Nederland is te week voor oorlog PZC Gedumpte vrouwen met de nek aangekeken in Marokko PZC -4 „0P$TA Iran is geloof in de politiek kwijtgeraakt Wilhelm Schipper heeft veel gemeen met Mohammed B. Gevechtservaring uit verleden maakte plaats voor vermaatschappelijking van leger te gast OW mC0'S ik filter fr£K!f \jA 17 juni 1955 vrijdag 17 juni 2005 De Nederlandse krijgsmacht heeft in de jaren zeventig aan zienlijk aan slagvaardigheid in geboet als gevolg van de ver maatschappelijking die niet op hield bij de poort van de kazer ne. Als gevolg daarvan verloor het leger de lichamelijke en gees telijke hardheid die in een con ventionele oorlog van levensbe lang is. De erfenis van deze wij zigingen speelt ons nog steeds parten. Nederland lijkt te teer hartig voor een echte oorlog te gen echte terroristen. door A-J. Van Vuren Tijdens de Koude Oorlog ston den de Navo en het War- scliau-Pact tientallen jaren tot de tanden gewapend tegenover elkaar. Elke crisis kon een hete oorlog ontketenen. We zijn daar in 1962 tijdens de Cuba-crisis angstig dichtbij geweest. De verwachting was dal een even tuele oorlog conventioneel zou beginnen maar wanneer de in conventioneel opzicht zwakke re Navo zou dreigen te verlie zen, kon zij overgaan tot de in zet van kernwapens. Dat zou het einde geweest zijn van Euro pa en misschien wel van de hele wereld. Het was voor de Navo dus zaak om conventioneel zo sterk moge lijk te zijn, om niet of althans zo laat mogelijk naar het kernwa pen te hoeven grijpen. Maar ons land bereidde zich juist minder en minder voor op een conven tioneel treffen. De gevechtserva ring opgedaan in de Tweede Wereldoorlog, Indonesië, Korea en.Nieuw-Guinea, moest in de jaren zeventig wijken voor vermaatschappelijking. Dat wil de zeggen dat de krijgsmacht meer op de burgermaatschappij moest gaan lijken met lossere omgangsvormen, medezeggen schap van vakbonden en nauw keurig vastgelegde, werk- en rusttijden. Het is natuurlijk ver standig om de krijgsmacht aan te passen aan maatschappelijke ontwikkelingen maar met een steeds kortere dienstplicht, vrije haardracht en afschaffing van de groetplicht om een greep uit de stortvloed van vernieuwin gen te doen, schoot de politiek zijn doel ver voorbij. Zowel de politieke als de militai re leiding namen risico's die in geval van oorlog rampzalig zou den hebben uitgepakt. De land macht zou in de Noordduitse laagvlakte door gebrek aan fy sieke en psychische gehardheid schielijk onder de voet zijn gelo pen en dus weinig hebben bijge dragen aan de conventionele ver dediging. De Koude Oorlog kwam begin jaren negentig tot een eind. De krijgsmacht ging zich voorbereiden op vredesmis sies en de dienstplicht werd af geschaft. Maar daarmee was de 'acht tot vijf mentaliteit' niet verdwenen. Nederland waagde zich niet aan gevaarlijke missies. Tijdens de Eerste Golfoorlog in 1991 stuur den wij twee fregatten omdat we zeker wisten dat die niets kon overkomen. In Bosnië dach- mogelijk een Iraakse plunde raar om het leven kwam, schoot het Openbaar Ministerie in een kramp en ging over tot hardnek kige vervolging. Minister Kamp vindt niet dat de krijgsmacht er is om katjes uit de bomen te halen. Hij stuurde een contingent elitetroepen naar Afghanistan om te helpen bij de bestrijding van de Tali ban en Al Qaeda. Door de aard van de operaties en terwille van de veiligheid van onze militai ren worden de media op afstand gehouden en de Kamer krijgt mondjesmaat informatie. Een filmploeg van Nova zag ech ter kans om met een Amerikaan se eenheid het gebied in te gaan. Amerikaanse militairen deden pittige uitspraken voor de came ra. Een van hen zei bijvoorbeeld dat het beter is om Taliban-strij- ders te doden dan gevangen te nemen want anders kwamen ze na verloop van tijd weer terug. Gelijk kwam het Kamerlid van de PvdA, Bert Koenders, in het geweer. Volgens hem doen wij mee aan operaties die resulteren in oorlogsmisdaden. Oorlogsrecht Zonder er