PZC Monumentenzorg bekijkt schade PZC Zeemanshuis houdt hoofd boven water Veilig fietsen naast tractoren 11 Rijksdienst bezoekt historische panden rond theaterbouwput Middelburg raimng voor oantelzorgers igenda ommelmarkt het Palet Spaanse avond in Middelburg Oost-Souburg strijdtoneel van Highland Games Akkerranden voor scholen Autospiegels beschadigd Aanrijding in Vlissingen Recreatieplan niet van de baan Nieuwe begraafplaats klaar weekenddiensten Muziekavond in Middelburg Optreden in Meliskerke Bazaar bij Papegaaienburg Oldtimers lAZET vrijdag 17 juni 2005 (DDELBUHG - De Rijks- B5t voor de Monumentenzorg I binnenkort naar Middel- i om de schade aan monu- gtale woningen rond de junput voor het theater te be- jjten. De dienst is uitgenodigd to omwonenden die schade lebben geleden. ,en met de bouwput nieuwe theater aan de idsingel heeft tot verzakkin- van woningen in de omlig- HDDELBURG - Vrijwillige huiszorg Walcheren verzorgt roaantal trainingen voor man- Izorgers. Op woensdag 22 juni aal het om een tiltraining en dag 28 juni om ziekenverzor- ingaan bed. ade trainingen worden, van ,30 tot 15.30 uur, gegeven in igcentrum De Haagbeuk aan ide Coortestraat in Middel- g. Vanwege het beperkte aan- plaatsen is aanmelding voor- lanbevolen (0118-553530). ae-Uku-dag i Oost-Souburg SI-SOUBURG - Het Moluks ütnim Mae-Uku in Oost-Sou- t« houdt zaterdag een e-Uku-dag. worden vanaf 12.00 uur zes- mpen gehouden voor kinde- Verder is er een volleybal- Dooi. een demonstratie ca- Tt en een wedstrijd pan- wetbal. Vanaf 19.00 uur zijn uoptredens en demonstraties |treetdance, Kelapa Rap en aJam. In de zaal zijn spelle- voorde ouderen en er is veel materiaal over de Moluk- De activiteiten worden ge- den in het centrum aan de Hendrikstraat 35a in -Souburg. Bezorgklachten: 1600-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE Walcheren Buitenruststraat 18 B middelburg 0118-493000 0118-493009 B-mail; redwa Ich pzc. n I feurits Sep (chef) Bd'fl» Ramakers "ham van den Broek Bdma Osman Nyvan den Hurk ^oen de Vries (sport) BêNTRALE redactie ^öonspark 28 ^tbus 31 AA goes Ni 13)315500 f5: (0113)315669 ""ail: redactie@pzc.nl "ternet r** Pzc.nl pail: web@pzc.nl gende straten geleid. Daardoor zijn de huizen ernstig bescha digd of onbewoonbaar ver klaard. Een deel van de panden heeft een monumentale status. Daar om hebben de eigenaren de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg gevraagd langs te ko men voor onderzoek. Bovendien behoort de omgeving van de bouwput 'tot het beschermd stadsgezicht van Middelburg. De gemeente heeft toegezegd dat alle schade aan gebouwen rond de bouwput zal worden vergoed. Huiseigenaren hopen door het onderzoek van Monu mentenzorg meer inzicht te krij gen in de schade die zij geleden hebben en in de manier waarop die wordt afgehandeld. Zorgvuldig Wethouder A. van 't Westeinde heeft onlangs ook een gesprek gehad met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Ook toen heeft de dienst aangegeven nog eens te willen komen kijken. „Er is ook een beroep op ons ge daan om heel zorgvuldig met de monumentenpanden in de omge ving om te gaan", zegt de wet houder. Van 't Westeinde heeft gisteren ook het definitieve rapport ge kregen van het Bureau Toorn end en Partners over de calami teit met de bouwput en de tus senstand van de bevindingen. Hij wilde nog niet zeggen wat daarin staat. „We moeten het in het college nog bespreken. Maar op 27 juni vindt een bijeen komst plaats voor omwonenden. Daar zal uit het rapport worden geciteerd", beloofde hij. Boven dien krijgt de gemeenteraad het binnenkort ook, ter voorberei ding op de commissievergade ring van eind juni. Communicatie De belangenvereniging voor om wonenden Van A tot Z blijft zich intussen beklagen over de communicatie met de gemeente. De vereniging heeft een boze brief geschreven aan de gemeen teraad. Die heeft volgens Van A tot Z niets gedaan met de klach ten van omwonenden over de manier waar op het college van B en W communiceert. De raad heeft weliswaar het idee dat het college openstaat voor ideeën om de communicatie te verbete ren, constateert de vereniging, maar die stelt daar zelf nog niets van te hebben gemerkt. „Het gemeentebestuur luistert niet