PZC Britten vestigen lioop op Murray De pijn om Payne Stewart blijft Degradatie dreigt voor ruiteréquipe Trapattoni is nieuwe trainer van Stuttgart Schotse tennisser op Wimbledon 21 Acht Engelsen op Wimbledon Jan Timman toont vormbehoud Lammers rijdt elfde tijd Le Mans Sollied wordt trainer Olympiakos Baros blijft bij Liverpool spelen River Plate staat in de halve finale 'optoernooi oor hockeysters in Amstelveen erades krijgt ueuw kunstgras 'onnes gaat logjaar door zaterdag 18 juni 2005 jyrFarriau Wagenaar OUDEN - Tim Henman is op jmbledon net zo'n cliché ge iden als aardbeien met room. ld tennistoernooi begint maan den dat betekent onvermijde- jt dat de Engelse gekte rond- jhem weer begint. Maar stop! wis hoop! Zijn naam is Andy urray, de beoogde redder van tBritse tennis. langzamerhand wordt het beetje zielig. Het is elk jaar jëlfde verhaal: Tim Henman teen paar rondes op Wimble- de Britse fans laten hun re- zes varen en zijn ervan over- gd dat hij wint. De gekte rekt los. Dan breken de kwart- des aan en verliest hij. Heel nis er verdriet en dan begint ag. 'Zie je wel, hij kan tniet.' En ze nemen zich voor wit meer in Henman te gelo- Tothet volgende jaar. ie, saaie, vriendelijke Tim pan. Hij heeft er nooit om viaagd dat, bij gebrek aan En- Ise talenten, iedereen op hem mt. Met alle mogelijke Engel keurigheid ondergaat hij het weer. Natuurlijk wil hij innen, maar het lukt gewoon- eg niet. De grasspecialist won nog nooit een toernooi op en presteert beter als hij weg van zijn bezeten landge- len speelt. Desnoods op gra- Er is overigens nog een kit'in het circuit, Greg Ruseds- m in Canada. Een goe- maar met zijn grote and past hij niet echt in de En- Ise traditie. ieuwe sterren iukkig voor Henman staat er ïdekjk wat te gebeuren. Het Ik schreeuwt om nieuwe ster- En het volk krijgt nieuwe sten. In ieder geval eentje, idrew (Andy) Murray is zijn am. achttien jaar, geboren in holland en grasspecialist. Hij won de US Open bij de jongens in 2004 en schitterde in maart in het Davis Cupteam. Mentaal sterk, niet verwend, normaal, enorm gepassioneerd en vol werklust. En hij speelt komende week op Wimbledon. Zal Henman dan eindelijk ver lost worden en een opvolger krij gen? David Felgate gelooft hei lig in Murray. De tennistrainer die Henman groot maakte, is sinds twee jaar de baas van het Engelse jeugdtennis. Hij heeft zichzelf als doel gesteld binnen vijf jaar een groep spelers in de tophonderd te krijgen. Hoe? Door de blanke en conservatie ve Engelse tenniswereld door el kaar te schudden. Weg met de clubs die alleen de elite in witte pakjes toelaat, de sport moet toe gankelijk worden voor alle socia le klassen. Tennis moet hip en groovy zijn, met Murray als het nieuwe idool. Luiheid Nog een verandering: verwend gedrag van jonge tennissers met te rijke ouders wordt niet langer getolereerd. En voor luiheid is al helemaal geen plaats in het nieuwe systeem. De nieuwe ge neratie wordt harder aange pakt, het motto is: je krijgt niets voor niets. Dat betekent dat er keihard gewerkt moet worden. Andy Murray kan dat. Al traint hij niet in Engeland, maar in Spanje, Felgate probeert hem waar mogelijk alle steun te bie den. Zowel financieel als men taal. En nee, niet ieder talent breekt door. De laatste jaren be zweken veel Britse jonge spelers aan de druk van het seniorenten- nis. Maar het geloof in Murray is groot. Henman: „Er zijn veel voorbeel den van kinderen die het goed deden bij de junioren, maar de stap omhoog niet konden ma ken. Andy is anders. Niet alleen zijn spel is goed, hij is mentaal ook sterk. Hij weet wat hij doet en hij werkt