\arde kan last niet meer torsen Australiër Wood in Irak bevrijd PZC Beroemdheid VS weet vaak dans te ontspringen Baas kleedt zich uit voor sollicitatiegesprek Spaanse politie komt in actie tegen moslimterroristen ]restigieuze denktank schetst somber beeld over nabije toekomst Comapatiënte chiavo was iet te redden oalitie Sri Lanka valt uiteen door tsunami-plan Prinses België trekt bij ouders in Ook joodse graven weg uit Gaza Zomerliefde is kort maar essentieel Clintons betalen hun schulden af Stroom Shanghai staat op rantsoen Onthoofdingen in Braziliaanse gevangenis donderdag 16 juni 2005 ^redactie buitenland (USG01V - Hij wilde wat Uturgeven aa" zlJn saa,e kan' Cestaffl, en dus kleedde de Ut manager Saeed Akbar Qjliicbuil om naakl een sollici- I i, je voeren met een IRoc',r ra-jarige vrouwelijke kandidaat Leen baantje als vertaler. Urste instantie had hij voor gesteld dat zij zich beiden van hun kleren zouden ontdoen voor het gesprek. Toen de kandidaat weigerde, verdween Akbar in een zijkamertje om even later naakt, met slechts een clipboard met pen in de hand terug te ke ren. De vrouw wond zich vrese lijk op over Akbars gedrag en sloeg op de vlucht, ook al had de manager zich inmiddels aange kleed. Akbar stond gisteren voor de rechter in Glasgow. In eerste in stantie wrong de verdachte zich in allerlei bochten om zijn ver sie van het gebeuren nog enigs zins acceptabel te laten klinken. Zo hield hij de rechter voor dat zijn gedrag onderdeel was van zijn 'harde ondervragingstech niek', om later echter te beken nen dat hij slechts uit geweest was op wat 'goedkope opwin ding'. Uiteindelijk bekende hij zich schuldig te hebben ge maakt aan het verstoren van de openbare orde. Uit het relaas van de plaatselij ke sheriff bleek dat de gebeurte nis geen sprankelend maar een desastreus effect had gehad op Akbars leven. De man was in middels ontslagen, zijn vriendin had hem verlaten en zijn vrien den wilden niets meer met hem te maken hebben. Verzachtende omstandigheden, oordeelde de rechter, die Akbar geen gevange nisstraf oplegde maar hem wel drie jaar onder toezicht plaats te. Ook staat zijn naam nu op de lijst van seksuele wetsovertre ders. GPD torBob Kroon ifjiÈVE - Binnen afzienbare jjdkan de aarde haar mensen- ül niet meer voeden of laven, jijjschelding van miljarden- thulden van arme landen of hnnen voor halVering van de lobale armoede in 2015 kunnen economische en sociale druk m een steeds wassende men- tnzeeop den duur niet keren. S( constateert het prestigieuze jrih Policy Institute, een door nigde Naties erkende Inktank. Het instituut schetst n somber en realistisch beeld ihet wel en vooral wee van ïkomende generaties. De onstuitbare bevolkingsaan- kent een steeds grotere éouwop onze aardse levens- onnen, met name graan en wa- r, constateert Lester Brown, recteur van dit instituut. „Dat alt niet alleen tot oplopende pngen tussen arme en rijke maar ook tot een etni- fce en zelfs religieuze overle- ogsstrijd in de minst bedeelde gio's zelf. igekrompen wereld-graanareaal steeg n590 miljoen hectare in 1950 «een historische piek van 730 Ijoen hectare in 1981, consta nt Brown. Maar vorig jaar dit alweer geslonken tot fl miljoen hectare. Gezien de ralkingsexplosie betekent dit, de laatste halve eeuw het ianoppervlak per .aardbewo- mét de helft is ingekrompen ian 2300 tot 1100 vierkante Ier per aardbewoner. Als de lidige wereldbevolkingstoena- AMI - De overleden Ameri- comapatiënte Terry kiavo had nooit beter kunnen den. Haar hersenen waren beschadigd dat geen enkele