>zc De klant zal er niks van merken ulturele raad slaakt noodkreet Emeritus predikant W. Oosthoek in Westkapelle overleden Uit- verkoop! L 21 juni Cw.familievermaak. nl "Die uitleg hadden we echt nodig!" Hik WWW.VERHUIS.INF0 zeeuwse almanak Te laat S Midden-Zeeland: 0113-315520; J,.Vlaanderen: 0114-372770; Jal: 020-4562500. Protest tegen verbod naakt zonnen Extra vergadering over bouwput Man ramt lantaarnpaal \auinigingen op beeldende kunst Vlissingen zijn onaanvaardbaar 'ol schema test in Nisse editie Walcheren vrijdag 17 iuni zaterdag 18 juni |U gesloten in voorbereiding op de A j dinsdag Grote Markt 11-13 4461 AH Goes J Telefoon: 0113 227607 (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS vandaag kijkdag t Vcrzamelgoed van 10.00 - 16.00 uur. Overige kijkdagen: 1 Ma. van. 10.00- 18.00 uur I Di- van 10.00- 12.00 uur Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 -zecuwsveilinghuis.nl door Maurits Sep MIDDELBURG - De drie ge meenten op Walcheren gaan hun sociale diensten samenvoe gen. De discussie wordt gedomi neerd door de vraag waarom de loketten in Middelburg komen en het werk achter de schermen in Vlissingen zal plaatsvinden. Volgens de verantwoordelijke wethouders moet slechts één vraag werkelijk tellen: „Hoe houden we de dienstverlening op een zo hoog mogelijk ni veau?" Ruim anderhalf jaar wordt in middels gewerkt aan de oprich ting van een gezamenlijke socia le dienst. Die moet op 1 januari 2006 aan het werk gaan. Deze maand nog moeten de gemeente- (Advertentie) Zondag 19 juni: Zomermarkt in ToverSluis, Sluis raden hun jawoord geven. Mid delburg komt aanstaande maan dag aan het woord, Veere en Vlissingen spreken zich op 30 juni uit. De afgelopen maanden hebben zij er in commissievergaderin gen al over gesproken. Veel tijd ging op aan de vraag waarom de dienst in tweeën wordt geknipt en op twee plaatsen wordt ge huisvest. De front office (de lo ketten en spreekkamers) in Mid delburg; de back office (waaron der dossierbeheer en administra tie) in Vlissingen. Is dat wel handig? Moet er dan niet met dossiers worden ge sleept? Wat schieten de klanten ermee op? Hebben die daar niet juist last van? „Jammer dat dit geroezemoes de discussie verstoort", vindt de Vlissingse wethouder E. Walra- ve. „Verbazingwekkend ook. Er zijn zo veel organisaties met een front en back office. Het maakt weinig uit of die twee of zeven kilometer uit elkaar zitten." Bovendien worden de dossiers van mensen met een uitkering al lemaal opgeslagen in de compu ter, zodat ze op verschillende plekken te raadplegen zijn. Er hoeft dus helemaal niet gesleept te worden met persoonlijke pa pieren, benadrukt haar colle ga-wethouder van Middelburg, L. Luitwieler. „Daarom zien wij de vorming van een front en een back office op twee verschillende plekken met een gerust hart tegemoet", zegt wethouder W. van Tatenho- ve (Veere). Hij geeft toe dat het 'niet de optimale oplossing' is. „Maar de klant zal er in de prak tijk niks van merken." Luitwieler waarschuwt dat 'dit soort dingen niet op de spits ge dreven moeten worden'. „Daar wordt de klant in elk geval niet beter van." Non-discussie Het gepraat over de tweedeling beschouwt Walrave als een non-discussie. Toch heeft ze die zelf indirect veroorzaakt. Zij heeft immers, met de belangen van haar stad in het vizier, ge pleit voor de scheiding. „Wij willen in Vlissingen niet zo veel werkplekken verliezen door alles in Middelburg te huis vesten." Dat was een 'politieke keuze', geeft ze toe. „Maar de kern, de Zie de i deze krant. DELTA 1 1II DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. gouden grondregel, was voor mij dat de klant er niet de dupe van mocht worden. Als het niet logisch zou zijn voor de klant, dan zouden we het niet doen, was de afspraak. En uit onafhan kelijk onderzoek bleek dat het kon." Van Tatenhove en Luitwieler