hard. En juist dat is een goede combinatie." Felgate: „Hij heeft een grote toekomst." Murray dus. Zijn moeder Judy is oud-speelster en bondscoach van Schotland. Ze gaf haar zoon op zijn derde al een tennis racket. Hij begon wat stuntelig, maar al snel zag ze dat ze een toppertje in huis had. „Ik ben nooit gedwongen om te tennis sen", zegt Murray. „Het was mijn eigen keus. Ik ben op mijn negende een paar maanden ge stopt, maar uiteindelijk kon ik toch niet zonder. Winnen is het mooiste dat er is. Wat ik leuk vind aan tennis, is dat ik het al leen moet doen. Ik heb een tijdje gevoetbald, maar ik ben totaal geen teamspeler. Op mijn twaalf de ben ik er maar mee gestopt." Oh ja, hij houdt van rap en R&B en dat is geen overbodige toevoe ging. Dat soort voorkeuren doen het goed bij de jongeren. Jon gens zullen hem 'vet' vinden en meisjes zullen heimelijk van hem dromen. Met alle respect: Henman is niet iemand waar pubers hun fanta sieën op los laten. Maar over de jonge, frisse en zelfverzekerde Murray is tijdens romantische dagdromen heel wat leuks te be denken. Tennis kan met jongens als Murray na veel stijve jaren, eindelijk wat gaan swingen. En misschien zelfs sexy worden. Grote invloed Het zal wennen zijn voor de eli te, maartennisbaas David Felga te hoopt dat zijn aanpak grote invloed zal hebben. Dat hij spe lers uit alle hoeken van het land op de baan krijgt. En dat het chi que vijvertje met talenten, een zee yol kanshebbers wordt. De komende weken zal het op Wim bledon gaan zoals het al jaren gaat. Maar het duurt niet lang meer voordat de 'Henmania' eindelijk verdwijnt en plaatsmaakt voor 'Murray Madness'. GPD Andy Murray: „Wat ik leuk vind aan tennis, is dat ik het alleen moet doen." foto Dylan Martinez/RTR LONDEN - Fred Perry? Dat is toch dat kledingmerk? Ja ook. Maar voordat Perry zijn kle dinglijn opstartte, won hij als laatste Britse tennisser ooit Wimbledon. Dat was in het jaar 1936. Ook in '34 en '35 was hij de sterkste op het heili ge gras. Aan het hoofdtoernooi doen vanaf maandag acht Britse mannen een gooi naar de zege. Tim Henman is de enige ge plaatste speler (6). Hij treft in de eerste ronde Nieminen. De jonge Andy Murray speelt te gen een qualifier. De andere Engelse deelnemers zijn: Mar- ray, Goodall, Rusedski, Mackin, Bogdanovic en Sher wood. GPD WILLEMSTAD - Schaker Jan Timman heeft de match te gen Lazaro Bruzon in Willemstad op Curasao gewonnen. Hij hield de derde klassieke partij remise, waardoor hij met nog één duel te gaan een onverbrugbare voorsprong van 4,5-2,5 heeft. De 23-jarige Cubaanse grootmeester speelde met zwart wederom de Siciliaanse verdediging. Timman (53) raakte na vijftien zetten in de problemen. Daaruit wist hij zich op de 35e zet te bevrijden, doordat hij erin slaagde de laat ste zwarte toren in te sluiten. De partij eindigde na zether- haling in remise op de 41e zet. De Amsterdammer won eerder de strijd om vier rapidpartijen met 3,5-0,5. Bij de vier klassieke partijen leidt Bruzon met 2-1. Met de matchwinst toont Timman vormbehoud. Hij won onder andere vorige maand een toernooi in Malmö en Ko penhagen. Door zijn recente successen keert hij per 1 juli terug in de tophonderd. Met een rating van Circa 2625 be landt hij op ongeveer de 85e plaats. ANP LE MANS - Jan Lammers heeft bij de laatste kwalificatie training voor de 73e editie van de 24 Uur van Le Mans de elfde tijd gerealiseerd. De Zandvoortse autocoureur vormt in Frankrijk een team met landgenoot John Bosch en de Amerikaan Elton Julian. Ze rijden in een Do- me-Judd. Hun beste ronde ging in 3.41,930. De Fransman Emmanuel Collard was