MicMec komt geld tekort PZC PZC Weg van Harlekijn uit angst voor jeugd Hzy Oost-Duitse viel als een blok voor hardwerkende Vlissinger ,13 Milieucentrum kan basistaken minder goed uitvoeren mmelmarkt Westkapelle voor ■plussers Hangplek bij kelder van flat Discussie over dakterras Lerarenopleiding trekt scholieren Project wereldvrouwen is gered DIS THAT zaterdag 18 juni 2005 mirtruzie londt uit celstraf DDELBURG - Drie Vlissin- p (wee van 18 en een van 32 t oud, zijn gisteren door de Utrechter in Middelburg ver deeld tot werkstraffen en ■-'Üvoor het in- «orgklachten: 00-0231 231 ■maandag t/m vrijdag ge ronde de openingstijden; ttrdagstot 12.00 uur Kdactie |cheren lenruststraat 18 ^OEB MIDDELBURG 8-493000 £0118-493009 toil? redwalch@pzc.nl Mts Sep (chef) Mia Berkelder 'fo Ramakers i"n van den Broek kroa Osman My van den Hurk to de Vries (sport) entrale redactie «Oonspark 28 ®bus3l goes ^10113)315500 k (0113)315669 pzc.nl Vernet :.nl web@pzc.nl jjeren van een buurtbewo- ijj.jarige man had eind no- Lr samen met zijn 18-jari- kjlfbroer twee ruiten van de pu van de buurtbewoner in- W°d. De oudste broer kreeg poor een werkstraf van der- üut. Een 18-jarige vi-iend de broers kreeg dezelfde jomdat hij begin december schterruit van de auto van de «bewoner had ingegooid, ivas bedoeld om mensen te ideren", zei officier van jjeL. Boogert.„Er werd een gezet op een manier niet door de beugel kan." oudste broer en de vriend zei- i gisteren tegen politierech- J. Hopmans dat ze flink hun doen om hun levens weer je rails te krijgen. De rechter ld daar rekening mee en gaf daarom nog één keer een jstraf. Hij benadrukte dat iunlaatste kans is. (de 18-jarige halfbroer lag (aakgisteren anders. Hij was lalleen betrokken bij het in- van de ruiten, hij moest voorkomen omdat hij in de- bervorig jaar zijn halfbroer sikaar had geslagen. Verder hij een valse aangifte ge- diefstal van een gsm. i vergrijpen werd hij «rdeeld tot een gevangenis drie maanden waar- twee maanden voorwaarde- t hij deze vergrijpen een moment dat hij in zijn proeftijd van een eer veroordeling zat, kreeg hij ie maanden jeugdde- ie Een leerstraf die hij in verleden kreeg, maar niet is ivoerd, werd gisteren te- et in nog eens een ge- enisstraf van 104 dagen, is dom wat ik heb uitge- zei de 18-jarige half- „Ik had gedronken en een beetje raar in mijn Maar het is ook niet nor wanneer ik buiten ,ik bedreigd word door zes uit de buurt." 1KAPELLE - Korfbalvere- 6g Stormvogels uit Westka- houdt vandaag een rom- narkt op de Markt in West- ilk mmelmarkt begint om 9.00 m duurt tot ongeveer 16.00 11.00 uur worden waarde spullen per opbod ver- SSINGEN - De stichting Ma- 1 houdt morgen aan de Van jndorpweg in Vlissingen voor 55-plussers. De nt om 13.30 uur. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het milieucen trum MicMec Walcheren komt geld en mensen tekort. Dat blijkt uit het jaarverslag 2004. De organisatie sluit het jaar af met een tekort van 1500 euro. Door het geldgebrek kan het mi lieueducatie- en informatiecen trum minder taken uitvoeren dan ze zichzelf gesteld had. „Ongeveer zeven jaar geleden kregen we van de drie Walcher- se gemeenten één gulden per in woner subsidie", vertelt voorzit ter D. Holtkamp van MicMec Walcheren. „Dat bedrag is nooit jaarlijks verhoogd. In Vlissin gen en Middelburg hebben we wel een keer subsidieverhoging gekregen. In Veere nooit. Die bij drage van 45 eurocent per inwo ner is nog steeds berekend op de lonen van zeven jaar geleden. Maar onze kosten zijn wel geste gen. We hebben daarom nu op nieuw een subsidieverhoging Sinds 2002 kampt MicMec Wal cheren met tekorten. Afgelopen jaar liep het op tot 1500 euro op een totale begroting van 75.000 euro. „Het gevolg is dat we onze basistaken niet zo goed kunnen uitvoeren als we zouden wil len", zegt Holtkamp. „We kun nen bijvoorbeeld minder basis scholen bereiken dan we onszelf als doel hadden gesteld. De am bitie was om op driekwart van de Walcherse