stemden'daarna in met de split sing. „Ik heb wel begrip voor de posities van Vlissingen en Mid delburg", zegt Van Tatenhove. En Luitwieler bekent: „Wij zou den het ook niet zo leuk vinden als alles naar Vlissingen zou gaan." Die laatste optie is trouwens nooit aan de orde geweest. De wethouders willen de loketten van de sociale dienst in hetzelf de gebouw onderbengen als het Centrum voor Werk en Inko men, zodat mensen met een uit kering die op zoek zijn naar werk, op één plek terecht kun nen en niet van het kastje naar de muur worden gestuurd. En omdat het Rijk heeft bepaald dat het CWI in Middelburg thuishoort, was er ook maar één plaats waar de sociale dienst kon komen: Middelburg. Om het de klanten nog gemakkelijker te maken, komen daar ook de uit keringsinstantie UWV en de Walcherse kredietbank. Deze krachtenbundeling is waar de discussie werkelijk over hoort te gaan, vinden de Advertentie verhuizen? wethouders. Het Rijk heeft de gemeenten namelijk een grotere druk opgelegd om mensen met een uitkering zo snel mogelijk aan een baan te helpen. Dat lukt beter, verwachten zij, door nauw samen te werken met CWI en UWV. En dat lukt weer het beste door. in één gebouw te krui pen - het stadskantoor van Mid delburg - waar nog een toren leeg staat. Walrave: „Alles is erop gericht mensen weer aan werk te hel pen. We moeten niet hebben dat ieder clubje afzonderlijk naar werkgevers afgaat. Er ligt nu een geweldige kans om efficiënt te gaan werken." Van Tatenhove: „De dienstverle ning op een betaalbare manier handhaven voor de klant. Daar gaat het om. Moeten we dan drie keer hetzelfde wiel gaan uit vinden, of zijn we slimmer en doen we het samen? We hebben alle specialistische kennis nodig om mensen aan werk te helpen. Daarom is die intergemeentelij ke sociale dienst zo zinvol." De wethouders hebben haast Als hun plan voor 1 augustus bij het ministerie van Sociale Za ken ligt, krijgen ze op 1 januari, 1,2 miljoen euro van het Rijk. De deadline is alleen haalbaar als de gemeenteraden nog deze maand hun goedkeuring geven. „Het moet haalbaar zijn en het moet gebeuren", besluit Van Ta tenhove met grote stelligheid. „Je kunt later in de praktijk al tijd nog dingen aanpassen. Maar het zou te gek zijn om die 1,2 miljoen mis te lopen. Dan doen we het toch echt ver keerd." Ze woont weliswaar al haar 25 lentes in Terneuzen, haar roots liggen in Zuid-Afrika. En ze is trots op het land van haar voorouders. Haar gevoel van rechtscha penheid en de wil te vechten voor ieders vrijheid is van hen afkomstigzo weet ze ze ker. Ze was daarom deze week, na het zien van het ontbijtjour- naal, een beetje terneergesla gen. „Ik wist helemaal niet dat Nelson Mandela woens dag een toespraak had gehou den op het Leidseplein in Am sterdam.. Ik had er zo graag bij willen zijn!" Een vriendin hielp haar uit de droom: „Schat, dat was de terugblik van het journaal. Mandela was hier woensdag vijftieji jaar geleden. Lie: 0113-315649 AA Goes Bis-exploitatie: terdag 18 juni 2005 (Advertentie) (Advertentie) door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Emeritus predikant W. Oosthoek is don derdag in zijn woonplaats West kapelle overleden. Hij is 95 jaar geworden. Oosthoek was van 1933 tot 1948 dominee in Zoute- lande en van 1948 tot 1975 in Westkapelle. Oosthoek is in 1909 in Vrijen ban, tegenwoordig Delft, gebo ren. Na zijn studie aan de Rijks universiteit in Utrecht werd hij hulppredikant in Rotterdam. In de winter van 1933 werd hij pre dikant in Zoutelande. Oost- hoeks lijfspreuk in Zoutelande was: 'Gij zijt het zout der aar de.' Daarmee hield hij zijn ge meenteleden voor dat zij een ze gen voor elkaar moesten zijn. Deze boodschap bleef hij uitdra gen. In de oorlogsjaren bracht dit hem in de problemen. De pas torie stond tussen twee cafés die voorzien waren van het bordje: 'Voor joden verboden'. Oost hoek