Het zijn niet alleen maar boeven Zeeuwse boerderij in de hoofdrol PZC Plan Philippiens woonzorgcentrum is bijna klaar Politie ziet geen gevaar in omstreden gasten Ragnarock «12 Kliniek in Halsteren bereidt tbs'ers voor op terugkeer in samenleving Treinen rijden vandaag wel bij Terneuzen weekenddiensten Monument met geluid van wind Muziekkorpsen concerteren in Zuidzande vrijdag 17 juni 2005 Het is vrij gemakkelijk voor een tbs'er om tijdens een verlof te ontsnappen. Dat geven ze bij de GGZ Westelijk Noord-Brabant best toe. Toch gebeurt het maar zelden. Bovendien, de medewer kers van de tbs-afdeling van de psychiatrische instelling zijn voortdurend alert op gevaar, ook voor zichzelf. Dat beperkt de risico's. door Florence Imandt HALSTEREN - Nee, bij GGZ Westelijk Noord-Brabant in Hal steren worden ze niet opgewon- ien als er ergens in het land een bs'er ontsnapt die iemand ver- noordt of verkracht. Als je in de isychiatrie werkt, zijn er voort- lurend incidenten, zegt direc- eur Wubbo Petersen. „Mensen /erwonden zichzelf, plegen zelf- noord, raken in een psychose, noeten in de isoleercel. Die din gen horen bij het werk in de geestelijke gezondheidszorg." De medewerkers van GGZ voe- en zich over het algemeen best /eilig, zegt hij. Ook degenen die )p de Forensisch Psychiatrische \fdeling (FPA) werken. Daar vonen 24 mensen die een zwaar) delict hebben gepleegd nede als gevolg van een psychia trische stoornis: mensen met en zonder tbs-maatregel. Ze mogen daar worden behandeld na of in plaats van een gevangenisstraf, met als doel: voorkomen dat ze nog een keer in de fout gaan. De misstappen van de FPA-klan ten - die veelal uit Zuid-Neder- and afkomstig zijn - variëren. 3r verblijven mensen met een tiekelijke neiging tot stelen of irand stichten, maar ook men- :en die veroordeeld zijn vanwe- je ontucht met minderjarige jon- ;ens of zelfs moord. Het gaat •venwel altijd om mensen met en stoornis, die niet of gedeelte- ijk toerekeningsvatbaar waren ijdens het plegen van een mis- iaad. Wie wordt toegelaten tot ie forensische afdeling, bepaalt le GGZ zelf, in dit geval psy- hiater Paul Dingemans, hoofd ran de afdeling: „Dat doen we >p basis van het dossier en een persoonlijke intake op locatie, vaak een huis van bewaring. We kijken naar de aard van het de lict, de persoonlijkheid, de stoor nis, de motivatie om behandeld te worden en de kans dat ie mand in herhaling valt. We moe ten het idee krijgen dat er valt samen te werken, dat we con tact kunnen maken." De diag nose van de FPA-cliënt is al voor de intake bij GGZ ge beurd: de moeilijkste gevallen worden geobserveerd in het Pie- ter Baan Centrum, de overigen in de gevangenis door een onaf hankelijke psycholoog en een psychiater. De mensen die het Openbaar Mi nisterie als zeer gevaarlijk be schouwt, worden niet in een FPA behandeld. Die afdelingen hebben namelijk de laagste be veiligingsgraad binnen het ge trapte systeem van tbs (ter be schikkingstelling) zoals Neder land dat kent. Het zwaarst be veiligd zijn de tien justitiële tbs-instellingen; die hebben ho ge muren, prikkeldraad, tralies en professionele beveiligings mensen. Een niveau daaronder zitten de vier forensisch psychia trische klinieken: gesloten ge bouwen rondom een court zon der speciale bewakingstroepen. Voorportaal „Nee", zegt Paul Dingemans. „Het aantal cliënten is hier be perkt en dat betekent: veel con trole. Wij weten veel meer van onze cliënten dan ze in klinie ken of instellingen weten, waar vaak meer dan honderd mensen worden behandeld. Ons overleg over wie er wanneer naar buiten kan, is daarom juist veiliger dan elders." GGZWNB is een deel van de ge wone maatschappij met een inte grale visie op veiligheid, zegt Dingemans. „Alle medewerkers wonen vlakbij de instelling. Van uit het eigen