Aanleg Sloeboog krijgt impuls PZC Kernrampoefening vaker dan eens in de tien jaar Brug is toch niet van waterschap Zeeuwse meisjes met de neus in de boter Convenant over plek bij bedrijven voor cliënten van Emergis Vlees met groeihormen geen risico gezondheid Iceland en Antwerpen willen opschieten met goederenspoorlijn 13 Meer werk door komst bedrijven ROC huldigt uitblinkers Vlissingen niet schuldig aan val Delta introduceert digitale televisie Brand in woning Sint Jansteen vrijdag 17 juni 2005 dnnr Ren Jansen JDDDELBURG - De belang stelling bij bedrijven om zich o Zeeland te vestigen groeit. Vong jaar resulteerde verhui zing naar en vertrek vanuit Zee land in een toename van het aantal bedrijven in Zeeland met 84, het dubbele van 2003. Het saldo van komst en vertrek leverde 142 nieuwe banen op. In 2003 gingen 411 banen meer weg dan erbij kwamen. Een en ander blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel Zeeland. In 2004 kwamen 238 bedrijven van elders naar Zee land. Het jaar ervoor waren dat er vier minder. De nieuwko mers brachten 536 banen mee (367 in 2003). De bedrijven die vertrokken verminderden de werkgelegenheid in Zeeland met 394 banen (778 een jaar eer der). De zogenoemde bedrijvendyna- miek was het grootst in de ge meente Tholen. Daar vestigden zich 41 bedrijven en 23 gingen er weg. De grootste winst werd geboekt in Temeuzen, waar der tig bedrijven kwamen die tot dan toe ergens anders hun stek hadden en negen bedrijven ver huisden. Borsele leed het groot ste verlies: vijf nieuwkomers te gen dertien vertrekkers. Binnenkomst en vertrek van be drijven bracht de gemeente Sluis de grootste groei van werkgelegenheid. Daardoor kwamen er vorig jaar 116 ba nen bij. Goes leed het grootste verlies. Door verhuizing van be drijven van en naar deze ge meente gingen tachtig banen weg. De bedrijven die de verhuiswa gen lieten komen om naar Zee land te gaan, zitten vooral in de sector advies- en facilitaire diensten. JBDDELBURG - Zeeland en Antwerpen willen haast maken een directe goederenspoor- lerbinding tussen de havens M Vlissingen en Antwerpen. Qjl betekent dat de zogenoem- ItSloeboog (een aansluiting tus- si de spoorlijn Vlissingen- loo>endaal en de Nederlands- tlgische grens) en een ontbre- Hid traject op Vlaams terrein snel mogelijk moeten worden Ie provincie Zeeland, het be ar van havenschap Zeeland sports en de directie van het nseentelijk Havenbedrijf Ant- spen hebben daarover een ■ereenkomst getekend, a directe goederenspoorver- nding tussen beide havens is de ondertekenaars van Aagom te komen tot een bun- img van het goederenvervoer spoor naar het achterland, dit licht dringen ze er bij de cderlandse en de Belgische re- rag op aan zo snel mogelijk overleggen over de heringe- oikname van de IJzeren Rijn ihet Arbitragehof heeft geoor- éd dat België terecht van Ne- dand verlangt dat het traject Limburg weer geschikt rdt gemaakt. erdubbeling provincie Zeeland en het ïuwse havenschap achten de- ferbinding voor de Vlissingse ren net zo belangrijk als voor haven van Antwerpen, sister Peijs van Verkeer en terstaat schuift het geld voor Ie Smaek biedt luziek, foto's en Ireekgerechten orRolf Bosboom ESKENS - De Smaek van tüand doet dit jaar drie plaat- 8aan. Het culinaire en cultu- e festival wordt vanavond in ekens ingeluid. Later volgen Idelburg (24-26 juni) en Goes Ijunien 1 juli). pens het festival bereiden de temende restaurants tegen iendelijke prijzen gerechten zo veel mogelijk Zeeuwse fckproducten. Op de drie lo ts is ook de fototentoonstel- ü'Zisterweê' te zien, over het ravs meisje nieuwe stijl. Vo- §|aar ontwierpen studenten jtet