ils zn slip maar schoon is Tafereel Wonderdokter op doek illeen de essentie blijft ver in Braeckmans foto's Samenwerking hulpverlening Jacht vast op Westerschelde Celstraffen geëist voor asielfraude Nieuwe naam bibliotheken Nocturnes centraal in Grote Kerk Veere ^prSheila van Doorsselaer tjeel vrouwen gaan, zo leert een on- 'derzoek van lingeriefabrikanten, (tonder 'gebukt' dat ze op verschillen- jtijdstippen van de dag andere linge- it moeten dragen. Overdag functio- tel, bij iie* sporten ondersteunend, u's avonds (en 's nachts) sexy. Man- kd hebben hier geen last van. Sterker 77 procent van de mannen geeft eniet eens dagelijks een schone on- Jirbroek aan te trekken... gpiefahrikanten verzinnen steeds is nieuws voor hun vrouwelijke klan- Q. Het nieuwste op de markt is tegen- pordig 'spacefabric'een stevige stof aardoor bij vrouwen minder tepel- uniing ontstaat. Wel handig, want et scheelt vast en zeker gevatte op- srlangen van mannen als „heb je het dud, of ben je blij me te zien? Hehe- (annen zijn voor ontwerpers van bo- [fashion (ondergoed, dus) geen zak- nvullers. Zij kopen nog steeds vaak skel een nieuwe slip, short of string s het écht nodig is. Ze kopen wel aeds meer zélf hun ondergoed, in feats van dat hun echtgenote dat ur hen doet. inun keus zijn ze erg behoudend, euwe trends in mannenondergoed m nooit zo aan. Zo is de mannen- ring maar heel even populair ge rest en droegen ze'm meestal alleen aandringen van hun vrouw of vrien- LÏoen de echtgenote er op uitgeke- nwas (of de slappe lach kreeg, want mop zeg!) belandde de string ach- nn de lade. Ook voor het gebruik n nieuwe, moderne materialen ha- i veel mannen nog steeds hun neus I. Het enige wat ze doorgaans aan n billen dulden, is katoen. Nieuwe tceme materialen als kunstvezels slyester) zien velen niet zitten. Het adde materiaal voelt iets té lekker De collectie strings, shorts en ander ondergoed van een marktkramer op de weekmarkt in Sas van Gent. aan de edele delen en, aldus een erva ringsdeskundige: „Het is niet fijn bijna de hele dag met een erectie rond te lopen door dat spul." Een krappe meerderheid van de man nen zegt stoer naar een speciaalzaak te gaan om zijn ondergoed te kopen. Geen Hema-slips dus, of iets van de markt. Wat dat betreft shoppen vrouwen al helemaal graag in lingerieboetieks en vooral jonge vrouwen kopen niet gauw iets op de markt. Hoewel die Ter- neuzense oud-markfkoopman tot een paar jaar geleden altijd erg zijn best deed de dames tot een aankoop te ver leiden. „Oh mevrouw, dit hier is toch zo'n lekker broekje! 't Zit werkelijk fantaaastischü" 't Klonk bijkans als- of-ie het zelf had aangehad. Opvallend veel vrouwen hebben een voorkeur voor kanten setjes, boven simpel katoen. Jonge vrouwen dragen bijna .elke dag een string. Niet omdat zé zich er sexy door voelen, maar om dat je dan niet van die vervelende randjes door broeken of rokken ziet. De gewone slip heeft wel een beetje af gedaan: draagt een jonge vrouw geen strings, dan draagt ze strakke boxer achtige modelletjes. Ook omdat dit niet tekent onder bovenkleding. „Ei genlijk kun je alles wel aan tegenwoor dig, maar niet die enorme grote witte onderbroeken. Die hebben trouwens nóóit gekund", zegt de Amsterdamse Jade (26). De push-up bh, die soms niet al te subtiel zorgde voor een opti sche cup méér, is een blijvertje voor diegenen die 'niet vooraan in de rij hebben gestaan toen de borsten wer den uitgedeeld'. Cadeautje Lingerie is een geliefd cadeautje. Steeds meer mannen weten de cup- maat van hun partner en hoeven dus niet de cup van de verkoopster als ver gelijkingsmateriaal te gebruiken. De interesse voor lingerie begint op steeds jongere leeftijd. Dat dertienjari gen al hun eigen lingerie kiezen, is