Vmbo-school zit alweer te krap zc PZC Het café verandert niet, de mensen wel Storm rond kunstige torenspits 11 ^ïschool in beeld als dependance Goese Lyceum voor beroepsonderwijs I&AZET Ontmoeting van koor en fanfare in kerk Yerseke CSW werkt aan duurzaamheid Aanrijding in Vlissingen Nieuwe begraafplaats klaar Adventisten kopen kerk Souburg agenda weekenddiensten Bomentocht op Goese wallen vrijdag 17 juni 2005 ffank Balkenende DES - Het Goese Lyceum voor ^onderwijs moet snel we- ofhet komend schoolseizoen ^schikken over de voorma- vakschool aan de Goese ivcg. De school krijgt er zes- lot zeventig leerlingen bij en jl dringend behoefte aan itot zes extra theorielokalen. fa ambtelijk advies aan het «vaö burgemeester en wet- •|rs staat dat de vakschool 3optie is om de ruimtenood je, vorig jaar nog fors ver fde,; vmbo-school te leni- wrond van de verorde- huisvesting onderwijs zou (kiese Lyceum voor beroeps wijs er geen recht hebben. i zou de Pontes-scho- ^neenschap, waar de óo-school deel van uitmaakt, ter de oude vakschool heb- «eweigerd als dependance, itemin kijkt het college van W toch nog eens naar de school als reddend pand de ook aan de Bergweg ge il vmbo-school, laat wethou- M.'tHart (PvdA, onderwijs) Dat zou opnieuw een aidans in lokaal onderwijs- ibetekenen. De vakschool ergt nu twee speciale scho- De Kling en een deel van S'issel. Volgens 't Hart kun- verhuizen naar de voor- Wilhelminaschool aan jjnbaan. Daar zit momen- (ijdelijk een deel van de bo- douw van De Tweern, een iol voor speciaal onderwijs lomenteel haar gebouw aan certsenstraat verbouwt en De Tweern-leerlingen lener in het nieuwe schooi en terecht, zodat de Wilhel- Advertentie BZIJNEN-ZONWERING (WW.AAZET.NL Kipelle -Tel. 0113-330333 Advertentie «orgklachten: ïfl-0231231 tandag t/m vrijdag durende de openingstij- Waterdags tot 12.00 uur f ACTIE ïelandem/tholem itionspark 28 ht!bus31 AA GOES ^113-315670 *0113-315669 Wil: redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) Huibers tevflh der Jagt ^Janssen 'Baardekam S!)de Vries (sport) van der Werf utrale redactie Jüonspark 28 jstbus 31 80AA goes (0113)315500 :(0113)315669 redactie@pzc.nl llïRNET pzc.nl ^il: web@pzc.nl minaschool en de oude Casem- broot-mavo (tijdelijke huisves ting) vrijkomen. Directeur L. de Kraker van het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs hoopt dat het college snel handelt. „Volgende week beginnen we met het nieuwe lesrooster in el kaar te zetten en 29 augustus staan de leerlingen weer op de stoep. Dus haast is geboden." De school telt nu 560 leerlingen en groeit naar 620 tot 630 scho lieren in het komende seizoen. Om de toeloop te beteugelen zijn voor de afdelingen techniek en zorg welzijn leerlingen stops ingevoerd. „Maar", zegt De Kraker, „de nieuwe aanmeldingen zijn niet alleen het probleem. Onderwijs vernieuwing vraagt om een an dere inzet van ruimte clan in het oude, klassikale onderwijs. Toen kon je nog 25 leerlingen in een bakkerslokaal zetten. Tegen woordig werken ze zelfstandig in groepjes van acht tot tien leer lingen. De werkplekkenstruc- tuur slorpt veel ruimte op." Door de stijgende populariteit komt de vmbo-school vier tot zes theorielokalen tekort. In het schoolseizoen 2006-2007 kan zich hetzelfde euvel voordoen. De Kraker denkt dat de gemeen te een permanente oplossing moet zien te vi-nden voor de heen en weer swingende leerlin genaantallen in het voortgezet onderwijs. „Je kunt van de oude vakschool ook een overloopge bouw voor verschillende scho len maken. Heb je te veel leerlin gen, dan kun je er gebruik van maken, krimpt de school, dan trek je er weer uit. Dat lijkt me een aantrekkelijk idee voor de gemeente, die nu elk jaar op in dividuele huisvestingsverzoe- ken moet reageren."Om niet