Maar jullie waren al uitgeschakeld PZC De wapenstok is wel een beetje ouderwets NAV O-oefening in Noorwegen W19 Stroom- en stralingswapens Niet zo onschuldig zaterdag 18 juni 2005 De demonstranten zit ten helemaal niet te wachten op de troepen van de NATO Response Force (NRF) om hier in Noorwe gen orde en rust te herstel len. „Go home NRF, go ho me NRF. Jullie maken de na tuur kapot." De heethoof den blokkeren met een sit-downactie de aanleg van een brug. Gelukkig zijn de monstratie en gewelddadig heden niet echt. Ze maken deel uit van de NAVO-oefe- ning Iron Sword, die een maand lang in Noorwegen plaatsvindt. De oefening toont aan hoe snel en ingrij pend de diverse krijgsmach ten, en zeker de Nederland se, van karakter verande- Met een blokkade van de de monstranten loopt het in het Noorse fantasieland dat spe ciaal voor Iron Sword in het le ven is geroepen niet goed af. In aanwezigheid van de enthousias te minister van defensie Henk Kamp, voor twee dagen op be zoek bij de Nederlandse orde troepen, maken deze korte met ten met de demonstranten. Die blokkeren een brug en maken zo de evacuatie van vluchtelingen onmogelijk. Voorzien van ME-attributen als witte politiehelm, bescherm- schild en wapenstok beginnen de soldaten de demonstranten, die ineengestrengeld de weg be zet houden, van elkaar los te ma ken en af te voeren. Dat gebeurt bewust met gepast en niet met grof geweld. Een geblokte hoge marinier, die in het gezelschap van de minis ter is meegereisd, heeft het dan ook niet helemaal goed begre pen. „Je pakt er eentje en die schiet je door z'n knie. Dan staan de anderen vanzelf wel op", zegt de man. Ook de sponta ne aanmoediging van minister Kamp - „Gooi ze in het water" - slaat de plank mis. De tijd dat de landen van de NA VO in het oosten met een massa le inzet van soldaten en tanks in staat moesten zijn om de aanval van het communistische War schaupact te weerstaan, blijkt voorgoed voorbij. Voortaan moe ten kleinere, snellere gevechts eenheden paraat staan om her en der in de wereld brandhaar den te blussen. Tot de oprich ting van deze NATO Response Force werd in november 2002 besloten door de regeringslei ders van de NAVO-landen. Hoewel de NRF-soldaten elk ge weld mogen gebruiken dat ze uiteindelijk nodig achten, is dat niet het doel van hun operaties. Eenmaal uitgezonden naar een crisisgebied moeten eventuele gewelddadige terroristen welis waar zo snel mogelijk worden uitgeschakeld, maar de harten van de gewone bevolking dienen gewonnen te worden. Na het herstellen van de rust Nederlandse pantservoertuigen tijdens de NAVO-oefening Iron Sword in Noorwegen moet de lokale bevolking zelf haar zaakjes weer runnen. Dan helpt het niet om de zaak onno dig op scherp te zetten door pro testerende burgers van de weg te schieten of met extreem ge weld te bejegenen. „We voeren hier een politietaak uit, waarbij we de situatie met zo min moge lijk geweld oplossen. Anders jaag je de mensen alleen maar tegen je in het harnas", ver klaart de commandant. Zijn manschappen volgden een spe ciale politietraining bij de mare chaussee. Toch lopen de door soldaten van een ander onderdeel gespeelde boze burgerdemonstranten af en toe een fikse tik of klap met de wapenstok op als ze niet vol doende meewerken. „Het mag er best stevig aan toe gaan, want het moet wel echt lijken. Daarom is het een voordeel dat we nu een beroepsleger hebben. Want met dienstplichtigen moet je toch voorzichtiger zijn." „Na een dergelijke oefening laten we beide partijen altijd samen een biertje drinken. Mocht er ie mand toevallig een te harde klap hebben gehad, dan blijven er geen hard feelings bestaan", zegt brigade-generaal Ton van Loon, die de verrichtingen van zijn manschappen goedkeurend bekijkt. De commandant van de 43e ge mechaniseerde brigade uit Ha- velte speelt met zijn troepen een belangrijke rol in de vierde NRF-oefening. Want hoewel tien NAVO-landen met soldaten aan de grootschalige oefening deelnemen, is ruim de helft van de zesduizend manschappen af komstig van Nederlandse onder delen. De meer dan 2000 voertuigen, waaronder 30 Leopard-tanks en 120 YPR-rupsvoertuigen, en 500 containers met allerlei spullen, werden veertien dagen geleden in de Eemshaven op transport schepen geladen en