Nederland beveiligt imbassades slecht PZC Verbod op misleidende vliegprijs Veluwe in rep en roer door loslopende poema Eisen tot negen jaar voor vier tegelgooiers \nister Bot belooft beterschap Geen importstop Toyota's tegen Japanse walvisvaart oorstel over rankmisbruik Dcent geschorst aanbieding idatingsite Brandstichting in moskee Muziek en show op Veteranendag Doodsoorzaak blijft vaak onbekend Vijf woontorens Rotterdam erbij Primeur: spiritueel bejaardenhuis Klachten over campagne proefdier Man opgepakt in onderzoek Hofstadgroep MAKERS OF FINE FURNITURE! donderdag 16 juni 2005 ÜHAAG-De beveiliging van Nederlandse ambassades in •buitenland is slecht, on- jg de bedreiging van een aial posten. Veel medewer- s die een vertrouwensfunc- hebben, worden niet gescr- l Personeel is er amper i doordrongen dat een goe- ieveiliging noodzakelijk is. stelt de Algemene Rekenka- rin een rapport dat zij giste- heeft gepubliceerd. Minister van Buitenlandse Zaken, antwoordelijk voor de ambas- s. onderschrijft de conclu- heeft beterschap be- [d. ambassade stonden de pil met waardepapieren n, terwijl schoonmakers on- jeleid rondliepen, illustreert tekenkamer. Soms wordt de- tieapparatuur uitgeschakeld lopen mensen om detectie- irtenheen. Rekenkamer onderzocht van tember 2004 tot februari dit rnoe het is gesteld met de be- Ügmg van de Nederlandse tón De aanleiding hiervoor aanslag vorig jaar ja- in op de Nederlandse verte- in Bagdad. Op ambassades bestaat volgens de Rekenkamer onduidelijkheid over beveiligingstaken en be voegdheden, omdat het ministe rie geen uitgeschreven veilig heidsbeleid kent. Nederland heeft 145 ambassa des. Van de 141 posten die de en quête terugstuurden, laat 40 pro cent weten niet of slechts deels te voldoen aan beveiligingsnor men voor toegangscontrole, sleu telbeheer en informatiebeveili ging. Voorts zijn 454 uitgezon den medewerkers in vertrou wensfuncties niet doorgelicht. Dat geldt ook voor 210 lokale medewerkers. Zo'n screening zou volgens de wet veiligheids onderzoeken wel moeten plaats vinden. Een woordvoerder van de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (ATVD) zegt dat Ne derland geen gevaar loopt door de achterstand in screening. Het is niet zo dat terroristen onge breideld visa kunnen krijgen via niet-gescreend personeel. „Mensen die niet zijn doorge licht, mogen nog niet die ver trouwelijke taken doen waar voor ze gescreend zouden moe ten worden. Ze doen dan andere dingen, in elke functie heb je ele menten waar minder vertrouwe lijke aspecten aan zitten. Onder tussen werken wij hard om de achterstand in de lopen", aldus de AIVD-woordvoerder. De Rekenkajner vindt dat het ministerie een duidelijk beveili gingsbeleid moet opzetten. Dat is in de eerste plaats van belang voor de veiligheid van de 3300 personeelsleden. Daarnaast lig gen er in ambassades waardevol le zaken zoals visa, paspoorten en geld. Bovendien beschikken de posten over vertrouwelijke in formatie over Nederland en zijn bondgenoten. Die mag niet in verkeerde handen komen. Als dat wel gebeurt, dan kan het zijn dat bondgenoten geen infor matie meer met Nederland wil len delen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De invoer van Toyota's en andere Japanse au to's wordt niet gestopt als sanc tie tegen de walvisvaart van het land. Minister Veerman van Landbouw betoogde gisteren in de Tweede Kamer dat hij vooral zijn diplomatieke spierballen zal gebruiken om de vangst van walvissen zo ver mogelijk terug te dringen. De Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) is deze weken bijeen in Ulsan, Zuid-Korea, om nieuwe afspraken te maken over de jacht op walvissen. Neder land is tegen de walvisvaart, maar is bereid om over beperkte vangsthoeveelheden met strenge controle te praten. De Kamerleden Van der Ham (D66), Van Velzen (SP) en Ven- drik (GroenLinks) willen dat Ne derland met de vuist op tafel slaat en samen met andere lan den handelssancties tegen