Soms sneuvelt er een koplamp PZC Salvador Dalf was een genie met rare fratsen Verplicht nummer voor Lego- en Star Wars-fans GEBOEKT I Dancefestival Amsterdam is uitgesteld zaterdag 18 juni 2005 illustraties uit De snor van Dali Toen hij zes was, wilde hij nog keukenmeid worden. Een jaar later al Napoleon. Hij is de uitvinder van de radarsnor i en van de badkuip zonder bad- j kuip, maar bovenal één van de beroemdste kunstenaars uit de geschiedenis. •I i Salvador Dali (1904-1989) was 1 van jongs af 'bezeten' van de schilderkunst. In het kinder kunstboek De snor van Dali van Gerrit Komrij kun je lezen dat de latere wereldberoemde kun- stenaar al een serie landschap jes geschilderd had toen hij nog maar tien, elf jaar was. En dat hij toen ook wel schilderijen maakte zonder verf door zijn oogbollen samen te drukken, met twee vingers ter weerszij den van het hoofd, waardoor dansende beelden ontstonden met lichtgevende vlekken. Dali moet een jongetje geweest zijn dat feilloos aanvoelde hoe je voor aandacht zorgt. Zo schijnt hij voor de lol een keer gedreigd te hebben zichzelf van het dak te gooien. Veel van zulk buitenissigs kom je ook in zijn latere leven tegen. Neem nou het feest dat hij gaf na dat hij in 1940 naar New York ver huisd was en waarvoor hij de gasten zelf kleedde. Het gemaskerde bal was een regelrechte sensatie: 'Som mige vrouwen uit de hoogste kringen verschenen met hun hoofd ver pakt in een vogelkooi, en met de rest van hun lichaam ge heel naakt. Anderen hadden wonden nagebootst en angstaan jagende verminkingen. Veilig heidsspelden staken uit hun huid. Een magere bleke jongeda me droeg een 'levende' mond dwars over haar satijnen jurk. Er groeiden ogen op haar wan gen, op haar rug en onder haar oksels. Een man in een bebloed nachthemd droeg een wankel nachtkastje op zijn hoofd. Wan neer hij het deurtje openmaak te, vloog er een hele zwerm koli- brietjes uit.' Salvador Dali vond zichzelf een genie. Volgens het Van Dale Ba siswoordenboek Nederlands is een genie 'iemand die ergens ont zettend veel aanleg voor heeft'. Maar Dali zou om die uitleg schamper gelachen hebben. En vrijwel zeker zou hij evenmin tevreden geweest zijn met wat Gerrit Komrij schrijft: '(Een ge nie) is op zijn terrein de beste van allemaal, zonder dat hij daar iets voor hoeft te doen. Hij is ook de beste op alle andere terreinen, zonder dat hij daar voor hoefde te studeren. Het lijkt waarachtig wel of al het werk voor hem wordt gedaan. Een genie is een tovenaar.' Zelf wond hij er kort voor zijn dood geen doekjes om: 'Het enige wat ik in mijn leven heb geleerd, is dat er een grote behoefte be staat aan genieën. Alleen ge nieën helpen de wereld voor uit.' De snor van Dali verschijnt in de kinderkunstboekenreeks van tentoonstellingsgebouw de Kunsthal in Rotterdam en uitge verij Waanders. Eerder versche nen delen gaan over onder ande ren Mondriaan, Rembrandt, Vin cent en Theo van Gogh. Het bij zondere van de serie is dat je in de ook nog eens mooi uitgevoer de boeken meer krijgt dan het interessants dat je in veel ande re boeken over beeldende kunst(enaars) leest. Dat heeft al les te maken met de auteurs die over hun onderwerp schrijven, omdat ze er iets speciaals mee hebben. 'Griezelauteur' Paul van Loon bijvoorbeeld schreef over 'De Andere Werkelijkheid van Jeroen Bosch' en bioloog Mi- das Dekkers in 'Wat is een kat?' over katten in de kunst. Gerrit Komrij werd gevraagd, omdat hij de vertaler is van het boek dat Dali over zichzelf schreef. Maar is de ver taler van 'Mijn leven als genie' daarom ook de beste au teur om kinde ren met het werk van de beroemde kun stenaar kennis te laten ma ken? Mooie ge dichten en vlijm scherpe stukjes in de krant kunnen schrijven blijkt geen garantie voor een opmerke lijk informatief jeugdboek. Op elke bladzijde lees je dat de taal kunstenaar werkelijk geen flauw benul heeft van wat zijn lezers aankunnen. Iemand van tien is toch echt te groot voor goedbedoelde zinnen als 'Een ge nie is iemand die alles weet en alles kan, maar dan erger.' Voor kleutertaal als 'Een genie werkt harder dan de hardste werker, want