elk jaar weer bij de gemeente te hoe ven aankloppen, pleit rector A. Wevers van het Goese Lyceum (voortgezet onderwijs, locatie Van Dusseldorpstraat) opnieuw voor doordecentralisatie van on- derwijsgeiden. De gemeente moet gewoon het rijksgeld over de scholen verdelen, zodat die hun eigen boontjes kunnen dop pen, vindt Wevers. Overigens heeft het college deze week inge stemd met de plaatsing van twee tijdelijke units en een flin ke overblijfruimte op het terrein van het Goese Lyceum. Het leer lingental groeit van 1394 leerlin gen nu tot 1450 volgend seizoen. Eerder dit voorjaar kreeg het alsmaar uitdijende Willibrord- college de voormalige Zuidwest hoek aan de Bessestraat toege wezen om de ruimtenood op te lossen. Kerstdiner in 1958, uit 'Warmte! De geschiedenis van een bruin café'. Vooraan, in klederdracht, zit Jannetje Johanna Baarends-Verbeem. foto Ronald den Dekker door Freek Janssen GOES - Café Baarends, je kunt er alle clichés op loslaten van een bruin café. De biertjes staan er op een tafelkleedje, de familie Baarends houdt met een grif fel op een ouderwetse lei bij hoeveel je gedronken hebt. Of, zoals journalist en schrijver Matty Verkamman het zegt: „Het café is de afgelopen honderd jaar niet veranderd, alleen de mensen." Hij schreef er een geschiedenisboek over: 'Warmte! De bijzondere geschiedenis van een bruin café' Voor het zelfde geld had de titel heel an ders geklonken, zoals '100 jaar Café Baarends'. Want het was op het eeuw feest van het café, in 2002, dat Verkamman beloofde een boek te schrij ven over de geschiedenis van Baarends. Maar aan het begin van zijn zoektocht kwam hij er al achter dat de g'eschie- dens van het café veel ouder is dan de familie dacht. Zo wist gemeente-archi varis Tom Rijn dat er al in 1865 een her berg werd gedreven, door Jacob Peels. Waarschijnlijk werd er daarvoor ook al geschonken, maar dat is niet te bewij zen. In 1887 neemt weduwe Viergever-Blom de zaak over. Ze kent het reilen en zei len van het café dan inmiddels, want ze heeft er al zes jaar in meegedraaid, als inwonende. De weduwe houdt het café 23 jaar lang draaiende in een zijkamer tje. Pas in 1910 verkoopt ze de boel. De nieuwe eigenaar is Marinus Ver- beem. Zijn dochter Jannetje Joanna trouwt in 1912 met Marinus Cornelis Baarends en voila, het café aan de Voor stad krijgt zijn huidige naam. De broer en twee zussen die de kroeg nu runnen - Cees, Annelies en Joke - zijn de achter kleinkinderen van Verbeem, die het ca fé in 1910 kocht. De vierde generatie dus. Het eerste gedeelte van Verkammans boek bestaat uit een hoop familiefoto's van Baarends, beelden van de Voorstad en een uitgebreide jeugdherinnering van Corrie Pieters-Baarends. Zij legde in 1988 haar vroegste herinneringen aan het café vast, uit de jaren twintig en dertig. Verkamman: „In die tijd had den de katholieken uit de Zak van Zuid-Beveland daar nog hun eigen ne gotie." Achter het café, 'het Pleintje van Verbeem genoemd', werd flink gehan deld. Elke dinsdag was er een kippen en konijnenmarkt. Om Den Potkachel Al die tijd zijn het café en de familie Baarends nauw verbonden geweest met het katholieke verenigingsleven: de bil jartclub, de kaartclubs, velen zitten er nog steeds. Tegenwoordig is Baarends mede bekend om een heel andere club: Om Den Potkachel, kortweg O.D.P. El ke maand treden er een hele vrijdaga vond lang muzikanten, caberetiers en andere kimstenaars op. „De oudste vorm van toneel", noemt Verkamman O.D.P. Want de zangers, dichters of ca baretiers staan niet op een hoog po dium, maar midden tussen het publiek. En Verkamman kan het weten, want hij stond tien jaar geleden aan de wiegman de culturele avond, toen nog in de Bocht van Guinea. Het evenement barstte na een jaar al uit zijn voegen (althans