Vrije suiker maakt iedereen arm 14 Twee zussen op 's-Heerenhoek 151 Vaderdag ook voor immigrantei 171 NAVO oefent in Noorwegen in: 0113-315680 ^vvw.pzc. nl Sus31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: SSd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; -..Vlaanderen: 0114-372770; Zeeuws- Nationaal: 020-4562500. zaterdag 18 juni 2005 Joop de Koeijer, bestuurslid van de Nederlandse Akkerbouwvakbond, op zijn bietenakker in de omgeving van Brouwershaven. De Nederlandse bietente lers en de boeren in de armste landen hebben elkaar ge vonden in hun verzet tegen de plannen van de Europese Com missie om het suikerbeleid te hervormen. Het gaat niet alleen om de bescherming van de ei gen boterham, vindt Joop de Koeijer uit Brouwershaven, be stuurslid van de Nederlandse Akkerbouwvakbond. „De waar digheid van het boerenvak is in het geding." Woensdag presenteert de Deen se eurocommissaris voor land bouw Mariann Fischer Boel haar plannen voor de liberalisering van de suikermarkt. De belangrijkste punten zijn enkele weken geleden al uitgelekt. Fischer Boel wil de prijs van suiker in twee jaar met 39 pro cent verlagen en die van suikerbie ten met 42,6 procent, zodat andere landen toegang krijgen tot de Euro pese suikermarkt. Hoewel die prijs verlaging voor een groot deel (60 pro cent) wordt gecompenseerd, vreest de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) Nederland, op basis van bere keningen van het Landbouw-Econo- misch Instituut, dat de bietenteelt in Nederland hierdoor de nek wordt omgedraaid. Die beslaat ongeveer 95.000 hectare grond, 20 procent van het Nederlandse akkerbouware- aal. Een op de vijf Nederlandse sui kerbieten komt uit Zeeland. De Tweede Kamer heeft afgelopen dinsdag unaniem een motie aan vaard die minister Veerman (Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit) vraagt het alternatieve plan van het Platform Toekomst Suikermarkt (waarin suikerproducenten en bie tentelers zijn vertegenwoordigd) in Brussel te bepleiten. Dat houdt een minder drastische hervorming van het Europese suikerbeleid in, waar bij niet alleen bietentelers en suiker producenten worden ontzien maar ook rekening wordt gehouden met de belangen van suikerboeren in de minst ontwikkelde landen. Beleidsmedewerker Rian Fokker van Novib spreekt van een 'heel slim geformuleerde motie'. De organisa tie voor ontwikkelingssamenwer king wordt door de indiener van de motie, CD A-Kamerlid Joop Atsma, geschaard in een 'brede coalitie' waarvan ook landbouworganisaties, verwerkende industrie en de vakbon den CNV en FNV deel uitmaken. „Tien jaar geleden was het ondenk baar dat wij met Novib om tafel zou den zitten", zegt De Koeijer, die zelf een akkerbouwbedrijf runt in Brou wershaven. PvdA-Kamerlid Harm Evert Waal- kens, mede-ondertekenaar van de motie, drukt zich als volgt uit: „Er is een kongsie ontstaan van partijen die geen natuurlijke vrienden zijn." Hoe komt dat? Op het eerste gezicht is de liberalisatie van de suiker markt een logische stap, nadat eer der de vaste prijzen voor melk, vlees en graan zijn losgelaten. De mini mumprijs van suikerbieten is in Eu ropa drie keer zo hoog als de prijs op de wereldmarkt. De Europese markt is daardoor ontoegankelijk voor pro ducenten van buiten. Daarbij komt nog dat de zwaar gesubsidieerde sui kerproducenten hun overschotten dumpen op de wereldmarkt. Fischer Boel wil daaraan - gedwongen door de wereldhandelsorganisatie WTO - een eind maken. In november, een maand voor de WTO-conferentie in Hong Kong, moeten de ministers van de lidstaten een besluit nemen over de hervorming van het suikerbe leid. Voor Nederlandse akkerbouwers is de bietenteelt nog de enige sector die bescherming geniet. Omdat