Waarom zou je weggaan? !C600 W5 Sprookjes bestaan niet in de Goese Polder zaterdag 18 juni 2005 Het winkelhart foto's Willem Mieras Goes is lekker rustig. Uit de mond van een jongere is zo'n opmerking meestal niet als aanbeveling bedoeld, maar Nicolien Pathuis (17) is bloedse rieus. „Je hebt hier tenminste geen steekpartijen of pistolen en geen men sen die messen trekken", zegt ze. „En het is hier niet zo vol. Je kunt hier nog gewoon bewegen. Nicolien wil er dan ook nooit meer weg. Z~ omaar een donderdag op de Gro te Markt. Na een winderige, kou de middag is ineens de zon gaan schij nen en nu stromen de terrassen in hoog tempo vol. Voor café Matiz („Dat is toeval, we hebben gewoon gekeken waar we in de zon konden zitten") hebben Jerry Scholten (23), Teun van Oosten (22) en Glenn de Hamer (21) zichzelf neer- geplant. Ook Nicolien schuift aan. „De krant? Prima, kom er maar bij zitten", zegt Glenn. „Wat.Goes zo leuk maakt? Dat is een lastige. Glenn moet er even over nadenken. Andere Zeeuwse steden als Middel burg, Vlissingen en Terneuzen trek ken hem niet zo, meldt hij dan. „Daar woont een ander soort men sen." Nicolien, naast hem, zit heftig te knikken. Ze is het er helemaal mee eens. Maar onder woorden brengen wat mensen in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren zo anders maakt, valt ook haar niet mee. „Of de mensen er bekakt zijn?" Dat vindt Nicolien in ieder geval nergens op slaan. „Nee, juist niet", zegt ze. „Ze zijn daar asociaal." Nicolien is met haar zeventien jaren 'al 22 keer verhuisd'. Ze is geboren in Alphen aan den Rijn en woonde 'alles bij elkaar' ongeveer zes jaar in Goes. Maar knappe jongen die haar hier nog weg krijgt. „Ik blijf", zegt ze. „Ik vind het hier prima." Ook Jerry Scholten is vaak verhuisd. „Ik denk dat ik in het totaal ongeveer acht jaar in Goes heb gewoond", ver telt hij. De laatste jaren zat Jerry in Den Haag, maar sinds vier maanden is hij weer terug in Goes. „Gelukkig wel", zegt hij. „Hier wo nen mijn vrienden. En je kent hier ie dereen. Dat is het gewoon." Mooi aan Goes vindt Jerry vooral de monumentale gebouwen. Zelf woont hij in een mooi oud pandje, vlakbij de markt. Jerry: „Ik zit echt midden in de stad. Beter kan eigenlijk niet." Kunnen sommige jongeren niet wach ten om Zeeland te verlaten om ergens anders te gaan studeren of werken, Jerry, Nicolien, Glenn en Teun heb ben hier juist helemaal hun stek ge vonden. Zij blijven liever lekker in Goes. Zo is Glenn, na een tijdje op een bin nenvaartschip gevaren te hebben, een paar maanden terug weer als schilder aan de slag gegaan. Net als zijn maat Jerry, die werkt ook als schilder. De Kloetingse Teun van Oos ten, geboren en getogen in Kloetinge, is kok en Nicolien werkt als schoon maakster bij Emergis. Het is volgens Teun behoorlijk lastig om als jongere in Goes aan een baan te komen. Nicolien valt hem bij. „Het is heel moeilijk om iets te krijgen beaamt ze. Onzin, vindt Glenn. „Zonder diplo ma's ja, dan is het lastig", corrigeert "hij. „En het ligt ook aan jezelf. Je moet er natuurlijk wel zelf achter aan." De gemeente Goes is, net als de mees te andere gemeenten in Nederland, druk bezig om op verschillende ma nieren contact te leggen met de jeugd. Ook wordt er - met meer of minder succes - gepoogd om voorzie ningen voor jongeren aan te leggen Vlnr: Jerry, Nicolien, Teun, Manon