Amsterdam Fashion In- fote een eigentijdse versie aket Zeeuws meisje, geïnspi- ïd door de klederdracht. Dit maakten studenten van de ^school Gent een schort nrhaar. De resultaten werden ïtgelegd door Anda van Riet kografie) en Karina Leijnse teg). De foto's zijn te zien in restauranttenten. tSmaek van Zeêland kent dit °°k een Zeeuws-Vlaamse ';e. op de middenhavendam Üreskens. Gedeputeerde M. Ie Derncht vanavond de ope- -? Jachten en schepen in de verzamelen zich daarna Meen podium op het dek van Multraship Commander. Er 'optredens van het Titanic treble en het Toots Thiele- 85Quartet. Het culinaire fes- duurt tot en met zondag, 'optredens van diverse regio- artiesten. et toneel verplaatst zich het «einde erna naar het Abdij- in Middelburg. Vrijdag- Qag 24 juni gaat wethouder ven t Westeinde koken met en Jeroen Hanemaaijer. met zondag zijn er doorlo- M kookshows van Zeeuwse 'k Muzikale inbreng is er on- 'meer van het Westkappels t5«et (vrijdagavond), Gert de ^er (zaterdagmiddag) en M Kasander (zaterdaga- De zondag staat, van 'l°t 18.00 uur, in het teken ^t Zeeuwse zeebanket, ötste locatie is de Turf kade living in Goes, waar be- F donderdag 30 juni en If 1 juli vanaf het middag zeen ponton in de stadsha- Zeeuwse culinaire eigen- kunnen proeven. Op de markt met produc- R*t de streek. De hele dag is muziek. de verbetering van de goederen spoorverbinding Rotterdam- Antwerpen - de Sloeboog is daarvan een onderdeel - voorlo pig door naar de verdubbeling van de toeleidende wegen naar de Westerscheldetunnel: de Sloe- weg en de Tractaatweg. Deze wegen worden versneld aange past in het kader van de afspra ken die over de derde verdie ping van de Westerschelde zijn gemaakt. Bij dit schuiven met geld is aangetekend dat de aan leg van de Sloeboog eventueel kan worden losgemaakt van de totale plannen voor het goede- renspoor Rotterdam-Antwer- pen. Dit met het oog op de Wes terschelde Container Terminal (WCT), waarvoor een soepele spoorverbinding met Antwer pen een belangrijke voowaarde is. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, vervoer): „Die aanteke ning is nadrukkelijk gemaakt om te voorkomen dat we met het binnenhalen van een versnel de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg de WCT zou den ondermijnen." Om vaart te maken met de aanleg van de Sloeboog hebben de havens en de provincie Zeeland afgespro ken dat ze nog voor het eind van het jaar op een rijtje zullen zet ten wat op financieel en ver- voerskundig gebied de mogelijk heden en de consequenties zijn voor deze verbinding. Poppelaars toonde zich in zijn schik met de overeenkomst met Antwerpen. „De directie van het havenbedrijf geeft hiermee aan veel waarde te hechten aan een vlotte goederenstroom per spoor tussen Vlissingen en Ant werpen. Daarmee wordt tevens duidelijk gemaakt dat Antwer pen de WCT wel ziet zitten." ROTTERDAM - Tien van dc vijftien kandidaten die nog in de race zijn om het nieu we Zeeuws Meisje van Unilever te worden, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de boterfabriek te Rotterdam. Vijf meisjes konden zich niet vrijmaken voor de rondleiding door de fabriek. De kandidaten kregen een rondleiding om het product beter te leren kennen en te zien hoe het er bij de productie van de pakjes boter aan toegaat. Volgende week komt de jury bijeen om te bepalen wie van de vijftien kandidaten uiteindelijk het nieuwe Zeeuws Meisje wordt. Zij krijgt haar gewicht in eurocenten. Tevens wordt dan het nieuwe kostuum van het Zeeuws meisje gepresenteerd. foto Cor Vos door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het Zeeuwse centrum voor geestelijke zorg Emergis