pzc Waternet Spanje zo lek als mandje Is Kofi Annan nog te redden Peuter sterft bij gijzeling Cambodja ll..sirgelgriepoverie- Afrikaanse kinderen als offerlam Toenadering tussen EU en Harnas ziet Israël niet zitten Natuurramp dreigt volgens Madrid eer zetels in eiligheidsraad Vogelgriep in Indonesië Langst getrouwde man overleden Miljoenen vluchtelingen opgesloten Vrienden zorgen voor langer leven Australiër oogst truffel van 1 kilo Menselijke kanonskogel ontslagen Medewerker Al Zarqawi in Irak opgepakt vrijdag 17 juni 2005 BARCELONA - Het Spaanse [terleidingnet is zo lek als een mandje. Een vijfde van de hoe- eelheid die de waterbedrijven nroduceert, bereikt de consu- lf„, „jet vanwege lekkages en reuken in de verouderde leidin- [et Nationaal Instituut voor atistiek dat de metingen heeft ■nicht, adviseert de overheid et spoed het netwerk te ver- euwen, omdat dit de eenvou- «te manier is om te besparen, j regionale overheden die ver- 'twoordelijk zijn voor de wa- rleveranties verzinnen de eest uiteenlopende maatrege- n om de waterschaarste het nofd te bieden, maar aan de leest voor de hand liggende op- ssing, het voorkomen van lek- jges, wordt niets gedaan. Rantsoen ....groot aantal gemeenten is twater al op rantsoen. Dat.be- kent dat de consumenten een intal uren zonder zitten of dat druk wordt verlaagd. In ande plaatsen staan de gemeentelij - zwembaden en fonteinen leeg worden plantsoenen niet beregend. In de droogste bieden is een verbod van acht op het sproeien van de oen. Jaen, in het zuiden van Span- worden nieuwe onderaardse innen aangeboord tot op een iptevan 1200 meter. Hiervoor Irden boormethodes gebruikt eookbij de oliewinning gang- aar zijn. De olijfbomen van ieda worden geïrrigeerd met ter uit het binnenste der aar dat ouder is dan 25.000 jaar. [nationaal geologisch insti- it heeft grote bedenkingen bij 'waterkoorts' die met name zuiden van Spanje beheerst, iemand vraagt zich af of de orraden weer worden aange- ASHINGTON - De Verenigde laten gaan akkoord met de uit leiding van de VN-Veiligheids- id met minstens twee perma- ate zetels. Een daarvan zou in geval naar Japan moeten an, Dat heeft de Amerikaanse derminister van Buitenlandse ten, Burns, gisteren gezegd. igens Burns legt Washington Igende week een resolutie ar aan de Algemene Vergade- ig van de VN waarin toela- gscriteria uiteen worden ge- voor nieuwe leden van de israad. Naast Japan len ook India, Brazilië en 1 een permanente zetel let belangrijkste VN-orgaan. l-secretaris-generaal Annan ft de Amerikaanse voorstel- iverwelkomd, maar hij waar- wde dat Washington niet iwilmoet opleggen aan ande- lidstaten. uitbreiding van de Veilig- israad is een van de belang de onderdelen van een uitge lid hervormingsprogramma t Annan eerder dit jaar heeft iresenteerd. De hervormin- moeten de zestig jaar oude terenorganisatie beter in 31 stellen om te gaan met de van de moderne tijd. An us voorstellen worden in sep- fe besproken op de VN-top New York. ANP/AFP AKiYRTA - In Indonesië voor teerst een geval van de mense- I® variant van vogelgriep ge dateerd, Het ministerie van wondheid heeft dit gisteren evestigd. De patiënt is een ler uit het zuiden van het ei- •nd Sulawesi. -.3 testen in Hongkong oben uitgewezen dat de man dodelijke virus 'H5N1' - Niettemin heeft de pa- P' geen ziekteverschijnselen ins de autoriteiten in Ja- fa S. Bjorge, een functiona- van de Wereldgezondheidsor- "fatie, zei in Jakarta dat de ketting geen aanleiding pot grote zorgen. De autori- besloten het bloed van P^ers in het zuiden van en op Java te onderzoe kt onder vogels vogel- Jon^ ,uit§ebroken. Sinds 003 2ijn in Zuidoost-Azië vuld. We weten niet wat het ef fect is van deze ongecontroleer de methode