Strandtenten in een winterjasje and geeft schilderijen iVagner zeggingskracht Woordenstroom vloeit door de Vlissingse straten Cultuurprijs voor Aarnout de Bruyne 15 Acht kandidaten strijden om titel Zeeuwse Belofte Film duikongeval is af Eredivisie toch live in Zeeland Operatie Asselbergs geslaagd Voormalig VVV-pand te huur Kleine brand op balkon Vlissingen EUCHT Paviljoens vrijdag 17 juni 2005 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De Thermphos Cultuurprijs is dit jaar toege kend aan Aarnout de Bruyne uit Vlissingen. Hij kreeg de prijs gis teravond uit handen van J. Groe- nink, directeur van Thermphos, tijdens het James Joyce-evene- ment in Vlissingen. De Bruyne (Terneuzen, 1942) is neerlandicus, was tot 1999 do cent Nederlands en conrector aan de Vlissingse scholenge meenschap Scheldemond en is volop actief op cultuurgebied, onder meer als organisator, schrijver, regisseur en bestuur der. Een van zijn opvallendste functie is die van hoofdredac teur van de Slibreeks, de fraai vormgegeven serie boekjes die in 1978 is voortgekomen uit het literiare tijdschrift Slib. Een groot aantalschrijvers en beel dend kunstenaars heeft er aan meegewerkt. Gisteravond werd het 113e deel gepresenteerd. De jury van de Cultuurprijs be stond uit de Vlissingse burge meester Anneke van Dok-van Weele, de vroegere directeur van de Zeeuwse Muziekschool Mathieu Meijs en hoofdredac teur Andreas Oosthoek van de PZC. De Bruyne voldoet volgens hen 'in ruime mate aan het crite rium' dat kandidaten voor de prijs een bijdrage leveren aan het overbruggen van de afstand tussen kunst en publiek. In het juryrapport wordt ook gewezen op de literaire manifestaties die hij heeft georganiseerd rond schrijvers als Ward Ruyslinck, Jos Vandeloo, Jacques Hame link, Hans Warren, Jacobus Bel lamy, Betje Wolff en Kees Ou- wens. Daarnaast leverde hij 'een intelligente bijdrage aan de ver fraaiing van de stad Vlissingen', De lijst auteurs die in de Slib reeks hebben gepubliceerd noemt de jury 'indrukwekkend'. In 2002, na het verschijnen van het honderdste deel, werd De Bruyne al de Lions Vlissingen Cultuurpijs toegekend. Het is de zevende keer dat de (Advertentie) Ooglidcorrectie www.zwinkliniek.nl Thermphos Cultuurprijs is uitge reikt. Eerdere winnaars waren Film by the Sea, Blof, Wim Hof man, Jan Weug, Lex Maes en Hans Verhagen. Thermphos heeft bekendgemaakt te stop pen met het ondersteunen van de prijs. De Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen is op zoek naar een andere sponsor om de prijs te kunnen voortzetten. VLISSINGEN - Vijf bands en drie singer-songwriters strijden vrijdag 24 juni om de titel van Zeeuwse Belofte. Dat gebeurt tij dens een 'showcase' in het Arse naaltheater in Vlissingen. Een zeskoppige jury van muziek docenten en popprogrammeurs heeft na het beluisteren van de ingestuurde demo's een selectie gemaakt. De gekozen bands zijn: Bluem (dit jaar winnaar van 2nd In- fluenz), It Takes Two (voorheen Dinner-Time), Magic Circus, Void of Air en Outsmarted (dit jaar winnaar van Hooikoorts). De deelnemende singer-songwri ters zijn: Marsha, Solof en The Lakes. De kandidaten treden vanaf 20.00 uur op. Het publiek kiest in beide categorieën een win naar, die een geldprijs ontvangt. Tijdens het tellen van de stem men verzorgt een van de bekend ste Zeeuwse bands, Racoon, een optreden van een uur. Er zijn ook scouts aan de Grote Prijs van Nederland aanwezig om de optredens te beoordelen. Zij bepalen of de deelnemers in aanmerking komen voor de lan delijke finale. De Zeeuwse Belofte kent een an dere opzet dan voorgaande ja ren. Dat is het gevolg van de verande