handeling nog soelaas had innen bieden. Zij is ook niet :ld door artsen of haar hlgenoot. t is gebleken uit het gisteren rschenen autopsierapport. A onderzoek op het lichaam aSchiavo is uitgevoerd in op- acht van haar echtgenoot Mi tel a was er door de ouders van overledene van beschuldigd nol te hebben gespeeld bij i in coma raken van de onw. Bovendien verzetten de te zich met hand en tand te- ihet laten overlijden van de to, omdat zij bleven geloven spontane verbetering van gezondheidssituatie van hun Iter fry Schiavo, die al vijftien Tin coma lag, overleed eind nadat op verzoek van Tc man de voedingssonde was roijderd. Het al veel eerder »omen besluit van Schiavo's •oom de 41-jarige te laten s^n, leidde tot een jarenlan- 1 verbitterde juridische strijd tide ouders. Uiteindelijk be teen zich ook het Amen de parlement en president «imet de zaak. ANP me met zeventig miljoen per jaar doorzet, dan is er voor de doorsnee aardbewoner over vijf tig jaar nog maar 700 vierkante meter akkerland over. „Dat ver taalt zich in een levensbedrei gend wereldvoedseltekort, met name in arme landen, waar ak kergrond door de bevolkings druk steeds meer uitgeput raakt", aldus de studie. „De Afrikaanse Sahel, van Soedan tot Mauritanië, kampt al met een permanent graantekort voor een snel stijgende bevolking en het is niet verwonderlijk, dat dit gebied nu al een conflictzone is geworden." Soedan, en vooral de provincie Darfoer, is volgens Brown een goed voorbeeld van een overle- vingsstrijd tussen veehouders en akkerbouwers die elkaar de schaarse grond betwisten. In Ni geria, met een bevolking van 130 miljoen in een land niet veel groter dan Frankrijk, verande ren jaarlijks 351.000 hectare gras- en akkerland in woestijn door overexploitatie. Ook daar woedt een strijd om het bestaan tussen veehouders en akkerbou wers, die niet zelden ontaardt in conflict tussen moslims en chris tenen. Schaars water is een soms nog grotere twistappel, zegt Brown. „In China en India zakt door overgebruik de grondwaterspie gel gestadig en breken rellen uit tussen stedelingen en platte landsbewoners. Agrariërs krijgen hoe langer hoe minder water voor bevloeiing van hun landerijen, want de ste den trekken altijd aan het lang ste eind." Het merendeel van cle twee tot drie miljard extra aardbewo ners die voor 2050 in aantocht zijn, zullen worden geboren in landen waar nu al een nijpend tekort is aan water en landbouw grond", aldus het Earth Policy Institute. GPD De Spaanse politie arresteert een man die wordt verdacht van moslimterreur in Santa Coloma de Gramanet, vlakbij Barcelona. van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren 27 mensen aange houden tijdens operaties gericht tegen moslimterrorisme. Zeker vijf van hen worden in verband gebracht met de aanslagen vorig jaar op treinen in Madrid, waar door 190 mensen omkwamen. Dat meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren. De verdachten werden aange houden in het oosten en zuiden van het land, Madrid en de Spaanse enclave Ceuta aan de Marokkaanse kust. „Velen van hen zeiden bereid te zijn te ster ven als martelaren voor de is lam, wat aangeeft dat zij zeer ra dicaal en gevaarlijk zijn", aldus het ministerie. Aan de actie na men vijfhonderd agenten deel. Ansar al Islam Zeker elf arrestanten worden verdacht van banden met de ra dicale groepering Ansar al Is lam. Deze groep zou weer con tact hebben met de terrorist Abu Musab al Zarqawi, die ach ter een groot aantal bloedige aanslagen in Irak zit. Onder zoek in Spanje, Italië, Duitsland