de graanprijs vanaf de jaren tachtig ge staag is blijven zakken, en in het kielzog daarvan ook de uien- en aardappelprijs, is de opbrengst van de suikerbietenteelt een steeds be langrijker component geworden van het inkomen van de akkerbouwer. „De suikersector is heel lang goed weggekomen", betoogt Atsma. „Een hervorming was onontkoombaar. Waar de discussie nu over moet gaan is de mate en het tempo waar in. We moeten voorkomen dat we het kind met het badwater weg gooien." Het voorstel van het Plat form Toekomst Suikermarkt gaat uit van beheersing van het aanbod op de Europese markt, een beperkte prijsdaling en afspraken met de minst ontwikkelde landen over de hoeveelheid suiker die zij tegen een gegarandeerde prijs in Europa mo gen afzetten. De dumping van sui ker op de wereldmarkt moet meteen worden afgeschaft. Broos Op hoofdlijnen zijn de partijen het eens over het voorstel van het Plat form Toekomst Suikermarkt, maar de overeenstemming is broos. Zo he kelt Waalkens het conserverende ka rakter .van het voorstel. „We moeten deze problematiek veel breder op pakken. De hervoming kan worden benut om een innovatieve slag te ma ken in de suikerteelt, bijvoorbeeld door voorwaarden te stellen op het gebied van milieuvriendelijk telen en door alternatieve producten te ontwikkelen. De bietentelers moe ten niet denken dat ze er zijn met al leen een akkoord over opkoop en compensatie. Dan hebben ze geen toekomst. De plannen van het Plat form betekenen temporiseren en tijd kopen. We moeten oppassen dat tijd kopen niet betekent tijd verdoen." De Koeijer vraagt zich af wat een re delijke suikerprijs is. Hij noemt een prijsverlaging van 20 procent, waar mee zou worden voldaan aan de mi nimumeis van de WTO, 'immoreel' wanneer die gepaard zou gaan met een inkomenscompensatie van 60 tot 80 procent, zoals het Platform Toe komst Suikermarkt wil. „Dan is er geen enkele relatie meer tot onze kostprijs en zijn we in grote mate af hankelijk van subsidiegeld." Hij pleit voor minder compensatie, geen overschotten en de teelt van alterna tieve producten als plantaardige olieën en eiwitten. „Een krimp van de suikerbietenteelt is dan ook on vermijdelijk", constateert De Koe ijer. Wel zou die gepaard moeten gaan met een sociaal plan voor te lers en werknemers in de suikerin dustrie. „Hervormen is hervormen en niet met de botte bijl een tig aan tal boeren een kopje kleiner ma ken." Duurzaam Liberalisering van de suikermarkt is voor De Koeijer echter uit den boze. Die helpt noch de Nederlandse bie tenteler noch de suikerboer in de Derde Wereld. „Het nut van het boe renvak is niet tegen zo laag mogelij ke prijs zoveel mogelijk dumpen op de wereldmarkt. Het nut van ons vak is dat we verantwoord en duur zaam voedsel produceren. Dat bete kent dat Europa veel zuiniger moet zijn op haar eigen landbouw. Dat be tekent ook dat het een schandaal is zoals de boeren in de armste landen nu worden behandeld. In de eerste plaats willen we landbouw bedrij ven die hier te verantwoorden is en dat is niet het geval als we het op een valse manier elders bederven. Zoals ik een Franse boer ooit heb ho ren zeggen: dat is in strijd met de waardigheid van het boerenvak." Een gereguleerd systeem, waarin het goede behouden blijft en het slechte wordt afgeschaft, is ook wat Fokker voorstaat. „Niemand is ermee ge diend als de hele boel wordt gelibera liseerd." Ook de consument niet, denkt Fokker. De meeste suiker wordt gebruikt als ingrediënt van andere producten. Door liberalise ring zal een pak suiker in de super markt wellicht goedkoper worden, verwacht ze, maar niet een blikje co la of een pak koek. Novib probeert rekening te houden met de belangen van verschillende groepen