KC r SP Middelburg naakt herstart Borden te koop duiken overal op Storm rond kunstige torenspits Adventisten kopen kerk West-Souburg leden kiezen volgende week bestuur ieuwe locatie ieelweek graafplaats jstburg kan et uitbreiden Kunstenaar Bade dit najaar naar Vlissingen CSW werkt aan duurzaamheid Expositie Watertoren langer open Oplichter actief in Colijnsplaat oultï verkoop: co r Baas Uctie 0113-315649 -M.pzc.ril JJu 31,4460 AA Goes foprtentie-exploitatie: r ri en Midden-Zeeland: 0113-315520; JUs-Vlaanderen: 0114-372770; alionaal: 020-4562500. editie Walcheren wijdag 17 juni 2005 inrMaurits Sep IDDELBURG - De Socialis me Partij Middelburg maakt d doorstart. Na diverse crises zowel het partijbestuur als de actie leek de SP op sterven na iod. Achter de schermen is ge- erktaan een herrijzenis en vol- week donderdag wordt nniew bestuur gekozen. o kleine groep van twaalf is de afgelopen zes sanden bezig geweest om een uwe organisatie op poten te en. Het zijn allemaal men- die niets met de problemen JDELBURG - In de W. ichilllaan in Middelburg ordt in de eerste week van de isisschoolvakantie van maan- Jl tot en met donderdag 14 lii de jaarlijkse Speelweek Mid- [burg gehouden. Stichting Welzijn Middel- eg heeft de speelweek opge- dieals thema kermis heeft, is de eerste keer dat het irtveld naast het gebouw van Christelijke Scholengemeen- tap Walcheren wordt ge- iktals terrein voor een bouw- elplaats. twee voormahge locaties aan Nassaulaan en Meiveld zijn rallen jSTBURG - De gemeentelijke raafplaats in Oostburg rdt niet uitgebreid omdat het (isgelukt de benodigde 3500 rkante meter grond te verwer- gemeenteraad van Sluis stel- naugustus 2003 een krediet ruim 133.000 euro beschik- voor de uitbreiding. Tot iovereenkomst met de grond waren is het nooit gekomen. werd overwogen een agemngsprocedure op te nen. In een brief aan de ge- ateraad laat het college van i W nu weten dat uitbrei- met doorgaat en dat de ca- teit van de begraafplaats tót vergroot door herschik- van het strooi veld en het i van algemene graven, tóer zullen wij een procedu- j zetten om de zoge nde eeuwigdurende graf- iten om te zetten in een duur veertig jaar na de begraafda- n, tenzij aantoonbare recht eenden hiertegen bezwaar «kenen", schrijven burge- ë;er en wethouders. De kos- van de herschikking en de fedure voor het ruimen van dgeneme graven bedragen 'schatting 44.700 euro. (Advertentie) uit het verleden te maken heb ben, zegt J. Vos, die tijdelijk op treedt als woordvoerder. „Het zijn allemaal mensen die wel lid waren van de SP maar de heibel alleen uit de krant ken nen en blanco tegenover de toe stand van toen staan", zegt Vos. De groep is langzaam naar el kaar toegegroeid en de samen werking is onverwacht succes vol geweest, stelt hij vast. „Het ging allemaal heel vlot." Initiatief De wederopstanding van de SP Middelburg is begeleid door T. de Roos, gemeenteraadslid van de SP Vlissingen, en SP-Staten- lid F. Luijben uit Hulst. Volgens Vos hebben zij het initiatief ge nomen om de afdeling Middel burg nieuw leven in te blazen. Luijben: „Middelburg was de tweede Zeeuwse stad waar de SP een vertegenwoordiging in de raad had. Door allerlei ver wikkelingen zijn we daar men sen kwijtgeraakt. Toch zijn er nog behoorlijk veel SP-stem- mers en leden in Middelburg. Die zijn we gaan bellen." Luijben en De Roos hebberr Vol doende potentie' aangetroffen om de afdeling weer op de rails te krijgen. „De kwaliteit is goed. Het is een stabiele en en thousiaste groep mensen die be schikken over kennis en kunde. Maar we zijn er nog niet", be seft Luijben. „We hebben nog een hele weg af te leggen. Men sen moeten cursussen volgen om de kwaliteit te waarborgen." Dus of de SP volgend jaar mee doet aan de volgende gemeente raadsverkiezingen, durft hij nog niet te voorspellen. Twee zetels De SP kwam bij de verkiezin gen van 2002 met twee zetels in de gemeenteraad van Middel burg. De partij haalde 1442 stemmen, bijna zeven procent. Nog geen jaar later moest frac tievoorzitter en partijvoorzitter H. Elzenga het veld ruimen. Zijn eigen fractie dwong hem te vertrekken, omdat hij niet zou functioneren en te vaak afwezig was. Elzenga werd als fractie voorzitter opgevolgd door W. Steketee; zijn raadszetel werd ingenomen door R. van den Boogaart. Van