met zijn collega's Jean-Christop- he Boullion en Erik Comas het snelst (3.34,71) en vertrekt morgenmiddag van pole position. Peter Kox deed het in zijn Aston Martin uitstekend. Hij werd met 3.48,576 eer ste in zijn klasse en 17e in totaal. Hij heeft in Le Mans steun van Pedro Lamy en Tomas Enge. ANP BRUGGE - Trond Sollied vertrekt na vijf jaar bij Club Brugge om trainer te worden van Olympiakos Piraeus. De 46-jarige Noorse oefenmeester maakte dat nieuws giste ren op een opmerkelijke manier wereldkundig vanaf zijn vakantieadres op Kreta, via een videoboodschap. De krant Het Laatse Nieuws wist daarop de hand te leggen. Sollied had in Brugge nog een verbintenis van een jaar. Olympiakos moet dat afkopen voor vier ton. Sollied zal een contract voor twee jaar ondertekenen. ANP PRAAG - Milan Baros blijft ook komend seizoen bij Liver pool voetballen. De Tsjechische international heeft de aanbieding van Olympique Lyon, dat op aandrang van de nieuwe trainer Gérard Houllier bereid was vijftien mil joen euro te betalen voor de 23-jarige aanvaller, naast zich neergelegd. ANP/AFP BUENOS AIRES - River Plate heeft als laatste de halve eindstrijd van het toernooi om de Copa Libertadores be reikt. De club uit Buenos Aires versloeg de Argentijnse ri vaal Banfield in de return van de kwartfinale met 3-2. De eerste wedstrijd was in 1-1 geëindigd. Eerder schaarden Paranaense (Bra), Sao Paulo (Bra) en Guadelajara (Mex) zich al bij de laatste vier. ANP IN HAAG - De Nederlandse ckeysters hoeven volgend niet het vliegtuig in voor de ainpions Trophy. Het presti- mze toernooi is van 8 tot 16 i in Amstelveen. De organisa- van het mannentoernooi ■30 juli) gaat naar Spanje. hockeybond KNHB zette in het mannentoernooi, maar leven met de Cham- Ks Trophy voor vrouwen. „Ik Eer tevreden mee", zegt direc- ffJohan Wakkie. „Onze vrou wzijn al zo veel in het buiten is het wel leuk dat ze Igend jaar eens in Nederland II te bewonderen zijn." december dit jaar is de CT lÊvoor mannen in het India- Chennai. De Nederlandse ouwen verdedigen hun titel id november in de Australi- hehoofdstad Canberra. GPD LMEL0 - Heracles Almelo, ge- tomoveerd naar de eredivisie, djgt een nieuw kunstgrasveld. Wander en sponsor Ten Ca- roaakt voor de verbeterde [gebruik van de nieuwe gepa leerde vezel Thiol on Xtreme. traint daar al op. Binnen komt er op het KNVB-cen- JninZeist ook zo'n veld. dgens de fabrikant is het nieu- itnateriaal veilig genoeg voor togs. Een enquête van de spe- svakbonden WCS en FIFPro onlangs uit dat de meeste Fiers weinig op hebben 'kunstgras. Heracles-voorzit- Jan Smit riposteerde met de roerking dat hij ook onderzoe- okent waarin spelers zich po- to uitlaten en waarin wordt getoond dat het tot minder ra%) blessures leidt. ANP PÏÏDAM - Mario Bennes besloten bij Demon Astro- Is een iaar door te gaan met balop 't hoogste niveau. 'jarige forward speelde af- Pen seizoen gemiddeld nog "unuten per wedstrijd en 'tlaann goed voor 5 punten abounds. Bennes maakte Amsterdammers alle vijf «titels mee. ANP door Gert Hendriksen STUTTGART - Giovanni Tra pattoni wordt de nieuwe trainer van VfB Stuttgart. De 66-jarige Italiaan, die ondanks zijn succes bij Benfica plaatsmaakte voor Ronald Koeman, zal bij de Bun- desligaclub een contract voor twee seizoenen ondertekenen. Hij volgt Matthias Sammer op. Trapattoni is als clubtrainer we reldrecordhouder met negentien nationale en internationale ti tels. Tussen 1977 en 1989 werd hij met Juventus en Inter zeven keer Italiaans kampioen. Juve leidde hij in 1985 naar de Euro pa Cup voor landskampioenen. In Duitsland was 'il Tedesco' (De