Je krijgt hier gewoon meer kwaliteit PZC 600JA Een dorp zonder stadse fratsen zaterdag 18 juni 2005 W9 foto's Willem Mieras Als Goes weer een wijk ontwikkelt, komt er vaak een lokaal volksverhui- zinkje op gang. Goesenaren migreren bin nen hun stad, omdat ze een groter huis wensen of gewoon weer eens iets anders. De nieuwe wijken trekken ook mensen uit buurgemeenten. Ze zitten dan vaak dichter bij hun werk en voorzieningen. Wat beweegt echter mensen van buiten Zeeland om in Goes neer te strijken? En wie zijn die nieuwe Goesenaren? Een klei ne peiling in de Duke Ellingtonlaan in Ouverture. Het is een lange laan, al staat het groen nog in de kinderschoe nen. Je mag er dertig kilometer per uur en de auto's (vaak twee) staan in dachtig het principe van een woonerf keurig op eigen terrein. Hier kun je nog rustig voetballen op straat. Bakken van huizen staan er, alleen schurken ze nogal dicht tegen elkaar aan. De kavels lijken een beetje klein voor het bouwvolume. Toch vind je in de Duke Ellingtonlaan geen huis voor een tonnetje of twee, wat toch bijna vierenhalve ton in oude guldens is. Wie hier wil wonen, moet meestal het dubbele neertellen. Het heeft de familie Versluijs er niet van weerhouden de sprong van Ber gen op Zoom naar Goes te wagen. De huizenprijzen zijn namelijk alleszins redelijk tegenover Noord-Brabant. „Als je voor hetzelfde geld in Bergen op Zoom iets koopt, krijg je vierhon derd kubieke meter. Nu hebben we zeshonderd kuub. Goes biedt meer huis voor het geld", legt Charles Ver sluijs uit. Zeeland kenden ze al van dertig jaar vakanties op camping De Paarde kreek in Kort gene. Charles werkt al langer in Goes. Hij is manager van het dialysecentrum in het Ooster schei deziekenhuis. Ook zijn oplei ding volgde hij in de stad. „Ik heb in het oude Bergzicht en Sint Joanna ge werkt." Natuurlijk, hij zou kunnen blijven pendelen tussen Bergen op Zoom en Goes. Een dringende reden voor ver trek was er niet. Toch liet de familie Versluijs twee jaar geleden Bergen op Zoom achter zich. Na 46 jaar. „Als je er al zolang woont, is dat een moeilij ke keuze. We hadden een leuk huis vlakbij het centrum en een boel vrien den en kennissen. Die drempel moet je over." De knoop was relatief snel doorge hakt. Annemarie Versluijs: „Door on ze vakanties waren we al verknocht aan Zeeland. Het weidse landschap, die prachtige vergezichten, de dui nen, de zee. Ook de wijk Ouverture sprak ons aan, lekker ruim en voor de kinderen aantrekkelijk. Charles: „Bergen op Zoom is toch be hoorlijk verstedelijkt. Als je een rond je wil fietsenmoet je een flink eind door de stad trappen om in de natuur te komen. Hier ben je in een mum van tijd in de polder." Vlnr: Gerdje, Ruud en Jelle Charles, Annemarel, Bart en Annemarie Versluijs Oud-Sabbinge, maar hadden twijfel. De makelaar zei: jullie komen uit de grote stad, wat zoek je dan in zo'n dorpje? Daar word je niet gelukkig." Het werd uiteindelijk Goes en daar over heerst nog geen spijt. Gerdje: „Ouverture is een jonge wijk met een scala aan bewoners. Op straat is het rustig, Jelle kan hier lekker buiten spelen. En dan de school, De Zuid westhoek is echt een verademing. In Almere was het een chaos en gebrul op die school. Die was te snel ge groeid en had een tekort aan leer krachten, dan krijg je dat. Als hier de schoolbel klinkt, gaan de kinderen rustig naar binnen. Laatst had het ge regend. In de gang hingen alle jassen netjes aan de kapstok en stonden de schoenen keurig op de vloer. Er heerst orde en de toiletten zijn schoon." Ruud: „Doorslaggevend was ook dat ik op mijn fiets naar mijn werk kan. Eindelijk eens niet in de file." De Keijsers hebben het naar hun zin in de wijk. Met drie honden - twee Duitse