ook maar een mo ment voor te pleiten dat onze mi litairen het oorlogsrecht aan hun laars lappen, blijkt uit de in terventie van Koenders dat wij nog steeds slecht om kunnen gaan met de vuile kanten van oorlogvoering. Schone oorlogen bestaan niet en zeker in opera ties tegen geharde en vastbera den terroristen die opgaan in de bevolking, kan men geen omelet bakken zonder een ei te breken. Wanneer onze ziel daarvoor te teerhartig is, is het verstandig geen geld meer te steken in een krijgsmacht die wij, als het er echt op aan komt, niet willen in zetten. A.J. van Vuren is generaal-ma- joor bd ten we dat het gezag van de VN ons wel voor gevaarlijke situa ties zou behoeden tot het tien jaar geleden mis ging in Sre brenica. Hoewel onze militairen daar door onze verdwaasde poli tici in een onmogelijke situatie waren gebracht, viel ook te con stateren dat ze niet uitblonken door gevechtsbereidheid. De politiek heeft van dat echec geleerd. De neiging blijft groot om alleen voor ongevaarlijke of zelfs symbolische VN-missies te opteren zoals in 2003 met het sturen van een marineschip naar Liberia dat maandenlang doelloos voor de kust op en neer voer. Erik O. Wij ondernemen ook missies met risico's zoals die in Irak waarbij twee militairen van de landmacht om het leven kwa men. Toch houdt Nederland moeite met de vuile kanten van oorlogvoering. Toen Erik O. in Irak een schot loste waardoor door Harald Doornbos De houten platbodems lig gen aan de kade van Du bai, één van de Verenigde Arabische Emiraten, te wach ten totdat tientallen mannen de honderden kisten aan boord hebben gezet, 's Nachts was het wat koeler is, zullen ze vertrekken naar Iran, dat hier recht tegenover ligt, aan de andere kant van de Perzische Golf. In dat land worden vandaag presi dentsverkiezingen gehouden. Booteigenaar Farshad Bedin is een van de 400.000 Iraniërs die in de Arabische Emiraten wonen. Het is duidelijk dat hij drukker bezig is met het la den van zijn schip, dan met de verkiezingen in zijn vader land. „Ik ga niet stemmen", zegt Bedin, „Ik ben meer geïn teresseerd in handel dan in verkiezingen." Maar maakt het hem dan hele maal niet uit wie aan het roer van Iran staat, de komende vier jaar? „Kijk, als dat het ge val was, zou ik stemmen, maar de president heeft niet al te veel macht, waarom zou ik m'n tijd daar aan ver doen." Bedin is niet de enige Iraniër die sceptisch staat tegenover de verkiezingen. Probleem is dat Irans president niet de hoogste post van het land ver vult. Die is weggelegd voor 'de opperste leider', ayatol lah Ali Khamenei. Deze 'echte president' is een zeer conservatieve geestelijke die al jarenlang z'n best doet om de hervormingspolitiek van de vertrekkende presi dent Mohammad Khatami te gen te werken. Aangezien Khamenei niet van z'n post vertrekt, zal de macht in feite in handen blijven van de con servatieven. Regeltjes Vandaar dat veël progressie ve Iraniërs niet eens meer de moeite doen om naar de stem bus te gaan. Net als booteige naar Bedin zeggen ze: 'We hebben wel wat beters tl doen.' Opiniepeilingen voor. spellen dat de verkiezing^ komst onder de 50 proces;, zal uitkomen. Dit zou voel het eerst zijn sinds de islamiti sche revolutie van 1979. Ec teken aan de wand dat met me de jongeren in Iran meer geloven in het politici proces. „Ik mis Iran omdat het m'D i vaderland is", zegt ZarirSar- mad, een 27-jarige zakenmir, die sinds drie jaar in Duba woont. „Maar ik moet toege- i ven dat het leven hier stuk beter is. Al die regeltji in Iran, daar word je sou. gek van. Ook zijn de salarL sen hier een stuk beter di thuis. In Iran verdient g dokter maar 300 dollar." Een Iraans meisje, manag.. van een Iraans restaurant ie Dubai, bevestigt dit. „In lm is het verplicht om de sluis te dragen, belachelijk! Hr kan de politie je tot zoi dwingen, er zijn genoeg m.. limvrouwen in de wereld dj? geen sluier dragen en toé goede moslims zijn." Verstikkend Volgens het meisje, dat