voor dat café) en O.D.P. was toen welkom in Baarends, toen nog gerund door Jan Baarends. Hij overleed in 1998. Vanaf dat moment draaien Cees en zijn twee zussen Annelies en Joke het café. In 2004 krijgt de familie nog meer ellen de voor de kiezen, als broer Rinus plot seling overlijdt. Voor moeder Marie Baarends, die on danks haar 78 levensjaren nog steeds re gelmatig meedraait in het café, was het een hele klap. Schrijver Matty Verkam man heeft veel materiaal aan haar te danken. „Ik heb een halve middag met haar op de grond, tussen de foto's geze ten." Toen burgemeester Dick van dei- Zaag vorige week het eerste exemplaar van het boek aan Marie Baarends uit reikte tijdens de marathonuitvoering van O.D.P. (600 minuten aan één stuk), was ze zichtbaar ontroerd. Verkamman: „Ze hield een toespraak: 'Ik ben blij met het boek en ik wil ook nog zeggen dat ik heel lieve kinderen heb.'" En de familie is écht heel blij met het boek, zegt ook Joke Boel-Baarends, één van de drie eigenaren: „Het is fantas tisch, echt een aanwinst." Een paar exemplaren gaan naar de familie, wat overblijft van de vijfhonderd exempla ren wordt voor vijftien euro verkocht, in het café. Bijzonder Het favoriete hoofdstuk van de schrij ver zelf is dat met detailfoto's van het interieur, gemaakt door Henk Remijn. Zoals het portret van Juliana en Bern- hard boven het toilet. „Volgens mij be seft die familie zelf niet wat voor een bijzonder café ze heeft." Voor Verkam man zegt dat ene liedje van Patrick Lo- diers, geschreven voor het eeuwfeest van Baarends, alles: Er is zo veel veranderd, maar niet het interieur. Met dezelfde lantaarns, dezelf de houten deur: de deur van café Baarends. Een eeuw café een eeuw café Ik zeg proost En jij santé! Of een vijfde generatie Baarends het ca fé gaat overnemen, is nog maar de vraag. 'Mevrouw Baarends' heeft twee kleinkinderen: Marloes van 13 en Pau- lien van 10. Plet schijnt dat de laatste ooit gezegd heeft: „Mijn zus wil juf frouw worden, dan zal ik wel het café moeten overnemen." Er is hoop voor de toekomst van Café Baarends. YERSEKE - Het Christelijk Ge mengd Eilandenkoor uit Zierik- zee en de fanfare van Muziekver eniging Mozart uit Yerseke ge ven morgenavond samen een concert in de Nederlands-Her vormde Kerk in Yerseke. Het moet een muzikale ontmoe ting worden tussen een koor en een fanfare, een weinig voorko mende combinatie, bovendien afkomstig van verschillende ei landen. Het Eilandenkoor, opgericht in 1998, telt ruim honderd leden en staat onder leiding van Peter Wildeman uit Tholen. De orga nist is Pieter Heykoop. Dirigent van Mozart is, sinds 1993, Cathy Kotoun uit Zierikzee. Het concert begint om 19.30 uur. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Aanzwellen de golven, fluitende wind en klokgebeier zal misschien straks te horen zijn in de Leen- dert Abrahampolder bij Kats. De geluidscompositie, met bijbe horende torenspits, van kunste nares Lydia Schouten dient als monument voor 117 verdronken Zeeuwse dorpen. Of het kunstwerk er echt komt, is nog onzeker en hangt vooral van de financiering ervan af. Of de gemeente Noord-Beveland bereid is om 20.000 euro aan het project bij te dragen, werd gis teravond tijdens de comissiever- gadering in Wissenkerke niet he lemaal duidelijk. Het CDA wil wel. De fractie vindt het een mooi plan en heeft er ook wel geld voor over. De WD in principe ook wel, mits er goed duidelijk wordt ge maakt dat 20.000 euro echt de li miet is. De fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB) moet intern nog over de kwestie praten, maar voorman A. Oudshoom voelt in ieder geval niets voor het plan. J. de Looff (PvdA) ziet met naT me de locatie niet zitten. „Al dat. geluid in een natuurgebied. Ik denk niet dat we dat moeten