privé-leven, het ei gen angstgevoel, reageren mede werkers vaak heel alert op signa len. Daar praten we ook heel open over met elkaar. Als een cliënt zegt 'we weten je te vin den' is dat natuurlijk een regel rechte bedreiging. Dat wordt niet geaccepteerd, het is een stap terug op de weg naar terug keer in de samenleving. Een ui terste sanctie in zo'n geval kan zijn: iemand terugsturen naar de tbs-instelling of forensische kliniek." Vrijheden Degenen die zich goed gedragen daarentegen, maken kans op vrijheden. Die vrijheden worden in de maximaal twee jaar van behan deling langzaam opgebouwd. In het begin mogen ze helemaal niet van de afdeling af. Dan ligt de nadruk op sociotherapie: le ren om samen te koken of de af was te doen. Maar na een tijdje mogen men sen onder begeleiding naar the rapie buiten de gesloten afde ling en aan het eind van de rit mogen ze afspraken maken bui ten het terrein van GGZWNB, zonder begeleiding. Houden ze zich niet aan tijdsaf spraken, dan wordt onmiddel lijk de politie ingeschakeld en gaat meneer (of mevrouw) terug naar een tbs-instelling. Voor elke FPA-bewoner wordt een individueel behandelpro gramma opgesteld. Dat bestaat onder meer uit we kelijkse groepsgesprekken en persoonlijke gesprekken met de psychiater, psycholoog, maat schappelijk werker of andere behandelaars. Daarnaast is er bewegingstherapie, muziekthe rapie, creatieve therapie, ar beidsrehabilitatie. En nee, dat zijn geen fröbelklasjes. „Tijdens therapie zijn er ge sprekken die gericht zijn op con frontatie. Mensen wordt ten overstaan van de gehele groep geleerd zich aan grenzen te hou den. Vergis je niet, dat gaat er soms hard aan toe. Behande laars krijgen soms bakken vol shit over zich heen", zegt psy chiater Dingemans. „We zijn niet lief voor onze cliënten", zegt Wubbo Petersen. „Maar we hebben het wel over zieke mensen. Het zijn niet al leen maar boeven." Petersen: „De FPA's zijn een jaar of tien geleden in het leven geroepen omdat de tbs-klinie ken vol waren. Er was vandaar- uit geen doorstroming meer naar de psychiatrische instellin gen die deze groep niet meer wil den of konden opvangen. De FPA's willen een sluis vormen naar de maatschappij, een voor portaal voor terugkeer. Terug keer gebeurt - na behandeling - soms via een project begeleid wonen, soms door ondersteu ning vanuit onze polikliniek. En soms lukt het niet. Moeten men sen terug naar een tbs-instel ling." Is het risico op incidenten in een laagbeveiligde instelling niet juist groter dan in een veel zwaarder bewaakte tbs-instel ling? Directeur Wubbo Petersen (links) van de GGZ West-Noord-Brabant en psychiater Paul Dingemans: „Tbs-ers zijn ziek, niet alleen maar boef." foto Dick de Boer door Frank Balkenende GOES - Twee omstreden gasten van het driedaagse Ragnarock Festival dat vandaag in Goes be gint, zijn door inlichtingendien sten van de politie gescreend. Dat onderzoek heeft er niet toe geleid dat een lezing van de Brit Stephen Cox moet worden ver boden omdat de openbare orde in het geding is. Waarnemend burgemeester C. Linssen van Goes zei dat gis teren in de gemeenteraad na vra gen van de fractie van SGP/ ChristenUnie. De Anti-Fascistische Aktie Ne derland gooide deze week de knuppel in het hoenderhok in haar blad Alert. In de uitgave stellen de anti-fascisten dat het spirituele festival mensen met bedenkelijke ideeën een plat form biedt. De Brit Stephen Cox, die een lezing op Rag narock houdt, en Kris Roman zouden neo-nazistische overtui gingen hebben. Roman, die raadslid voor het Vlaams Blok is geweest, is overigens gast op het festival, hij levert geen bij drage. Ragnarock-organisator Walter Siepman verklaarde eerder dat Roman spijt heeft van meningen die hij vroeger had. Cox heeft een 'heidens platform', waarvan groeperingen