bij voorbeeld Japan en Noorwegen achter de hand houdt. De Neder landse opstelling heeft nu vol gens Van der Ham veel weg van een 'ingesleten polderhouding'. „Hier zit geen watje", pareerde Veerman deze aantijging. Hij verzekerde de Kamerleden dat Nederland niet akkoord zal gaan met een 'waterig compro mis'. Voor enkele walvissoorten wil de minister een zo klein mo- 1 gelijke jacht, terwijl zijn delega tie voor de ernstig bedreigde soorten een verbod nastreeft. Sancties heeft Nederland niet achter de hand. „Er komen geen handelsmaatregelen om Japan of Noorwegen op de knieën te krijgen. De invoer van Japanse auto's zal niet stoppen, omdat ze op walvissen vissen." CDA-Kamerlid Ormel vindt dat D66, SP en GroenLinks van Ne derland geen 'brullende muis' moeten maken. Hij denkt dat de walvissen meer profiteren van de diplomatieke opstelling van Veerman. ANP ISEN - De PvdA in Drenthe adl een conferentie tegen ikmisbruik onder jongeren. Dian de voorstellen om over lig alcoholgebruik tegen te in, is de herinvoering van vas- tótingstijden voor de hore- Datmoet voorkomen dat jon- snpas laat de stad ingaan en i van tevoren thuis volgieten bier. GPD iEEK - Een invaldocent van Christelijke Scholengemeen- apBogerman in Sneek is op •actief gesteld, nadat een fling had ontdekt dat de man k op een erotisch getinte da gsite aanbood. iheeft reetor J. Visser van de Idelbare school gisteren be- lakt. De leerling licht- ig de schoolleiding in, daarna tot actie ovei'ging. hebben het gecontroleerd het bleek waar. De docent aan leerlingen vanaf tien jaar en hij snapte zelf wel dat zijn positie onhoud- was geworden. Verschillen- leerlingen hebben de adver se gezien", aldus Visser, man stond met zijn naam en foto op de datingsite. ANP Ondanks dringende waarschuwingen van politie en jachtopzieners om weg te blijven, trekt de mogelijk loslopende poema op de Veluwe veel publiek. foto ANP van onze redactie binnenland EDE - Een loslopende poema zorgt al meer dan 24 uur voor opwinding en on rust in de Veluwse bossen rond Ede. On danks een speurtocht, die dinsdaga vond begon, zijn politie, marechaussee en jachtopzieners er nog niet in ge slaagd het roofdier te vangen of neer te schieten. De poema is afgelopen weekeinde voor het eerst bij Harskamp gezien. In de da gen daarna zijn sporen van het dier ge vonden en een duidelijk door een roof dier aangevreten ree. In de loop van gis- teren is de poema ook nog meermalen gezien. De jacht op de poema lokte gisteren veel mensen naar de Ginkelse Hei, on danks dringende adviezen om niet in dit gebied te fietsen of te wandelen, zo lang de poema daar mogelijk rondloopt. De politie moest het uitgestrekte na tuurgebied afsluiten met hekken en lin ten en toezichthouders inzetten. Vol gens de politie onderschat het publiek het gevaar van het loslopende roofdier. Daarbij maakt de toeloop van belang stellenden de kans dat de poema wordt gepakt aanzienlijk kleiner. Particulier Het is onduidelijk waar het dier van daan is gekomen. Mogelijk was hij ei gendom van een particulier, maar er heeft zich nog niemand gemeld die een poema mist. Het staat vast dat er de af gelopen tijd geen poema's uit dierentui nen zijn ontsnapt. Als een jager het dier in het vizier krijgt, dan wordt hij dood geschoten. Het gebruik van een verdo vingspistool is de politie afgeraden, om dat een schutter het dier daarvoor te dicht moeten naderen. Over het doden van het roofdier hebben onder andere Tweede-Kamerleden van SP en Groen Links en de Dierenbescherming zich gis- teren afkeurend uitgelaten. ANP pagina 4 poema blijkt vaak grote kat te zijn n ü^er Van Straaten wegens ziekte tijdelijk geen tekeningen ^•herplaatst de PZC deze week drie tekeningen zonder tekst i,jjsj ^aar Meteen een prijsvraag aan vast. De beste, verras- door Gert van Harskamp DEN HAAG - Stunten met mis leidende vliegprijzen moet eind dit jaar zijn afgelopen. De Euro pese Commissie bereidt een wet voor die luchtvaartmaatschap