doen", zei hij. Of een geluidskunstwerk wel past aan de rand van het Natio naal Park Oosterschelde, vroe gen overigens meerdere commis sieleden zich af. C. van der Kraan (NBB) betwijfelde of de inwoners van Kats (waaronder hijzelf) zitten te wachten op hor des toeristen op hun strandje. L. Adriaanse die namens op drachtgever Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) het woord voerde, gaf aan dat het niet de bedoeling is om busladin gen toeristen tegelijk richting monument te lokken. „Het moet juist een plek van bezinning worden, waar je naartoe gaat vanwege de rust en de ruimte", zei hij. De beoogde locatie is uitgeko zen door de kunstenares. Zij wil er een negen- meter hoge toren plaatsen. De spits, versierd met luidsprekers, zal ongeveer twee keer per dag geluid laten horen; de ene keer een opkomende storm; de andere keer de klinge lende klokken. Rond de toren ko men natuurstenen trappen met daarin de namen van de nu be kende 117 verdronken dorpen. „Plet is de bedoeling de geluids compositie synchroom te laten lopen met het getij", legde Adriaanse uit. Verder zijn er plannen om een audiotour door Zeeland uit te stippelen. Men sen kunnen dan, begeleid door een cd'tje, met de auto of fiets langs verschillende verdronken dorpen. Voor het monument is minstens negentigduizend euro nodig. De provincie neemt daarvan vijftig duizend euro voor haar reke ning en het Waterschap Zeeuw se Eilanden tienduizend. Plet is de bedoeling dat Noord-Beve land twintigduizend euro bij draagt. De rest van het geld hoopt de SCEZ bij het Anjer fonds weg te kunnen halen. De Noord-Bevelandse raad neemt donderdag 30 juni een be slissing over de bijdrage aan het monument. MIDDELBURG - De Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg gaat de ecoshop een bete re plaats geven in de school. In de shop worden producten van de Wereldwinkel en Fair Trade verkocht. Tijdens een project Check it out van het COS Zeeland over klimaat verandering en duurzaamheid hebben leerlingen zelf vast gesteld dat de ecoshop te weinig zichtbaar is. Door die een prominentere plaats te geven, hopen zij dat er meer spullen uit de Derde Wereld worden verkocht. De CSW zal het voorstel van de scholieren verder uitwerken. Het Check it out-project werd gisteren afgesloten. Een jury met wethouder A. van 't Westeinde (onderwijs en milieu), A. de Groene, lector duurzaamheid aan de Ho geschool Zeeland, en E. van de Kerkhof van het Milieu educatie Centrum Walcheren, beloonde nog twee actie plannen. Het ene was een promotiecampagne voor de bus: open baar vervoer, da's pas stoer. Het andere plan pleitte voor een samenwerkingsverband met een school in een ontwik kelingsland. Deze twee ideeën worden echter niet uitge voerd. VLISSINGEN - In de Paul Krugerstraat in Vlissingen zijn donderdag om 12.45 uur twee automobilisten met el kaar in botsing gekomen. Een 51-jarige bestuurder uit Vlissingen remde af om iemand over te laten steken. Een 19-jarige vrouw uit Oost-Souburg, die achter hem reed, had dit te laat in de gaten. BRUINISSE - De nieuwe algemene begraafplaats in Brui- nisse is klaar voor gebruik. Het terrein aan de overkant van het oude openbare kerkhof gaat Molenhof heten. Tot de naamstelling is besloten om verwarring met de andere locatie te voorkomen, aldus A. Verhulst van de gemeente Schouwen-Duiveland. De beschikbare ruimte op de oude begraafplaats is, met inbegrip van de koopgraven, nage noeg vergeven. Verhulst schat in dat de nieuwe plek moge lijk nog eind dit jaar in gebruik zal worden genomen. WEST-SOUBURG - Het kerkgenootschap van de zeven dedagsadventisten heeft de Sint Martinuskerk in West-Souburg gekocht. Het gebouw aan de Kerklaan werd sinds 1999 al niet meer gebruikt voor de diensten van de rooms-katholieke