geen bijzonderheid meer. Het zijn nu juist de tien- tot twaalfjarige meisjes foto Camile Schelstraete die soms ook al hunkeren naar een set je, weten de producenten. Een paar jaar geleden was er nog een hele con troverse over de kinderstring. Ver krijgbaar vanaf maatje 152 in de kleu ren rood, geel en blauw en in tijger print. Uit een enquête in de Volks krant bleek dat 81 procent van de res pondenten vond dat er met het minus cule kinderonderbroekje een grens was overschreden. „Jonge kinderen worden als wouw geëtaleerd. Laat het kind alsjeblieft kind blijven", was de reactie. De kinderstrings liggen nu nog steeds in de winkel, en er kraait geen haan meer naar. Alles went. Behalve een vent die niet elke dag schoon ondergoed aandoet! tolf Bosboom 'Delburg - Contempo- gelijktijdigheid, heet de ^tentoonstelling bij Revo- '10J Gallery in Middel- Gelijktijdig exposeren 'Wenaars elk drie wer- °it dezelfde periodes in hun üe, tvoorste deel van de gale- i de Herenstraat hangen jotoprints van Gentse foto- ■Dirk Braeckman. jjjn donkere, deels onscher- wldingen die zich niet al- Ween laten duiden. Op J de foto's is slechts de on- van een damesschoen W'kenbaar en rijst niet fdan het vermoeden van Gotisch tafereel. Op een an- fei'k zijn alleen de benen te een dame die onderuit- ^op een bankstel zit in een die enigszins troosteloos pt. ™n suggereert veel met Het zijn fragmentari- rastraties, uitsnedes van W4d"' lelijkheid die veel gro- Wie de beelden bekijkt, merkt dat de verbeelding als vanzelf op zoek gaat naar wat zich bui ten het kader zou kunnen bevin den en probeert te reconstrue ren wat zich in de ruimte af speelt of heeft afgespeeld. Het werken met donkere tinten en de afwisseling van scherpte en onscherpte zorgen voor een onverwachte gelaagdheid. Op deze manier filtert Braeckman als het ware het beeld, waarbij alles wat afleidt van de essentie van de foto, wegvalt. „Zo streef ik naar een uitgepuurde si tuatie, waar je als toeschouwer in gesmeten wordt", zei de fo tograaf eens in een vraagge sprek. Verstraeten De drie foto's van Braeckman dateren van 1993, 1998 en 1999. Galeriehouder William Verstrae ten zet daar drie eigen werken uit dezelfde jaren tegenover. Het zijn werken uit de serie schilderijen voor zowel een wes telijke als een oostelijke muur. Verstraeten is vooral geboeid door de plaats van het individu op een aardbol die met grote snelheid (in Middelburg is dat 1041,5 kilometer per uur, heeft Verstraeten berekend) rond draait. Om dat zichtbaar te maken wordt op de westelijke muur het doek, onder de denk beeldige invloed van de snel heid, naar achteren gedrukt waardoor de contouren van het spieraam zichtbaar worden. Aan de overzijde hangt een werk juist achterstevoren, zodat zichtbaar is dat de acrylverf door het doek is gedrukt. Verstraetens werken fungeren daarmee als een soort kompas. Wie naar de schilderijen op de westelijke muur kijkt, beseft dat hij tegen de draairichting van de aarde in kijkt. De verle den tijd wordt ermee zichtbaar gemaakt. De kijker staat met de rug naar de toekomst. Expositie: Dirk Braeckman en Wil liam Verstraeten, t/m 5 juli in Re volution 10" Gallery, Herenstraat 6b, Middelburg. Geopend: di.