en Bureau Buitenkans in Goes heb ben een convenant gesloten. Bui tenkans gaat voor cliënten van de zorginstelling op zoek naar werkplekken bij zorgboerderij en en andere bedrijven. Emergis biedt cliënten mogelijk heden voor dagbesteding. Door de samenwerking met Buiten kans kunnen die ook buiten de deur worden gevonden. Dat ge niet de voorkeur, omdat de ver pleging dan plaatsvindt in de sa menleving. Buitenkans heeft er varing met de combinatie van landbouw en zorg. Het is overi gens de bedoeling dat de bemid- deling zich niet beperkt tot zorg boerderijen. Cliënten van Emer gis moeten hun dag ook kunnen besteden bij niet-agrarische be drijven. Netwerk Emergis betaalt Buitenkans niet voor de bemiddeling. Dat doet de cliënt zelf. Die kan tegen woordig een persoonsgebonden budget (pgb) aanvragen. Hij kan kiezen waar hij dat wil beste den. Emergis verwijst cliënten naar Buitenkans en dat bureau helpt bij het aanvragen van het pgb en zoekt met de cliënt naar de best passende werkplek. „We hebben een stevig netwerk in Zeeland", zegt J. Roumen van Buitenkans. „Wij weten hoe we aan goede plaatsen moeten ko men." Buitenkans kan ook hel pen bij het beheren van het zorg budget. Roumen is tevreden als hij het komende jaar vijftig mensen op zorgboerderijen of bedrijven weet te plaatsen. Zeeland telt op het ogenblik zestien zorgboer derijen. Daarnaast zijn er nog tien in ontwikkeling. Professionaliteit De zorgboerderij is de laatste ja ren enorm in opkomst. In vijf jaar tijd is het aantal landelijk gegroeid van vijfenzeventig naar vijfhonderd. De Tweede Kamer benadrukte deze week dat de snelle groei niet ten koste mag gaan van de professionaliteit van de zorg. Volgens Roumen is die in Zee land gegarandeerd. „Er is een landelijk kwaliteitscertificaat. De leden van de Stichting Zorg- boeren Zeeland werken er hard aan dat te halen." De Tweede Kamer hecht grote waarde aan de zorgboerderijen. Onderzoek heeft uitgewezen dat patiënten baat hebben bij dagbesteding op een boerderij. Andersom is de samenwerking met de zorg goed voor agrarische bedrijven. „Dat de zorg en de landbouw el kaar hebben gevonden, is niet al leen een kwestie van beleid", al dus Roumen. „In beide sectoren hebben mensen tegelijkertijd ontdekt dat ze iets voor elkaar kunnen betekenen." door Emile Calon VLISSINGEN - Eens in de ruim tien jaar een oefening rond de kerncentrale Borssele, dat kun je niet maken. Dat moet dus va ker, aldus een zeer stellige direc teur F. Captijn van de Veilig heidsregio Zeeland tijdens een vergadering van de Regionale Brandweer. Tijdens de bijeenkomst van het algemeen bestuur van de Regio nale Brandweer in Vlissingen werd gisteren kort teruggeblikt op de Nationale Staf oefening Nucleair die eind vorige maand werd gehouden. De papieren oe fening begon !s morgens vroeg met een fictief incident in de kerncentrale van Borssele. Door problemen met de koeling dreig de vervolgens een radio-actieve wolk te ontsnappen. Aan het eind van de middag gebeurde dat volgens het oefenschema daadwerkelijk. In Zeeland coördineerde burge meester E. Gelok van Borssele die dag het regionale be leidsteam. Hij toonde zich giste ren tevreden over het verloop van de oefening. Op lokaal en re gionaal niveau waren de oefen doelen volgens hem bereikt. Zijn collega S. Kramer (Kapel- Ie) merkte wel op dat Gelok die dag telefonisch niet te bereiken was voor overleg, Hij vond dat een tekortkoming. Burgemees ter A. van Dok (Vlissingen) stel de dat de afzonderlijke gemeen telijke beleidsteams die dag te weinig waren ingeschakeld. J. Lonink (Terneuzen) zei dat het niet verantwoord is om tij dens zo'n regionale ramp