MaSeal Gas terug voor schonere lucht m Top EU-begroting strandt op strijd Blair en Chirac PZC Banen index SUNWEB.NL 4fm {abinet komt met snelheidsverlagingen vooral op wegen in Randstad JAGUAR Verrast door staking bij het spoor Huis VS zet VN onder druk Gehandicapte leerling in Hoorn niet welkom mm* 1669 Zonaanbidders v.a. 99 Reizen i Daar moetje naar toe. 26° 116° 03 Zomers warm lit het zuiden steeds meer zon. Je vindt de auto die je zoekt Pearyweg 6 (de Poel 2) GOES, 0113 - 56 18 12, www.autovertneulen.nl BHBBSB ■rPfliti Koopman ENHAAG - Automobilis- nmoeten gas terug nemen or een betere luchtkwali- ilen om de bouw van nieu- industrieterreinen, we- I tn woongebieden moge- t te maken. maximumsnelheid wordt rsl op wegen in de Randstad van 100 naar 80 kilo- rovincie wil jeer uitleg over intpolderen iDDELBURG - Provinciale aten van Zeeland sluiten ont- ildering niet uit. Maar ze wil- wel dat minister Veerman ntoont dat die ingrijpende latregel nodig is. niet onderbouwd is arom er 600 hectare nieuwe tuur moet komen ter compen- van de verdieping van de erschelde, waar dat kan en ontpolderen daarvoor onver- ieüjk is, wil de provincie overeenkomst sluiten met ijk. In die overeenkomst egeld worden dat de nnciede regie krijgt over de lurmaatregelen die horen deOntwikkelingsschets 2010 rhetScheldebekken. |ina 15 geen blokkade tegen ontpolderen (Advertentie) Uit Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 817 ZN Breda. Tel.: 076 - 5263800 raw,bogaers-jagUitr.nl (Advertentie) ui 40% korting ip de voorjaars zo zomercollectie (Advertentie) meter per uur of van 120 naar 100. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. Eerder was uitgelekt dat staats secretaris Van Geel (Milieu) bijna 300 miljoen euro extra krijgt voor de aanpak van vuile lucht, onder meer te gebruiken voor subsidies op roetfilters voor dieselpersonenauto's, bus jes, vrachtwagens, dieseltreinen en binnenvaartschepen. Per 1 ja nuari 2007 wil Van Geel de roet- filter verplicht stellen voor alle nieuwe personenauto's die op diesel rijden. Daarvoor is wel toestemming van de Europese Commissie vereist. Maar een be langrijke bijdrage aan betere lucht moet komen van een snel- heidsverlaging op de rijkswe gen. De 80-kilometerzone bij Schiedam geldt daarbij als voor beeld. Een onderzoek moet uit wijzen of het mogelijk is al per 1 januari 2007 op alle wegen rond de vier grote steden (Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Amster dam) dergelijk^ zones in te rich ten. Snelheidsverlaging wordt vol gens minister Peijs van Verkeer mogelijk ook ingevoerd op ande re plaatsen, om zo de door de Raad van State geblokkeerde bouwprojecten weer vlot te trek ken. Omdat Nederland de Euro pese normen voor fijnstof over treedt, zijn tal van infrastruc tuur- en woningprojecten met succes bij dit rechtscollege aan gevochten. Het kabinet gaat de wet waarop de Raad van State zich bij zijn vernietingingsbe- sluiten heeft gebaseerd, nu aan passen. Maar in het nieuwe Be sluit Luchtkwaliteit wordt be paald dat extra luchtvervuiling op één plaats gecompenseerd moet worden door milieumaatre gelen elders. Staatssecretaris Van Geel: „Als de luchtkwaliteit op een andere plaats in de regio beter kan wor den gemaakt, dan is het pro bleem .opgelost. Dat kan door extra groenvoorzieningen, snel heidsverlagingen of het be sproeien van de berm om te voor komen dat fijn stof in de lucht komt." Dieselaccijns Van Geel pleitte gisteren in de ministerraad vergeefs voor ver hoging van de dieselaccijns, maar deze strijd geeft hij nog niet op. Bij de onderhandelin gen in het kabinet over de belas tingtarieven van volgend jaar - na de zomer - komt het onder werp opnieuw op tafel, kondig de hij aan. Vanaf 1 juni geldt een subsidie regeling van circa 600 euro voor de aanschaf van nieuwe diesel auto's met een roetfilter. Het ka binet besloot gisteren dat er ook een subsidieregeling komt om dergelijke filters achteraf in te bouwen in bestaande voertui gen. Omdat dit duurder uitvalt, wordt van de automobilisten wel een eigen bijdrage ver wacht. GPD VLISSINGEN - De treinen staan stil op het NS-sta- tion in Vlissingen en het perron is praktisch leeg. Het nieuws dat medewerkers van Prorail -de regelaar van het treinverkeer en verantwoordelijk voor het onder houd van het spoor- staken, is bij de meeste treinreizi gers doorgedrongen. Op een enkele toerist of badgast na. Lex Roes en Jowien de Groot wilden gisterochtend met de trein teruggaan naar hun woonplaats Den Bosch. Ze werden in Vlissingen verrast door de sta king. „We waren ook niet van plan om pas op wijdag terug te reizen naar Den Bosch." Maar ze hadden het donderdag naar hun zin in Vlissingen. „We zaten in een leuk restaurantje aan de boulevard, in Solskin, en hebben toen spontaan besloten om een hotelletje te pakken." Ze knopen er nu noodgedwongen nog een dag aan vast. „Dat is geen straf. Als we naar zee willen, kiezen we bijna altijd voor Vlissingen. Vlissingen is veel meer dan Zandvoort of Scheveningen een authentieke kust plaats gebleven." Het conflict van de medewerkers van Prorail draait om de loonsverhoging die spoorbeheerder biedt. De vakbonden vinden 2,75 procent over de jaren 2005 en 2006 