deel uitmaken die in de rechtse hoek zitten, maar Siepman meent dat hij niets kwaads in de zin heeft. Volgens waarnemend burge meester Linssen is er geen reden de lezing van Cox te verbieden. „De heren zijn gescreend en de uitkomst van dat onderzoek is dat er geen verstoring van de openbare orde is te verwachten. Er ligt een positief advies van de politie." P. Colijn (SGP/CU) vroeg Lins sen of er extra politie wordt in gezet om na te gaan of er straf bare feiten worden gepleegd op het festival. Hij doelde specifiek op discriminerende, racistische uitlatingen. „Dat is niet het geval", zei Lins sen. „Het is niet gebruikelijk bij evenementen de politie te late luisteren of er iets woi dat niet door de beugel kac' Linssen voegde eraan toe daté gemeente op dit punt ook ge extra politie-inzet kan vonj ren. „Opsporing van strafbare is een bevoegdheid van |g Openbaar Ministerie." Colijn en ook F. Köhlen GroenLinks betreurden k „Als je geen extra politie inzet zul je ook geen strafbare feite constateren", zei Colijn. Köhla voegde eraan toe:: „We wets wie de sprekers zijn, laten s? reageren als er racistische iü spraken worden gedaan." Colijn vroeg Linssen ookeron'e letten of er geluidsoverlast (is staat en of er voldoende (geest-, lijke) hulpverlening is. TERNEUZEN - Het treinj keer in Nederland ligt vandaii helemaal stil vanwege de su king bij spoorbeheerder Proni Hoewel, bij Terneuzen rijda vandaag gewoon goederaj treinen richting België. „Terneuzen heeft het enige sta spoor waarvan het beheer is gt delegeerd aan Railion", woordvoerder R. Holdert va Railion, de grootste goeder® voerder over spoor in Nefe land. Vandaag rijden er vijf te nen, met papier, maïs, kuos! mest en chemische products richting België. Railion is ernstig gedupesi door de staking, zegt Holds „Het is van de gekke dat wij! onze klanten schade lijden va wege een arbeidsconflict bij Rs rail. We zoeken uit of we i schade kunnen verhalen." Op een normale vrijdag riji er driehonderd goederentreui van Railion op het Nederland spoor. De gemiste dagomzetb draagt volgens de vervoerd 550.000 euro. door René Hoonhorst PHILIPPINE - Het schetsplan iroor een woonzorgcentrum in het Philippiense Spuikompark wordt over drie weken gepresen teerd aan vertegenwoordigers van de dorpsraad, ouderenbon den en plaatselijke (horecaon dernemers. Het gaat om een voorlopig plan; inwoners van Philippine kunnen dus nog een aantal suggesties voor verande ringen aandragen. D.e gemeente Terneuzen, bou wer Woongoed Zeeuws-Vlaande ren en de zorgaanbieders die het huis gaan runnen, zijn zeker be reid om goede adviezen ter har te te nemen. Ook al om het draagvlak onder de dorpsbevol king zo groot mogelijk te ma ken. De gemeente en corporatie Woongoed zijn echter niet in voor een andere locatie van het woonzorgcentrum De WD-fractie vraagt burge meester en wethouders om (nog maals) een aantal alternatieve locaties te onderzoeken. De libe ralen kregen er lucht van dat al 'piketpaaltjes zijn geslagen en metingen zijn verricht' in het WISSENKERKE - Aanzwellen de golven, fluitende wind en klokgebeier zal misschien te ho ren zijn in de Leendert Abra hampolder bij Kats. De geluids compositie, met bijbehorende to renspits, van kunstenares Lydia Schouten dient als monument voor 117 verdronken Zeeuwse dorpen. Of het kunstwerk er echt komt, hangt vooral af van de financie ring. Of de gemeente Noord-Be veland bereid is om 20.000 euro aap het project bij te dragen, werd gisteravond tijdens de co- missievergadering in Wissenker- ke niet helemaal duidelijk. Di verse raadsleden vroegen zich af oi^ een geluidskunstwerk wel past aan de rand van het Natio naal Park Oosterschelde. Ook wierd betwijfeld of de inwoners van Kats zitten te wachten op vele toeristen op hun strandje. Spuikompark. Maar