den Boogaart verliet de SP na exact negen maanden. Zij was het er niet mee eens dat zij haar onkostenvergoeding moest afstann'aan de partij en ging al leen verder onder de naam Mid delburgs Belang. Nog weer latei- sloot zij zich aan bij de Politieke Partij Middelburg. Steketee, die inmiddels de -enig overgebleven SP'er in de raad was, keerde de partij in januari van dit jaar de rug toe. Hij ging alleen verder en koos aanvanke lijk voor de naam Middelburg Attent. Drie maanden nadien, in april, kwam ook daaraan een einde. Steketee voegde zich bij Nederland Transparant en ope reert nu in de gemeenteraad on der de naam Middelburg Trans parant. Kunstenaar David Bade rondt dit najaar het kunstproject voor het Vlissingse stadhuis af. foto Lex de Meester door Edith Ramakers waar hij ook voor een kunst project in de openbare ruimte samenwerkt met de bevol king, nam meer tijd in beslag dan verwacht. De kunstenaar houdt van de interactie met het publiek. L. Riekwell van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen noemt ook de grootschalige in stallatie in de Bijlmer. Het team van Bade heeft met di verse bevolkingsgroepen uit de Bijlmer samengewerkt aan een kunstproject. Vorig jaar november zijn de eerste drie sculpturen van polyester ge plaatst op het Stadhuisplein in Vlissingen. Dat gebeurde net op tijd voor de herope ning van het gerenoveerde stadhuis. VLISSINGEN - Kunstenaar David Bade komt dit najaar naar Vlissingen om de beel dengroep, die voor het stad huis staat, compleet te ma ken. Hij zal in een soort open ate lier met Vlissingers in circa een maand vier kleinere beel den maken. De tekst die nu op een van de beelden prijkt 'Big Mama under construct ion' kan dit jaar worden ver wijderd. Bade had verwacht dat hij dit voorjaar aan de afronding van het kunstproject toe zou komen. -Maar zijn werk in Cura9ao, In het eerste gedeelte van de Vlissingse Paul Krugerstraat na de brug staan altijd al veel apparte menten te koop. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Alsof de Paul Krugerstraat bij het par cours van de Ronde van Mid den Zeeland hoort", zegt Jos Sturm, een van de bewoners aan een van de uitvalswegen in Vlissingen. Hij vermoedt dat er nog niet eerder zoveel woningen tegelijk te koop heb ben gestaan in de eerste twee blokken van Paul Kruger straat. „De borden van de ma kelaars zijn net reclamebor den voor een wielerkoers", vindt Sturm. Van de ongeveer honderd ap- pai'tementen, verdeeld over twee blokken aan weerszijden van de weg, staan elf wonin gen te koop. De appartemen ten moeten tussen de 100.000 en 150.000 euro opbrengen. Het zijn bijna allemaal drieka merappartementen met een ge zamenlijke ingang en portiek. „Het zijn gewilde appartemen ten", is de mening van de ma kelaar Boersma Schuitema en Dingemanse. Beiden zijn goed vertegenwoordigd in de Paul Krugerstraat. Gewild of niet, er staan er nu wel veel te koop. Dat erkent Dingemanse. „Ik vind het grote aantal bijna bizar", zegt hij. Altijd al heb ben in dit eerste gedeelte van de Paul Krugerstraat na de brug veel appartementen te koop gestaan, maar nu is het meer dan ooit, vindt ook de Dingemanse. De makelaars spreken van in dividuele verkoopredenen. Ei genaren kunnen de hypotheek niet meer opbrengen of 'de doelgroep' zou de koopprijs niet meer op kunnen brengen. Een ander heeft gezinsuitbrei ding, waardoor het driekamer appartement te krap is gewor den. Te krappe behuizing is in elk geval de reden om te ver huizen voor een gezin dat net zijn vierde kind heeft gekre gen. Met vier kinderen is het appartement karig bemeten. Maar ook voor twee personen vindt Tamara Mol (24) het al aan de kleine kant. Daarom staat haar etagewoning te koop dat zij deelt met haar vriend. De appartementen zijn in trek bij studenten, of liever bij welgestelde ouders van de student. Zij kopen een apparte ment voor hun kind, waar me destudenten bij intrekken. Als zoon of dochter is afgestu deerd, doen de ouders de wo ning van de hand. Die afstu- deerperiode is nu aangebro ken. Sturm denkt er niet aan om weg te gaan. Hij kijkt aan de achterkant uit op het voormali ge terrein van de KSG. „Ik wil zien hoe de bouw vordert en dan zit ik hier mooi eerste rang. Wat hij niet begrijpt is dat gezegd wordt dat dit star- terswoningen