met Levi, Glenn Goes-Zuid geasfalteerd. Ook langs de Bergweg in Goes werd een paar jaar terug een ramp neergepoot. Alle drie de locaties worden druk ge bruikt. In speciaal aangelegde jongerenhang- plekken grossiert de gemeente beslist niet, maar daar zijn de meeste jonge ren niet rouwig om. Zij hangen in het winkelcentrum in de Goese Polder en op de Oostwal. En elke vrijdagmid dag is het bal op de Grote Markt als de middelbare schooljeugd massaal naar de cafés trekt. Van jongerencentrum Colours, een ontmoetingsplek voor overwegend al lochtone jongeren, wil een groot aan tal raadsleden op korte termijn weer af. Het centrum kost veel geld en le vert volgens hen te weinig op. De jongeren hebben het. in Colours prima naar hun zin, maar worden er volgens de raad te weinig gemoti veerd om hun opleiding af te maken, of een baan te gaan zoeken. Op dit moment wordt er naarstig gezocht naar een commerciële uitbater, die het zaakje over wil nemen. Eveneens lastig blijkt de oprichting van een jongerenplatform. Onder de noemer van Young Goes Active heeft de gemeente een aantal jongereneve- nementen georganiseerd om de jeugd warm te maken voor de oplichting van een platform of jeugdraad, maai de animo daarvoor blijkt zeer be perkt. Eén succesje werd er wel geboekt. Tij dens één van de voorbereidingsbijeen komsten voor zo'n platform, werd het idee geopperd om een disco te or ganiseren voor jongeren uit de laag ste klassen van het voortgezet onder wijs. Jongerenwerker Peter Remijn ging ermee aan de slag en wist de uit bater van discotheek Opa Kees en thousiast te maken. De eerste (alco holvrije!) disco-avonden zijn inmid dels achter de rug en trokken steeds zo rond de honderd jongeren. Bustour Al die activiteiten en bemoeienis zijn allemaal leuk en aardig, vinden Glenn, Jerry, Teun en Nicolien, maar geef hen liever een goede bustour naar een mooi feest buiten de provin cie. Ach, als het moet gaan ze ook wel naar Opa Kees of El Toro, maar lie ver reist het gezelschap af naar Ant werpen of Rotterdam. „We gaan overal naar toe, waar een beetje goeie housemuziek wordt gedraaid", vertelt Jerry. „Ik bekijk van tevoren welke dj er draait. Is dat een goeie, dan ga ik. Draait er een klote-dj, dan ga ik niet. Zo sim pel is het." „In Goes alleen heb je te weinig ten ten om echt goed te kunnen stap pen", vindt Nicolien. Vriendin Ma- non Janssens (uit Oudelande) die on dertussen is aangeschoven, is het roe rend met haar eens. „We gaan toch wel twee keer per maand ergens naar een party", vertelt Manon. Jerry: „Ik heb er dit jaar al 37 gehad." Op elke party worden flyers uitge deeld voor weer andere party's. „Daar pikken we dingen vanaf", zegt Jerry. „Of we kijken op www.party- flock.nl. Daar staan ook heel veel feesten op." Soms gaan ze met zijn allen in een au to; soms boeken ze een busreis. Ma non: „Dan gaan we met allemaal an dere Zeeuwse jongeren ergens naar toe.Op een kilometertje meer of minder, kijkt het vijftal trouwens niet. „We rijden naai-België of Duitsland en we zijn in Nederland ni op heel veel plaatsen geweest. Het maakt eigenlijk niet uit", zegt Jerry. „Als er maar goede muziek wordt ge draaid." Maar behalve voor een goede party, hoeft de groep niet zo nodig de pro vincie uit. Want zeg nou zelf, hier is toch alles wat een mens nodig heeft. En waar anders heb je zoveel mooie plekjes om lekker