Duitser), zoals een van zijn bijnamen in Italië luidde, in het verleden twee keer werkzaam bij Bayern München. Zijn woe deuitbarstingen werden er legen darisch, evenals het steenkolen- duits waarin die waren gesteld. „Was erlauben Struuunz", „Fla- sche leer" en „Ich habe fertig" werden gevleugelde woorden. Naar zijn werkzaamheden als Italiaans bondscoach kijkt Tra pattoni, die als speler van AC Milan (1963-1969) ook een Euro pa Cup won, met minder tevre denheid terug. Bij het WK van 2002 gingen de Azzurri er in de achtste finale uit tegen Zuid-Ko- rea, twee jaar later bij het EK in Portugal was de voorronde al het eindstation. ANP/DPA door Gert Lammerink ROTTERDAM - De Nederland se ruiteréquipe is gedaald naar de achtste en laatste plaats van de Super League. Degradatie dreigt. Dat was het gevolg van het tegenvallende presteren (zes de) van het kwartet Eric Van der Vleuten/Jeroen Dubbeldam/ Leon Thijssen/Gerco Schroder gisterenmiddag op het CHIO. In Rotterdam bleef Oranje net verwijderd van de slotplek in het klassement. Een gelegen heidsteam uit Amerika en een grotendeels uit de familie Whita- ker bestaande Engelse ploeg de den het nog slechter. Veel reden voor optimisme gaf dat niet. Maar debuterend bondscoach Rob Ehrens weigert in paniek te raken. „Natuurlijk moet degra datie ten koste van alles worden voorkomen. Toch is er perspec tief. Ik zag in elk geval twee combinaties op topniveau pres teren. En er is gestreden. Ik kan de ploeg niets verwijten." Bij de Olympische Spelen viel de jeugdige Nederlandse forma tie (Gerco en Wim Schroder/' Gert-Jan Bruggink/Leopold van Asten) net buiten de medailles. Gesproken werd toen van een équipe met veel toekomst. Sinds dien is dat er niet van gekomen. In La Baule (7e), Rome (4) en Sankt Gallen (8) was het behel pen. Ehrens zegt er niet van te schrikken. „Vanaf het begin is het moeilijk geweest. Bij de fina le van de wereldbeker moesten in het voorjaar al twee van de drie combinaties (de gebroeders Schroder) wegens blessures af zeggen. Sindsdien ontbreken er steeds mensen. Daarom werken we met ruiters en paarden die op de weg terug zijn of in op komst zijn. Daarvan mogen we nog niet te veel verwachten." Wellicht dat Ehrens op korte ter mijn zware keuzes moet maken. De volgende topwedstrijd is de Europese titelstijd in San Patrig- nano, daarna volgen Hickstead, Dublin en Aken in de Super Lea gue. Het is niet uitgesloten dat een topcombinatie het EK moet laten schieten om een week la ter in de Super League te red den wat er te redden valt. Over Van der Vleuten (Audi's Jikke) en Gerco Schroder (Euro- commerce Monaco), die in beide manches steeds één springfout maakte, was Ehrens tevreden. Leon Thijssen voldeed in de eer ste rondgang. Jeroen Dubbel - dams Nassua viel tegen. Het wachten is op de rentree van Gert-Jan Bruggink en Joël en Wim Schroder. De laatste is net hersteld van een beenbreuk en mist ritme. Joël is volgende week weer van de partij. ANP US Open staat in het teken van herdenking overleden golfer door Harry Hekkert PINEHURST - Payne Stewart was al uren dood toen de neus van zijn vliegtuig zich in de dorre akker van Zuid-Dakota boorde. De man in de karakte ristieke geruite drollenvanger blijkt voor golfliefhebbers on sterfelijk. Bijna zes jaar later is Amerika nog in de ban van Ste wart. Dit weekeinde staat de natie stil bij zijn dood. De US Open is terug op de baan van Pine- hurst (North Carolina), daar waar Stewart kort voor zijn dood zijn mooiste zege bejubel de. Amerikanen weten hun helden te eren. Eerder deze week werd een beeld van Payne Stewart onthuld achter de achttiende hole op Pinehurst. Stewart is met gebalde vuist en staand op één been in het brons gegoten. De pose waarmee hij zijn zege in 1999 begroette. Op de laat ste hole troefde hij met een me terslange en magnifieke putt Phil Mickelson af. Op die lasti ge hole wappert dezer dagen een vlag met Stewart in over winningspose. En morgen krij gen alle toeschouwers ook zo'n herdenkingsvlag in de knuisten gedrukt. Stewart is al bijna zes jaar dood, maar leeft meer dan ooit bij de Amerikaanse golfliefheb- ber. Geliefd bij publiek en col lega's. 