de WD is er nog steeds niet van overtuigd dat het park de ideaalste plaats is voor het toekomstige zorgcen trum. Het Ankerhof, het Spa- mixterrein of een niet eerder ge noemd terrein als eep perceel na bij het staalbedrijf Pieters-Bar- bé zouden volgens fractievoor zitter W. Broekhuysen zeker zo gunstig liggen en misschien min der bezwaren opleveren. Wethouder A. van Waes stelt dat de WD vorig jaar waar schijnlijk niet goed heeft opge let. Hij heeft de gemeenteraad bijna een jaar terug al laten we ten dat het college na een zorg vuldige afweging van alle belan gen heeft gekozen voor het Spui kompark. De raad heeft het da gelijks bestuur vervolgens niet gesommeerd dat besluit terug te draaien en een andere keus te maken. De Spuikom kreeg de voorkeur omdat de ligging in het groen, bij het centrum, ideaal is, stelt Van Waes. Bovendien ligt het niet in de lijn der verwachting dat de grond in het park gesa neerd moet worden, zoals bij voorbeeld wel geldt voor het Spamixterrein. Woongoed-direc- teur C. Reinhoudt sluit zich bij die woorden aan. De nieuwe, door de WD aangedragen loca tie is niet onderzocht. De nabij heid van een bedrijf kan een na deel zijn en aankoop van het be drijf zou de kosten waarschijn lijk sterk opdrijven. „Bovendien blijft het bezwaar gelden dat de locatie minder dicht bij de voor zieningen in het dorp ligt." De WD waarschuwt dat juridi sche procedures van Spuikombe- woners, die al hebben aangekon digd bezwaar te maken, tot ver traging van de bouw kunnen lei den. Maar wethouder Van Waes stelt dat elke gekozen locatie tot be zwaren van omwonenden kan leiden. „Voor het Spuikom zijn alle voorbereidingen getroffen en is een plan in de maak. Bewo ners kunnen binnenkort meeden ken over de precieze invulling van dat plan, maar vervolgens moeten we knopen doorhakken. Het is tenslotte nog steeds de be doeling om in de loop van vol gend jaar met de bouw van het woonzorgcentrum in Philippine te beginnen." door Jan van Zuilen SINT-ANNA-TER-MUIDEN - Nog steeds is de landbouw in West-Zeeuws-Vlaanderen een factor van belang. Dat zie je als je om je heen kijkt op het fraaie en uitgestrekte platteland, dat voor een groot deel in boeren handen is. Maar het aantal mensen dat di rect of indirect met de land bouw te maken heeft, is geen fractie meer van wat het vroe ger was. Navenant vermindert de kennis van het boerenbedrijf van nu. En van vroeger. Hoewel, voor dat laatste kun je terecht in landbouwmuseum Agrimuda in Sint-Anna-ter-Muiden. Voor veel mensen uit de streek is een bezoek aan het landbouwmu seum een feest van herkenning, voor anderen een leerzaam uit stapje naar het (nabije) verle den. Het landbouwmuseum speelt volgende week een prominente rol tijdens de week van het plat teland die van 23 tot en met 26 juni op initiatief van land bouworganisatie ZLTO wordt gehouden. Die Week van het Platteland start in West-Zeeuws-Vlaande ren met de opening van een nieu we thematentoonstelling in het landbouwmuseum, met als on derwerp de Zeeuwse boerderij. Het gaat hier om een reizende tentoonstelling, die eerder te zien was in het landbouwmu seum in Dreischor op Schou- wen-Duiveland. De tentoonstel ling geeft in woord en beeld een overzicht van de geschiedenis van de landbouw in Zeeland en de ontwikkeling van de boerde- rijbouw. Romeinse tijd Die geschiedenis gaat ver terug. Op Schouwen-Duiveland zijn bij opgravingen resten gevon den van boerderijen uit de Ijzer tijd (vanaf ongeveer 700 jaar v.Chr.) en rond Aardenburg wa ren er in de Romeinse tijd zelfs al grote heerboerderijen. Bij de term Zeeuwse boerderij denk je op de eerste plaats aan een boer derij met een zwart geteerde houten schuur, een rood dak en witte ornamenten. Dat soort boerderijen is vooral gebouwd in de periode 1850 tot 1950. Zo'n zwart