maakte toen een bordje met de tekst: 'Alle rassen wel kom'. Hij werd opgepakt en zou naar Vught getransporteerd wor den, maar kwam uiteindelijk weg met een boete. Drie jaar na de bevrijding stap te de dominee over naar Westka pelle waar hij meehielp aan de wederopbouw van het dorp. De nieuwe kerk doopte hij tot Ma- riakerk. Geroepen De dominee kwam regelmatig in conflict met de kerkenraad. Dat was omdat hij mensen die niet meer (regelmatig) naar de kerk gingen, overal bij bleef betrek ken. Trouwe kerkbezoekers en de kerkenraad waren het daar mee oneens. Oosthoek zei daar zelf over: „Maar iedereen is toch geroepen door Christus." Oost hoek zette ook interkerkelijke activiteiten op zoals een geza menlijke dienst op kerstavond met de gereformeerde kerk. De emeritus predikant wordt dinsdag begraven in Westkapel le. Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... NEELTJE JANS - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) protesteert tegen het verbod op naaktrecreatie op het strand van Neeltje Jans. De belangenvereniging vraagt de gemeente Veere om het verbod op te heffen. Aanleiding voor het verzoek zijn een aantal borden die on langs op het strand zijn neergezet. Tot verbazing van de naturisten, want die komen al een kleine twintig jaar op het kilometerslange strand van het voormalige werkei- land. De naturistenfederatie en de gemeente Veere ver schillen van inzicht over de juridische vraag of naaktre creatie overal mag tenzij het verboden is, óf dat het niet mag tenzij het is toegestaan. Veere hanteert dat laatste ar gument. De gemeente heeft drie plaatsen aangewezen waar recre anten uit de kleren mogen gaan. Op andere plaatsen is het verboden. Dat laatste betwist de naturistenfederatie. ,,In de wet staat inderdaad duidelijk dat gemeenten het recht hebben om plaatsen aan te wijzen voor naaktrecreatie. Uit het wetsartikel valt echter ook op te maken dat naakt recreatie is toegestaan op plaatsen die hiervoor geschikt zijn." MIDDELBURG - De gemeente Middelburg belegt een extra commissievergadering over de bouwput voor het theater. Op donderdag 30 juni komt de commissie maat schappelijke zaken bijeen om het definitieve rapport van het bureau Toornend en Partners te bespreken. Maar eerst zullen wethouder A. van 't Westeinde en projectma nager G. Blüm een toelichting geven. Daarna krijgen men sen die hun zegje willen doen, de kans om in te spreken. Wie dat wil, moet zich wel uiterlijk een dag van tevoren aanmelden bij de gemeente (0118-675482 of k.noordhoek@middelburg.nl). Nadat de commissie heeft vergaderd, mogen de inspre kers nog een keer reageren op wat in de vergadering is ge zegd. Een besluit wordt op 30 juni nog niet genomen. Dat gebeurt misschien op 5 september in de raadsvergade ring, tenzij er een speciale raadsvergadering over de bouwput wordt belegd. Die kan nog op 8 juli plaatsvin den, of na de zomervakantie. SINT-ANNALAND - Een twintigjarige automobilist uit de gemeente Tholen is donderdagavond in beschonken toestand tegen een lantaarnpaal in de Noordstraat in Sint-Annaland gereden. Hij kwam uit de richting van het Havenplein toen hij de controle over het stuur verloor, te gen de stoeprand reed en na een stuurcorrectie de lan taarnpaal ramde. Die werd geheel vernield, en ook de au to raakte zwaar beschadigd. De man kreeg een rijverbod van vijf uur opgelegd. Kantorenverdeling over Middelburg en Vlissingen vertroebelt discussie sociale dienst ffrFHith Ramakers JSSINGEN - De Raad voor gnsl en Cultuur Vlissingen gC) zal zich met hand en tand netten tegen bezuinigingen het budget van de afdeling idende kunst in Vlissingen. 