PZC een blokkade tegen ontpolderen Staten geven jeugdzorg meer geld Geen aanslagplan, wel straf voor bezit drugs en wapens 15 Protestmanifestatie tegen verlaging suikerprijs Provinciale Staten vragen wel onderbouwing natuurmaatregelen Westerschelde rootschalige lover ïlpverlening Lekker rustig |0kNl#ÜAIZM Nieuwe predikant in Breskens Meer overlast van treinen Caravan schaart in Vlaketunnel Jongen gepakt voor diefstal scooter PvdA wil meer vrouwen in gemeenteraad zaterdag 18 juni 2005 foprnot Jan Rozendaal nEN HAAG - Suikerbietente- L de suikerindustrie en vak- Lden organisaren dinsdag in en Haag een protestmanifesta- tegen de plannen van de Eu- pese Commissie om de suiker ei te hervormen. Ook vanuit Zeeland zal een bus met demonstranten naar Den Haag afreizen, aldus een woord voerder van de ZLTO. Woens dag presenteert eurocommissa ris Fischer Boel van landbouw haar plannen. Enkele weken ge leden lekte uit dat ze de prijs van suiker wil verlagen met 39 procent en die van suikerbieten met 42,6 procent, Volgens het Platform Toekomst Suiker markt kan dat in Nederland dui zenden arbeidsplaatsen kosten. Dinsdag wordt in Den Haag een rapport gepresenteerd waarin de gevolgen voor de suikersec tor op een rijtje zijn gezet. De de monstranten lopen vanaf het Malieveld naar het Binnenhof om het rapport te overhandigen aan de vaste Kamercommissie voor Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. In totaal wor den ongeveer 500 demonstran ten in den Haag verwacht. Vol gens de ZLTO-woordvoerder is de manifestatie het begin van een rêeks van acties tegen de sui- kermarkthervomring. pagina W13 vrije suiker maakt iedereen arm wrErnst Jan Rozendaal ELBURG - Provinciale wlcli sluiten ontpoldering niet I Wel wil een ruime meerder- fj(| dat CDA-minister Veer- lan (Landbouw, Natuur en oedselkwaliteit) duidelijk aan- toDt dat voor een nieuwe ver- ifping van de Westerschelde aanleg van 600 hectare nieu- ègctijdennatuur nodig is. el Rijk wil de provincie de re egeven over de natuurmaatre- len die horen bij de Ontwikke- :ts 2010 voor het Schel- lekken. De Staten vergader- i gisteren over de bestuurs- reenkomst die hiervoor moet len gesloten. De omvang de natuurmaatregelen is het Rijk bepaald op 600 are. Daarin zit een uitbrei- ngvan het Zwin en ontpolde- ng van de Hedwigepolder. loral dat laatste onderdeel ail in Zeeland op veel bezwa- in de week bleek al dat een erderheid van de Tweede Ka- laanhikt tegen ontpolderen. [schillende Kamerfracties ga- naan het oordeel van Provin- le Staten te willen afwach- De Zeeuwse Staten gingen iteren niet zo ver dat zij ont bering afwijzen als natuur- il. Wel hebben ze een Bnitief besluit over de regie van Zeeland opgeschort. luariene natuur een breed gesteunde motie (al- nSPen GroenLinks waren te il werd het dagelijks provin- bestuur opgedragen Veerman voor eind september komen met een schriftelijke ierbouwing van de natuur- latregelen. De minister moet IRGH-HAAMSTEDE - De andweer houdt op zaterdag 2 i een grootschalige hulpverle- igsdag in Burgh-Haamstede. httien verschillende hulpdien- 0 uit binnen- en buitenland men die dag in actie. De dag feu initiatief van de brand- ler Burgh-Haamstede. brandweer is vertegenwoor- 1 met twee buitenlandse uit Luxemburg (Ber- 'gië (Kaprijke). Daar- «t zijn de SFS (Storm Fire- jitmg Support), de brand- fr trainingsschool vliegbasis Knsdrecht, de jeugdbrand- er Schouwen-Duiveland en