en gaat kost wat kost zijn ei gen weg." Zolang dat niet verandert, voelt Van A tot Z er weinig voor om in te gaan op een uitnodiging om tot betere contacten te ko men. De vereniging acht dat 'niet zinvol'. HCEKACTIVITEITEN i - Café Domburg, 22.30 uur: iöen rocktrio Black Hole; IPSKERKE kerkring, 13.00-21.00 fcgrijden; MJBURG Oranjeplein, 14.00-20.00 Rmgnjden; 3INGEN Coosje instraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 Weekmarkt; iHof, 9.00 uur: Hatha yoga en om mr Power yoga; pmolen, 13.00-16.00 uur; Openstel- srestaureerde bunker. DDELBURG - Wijkvereni- pfiddelburg-Zuid houdt za- kg een rommelmarkt in de zaal van wijkcentrum het let in de Reigersbergstraat, rommelmarkt begint om 9.00 lenduurt tot 12.00 uur. Jaarlijks komen zo'n tien- tot twaalfduizend zeevarenden zich even ontspannen in de Flying Angels Club in Vlissingen-Oost. door Selma Osman VLISSINGEN - Per avond legt het bus je van de Mission to Seafarers 160 kilo meter af om zeelieden in het Vlissingse havengebied op te halen en terug te brengen. De diesel en de verzekerings premie voor het busje slokken een flink deel van het toch al zo magere budget op. Het stopzetten van de subsidie stroom brengt het Vlissingse zeemans huis niet meteen in de problemen. Wel wordt het steeds moeilijker om het hoofd boven water te houden. Jaarlijks komen zo'n tien- tot twaalfdui zend zeevarenden zich even ontspannen in de Flying Angels Club in Vlissin gen-Oost. Ze kunnen er biljarten en ta feltennissen, maar ook goedkoop naar huis bellen of hulp krijgen van een gees telijke. Het zijn voornamelijk Filippi- no's, Russen en Oekraïners. Met het bus je worden ze opgehaald en weer naar het schip teruggebracht. Minister Peijs van Verkeer en Water staat wil de 600.000 euro subsidie aan de zeemanshuizen intrekken. Vlissingen krijgt overigens maar een beperkt deel van de rijkssubsidie. Het meeste geld gaat naar de haven van Rotterdam. De Stichting Zeemanswelzijn Nederland (SZN) protesteerde deze week bij de Raad van State tegen de bezuinigings maatregel. Een gevolg van het intrek ken van de subsidie is dat de vijf ge meenten met zeemanshuizen ook de geldkraan dichtdraaien. „Als dat gebeurt, valt er voor ons vijf honderd euro aan subsidie van de ge meente Vlissingen weg en een paar dui zend euro die wij via de zeemanscentra le krijgen", schetst bestuurslid C. de Vlieger de gevolgen. „Dat is niet makke lijk. Als je elk jaar zo'n zes- tot zeven duizend euro moet interen, hou je niks over." SZN vreest dat de zeemanshuizen met sluiting worden bedreigd. De Vlissingse Mission to Seafarers wordt overeind ge houden door bijdragen van sponsors zo als Zeeland Seaports en het Loodswe zen. Dat lukt elk jaar maar net. „Het is echt niet makkelijk", verzucht De Vlie ger. „Wanneer het slecht gaat in de eco nomie, draaien sponsors de kraan dicht." Legaat Een legaat heeft het mogelijk gemaakt om het dak van het gebouw te repare ren. De rest van de gift is in een potje foto Lex de Meester gestopt, waaruit andere reparaties en tekorten worden gedekt. „Daarvoor teerden we in en zaten we in de rode cij fers. Door overal flink op te bezuinigen zijn we eruit gekomen." Als voorbeeld noemt De Vlieger de inzet van vrijwilligers in het weekend en het terugschroeven van het aantal vaste medewerkers. „Het blijft schra pen", vervolgt hij. „Als er in de haven minder schepen komen, zoals vorig jaar, moeten wij onze reserve aanspre ken." Toch lukt het de Vlissingse stichting al sinds 1967 om het hoofd boven water te houden. Het zeemanshuis aan de in gang van de Scheldepoort bij haven nummer 1010 is voor zeelieden een wel kome aanvulling op het leven aan boord. De Vlieger heeft zelf ook 39 jaar gevaren. „Als je tien maanden opgeslo ten hebt gezeten aan boord, wil je wei eens wat anders zien. Bij ons kunnen ze er even uit." MIDDELBURG - Stichting Grif fioen 'De Wijk' uit Middelburg houdt vanavond een Spaanse avond. Dansgroep Con Mucho Gusto laat dansen zien en de bezoe kers kunnen uitleg krijgen over achtergrond en beginselen van de dansen. Er worden Spaanse hapjes en drankjes geserveerd. De feestavond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het wijkcentrum. Olmenlaan 8. door Miriam van den Broek