de bur gemeesters bij elkaar te zetten in een provinciaal coördinatie centrum. Zeker niet als op een gegeven moment er geëvacueerd moet worden. „In zo'n geval moet de burgemeester ter plaat se zijn en niet opgesloten zitten in een centrum in Middelburg." Flauw J. Schouwenaar (Middelburg) was het wat dat betreft met Lo nink eens. Hij vond de kritiek van de Terneuzense burgemees ter op de politie echter flauw. Lonink had namelijk ook opge merkt het onaanvaardbaar te vinden dat die politie zich die dag afzijdig hield van de oefe ning. „Stel dat het tot een ont ruiming komt, dan heb je de po litie toch nodig." Schouwenaar zei dat het slechts om een oefening ging. Bij een Militairen van de 101c NBC Verdedigingscompagnie 'ontsmetten' hun speciale Fuchs-meetvoertuigcn tijdens de Nationale Stafoefe ning Nucleair, eind vorige maand rond de kerncentrale in Borssele. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Jaap Moerland en Rambert de Lange van het ROC Zeeland in Middelburg zijn uitgeroepen tot uitblinkers van de mbo-opleiding. Moerland heeft tijdens zijn stage een alarmeringsprogramma ontwikkeld waar door de veiligheid binnen het bedrijf flink is verbeterd. De Lange heeft de logistiek binnen de afdeling horeca van de school verbeterd. De twee leerlingen zijn gisteren door hun school in het zonnetje gezet. Op 2 september doet de branchevereni ging voor beroeps- en volwasseneneducatie dat nog eens. In Amersfoort worden dan alle landelijke mbo-uitblin- kers gehuldigd. Het ROC vaardigt Jaap Moerland af. Rambert de Lange vertegenwoordigt de school tijdens de branchepromotie campagne die in het najaar begint. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen is niet verant woordelijk voor een ongeval dat in 2003 gebeurde in eep welzijnsgebouw in de stad. Het gerechtshof in Den Haag heeft de gemeente vrijgesproken. De economische politie rechter in Middelburg dacht daar in maart van dit jaar an ders over. Vlissingen werd toen veroordeeld tot een boete van 1000 euro, waarvan 500 euro voorwaardelijk. In september 2003 hield de gemeente een themabijeen komst in een gebouw dat ze altijd verhuurt aan verenigin gen. Een bezoekster kwam ten val op een houten plank op de drempel. De plank lag daar voor een gehandicapte man van de schaakclub. De politierechter vond dat de gemeente als werkgever ver antwoordelijk was voor de onveilige werkomgeving. Het gerechtshof oordeelde dat die regel alleen betrekking heeft op gevaarlijke werkplekken zoals fabrieken en niet op een gebouw zoals dat in Vlissingen. Ook voerde de ad vocaat van de gemeente aan dat de plank daar niet dooi de gemeente was weggelegd. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta introduceert sa men met Zeelandnet waarschijnlijk in de tweede helft van augustus digitale televisie in Zeeland. De beide aan bieders zijn momenteel druk bezig met de voorbereidin gen. Een woordvoerder van Delta wilde gisteren nog niet inhoudelijk op de nieuwe manier van televisie kijken in gaan. „In ieder geval bieden we het huidige pakket aan, maar dan in digitale kwaliteit. En waarschijnlijk ook wat meer. Wat we nog meer gaan aanbieden, blijft nog even een verrassing. Maar dat het interessant is, staat buiten kijf." Digitale televisie is veel scherper en gedetailleerder dan de huidige analoge ontvangst. De beelden zijn vrij van ruis en storingen en zijn van dvd-kwaliteit. In andere re gio's wordt al digitale televisie aangeboden. De Zeeuwen moeten nog even geduld hebben tot de tweede helft van augustus. SINT-JANSTEEN - Door dat een wasdroger begon te smeulen is gisterochtend even voor acht uur brand ont staan in een woning aan de Heerlijkheid in Sint-Jansteen. De bewoner heeft het brandje in eerste instantie zelf kun nen blussen. De brandweer heeft alles afgeblust. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het vlees van de vorige maand opgepakte veehou der uit Heikant die zijn dieren voerde metgroeihormonen vormt geen risico voor de consu ment. Dat schrijft minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) aan de Tweede Ka mer. Op 10 mei werden bij twee rundveehouderijen, een in Lim burg en een in Zeeland, verbo den groeihormonen aangetrof fen in urinemonsters van dieren en in veevoer. De bedrijven wer den onmiddellijk geblokkeerd en de Algemene Inspectiedienst (AID) heeft onderzocht waar kort daarvoor dieren van de boerderijen zijn geslacht. Het vlees was al weg en kon dus niet meer achterhaald worden. Als iemand gedurende langere tijd vaak vlees eet met een hoge concentratie dexamethason, de verboden stof die in Heikant werd aangetroffen, is dat gevaar lijk voor de gezondheid. Het im muunsysteem kan worden aan getast. Veerman gaat ervan uit dat het 'onwaarschijnlijk is dat deze situatie zich heeft voorge daan, aangezien vlees via de slachterij doorgaans verspreid wordt afgezet'. Hij benadrukt dat het om een voorlopige con clusie gaat uit een nog lopend onderzoek. In het kader daar van wordt ook onderzocht of het verboden kruidenmengsel met dexamethason zich heeft verspreid. Nieuwe inspecties bij vier bedrijven hebben daarvoor tot dusver geen aanwijzingen op geleverd. Veerman heeft extra geld uitge trokken om de controle op illega le groeibevorderaars in de veer houderij op te voeren. daadwerkelijke ramp zal de poli tie zeker present zijn, zo verze kerde hij. De daadwerkelijke evaluatie van de oefening vindt op een la ter moment plaats. door Gino van den Broecke AXEL - Het bruggetje aan het einde van de Eerste Verkorting in Axel blijkt toch niet eigen dom van het waterschap te zijn, zoals eerder werd veronder steld, maar wel degelijk van Rijkswaterstaat. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de stadsraadvergadering in cultureel centrum De Halle in Axel. Daar waren vertegenwoor digers van de gemeente Terneu zen en waterschap Zeeuws- Vlaanderen aanwezig, die einde lijk duidelijkheid verschaften. „Het spijt me te moeten meede len, dat jullie diepgaand onder zoek naar wie de eigenaar is toch niet helemaal klopt. Wij zijn niet de door jullie geconclu deerde eigenaar van het brugge tje", zei F. Hamelink van het wa terschap. Wethouder J. van Schaik moest beamen dat Rijkswaterstaat de wettige eigenaar is. „Woensdag hebben we overleg gehad over de eigendomssituatie. Wij zijn als gemeente verantwoordelijk voor het wegdek, maar daar is zeker niets mis mee." Zowel Ha melink als Van Schaik zullen op zeer korte termijn met Rijkswa terstaat om de tafel gaan om tot een snelle oplossing te komen. De Stadsraad hoorde het alle maal met verbijstering aan. „Het is toch ongelofelijk om na drie jaar van heen en weer gerei} nu te moeten concluderen dat de bal toch bij Rijkswaterstaat ligt, terwijl het bruggetje er steeds beroerder komt uit te zien", reageerde secretaris J. van Harmeien. Het bruggetje vormt een niet on belangrijke ontsluiting van het gebied rond de bungalow wijk Zonnemare. De laatste jaren ver toont het steeds meer ouder- domsverschijnselen. Het roest weg en ook is betonrot geconsta teerd. „Wij kunnen helaas niets anders doen dan Rijkswater staat verzoeken onderhoud te plegen", aldus Van Schaik. (Advertentie) Bec.... om uw bril te vergeten! www.eyecenter.nl Bel gratis 0800- 25 26 27 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13