en Zweden wijst erop dat Ansar al Islam inmiddels de belangrijk ste radicale beweging is die zich bezighoudt met de inzameling van geld en recrutering van mili tanten voor de strijd in Irak. &HÜ foto Albert Gea/RTR De arrestaties in Spanje volg den nadat de Duitse politie dins dag drie Irakezen had aangehou den die van steun aan Ansar al Islam worden verdacht. Volgens bronnen bij de Spaanse politie en inlichtingendienst proberen Iraakse militanten in verscheide ne Europese landen strijders te recruteren. ANP/EFE van onze redactie buitenland BAGDAD - Bij aanslagen in ver schillende delen van Irak zijn gisteren meer dan veertig men sen om het leven gekomen en tientallen gewond geraakt. De bloedige incidenten overscha duwden het nieuws van de be vrijding van een Australiër die zes weken geleden was ontvoerd door Iraakse opstandelingen. De bloedigste aanslag was in de stad Khalis, ongeveer 60 kilome ter te noorden van de hoofdstad Bagdad. Tijdens lunchtijd blies een man met explosieven zich zelf op in een kantine van een Iraakse militaire basis. Door de ontploffing kwamen zeker 23 mensen, vooral militairen, om en vielen er bijna dertig gewon den. De dader was gekleed in Iraaks legeruniform. Enkele uren later eiste een zelfmoord aanslag in Bagdad zeker tien mensenlevens. In Bagdad vielen gisteravond vijf doden en zes gewonden bij twee mortierinslagen in een noordelijke wijk. In Tall Afar kwamen 's avonds nog eens ze ven mensen om door schermutse lingen en een mortieraanval vlakbij een politiebureau. Ondertussen is er een einde ge komen aan het onzekere lot van de Australiër Douglas Wood, die begin vorige maand werd ontvoerd. De Australische pre mier Howard maakte gisteren in het parlement bekend dat Wood is bevrijd gedurende een geza- ÜÜÜge redactie buitenland JlOMBO - De regeringscoali- Ï0P Sri Lanka is de meerder- tid m het parlement kwijtge- j1' De marxistische JVP besloten op te stappen uit jtiïedeover plannen van presi- 111 Kumaratimga om beschik- hulpgelden voor de slacht- R van de zeebeving van 26 Gember te delen met de rebel- J van de Tamil Tijgers (LT- nationalistische JVP vindt M;LTTE, dat delen van het ■j in handen heeft, op geen J"e %e een formele rol ^rijgen in de hulpverle- jegens politieke bronnen hoofdstad Colombo heeft .President maandag tijdens "eh spoedberaad steun ge kregen van oppositiepartijen in de volksvertegenwoordiging" voor de tsunami-deal. De LTTE strijdt al tientallen ja ren voor een eigen Tamilstaat op Sri Lanka. De binnenlandse oorlog heeft tienduizenden men sen het leven gekost, maar sinds enkele jaren geldt er een wapen stilstand. Politieke beraad over de status van de gebieden die nog altijd in handen van de Ta mil Tijgers zijn, heeft tot dusver nog niet geleid tot een akkoord. Wel lijkt de LTTE intussen be reid genoegen te nemen met een vorm van zelfbestuur. De nood onder de getroffenen van de tsunami in de Tamilge- bieden is intussen nog altijd hoog en een formeel akkoord tussen de LTTE en de regering zou de situatie flink kunnen ver beteren. ANP De Australiër Douglas Wood praat vlak na zijn vrijlating met een Amerikaanse militair. foto RTR menlijke militaire actie van het Iraakse en Amerikaanse leger. Wood zou bij toeval zijn ont dekt in een woning in het noord westen van Bagdad. Volgens een Iraakse generaal werd de wo ning na een tip doorzocht op wa pens en struikelden militairen daarbij bijna letterlijk over Wood, die onder een deken ver stopt zat. Zijn ontvoerders beweerden dat het om hun zieke vader ging, meldde de