aan het water te lig gen? „Je kunt naai- Dishoek, of naar de Banjaard, maar het is ook prima om gewoon langs het kanaal te lig gen", zegt Glenn. „En 's nachts vie ren we feest op het strandje bij Kats", meldt Teun met een grote grijns op zijn gezicht. „Dat is pas echt mooi man." Ingrid Huibers Skatebanen Zo kreeg de Goese Polder een paar jaar terug al een skatebaan en werd anderhalf jaar geleden de ijsbaan in Goh, wat leuk woon je hier, zei mijn hartsvriendin van de HBO, geestdriftig gebarend naar de splitlevels in mijn huis, het wenkende terras en de lommerrijke tuin. Zelf woont ze voor twee ton twee hoog nabij het Surinameplein in Amsterdam, waar dril lende buren 's zomers haar slaap verstoren. Mijn vriendin heeft een zonnig beeld van Goes. Een rustig plattelandsstadje met on verwacht veel winkels en een knusse markt. Het leven is er misschien niet erg opwin dend, maar wel goed. En mijn huis voor die prijs..., sprookjes bestaan dus toch. Tegenover haar kan ik pochen over de Goese Polder. Ze vindt de Koos Vorrinkstraat zelfs een chique buurt. Ik hou dat misverstand met onverholen zelfgenoegzaamheid in stand. Op een psychologische training die ik in Rotterdam volgde, noemen ze dat inau- thentiek gedrag. Als je je op een feestje laat ontvallen dat je in de Goese Polder woont, dan is meelij je deel. Dat je het uithoudt tussen dat gajes. Heb je geen last van de buren? Durf je 's avonds laat wel op straat? De wijk lijkt niet meer van het in de jaren ze ventig onstane, beroerde imago af te komen. Inauthentiek als ik ben, bouw ik zorgvuldig mijn verdediging op. De Koos Vorrinkstraat bestaat uit louter koopwoningen, het is een nette buurt. Zo'n groot huis vind je niet in Nieuw-West of Overzuid, althans, niet voor die prijs. Ik ben dus spekkoper (die doet het altijd goed). Mijn buren zijn keurige men sen. Zij zullen het beamen. En als er gajes is, dan moet ik het nog tegenkomen. Ik weet niet of ik de sceptici daarmee overtuig, me zelf in elk geval wel. Binding met de wijk, dat is een abstract be grip. De band met je leefomgeving wordt vooral gevormd door de mensen die je er kent. Ik heb Hennie leren kennen. Ze heeft een hond en ik ook. Dat schept een band. We lopen vaak een eindje op en babbelen over het leven. Het klikt gewoon. Met de buurtjes verderop is er ook chemie. Ook die hebben een hond. Een buiging voor onze huisdieren, zonder hen waren we eenzaam. Ik ken de medewerkers van het BP-tanksta- tion. Ze missen Gilles Brouwer, hun vriende lijke beheerder die drieeneenhalf jaar terug werd doodgestoken. Voor een paar pakjes si garetten. Er is een stille tocht gehouden. Even was er een wij-gevoel in de Goese Pol der. Uit een vreemd soort van solidariteit tank ik nu altijd bij de BP. Dik twee jaar geleden brandde het scholen en wijkcentrumcomplex in De Spinne af. Naar later bleek een uit de hand gelopen kwajongensstreek, die wel de mogelijkheid opent eens een fatsoenlijk hart in de wijk op te bouwen. Elk nadeel heb se voordeel. Deze gebeurtenissen hou ik achter mijn huig als mijn Mokumse vriendin op bezoek is. Ik woon tenslotte in het land van Zeeuws meis je, waar het leven goed is. Ik vertel ook niet dat je hier 's nachts in het centrum zonder aanleiding' kan worden afgerost. Ze zou eens kunnen zeggen: joh, het lijkt Amsterdam wel. Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35