staanders en een teckel - maak je al gauw contact in een hon- denrijke buurt. Ze nemen ze vaak mee naar het strand. Neeltje Jans is hun favoriete uitlaatplek, met Oranje zon bij Oostkapelle als goede tweede. „De rust, de kust, de zee, dat waren voor ons belangrijke overwegingen tact te houden. Ik heb nog welles een kaartje gehad. Gelukkig heb ik hier veel nieuwe vriendjes gevonden. De meeste zitten bij mij op school." Het bevalt de familie Versluijs uitste kend in Goes. Annemarie rijdt nu drie dagen per week naar de Markie- zenstad, want ze wil haar baan als ad ministratief medewerkster niet opge ven. Toch legt Bergen op Zoom in een vergelijking met Goes steevast het loodje. „De gemeente pakt hier de za ken voortvarend aan. Kijk naar de Zeelandhallen, daar gebeurt tenmin ste iets mee. In Bergen op Zoom belo ven ze van alles, maar er komt zelden iets van terecht. De gemeente Goes communiceert ook met de burgers. Als ze iets wil veranderen in de wijk, krijg je keurig een brief. In Bergen op Zoom is er totaal geen communicatie met burgers. Ook de werkmentaliteit is hier beter. Zeeuwen zijn gemoti veerd, willen er voor gaan." Een eindje verderop in de Duke El lingtonlaan is een bord 'te koop' in de voortuin geplant. Er zal toch geen spijtoptant wonen? „Nee, nee", ver- Idaart Eric Gobes het bord, „we gaan vanwege mijn werk na tweeënhalf jaar Goes terug naar Beuningen bij Nijmegen. Ik moet gewoon dichter bij de hoofdvestiging zitten." Het vertrek zal niet gepaard gaan met weemoed en vochtige zakdoeken. Zo bijster boeiend was Goes nou ook weer niet. „We kwamen uit een bosrij ke omgeving. Hier heb je de weidse polders, zon, zee en strand. Maar die charme ebt snel weg. De derde keer toen we naar het strand gingen, pro testeerden de kinderen: alweer?" Aan het eind van de laan, of aan het begin al naar gelang het startpunt, heerst een zekere mate van euforie. Ruud, Gerdje en zoon Jelle Keijser voelen zich kiplekker in Ouverture. Dat is logisch na hun vlucht uit Alme re. „Daar rijden ze gewoon met een supermarktwagentje tegen je aan. Niemand kent er manieren. Het is ook onveilig op straat, 's Avonds pin nen, dat durfde je niet. Je moest je kind in.de gaten houden, want als dat op straat speelde, liep het kans te worden afgetuigd." Weg dus. Ruud is revalidatiearts, heeft vroeger in Zonneveld in Oostka pelle gewerkt en bezit Zeeuwse con necties. „Een paar telefoontjes en ik had een baan. Dat is een luxe, ja." Hij verdient nu het brood bij het kin derrevalidatiecentrum Reigerbos en het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Gerdje werkt op een steenworp af stand van de Duke Ellingtonlaan, op De Sprienke, als docente in het voortgezet speciaal onderwijs. Eigenlijk wilden ze een leuk boerderijtje in of bij een dorp. De intemet-zoektocht lever de niet zoveel op en de objec ten die ze hadden geselec teerd, vielen in de praktijk nogal tegen. „We waren een eind met een huis in Brede school Doorslaggevend waren ook de voor zieningen in Goes. De Zuidwesthoek, onderdeel van de brede school De Symfonie aan de rand van Ouvertu re, viel ook bij dochter Annemarel (8) en zoon Bart (6) in de smaak. Char les: „De kinderen mochten hun school kiezen, want voor hen was de stap net zo groot als voor ons. Bijzon der vonden we de soepele houding van de directeur van de Zuidwest hoek. Hij zei: 'Laat de kinderen een paar middagen meelopen en dan kun nen ze daarna een keuze maken'." An nemarel knikt. „Ik had best een leuke school en een aardige juf in Bergen op Zoom. Ik moest al mijn vriendjes achterlaten. Het is moeilijk om con- Willem Blanken, burgemeester van Goes in de jaren tachtig, riep het te pas en te onpas wanneer hij een spreekge stoelte