ringen bij de Grote Prijs, die voor het eerst met scouts werkt, maar het heeft ook te maken met de opheffing van Stichting Popmuziek Zeeland die de wed strijd voorheen organiseerde. Onlangs is een popplatform geïn stalleerd. Dat bepaalt hoe vanaf volgend jaar de Zeeuwse Belofte wordt voortgezet. ZIERIKZEE - De instructiefilm die in september vorig jaar is opgenomen bij Kamperland is af. In de film wordt onder andere een duikongeval nagebootst. Daarbij moet nauw worden samengewerkt tussen politie, brandweer en ambulancedienst. Voor de opnames is de Sophiahaven in Kamperland gebruikt. Van brandweer tot kustwachtcen trum IJmuiden en van politieagent tot uitvaartonderne mer zijn daarvoor in touw geweest. De happening in de Sophiahaven trok destijds veel toeschouwers. Het brede publiek zal cle film echter nooit te zien krijgen. Het is de bedoeling dat het materiaal gebruikt wordt voor het oplei den van politiepersoneel. TERNEUZEN - Zeeuwse voetballiefhebbers kunnen vol gend seizoen toch rechtstreeks naar wedstrijden in de ere divisie kijken. Provider Versatel was aanvankelijk van plan de beelden alleen via het nieuwe ADSL2+ aan te bie den. Voor de meeste Zeeuwen bood dit geen soelaas, om dat de provincie grotendeels buiten het dekkingsgebied van ADSL2+ valt. Gisteren kondigde Versatel echter aan dat er een overeenkomst met CanalDigitaal is gesloten voor de distributie van eredivisiewedstrijden per satel liet. De overeenkomst loopt tot en met het seizoen 2007-2008. Desgewenst kan dus iedereen de wedstrijden rechtstreeks volgen. Via de satelliet worden gemiddeld vier van de negen wekelijkse eredivisiewedstrijden live uitgezonden. De abonnees bepalen hun voorkeur via een stemmechanisme. ZIERIKZEE - De maagoperatie van burgemeester J. As selbergs van Schouwen-Duiveland is geslaagd. Volgens gemeentesecretaris J. de Vos maakt hij het naar omstan digheden goed en heeft zijn echtgenote laten weten dat er vooralsnog geen reden is voor verdere ongerustheid. Assel bergs moet naar verwachting nog tien tot veertien dagen in het ziekenhuis blijven. Het verdere herstel thuis neemt zo'n vier weken in beslag, waarna de burgemeester zijn functie weer kan hervatten. Tot die tijd worden zijn ta ken waargenomen door loco-burgemeester A.Croné. GOES - De gemeente Goes zoekt een huurder voor de voormalige ANWB/VW-winkel aan het Goese Stations plein. In het pand, eigendom van de gemeente, mag bij voorbeeld detailhandel komen, maar het is ook geschikt als kantoor. Een horecabestemming is voorlopig niet het uitgangspunt van het college van B en W. De ANWB/WV vertrok begin april naar de binnenstad, om in te trekken bij het vernieuwde en verbouwde Historisch Museum De Bevelanden aan de Singelstraat. VLISSINGEN - Een kleine brand heeft gisterochtend ge woed op het balkon van een flat aan de Schaepmanstraat in Vlissingen. De brand ontstond toen de bewoner uitpro beerde of een petroleumstel het nog deed. De bewoners hebben zelf het vuur gedoofd. De brandweer, die gebeld was door buurtbewoners, heeft nageblust. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De barkrukken van de Ierse pub aan de Nieuw- endijk zijn allemaal bezet. Uit de tap stroomt donker bier. Links van de toog staat dichter F. van Dixhoom, die met overga ve een tekst voordraagt die voor de niet ingevoerde luisteraar nauwelijks enig houvast biedt. De aandacht van het publiek is desondanks bewonderenswaar dig groot. Aan een van de tafels leest een man mee. De pen in zijn hand glijdt langs de tekst. Vlissingen stond gisteren hele maal in het teken van Ulysses, dé roman van de Ierse schrijver James Joyce (1882-1941), waar in hij één dag - 16 juni 1904 - uit het leven van hoofdpersoon Leopold Bloom uiterst gedetail leerd en met veel uitweidingen beschrijft. De traditie in Du blin, waar elk jaar op 16 juni Bloomsday wordt gevierd en uit het boek wordt voorgelezen, kreeg dit jaar een Vlissingse va riant. Wachtkamer Directe aanleiding hiervoor was de ontdekking dat Joyce in sep tember 1912, nadat hij woedend Ierland voorgoed had verlaten, enkele uren in de wachtkamer van het Vlissingse station heeft doorgebracht, in afwachting van de trein die hem naar Mün- chen en uiteindelijk Triëst zou brengen. In Vlissingen begon hij aan het hekeldicht 'Gas from a burner'. Vanaf acht uur 's ochtends tot middernacht werden gisteren in de Vlissingse binnenstad, op wis selende locaties, delen uit Ulys ses voorgelezen. Bekende en minder bekende Vlissingers na men elk een kwartier voor hun rekening. Slibreeks 's Avonds werd in de Willem3 Meneer Joyce in Vlissingen ge presenteerd, het Slibreeks-deel dat Erik Bindervoet en Rob bert-Jan Henkes naar aanlei ding van 'Gas from a burner' hebben geschreven. Leen Stout, organisator van de voorleesmarathon, blikte 's avonds tevreden terug op de dag, al was de belangstelling niet overweldigend geweest. „Het is redelijk verlopen zoals ik in gedachten had, al heb ik me nog wel eens vergist in de lengte van de teksten. Met af en toe wat extra knippen is dat toch weer goed gekomen", zei Stout. Voor veel lezers was de tekst al lesbehalve makkelijk voor te dragen, maar zij hadden zich merkbaar goed voorbereid en sloegen zich vaak zonder grote problemen door de woorden stroom van Joyce heen. Geoefend F. van Dixhoom had zijn deel ook een paar keer geoefend. „Dan merk je dat het meer gaat leven." Het heeft zijn belangstel ling voor het boek, dat hij nooit helemaal heeft gelezen, aange wakkerd. „Je gaat er toch steeds weer in neuzen." Een van de trouwe luisteraars gedurende de dag was beeldend kunstenaar Jan de Bie, die mo menteel in de Willem3 expo seert met door Joyce geïnspi reerd werk. „Het is wel een gek idee dat er gelijktijdig zowel in Dublin als in Vlissingen gebloomsdayd wordt. Voor mij is het heel bij zonder om Ulysses en ook de stad zo een keer te beleven. Mijn favoriete hoofdstuk is 'Sirenen', dat door vier dames in het café van het Arsenaaltheater werd voorgedragen. Dat was echt een genot." Doeke Roos leest voor uit werk van James Joyce op het Bellamypark. foto Lex de Meester jonrMartijn de Koning naviljoens aan de Nederlandse den zijn allang niet meer de „,u„jge tenten van voorheen. Kust- ezoekers verwachten tegenwoordig ieer dan alleen een zonnig terras een hapje en een drankje kunt ,v.jn. Bovendien willen de pavil- ïenliouders voor hun inkomsten niet oger louter afhankelijk zijn van het Mie zomerseizoen. In de strijd om behoud van de klant kiest ieder oor een eigen insteek: van de gezins- elegenheid die een speeltuin op het [rand bouwt tot de trendy club, waar happy few zich aan de buitenwe rk! laat zien. Ook in Zeeland worden i slrandpaviljoens gedwongen tot frnieuwing. Een rondje langs de [euwse kust. br één ding lijken de Zeeuwse randpaviljoenhouders het eens: van a strandtent die alleen bij mooi eeropengaat, valt niet meer te leven, [eosen krijgen steeds meer vrije tijd n dus ook buiten het seizoen ar vertier. Bovendien is ook tijdens zomer maar af te wachten wat voor êerhet wordt. de strandtenten aan de Zeeuwse l4 spelen hierop in door constant it vernieuwingsprocessen bezig te jn.Op allerlei manieren wordt gepro- erdgasten ook buiten het seizoen en slecht weer naar het strand te trek- a Het blijkt daarbij zaak mensen