geteerde schuur zou tegenwoordig vanwege het mi lieu niet eens meer mogen. De mode van nu is damwandpro- fiel, bij voorkeur groen. Hoofdmoot van het museum blijft uiteraard de vaste collec tie, die zodanig is samengesteld dat bezoekers een vrij aardig beeld krijgen van het boeren werk door het jaar heen: het ploegen en zaaien, het wieden van het onkruid, het oogsten van de gewassen en het verwer ken van de oogst - wat vroeger vooral een winteractiviteit was. Het landbouwmuseum is vorig jaar begonnen met een project gericht op kinderen uit de groe pen 7 en 8 van alle basisscholen in de gemeente Sluis. Het pro ject 'landarbeid, vroeger en nu' wordt dit jaar voortgezet. Het wordt verzorgd door Ron Mar tens uit Hoofdplaat, die de kin deren letterlijk aan de hand mee neemt op een ontdekkingsreis door de boerenwereld. Hij be gint met het geven van een gast les op de school zelf, waarvoor hij zich de identiteit van Charel de Smid aanmeet, een landarbei der van honderd jaar geleden. Het vervolg van het project be staat uit een dagvullend pro gramma, waarbij de kinderen eerst het landbouwmuseum be zoeken en daarna door Martens worden meegenomen naar een boerderij om te zien hoe het er anno 2005 aan toegaat. Martens wil deze zomer iets soortgelijks doen voor volwasse nen en dan in de vorm van een fietstocht langs een aantal histo rische boerderijen, met hemzelf als gids in de rol van Charel de Smid. zaterdag 18 en zondag 19 juni 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: D. Verweire, Melkweg 1a Oostburg, tel. (0117)455092 Otheense Kreek, J. van Galenstraat 1, Terneuzen, (0115)612685. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat, 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00uu St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat92,fó pellebrug, tel. 0114-312701. Spreekm 11.00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaandefl alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vin deren, voor spoedgevallen dagen nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefco nummer 0117- 456500, Kanaalzone: TelefoonnummerOII? 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefw nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzon Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Va deren, dag en nacht bereikbaarviatd 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. li ma. 24 uur. Bereikbaar via mobiele mer0622398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur.Be>.» baar via mobielnummer 06 204038® Midden-Zeeuws-VlaandereniB'.fsi baar via mobiel nummer 06 53997® ZUIDZANDE - In hel U van 'Veronica 130 jaar j«j staat het weekeinde j Zuidzande in het teken van! muziek. Vanavond om 20.00 uur m? het festijn geopend met i dorpsfeest in de feesttent aaij Loodijk. De band Nightflyef? zorgt de muziek. J Morgen komt de Jagerfara1 Nieuw Leven uit Kamerik w» zoek. J Na de Tweede Wereldoorlog ben de gemeenten Kamend Zegveld bijgedragen aan dei deropbouw van Zuidzande^ het zenden van bouwvak De Kamerik- en Zegveld.^ herinnert daar nog aan, 1 Een bezoek van Veronica2 Kamerik in 1946 heeft gel®j de oprichting van de fa$ die volgend jaar zestig jaars staat. Omstreeks 14.45 uur word»| gezamenlijke mars door 1 zande gemaakt, aanslritPjj er concerten in de feesttent- tot slot een optreden van cf gen DC-Band. I Zondag wordt het jaarlijks® ziekfestival gehouden en alle korpsen uit de regio CP teren op het Dorpsplein ene, fppcffpnt Er worden vanaf 13.31 «d marsen door het dorp g®H De finale begint om op het sportterrein, meteen toe tot slot om 17.30 uur- landbouwmuseum Agrimuda het model van een oude land- foto Camile Schelstraete Leerlingen van de Vorsterman-van Oyenschool uit Aardenburg bekijken in bouwschuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38