VS en Irak beginnen offensief urkije heeft weer :risis hoofddoekjes PZC Politie Kirgizië verjaagt bezetters regeringsgebouw Bewijs te geheim voor oren van gevangenen Guantanamo Bay anval in grensgebied met Syrië moet aanvoerlijnen rebellen afsnijden anpak vuil j Zuidpool i zeventien Autobahn op SkgevraagdI Oprah Winfrey invloedrijkste Tweede verkiezingsronde nodig in Iran Actiefste pedofiel ooit gepakt Zwemmen met reuzenhaaien Elizabeth wil korting op iPod Beving geen reden tot zorg Vrees voor drinkwater Moskou Ex-topman concern Tyco veroordeeld voor diefstal zaterdag 18 juni 2005 ^TPffidactie buitenland IGDAD - Het Amerikaanse ;e leger zijn gisteroch- offensief begonnen in jasten van Irak. Met vlieg je, i, tanks en grondtroepen injei) opstandelingen aange- die zich in de buurt van jlad Qaim aan de grens met jé hebben verschanst. is de derde grote militaire eatie in zes weken in de wes- iJe provincie Al Anbar. De 5e heeft tot doel Iraakse en ioüandse strijders die tegen Amerikanen en de Iraakse re- ia; vechten, uit te schakelen. |r moeten met het offensief OCKHOLM - Vervuilers van Zuidpoolgebied kunnen diaan aansprakelijk worden jeld voor de rommel die zij lilerlaten. Dat is de belangrijk- iiitkomst van een internatio- !iconferentie over het milieu Antarctica, die gisteren is af sloten in de Zweedse hoofd lij Stockholm. de aanvoerlijnen van de rebel len worden afgesneden. Volgens de Amerikanen trekken tal van buitenlandse strijders over de Syrische grens om zich bij het verzet aan'te sluiten. Bij de actie zijn duizend militai ren ingezet. Ziekenhuismede werkers zeiden dat zeker zeven burgers zijn omgekomen in de confrontatie tussen de rebellen en Amerikaanse en Iraakse strijdkrachten. De Amerikanen hebben in het offensief zware bommen van 220 kilogram afgeworpen, on der meer in Qaim, een stad aan de rivier de Eufraat, 20 kilome ter van de Syrische grens. Dat zou een bolwerk zijn van opstan delingen in de regio. In totaal zouden F16-gevechtsvliegtuigen negen van dergelijke zware bom men hebben afgeworpen. In de Iraakse hoofdstad Bagdad bracht een zelfmoordenaar giste ren zijn met explosieven gela den auto vlakbij een sjiitische moskee tot ontploffing. Volgens de politie kwam behalve de da der niemand om het leven, maar raakten vier mensen gewond. Vrijdaggebed De explosie had plaats toen sjii tische moslims het gebedshuis verlieten na het vrijdaggebed. In de afgelopen maanden zijn er verscheidene aanslagen geweest bij moskeeën van zowel sjiiti sche als soennitische moslims in Irak. De spanningen tussen bei de geloofsgroepen zijn daardoor toegenomen. In Fallujah, ten noorden van Bagdad, kwamen gisteren twee mensen om bij een aanslag met een autobom. Er vielen elf ge- wonden.Het doelwit warén pas serende politiewagens. Een Amerikaanse sergeant is in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op twee officie ren in Irak, meldde het Ameri kaanse ministerie van Defensie. De sergeant zóu de twee op hun legerbasis bij Tikrit 'met voorbe dachten rade' op 7 juni hebben gedood. Eerder had het Penta gon bericht dat de twee slachtof fers bij een aanval op de basis waren omgekomen. Over de ach tergrond van de mogelijke moord is niets meegedeeld. ANP/RTR/AFP deskundigen, on line afgevaardigden van 45 ton, waren aanwezig bij de vergadering van het Antarc- Verdrag dat de bescher- 2van het Zuidpoolgebied re- bereikten eerder deze ^overeenstemming over een voeging aan het verdrag dat lijven en regeringen finan- aansprakelijk stelt voor jde die zij aanrichten in het ied. De vervuiler is voortaan Icht onmiddellijk actie te hemen bij milieuschade, dal niet gebeurt, dan moet en bedrag ter grootte van de maakkosten in een spe- ilionds voor milieubescher- ijstorten. Over de overeen- slis dertien jaar onderhan- Het Antarctisch Verdrag in 1959 getekend door slf landen. ANP/AFP LIJN - De Duitse bondsdag Sgisteren de leeftijd voor rij- aens verlaagd tot zeventien Tot nog toe mogen Duit- net als in Nederland - pas achttien de weg op. teen 17-jarige bestuurder teen volwassene met een rij- zitten. De maatregel jonge autorijders meer ttijkervaring geven voordat ten de weg op gaan. Tege- aaakten de volksvertegen- nhgers het sjoemelen met Üometerteller strafbaar. Op