieus erf goed. De eerste lanceerde de campagne Mys- tiek Brabant, met onder meer fiets- en wan deltochten langs de sporen van het 'Rijke Roomse leven' en arrangementen met over nachtingen in kloosters. De VW's in Limburg schreven een plan waarbij 'onthaasten in een spirituele omgeving' centraal staat. Cruiseconcert BZN naar Engeland P&O Ferries heeft de groep BZN uitgenodigd j voor twee bijzondere cruiseconcerten. Plaats i van handeling is de Noordzee, aan boord van de ferry die tussen Rotterdam en Huil vaart. Zowel die verbinding als BZN bestaan dit jaar veertig jaar, vandaar de combinatie. Een drie daagse BZN-arrangement bestaat uit twee nachten aan boord plus busvervoer naar de stad York. Prijzen, inclusief een concert op de heem of terugreis, beginnen bij 134 euro per persoon. Meer informatie: tel. 020-201 3333, www.poferries.nl. Agrarisch recreëren Recreatie op de boerderij betekent niet al leen maar kamperen bij de boer. De mogelijk heden op de boerenbedrijven blijven zich uit breiden. Op meer dan zestig boerderijen kun je boerengolfen: met een klomp aan een stok een balletje slaan in het weiland. Overnach ten kan natuurlijk ook. In het hooitel: slapen in de hooiberg (wel zelf kussens en slaapzak meenemen), 's ochtends een kijkje nemen bij het melken en daarna een stevig boerenont- bijt. Wat de boeren vooral willen verkopen is een authentiek vroeger-was-het-beter gevoeL Via Eurorelais kun je een pronkkamer huren, wat vroeger de mooiste kamer van het huis was. Een nostalgische vakantie. Dat is ook precies wat het Betere Boerenbed doet met de verhuur van compleet ingerichte tenten, met 'de inrichting van het eerlijke landleven van toen'. Boerengolf: www.boerenqolf.nl; hooitel: www.komnaardeboerderii.nl 'logies met ont bijt'; Betere boerenbed: www.boerenbed.nl; Pronkkamers: www.eurorelais.com; Recreatie op het platteland: www.vekabo.nl. Soms kom je in een oudere buiten landse film een stukje Nederland tegen. 'We are going to Emster- dem', zegt de hoofdpersoon. 'Mis ter Ven der Klump has the stones.' Ver volgens krijg je een paar scènes in ons ei gen land met altijd wel ergens een draaiorgel. Meestal ziet het er in mijn ogen vreemd uit. Het is net alsof die ca mera's andere sferen vastleggen dan ik zelf waarneem. Binnenshuis is het stee vast heel donkerbruin met veel houten lambriseringen. Als diamanthandelaar Ven der Klump dan ook nog een Neder landse acteur blijkt te zijn uit de catego rie kom-hoe-heet-ie-ook-alweer, krijg ik helemaal het gevoel dat er een onbe kend Nederland bestaat. Een stripverhaal kan dat effect ook ver oorzaken. Uit jeugdsentimentele rede nen kocht ik op een rommelmarkt een avontuur van Michel Vaillant. De spel ling van zijn achternaam drong nu pas tot mij door, ik was kinderlijk overtuigd dat hij 'Valiejant' heette. De Franse held, een gespierde donkerharige autocoureur met een vierkante kaak, kent twee ge laatsuitdrukkingen: ontzet en vastbera den. In 'De terugkeer van Steve Warson' gaat Michel op zoek naar zijn vermiste Door DIRK MULDER boezemvriend Steve. Het album ver scheen in 1965 en het begint in Washing ton. Toen wisten ze in Amerika al dat ro ken ongezond was, blijkt op bladzijde 4. 'Sigaret?' vraagt een FBI-agent aan onze held. 