beklom. „Goes is veel meer dan het centrum van Zeeland. Goes is het middel punt van Zuidwest-Nederland, een brand punt in Noordwest-Europa." Inderdaad, wie in de atlas de punt van de passer op Goes zet, kan mooie cirkels trekken. Dan vallen Amsterdam en Brussel, Parijs, Düsseldorf en Londen zo maar binnen de in vloedssfeer van Goes. Blanken was een bur gemeester die de overdrijving niet schuwde, maar het merkwaardige was dat zijn enthousiasme aanstekelijk werkte. Na af loop van bijeenkomsten waar hij de kansen en uitdagingen van Goes in bovenregionaal verband weer eens breed had uitgemeten, ging menige toehoorder met een weldadig gevoel van zelfbewustzijn naar huis. Voor zover afkomstig uit Goes wel te verstaan. Natuurlijk beperkt de centrumpositie van Goes zich tot de Bevelanden. Het is dat de viering van 600 jaar stadsrechten eraan her innert dat Goes warempel een stad is. Welbe schouwd is Goes met haar 27.000 inwoners een uit de kluiten gewassen dorp temidden van andere dorpen. Qua vorm en qua sfeer. De stad is overzichtelijk en compact. Je bent vanuit de meeste wijken met de fiets binnen tien minuten in de binnenstad. In Goes word je op straat gegroet door mensen die je hooguit vaag van gezicht kent en er zijn nog winkeliers die er geen punt van maken dat je wat later komt betalen wanneer je toeval lig te weinig geld bij je hebt. Stadse fratsen zijn Goes vreemd. Misschien moet die laatste zin in de verle den tijd worden gesteld. Het besluit van het gemeentebestuur nabij het station een tweeëntwintig verdiepingen hoge woonto ren te bouwen, duidt op ambities die het dorpse karakter overstijgen. Tot dusver wenkte slechts de televisietoren van verre. Straks steekt de stad twee vingers op. Het lijkt dan of Goes het vredesteken maakt. Peace man. Als bovenregionaal centrum heeft Goes in zekere zin aan betekenis ingeboet. Met eer tijds de fier aan de Grote Markt gevestigde Zeeuwse Landbouw Maatschappij, de be- om naar Zeeland te verhuizen." En, heeft Goes het nog een beetje? „Zeker", zegt Gerdje, „de binnenstad is gezellig en knus. We hebben Blof op de Grote Markt gezien, geweldig. Je hebt redelijk wat mogelijkheden. Leuke restaurantjes, winkels, een filmhuis en een theater. En alles is aan te fietsen." Ruud: „Het is nog een dorp. Mensen hebben nog tijd voor een praatje. Als je in Almere iemand groet, kijkt 'ie je aan met een blik van 'moet je iets van me?' De middenstanders zijn hier klantgericht, ze leveren service. Als je toevallig je portemonnee vergeten bent, mag je het ook de volgende dag komen betalen. Mensen vertrouwen elkaar nog." Verzeeuwsd zijn ze (nog) niet, al is in Gerdjes tongval een zweem van zan gerig dialect te bespeuren. Ze absor beert makkelijk, zegt ze. Om er hele maal bij te horen, moet wel de schof fel door de tuin. Daar groeit namelijk een Zeeuws knoopje. Volgens hun au tochtone tuinman heeft geen enkele Zeeuw dat plantje in de tuin. Alleen randstedelingen schijnen in een po ging te integreren Zeeuwse knoopjes te planten. Tenminste, zoiets hebben ze begrepen, want verstaan doen ze hem niet. Frank Balkenende drijfsvoorlichters en consulenten in het Landbouwcentrum, de paarden-, varkens- en schapenkeuringen, het fruitcorso en de veiling was Goes onmiskenbaar het middel punt voor agrarisch Zeeland. De schaalver groting in deze sector heeft daar een eind aan gemaakt. Daarvoor in de plaats is Goes een dienstencentrum geworden met accoun tants-, advocaten- en adviesbureaus. Best belangrijk voor de werkgelegenheid, maar niet echt sexy. Sombere gedachten over een jarige stad? Welnee, sinds de herinrichting van de Grote Markt hebben we het mooiste plein van Zee land. Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39