ontwikkelingslanden. Aller eerst zijn er de grote suikerexpor teurs als Brazilië en Thailand die het vervelend vinden dat Europa (ge subsidieerde) suiker dumpt op de we reldmarkt. Of dat probleem opgelost wordt door de plannen van Fischer Boel is nog maar de vraag, want er blijft een budget bestaan voor ex portsubsidies. Helemaal onduidelijk is of de armste landen, zoals Zam bia, Ethiopië, Mozambique en Mala wi, geholpen worden door de voorge nomen suikerhervorming. De af spraak is dat zij in 2009 volledig toe gang krijgen tot de Europese markt. „Zij willen een goede prijs voor hun suiker, zodat ze kunnen investeren in uitbreiding en modernisering", verklaart Fokker. „Als de prijs ver schrikkelijk gaat dalen, hebben zij niets aan die markttoegang. Daarom zeggen ze: geef ons liever beperkte toegang tot de Europese markt te gen een wat hogere, gegarandeerde prijs." Tenslotte zijn er nog de ACP-lan- den, vroegere koloniën zoals Jamai ca. Die hebben toegang tot de Euro pese markt tegen een hogere prijs. Omdat ze de afgelopen decennia ver zuimd hebben te investeren, zou libe ralisering de doodklap betekenen voor hun suikerindustrie. Fokker: „Dat betekent het verlies van heel veel banen." Suiker is essentieel voor de ontwik keling van arme landen, aldus Fok ker. Het is goed en makkelijk te ver bouwen en suikerfabriekjes blijken in de Derde Wereld centra waar om heen zich tal van andere activiteiten ontplooien. „De suikerteelt kan echt een verschil maken." Het alternatief van het Platform Toekomst Suiker voorziet in ieder geval in een gega randeerde prijs voor een bepaalde hoeveelheid suiker uit de armste lan den. „Dat spoort niet met de afge sproken vrije markttoegang tot Euro pa", erkent Fokker. „We vinden dat daaraan niet moet worden gemor reld. Maar als een groep landen vrij willig zegt dat ze de export wel wil len beperken in ruil voor een gega randeerde prijs, dan moet dat toch foto Mechteld Jansen te regelen zijn?" De vraag rest wat minister Veerman in Europa kan uit richten met een motie die bewust vaag is gehouden om tegengestelde partijen onder één paraplu te krij gen. Atsma en Fokker noemen het 'een steuntje in de rug' dat hij in Brussel goed kan gebruiken als hij duidelijk wil maken dat de plannen van Fischer Boel een stap te ver gaan. Fokker hoopt dat Veerman me de door de motie in staat wordt ge steld een brug te vormen tussen de landen die de plannen van Fischer Boel steunen (onder meer Engeland, Duitsland en Frankrijk) en de lan den die tegen zijn (zoals Spanje, Por tugal, Italië en Finland). De Koeijer heeft goede hoop dat in ternationaal steun kan worden ge vonden voor een alternatief in de lijn van het Platform Toekomst Sui kermarkt. Hij heeft vorige week in België een overleg bijgewoond waar bij suikerindustrie, telers, vakbon den, overheid en ontwikkelingsorga nisaties over een vergelijkbaar plan praatten. „De suiker is een case voor de hele landbouw", verzekert De Koeijer. „Als we alles vrijlaten, wordt het armoe voor iedereen. Het is in ons belang dat de ontwikke lingslanden hun poot stijf houden en zeggen: die zogenaamde liberalise ring van jullie is voor ons niet accep tabel. We moeten de wereld als één geheel zien. Als we hier land braak leggen en elders woud kappen om suiker te verbouwen, zijn we niet goed bezig." Ernst Jan Rozendaal De Nederlandse Akkerbouwvak bond en het Nederlands Agrarisch Jongerencontact organiseren donder dag in zaal Koch in Kruisland een info-, discussie- en protestavond, waarop vertegenwoordigers van de suikerindustrie, de bietentelers, het ministerie van LNV en Novib zich uitspreken over de hervormingsplan nen voor de Europese suikermarkt. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43