basisscholen les materialen te verstrekken of pro jecten uit te voeren. Nu berei ken we maar de helft van alle ba sisscholen. Gelukkig krijgen we soms extra subsidie voor bepaal de projecten. Dat geeft iets meer ruimte." Vrijwilligers Door het krappe budget kan het centrum ook nauwelijks nieuwe investeringen doen of extra be geleiders inschakelen voor vrij willigers. MicMec Walcheren leunt sterk op vrijwilligers. De organisatie is dan ook blij dat het aantal vrijwilligers stabiel is. Wel valt op dat deze veertig medewer kers steeds méér werk krijgen. Daarom wil het milieucentrum het vrijwilligersbestand uitbrei den. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de milieuwinkel nog nooit zo goed bezocht is als in 2004. Zo'n 2200 mensen bezoch ten de winkel. Ook waren de kraampjes van MicMec Walche ren een recordaantal dagdelen (27 dagdelen) te vinden bij sei- zoensmarkten en andere evene menten. Jan Schepens, Kathy van Elburg en Wil Kuypens voelen zich niet veilig in hun eigen woning. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissings echtpaar Jan Schepens en Wil Kuypens vlucht weg uit hun flat de Harlekijn aan de Bonedijkestraat. De twee verhuizen naar Middelburg, omdat ze bang zijn voor jongeren die voor de ingang van hun flat hangen. „We worden be dreigd", zeggen ze. „Ze maken bewegin gen dat ze binnenkort"mijn keel door zullen snijden, dan mag je toch van be dreiging spreken." De jongeren vergallen hun woonplezier. „We zijn bang in ons eigen huis." Medebewoonster Kathy van Elburg blijft er wonen, want zij wil zich niet door 'jongerenbendes laten verjagen'. Het echtpaar, dat in een scootmobiel rijdt, zegt dat meer bewoners zich onvei lig voelen. „Dat gebeurt vanzelf als je ziet dat jon gens dingen vernielen; de auto van onze teamleider zorg was laatst volgespuwd, er wordt met ijzeren staven gesmeten en ze lopen rond in onze hal, waar ze niets te zoeken hebben." De maat was vol toen de jongeren 'er lol in kregen om op het plat dak te klim men boven de Lidl en door de ramen naar binnen te kijken'. „En echt niet om hun bal te halen, die ze op het dak hadden geschoten. Want als ze op het dak zijn, kijken ze naar binnen. Ze ja gen me de stuipen op het lijf. Ze maken allerlei gebaren met hun handen. Ze drukken daarmee uit dat ze 'me binnen kort wat aan zullen doen'. Het is een soort machogedrag." Wil vervolgt: „Niemand begreep waar om alle intercoms telkens kapot waren. Tot ik een jongen met een schroeven draaier zag peuteren in de intercom. Ik heb hem aangesproken en hem heel erg duidelijk gemaakt dat hij daar mee op moest houden. Toen leek hij beduusd, maar daarna is het van kwaad tot erger geworden." Geterroriseerd Ze wonen in het woonzorggedeelte van de Harlekijn. „Ik ben zwaar hartpatiënt en mag me niet te druk maken. Maar ik doe niet anders de laatste tijd. Ik slaap niet meer en ben van slag", merkt Wil op. Jan durft 's avonds niet meer naar buiten om te biljarten. „Ik ben echt niet de enige. We worden geterroriseerd. De jongeren voelen dat we niet op kunnen tegen hen." Volgens hen is het pleintje bij de Harlekijn een ideale hangplek om dat in de kelder van de flat het jongeren centrum de Walk-Inn is gevestigd. Het jongerencentrum zou een aantrekkende werking hebben. „Auto's stoppen aan de overkant en zakjes gaan razendsnel van hand tot hand." Drie jongeren, van 16,17 en 18 jaar voetballen voor de Walk-Inn. Ze zeggen van niets te weten. „We praten gewoon met de mensen uit de flat. We klimmen echt alleen maar op het dak als we de bal erop hebben geschoten." Ze zeggen niemand te pesten of rotzooi uit te halen. „We gaan gewoon graag naar de Walk-Inn. Het is mijn tweede huis", zegt hij. „Nou ja, het is een soort uitlaatklep." Verrast Jongerenwerker Majid is verrast door het verhaal van de bewoners. „Ik pro beer juist een goede band met de bewo ners te behouden. Elke maandag zijn hier activiteiten voor de bewoners, met de bedoeling om met elkaar te praten." Hij