h: naam niet wil vertellen, i gen de slechte economie is Iran en het verstikkende so ciale klimaat ervoor dat eigen lijk iedereen, zeker jongeren weg wil uit het land. „Ik ben blij dat ik weg beu', vertelt ze, „En al mijn ra®, den hebben plannen om naa Canada of naar de Verenigè Staten te gaan. Niemand ge looft nog in Iran." Maar meneer Rokneddin, bezoeker van de Iran-clubu Dubai, ergert zich aan dn soort gepraat. „Al die ji geren zijn zo negatief", vies hij. Zelf is hij een vijfti „Natuurlijk gaat het nomisch niet goed in Irat maar ik weet zeker dat uit® delijk bijna iedereen garl stemmen omdat we Iraniên zijn. Wij Iraniërs houden bei erg veel van ons vaderland stemmen is voor een ieder® eer." GPD door Paul Koopman Op de populaire stelling dat een diepe kloof gaapt tus sen de politiek en de samenle ving, valt nogal wat af te din gen. Want als politici werkelijk doof zouden zijn voor de wen sen, angsten en frustraties van gewone burgers, dan zouden be langrijke beleidsterreinen niet vanwege enkele geruchtmaken de incidenten compleet over hoop worden gegooid. Bij een échte kloof zouden politi ci zich door maatschappelijk op winding niet uit het lood laten slaan. Integendeel, men zou overtuigd van het eigen gelijk - de wetgeving is immers in kal mer omstandigheden tot stand gekomen - uitleggen dat alle commotie begrijpelijk is, maar heiaas zonder gevolgen moet blijven. Van zulk autistisch ge drag is op tenminste één spraak makend gebied geen sprake: de veiligheid. Na de moord op filmmaker Theo van Gogh door de ont spoorde moslim Mohammed B. sloeg 'de elite' in Den Haag zo mogelijk nog harder aan het hy perventileren dan de gemiddel de Nederlander. Vice-premier Zalm verkondigde zelfs dat ons land de oorlog was verklaard. Belangrijker nog: de Nederland se terreurwetgeving werd drie jaar na de aanslagen op de Twin Towers plots ingrijpend her zien. Zó rigoureus is er vertimmerd, dat niet de minste juristen in middels menen dat de rechts staat in Nederland wankelt. Raadsheer Corstens van de Ho ge Raad noemde het anti-ter- reurbeleid 'een heel gevaarlijk pakket, waarbij de vrijheid van individuen wordt opgeofferd'. Voormalig WD-leider Dijkstal sloot zich bij die kritiek aan. Re centelijk betoogde hij dat zijn li berale partijgenoten zich juist tevéél op sleeptouw laten nemen door burgers die schreeuwen om een hard beleid. 'Te populis tisch' vindt Dijkstal zijn partij. De anti-terreurmaatregelen na de moord op Theo van Gogh zijn inderdaad ongekend. Zo kan een burger die volgens de inlich tingendienst broedt op een aan slag ruim een jaar in voorarrest worden gehouden. Zonder de maatschappelijke verontwaardi ging na de moord op Van Gogh - en de gevoeligheid van de poli tiek daarvoor - waren dergelijke vergaande beslissingen waar schijnlijk nooit genomen. Bij het tbs-beleid tekent zich nu een soortgelijke overreactie af. Naar aanleiding van eerdere ont snappingen en individuele dra ma's werden de regels voor proefverlof en tbs al ingrijpend herzien. Maar het is niet genoeg. Elk nieuw drama noopt tot nog verdergaande maatregelen, om dat politici nu eenmaal niet machteloos willen toezien. Dat belooft weinig goeds voor tbs-veroordeelden die nog ho pen op een terugkeer in de sa menleving. Evenals bij het ter- reurbeleid moet hier de wens van het kiezersvolk om veilig te kunnen leven, worden afgewo gen tegen de rechten van indivi duele burgers die een gevaar voor de samenleving kunnen op leveren. Mohammed B. en Wilhelm S. hebben wat dat betreft meer ge meen dan je op het eerste oog zou denken. Beide heren zijn ge stoorde individuen, van wie te voren bekend was dat ze moge lijk gewelddadig konden wor den. Dat hun motieven verschil den, zal hun slachtoffers worst zijn - beiden kunnen het niet na vertellen. De neiging zal daar om eerder zijn om tbs'ers als po tentiële terroristen te gaan zien - opsluiten uit voorzorg - dan po tentiële terroristen als tbs'ers te gaan