ratreding komt maximaal ivarcel te staan. ANP/DPA Militairen bewaken het eerder ontruimde regeringsgebouw in Bisjkek. van onze redactie buitenland BISJKEK - De politie van Kirgi zië heeft gisteren honderd tot 150 betogers verdreven uit een regeringsgebouw in de hoofd stad Bisjkek. De demonstranten hadden het gebouw, waarin de kiescommissie kantoor houdt, bestormd en in bezit genomen. Bij de actie gebruikte de politie traangas en werd in de lucht ge schoten. Volgens getuigen ach tervolgden politiemensen actie voerders tot in de straten rond het regeringsgebouw. Kort na het beëindigen van de bezetting verzamelden zevendui zend mensen zich voor het on- tuimde gebouw en voor het kan toor van interim-president Ba- kijev. De politie trad toen op nieuw op en verdreef de actie voerders uit het centrum van de stad. Bij de ongeregeldheden raakten een twintigtal mensen zodanig gewond dat zij in het ziekenhuis moesten worden be handeld. De meeste gewonden waren vrouwen. Na de ongeregeldheden trokken de autoriteiten vijfduizend agen ten en militairen samen om het regeringsgebouw te bewaken. Politiemensen te paard en agen ten met honden patrouilleren door de straten om te voorko men dat 'religieuze krachten en terroristen de situatie in Bisjkek destabiliseren', aldus de politie. De protesten volgen op een be sluit van de kiescommissie eer der deze week om de zakenman Baryktabasov niet te registreren als kandidaat voor de presi dentsverkiezingen van 10 juli. De commissie stelt dat Barykta- iüjdan Ekiz IÖB0EL - 'Turkije beleeft een hoofddoekencrisis', |en de Turkse kranten. Ijerbod op het dragen van jes in overheidsgebou- !>taat wel vaker centraal in Politieke debat in Turkije, a dit keer is de timing écht «erd, oordelen critici: 'Nie- 'd zit nu te wachten op ge- wer hoofddoeken'. «ld wordt op de pogingen mm om in de smaak te bij de Europese Unie; Pideale moment om je als ft in een steeds lastiger ft te manoeuvreren, discussie laaide eerder deze b m alle hevigheid op toen 'atüi'k Universiteit in Er ft weigerde vrouwen met Wddoek toe te laten bij de isking van diploma's. Toen ®%noot van één van de dreigde de politie erbij p liep de situatie uit de 1 De vrouw liet zich hui- :°P be grond vallen, terwijl vergeefs woedend het JAdvertentie "Sng 9 juli Middelburg I A. I. Verhage veilingmeester S7639I 06-233605011 gebouw binen probeerde te ko men. De protesten hielpen niet. 'Schandalig', oordeelde minister Gul van Buitenlandse Zaken over het incident. Hij beloofde de woedende Turken dat zijn re gering er alles aan zal doen om af te rekenen met dergelijke 'schaamtevolle gebeurtenissen'. De minister kreeg bijval van pre mier Erdogan, die zei bereid te zijn een referendum uit te schrij- NEW YORK - De Amerikaanse televisiester Oprah Winfrey is verkozen tot invloedrijkste per soonlijkheid ter wereld. Zij staat op nummer een in de tophonderd van het tijdschrift Forbes. Forbes keek bij de sa menstelling van de lijst naar hoeveel sterren verdienen, maar ook naar hun naamsbekend heid. Omdat Winfrey alleen al in de VS wekelijks dertig mil joen kijkers trekt, staat zij toch op nummer een, hoewel zij het afgelopen jaar 'slechts' 225 mil joen dollar beurde. Dat is 65 mil joen minder dan Star Wars-re- gisseur George Lucas, die vierde werd. Golfer Tiger Woods bezet de tweede plaats, acteur en re gisseur Mel Gibson de derde. Shaquille O'Neill, Steven Spiel berg, Johnny Depp, Madonna, Elton Jiohn en Tom Cruise com pleteren de toptien. ANP ven over het verbod op hoofdbe dekkingen in staatsgebouwen. De reacties vanuit de regering zorgden voor veel kritiek in de media. Iedereen veroordeelt het incident bij de Atatürk Universi teit in Erzurum, schreef de Turk se' krant Vatan. Maar iedereen weet ook, volgens Vatan, dat ge- hoofddoekte vrouwen in de praktijk normaal gesproken zon der problemen diploma-uitrei- kingen kunnen bijwonen. Volgens de krant grijpt de rege rende islamitische AK-partij 'iets wat eigenlijk nooit voor komt' aan om tegemoet te ko men aan de wens van gelovige Turken om het hoofddoekenver bod af te schaffen. Op de achtergrond speelt de vraag mee wie de huidige presi dent Sezer moet opvolgen. Pas over twee jaar zijn er presidents verkiezingen, maar Turken ma ken zich er nu al