1 bestuur van de RKC vindt [onacceptabel als de Vlissing- ;emeenteraad overgaat tot 'halveren van het budget Iexposities. Bestuur en me- iverkeis van de RKC overwe- iop te stappen als de bezuini gen doorgaan. gwordt 30 juni besloten op welke posten bezuinigd kan wor den. Doet Vlissingen niets, dan loopt het tekort in 2006 op tot 3,6 miljoen euro. „Dat er bezui nigd moet worden, begrijpen we", zegt T. Veraart, voorzitter van de RKC. „Maar door deze korting op het budget van RKC zou het onmogelijk worden om kwaliteit te blijven leveren." Volgens Veraart heeft de RKC in de afgelopen jaren door het le veren van kwaliteit landelijke bekendheid verworven. RKC kreeg daardoor ook provinciale subsidie, circa 35.000 euro, en de RKC onderscheidde zich waardoor de raad ook een be roep kon doen op landelijke fondsen. „De provinciale subsidie zal ver vallen als de korting doorgaat, want die zou niet in verhouding staan tot de gemeentesubsidie", stelt de RKC. „Vlissingen geeft subsidie omdat de stad activitei ten in Vlissingen wil zien, de provincie en anderen steunen de RKC omdat zij de hoge kwali teit waarderen." Niet veel De totale gemeentelijke begro ting van beeldende kunst be draagt in 2006 60.000 euro. „Dat bedrag is in tegenstelling tot andere steden al niet bijster veel", merkt Veraart op. De RKC moest ook al diep slik ken omdat het college heeft voorgesteld om fors te snijden in het budget van Film by the Sea, circa 100.000 euro. De ge meenteraad heeft daarvoor nog geen groen licht gegeven, maar lijkt het een te zware korting te vinden. Enkele partijen stelden een ruil voor binnen de porte feuille cultuur, waarbij de Wa tertoren, waarin de RKC jaren lang exposities hield, is betrok ken. De Watertoren wordt overge daan aan kunstenaar Jan van Munster, waarna de kosten die met de Watertoren altijd ge moeid waren, zoals personeel en exploitatie, overgeheveld kun nen worden naar Film by the Sea. „In deze verschuiving kun nen we ons vinden, omdat het geld, circa 30.000 euro en nog een post onderhoud, naar het filmfestival gaat." Maar de RKC maakt er bezwaar tegen als ook nog eens op het budget, ongeveer 34.000 euro, voor exposities wordt gekort. De RKC wil dit bedrag gebrui ken voor exposities in een ande re ruimte, waarschijnlijk op het voormalige Scheldeterrein. Veraart zegt dat het niet te wij ten is aan de RKC dat het Vlis singen financieel niet voor de wind gaat. „En door te korten op de RKC zal het financiële pro bleem van Vlissingen ook niet worden opgelost. De RKC heeft bovendien in korte tijd zijn fi nanciën op orde gebracht." Hij verwacht dat de bedrijfsvoering nog beter geregeld kan worden, maar dat de RKC daarvoor op ei gen benen moet staan. „De RKC kan het verzelfstandigingspro ces ingaan, zonder kostenverho ging." Enige tijd geleden werd bekend dat de RKC wilde verzelfstandi gen. Ook het college van B en W is daar voorstander van. De ge meenteraad moet deze maand nog akkoord gaan. Veraart: „Te vaak werd zowel het college als de RKC verrast door overschrij dingen van het budget. We heb ben dat nu al beter geregeld. Het jaar 2004 hebben we met een positief saldo afgesloten." j$SE - hi Nisse vinden van- gvoor de 26ste keer de tradi- nele schaapscheerdersfeesten lats. feest wordt om 10.00 uur ge ld door burgemeester J. Ge- van Borsele en Gedeputeer- „Poppelaars. Direct daarna jgen de schapen hun scheer- r! op de Kasteelweide. Tot 10 uur kunnen bezoekers i tevens vermaken met een lachtenmarkt, diverse de- ïstraties, de keuring van tpaarden,, muziekuitvoerin- i en natuurlijk het ringste- hetdorpsplein vechten jonge- üit. verschillende kernen van gemeente Borsele hun so- ■battle uit. 's Avonds vanaf en uur is er een groot dans- st m de tent op het dorps- in. Een balie van de sociale dienst in het Vlissingse gemeentehuis. foto Lex de Meester Te koop: 7 luxe stadsappartementen 'Den Ingei.' Grote Markt te Goes Interesse? Kom op 18 juni of 2 juli 2005 van 11.00 tot 14.00 uur naar: De Mythe, Bleekveld 1, Goes. Info: (0113) 251000 of (0113) 271977. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11