VEERE - Het gebeurt regelma tig dat een fietser op een platte landsweggetje rijdt en achter zich een tractor hoort naderen. De rijbaan is te smal om uit te wijken. De fietser gaat op het ui terste randje van de weg rijden en begint te slingeren. Situaties als deze zorgen jaar lijks in Zeeland voor gemiddeld drie ernstige ongelukken met één dode en twee zwaargewon den. Landbouworganisaties en organisaties voor de verkeersvei ligheid hebben de handen ineen geslagen en een actie op touw ge zet waarbij zowel het landbouw- verkeer als fietsers (ouderen en toeristen) worden gewezen op de gevaren. In de folder 'Fiets veilig door de polder, let op landbouwverkeer' worden fietsers erop gewezen dat ze een veilige plek moeten opzoeken om de tractor te laten passeren. Ook wordt benadrukt dat de fietser en de chauffeur van het landbouwvoertuig elkaar daar voor de tijd en de ruimte moeten geven. De folder verschijnt in het Ne derlands en in het Duits en komt te liggen bij de minicam- pings, de VW's en de Stichting Welzijn Ouderen. De actie richt zich met name op ouderen omdat uit statistieken blijkt dat meer dan de helft van de ernstige fietsslachtoffers se nioren zijn. Boeren krijgen de folder bij de campagne voor dodehoekspie- gels. Alle boeren die voor hun landbouwvoertuigen dodehoek spiegel hebben besteld, ontvan gen de nieuwe folder. Inmiddels zijn er 1700 sets dode hoekspiegel besteld in 2004 en 2005. Naar schatting telt Zeeland tus sen de 3500 en 4000 landbouw voertuigen die regelmatig op de openbare weg komen, zegt B. Vroonland van 3VO. De boe ren die niet meedoen aan de ac tie voor dodehoekspiegels wor den via de vakbladen gevraagd om fietsers de tijd en de ruimte te geven om een veilige plek op te zoeken. De campagne 'Fiets veilig door de polder, let op landbouwver keer' is gisteren in Veere offici eel begonnen. Gedeputeerde T. Poppelaars zet te indirect een tractor in wer king waarvan de laadbak om hoog kwam en de tekst van de campagne leesbaar werd. OOST-SOUBURG - Zo'n twin tig teams treden zaterdag in Oost-Souburg aan voor de jaar lijkse Highland Games. De Karo lingische Burg is het strijdto neel van de krachtpatsers. Van 10.00 tot 17.00 uur worden di verse programma-onderdelen af gewerkt, zoals kogelstoten met stenen, hamerslingeren, boom stam werpen en strobaal gooien. De dag begint met een Parade of Teams. Om 9.30 uur verzamelen de in kilt geklede deelnemers zich bij het NS-station in de Ka naalstraat. Onder begeleiding van een doedelzakband lopen ze in optocht naar de burg. Voor de kinderen worden mini-games ge houden. De Highland Games zijn van oudsher een Schots evenement. De Karolingische Burg is daar om zaterdag in Schotse sferen met Keltische muziek van 'Bag pipes and Drums'. Rond 17.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats en worden de spelen afge sloten. Dc campagne 'Fiets veilig door de polder, let op landbouwverkeer' is gisteren in Veere officieel begonnen. foto Lex de Meester (Advertentie) Gelaatschirurgie www.zwinkliniek.nl WISSENKERKE - Ter ere van de officiële opening van de milieustraat heeft de Zeeuwse Reinings Dienst (ZRD) voor elke basisschool op Noord-Beveland een akkerrand geadopteerd. Danique en John voor openbare basisschool De Vliete uit Wissenkerke mochten gistermiddag op het terrein van de milieustraat in hun dorp zelf een randje in zaaien. Wethouder A. van der Maas verzorgde de officiële opening van de milieustraat die alweer een tijdje in ge bruik is. De ZRD greep de gelegenheid aan om de moder ne persinstallatie op het terrein onder de aandacht te brengen. Het gaat om een vaste pers, waar steeds een an dere container aan gekoppeld kan worden. Omdat op het Noord-Bevelandse terrein niet met niveau verschillen wordt gewerkt en de opgestelde containers derhalve kleiner zijn dan bijvoorbeeld in Goes, moest er vaker worden gereden. De persinstallatie zorgt ervoor dat er veel meer afval in één container past. De milieustraat is op woensdag, vrijdag en zaterdagochtend open. MIDDELBURG - Tien autospiegels zijn woensdagnacht in de Seisweg in Middelburg beschadigd. De spiegels van acht auto's waren naar binnengeklapt, van twee wagens werden de zijspiegels vernield. VLISSINGEN - In