generaal. Wederopbouw De 63-jarige Wood was voor zijn ontvoering betrokken bij wederopbouwprojecten die wer den uitgevoerd in opdracht van het Amerikaanse leger. De Au straliër is getrouwd met een Amerikaanse en woonde voor zijn vertrek naar Irak in Califor- nië. Zijn gijzelnemers eisten de te rugtrekking van de Australische militairen uit Irak. Zij lieten vo rige maand in een videobood schap weten de ingenieur te zul len doden als hun eisen niet zou den worden ingewilligd, maai de regering-Howard weigerde hier op in te gaan. Er bevinden zich veertienhon derd Australische militairen in Irak. Australië steunde de Vere nigde Staten tijdens de invasie van Irak twee jaar geleden. Overigens sprak de belangrijk ste moslimgeestelijke in Austra lië, Taj Aldin al Hilali, tegen dat Wood is bevrijd. Volgens hem is Wood vrijgelaten na onderhan delingen. ANP/RTR/AFP BRUSSEL - In België houden de geruchten aan over hu welijksproblemen tussen prins Laurent en zijn vrouw Claire. Het Nieuwsblad meldde gisteren dat Claire tijdelijk bij haar ouders is ingetrokken. De bewakingsploeg is al opge deeld tussen Laurent en Claire, vernam de krant. De prin ses zelf werd dinsdag inderdaad bij haar moeder aange troffen, maar zij stelde 'nog altijd een prima gezinnetje te vormen' met haar man en dochtertje. Prins Laurent deed de berichten af als sensatie. Hij ont kende de problemen echter niet. „Ik ken geen familie die geen problemen heeft: dat duurt een uur of een halfuur", reageerde hij in het VRT-nieuws. ANP JERUZALEM - Twee vooraanstaande rabbijnen in Israël hebben de regering-Sharon opgeroepen ook joodse gra ven weg te halen uit de Gazastrook. De daar begraven kolonisten moeten na de komende ont manteling van de joodse nederzettingen op Israëlisch grondgebied worden herbegraven, zo stellen beiden in een een brief aan de eerste minister. Het hooggerechtshof buigt zich volgende week over de vraag hoe er met deze delicate kwestie omgesprongen moet worden. ANP LONDEN - De meeste Britten zonder partner zien een va kantieliefde als essentieel onderdeel van hun zomervakan tie. Het merendeel van deze zomerromances is echter na een week al weer over, blijkt uit een onderzoek van de Britse reisorganisatie Sky Travel. Het merendeel van de tweeduizend ondervraagden had er varingen met vakantieliefdes. De helft gaf aan dat de com binatie van zon, zee en strand het verliefd worden verge makkelijkt. ANP WASHINGTON - De voormalige president van de Vere nigde Staten, Bill Clinton, en zijn vrouw, senator Hillary Clinton, hebben geen schulden meer uitstaan bij de Ame rikaanse staat en bij advocatenkantoren. Volgens documenten van de Senaat heeft het koppel in 2004 alles terugbetaald. Het ging om kosten voor juridi sche bijstand gedurende de jaren dat Clinton de scepter zwaaide in het Witte Huis. Het stel werd geconfronteerd met twee affaires, de zogeheten Whitewaterzaak en het schandaal rond de seksuele relatie tussen de president en Monica Lewinsky. De advocatenkosten liepen daarbij op tot ruim elf miljoen dollar. ANP SPIANGHAI - In de Chinese metropool Shanghai gelden sinds gisteren strenge beperkingen voor het gebruik van stroom door onder meer bedrijven en fabrieken. De kans is groot dat tijdens de warmste zomermaanden de industrie deels stil komt te liggen of dat de productie naar de nacht wordt verschoven. De ingrepen zijn het ge volg van een chronisch gebrek aan stroom, mede veroor zaakt door de snel groeiende economie. ANP zaak tegen Robert Blake ('Baret- ta') slaagden diens advocaten er in twijfel