af- j te kunnen bieden, maar de ffisen van de doelgroep niet uit het |te verliezen. andpaviljoen Zuid-zuid-west in Re- ssemoet het vooral hebben van vas- klanten. „Onze gasten zijn vooral «sen die een permanente plek heb- op de campings in de buurt", medewerker L. Roskam aan. lust omdat we steeds dezelfde perso- over de vloer krijgen, is het voor Strandpaviljoen Zuid-zuid-west in Renesse moet het vooral hebben van vaste klanten. ons belangrijk om voor afwisseling te zorgen." Zuid-zuid-west doet dat on der meer door regelmatig live-muziek te bieden en speciale gerechten öp de kaart te zetten. „Zo serveren we bij voorbeeld wokgerechten en tagliatel le." Het paviljoen past er wel voor om zich niet al te veel in één richting te specialiseren. „We zijn en blijvëh een gelegenheid waar iedereen zich thuis moet voelen", zegt Roskam. „Geen al te gekke dingen dus. Vandaar ook dat de pannenkoek en de schnitzel met friet gewoon op het menu zijn blijven staan." Grote kaart Creativiteit noemt Roskam een erg be langrijke factor bij het zoeken naar nieuwe vormen van vermaak. „We zijn nu drie jaar bezig met deze ma nier van werken. Nog steeds zitten we in een leerproces, We proberen dingen uit en kijken dan of het succes heeft. Maar we merken wel dat mensen op vakantie erg veel leuk vinden; als het maar eens iets anders is." Strandpaviljoen De Zeemeeuw bij Cadzand richt zich eveneens op een breed publiek. Maar ook die moet in én buiten de zomer naar het paviljoen gehaald worden, vindt eigenaar J. van de Voorde. „Vandaar dat we steeds meer opschuiven naar de functie van restaurant. Natuurlijk kun je bij ons een tosti of een frietje krijgen. Maar door het uitbreiden van de grote kaart trekken we zowel op mooie zomera vonden als bij slechter weer altijd mensen die een hapje willen eten." Van de Voorde heeft nog een manier gevonden om jong én oud naar het West-Zeeuws-Vlaamse strand te trek ken. „Bij De Zeemeeuw bevinden zich een zeil- en een kitesurfschool. Daar door komen er een hoop jonge mensen richting ons paviljoen. En de klanten op het terras vinden het op hun beurt foto Marijke Folkertsma leuk om met name de kitesurfers aan het werk te zien. Die bieden onze be zoekers het hele jaar lang een specta culair uitzicht. Het mes snijdt wat dat betreft dus aan twee kanten." De investeringen die Van de Voorde in de watersportscholen steekt, zijn niet gering. „Daar komt best wat bij kij ken, ja. We hebben bijvoorbeeld een ei gen webcam. Verder verzorg ik diver se voorzieningen voor de surfers, zoals opslagplaatsen voor hun planken en een douche. Maar dat is het uiteinde lijk wel waard: mensen komen ervoor terug." Eigen stijl Er zijn ook Zeeuwse paviljoens die wel degelijk kiezen voor een bepaalde, minder neutrale stijl. Beachclub Per ry's aan de Brouwersdam bij Scharen- dijke is daar een voorbeeld van. „Drie jaar geleden zijn wij juist op tijd omge schakeld van concept", vertelt eige naar P. den Broeder. „Wij waren een traditioneel paviljoen, zonder toeters en bellen. Nu zijn we een multifuntio- neel horecabedrijf. Zo kun je bij ons ontbijten, maar ook je bruiloft vieren. Bovendien organiseren we arrange menten in combinatie met buitensport activiteiten." Waar veel andere paviljoens de huis stijl neutraal houden, presenteert Per ry's zich bewust op een duidelijke, ei gen wijze. Den Broeder: „Ons pavil joen is vooral trendy. Je merkt dat aan de inrichting, maar ook aan de mu ziek. Wij draaien bijvoorbeeld jazz en lounge." Dat wil overigens niet zeggen dat het paviljoen alleen jongeren trekt. „Bij ons komen mensen van alle leeftij den", geeft Den Broeder aan. „Maar