de Paul Krugerstraat in Vlissingen zijn donderdag om 12.45 uur twee automobilisten met el kaar in botsing gekomen. Een 51-jarige bestuurder uit Vlissingen remde af om iemand over te laten steken. Een 19-jarige vrouw uit Oost-Souburg, die achter hem reed, had dit te laat in de gaten en botste tegen haar voorgan ger. WISSENKERKE - Boeren in het agrarisch hart van Noord-Beveland kunnen in de toekomst wellicht toch een aantal recreatieverblijven op hun land bouwen. De raads commissie besloot gisteravond om het plan groenblauwe slinger verder uit te werken. Half mei had een belangrijk deel van de commissie daar nog grote moeite mee. Zij von den de plannen om boeren, toeristen en recreanten mid- denop het eiland meer te gaan mengen, veel te ver gaan. Maar nu er gezocht gaat worden naar een onafhankelijke projectleider die bovendien eerst de economische haal baarheid van de plannen zal laten onderzoeken, hebben de meeste commissieleden er toch wel fiducie in. De raad moet die koerswijziging donderdag 30 juni overigens for meel nog wel bekrachtigen. BRUINISSE - De nieuwe algemene begraafplaats in Brui- nisse is klaar voor gebruik. Het terrein aan de overkant van het oude openbare kerkhof gaat Molenhof heten. Tot de naamstelling is besloten om verwarring met de andere locatie te voorkomen, aldus A. Verhulst van de gemeente Schouwen-Duiveland. De beschikbare ruimte op de oude begraafplaats is, met inbegrip van de koopgraven, nage noeg vergeven. Verhulst schat in dat de nieuwe plek moge lijk nog eind dit jaar in gebruik zal worden genomen. zaterdag 18 en zondag 19 juni 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 090Q-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij densfeestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg" Patiënten huisartsen Albers, Bruynzeel en Manni, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel.(0118)644301. zondag: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman. vrij, 17.30-zon. 23.00 uur; Y. Bats, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118)581276. zon. 23.00-ma. 8.00 uur:R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel (0118) 591212. Tandartsen Walcheren G.J. de Witte, Doornenburg 31, Vlissin gen, tel. (0118) 478811. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur: M. Snoep, tel.(0118)471140, vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: MIDDELBURG - Een muziek- en zangavond wordt vrijdag 24 juni gehouden in de christelijke gereformeerde kerk in de Lange Delft in Middelburg. Aan de avond werken het christelijk ge mengd koor Jubilate Deo uit Middelburg mee en Muzikaal Gezin Stouten. De muziekavond begint om 20.00 uur. MELISKERKE - De christelijke muziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande geeft donderdag 23 juni een concert in Meliskerke. Het optreden wordt gehouden op het pleintje voor de bakkerij aan de Burgemeester Adelaar straat. Op het programma staan onder meer de nummers North and South. The Liberty Bell en de Glenn-Miller-Parade. Het concert begint om 20.00 uur. tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a.Vlissingen, tel. (0118) 470717. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Stromenwijk - tZand, Lange- vieleweg 81, Middelburg, tel. (0118) 635565. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. VLISSINGEN - De Federatieve Wijkgemeente Lammerenburg in Vlissingen houdt zaterdag bij kerkgebouw de Schaapskooi een bazaar. Er zijn diverse stands met bloe men en planten, kleding, hand werken, speelgoed, boeken, elek trische apparatuur en een Rad van Avontuur. Voor kinderen zijn er verschillende activitei ten. Een deel van de opbrengst is bestemd voor de wijkkas. Het overige deel gaat naar het hospi ce in Middelburg. De bazaar wordt gehouden van 9.00 tot 15.00 uur bij het kerkgebouw bij het winkelcentrum Pape gaaienburg in Vlissingen. KAMPERLAND - Ruim 75 oldti mers die deelnemen aan de toer rit van de oldtimerclub Walche ren zijn zaterdagmiddag te be wonderen bij hotel Kamper duin, vlakbij het Banjaard- strand. De eerste voertuigen ar riveren daar rond kwart over twee. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33^3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11