druk over of de vrouw van de president een hoofddoek mag dragen. Emine Het Turkse parlement, waarin de AK-partij een ruime meerder heid heeft, zou Erdogan tot staatshoofd kunnen kiezen, sug gereren de media. Het probleem is alleen dat Emine, de echtgeno te van Erdogan, met een hoofd doek door het leven gaat. En dat is een doorn in het oog van de se culiere Turken. Vanwege haar hoofddoek wordt Emine, tot woede van AK'ers, nu al vaak niet uitgenodigd voor ceremonië le staatsbijeenkomsten. GPD Iraanse vrouwen stemmen in de Huseiniya Ershad-moskee in Teheran. foto Damir Sagolj/RTR van onze redactie buitenland TEHERAN - De verkiezingen voor een nieuwe president in Iran zijn gisteren onbeslist ge bleven. Geen van de kandidaten behaalde een absolute meerder heid, een unicum in de Iraanse presidentsverkiezingen. Tussen de twee kandidaten met de meeste stemmen wordt vol gende week vrijdag een beslis sende stemronde gehouden. De opkomst was met ruim 60 pro cent onverwacht hoog. „We hebben zeker een tweede ronde nodig, omdat alle kandi daten zeer dicht bij elkaar zit ten", zei minister Mousavi-Lari van Binnenlandse Zaken. Hij deed zijn uitlatingen gisteren nog voordat de stemlokalen wa ren gesloten. Meer dan 60 pro cent van de kiesgerechtigde Ira ni ërs bracht zijn stem uit, zo blijkt uit cijfers van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. Er is geen onafhankelijke bevesti ging van de opkomstcijfers. Bui tenlandse waarnemers hebben echter ook laten weten dat de op komst onverwacht hoog is. Rafsanjani, die van 1989 tot 1997 al president was, heeft gis teren waarschijnlijk dc meeste SAN JOSE - Een in de Amerikaanse staat Californië aan gehouden 63-jarige man wordt verdacht van vele duizen den gevallen van kindermisbruik. Hij werd aangehouden op beschuldiging van ontucht met een 12-jarige jongen. Bij huiszoeking werd kinderporno gevonden en een enor me administratie van kindermisbruik die de man vanaf de jaren zeventig bijhield. In de boekwerken staan volgens de politie gedetailleerde omschrijvingen van kinderen en van seksuele handelin gen met hen..De administratie bevat 36.000 namen. De politie omschreef de verdachte als een van de actiefste pedofielen ooit. ANP/DPA LONDEN - De nieuwste trekpleister aan de Britse stran den is zwemmen met haaien. Hoewel het beangstigend klinkt, levert een dergelijke zwempartij geen enkel gevaar op. In de Engelse en Schot se wateren komt steeds vaker de reuzenhaai voor. Die lijkt in de verste verte niet op de levensgevaarlijke witte haai, maar zwemt gemoedelijk rond op zoek naar plankton. Vooral aan de kust van Cornwall zijn de vissen een toeris tische attractie in deze tijd van het jaar. De reuzenhaaien passeren de kust op weg naar Schotland. ANP LONDEN - De Bxritse koningin Elizabeth is weliswaar 79 jaar, ze is wel bereid mee te doen met de laatste trends. Volgens de Britse boulevardkrant The Sun heeft de vor stin een zilverkleurige iPod aangeschaft. Dat deed zij ove rigens niet zelf; zij stuurde een dienaar op pad. De medewerker probeerde volgens de krant in opdracht van de 'Dancing queen' een korting op de MP3-speler te bedingen. ANP/DPA LOS ANGELES - Wetenschappers hebben verbaasd ge reageerd op de serie van vier aardbeving in Californië bin nen een week. Het is niet ongewoon, maar meestal zit er meer tijd tussen de bevingen, zei seismologe Kate Hutton in The Los Angeles Times van gisteren. Volgens Hutton is er voorlopig geen reden tot zorg. Donderdag werd de Californische kuststad Eureka opge- schrikt door een aardbeving van 6,4 op de schaal van Richter. Er is geen melding gemaakt van schade of gewon den. Eerder deze week vonden in Californië al drie aard bevingen plaats. De zwaarste, met een kracht van 7,2, was dinsdag. ANP MOSKOU" - De Russische autoriteiten vrezen voor proble men met de drinkwatervoorziening van Moskou. Door een ongeval met een goederentrein donderdag is 300 ton stookolie in de rivier cle Wolga gestroomd. De vervui ling, die ontstond in de Tver-regio ten noordwesten van Moskou, kan volgende week een stuwmeer bereiken dat wordt gebruikt om Moskou van drinkwater te voorzien. Functionarissen spraken gisteren van de grootste vervui ling in jaren in Centraal-Rusland. ANP/DPA basov niet mag