'Omdat hij zo'n goed mens was', zei Mickelson. Ste wart knuffelde hem in 1999, na dat hij hem op de laatste hole had verslagen. 'Ik was bijna va der. Payne zei me dat ik een winnaar was en dat het vader schap zoveel meer voldoening geeft dan wat in golf ook.' Privé-jet Op maandag 25 oktober 1999 kwam er een einde aan het le ven van Payne Stewart. Hij stapte in zijn woonplaats Or lando in de tweemotorige pri vé-jet, een Lear Jet 35. Eindbe stemming was Dallas, waar Ste wart een golfbaan zou gaan be kijken. Al snel kwam het vlieg tuig in nood. Door drukverlies in het vliegtuig kregen Stewart en vijf andere inzittenden geen zuurstof meer. Op de automati sche piloot zwierf de machine nog 3,5 uur door het luchtruim, foto Rick Wilking/RTR kwam hij de baan op. Het werd zijn handelsmerk. En met de ze ges kon hij ook de excentrieke kledinglijn te gelde maken. Hij verdiende een fortuin aan spon sorcontracten. Het succes kwam Payne Ste wart niet aanwaaien. Via Azië verdiende hij uiteindelijk een ticket voor de 'Grote Tour', de wedstrijdenreeks in zijn vader- -land. Hij speelde er zeventien seizoenen met wisselend suc ces. 'Daarom is Payne ook een held van het volk', verklaarde Tiger Woods eens. 'Hij vocht door en geloofde in zichzelf. En uiteindelijk bewees hij een ech te kampioen te zijn.' GPD om zonder brandstof in Zuid-Dakota neer te storten. Het hele land maakte de onder gang van hun golfheld live mee via de tv. Thuis in Florida za gen Stewarts vrouw Tracey en zijn twee kinderen Chejsea en Aaron ook hoe pa in zijn vlieg tuig neerstortte. Zoon Aaron, tien jaar oud, probeerde zijn va der nog via zijn mobieltje te be reiken. Hij dacht dat zijn vader en de andere passagiers in slaap waren gevallen. Payne Stewart sliep niet. Toen zijn zoon de voice-mail hoorde, was hij door zuurstofgebrek al uren dood. Tracey Stewart werd afgelopen week gevraagd het standbeeld van haar echtgenoot te onthul len. De weduwe weigerde. Ze kon het niet aan. Bovendien had ze nog iets anders aan haar hoofd. Net nu de hele natie haar man herdacht, sleepte de rechtszaak tegen de vliegtuig bouwer Lear Jet zich naar een eind. Ze eiste 200 miljoen dol lar van de vliegtuigbouwer, om dat volgens haar door een con structiefout een adapter het had begeven, waarna de cabine- druk was weggevallen. De zes- koppige jury besliste woensdag dat Lear Jet niets viel te verwij ten. In een interview liet Tracey een paar dagen geleden nog maar eens weten, hoezeer ze haar echtgenoot miste. 'Ik kijk uit naar de dag dat ik naar de hemel ga', zei ze tegen USA Today, 'en ik weer bij Pay ne ben.' Ze öntmoette Payne in 1980 op een wedstrijd van de Aziatische Tour en bleef bij hem. De geboren Australische vergezelde haar man naar de wedstrijden. Ze zag hem elf keer winnen op de Amerikaan se Tour, waaronder drie Ma jors. Meer dan zijn spel viel in het begin al zijn kledingstijl op. Met een geruite plus-fours en een geruite oude mannen-pet Op de golfbaan van Pinehurst staat sinds deze week een beeld van Payne Stewart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21