te mager. foto Lex de Meestér www.denobelaerdomburg.nl ooststraat 8, domburg armani jeans -baud - marccain - orwell WASHINGTON - De Verenigde Staten halveren hun contributie aan de Verenigde Naties, als de volkerenorganisatie geen drasti sche hervormingen doorvoert. Dat staat in een wetsvoorstel dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren heeft aangenomen. De Republikeinen gaan daarmee in tegen de eigen president Bush. Het Witte Pluis is tegen het wetsvoorstel, omdat het de Amerikaanse belangen binnen de VN zou schaden.In de wet wordt gesproken over de op richting van een 'ethisch bu reau', dat belangenverstrenge ling moet voorkomen. Overigens is het de vraag of de Senaat in stemt met de wet. Ook kan Bush zijn veto uitspreken. ANP/RTR pagina 5 Berlijn verwerpt plan VS (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 6 katern 1 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Premier Balkenen de heeft gisteravond laat het voorstel voor een Europese meer jarenbegroting verworpen. Dat heeft de woordvoerder van de premier meegedeeld. Volgens bronnen rondom de on derhandelingen hebben ook Groot-Brittannië, Zweden, Spanje en Finland de begrotings voorstellen verworpen. Italië heeft zich onthouden. Daarmee is de top over de begro ting voor de periode 2007 tot en met 2013 mislukt. Mogelijk gaan de Europese leiders latei- in het jaar of volgend jaar probe ren om alsnog een akkoord te be reiken over de inkomsten en uit gaven van de Europese Unie. Grootste struikelblok was de strijd tussen de Britse premier Blair en de Franse president Chi rac. Landbouwbeleid Blair wilde alleen tornen aan de miljardenkorting op de Britse af drachten aan 'Brussel', als Frankrijk bereid zou zijn om over enkele jaren het omstreden landbouwbeleid van de EU op de schop te nemen. Na zeven uur wachten had pre mier Balkenende gisteravond rond tien uur een apart onder houd met EU-voorzitter Jun- cker, samen met zijn Zweedse collega Persson. Juncker heeft geprobeerd om beide premiers fi nancieel tegemoet te komen, en op die manier Blair te isoleren. Tegen elf uur gisteravond kwa men de EU-chefs weer bij el kaar om te praten over een laat ste compromisvoorstel. De woordvoerder van premier Blair liet al vóór het begin van die bij eenkomst weten dat dat voorstel 'totaal onacceptabel' was. Daar mee was de mislukking een feit. EU-voorzitter Juncker, de pre mier van Luxemburg, stelde pre mier Blair vroeg in de avond voor om de korting op een be drag van 5,5 miljard euro per jaar te bevriezen. Onbespreekbaar Zonder zo'n maatregel loopt de Britse korting op tot 8 miljard in 2013. Maar Blair wilde alleen over de korting praten als de he le Europese financiering, inclu sief de landbouwsubsidies, op de helling gaat. Dat was voor de Franse presi dent Chirac onbespreekbaar, omdat de Franse boeren een enorm bedrag aan landbouwsub sidies opstrijken. In het voorstel van de Luxem burgers werd de band tussen de bevriezing van de korting en de herziening van het landbouwbe leid naar de zin van de Britten niet duidelijk vastgelegd. ANP/GPD pagina 3 Balkenende speelt het hard pagina 4 EU-chefs weten echt niet hoe het verder moet HOORN - Vrijheid van school keuze is een wassen neus voor ouders met een gehandicapt kind. Dat zegt PvdA-Kamerlid Smits naar aanleiding van het feit dat twee Hoornse scholen een gehandicapt kind weigeren. Het gaat om de 13-jarige Camiel Hielkema, die de gewone basis school heeft doorlopen. Hij moet naar het voortgezet onder wijs. Zowel de Praktijkschool in Hoorn als vmbo-school d'Ampte accepteren hem niet. Volgens Smits is de situatie in Hoorn bepaald niet uniek. „Het is een trend in het land dat ge handicapte kinderen die wel naar de gewone basisschool gaan door het voortgezet onder wijs worden geweigerd. Dan val- Koen en Jos weer schippers van de Kameleon mum Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Geslaagd: 23, 24, 25, 26, 27 en 29; Goes 600: W1, W2, W3, W4, W5 en W9; Reportage: W13, W14, W15, W17 en W19; Wonen: W21, W23 en W25; Trends: W27 en W29; Trends: W27 en W29; Jong: W30 en W31; Reizen: W33, W34 en W35 Advertentie Vandaag in uw dagblad. Het meest complete overzicht van banen in uw regio. (®)JobTrack.nl P2C (Advertentie) boeken op: Elke week in de zaterdagkrant (Advertentie) len zij terug op het speciaal on derwijs." De te geringe finan ciële regeling voor gehandicapte leerlingen, maar ook angst voor het onbekende, spelen volgens Smits een rol bij de afwijzingen. „Dit gebeurt helaas over de rug gen van een kleine groep kinde ren." Camiel Hielkema is vol gens zijn moeder erg verdrietig onder de afwijzing. GPD naam: voorletters: plaats: telelpoi). Ipóstlbankrekomng nummer: o Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van ondeistaand rekeningnummer. Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.95), UI per kwartaal met automatische incasso 58,00). U per jaar met automatische incasso 222,50), Kijk op www.pK.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deie bon naar. P2C, afdoling lezersservice Antwoordnummer 713, 44BO WB Goes het alfabet van Zeeland lobiele conditioner Capaciteit: 12,000 BTU A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1