meedoen omdat hij drie jaar geleden koos voor het staatsburgerschap van Ka- zachstan. Bakijev kwam dit voorjaar aan de macht, nadat door een rela tief rustig verlopen opstand een eind was gemaakt aan het be wind van zijn voorganger Aka- jev. Bakijev heeft zich kandi daat gesteld voor de verkiezin gen. ANP/AFP/RTR/EFE van onze redactie butenland GUANTANAMO BAY - De jon ge Saoedi die met handboeien om en op blote voeten moet aan horen dat hij in Guantanamo Bay moet blijven, wil het bewijs zien waarom hij te gevaarlijk is om te worden vrijgelaten. Maar de kolonel die de zitting leidt, zegt dat het bewijs geheim is en om veiligheidsredenen niet kan worden onthuld. De jonge Saoedi wordt kwaad: „Waarom kan ik het geheime be wijs tegen mij niet horen? Ik weet niets van terroristen of hun organisaties. Ik ben nooit een vijand van de Amerikanen geweest." Hij rammelt met de kettingen waarmee hij is ge boeid en roept: „Dit is een to neelstuk! U bent een hond een crimineel!" Dat schreef de Amerikaanse krant Newsday gisteren in een verslag over de 'administratieve zittingen' waar van geval tot ge val moet worden bekeken of de meer dan vijfhonderd Guantana- mo-gevangenen nog langer als 'illegale strijders' kunnen wor den vastgehouden. Die omschrij ving van de gevangenen is door de Amerikanen bedacht voor Guantanamo Bay en andere kampen waar terreurverdach ten zonder vorm van proces wor den vastgehouden. Zij zijn, soms lukraak, opgepakt in Af ghanistan of elders. Volgens oud-hoof daanklager van het Joegoslavië-Tribunaal Richard Goldstone en andere vooraanstaande deskundigen in zake internationaal oorlogs recht bestaat de categorie 'vijan dige strijders' niet. De gedeti neerden zijn of krijgsgevange nen die volgens het volkenrecht na het einde van de vijandelijk heden moeten worden vrijgela ten öf criminelen die ook een eer lijk proces moeten krijgen. Bij de zittingen in Guantanamo Bay waarover Newsday bericht, hebben de gedetineerden geen recht op een advocaat omdat het formeel niet om een rechts zaak, maar om een administra tieve zitting gaat. Veel advocaten met wie News day heeft gesproken, denken dat de procedure expres zo is inge richt om te verhullen dat het be wijs veelal flinterdun is. Fitness Kristine Huskey, een advocate uit Washington, heeft de hand weten te leggen op bewijs dat naar voren is gebracht in de 'ad ministratieve zittingen'. Zo werd over een moslim gezegd dat hij geregeld voorgaat in ge bed en vaak aan fitness doet in zijn cel. Ook werd gesteld dat 'de gedetineerde vaak klaagt over president Bush en de Ame rikaanse regering'. Huskey: „Met dat bewijs kun nen zij ook mij en veel van mijn vrienden opsluiten." ANP stemmen behaald. De strijd om de tweede plaats lijkt te gaan tussen voormalig minister van Cultuur Mostafa Moin en de ex-politiechef Mohammed Bag- her Qalibaf. De hervormingsge- zonde Moin wordt gezien als de politieke erfgenaam van de scheidende president Khatami, Qalibaf is de favoriet van de con servatieven. Khatami mocht zich na twee ter mijnen niet herkiesbaar stellen. Hij is er door de tegenwerking van de islamitische geestelijk heid niet in geslaagd zijn plan nen voor hervormingen door te voeren. ANP/RTR/AFP financiële positie van het be drijf. Kozlowski werd drie jaar gele den ontslagen door Tyco. Hij had 27 jaar bij Tyco gewerkt en bouwde het bedrijf uit tot een omvangrijk conglomeraat met onder meer belangen in elektro nica, staal en medische appara tuur. Er werken wereldwijd 250.000 mensen. Zijn graaigedrag werd geïllus treerd door verhalen over peper dure douchegordijnen (6.000 dol lar) en andere spullen voor zijn luxe appartement die hij op kos ten van het bedrijf liet aanschaf fen. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - Dennis Ko zlowski (58), de voormalige di recteur van Tyco International, is gisteren door een jury in New York schuldig bevonden aan diefstal en aandelenfraude. Hij heeft volgens de openbare aanklagers samen met een colle ga honderden miljoenen van zijn bedrijf en aandeelhouders gestolen door misbruik te ma ken van bedrijfsleningen, zich zelf te verrijken op kosten van het bedi'ijf en winst te maken op aandelen door te liegen over de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5