van waterwinning." De boringen gebeuren veelal in opdracht van boeren. Inmiddels zakt het waterpeil in de grote stuwmeren in een angst wekkend tempo. In veel water bekkens is de reserve tot ver on der de vijftig procent geslonken. De schade in de landbouw is gi gantisch. De graanopbrengst is over het gehele land met een kwart gedaald, maar in het zui den vaak meer dan de helft. In geld uitgedrukt is de schade nu al 2,6 miljard euro. De regering heeft Brussel inmiddels ge vraagd om de de droogte te be stempelen als 'natuurramp' om in aanmerking te komen voor extra financiële steun. De meteo rologen sluiten niet uit dat dit het begin is van een aantal dro ge jaren. De statistieken laten een vaste regelmaat zien in de af wisseling van droge en natte pe riodes op het Iberisch Schier eiland. Niet alleen Spanje, ook Portu gal heeft veel last van de droog te. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Scotland Yard vreest dat een groot aantal Afrikaanse kinderen naar Groot-Brittannië wordt ge bracht om in rituelen te wor den geofferd. De Britse politie dienst deed onderzoek naar kindermisbruik binnen de Afrikaanse en Aziatische ge meenschappen in Londen en trof vooral onder Afrikanen huiveringwekkende praktij ken aan. Volgens de Britse omroep BBC, die het rapport dat hier over binnenkort wordt gepu bliceerd al heeft ingezien, wor den met name in Afrikaanse kerken kinderen misbruikt bij rituelen die bij hekserij horen. „Mensen die wanhopig zijn, zoeken hun toevlucht tot hek sen voor betoveringen en het uitspreken van vloeken", al dus het rapport. Voor de kracht van zo'n betovering is het nodig dat tegelijkertijd een nog onbesneden jongetje wordt geofferd, ontdekten de onderzoekers. Voor dat doel worden kinde ren uit Afrika naar Groot-Brit- tannië gehaald. Andere kinde ren worden in de huishouding ingezet of als seksslaaf j es mis bruikt. De Britse politie begon het onderzoek nadat in 2003 de 8-jarige Victoria Climbie uit Ivoorkust overleed na op gruwelijke wijze te zijn mis bruikt. Martelen Eerder deze maand werden twee Afrikaanse vrouwen schuldig bevonden aan het martelen van een 8-jarig wees meisje uit Angola, dat zij in een kanaal wilden gooien om dat zij een heks zou zijn. De politie probeert op dit moment nog een Nigeriaanse jongen te identificeren, wiens onthoofd lichaam vier jaar geleden in de rivier de Thames werd gevon den. John Azah, een onafhankelijk adviseur van de Londense poli tie, vreest dat wat nu bekend is over ritueel kindermisbruik slechts het topje van de ijsberg is en veel gevallen niet worden ontdekt. In een eerste reactie op het rap port prijst de minister Clarke van Binnenlandse Zaken de in zet van de politie voor de aan pak van mensensmokkel, waar volgens hem 'grote criminele organisaties bij betrokken zijn'. Clarke meent dat het pro bleem alleen kan worden be streden als er internationaal goed wordt samengewerkt. GPD/RTR door Liesberh Buitïnk en Bouke Berqsma SIEM REAP - Een 3-jarige Ca nadees jongetje is gisteren omge komen tijdens een gijzeling van tientallen peuters, kleuters en hun leraar in Cambodja. Dat heeft de Cambodjaanse minister van Informatie Khieu Kanha- rith gemeld. De politie in de stad Siem Reap maakte na ze ven uur een einde aan de gijze ling op de internationale school. De gijzelnemers zouden de peu ter met een enkel schot in het hoofd hebben gedood, toen de politie hun eisen weigerde in te willigen. De Canadese ambassa de in Cambodja kon de indenti- teit van het slachtoffer nog niet bevestigen. Volgens een politieagent ter plaatse zou het echter gaan om een kind van een Canadese moe der en Nederlandse vader, die in een hotel in de buurt werken. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag kon niet beves tigen dat de peuter een Neder landse vader heeft. De Britse ambassade in Cambodja, die de Nederlandse consulaire belan gen in het land vertegenwoor digt, zoekt een en ander üit. De vermoedelijk vier gewapen de Cambodjaanse gijzelnemers werden geleid door een 23-jari- ge man. De andere daders wa ren tieners. De gijzelnemers vie len de internationale school in het noorden van Cambodja gis terochtend binnen. Zij namen twee klassen in gijzeling met vol gens getuigen 29 kinderen van 2 tot 6 jaar. De mannen eisten 1000 dollar, wapens en vervoer naar Thailand. Vuurgevecht Onder de gegijzelden waren ook kinderen uit Japan, de Verenig de Staten, Australië, Groot-Brit- tannië en Italië. Het gijzeldrama kwam tot een climax toen de da ders in vrachtwagens met enke le kinderen probeerden te ontko men. Volgens een woordvoerder op het Britse consulaat in Siem Reap ontstond daarop een vuur gevecht. Siep Reap is een populaire toe ristische bestemming, omdat het bij het tempelcomplex Ang kor Wat ligt. Daardoor is het ge bied relatief welvarend. Cam bodja is een van de armste lan den in Zuidoost-Azië. ANP/AFP/DPA/RTR Na nieuwe onthullingen over mogelijke betrokken heid van Kofi Annan en zijn zoon Kojo bij het olie-voor-voedsel schan daal, is het volgens VN-di- plomaten en internationale juristen niet uitgesloten, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties nog dit jaar aftreedt. door Bob Kroon GENEVE - De aanleiding is de heropening van het onderzoek naar Annans rol bij het toeken nen van een lucratief contract aan dé in Genève gevestigde fir ma Cotecna, waar zijn zoon Ko jo een belangrijke functie had. In november 1998, enkele dagen na een gesprek in Parijs van Ko fi Annan met zijn zoon Kojo en Cotecna-directeur Michael Wilson, wees de VN een inspec tie-contract van 10 miljoen dol lar toe aan het bedrijf. Het ging om controle op voedsel en medi cijnen, die Irak in de jaren ne gentig in ruil voor olie mocht in voeren. Bij deze transacties zijn miljoe nen aan diverse strijkstokken blijven hangen, ook Saddam Hoessein hield er een paar palei zen aan over. Annan beweerde steeds, dat hij niets te maken had met het Cotecna-contract. De onafhankelijke Volcker-com- missie die sinds vorig jaar pro beert het olie-voor-voedsel schandaal te ontwarren, pleitte dit voorjaar Annan vrij van per soonlijke betrokkenheid. Maar toen de Volcker-commis- sie onlangs een memo in handen kreeg van de toenmalige Cotec na-directeur Wilson, waarin wel degelijk sprake was van een ontmoeting in Parijs met de se cretaris-generaal, besloot Paul Volcker, een voormalige Ameri kaanse centrale bankier, tot een nieuw onderzoek. Slecht nieuws voor de toch al aangeslagen Ko fi Annan. Op een vraag van New analyse York Magazine of hij nu over woog af te treden, antwoordde Annan, dat hij niet in de toe komst kon kijken, maar dat een begrip als 'nooit' voor hem niet bestond. Deze week ontkende de secretaris-generaal echter in een gesprek met de Franse krant Le Figaro in alle toonaar den, dat hij aan opstappen dacht. Oud-directeur van Cotecna, Wilson, heeft inmiddels zijn ge wraakte memo over het Parijse onderonsje met Annan via zijn advocaten herroepen. En Kofi Annan liet deze week via zijn woordvoerder Fred Eckhard we ten zich niets te herinneren van een Parijse ontmoeting met Wilson. Allemaal doekjes, die het bloeden vermoedelijk niet zullen stelpen, menen vooral Amerikaanse analisten. Om de hele Cotecna affaire hangt een penetrante lucht van gesjoemel en nepotisme. Wilson stamt evenals de familie Annan VN-secretaris-genèraal Kofi Annan. foto Olivier Hoslet/EPA LONDEN - De Brit die twee weken geleden zijn 80-jarige huwelijk vierde en daarmee een