behandelen - werken aan terugkeer in de maatschappij, Het beleid van Donner is in dit opzicht eerder te véél speelbal van maatschappelijke opwin ding dan een uiting van politie ke ongenaakbaarheid. Of, zoals raadsheer Corstens het uitdruk te: 'Er is over dit onderwerp een soort geest neex-gedaald die poli tici laat doordraven.' Dat Donner toch verwijten van autisme worden gemaakt, heeft een andere reden. In woelige tij den houdt de christen-demo craat namelijk zijn gevoelens zorgvuldig verborgen en maakt hij - tot razernij van sommige kamerleden - zelfs een laconie ke indruk. Dat is niet handig in het huidige televisietijdperk. De kloof tussen Donner en de bur gers is waarschijnlijk vooral een kwestie van stijl. GPD door Yvonne Hamar De zes jonge vrouwen op de ronde bank in een kamer van het steunpunt voor remi granten (SSR) in Berkane, in het achtergestelde Ril'-gebied, hebben het zwaar. Ooit gingen ze met een droom naar Neder land, maar berooid en zonder rechten zijn ze terug in Marok ko. Ze werden achtergelaten door hun man of vader of met geweld in Nederland op straat gegooid, met kinderen en soms zwanger. Naar de reden kunnen ze alleen maar gissen. Vier vrouwen vertellen onder schuilnaam hun verhaal, het ene nog schrijnender dan het ande re. En hoewel ze in Nederland vaak geen prettige tijd hadden, willen ze terug. Voor de toe komst van hun kind. Ook zelf hebben ze in Marokko weinig perspectief. De vrouwen worden met de nek aangekeken en er wordt gerod deld, want deze vrouwen heb ben vast iets fouts gedaan. Hun eigen familie vangt hen weer op, maar niet van harte. Werk is er niet, of ze krijgen het niet. De 19-jarige Fatima, wit linnen pak met paars T-shirt en donker haar bijna tot op haar billen, praat als enige goed Neder lands. Ze was van 1999 tot 2001 in Nederland bij haar vader en haalde goede cijfers op school. Verder leren wilde ze en daarna werken. Maar vier jaar terug, toen ze haar gescheiden moeder bezocht in Marokko, was haar vader opeens zonder haar ver trokken naar Nederland. „Ja, dat is een verrassing voor je, hè?", zei haar stiefmoeder in Ne derland, die Fatima had geadop teerd, door de telefoon. Vermoorden In haar woonplaats, bij haar zie ke moeder, wordt over haar ge roddeld. Fatima vindt dat 'hart stikke erg'. „Ik was toen nog maar vijftien en heb niets mis daan." Ze zoekt werk maar ze krijgt het niet, omdat ze overal de handtekening van haar vader nodig heeft. En hij doet dat niet; hij valt haar lastig en wil haar vermoorden, zegt Fatima. Ze weet niet waarom, maar ze ver moedt dat hij boos is omdat ze een meisje is. Ze is de jongste van zeven dochters en hij wilde een zoon. Daarop scheidden haar oudei's. Fatima: „Ik heb geen toekomst meer, ik leef al leen maar." De SSR probeert haar te helpen terug te keren naar Nederland. Nasra (39), met felblauwe kle ren en hoofddoek, woonde vier jaar in Nederland, maar haai man regelde niet de juiste papie ren voor haar. Daar kwam ze pas achter toen hij haar, zwan ger van haar tweede kind, 'zo maar met geweld het huis uit gooide. Ze had geen enkele aan wijzing dat hij dit zou doen. Om dat ze illegaal in Nederland was keerde ze terug naar Marokko, waar ze nu bij haar broer onder dak vindt. „Mijn familie stond niet te juichen en ze waren ook niet blij met mijn kinderen", zegt Nasra. Haar kinderen heb ben de Nederlandse nationali teit en mogen in Marokko niet naar school, omdat ze daarvoor de geboorteaktes uit Nederland nodig heeft. Dat kost geld en Nasra heeft helemaal niets. De SSR heeft dit nu voor haar be taald. De 25-jarige Zarah, een bedees de moderne vrouw, raakte in Ne derland zwanger, maar haar schoonfamilie had daar proble men mee. Haar man stelde voor om uit te rusten in Marokko, bij zijn ouders, en daar te bevallen. Zeven dagen na de bevalling pakten haar schoonouders haar baby af en zetten Zarah uit hun huis. Ze scheidde in Marokko van haar man en de rechter gaf haar haar kind