Gemeente stelt investeringen uit Cursisten ruimen hun atelier op iSÉs Moe maar voldaan over de streep Zolang Barend niet lastig is mag hij op de kerktrap slapen Zeeland Uggerwerk Bruse haven en nieuwbouw brandweer gar age Renesse later dtimers in amperland Nieuwe begraafplaats klaar Doorstart SP Middelburg Discussie rond monument Baas verkoop! i 21 juni ie: 0113-315649 tie@pzc.nl O AA Goes „..•exploitatie: in Midden-Zeeland: 0113-315520; '..aanderen: 0114-372770; al; 020-4562500. vrijdag 17 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 14,00 uür tot 21.00 uur livab 11.00 uur tot 16.30 uur paarden en nog veel meer. igeweg 42, Colijnsplaat editie Schouwen-Duiveland pfPietKleemans pIKZEE - De gemeente (lomven-Duiveland schuift ze- nlien procent van de voor Qó geplande investeringen or naar 2006 of later. Dat «ijl onder meer in dat het bag- nverk in de Bruse haven en ruwbouw van de brandweer ree Renesse uitgesteld irdt. Dat staat in de eerste be- mirsrapportage van 2005. de rapportage van 2005 doet ïeente uitgebreid uit de aan welke projecten ge uit wordt, wat de voortgang welke karweitjes men sniet toegekomen is. Wat de meente daarbij parten speelt iet feit dat niet alle gemeente eafdelingen over de gewens- >it beschikken. Dat, in ubinatie met een ondanks de ninigingen nog niet rooskleu- financiële situatie, noopt voorzichtigheid. t dat gegeven in het achter- ufd wordt een aantal investe ren doorgeschoven, waaron- !et baggerwerk (190.000 eu- de brandweergarage 1.000 euro). Verdér blijkt on- meer uit de lijst dat de iadweer Brouwershaven nog ageduld moet oefenen. De in- van ruim 78.000 euro ten nieuwe tankautospuit is «geschoven naar 2006. Het- Idt voor de 42.000 euro vervanging van twin- ilgische armaturen' in fae. maturen gemeente wil de armaturen angen om gevaarlijke situa- •door bijvoorbeeld het spon- i afbreken van armaturen - 1PERLAND - Ruim 75 oldti- idie deelnemen aan de toer- an de oldtimerclub Walche- zijn morgenmiddag te be leren bij hotel Kamper- iïlakbij het Banjaardstrand iaden. ferste voertuigen arriveren trond kwart over twee. (Advertentie) n ontdek. Kijk en genietl Café-Restaurant •WmïQll8-59im <>t:iunmlvrou>ven|X>lder. ri 1 te voorkomen. De gemeente wil echter eerst eilandbreed kijken waar dergelijke armaturen ge bruikt zijn en welke aan vervan ging toe zijn. Alles bij elkaar be spaart de gemeente met het doorschuiven van de investerin gen ruim 1,3 miljoen euro. Wél verder gaat men met het ver beteren van de toegankelijkheid van het gemeentearchief door dat de digitaliseren. Een groot deel van de fotocollectie is al ge scand en op de computer inge voerd. Er wordt naar gestreef het inscannen van de foto's nog dit jaar af te ronden. Voor wat betreft het milieu staan allerlei projecten op sta pel. Zo wil de gemeente aan de gang met ecologisch tuinieren en wil zij de aandacht voor mi lieueducatie bevorderen door voorlichting aan particulieren. Als het gaat om milieuvergun ningen marcheert het bij de ge meente niet naar wens. De afde ling die deze vergunningen uit geeft is onderbezet en daardoor dreigen achterstanden te ont staan. Aan verbetering van de commu nicatie tusen bestuur en burger wordt onverdroten verder ge bouwd. Het college gaat door met de zogeheten kernbezoeken en de gementelijke website op internet wordt in de toekomst een belangrijk communicatie middel. Het is de bedoeling dat de ge- mente actiever de publiciteit zoeken als zij denken iets te mel den te hebben. Per afdeling is een webredacteur aangesteld. De jonge wandelaars lopen de laatste meters