pijen verplicht alle kosten van een vliegticket te vermelden. Vooral bij prijsvechters blijken tickets soms wel twee keer zo duur te zijn als is vermeld in de advertentie. De Eui'opese Commissie hekelt de misleidende manier waarop sommige luchtvaartmaatschap pijen met ticketprijzen stunten. In hun advertenties laten zij extra heffingen die de pxüjs van het ticket verhogen buiten be schouwing. Passagiers worden volgens Brussel onnodig bena deeld, doordat zij bij boeking van een reis beduidend meer geld kwijt zijn aan de ticket dan staat aangegeven. Zo moeten rei zigers bovenop de kale piijs van een vliegticket extra heffingen betalen voor brandstof, veilig heid en luchthavenbelasting. Grote verschillen Voor de Consumentenbond zijn de onduidelijke vliegprijzen al langer een doorn in het oog. „Het is voor de consument on mogelijk om prijzen met elkaar te vergelijken als de heffingen zo verschillen", zegt J. Oolders van de Consumentenbond. De bond heeft de brancheorganisa tie van reisbureaus ANVR al ge vraagd om 'volledige' prijzen te vermelden. De ANVR wil dit al leen als luchtvaartmaatschappij en alle heffingen melden. ROTTERDAM - Brandstichting heeft gisterochtend vroeg de Suri naamse Shaan-e-islam moskee in Rotterdam grote schade toege bracht. Op de muur waren leuzen aangebracht tegen de binnenkort te beginnen nieuwbouw van de moskee in Rotterdam-Zuid. Ook stonden er White-Powertekens, het woord Lonsdale (een kleding merk dat populair is bij rechts-extremisten) en de naam van de ver moorde Theo van Gogh. De extreem-rechtse Nationale Alliantie protesteerde afgelopen zaterdag in Rotterdam tegen de bouw van de nieuwe moskee in het stadsdeel IJsselmonde. De brand in de mos kee werd even voor vier uur 's ochtends door de buren ontdekt. De benedenverdieping brandde uit. Het pand moet volgens de politie als verloren worden beschouwd. foto Fred Ernst/ANP ROTTERDAM - Replay, Corry Brokken en Fi*eek de Jon ge treden 29 juni in Rotterdam op voor veteranen tijdens de eei'ste Nederlandse Veteranendag. Achtduizend vetera nen zijn daar met aanhang uitgenodigd in Ahoy'. De Veteranendag heeft plaats op twee plekken: het Bin nenhof in Den Plaag en Ahoy'. Op het Binnenhof is prins Willem-Alexander aanwezig. De bijeenkomst hier wordt afgesloten met een vliegshow. Volgens de luchtmacht gaat het onder meer om twaalf F16's, zes lesvliegtuigen, acht Apaches, een Spitfire en een B25-bommenwerper. De Nederlandse Veteranendag is een eerbetoon aan alle Nederlandse veteranen, van de oud-stiüjders uit de Twee de Wereldoorlog tot de militairen die zijn ingezet bij vre desmissies. ANP GRONINGEN - Bij eenderde van de Nederlanders die overlijden, is niet duidelijk wat de doodsoorzaak is. Dat stelt huisarts F. Oppewal in een proefschiift over het vast stellen van de doodsoorzaak, waarop hij 29 juni aan de Rijksuniversiteit Groningen hoopt te px*omoveren. Omdat meer dan de helft van alle mensen thuis overlijdt, is de huisarts vaak als eerste ter plaatse. Die ontbeert ech ter de kennis om de doodsoorzaak vast te stellen. „Toen ik dertig jaar geleden werd opgeleid, leerden we nauwe lijks iets over het vaststellen van de doodsooi'zaak. Dat is nog steeds zo", aldus Oppewal. ANP ROTTERDAM - Op de Rottei'damse Wilhelminapier, be kend door onder meer Hotel New York en woontoren Montevideo, verrijzen de komende jai'en nog vijf woonto rens. De nieuwbouw varieert in hoogte van 70 tot 150 me ter en levert meer dan zevenhonderd woningen op. Namens de gemeente Rotterdam heeft wethouder Pastors gisteren zijn handtekening gezet onder de plannen, waar door de gemeente en drie projectontwikkelaai's samen on geveer 250 miljoen euro gaan investeren. ANP GRONINGEN - Groningen krijgt in 2007 een spiritueel 'bejaardenhuis' met stiltexuiimtes en tai-chi-zalen. In het wooncomplex voor 50-plussers, dat ruimte moet gaan bie den aan zestig appartementen, komen ook ruimtes voor schildei'en, muziek maken en