naar Noor wegen gevaren. Deze immense logistieke operatie, de grootste van de NAVO in decennia, is een belangrijk onderdeel van Iron Sword. Want de NATO Res ponse Force moet ook grootscha lig gevaar het hoofd kunnen bie den, bijvoorbeeld als vijandige troepen het land binnenvallen foto Christian Engekbracht/GPD waar de NRF-soldaten net trach ten de rust te herstellen. Van Loon: „Ik had grote twijfels of zo'n grote verscheping van materieel zou lukken. Er waren zoveel Europese landen bij be trokken en alles moest overal vandaan komen, maar alles is goed gegaan. We hadden binnen een dag onze spullen. Ik ben heel tevreden." Crisis Volgens de eigen doelstellingen moeten de eerste onderdelen van de NRF in het crisisgebied al binnen vijf dagen met hun werk kunnen beginnen. Wan neer kort daarna de hele troe penmacht is gearriveerd, moet die over zoveel spullen, brand stof en proviand beschikken dat er zonder hulp van buitenaf 30 dagen lang kan worden opgetre den. De voor deze operatie ver antwoordelijke eerste logistieke brigade van de Koninklijke Landmacht heeft tijdens Iron Sword bewezen de klus te kun nen klaren. De oefening vindt plaats over een 250 kilometer lang gebied ten zuiden van de stad Hamar. Het is in feite één groot spel. Het is dan ook niet vreemd dat de tenten van het hoofdkwartier van het eerste Duits-Nederland se legerkorps, het zenuwcen trum van de hele operatie, een heus team van scenarioschrij vers telt dat zo bij Endemol aan de slag zou kunnen. Zij bepalen voor welke verras singen de soldaten komen te staan en in welke richting het spel zich zal ontwikkelen. Ze la ten teiToristen aanvallen, brug gen opblazen, vluchtelingen en VN-personeel evacueren en stu ren demonstranten de straat op. Ook de inval van vijandige bui tenlandse troepen behoort tot de mogelijkheden. Een foto maken van het story- board, waaruit een eventuele verhaallijn is af te leiden, is dan ook verboden. Want, verklaart één van de militaire scenaristen: „We moeten voorkomen dat het scenario uitlekt. Dan weten de troepen wat we gaan doen." Dui delijk is wel dat het spel aan de realiteit is ontleend. Veel zaken doen denken aan situaties in voormalig Joegoslavië, Irak en Afghanistan. Opvallend is hoe serieus de Ne derlandse soldaten het spel en de oefening nemen. Wilden dienstplichtigen er vroeger in dergelijke omstandigheden soms met de baret naar gooien, de moderne Nederlandse be roepssoldaat valt geen moment uit zijn of haar rol. De vijand loert overal en wat je tijdens de oefening leert, kun je zeker ge bruiken als er straks in een cri sisgebied echt met scherp op je geschoten wordt. Aanval Professioneel en met veel inzet is zeker het optreden van de pa ra's van de luchtmobiele briga de 's ochtends vroeg op het mili taire vliegveld Rena. Daar moe ten terroristen worden ver jaagd. De parachutisten komen met twee Fokkers 60 van de Duitse Luftwaffe aangevlogen en springen boven een veld naast het vliegveld naar bene den. Op de grond wordt onmid dellijk de aanval op de rebellen ingezet en ontstaat een hevig vuurgevecht. Sommige getroffen terroristen buigen de regels van het spel een beetje om en blijven vrolijk terugvuren. Dit tot woede van sommige para's, die gadegesla gen door de internationale pers, er de lol niet van inzien. „Wat is dat nou", roept een boze para chutist, „die lui hebben we al lang uitgeschakeld." Als uitein delijk de laatste opstandeling heeft besloten om voor dood te gaan liggen, is het vliegveld her overd en mogen we van een ge slaagde actie spreken. De para's zijn vooral afkomstig uit Schaarsbergen, maar er is ook een mortiereenheid uit As sen bij. Een 29-jarige Groning se, die haar naam niet wil zeg gen, maakt al twee jaar deel uit van de luchtmobiele brigade. „Het leuke hiervan is dat we nu ook met anderen oefenen. Met terroristen erbij, dat hebben we anders niet", zegt ze. Opvallend is verder de hechte internationale samenwerking binnen de NATO Reponse Force. Dat is te zien op de ver schillende hoofdkwartieren, waar Nederlandse, Duitse, Noor se, Deense, Griekse, Turkse, Ita liaanse, Spaanse, Britse en Ame rikaanse officieren achter hun computerschermpjes schijnbaar probleemloos samenwerken. Moeiteloos Ook de troepen in het veld trek ken op het oog