van de avondvierdaagse door Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het eiland trekt in een oogopslag voorbij. Meer dan vijftienhonderd wandelaars uit alle kernen en voor iedere loper toch minstens één belangstellende langs de weg bij de feestelijke intocht van de zestigste avondvierdaagse gisteravond in Zierikzee. Een be zienswaardigheid op zich. De noordelijke toegang tot de binnenstad is even het domein van het langzaam verkeer. Au to's moeten wachten totdat het langgerekte lint aan hen voorbij is getrokken. De herhaalde oproep van de or ganisatie om dit keer vooral toch bloemen uit te delen, lijkt eindelijk een gehoor te hebben gevonden. Grote ballonnen vergroten bo vendien de fleur op het jubi leumfeestje. Maar de meeste deelnemers komen nog steeds handen tekort voor de traditionele snoepkokers ter gelegenheid van de slotavond van de Zierikzeese vierdaagse. Kleurig „Het lijkt wel of Zierikzee kam pioen geworden is", schalt lo co-burgemeester Ton Croné over de kleurig uitgedoste meu te bij de officiële ontvangst op het Havenplein. Vier deelne mers ontvangen een extra onder scheiding omdat ze voor de 25ste keer hebben meegelopen. Sandalen en gympen ruisen over de kasseien en hier en daar klepperen zelfs een paar klom pen. „Zijn jullie moe?", is voor zitter Kees Verwijs benieuwd. BRUINISSE - De nieuwe algemene begraafplaats in Brui- nisse is klaar voor gebruik. Het terrein aan de overkant van het oude openbare kerkhof gaat Molenhof heten. Tot de naamstelling is besloten om verwarring met de andere locatie te voorkomen, aldus A. Verhulst van de gemeente Schouwen-Duiveland. De beschikbare ruimte op de oude begraafplaats is, met inbegrip van de koopgraven, nage noeg vergeven. Verhulst schat in dat de nieuwe plek moge lijk nog eind dit jaar in gebruik zal worden genomen. MIDDELBURG - De Socialistische Partij Middelburg maakt een doorstart. Na diverse crises in zowel het partij bestuur als de fractie leek de SP op sterven na dood. Ach ter de schermen is gewerkt aan een herrijzenis en volgen de week donderdag wordt een niew bestuur gekozen. Een kleine groep van twaalf mensen is de afgelopen zes maanden bezig geweest om een nieuwe organisatie op po ten te zetten. Het zijn allemaal mensen die niets met de problemen uit het verleden te maken hebben, zegt J. Vos, die tijdelijk optreedt als woordvoerder. „Het zijn allemaal mensen die wel lid waren van de SP maar de heibel alleen uit de krant kennen en blanco tegen over de toestand van toen staan", zegt Vos. De groep is langzaam naar elkaar toegegroeid en de samenwerking is onverwacht succesvol geweest, stelt hij vast. „Het ging al lemaal heel vlot.De wederopstanding van de SP Middel burg is begeleid door T. de Roos, gemeenteraadslid van de SP Vlissingen, en SP-Statenlid F. Luijben uit Hulst. Vol gens Vos hebben zij het initiatief genomen om de afdeling Middelburg nieuw leven in te blazen. WISSENKERKE - Aanzwellende golven, fluitende wind en klokgebeier zal misschien straks te horen zijn in de Leendert Abrahampolder bij Kats. De geluidscompositie, met bijbehorende torenspits, van kunstenares Lydia Schouten dient als monument voor 117 verdronken Zeeuwse dorpen. Of het kunstwerk er echt komt, is nog onzeker en hangt vooral van de financiering ervan af. Of de gemeente Noord-Beveland bereid is om twintigdui zend euro aan het project bij te dragen, werd gisteravond tijdens de comissievergadering in Wissenkerke niet hele maal duidelijk. Het CDA wil wel. De fractie vindt het een mooi plan en heeft er ook wel geld voor over. De WD in