je moet wel van het concept houden." Dus serveert Perry's pancakes in plaats van pannenkoeken en is er wel friet met een kroket te krijgen, maar haal je die bij de snackcomer. Beachclub Zuiderduin bij Westkapel- le richt zich nog meer op een bepaalde doelgroep. Het probeert de welgestel de strandbezoeker naar de Walcherse kust te halen. „Dat uit zich onder meer in bediening op het strand en de mogelijkheid om een eigen barbecue te huren. We kun nen zelfs regelen dat klanten met een helikopter worden opgehaald", vertelt L. Kooman. Alternatief Ook de Zeeuwse strandpaviljoens pro beren dus duidelijk meer te bieden dan alleen maar een frietje en een ijs je. Ze doen dat op hun eigen manier, maar met hetzelfde doel voor ogen: ook buiten het seizoen en bij slecht weer klanten trekken. De paviljoenhouders vinden dat ze met de doorgevoerde vernieuwingen goed in die doelstelling slagen. Den Broeder: „Wij zijn totaal geen sei zoensgelegenheid meer. We hadden vo rig jaar nagenoeg dezelfde omzet als in 2003. Terwijl het weer vorige zomer veel slechter was dan het jaar ervoor. Mensen vonden ook in de winter de weg naar ons paviljoen." Volgens Roskam geldt dat ook voor Zuid-zuid-west. „Door speciale avond programma's bieden wij mensen bo vendien een altermatief op slechte zo merdagen. Wat we overdag dan mislo pen, halen we 's avonds grotendeels weer in." landschilderij Watt van Hildegard Wagner-Harms. foto Lex de Meester jjolf Bosboom delburg - Het zijn schil- f" om lang naar te kijken. Wndloopt in de Middelburg- We Ten het werk van Hil- J Wagner-Harms vanuit 'rollende hoeken bekijkt, 'eeds andere dingen. Zeker 'Wicht mooi valt, krijgen i'derijen telkens een nieu ws, nerwerdin 1941 geboren in üuitse Neumünster, maar en werkt inmiddels in Wrg in Frankrijk. Aan- 1 Was ze vooral geboeid pekontwerp en papierres- le» maar sinds ze in de ja- Wtig een eigen galerie be- ontdekte ze steeds meer i artistieke talent, exposeert ze in heel uiteenlopende kleuren en ver schijningsvormen. De korrels, die ze op allerlei manieren be werkt en waaraan ze water toe voegt, zijn de basis van Wagners strand- en duintaferelen, waar voor ook de Zeeuwse kust als in spiratiebron heeft gediend. Het onderwerp is weliswaar tra ditioneel, maar door de toevoe ging van zand en bijvoorbeeld ook houten stukjes oixx paalhoof den te verbeelden krijgen de schilderijen reliëf. Daarmee ont staat een zeggingskracht die enigszins doet denken aan het werk van Johnny Beerens uit Breskens, die ook veel natuurlij ke materialen in zijn schilde rijen verwex'kt. Krol Behalve Wagner exposeert, in de kelder, Edzard Krol (Gronin gen, 1938) momenteel in Galerie T. De broer van schrijver Gerrit Krol 'en kunstschilder Otto Krol maakt zeer herkenbare schilde rijen, steevast olieverf op lin nen. Krol werkt veel met vlak ken en gebruikt bijna altijd de zelfde kleurtinten: vooral blauw, maar ook grijs, groen en bruin/oranje. Kleurgebruik In zijn onderwerpen is hij even eens consequent: vooral gevels van panden, havens en boten. Het zijn telkens verstilde tafere len: het herenhuis is verlaten, de schepen zijn leeg of liggen zelfs op het droge, in afwachting van nieuwe tijden van bedrijvig heid. Dat de werken toch leven dig overkomen is te danken aan het karakteristieke kleurge bruik van Krol. Aanvankelijk zou op de huidige tentoonstelling ook keramiek zijn te zien van Mieke Olden burg. Zij heeft echter moeten af zeggen. Expositie: Schilderijen van Hilde gard Wagner-Harms en Edzard Krol, t/m 25 juni in Galerie T, Turf- kaai 25, Middelburg. Geopend: do.-za., 11-16 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15