moeiteloos met de collega's uit andere landen op. De voertaal is Engels en schijnt door iedereen voldoende te worden beheerst. Bij de 43e gemechaniseerde brigade loopt zelfs een Franse officier rond die niet alleen perfect Engels spreekt, maar zichzelf in een jaar Nederlands heeft geleerd. „Hij praat beter Nederlands dan ik Frans", zegt majoor Erik van der Weijden uit Havelte als hij de man voorstelt. Dit wil allemaal niet zeggen dat zich geen minpuntjes voordoen bij de internationale samenwer king. Sommige hoge Nederland se officieren hekelen onomwon den het feit dat de communica tie tussen een aantal landen wordt bemoeilijkt, doordat hun bij verschillende fabrikanten ge kochte apparatuur niet op el kaar is afgestemd. Dat pro bleem kan worden opgelost door voor iedereen dezelfde ap paratuur in te kopen, maar dat is een politieke beslissing. Voor de rest laat het Nederland se leger tijdens Iron Sword voor al zien wat het allemaal in huis heeft. De vaderlandse pers woont de spectaculaire lancering bij van een onbemand Sperwer-spiona- gevliegtuig. Verder toont de ge nie hoe je een vaarverbinding met een ferry tussen twee oevers maakt, en hoe je een heel kampe ment met sanitaire en alle ande re voorzieningen uit de grond stampt. Defensievoorlichters doen voor al hun best om de fotografen en cameramensen van de tv de mooiste plaatjes te laten schie ten. Minister Kamp kruipt ach ter het stuur van zowat elk voer tuig dat hij tijdens z'n bezoek tegenkomt om zich als een heu se filmster te laten vereeuwigen. Want het leger moet als aantrek kelijke werkgever verkocht wor den. Defensie heeft de komende ja ren immers behoefte aan duizen den nieuwe jonge en flexibele soldaten, terwijl evenzoveel ouder vastgeroest kader moet afvloeien. „Er komt steeds min der overhead in het Nederland se leger. Van de meer dan veer tig generaals blijven er straks maar twintig over. We zijn van een herenleger naar een werkle- ger gegaan", concludeert een luchtmobiele kapitein. Sjoerd Jansen De Rotterdamse politie wil kijken of haar manschappen in de strijd tegen hoppers met nieuwe wapens kunnen 'orden uitgerust. In Amerika hebben vele lie Wortels de afgelopen jaren gewerkt non-dodelijk wapens. Stripverhalen, Ja- tes Bond- en science fictionfilms a la Star 'rek Ujken de inspiratiebronnen voor de totwikkelaars van een heel nieuw wapenar- baal, m jaren negentig ging het nog mis in So- MBij een humanitaire missie van de «welen er aan Amerikaanse kant slachtof- Schieten op rellende burgers, of zelf «tschijf worden, was het dilemma waar j*soldaten voor stonden. Hetzelfde dilemma moeten ME'ers hebben Md toen ze door losgeslagen voetbalsup- wtersbij de wedstrijd Feyenoord-Ajax in «'nauw waren gebracht. ®ds het incident in Somalië is in laborato ria vooral Amerika nog veel harder ge- aan niet-dodelijke wapens om menig- tom bedwang te krijgen. De rest van de T«eld neemt de uitvindingen stuk voor ^over. Zo waren de tasers, waarmee een ^stander met een stroomstoot wordt uit- phakeld, eerst nog illegaal in vele lan- ®D'Nu zijn ook Europese landen klant bij Amerikaanse fabrikant. de Rotterdamse politie haar manschap- j® beter wil uitrusten in de strijd tegen 'lans, hoeft zij slechts naar de andere le oceaan te kijken. Tijdens rellen •-'v.nigde Staten trad de oproerpolitie •menigte tegemoet met beanbags, pepper- houten kogels. Het ministerie van adse Zaken staat echter niet te om ME'ers extra geweldsmidde len te verschaffen. Het verzoek om gebruik van de bonenzak bijvoorbeeld wordt voor alsnog resoluut van de hand gewezen. Jaap Timmer, politiesocioloog aan de Vrije Uni versiteit, vindt het gat tussen wapenstok en vuurwapen niet zo groot. „Je hebt nog hon den en paarden en voertuigen om een massa in het gareel te houden." Traangas Bovendien had de ME bij de rellen na de voetbalwedstrijd nog de beschikking over een ander, al vaak beproefd wapen: traan gas. Dit werd door de politie echter niet ge bruikt, uit angst dat de eigen politiemensen er de meeste last van zouden hebben. Tim mer ziet dit ook als een nadeel: „Als je pre cies wilt zijn, heb je niets aan traangas. Het is dus wel goed om naar alternatieven te kij ken, die mensen niet lukraak treffen." De Politie Vakorganisatie Rijnmond (PVR) zwengelde de