-zo., 13-17 uur. Advertentie MACS-Lift www.zwinkliniek.nl zaterdag 18 juni 2005 1 GOES - De Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen (GHOR) en Regionale Ambulancevoorziening Zeeland (RAVZ) werken vanaf heden samen op het ge bied van ambulancehulpverlening, meldkamer en hulp bij ongevallen en rampen. De besturen van beide organisaties zijn deze week ak koord gegaan met een regionaal geneeskundig samenwer kingsverband. Volgens medisch manager R. Meppelder wordt met deze samenwerking de geneeskundige zorgverlening beter. „Voor de burgers betekent dit een organisatie die zowel voor de dagelijkse ambulancezorg als op het gebied van opschaling bij rampen beter toegerust is." HANSWEERT - De sleepboot Delta van Polderman Ber ging uit Hans weert heeft gistermiddag een jacht vlotge- trokkén. Het ongeveer twaalf meter lange pleziervaartuig, Meta morfose genaamd, was vastgelopen op de Kapellebank in de Smokkelhoek in de Westerschelde. Het jacht lag aan la gerwal en kon door de stevige windkracht vijf niet van zijn plaats komen. De driekoppige Nederlandse beman ning had via de marifoon om hulp geroepen. Na tussen komst van de Delta kon de Metamorfose zijn weg weer vervolgen. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg vijf jaar celstraf geëist tegen de vrouwelijke hoofdverdachte in een zaak over asielfraude. In totaal stonden in deze zaak zes Haagse verdachten te recht, die allen celstraffen tegen zich hoorden eisen. Het zestal wordt onder meer verdacht van deelname aan een criminele organisatie, valsheid in geschrifte, oplich ting en mensensmokkel. De verdachten gaven zich volgens officier van justitie M. Nieuwenhuis uit als advocatencollectief en benaderden uitgeprocedeerde asielzoekers om voor veel geld een zoge heten 'aanvraag voor verblijfprocedure' in te dienen. Die procedure is alleen bedoeld voor statenloze of ernstig zie ke asielzoekers. De officier van justitie eiste tegen een andere hoofdver dachte, een advocaat uit Den Haag, drie jaar gevangenis straf. Ook vindt ze dat de man vijf jaar lang zijn beroep niet mag uitoefenen. De ex-agent van de vreemdelingen dienst, die na zijn ontslag voor het bureau ging werken, hoorde dertig maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Drie andere verdachten moeten wat Nieuwenhuis betreft respectievelijk twee jaar en tweemaal achttien maanden de cel in. ZIERIKZEE - Bibli Oosterschelde, dat wordt de nieuwe naam van de bibliotheken van Borsele, Goes, Kapelle, Rei- merswaal, Schouwen-Duiveland en Tholen. Daarmee loopt de organisatie vooruit op de fusie van de zes leesza len in de regio. De onderhandelingen over die krachtenbundeling zijn na genoeg rond. De naam is tot stand gekomen via een prijs vraag. door Rolf Bosboom VEERE - Onder de titel 'The mu sic of the night' houdt Muziekpo- dium Zeeland dinsdag 21 juni een nocturnefestival in de Grote Kerk in Veere. Daarbij staat vooral het werk van Frédéric Chopin (1810-1849) centraal. Het festival begint om 19.30 uur. Een nocturne, letterlijk nacht stuk, is een vrije muziekvorm waarbij de hoge stem een lyri sche melodie volgt, die wordt be geleid door een bas met veelal gebroken akkoorden. Door het vernieuwen van de nocturne werd Chopin bekend bij een groot publiek. In Veere staan dinsdag in totaal 21 nocturnes van hem op het programma. Die worden uitge voerd door drie Bulgaarse pia nisten uit de masterclass van pianist Geoffrey Douglas Mad ge. Ani Avramova speelt de noc turnes op. 9, op. 32, op. 48 en nr. 21. Zij is actief in diverse kamer- muziekensembles, zoals de pia no- en fluitcombinatie Duo Su- biaco. Kamelia Miladinova woont sinds 1997 in Nederland. Zij treedt regelmatig op met reci tal- en kamermuziekprogram ma's. In Veere speelt zij de noc turnes op. 15, op.62 en op.72. De derde pianist is Miroslav Di- mitrov. Hij trad op tijdens ver schillende grote internationale muziekfestivals. In Nederland gaf hij concerten met het Neder lands Promenade Orkest en het Mozart Orkest. Hij speelt de noc turnes op. 27, op. 37, op. 55 en nr. 20. Vanaf 22.15 uur komen hedendaagse nachtstukken aan bod. Dan wordt een film van ci- neaste en schrijfster Monique Verhoeckx getoond. Daarin speelt pianist Ralph van Raat werk van John Adams, George Crumb, John Cage en Olivier