beeldhouwen, aldus secreta ris De Lange van stichting Ouderen Initiatieven Hestia. Hestia nam samen met woningstichting Nijestee het ini tiatief tot het project. In de visie van de oudei-enstichting blijft senioren zich ontwikkelen, en spelen zelfstandig heid, natuur en spiritualiteit een belangrijke rol. ANP NIJMEGEN - De nieuwe i'eclamecampagne van de stich ting Proefdiervrij overschrijdt de grenzen van het betame lijke. Proefdieronderzoekers worden in deze spotjes op ra dio en televisie neer-gezet als criminelen en heel enge man nen. Daar hebben ze ook in hun privé-leven last van. Dat heeft J. Koopman, directeur van het Centraal Dieren laboratorium gisteren in Nijmegen gezegd, waar het labo- ratorium gisteren het 30-jai*ig bestaan vierde. ANP Volgende week komen de ANVR en de Consumentenbond bijeen om tot overeenstemming te ko men. Het ministerie van Econo mische Zaken heeft de partijen tot eind deze maand gegeven om eruit te komen, anders komt er een wet die reisorganisaties ver biedt met 'vanaf-prijzen' te ad verteren. Gelijkstelling De internationale koepelorgani satie voor luchtvaartmaatschap pijen lata pleit al langer voor ge lijkstelling van de prijsstelling voor vliegtickets. Volgens de or ganisatie wordt het dan ook hoog tijd dat de aangesloten luchtvaartmaatschappijen snel onderling afspraken maken. De KLM is groot voorstander van verplichte transparantie. KLM-dochter Transavia is voor zichtiger. Transavia ondervindt concurren tie van prijsvechtei-s, omdat zij in dezelfde markt opereert. Ook Transavia adverteert met 'van af-prijzen' en wil de 'all-in prijs' alleen vermelden als ande re luchtvaartmaatschappijen dat ook doen. Luchtvaartmaatschappijen die adverteren met 'vanaf-px-ijzen' hebben vaak maar vijf procent van het aantal stoelen beschik baar voor die prijs. De overige stoelen moeten die goedkope plaatsen bekostigen en zijn daar door stukken duurder. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie heeft in de 'stoeptegel zaak' gisteren voor de recht bank in Den Haag celstraffen tot negen jaar geëist. Officier van justitie T. Kamps acht alle vier de verdachten schuldig aan het medeplegen van moord op de 30-jarige Angelique Donk uit Uden, doordat twee van hen op 9 januari vanaf een viaduct bo ven de A4 een stuk stoeptegel gooide. Kamps zei dat 'het gi*oepsproces escalatie onvermijdelijk heeft gemaakt'. Ook acht zij de vier Rijs wij kers schuldig aan poging tot moord op een vi*achtwa genchauffeur wiens cabine eer der die avond werd getroffen door een zak puin die door een 22-jarige verdachte naar bene den was gegooid. De 22-jarige man hoorde de zwaarste strafeis, negen jaar, ge zien zijn rol in de groep. Hij was een van de twee die een stuk stoeptegel gooide. Tegen de tweede gooier eiste het OM ze ven jaar, tegen de andere twee verdachten eiste Kamps ï-espec- tievelijk vier jaar en 36 maan den, waarvan tien maanden voorwaardelijk. De officier haalde ook het kopi eergedrag aan dat in Nederland ontstond na het stoeptegelinci dent. Volgens haar is daarom 'generale preventie geboden' en moet de beslissing van de recht bank andere jongeren weerhou den van dit soort gedrag. „Dat kan levens redden", aldus Kamps. Volgens de officier had den de meerderjarige verdach ten kunnen weten welk risico zij namen door stukken stoeptegel van het viaduct te gooien en is daarom sprake van voorbedach ten rade. „Het stuk steen kwam met 89 kilometer per uur door de voorruit", vertelde Kamps. De rechtszaak gaat vandaag ver der met de pleidooien van de ad vocaten. ANP ROTTERDAM - De recherche heeft vorige week woensdag een 47-jarige man uit Amsterdam aangehouden die ervan wordt verdacht lid te zijn van de terro ristische Hofstadgroep. Het landelijk parket van het OM liet dit gisteren weten. De rechter-commissaris in Rotter dam stelde de verdachte viïjdag in bewaring. ANP Advertentie Henders Hazel §HA4Ni£-|l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3