te zaaien over de ge loofwaardigheid van getuigen, net als nu bij Jackson. Detecti ves die in de achtergrond van ge tuigen kunnen duiken en topad vocaten kosten veel geld. De derde reden is dat juryleden het gevoel hebben dat zij de be roemde verdachte 'kennen', dat hij deel uit maakt van hun le ven. Zij zijn daarom eerder ge neigd hem het voordeel van de twijfel te geven. „Dat is zoals het hoort", zegt Levenson. „Ie mand is onschuldig tot het te gendeel bewezen is." Jackson heeft volgens de juriste dankzij zijn roem het proces gekregen dat hij verdiende. Dat recht is niet iedere verdachte in de VS gegeven. door Ans Bouwmans WASHINGTON - Michael Jackson kan worden bijgezet in het rijtje beroemde Amerikaan se sterren die de dans wisten te ontspringen. Een jury heeft hem vrijgesproken van kindermis bruik. Sportheld en filmster O.J. Simpson en tv-acteur Ro bert Blake, beiden verdacht van moord, gingen hem voor. In het Amerikaanse rechtssys teem beslissen niet door de wol geverfde juridische experts over schuld of onschuld, maar twaalf doorsnee burgers. Leidt dat tot juridische blunders? Nee, zegt Laurie Levenson, hoogleraar rechten aan de Loyola Universi teit in Los Angeles. Het enige wat nodig is voor een verstandig vonnis, is gezond ver stand en levenservaring, zegt zij. „Je hebt geen chique oplei ding nodig om te kunnen beoor delen wie de waarheid vertelt." Er zijn wel eens jury's geweest waarvan de kwaliteit een pro bleem was - zoals bij Simpson - maar dat was bij Jackson zeker niet het geval, zegt Levenson, die zelf de rechtbank in Santa Maria verschillende keren heeft bezocht. Miljoenen Amerikanen zijn er van overtuigd dat Jackson schul dig was aan ontucht. Maai- de ge frustreerde - en raciaal gekleur de - opwinding die volgde op de vrijspraak van Simpson is nu achterwege gebleven. Daarvoor was de zaak tegen de popzanger te zwak, en lijkt de goed geïnfor meerde jury haar werk te gewe tensvol te hebben verricht. De suggestie dat de roem van Jackson een rol speelde ligt ech ter voor de hand. Het vonnis ver sterkt de indruk dat het moei lijk is om een beroemdheid schuldig verklaard te krijgen, stelt strafrechtexpert Erwin Chemerinsky van de Duke Uni versiteit (North Carolina). Daar zijn drie redenen voor. Ten eerste zijn de ogen van de natie op de jury gericht. De ju ryleden in de zaak-Jackson maakten er expliciet melding van dat dit hun verantwoorde lijkheid extra zwaar maakte. Vuistregel twee is dat wie geld heeft zich een betere verdedi ging kan veroorloven. In de Akkoordje De rechtsgang in de VS is in het voordeel van de aanklager inge richt. De jury is 'de laatste ver dedigingslinie voor de beklaag de', aldus Levenson. Als een ver dachte het niet op een akkoord je gooit met justitie en zegt on schuldig te zijn, dan móet de aanklager het onomstotelijke be wijs leveren dat de verdachte het misdrijf heeft gepleegd. Als er reden is voor twijfel, dan hoort een jury tot vrijspraak te komen. Jury's laten 'gerede twij fel' echter niet altijd zwaarder wegen dan het onderbuikgevoel of het 'hele plaatje'. Soms gaan zij de ene kant op, soms de ande re. GPD RIO DE JANEIRO - Zeker ze ven gedetineerden zijn onthoofd tijdens een gevangenisopstand in het westen van Brazilië. Twaalf bewakers worden nog ge vangen gehouden. De onrust in de strafinrichting begon dins dag, toen een vechtpartij uit brak tussen twee bendes. Onder handelingen over vrijlating van de gijzelaars liepen dinsdaga vond spaak en zijn gisteren her vat. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5