Messiaen. Als inleiding daarop is Van Raat ook aanwezig. Hij brengt een aantal werken: 'Deux noc turnes' van Alexandr Skrjabin, enkele 'Préludes' van Claude De bussy, 'Drei Nachtstücke' van Hans van Sweeden en 'Piano Fo lio' van de jonge, veelbelovende Japanse componist Toshi Yoshi- matsu. William Verstraeten; rechts een fotoprint van Dirk Braeckman. foto Lex de Meester door Esme Soesman ZIERIKZEE - Krina is met een gouden gloed omgeven. Het middelpunt van het op De Won derdokter gebaseerde olieverf doek van Sil van Mil is af. Nog een kleine week te gaan, en dan moeten ook de overige persona ges van het volgens oude tech nieken geschilderde tafereel hun laatste laagje hebben gekre gen. Het werk, én haar maak ster in actie, zijn gedurende de reeks van uitvoeringen van het openluchtspel in de Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven te zien. Het maken van een Nachtwacht tafereel a la Rembrandt, zoals vanuit de Stichting Historische Spelen werd geopperd, zag de Zierikzeese Van Mil niet be paald zitten. Ze beperkte zich tot een compositie met zes perso nages. De rijke jongedame Kri na (gespeeld door Marjolein Kloet), omringd door een debu tante, kind, koopman Blauw, se cretaris Viergever en burgemees ter (vader van Krina) Van der Bijl. Van Mil rangschikte de in acht- tiende-eeuwse kostuums gesto ken 'poppetjes' rondom een groot raam en ging volgens oude technieken - geleerd van Evert Schellens - aan de slag. Laag op laag wordt het beeld opge bouwd: de eerste schets met houtskool, fixeren, donker ma ken met gebrande omber om daarna bepaalde delen weer licht te maken met titaan. Daar na volgt het glaceren, waarmee kleur aan het doek wordt toege voegd. Het werken met lagen brengt meer diepte en kleurscha keringen in het werk, schetst de kunstenares. Dat draagt bij aan het realistisch gehalte ervan. Het maakt ook dat het doek beetje bij beetje groeit. Zo werd de aanvankelijk roze jurk van de debutante later blauw en moet haar gezicht - voor de pre mière van volgende week - nog wat blanker gemaakt worden, oordeelt Van Mil kritisch. Ook twijfelt ze nog over een eventue le verdere invulling van het cen traal gelegen grote raam. En al mag het dan niet zo'n druk be mand schilderij als De Nacht wacht zijn, het licht-donkercon- trast lijkt in ieder geval naar Rembrandts stijl te verwijzen. De ontwikkeling van het op De Wonderdokter gebaseerde schil derij is stap-voor-stap via inter net www.silvanmil.c0m of www.historischespelen.nl) te volgen. De Wonderdokter, het open luchtspel van de Stichting Histo rische Spelen Zierikzee, werd vorig jaar voor het eerst aan de voet van de Brouwse Grote Kerk opgevoerd. Geïnspireerd door de sfeer in dit stuk, dat overeenkomt met de sfeer in het werk van de oude meesters die zij bewondert, sloeg Van Mil aan het portretteren. Tot drie keer toe schilderde ze een perso nage, om uiteindelijk op het groepstafereel uit te komen. Be halve dat laatste werk zijn ook twee van de drie portretten in de kerk te zien. De Zierikzeese, die dit jaar als grimeuse bij de productie is betrokken, laat bo vendien iets van haar werkwijze zien. Sil van Mils belangstelling is breed, haar stijl nog altijd vol op in ontwikkeling, geeft ze aan. Want hoewel ze de 'gladde' benadering van Carel Willink als heel mooi betiteld, heeft ze zelf meer op met een grovere aanpak. „Wat ik wil bereiken, is dat je de klodders verf nog ziet zitten." Het werk van Sil van Mil is te zien tijdens de opvoeringen van De Wonderdokter in Brouwershaven, op vrijdag 24, zaterdag 25 en don derdag 30 juni, vrijdag 1 en zater dag 2 juli. Steeds vanaf 21.00 uur. Sil van Mil bij haar schilderij met figuren uit de Wonderdokter. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17