zijn. „Er wonen heel veel oude mensen en die wonen er ook al jaren. En een starterswoning van meer dan een ton is toch geen al te ge makkelijk begin." Sandra Kloet heeft dezelfde mening. „Ik woon hier nu al vanaf 1991 en denk er niet aan om te verhuizen. Ik zit vlak bij mijn werk, bij de stad en ik ben ook weer zo de stad uit. Voor mij is het absoluut geen starterswo ning." Een paar deuren verder hangt een bord Te koop tegen de ramen. De bewoner is on langs failliet verklaard.,,Ik heb geen werk meer en heb een juridisch conflict. Ik moet eruit van de bank." De man wil anoniem blijven, 'want straks weet heel Vlissingen dat ik schulden heb'. „Ik krijg nu een uitkering en daarvan kan ik mijn hypotheek niet be talen. Mijn appartement moet voor 19 juli verkocht zijn. Lukt dat met dan wordt het openbaar verkocht. Het wordt penibel want het staat al van af 21 oktober te koop." door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Aanzwellen de golven, fluitende wind en klokgebeier zal misschien straks te horen zijn in de Leen- dert Abrahampolder bij Kats. De geluidscompositie, met bijbe horende torenspits, van kunste nares Lydia Schouten dient als monument voor 117 verdronken Zeeuwse dorpen. Of het kunstwerk echt komt, is nog onzeker en hangt vooral van de financiering ervan af. Of de gemeente Noord-Beveland bereid is om twintigduizend eu ro aan het project bij te dragen, werd gisteravond tijdens de co- missievergadering in Wissenker- ke niet helemaal duidelijk. Het CDA wil wel. De fractie vindt het een mooi plan en heeft er ook wel geld voor over. De WD in principe ook wel, mits er goed duidelijk wordt ge maakt dat twintigduizend echt de limiet is. De fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB) moet intern nog over de kwestie praten, maar voorman A. Ouds hoorn voelt in ieder geval niets voor het plan. J. de Looff (Pv dA) ziet met name de locatie niet zitten. „Al dat geluid in een natuurgebied. Ik denk niet dat we dat moeten doen", zei hij. Of een geluidskunstwerk wel past aan de rand van het Natio naal Park Oosterschelde, vroe gen overigens meerdere commis sieleden zich af. C. van der Kraan (NBB) betwijfelde of de inwoners van Kats (waaronder hijzelf) zitten te wachten op hor des toeristen op hun strandje. L. Adriaanse, die namens op drachtgever Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) het woord voerde, gaf aan dat het niet de bedoeling is om busladin gen toeristen tegelijk richting monument te lokken. „Het moet 14.00 uür tót 21.00 uur iLvarril .00 uur tot 16.30 uur productei?, paarden eri nog veel meer. 1b", g 42, Colijnsplaat MIDDELBURG - De Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg gaat de ecoshop een bete re plaats geven in de school. In de shop worden producten van de Wereldwinkel en Fair Trade verkocht. Tijdens een project Check it out van het COS Zeeland over klimaat verandering en duurzaamheid hebben leerlingen zelf vast gesteld dat de ecoshop te weinig zichtbaar is. Door die een prominentere plaats te geven, hopen zij dat er meer spullen uit de Derde Wereld worden verkocht. De CSW zal het voorstel van de scholieren verder uitwerken. Het Check it out-project werd gisteren afgesloten. Een jury met wethouder A. van 't Westeinde (onderwijs en milieu), A. de Groene, lector duurzaamheid aan de Hogeschool Zeeland, en E. van de Kerkhof van het Milieu Educatie Centrum Walcheren, beloonde nog twee actieplannen. Het ene was een promotiecampagne voor de bus; open baar vervoer, da's pas stoer. Het andere plan pleitte voor een samenwerkingsverband met een school in een ontwik kelingsland. Deze twee ideeën worden echter niet uitge voerd. OOST-SOUBURG - De tentoonstelling van Alex Vermeu len in de Watertoren in Oost-Souburg is verlengd tot 17 juli. Aanvankelijk zou de expositie afgelopen weekeinde eindi gen, maar gezien de belangstelling en de positieve reac ties is besloten daar nog een aantal weken aan vast te plakken. Vermeulen toont het totaalkunstwerk 'SOFI16 Tour des Sens'. Het is de laatste tentoonstelling die het Buro Beeldende Kunst in de toren houdt. Op 17 juli wordt de sleutel van de toren officieel overhan digd aan Jan van Munster van de Stichting Plus Min. COLIJNSPLAAT - De stichting Kinderdroomwens waar schuwt dat er in Colijnsplaat