'Ach dat is waar ook! U rookt niet! Groot gelijk hoor, het is helemaal niet goed.' Steve blijft zoek maar na terugkomst in Parijs voert het spoor al spoedig naar Ne derland. Michel, telg uit een autofabri kantengeslacht, laat een mintgroene, gloednieuwe Vaillante sportwagen voor rijden ('Gooi de tank vol, kijk de banden na!') en scheurt naar Amsterdam. De lucht is grauw en het regent voordu rend, maar wat is het daar rustig! Voor het Rijksmuseum leun je een kanonsko gel afschieten zonder ook maar een Daf je te raken, dagblad Het Vrije Volle adver teert op de tram en een vrouw op een fiets tornt tegen de wind in. Tekenaar Jean Graton is niet zo handig met vrou wen. Er komen er weinig voor in dit stripverhaal en ze lijken stuk voor stuk op mannen die een pruik dragen. Michel gaat in de Amsterdamse haven op onderzoek uit. Als vermomming zet hij een zeemanspet op die in een leerbar niet zou misstaan. In de kroeg 'De Blau we Kaaiman' barst het van de mannen met net zulke petten. 'Geef me iets sterks alstublieft,' zegt Michel tegen de baijuffrouw. Ze oppert een Bols of een oude klare. De alcohol kikkert hem op. Bij de telefoon vindt hij een haastig door Steve op de muur gekrabbelde aanwij zing die tot de ontknoping zal leiden. Uit eindelijk komt alles goed, hij redt Steve uit handen van de schurken en ze vallen elkaar in de armen. Maar dat is niet zo in teressant. Als Michel de kroeg verlaat re kent hij zijn borrel af. 'Veertig cent', zegt de waardin. Een scheut van heimwee schoot door mijn portemonnee. Wie op een eiland woont, heeft iets met de zee. De Britten vor men daarop geen uitzondering. Sterker nog, de zee maakte de ze natie tot wat zij ooit was: een wereldrijk. En dat willen de Britten weten ook. Het hele jaar zijn er vele honderden gro te en kleine festiviteiten, evene menten, activiteiten en exposi ties onder de noemer 'SeaBri tain 2005'. Inspiratiebron voor deze schaamteloze flirt met de zee is de Slag van Trafalgar en de daar aan gekoppelde dood van de Britse zeeheld Lord Nelson, dit jaar precies tweehonderd jaar geleden. Het programma voor SeaBri tain 2005 omvat talloze activi teiten. Lokale kustwandelin- gen en maritieme marktjes zul len niet direct aanzetten tot de oversteek. Anders ligt dat voor de hoogtepunten uit het SeaBri- tian 2005-programma: de Inter nationale Vlootschouw in Portsmouth op 28 juni en het daarop volgende Intemationa- De Britse zeeheld Horatio Nelson won tweehonderd jaar geleden de Slag bij Trafalgar. Ie Festival van de Zee in diezelf de plaats, de heropvoering van de begrafenis van Nelson op de Thames op 16 september en de bijzondere expositie Nelson Napoleon die van 7 juli tot 13 november te zien is in het Na tionaal Maritiem Museum in Greenwich bij Londen. De al zeshonderd jaar oude tra ditie van de vlootschouw op de Solent bij Portmouth krijgt dit jaar op 28 juni een internatio naal karakter door de aanwezig heid van (marine)schepen uit tenminste dertig landen, waar onder ook Nederland. Honder den oorlogsschepen, tall ships, koopvaardijschepen en jachten doen mee. Samen vormen zij de grootste internationale vloot ooit. Zij varen allen voor bij aan koningin Elizabeth en The Lord High Admiral, zoals dat van oudsher gewoonte is bij de vlootschouw. Ook in de da gen daarna feest de marineha venstad Portmouth door. Vanaf 30 juni wordt daar vier dagen lang het Internationale Festival van de Zee gehouden. Festival bezoekers zijn welkom aan boord van marinevaartuigen, waaronder vliegdekschepen, tall ships en historische sche- 4 1 Met deze foto van een zeilwed strijd bij The Needies promoten de Britten hun campagne Sea Britain 2005. pen, die in de haven liggen. Veel grote schepen zijn ook te zien in andere Britse havenste den, onder meer in Newcastle van 25 tot en met 28 juli. Voor een volledig programma zie: www.seahritain2005.CQf!!- MIRJAM VAN TWISK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 64