discussie over de alternatieve wapens aan. „Wij houden voorlopig vast aan ons pleidooi voor de beanbag", zegt vi- ce-voorzitter René Kruidenier. Het stand punt van het ministerie van Binnenlandse Zaken noemt hij kortzichtig. „Als er men sen met stoeptegels tegenover je staan moet je ze niet bestrijden met watjes." Jaap Timmer meent echter dat de fladderen de beanbags niet het meest adequate middel zijn. „Tien jaar geleden was dit wapen nieuw. Ondertussen zijn er veel betere wa pens uitgevonden, al zijn vele uitvindingen nog niet buiten het laboratorium getest." Kruidenier maakt het op zich niet uit welk middel aan het wapenarsenaal wordt toege voegd. De Belgische collega's gebruiken veelvuldig pepperspray. „Ook dat is een In Amerika wordt hard gewerkt aan de ontwikkeling van stralingswapens. Stroomstootwapens zijn er in verschillende soorten en maten. Variërend van een kleine va riant voor huiselijk gebruik tot varianten voor grote massa's. Nieuwste loot aan deze stam is het Active Denial System, dat Amerikanen zien als het middel naast megafoon en kogel. Het systeem, dat ontwikkeld wordt door het Pentagon, produ ceert een onzichtbare straal die pijn bezorgt. Het apparaat ver zendt elektromagnetische ener gie met de snelheid van het licht. Het bereik is maximaal 550 meter. Watermoleculen vlak onder de huid worden korte tijd verhit, waardoor het slachtoffer het gevoel heeft in brand te staan. De taser kan een aanvaller uit schakelen door middel van een stroomstoot. Bedrijven werken nu aan tasers die grotere groe pen ineens onder stroom kun nen zetten. Het Amerikaanse be drijf Xtreme Alternative Defen se Systems wil dit jaar een wer kend apparaat bedoeld voor gro tere groepen op de markt bren gen. goed middel. Het werkt in ieder geval beter dan traangas, dat te snel verwaait. Ook stun- guns, waarmee een rubberprop wordt afge schoten, kunnen uitkomst bieden." De discussie over de beanbags wordt onei genlijk gevoerd, vindt Kruidenier. „Dan worden foto's getoond van onschuldige men sen die allerlei verwondingen hebben opge lopen door beanbags. Ik vraag me af in hoe verre je bij een groep losgeslagen voetbal supporters nog kan spreken van onschuldig. Daar zitten echt geen oma's met rollators of peuters op driewielers meer tussen." Woordvoerder Theo van Son van de Algeme ne Nederlandse Politie Vereniging (ANPV) vindt dat voor ieder middel een goede afwe ging moet worden gemaakt. „Je moet als po litie het geweldsmonopolie zorgvuldig ge bruiken." Hij ziet vooralsnog weinig reden voor extra middelen. Traangas is op zich ef fectief genoeg om groepen te verspreiden, vindt Van Son. „Je zou kunnen kijken naar grotere bussen pepperspray. We moeten misschien eerder kijken naar de organisatie en de informatie voorziening bij ongeregeldheden, dan naar allerlei vreemdsoortige wapens." Adrianne de Koning en Albrand Leeuwe Een houten kogel is niet dodelijk, maar is wel goed voor pijnlijke blauwe plekken. In de Verenigde Staten maakt een aantal in cidenten duidelijk dat de Unon-lethal wea pons niet zo onschuldig zijn als ze lijken. Een 21-jarige studente, die in Boston de honkbal-overwinning van de Red Sox op de New York Yankees vierde, werd doodge schoten door wat een onschuldig wapen had moeten zijn. De politie schoot met polysty reen kogels toen de massa te opdringerig werd. Het projectiel trof de studente in het oog. Zij overleed ter plaatse. De roep om de niet dodelijke wapens te verbieden nam toe. Twee weken later zette de politie in Tucson, Arizona, pepperballs in bij een demonstra tie. De kogeltjes die vanuit een soort paint- ball-geweer worden afgevuurd verwondden verschillende mensen. Tasers, wapens die pijltjes afvuren die een schok afgeven van soms 50.000 Volt, kun nen miskramen veroorzaken. De tasers gel den als meest gebruikt less lethal weapons. Voorbeelden van verkeerd gebruik zijn vol gens de tegenstanders legio. Zo zou de poli tie in Kansas City een 66-jarige vrouw, die ten onrechte de claxon gebruikte en zich ver zette tijdens haar arrestatie, met een taser hebben uitgeschakeld. Agenten zouden snel ler naar dit wapen grijpen omdat het om een onschuldig wapen gaat. Juist daardoor vallen er meer slachtoffers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 49