stichting brandwonden Zee- ld/Brabant aanwezig, i de politie, de KLPD en am- lancediensten uit Nederland, en Luxemburg zijn aan lig. Verder treft het publiek ghet Rode Kruis, de KNRM, stichting Oude Materialen '■3V0, stichting slachtoffer- •P> strandreddingsbrigade, ^hondenbrigade Zee- een ontsmettings deco i vaeuümwagens en een ge- skundig genie bataljon aan. fe hulpdiensten demonstre- wat er zoal komt kijken bij bestrijden van een ramp of ongeval. Het evenement fit zich af op twee locaties, landactiviteiten vinden Isin Haamstede, op het ter- ivoor de brandweerkazerne, ictiviteiten die met water te on hebben vinden plaats bij mgsstation Noordland op W Jans. Beide locaties zijn Rikbaar met een gratis bus- die vertrekt vanaf fTransferium in Renesse. duidelijk maken wat hij precies verstaat onder estuariene na tuur, waarom een uitbreiding van 600 hectare natuur nodig is, op welke plekken dat wel en niet kan en of natuurmaatrege len ook kunnen zonder te ontpol deren. Zolang daarover geen dui delijkheid is, wordt de bestuurs overeenkomst met het Rijk niet gesloten. De Staten hebben grote moeite met wat M. Wiersma (Groen Links) omschreef als het 'o-woord'. SGP, Partij voor Zee land en D66 verklaarden zich te gen ontpoldering, S. Heijning (VVD) zei 'allerminst overtuigd te zijn van de noodzaak tot ont polderen'. Op die lijn zaten ook CDA („Goede landbouwgrond teruggeven aan water is niet no dig", aldus fractievoorzitter C. van Beveren) en ChristenUnie. J. Luijt-Verheij (PvdA) zei ont poldering 'niet op voorhand te willen uitsluiten'. Vuile werk Wiersma verweet de genoemde fracties een rookgordijn op te trekken. Volgens hem moet de provincie de regierol op zich ne-. men om te voorkomen dat het Rijk uitmaakt wat er in het Scheldebekken gaat gebeuren. Naar zijn mening zal de Tweede Kamer na de zomer gewoon in stemmen met de Ontwikkelings- schets 2010, inclusief ontpolde ring. „U wilt uw handen in on schuld wassen en de Kamer het vuile werk laten opknappen. Ie dereen in deze zaal weet dat bij die 600 hectare natuurherstel ontpolderen onontkoombaar is. Wie denkt dat het zonder kan, moet zijn vinger opsteken. Waar is de politieke moed de Zeeuwse bevolking te vertellen dat er iets aankomt dat niet leuk is maar onontkoombaar?" Van Beveren betoogde dat het zo ver nog niet is. „Dat moet juist blijken uit de onderbou wing die we van minister Veer man willen hebben." Net als Heijning en Luijt aarzel de hij dan ook niet zijn vinger op te steken. door Rob Paardekam GOES - Lag het aan de protesten van de SGP en de kerken, was het de treinsta king of is Zeeland gewoon niet de juiste plaats voor een festival als Ragnarock? Dat zullen de organisatoren zich gisteren hebben afgevraagd. De eerste dag van het evenement trok maar weinig bezoekers, 's Avonds ging het nog een beetje, maar 's middags, toen het begon, was er maar een handjevol mensen op het terrein bij de Zeelandhal len te vinden. De organisatoren van het festival voor muziek, spiritualiteit en mystiek hopen dat het publiek vandaag en morgen wel massaal komt opdraven. Aan de publiciteit van de afgelopen we ken zal het niet liggen, want die was er in ruime mate. Met name uit kerkelijke hoek kwam er veel kritiek op het festi val. Zaken als hekserij vallen in die krin gen niet zo goed. Ook de Anti-Fascisti sche actie maakte bezwaar, omdat som mige sprekers en bands die dit weekend hun opwachting maken