terug, dat de Ne derlandse nationaliteit heeft. Iedere zomer wordt Zarah bang want dan bezoekt haar ex haar dochtertje, inmiddels vier jaar. Hij probeert haar steeds mee te nemen buiten de gerechtelijke procedures om. Zarah hoopt zelf naar Nederland terug te keren, 'waar het recht geldt', met haar dochter, die astma tisch is. Daar denkt ze een toe komst te hebben, zeker voor haar zieke dochter. SSR-consu- lente Cynthia Pletten zegt dat de schoonfamilie vaak de reden is dat vrouwen worden bena deeld. Ook werkt de afhankelij ke verblijfsvergunning het dum pen in de hand. In Nederland zijn vrouwen drie jaar van hun man afhankelijk voordat ze een zelfstandige verblijfstitel kun nen krijgen. Marokkaanse maar ook Turkse mannen dumpen hun vrouwen en kinderen vaak voor die tijd en nemen soms een OPSTAND - In Argentinië is gisteren een opstand uitge broken tegen het bewind van president Peron. De opstand begon toen marinevliegtuigen bommen naar het regeringsge bouw in Buenos Aires wierpen op het moment dat er een beto ging plaatsvond ten gunste van Peron. Hoeveel doden er zijn geval len, is nog niet duidelijk. Peron heeft in een toespraak gezegd dat hij de situatie on der controle heeft. ONDERZEEËR - Dertien offi cieren en manschappen van de Britse marine zijn gisteren om gekomen door het zinkenn de onderzeeboot Sidon waai zij zaten. De boot verging u dat er een torpedo in één ra de voorste kamers was oi ploft. Het wrak ligt op diepte van twaalf meter ini haven van Portland. RUSTHUIS - In Tholem gistermiddag het rusthuis Ta Anker officieel geopend. Cos missaris van de koningin, e A.F.C. de Casembroot, ra richtte de openingshandeïi Het nieuwe huis, waarana aangelegen weg de Ten Anke weg gaat heten, biedt p' aan 81 bejaarden. Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) bezocht afgelopen week het Steunpunt Remi granten in Berkane. Zij sprak er met onder anderen achtergelaten vrouwen die haar veelal schrijnende verhalen hadden te vertellen. foto Juan Vrijdag/ANP nieuwe vrouw uit hun herkomst land. In andere Europese landen is die afhankelijkheid korter, zo als vijftien maanden in België. Preventief De SSR pleit ervoor dat alle ge dumpte vrouwen in ieder geval tijdelijk naar Nederland terug keren, Pletten: „Daar kunnen ze de scheiding netjes regelen en hun spullen ophalen. Ze hadden alleen een koffer bij zich, omdat ze dachten met vakantie te gaan." Volgens Pletten werkt tij delijke terugkeer al preventief, omdat een man van tevoren weet dat hij niet zomaar van zijn vrouw af kan komen. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) was in Berkane onder de indruk van de verhalen en heeft begrip voor hun wens om terug te keren. Ze zal ernaar kijken, maar weigert slachtoffers per definitie een permanente vergunning te ge ven. Volgende week komt Ver donk met een pakket maatrege len. Ook over de duur van de af hankelijke verblijfsvergunning denkt ze nog na. Het kabinet wil die eigenlijk verlengen naar vijf jaar en de WD wil daar tien jaar van maken. ANP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro 19,95 per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voortó einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% Blw Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ultgfiw overeenkomstig de Algemene I Voorwaarden van Wegener NV en voted de Regelen voor het Advertentiewetd i Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Telr(0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgo Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern-v* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt fleb[ulW.„.,p (abonnementen)administralie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dlensiro^ laDonnememeniaaministraue en om u te uaienj inrormeren over voor u relevante duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ai» »t»i, jjgp |^„nt u dit schriftelijk melden bit' Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4