kerk. De adventisten hopen in het najaar in het pand te trekken. De kerk krijgt eerst een opknapbeurt. Zeeland was de enige provincie waar de ad ventisten nog geen eigen gebouw hadden. Het kerkgenoot schap noemt de aankoop van de kerk een mijlpaal in de geschiedenis van het Nederlands adventisme. Vorig jaar besloten de twee kleine adventistengemeenten Middel burg en Vlissingen te fuseren. De honderd leden komen nu samen in het nevengebouw van De Ark in Oost-Sou burg. Om het kerkgebouw geschikt te maken voor de dien sten van de zevendedagsadventisten moet een doopvont worden geplaatst van drie bij twee meter. Daarin gaan volwassenen kopje-onder. ,,Het onderdompelen van vol wassenen is de oorspronkelijke doop, zoals hij ook in de bijbel voorkomt", verklaart ouderling C. Betram van de Adventgemeente Zeeland. STREEKACTIVITEITEN BAARSDORP - Hofstede Heuvelhof, 10.00-17.00 uur: Deelname open tuin dag: BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur:De Ballenbar van Dimit- ri en Lars; Gertrudiskerk, 20.15 uur: Muziek gezon gen door de Capella Pratensis met o.a. Missa Sancto Donatiano; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Klein kade 25, open tuindag 10.00-17.00 uur; Murphy's Corner, 21.00 uur: Optreden Natural; Grote Markt, 10.00-18.00 uur: Braderie; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Wijkgebouw De Spinne, 20.00 uur: Su per Bingo, laatste familie bingo voor de zomer vakantie; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; s-HEER ABTSKERKE - Plantlust aan de ring, 10.00-17.00 uur: Deelname open tuindag; 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Heer Hendrikhuis, 20.30 uur: Feestelijk afslui ting toneelseizoen toneelvereniging Heer Hendrik; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 toten met20jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KLOETINGE Open tuindag, 10.00-17.00 uur: Geertesplein 18; De Dorpstuin en de Terptuin in de Jacht huisstraat, Kloetingstuincafé aan de Goese Golf, en Tuin Ireen Schmid, Kat- tendijkseweg 6; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 09.00-10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; WEMELDINGE - 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; WILHELMINADORP Café 't Loze Vis sertje, 21.00 uur: Optreden The Blues sensation; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Hervormde kerk, 19.30 uur: Concert door muziekvereniging Mozart uit Yer seke en het Christelijk Gemengd Eilan denkoor uit Zierikzee. zaterdag 18 en zondag 19 juni 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland J. M. E, Adriaansen, Thorbeckelaan 3, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113) 313050 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel. (0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2 zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10 van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel. (0113) 249111 Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: W. Diteweg, tel 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. GOES - Vanaf de Stenenbrug in Goes worden zondag begeleide wandelingen gehouden langs aparte bomen op de wallen. Een groot aantal exotische bo men uit het begin van de vorige eeuw staat nog op de wallen van Goes. De in zijn tijd bekende landschapsarchitect Leonard A- driaan Springer tekende het ont werp voor de aankleding van de bolwerken. Hij gebruikte de nog steeds herkenbare Engelse land schapsstijl. De Vereniging voor Natuur en Milieueducatie heeft een boekje over de natuur schoon op de wallen uitgebracht in 1997. De heruitgave wordt daarvan zondag gepresenteerd om kwart voor twee 's middags. De rondleidingen zijn om 14.00 uur en om 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29