zegt deze geluiden nog niet eerder te hebben gehoord. „En als er onrust op foto Lex de Meester straat is dan bel ik de politie. Ik heb dat nog nooit hoeven te doen." Ook van het drugsverhaal schrikt hij. „Hier in het centrum mag niet gerookt of geblowd worden. Er komen hier gemiddeld zo'n vijftig jongeren binnen. We bereiken een grote groep en komen ook een stap verder met deze jeugd. Als we over han del in drugs spreken dan gebeurt dat een eind verderop in de Bonedij kestraat. Maar niet voor mijn deur." Hij zegt dat een aantal jongeren een tijd geleden een verbod voor het leven heeft gekregen. „Die mogen nooit meer de Walk-Inn in. Als die op het schoolpleintje hangen, kan ik niets doen, dat valt buiten mijn verantwoordelijkheid." Majid heeft het idee dat enkele bewo ners zich door angst laten regeren. „Het is dan wel treurig dat het zover is geko men. Maar er worden dan misschien ook dingen bijgehaald, die niet waar zijn of die anders bedoeld zijn." De bewoners hebben een aantal keren de politie gebeld omdat zij zich be dreigd voelden. De Vlissingse politie hanteert voor enkele jongeren, die be kend zijn bij de politie, een samenscho lingsverbod. Als die samen zijn, treedt de politie op. In de laatste anderhalve maand trof de politie twee keer jonge ren uit de groep aan voor de Walk-Inn. Het echtpaar Willem van Uxem en Gertrud Freudenreich uit Vlis singen viert vandaag het zestigjarig huwelijk. foto Ruben Oreel door Selma Osman VLISSINGEN - De Vlissinger Willem van Uxem (83) houdt van aanpakken. Dat was ook al zo toen hij in de oorlogsjaren als 21-jarige knaap tewerkgesteld werd in een Duitse munitiefa briek. De toen 19-jarige voor vrouw Gertrud Freudenreich viel als een blok voor de Vlissin ger. „Ik dacht: Dat is een kerel die kan werken." Ze trouwden nog in de oorlog en vieren van daag hun zestigjarig huwelijks feest. Bijna ging het mis, herinnert Van Uxem zich. Aan het einde van de oorlog moest zijn gelief de van de Russen naar een voor stad van Hamburg vluchten. „Ik dacht: gebeurt wat er gebeurt, ik pak ook die trein. Ik ben op de allerlaatste trein richting Hamburg gestapt. Gelukkig heb ben ze me niet betrapt." In Ber- gendorf liep hij een dag met haar foto door de stad. Tot ie mand wist te vertellen dat zij op een camping logeerde. Het paar trouwde op een hete zo merdag. Het was een sobere plechtigheid in Bergendorf, zon der familie. Willems ouders hoorden het pas een jaar later, toen hij terug kwam in Vlissingen. Zonder bruid. Het duurde twee jaar voor zijn vrouw naar Nederland mocht komen. „Ze moesten eerst onderzoeken of ze geen na zi was." De Oost-Duitse heeft nooit nare reacties gekregen over haar af komst. „Toen wij nog een rijden de bladenwinkel hadden zagen de mensen mij liever dan hem", zegt ze wijzend op haar echtge noot. Het echtpaar is kinderloos geble ven. Toen Gertrud in de beginja ren heimwee had, kreeg zij van de huisarts een hond, Puckie. Die is zeventien jaar geworden. En inderdaad, de heimwee was verdwenen. Stil is het in huize Van Uxem VLISSINGEN - Enkele bewoners van de Vredehoflaan zijn niet blij met cle bouw van een dakterras op een bijge bouw van het Vlissingse verzorgingshuis Ter Reede. Zij wonen op de eerste etage van de flat en zijn bang dat zij hun uitzicht kwijtraken. Zij kunnen straks wel op het dakterras kijken, maar niet over de omheining die erom heen komt. Het terras, dat gebruikt gaat worden door be woners van Ter Reede, komt op een meter van de balkons van de flat. Eigenaar van de flat l'Escaut heeft de bewo ners beloofd hun balkons groter te maken, als compensa tie voor het verlies aan uitzicht. Ook mogen zij zelf kiezen hoe de balkonafscheiding eruit gaat zien. TERNEUZEN - Vijf havisten en vwo'ers uit Zeeuws- Vlaanderen hebben interesse om vanaf september in de ei gen regio te beginnen aan een lerarenopleiding. Zes toe komstige docenten en docentes twijfelen nog. Voor Zeeuws-Vlaamse scholieren die nu hun havo- of