principe ook wel, mits er goed duidelijk wordt gemaakt dat twintigduizend echt de limiet is. De fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB) moet intern nog over de kwestie praten, maar voorman A. Oudshoorn voelt in ie der geval niets voor het plan. J. de Looff (PvdA) ziet met name de locatie niet zitten. „Al dat geluid in een natuurge bied. Ik denk niet dat we dat moeten doen", zei hij. foto Marijke Folkertsma Een opgewekt nee .klinkt. „Mag het volgend jaar wat langer?" Er wordt al iets minder enthou siast gereageerd. Animo „Mooi, dan kunnen jullie volgend jaar allemaal de vijftien kilometer lopen", probeert Verwijs alvast het animo voor die beduidend minder populaire afstand aan te wakkeren. Tegen half tien had het openbare leven in Zierikzee weer zijn normale gang genomen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Naar verluidt heet hij Barend en komt uit Enk huizen. Sinds begin mei ver blijft hij in Zierikzee. Slapen doet Barend op de trappen van de Nieuwe Kerk. En ook de da gen slijt hij buiten in de omge ving van de Dikke Toren. Barend is niemand tot overlast, niet agressief en vormt ook geen gevaar voor zichzelf. Hij ver kiest min of meer vrijwillig een leven in de open lucht en nie mand die daar iets aan kan doen, legt zorgcoördinatrice Mo nique Degens van de gemeente Schouwen-Duiveland uit. Dat geldt ook voor de vrouw die zich sinds enige tijd ophoudt in de omgeving van de Deltastraat in Bruinisse. Geen gevaar Beide 'gevallen' zijn bekend bij het Meld- en Actiepunt Bemoei- zorg van Emergis en de GGD. Degens: „Ze zoeken de mensen regelmatig op en proberen hen door te geleiden naar de hulpver lening. Maar als ze dat zelf niet willen, is dat binnen de Neder landse wetgeving heel lastig af te dwingen. Zo lang ze voor an deren en zichzelf geen gevaar op leveren, zijn ze in principe vrij om te slapen waar ze willen. De meesten onder ons verkiezen de luxe omgeving van een huis. Zij blijven om de één of andere re den liever buiten. Officieel zal het best verboden zijn om op een bankje in het park de nacht door te brengen. Maar wat kun je er aan doen? Je kunt ze ge woon niet telkens oppakken en in de cel stoppen. Dat is geen op lossing voor die mensen. Ze doen immers niemand kwaad." Ook van vervuiling en dus een mogelijk risico voor de (volksge zondheid, is momenteel geen sprake, aldus Degens. Volgens de zorgcoördinatirice zijn er uit de woonomgeving van de man en vrouw tot dusver geen signalen afgegeven dat er problemen zijn met beide daklo zen. Over hun precieze achtei-- grond wordt door de instanties verder geen mededeling gedaan. Degens houdt het wat dat be treft bij de opmerking dat ze psychische problemen hebben. De Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk is niet gelukkig met de ongenode gast, vertelt Hans Erbrink, maar maakt er ook weer geen groot probleem van. „Hij zit er vanaf het mo ment dat onze bevrijdingsexpo sitie draaide. Barend heeft een uitkering en koopt zo nu en dan z'n brood bij de bakker aan de overkant van het plein. Als de deur van de kerk open is, maakt hij gebruik van het toilet en be taalt daar zelfs netjes voor. We hebben geen overlast van hem, maar hij hoort daar natuurlijk niet. Maar dat geldt wat ons be treft ook voor die skatende jo chies op de trappen." Barend wil zijn verhaal voorlopig nog even voor zichzelf houden, zo laat hij weten. zeeuwse almanak Het ventje is nog geen drie jaar, maar al vreselijk wijs. De moeilijkste woorden ko men zonder horten of stoten uit zijn mond. Onlangs, tijdens een vakantie reis naar Cuba, had hij onbe wust m het vliegtuig de la chers op zijn hand, toen hij de stewardess met haar rode hoedje zag en op luide toon vroeg: „Wat doet roodkapje in het vliegtuigDeson danks moet zijn moeder ook wel eens streng zijn tegen hem. Zo ook op het Cubaanse strand. Daar moest hij hoog nodig even vermanend wor den toegesproken. „Wie is hier nu eigenlijk de baas,wilde zijn moeder van hem weten. Waarop hij droog antwoord de: Fidel Castro." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Sommigen zitten al jaren op schilderles. Met uit puilende zolders en kasten vol schilderijen als resultaat. Tijd voor een atelieropruiming, vin den de cursisten van Anneke Leydekker en Corrie Tieleman. Dat gebeurt zaterdag 18 juni on der de Beuze in Zierikzee. Veel zijdig werk, want gemaakt door tientallen verschillende schil ders. Bovendien betaalbaar, geeft Leydekker met nadruk Het idee komt eigenlijk voort uit een ergernis van Leydekker. De schilderdocente hoorde van het bestaan van bedrijfjes die werk kopiëren van bekende kun stenaars om mensen de kans te geven betaalbaar werk aan te schaffen. „Dat stuitte me zó te gen de borst. Wij hebben heel veel goede mensen op les. Koop je iets van hen dan heb je een echt origineel. En dat is ook nog eens heel betaalbaar." Leydekker en Tieleman zitten al jaren 'in het vak'. Leydekker nam zo'n twintig jaar geleden de schilderclubs bij Sociaal Cul tureel Werk De Lichtboei in Zie rikzee over van Mar ja de Lange. Toen het aantal deelnemers bleef groeien kwam Tieleman er bij. Het tweetal, dat tien groe- Bep de Bert met een van de schilderijen die ze verkoopt. pen van in totaal honderd cursis ten 'draait', werkt nog altijd voor de Lichtboei, aangevuld met cursussen in een atelier in Noordgouwe. Cursisten blijven door de jaren heen trouw aan hun schildersclubje, verklaart Leydekker de gestage groei van 'haar schooltje'. Daar bovenop dienen zich dan nog met enige regelmaat nieuwe belangstellen den aan. Bep de Bert (85) uit Re nesse is zo'n trouwe leerling. Ze schildert al jaren. Zet de meest foto Marijke Folkertsma uiteenlopende onderwerpen (van bloemen tot gesluierde vrouwen en van landschappen tot haar kleinkinderen) met di verse materialen (van olieverf tot aquarel) op doek en papier. „Het gaat heerlijk bij Anneke. Ze kan het goed aangeven, leert je goed te kijken. Kleur bijvoor beeld of diepte. Daar krijg je steeds meer inzicht in." Doeken Bij de atelieropruiming brengt De Bert in ieder geval drie grote doeken in: iets met tulpen, met naakt en iets met boten. Om wat ruimte te scheppen thuis. „Als je 85 bent moet je ook weieens iets opruimen." Maar het aller belangrijkste: „Om die verkoop met elkaar te doen. Een leuke dag samen te hebben." De schildersleerlingen van Ley dekker en Tieleman exposeren volgens traditie eens in de twee jaar. Dat schept nu ruimte om weer eens wat anders te doen, vult Leydekker aan. De atelier opruiming is een vrije markt. Dat betekent dat cursisten zelf bepalen wat ze weg doen en hoe veel ze daar voor wagen. De Zie rikzeese cursusleidster ver wacht dat zo'n vijftig schilders meedoen. Dat zou weieens kun nen betekenen dat er tussen de 150 en 200 schilderijen te koop worden aangeboden. Sterk var- ierend in thema, uitwerking, techniek en kwaliteit. Er is werk verkrijgbaar vanaf 10 tot 200 euro. De Atelieropruiming onder de Beuze in Zierikzee be gint om 9.30 uur en gaat door tot 16.00 uur. Ynjdag 17 juni .zaterdag 18 juni gesloten 'n voorbereiding op de j dinsdag 4461 AH Goes le|efoon: 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31