een bedenkelijke reputatie zouden hebben. Eva en Noëlle, twee vriendinnen uit Bra bant die er gisteren wel waren, hebben van al die commotie niets meegekregen. „Het zou me er ook niet van weerhouden hebben om te komen", zegt Eva. „Ach, het zal zo'n vaart niet lopen", voegt Noëlle daaraan toe. „De organisatoren die ik heb gezien, lijken me allemaal heel fatsoenlijke mensen. Geen ultra-rechtse lui ofzo. En ja, dat gelovige mensen hier niet zo'n hoge pet van ophebben, begrijp ik. Maar om dan zo'n ophef te maken..." foto Willem Mieras door Ben Jansen MIDDELBURG - Jeugdzorg en jeugdhulp in Zeeland krijgen volgend jaar meer geld. De Sta ten van Zeeland adviseerden het dagelijks provinciebestuur giste ren bij de behandeling van de voorjaarsnota deze sector rui mer van financiële middelen te voorzien. Hoeveel? J. Koppejan-Elsen (CDA) dacht aan 500.000 euro. „Daar kan ik een heel eind mee uit de voeten", reageerde gede puteerde G. van Heukelom (SGP, jeugdzorg) gretig. A. Luij- ben (SP) vond dat het wel wat meer mocht zijn. Hij had het over een bedrag van 3,5 miljoen euro. Het was vrijdag weer leuk om lid van Provinciale Staten te zijn. Dankzij minder diep ingrij pende bezuinigingen van het Rijk en incidentele meevallers is voor volgend jaar ruim 15 mil joen euro extra te besteden. En dus strooiden de partijen in de provinciale politiek verlanglijst jes door de Statenzaal. Meer geld voor jeugdzorg was een wens die vrijwel alle frac ties formuleerden. Zo kunnen wachtlijsten bij de jeugdhulp verlening worden aangepakt en maatregelen worden getroffen om te voorkomen dat jongeren in het jeugdzorgcircuit terecht komen. Koppejan-Elsen drong ook aan op 145.000 euro voor een Zeeuw se observatiegroep voor kinde ren met een verstandelijke be perking en een stagnatie in de sociaal-emotionele ontwikke ling, die buiten het onderwijs dreigen te vallen. J. van Ginkel (ChristenUnie) vestigde de aan dacht op de ouderenzorg, Luij- ben vroeg om gratis openbaar vervoer en meer geld voor pop podia en amateurkunst. I. Vogelaar (VVD) wil 500.000 euro steken in versterking van de toeristische promotie van Zeeland. Economie G. van der Giessen (D66) pleitte voor meer geld voor cultuur, zorg en onderwijs. Ze maakte zich ook zorgen om de Zeeuwse economie. „Hoe mooi het ook is om de aantrekkelijkste woonpro- vincie van Nederland te zijn, we hebben wel een economische im puls nodig." M. Stoffels (PvZ) vond dat het extraatje grotendeels in de eco nomie moet worden gestoken. In- dat verband wees hij op de zor gen van de schelpdierensector. M. Wiersma (GroenLinks) had zijn verlangens uitgedrukt in acht moties. Die gingen onder meer over ver sterking van het Europa-gevoel bij de Zeeuwse burger, verbete ring van de aansluiting van het vmbo op de arbeidsmarkt en aanleg van transferia om op drukke dagen - de verkeers stroom in te dammen. Tot zijn niet geringe verbazing - GroenLinks is een oppositiepar tij - zegden de leden van het da gelijks bestuur van de provincie hem vlot toe dat de komende tijd op een of andere manier met al zijn verlangens rekening zal worden gehouden. W. Kolijn (SGP) vond dat mooi wat geld opzij gezet kan worden om in 2007 de 400ste geboorte dag van Michiel de Ruyter op passende wijze te vieren. Werden dan alle wensen ingewil ligd? Nee. P. Holtring (PvdA) kreeg van Van Heukelom een af wijzende reactie op zijn sugges tie de Hogeschool Zeeland geld te geven