een oplichter actief is die on der haar naam ansichtkaarten verkoopt voor eigen gewin. „We kregen een mailtje van een mevrouw uit Colijnsplaat die ansichtkaarten had gekocht van een student en naar aanleiding daarvan wel eens wat meer over onze stichting wilde weten", zegt Monique Hogenboom van Kinder droomwens. „Maar wij weten niets van de verkoop van kaarten af. Het zou kunnen dat die man echt geld voor ons aan het inzamelen is, maar het lijkt me eerder dat hij onze naam misbruikt om er zelf beter van te worden." De stichting Kinderdroomwens werd ongeveer een jaar geleden opgericht en probeert de grootste wensen van kin deren tot achttien jaar te vervullen. Hogenboom wist gis teren nog niet of ze bij de politie aangifte van de vermeen de oplichting zou doen. „Ik vind het belangrijker dat de mensen gewaarschuwd zijn." juist een plek van bezinning worden, waar je naartoe gaat vanwege de rust en de ruimte", zei hij. De beoogde locatie is uitgeko zen door de kunstenares. Zij wil een negen meter hoge toren plaatsen. De spits, versierd met luidsprekers, zal ongeveer twee keer per dag geluid laten horen; de ene keer een opkomende storm; de andere keer de klinge lende klokken. Rond de toren ko men natuurstenen trappen met daarin de namen van de nu be kende 117 verdronken dorpen. Voor het monument is minstens negentigduizend euro nodig. De provincie neemt daarvan vijftig duizend euro voor haar reke ning en Waterschap Zeeuwse Ei landen tienduizend. Het is de be doeling dat Noord-Beveland twintigduizend euro bijdraagt. De rest van het geld hoopt de SCEZ bij het Anjerfonds weg te kunnen halen. door Selma Osman WEST-SOUBURG - Het kerkge nootschap van de zevendedags adventisten heeft de Sint Marti- nuskerk in West-Souburg ge kocht. Het gebouw aan de Kerk- laan werd sinds 1999 al niet meer gebruikt voor de diensten van de rooms-katholieke kerk. De adventisten hopen in het na jaar in het pand te trekken. De kerk krijgt eerst een opknap beurt. Zeeland was de enige provincie waar de adventisten nog geen ei gen gebouw hadden. Het kerkge nootschap noemt de aankoop van de kerk een mijlpaal in de geschiedenis van het Neder lands adventisme. Vorig jaar be sloten de twee kleine adventis tengemeenten Middelburg en Vlissingen te fuseren. De hon derd leden komen nu samen in het nevengebouw van De Ark in Oost-Souburg. Door een andere fusie, die van de rooms-katholieke parochies van Vlissingen en Middelburg, kwam de kerk in West-Souburg vrij. Er is 500.000 euro uitge trokken voor de aankoop en de verbouwing. Een deel daarvan (175.000 euro) is door de Wal- cherse adventisten opgespaard. (Advertentie) |Kom en ontdek Kijk en genietl Café - Restaurant J> iedere dag geopend v; Zij willen het pand niet voor zichzelf houden. Het is de bedoe ling dat buurtbewoners er cur sussen of andere activiteiten kunnen volgen. Om het kerkgebouw geschikt te maken voor de diensten van de zevendedagsadventisten moet een doopvont worden geplaatst van drie bij twee meter. Daarin gaan volwassenen kopje-onder. „Het onderdompelen van vol wassenen is de oorspronkelijke doop, zoals hij ook in de bijbel voorkomt", verklaart ouderling C. Betram van de Adventge- meente Zeeland. Naast schilderwerk en het ver vangen van de verwarming, moet ook de consistorie achter het gebouw aangepakt worden. Daar vinden straks de kinder en jeugdactiviteiten plaats. Op termijn is het de bedoeling die activiteiten te verhuizen naar het woonhuis bij de kerk. Dat is nu nog verhuurd. Advertentie CC vrijdag 17 juni zaterdag 18 juni LU gesloten in voorbereiding op de dinsdag uj 21 juni zeeuwse almanak Het ventje is nog geen drie jaar, maar al vreselijk wijs. De moeilijkste woorden ko men zonder horten of stolen uit zijn mond. Onlangs, tijdens een vakantie reis naar Cuba, had hij onbe wust in het vliegtuig de la chers op zijn hand, toen hij de stewardess met haar rode hoedje zag en op luide toon vroeg: „Wat doet roodkapje in het vliegtuig?" Deson danks moet zijn moeder ook wel eens streng zijn tegen hem. Zo ook op het Cubaanse strand. Daar moest hij hoog nodig even vermanend wor den toegesproken. „Wie is hier nu eigenlijk de baas,wilde zijn moeder van hem weten. Waarop hij droog antiooord- de: Fidel Castro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9