hij heeft het harde werk in een minuut af.' Voor gewrongen mooischrijverij over gekke en gewone meneren. Voor onzinni ge vragen als 'Waarom zou je niet achterstevoren op je fiets rijden?' Voor gemakzuchtige on zorgvuldigheid en duimzuigerij. Gelukkig zijn er de tientallen af beeldingen. Jan Smeekens Gerrit Komrij: De snor van Dali - Waanders, €13,95. De bal platrijden? Het lijkt een maffe overtre ding, maar niet bij rolstoel- hockey. Daar kan het zo maar gebeuren, dat een spe ler met z'n rolstoel 'even' met z'n wielen over de bal rolt. „Gebeurt dat opzette lijk binnen het eigen 7-me- tergebied, dan kost het je een strafbal", legt Michiel Baart (19) uit. „Regels zijn regels, ook bij rolstoelhock- ey." Michiel: „Tuurlijk, het mees te gebeurt onopzettelijk. Een bal kan ook tussen de spa ken van een rolstoel blijven klemmen. Dan is er sprake van een 'bal-vast' situatie. Of de bal wordt in een rolstoel geslagen en blijft daarin liggen. Kan alle maal gebeuren bij rolstoelhock- ey. Daar zijn dan ook spelregels voor om dit soort situaties op te lossen." Volgende week komt Michiel in Sportpunt Zeeland in Goes met z'n team in actie tijdens het Ne derlands kampioenschap voor E-hockeyers. „Een team bestaat uit drie veldspelers en een keeper. Het zijn allemaal spe lers, die vanwege hun handicap in een elektrische rolstoel zit ten. Je mag spelen met een lich te kunststof hockeystick of met een zogenaamd T-stick, die vast gemaakt zit onder aan de voeten plank. Zelf speel ik met een T-stick. Vermoeiend? Kun je wel stellen. Een wedstrijd duurt twee keer tien minuten en dan heb je best tijd nodig om te her stellen van de inspanning. Ik be stuur m'n rolstoel via toetsen op m'n desktop. Probeer steeds snel te reageren op spelsituaties. Het is voortdurend draaien. Vooruit, achteruit. Steeds je te genstander goed in de gaten blij ven houden. Zorgen dat je bij een aanval een 'blok' zet voor de tegenstander. Nee, niet de rol stoel van je tegenstander 'tacke len' door achteruit op z'n rol stoel in te rijden. Kost je mooi een strafbal. Spontane botsin gen? Komen ook voor. Er sneu velt wel eens een koplamp, maar de schade blijft zeer be perkt. We rijdende rolstoel echt niet in de kreukels." Shirtjes Lange tijd speelde het team van SGB - Sportclub Gehandicap ten Beveland - in de clubkleu ren van Sparta en Heerenveen. „We kregen die shirts via Den nis en Gérard de Nooijer, toen zij nog bij die clubs voetbalden. Hartstikke tof natuurlijk, maar tegenwoordig spelen we in onze eigen outfit: de spelers in een geel-zwart shirt en de keeper in groen-zwart tenue." SGB is apetrots dat zij dit jaar het Nederlands kampioenschap mogen organiseren. „We doen dit samen met de TCR - de tech nische commissie rolstoelshock- ey - van het NebasNsg, de sport organisatie voor mensen met een beperking", vertelt bestuurs lid Fred van Doorn. „Een mooi visitekaartje ook voor de ge meente Goes, die dit jaar zeshon derd jaar bestaat. We willen vooral laten zien, dat rolstoel- hockeyers, wat beleving, inzet en enthousiasme betreft, in alles vergelijkbaar zijn met valide sporters. Tuurlijk, de begelei ding, de spelregels, het speel veld, noem maar op, het is alle maal aangepast. Pak bijvoor beeld het doel. Dat is maar twin tig centimeter hoog en iets meer dan twee meter breed. Knap las tig om de bal - via een T-stick onder aan je stoel - tussen de pa len te krijgen." De eerste wedstrijden beginnen om 11 uur en de finale wordt rond de klok van half vier ver wacht. Michiel hoopt op veel pu bliek. „Kijk, de vaste supporters zijn er sowieso: ouders, vrien den en bekenden. Maar het zou fantastisch zijn, als de tribunes vol zouden zitten met toeschou wers. Dat geeft dan toch wel een speciaal sfeertje. Ik roep alle sportliefhebbers dan ook op, om volgende week zaterdag eens even binnen te lopen. Of we kampioen gaan worden? Poeh, dat durf ik niet te zeggen. Zou natuurlijk helemaal te gek zijn. Kan ik op school - De Sprienke in Goes - een ererondje gaan rij den met de beker. Maar hoe de uitslag ook zal zijn: voor mij be tekent dit NK een absoluut spor tief hoogtepunt." Hans