vwo-di- ploma halen, begint na de zomer het project Opleiden in de school van de vier Zeeuws-Vlaamse scholen voor voort gezet onderwijs, het ROC Westerschelde en de lerarenop leiding van Fontys Hogescholen in Tilburg. Om het lera rentekort te bestrijden en te voorkomen dat jongeren weg trekken uit de provincie om elders te studeren, kunnen scholieren drie dagen per week op een Zeeuws-Vlaamse school de lerarenopleiding volgen. Twee dagen zijn ze in Tilburg. De doelstelling is om jaarlijks twintig nieuwe on derwijskrachten af te leveren. De studenten worden op hun werkplek begeleid door een vakdocent. „In feite komt het grotendeels neer op leren in de praktijk. Belang rijk is dat de student het traject grotendeels zelf bepaalt In de praktijk kan dit betekenen dat een student al na en kele maanden voor de klas staat", legt wiskundedocente A. Lievaart van het Zeldenrust Steelant College uit. Zij is als coördinator aan het project verbonden. Om het stude ren in Zeeuws- Vlaanderen aantrekkelijker te maken, krij gen de studenten een beurs ter hoogte van het jaarlijkse collegegeld. Het project is uniek in Nederland. ZIERIKZEE - Het project wereldvrouwen van het Leger des Heils in Zierikzee is gered. Minister De Geus van So ciale Zaken is bereid alsnog ruim 191.000 euro subsidie te verstrekken, mits het Leger des Heils het projectplan aan past. Begin juni trok de minister de subsidie in omdat het Leger des Heils weigerde twee deelnemende moslima's in dienst te nemen. „Het project is te mooi om te laten schie ten", verklaart een woordvoerder van het ministerie de ommezwaai. Binnen het project wereldvrouwen worden vier allochtone vrouwen opgeleid tot activiteitenbegelei der. Daarna krijgen de vrouwen een dienstverband voor drie jaar bij het Leger des Heils, maar het Leger weigert twee van de vier vrouwen in dienst te nemen omdat zij is lamitisch zijn. De organisatie neemt uitsluitend christe nen aan. Dit schoot de minister in het verkeerde keelgat en deze trok de subsidie in. Onlangs heeft een gesprek plaatsgevonden tussen de minister en het Leger des Heils. Afgesproken is dat het projectplan wordt aangepast. Alle vier vrouwen komen in dienst van het Welzijnshuis op Schouwen-Duiveland en daar gaat ook het leeuwendeel van de subsidie naar toe. Plet Leger des Heils krijgt alleen nog geld voor de activiteiten. (Advertentie) Verkorte Avondopleidiimg HBO-Logistiek www.hz.nl tel.: 0118 - 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen e-mail: mgeilen@hz.nl Hogeschool (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING WWW.AAZET.Ng*' Kapell» Tel. 0113-330» (Advertentie) Een koopjeóf kiest u voor veiligheid en kwaliteit? www.evecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 0 (Advertentie) ONZE KIDS-COLLECTIE O.A. RIVERWOODS GAASTRA BARBARAFARBER TOMMY 1111.MG ER T1MBERI AND 25°/o KORTING sMk 40°/o KORTING 'O fSUegUekko» bij aankoop van 50°/o KORTING kledingstukken feeling home Langstraat 11-13, Zoutdandc Tel. (0118) 566003 Ook zondags open Gratis parkeren (Advertentie) niet geweest. In de jaren zeven tig bood het echtpaar onderdak aan jongens van de zeevaart school en de hbs. „Die zijn alle maal goed terechtgekomen, want ik was streng", vertelt me vrouw Van Uxem. „Ze mochten van mij geen televisie kijken." Willem van Uxem heeft twintig jaar in een bakkerij gewerkt. Toen hij werd ontslagen, kon hij op de expeditie-afdeling van de PZC aan de slag. Daar werkte hij 24 jaar 's nachts van drie tot vijf. Van vijf tot half zes ging hij zelf kranten bezorgen en daarna trok hij sa men met zijn vrouw met de rij dende winkel door heel Vlissin gen. Hoewel Van Uxem al heel wat jaartjes gepensioneerd is, heeft hij het tegenwoordig weer ra zend druk. Sinds zijn vrouw twee jaar geleden ziek werd; doet hij in zijn eentje het huis houden. „Dat is pas echte lief de", vindt zij. „En hij doet het nog beter dan ik." Onze lezers zoeken uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13