voor een lectoraat poli tiek en burger met de bedoeling scholieren en studenten van het vmbo tot de Roosevelt Academy meer kennis van de democratie bij te brengen. „Veel te zwaar", vond de gedeputeerde. „Dat lijkt me meer een taak voor poli tieke partijen." Voorstellen Het dagelijks provinciebestuur buigt zich dinsdag over de wen- senlijstjes van de Statenfracties. Het is de bedoeling dat in de be groting voor 2006 uiteindelijk voorstellen worden gedaan. COR DE JONGE BRESKENS - Ds. W. J. van den Hoek is met ingang van morgen de nieuwe predikant van de SOW-gemeente Bres kens. Sinds 1 januari 2004 was de positie vacant nadat ds. Leentfaar met vervroegd pensioen ging. Ds. van den Hoek zal morgen als predikant van de gemeente bevestigd wor den door ds Plordijk uit Oostburg. Deze dienst begint oni 14.00 uur, na de dienst is er gelegenheid de nieuwe domi nee en zijn vrouw persoonlijk te begroeten. Er is 's mor gens geen dienst in de SOW-kerk. GOES - ProRail, de beheerder van het spoornet, moet ook trillingen aanpakken die goederentreinen op de Zeeuwse lijn veroorzaken. Dat schrijft de gemeente Goes in haar bezwaarschrift tegen het plan van ProRail om overlast van goederentreinen te verminderen. Volgens Goes, en ook de Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS), wil ProRail wel maatregelen nemen om de geluids overlast terug te dringen, maar meldt het plan niets over aanpak van trillingen. Goes voert aan dat uit metingen blijkt dat de goederentreinen 's nachts voor onaanvaard bare trillingshinder zorgen voor bewoners die dicht aan het spoor wonen. Dicht is dan veertig meter. Door de toe name van het goederenvervoer zal de trillingshinder met de helft stijgen. Om dat te staven, heeft Goes bij twee wo ningen aan de Parallelweg in Kloetinge metingen laten verrichten en er rekenmodellen op los gelaten. De gemeen te denkt zelfs dat woningen die vlakbij een spoorover- gang of een wissel staan, nog meer trillingen voor de kie zen krijgen, evenals huizen die op een slappe bodem zijn gebouwd. De maatregelen die ProRail voorstelt om ge luidshinder terug te dringen - onder meer geluidscher- men en raildempers - gaan Goes niet ver genoeg. Gemeen te en provincie laten onderzoek doen naar een verdiept spoor in de stad of verlegging van de spoorlijn naar de A58. Voor het eind van het jaar moet daarover een knoop woi'den doorgehakt, omdat minister Peijs dan een besluit neemt over de aanpak van ProRail. SCHORE - Een automobilist is gistermiddag in de proble men geraakt toen zijn caravan schaarde in de Vlaketun nel bij Schore. Toen de man rond kwart over een de tun nel inreed, begon de caravan wat te slingeren. De man remde, in de hoop het geslinger te verhelpen, maar bereik te het tegenovergestelde; het slingeren verergerde en de voorkant van de auto kwam in aanraking met de rechter wand van de tunnel. Nadat de man tenslotte tot stilstand was gekomen, heeft hij zijn voertuig op de vluchtstrook gezet, waarvandaan auto en caravan later weggesleept moesten worden. Rijks waterstaat heeft de olie, glas en afval op de weg opge ruimd. MIDDELBURG - Een vijftienjarige jongen uit Oost-Sou burg zit vast omdat hij ervan wordt verdacht een scooter- te hebben gestolen. De jongen is donderdagavond aange houden. Hij zou de scooter hebben gestolen in de Vol- kerakstraat in Middelburg en daarna hebben verstopt in de bosjes. Hij is naar Torentijd gebracht. De politie onder r zoekt de diefstal nog. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Volgens een anonieme tipgever wilde een 24-jarige man uit Krabbendijke een moskee in brand steken, maar dat kon niet worden bewe zen. De man bleek wel in het be zit te zijn van drugs, traangas, een alarmpistool en munitie. Hiervoor werd hij gisteren ver oordeeld tot 240 uur dienstverle ning, waarvan 120 uur voor waardelijk. Twee weken na de moord op Theo van Gogh kreeg de politie de anonieme tip. Een arrestatie team ging erop af. Bij de huis zoeking in Hansweert waar de man toen woonde, werd niets ge vonden wat duidde op plannen voor brandstichting. Wel wer den de verboden spullen aange troffen. „Ik wist van de helft niet dat ik het in huis had", zei de man gis ter tegen politierechter J. Hop mans in Middelburg „Ik spaar de vroeger munitie. Ik heb nooit de intentie gehad het te gebrui ken." Het busje traangas was voor VLISSINGEN - De Zeeuwse PvdA probeert meer vrouwen te interesseren in een rol in de ge meenteraden. Daarvoor houdt het PvdA Vrouwennetwerk zaterdag 2 juli, van 12.00 tot 15.00 uur een bijeenkomst in café Soif aan het Bellamypark in Vlissingen. Bij het netwerk zijn F. Smits kamp, B. Koopman, W. Brouwer en J. Hooymeyer betrokken. Het aantal vrouwen in de PvdA dat actief is, blijft steken op gemid deld 23 procent in de gemeente raden. Dat vindt de PvdA te weinig. De partij geeft als reden op dat de politieke cultuur weinig ruimte biedt aan diversiteit. Vrouwen die hun sporen ver diend hebben in de politiek, wil len tijdens de bijeenkomst ande ren enthousiast maken voor de politiek. zijn vriendin, legde hij uit. Maar zij had het uit haar handtas gehaald. En de ruim 51 gram speed was voor eigen gebruik. Aan dealen doet hij niet, zei hij. De twee weegschalen stonden er om te controleren of hij niet bedonderd werd bij zijn drugsaankoop. De kleine af sluitbare plastic zakjes dienden voor andere dingen, lichtte hij toe. „Ik geloof zijn verklaring niet", zei officier van justitie L. Boo- gert. „Door de weegschalen, dë zakjes en de hoeveelheid amfeta mine heeft hij de schijn tegen. Toch moet ik er vanuit gaan dat hij niet in de drugs handelt. Dë combinatie van drugsbezit en wapenbezit is ernstig en resul teert bijna altijd in gevangenis straf. Zijn geringe strafblad redt hem." Boogert eiste een werkstraf van 200 uur en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. Advocaat H. Mink wilde dat de straf helemaal voorwaardelijk werd omdat de man uit Krab bendijke al genoeg voor zijn kie zen heeft gehad. „De inval door het arrestatieteam was een trau matische ervaring. De vriendin van mijn cliënt werd bijvoor beeld op bed gegooid, kreeg een knie in haar rug en een pistool tegen haar hoofd gezet. Ook de sinterklaas-chocolaatjes van zijn kindje werden openge scheurd. De bewoners van het rijtje bejaarden woningen in zijn straat, werden bang van mijn cliënt. Ze gingen naar binnen zo dra hij in de buurt kwam. Hij is nu verhuisd. Mijn cliënt is het slachtoffer geworden van de spanningen die rond de moord op Theo van Gogh in Nederland leefden." Rechter Hopmans benadrukte de ernst van het wapen- en drugsbezit, maar hield rekening met wat de man heeft door staan. Daarom bracht hij de straf terug tot 240 uur dienstver lening, waarvan 120 uur voor waardelijk. Advertentie Gelaatschirurgie www.zwinkliniek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15