Segboer Michiel Baart: „Je mag niet de rolstoel van je tegenstander 'tackelen' door achteruit daarop in te rijden. Dat kost je mooi een strafbal." foto Mechteld Jansen Het beduimelde lijstje met cheats bij de computer spreekt boekdelen: het spel waar dit bij hoort, is in dit huis erg populair. En dat klopt, want Lego Star Wars is nauwe lijks een paar dagen geïnstal leerd, of de twee testers (10 en 12 jaar) hebben de meeste ni veaus al verkend en tijdens het eten vliegen allerlei duistere na men van ruimtewezens en plane ten over en weer. En natuurlijk de driftig gebruik te cheats, de codes om in het spel verborgen, extra karakters vrij te spelen. Karakters met na men die de gemiddelde Star Wars-fan wel kan dromen: prin ses Leia, Darth Sidious, Jango Fett, Gonk Droid, en ga zo nog maar even door. Het spel begint in Dexters Di ner, een ruimtelijke snackbar die als uitvalsbasis dient voor de verschillende missies: de Star Wars-versies I, II en HL Of wel The Phantom Menace, At tack of the Clones en het pas verschenen Revenge of the Sith. Je begint met de Jedi-ridders Qui-Gon Jinn en Obi-Wan Ken- obi, maar speelt gaandeweg ook andere bekende karakters vrij als het drollige robotje R2D2, Yoda en Anakin Sky walker. Je kunt het spel in je eentje spelen, maar op elk moment kan er ook iemand bijspringen en meedoen of weer afhaken. Je doet je best om het Lego-geld te verzame len, waarmee je later weer ruim teschepen kunt kopen of nieu we karakters kunt inhuren. De verschillende niveaus bieden een grote variatie aan actie, ach tergronden en puzzels. De een voudige toetsenbesturing heb je snel genoeg onder de knie, het is gemakkelijk om een ander personage te besturen, het be faamde lichtzwaard - de lightsa- bre - te trekken of om The Force - de nog altijd geheimzin nige kracht - te gebruiken. Al les wordt begeleid door de fraaie, bombastische Star Wars-muziek en de originele ge luidseffecten zoals het zoemen- Lego Star Wars. de lichtzwaard.Aan de ene kant blijft het Lego, met de wat hou terige poppetjes en de voertui gen en ruimteschepen die eruit zien alsof je ze zelf hebt ge bouwd. Maar aan de andere kant zit er veel vaart en uitda ging in het spel, gecombineerd met hele fraaie driedimensiona le en - als je niet beter zou we ten - bijna realistische omge vingen. Maar ook niet zonder de - net als in de films - nodige hilarische momenten. Sowieso de talloze vermakelijke robot- jes en droids, de droid-disco, het setje stoelen dat spontaan de cancan begint te dansen en ga zo maar door. Om alle dub belzinnigheden goed te vat ten, moet je eigenlijk ook eerst wel Episode III gezien heb ben. Kortom, een erg leuk spel dat voor vele uurtjes plezier ach ter de (spel)computer kan zor gen. Fraai vormgegeven en niet al te moeilijk, en zeker voor Le go- en Star Wars-fans een ver plicht nummer. Een nadeel is dat het spel alleen op vrij recen te computers te spelen is, gezien de forse eisen voor de grafische kaart. Jan van den Oord Lego Star Wars, het computer spel: leeftijdsadvies 3+, uitgever Eidos, gespeeld op pc, ook be schikbaar voor PS2, Xbox en GBA, minimum pc-eisen Win 2000, Pentium 1 ghz of ver gelijkbare AMD-processor, di rect 3d-kaart met pixel-shader, 2 GB vrije ruimte op de harde schijf, prijs voor pc €29,99, overige €44,90. Op www.legostarwarsthevideo- game.com kun je een demo-ver sie downloaden. Het dancefestival 4 Seasons Summer is uitgesteld naar 3 december. Het dancespektakel in de Heineken Music Hall stond gepland voor volgende week zaterdag (25 juni). Er zou den optredens zijn van onder an deren de dj's Tiësto, Montana, David Guetta en Mojado. Zij zul len nu op 3 december aantre den. Volgens het organiserende Mojo is het dancefestival uitgesteld omdat de decors en de special effects, die een wezenlijk onder deel van het dancefeest vormen, niet op tijd klaar zijn. De kaarten voor 25 juni blij ven geldig voor 3 december. Mensen die al kaarten hebben en op 3 december niet kunnen of willen, kunnen tot 15 no vember hun kaarten inleveren bij de grote postkantoren en GWK's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 60