vermelding in het Guin- ness Book of Records kreeg, is woensdag op 105-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Britse krant The Guar dian gisteren gemeld. Percy Arrowsmith en zijn 100-jarige vrouw Florence vier den twee weken geleden hun huwelijksjubileum. Zij schreef het geheim van hun lange verbintenis eraan toe dat zij nooit met ruzie naar bed waren gegaan. Hij zei al leen dat het huwelijk zolang stand hield doordat hij vaak 'ja, lieverd' tegen Florence zei. ANP NEW YORK - Circa acht miljoen mensen die uit hun land zijn gevlucht of zijn uitgeweken om elders asiel te zoeken, zijn opgesloten in kampen of andere oorden van detentie. Dat heeft een mensenrechtengroep uit Washington in zijn jaarlijkse rapport geschreven. De groep, Comité voor Vluchtelingen en Immigranten, heeft het rapport gisteren in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties gepresenteerd. Het gaat om mensen die niet mogen werken en zich niet vrij mogen verplaatsen. Het comité heeft dit jaar 23,8 mil joen vluchtelingen of ontheemden geteld, 2,5 miljoen min der dan vorig jaar. ANP/RTR LONDEN - Mensen met een uitgebreide vriendenkring maken meer kans op een lang leven dan mensen die veelal op familie steunen. Dat blijkt volgens de Britse krant The Times uit een omvangrijk Australisch onderzoek. De re sultaten van het onderzoek verschenen gisteren in het me dische tijdschrift 'Journal of Epidemiology and Communi ty Health'. Vrienden zouden een positieve invloed hebben op het leef- gedrag van anderen. Over de hele linie gezien roken en drinken mensen met vrienden minder. ANP SYDNEY - Een voormalige wetenschapper heeft in zijn truffelplantage in West-Australië een truffel geoogst van 1018,5 gram. Hiermee is de Australiër in het bezit van de grootste geoogste truffel buiten Frankrijk, meldde de Au stralische krant The Australian gisteren. De marktwaar de van de paddestoel wordt geschat op 1900 euro. Nick Malajczuk begon enkele jaren gelden in het stadje Manjimup een truffelplantage met een geheime formule. Deze lijkt hem geen windeieren te leggen. In twee jaar tijd heeft de Australiër al bijna tien kilogram truffels uit de grond gehaald. ANP LONDEN - Een voormalige werknemer van het Cottle Austen Circus in Groot-Brittannië is het slachtoffer ge worden van zijn eigen vliegangst. De 26-jarige man, die bij het circus in dienst was als men selijke kanonskogel, weigerde om naar Brazilië af te rei zen voor een trainingscursus, omdat hij bang is om te vlie gen. Na de weigering werd hij ontslagen, meldde de Brit se krant The Independent gisteren. ANP Cambodjaanse schoolkinderen worden bevrijd uit de internationale school in Siem Reap, waar zij geruime tijd gegijzeld werden door vier mannen, foto John McDermott /RTR uit Ghana en noemde de VN-baas zelfs 'mijn oom'. Na dat hij Cotecna in 2000 verliet belandde Wilson samen met zijn compaan Kojo Annan in de be stuursraad van Air Harbour Technologies, een wat schimmi ge 'handelsbevorderende' firma in Londen, opgericht door de zoon van de vroegere Saoedi- sche oliesjeik Ahmed Yamani. Maar daarvóór was Wilson in Genève nog verwikkeld in een bouwfraude omtrent het nieuwe hoofdkwartier van de World In tellectual Property Organiza tion (Wipo), de internationale oc- trooiraad van de Verenigde Na ties. Wilson zou 200.000 euro smeergeld hebben toegespeeld aan een zekere Suedi, een Wipo-topman, die bij de bouw plannen was betrokken. Het aanvullende rapport van de Volcker-commissie wordt niet voor de herfst vernacht. Daar vóór vindt in New York nog de Algemene Vergadering van de VN plaats, waarin ingrijpende hervormingen in het VN bestel aan de orde komen. Diplomaten denken dat Annan daarna af treedt. Ook de verwachte benoeming van de VN-kritische John Bol ton als Amerikaanse ambassa deur bij de VN zou Annans posi tie er niet makkelijker op ma ken. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël maakt zich zorgen over toenemende contac ten tussen Europese diplomaten en vertegenwoordigers van de Palestijnse islamitische verzets beweging Harnas. „Wij geloven dat de Europeanen gematigde Palestij nen moeten versterken, in plaats van verzoe nende gebaren te maken naar ex tremisten", citeerde het dagblad Ha'aretz gisteren een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens Ha'aretz heeft de EU de Ameri kanen laten weten dat Europese diplomaten van lagere rang con tact mogen hebben met Ha- mas-kandidaten voor de ge plande Palestijnse parlements verkiezing. Maar de EU ontkent dat. Volgens een woordvoerster in Brussel heeft Europa nog geen collectief besluit genomen over zijn politiek ten aanzien van Harnas. Harnas staat zowel in de Vere nigde Staten als in Europa op de officiële zwarte lijst van ter reurorganisaties. De vraag of het Westen zijn boycot moet op geven is actueel geworden nu de islamisten hoog hebben ge scoord in recente Palestijnse ge meenteraadsverkiezingen. Een flink aantal Palestijnse steden en dorpen wordt nu bestuurd door Hamas-burgemeesters en door gemeenteraden met een Ha- mas-meerderheid. Het Ameri kaanse beleid is dat er geen za ken worden gedaan met Harnas, ook niet als die beweging in de komende parlementsverkiezing de grootste politieke fractie wordt. Geen relatie Het dilemma waarvoor de Ame rikanen en de Europeanen zich zien gesteld, treft nu al Israël. „Het standpunt van de minis ter-president is dat er geen enke le relatie mag bestaan met Ha mas", verklaarde de woordvoer der van premier Sharon on langs. Maar de praktijk is an ders. Vertegenwoordigers van Israëls militaire bestuur in de bezette gebieden hebben dage lijks contact met een reeks Pales tijnse functionarissen over prak tische zaken. Sinds kort zijn daarbij op gemeentelijk niveau ook Hamas-vertegenwoordigers betrokken. Harnas op haar beurt heeft geen bezwaar tegen contacten met Israël over niet-politieke zaken, zoals aam- leg en onderhoud van riolering en elektriciteit. Als het gaat om informele rela ties met Harnas zijn diplomaten, van Europese landen in de Pales- tijnse gebieden geneigd naar be vind van zaken te handelen. De Fransen hebben de meeste con-, tacten, maar na de gemeente raadsverkiezingen lijken ook de Britten minder schuw gewor den. Tot afschuw van Israël heb ben Britse diplomaten van lage re rang de afgelopen weken ge^ sproken met Hamas-burgemees ters en -raadsleden in verschil lende Palestijnse gemeenten. Ne derland doet geen zaken met ge meenten die in handen zijn van' Harnas, waardoor het dilemma voor Den Haag iets minder ur gent is. GPD BAGDAD - De autoriteiten in de stad Mosul, in het noorden van Irak, hebben een van de naaste medewerkers van de Jor daanse topterrorist Abu Musab al Zarqawi opgepakt. De Ameri kaanse strijdkrachten maakten de arrestatie van Abu Talha gis teren bekend. Volgens een verklaring van het Amerikaanse leger is Moham med Khalif Shaiker, zoals de echte naam van Abu Talha luidt, Al Zarqawi's vertrouwd ste agent in Irak. Zijn arrestatie zou 'een grote klap voor Al Qae- da in Irak' zijn. Volgens de Ame rikanen heeft Abu Talha zich zonder verzet overgegeven aan Iraakse en Amerikaanse troe pen. Abu Talha sliep volgens zijn naaste medewerkers nooit lan ger dan een nacht op een bepaal de plek, en droeg altijd een gor del met explosieven om zich in dien nodig van het leven te bero ven. Hij zei dat hij zich nooit zou overgeven, aldus het Ameri kaanse leger. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5