PZC Veel animo voor reddingswerk Gele hoornpapaver op Neeltje Jans Recron overweegt campingeigenaar te royeren na klachten Verzekeringen JSIS Pensioenen Busjes brandweer drukken reiskosten r Straf voor aanval op portier Boete voor hardrijders Onteigening dreigt in Yerseke zeeuwse almanak Antiek dlDRVKKERY Beleef het in Onder de Toren Goede opleiding nieuwe vrijwilligers speerpunt KNRM vam Senioren genieten van tiende wandeldriedaagse 4-372770; donderdag 16 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 Thuis in.... Hypotheken RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 editie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil twee Bfra personeelsbussen aan schaffen voor de brandweervrij- willigers. Op die manier worden da reiskosten - kilometerdeclara- tiesvan vrijwilligers - gedrukt. heeft eind 2004 de ioneelskosten van de vrijwil- «tg ligers bij de brandweer onder de loep genomen. Daarbij kwam naar boven dat die behoorlijk kunnen oplopen. Zeker als met meerdere auto's gereden wordt naar wedstrijden in het land. Om dit 'probleem' te ondervan gen wordt voortaan het gebruik maken van personeelsbusjes ver plicht gesteld, zodat de vrijwilli gers geen reiskostendeclaratie meer hoeven in te dienen. Van die regel kan alleen in overleg met de commandant worden af geweken. De gemeente heeft be cijferd dat door twee extra per soneelsbusjes aan te schaffen structureel 5000 euro voordeel te behalen valt. Daarnaast, rede neert de gemeente, ontstaat meer gelijkheid bij de reiskos tenvergoeding binnen de vrijwil ligersorganisatie. De personeelsbussen worden of ficieel toegevoegd aan het wa genpark van de brandweer. De voertuigen worden voorzien van passende striping en uitgerust met zwaailichten en sirenes en krijgen daarmee de status van 'voorrangsvoertuig'. De busjes kunnen ook ingezet worden als bij een brand of calamiteit groe pen mensen geëvacueerd moe ten worden. Voor brandweer voertuigen hoeft geen wegenbe lasting betaald te worden. Het dagelijks gemeentebstuur stelt de gemeenteraad voor in totaal 43.845 euro uit te trekken voor de aanschaf van twee extra per soneelsbussen. liet voorstel komt donderdag 30 juni aan de orde tijdens de raadsvergade ring. De vergadering wordt ge houden in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Duitsland is gis teren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van tachtig uur en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand. De man, die ook gedeeltelijk in Kruiningen woont, ging op 4 juni dit jaar door het lint bij een vechtpartij in disco theek El Toro in Goes. Daarbij had hij een portier die hem tot orde wilde roepen met een kapotgeslagen glas in de hals gestoken. „Een levensgevaarlijke situatie", bena drukte de officier van justitie. Het slachtoffer besefte maar al te goed dat hij veel geluk had die zaterdagavond. Uit een medische verklaring blijkt dat de verdachte op een haar na zijn halsslagader had geraakt. De rechter leg de de Duitser naast de taakstraf en de gevangenissti'af ook reclasseringstoezicht op. Verder moet de man 450 eu ro aan het slachtoffer betalen. MIDDELBURG - Het is kennelijk verleidelijk om het gas pedaal flink in te trappen op de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. De Middelburgse kantom-echter B. Doo- rewaard-Boekhout veroordeelde gisteren twee hardrij ders die op deze weg in de fout waren gegaan. Een 39-jari- ge man uit Serooskerke kreeg een boete opgelegd van 320 euro. Die straf werd mede bepaald door eerdere snelheids overtredingen. De man werd vorig jaar februari geklokt met een snelheid van 104 kilometer per uur, terwijl op die weg niet meer dan 60 kilometer is toegestaan. „Ik dacht dat ik daar tachtig mocht", reageerde de man. De andere verdachte, een 21-jarige inwoner van Westka- pelle, kwam met hetzelfde verweer. Niet dat het wat uit maakte, want ook hij had veel te hard gereden. De man1 reed in februari vorig jaar met een snelheid van 120 kilo meter per uur. Hij had zijn boete niet op tijd betaald en moest daarom voor de rechter verschijnen. Gisteren kwam hij alsnog weg met het transactiebedrag van 420 eu- YERSEKE - Formeel wordt er nog onderhandeld, maar het ziet er steeds meer naar uit dat de gemeente Reimers- waal moet gaan onteigenen om aan de benodigde grond voor het project Yerseke-West te komen. De gemeente Rei- merswaal wil de sportvelden, die nu nog aan de oostzijde van de Hogeweg liggen, naar de overkant verplaatsen. De gronden die daarvoor nodig zijn, heeft ze inmiddels voor een groot deel kunnen kopen. Eén grondeigenaar ligt ech ter dwars. Volgens wethouder J. Bliek vraagt hij ongeveer het drievoudige van wat de gemeente aan cle andere men sen heeft betaald. „Daar kunnen we uiteraard nooit mee akkoord gaan", zegt hij. „Dan zeg je feitelijk: wie lang dwars ligt, wordt daarvoor beloond. door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Een onafhankelijke onderzoeks commissie van de verenigings raad van Recron Nederland bestudeert deze zomer het ver zoek van het districtsbestuur Zeeland om een recreatie ondernemer uit Burgh-Haamste- de te royeren. Deze ondernemer is verschillende keren in opspraak gekomen en zou in zijn gastheerschap niet vol doen aan de eisen die de Recron stelt. Aanleiding voor zowel het afde lingsbestuur Schouwen-Duive land als het districtsbestuur Zee land om een dergelijk verzoek tot royement in te dienen, was de klacht van een recreant over de wijze waarop de eigenaar van camping Rozenhof, W. Bras ser, het lopende contract van zijn vaste staplaats opzegde. De klager staat al dertig jaar op de camping maar moest op stel en sprong zijn stacaravan ver wijderen. Bovendien weigert Brasser de gebruikelijke vergoe ding te betalen die in de leve ringsvoorwaarden van Recron Nedei-land gekoppeld is aan een voortijdig opzeggen van het con tract door de recreatieonderne mer. Bemiddeling Bemiddeling door een oud-colle ga recreatieondernemer mocht niet baten. Daarom legde de re creant de kwestie voor aan een onafhankelijke arbitragecom missie. Deze bestaat uit verte genwoordigers van de Recron, de Consumentenbond en de ANWB. Beide partijen konden tijdens de zitting hun standpunten toe lichten. Onlangs heeft de arbi tragecommissie uitspraak ge daan. De klager is daarin in het gelijk gesteld. De recreatieon dernemer moet hem de gebruike lijke 1250 euro betalen voor het schoon opleveren van de sta plaats. Daarnaast zijn de kosten van de arbitragecommissie voor zijn re kening. Omdat deze zaak niet op zich zelf blijkt te staan - bij het afde lingsbestuur Schouwen-Duive land zijn de afgelopen jaren meer klachten over deze onder nemer binnengekomén - is beslo ten tot een verzoek om roye ment. Gastvrijheid „De Recron staat onder meer voor gastvrijheid en klantvrien delijkheid", legt regioconsulent T. Wegman uit. „Van de leden wordt verwacht dat zij de leveringsvoorwaarden naleven en dat gebeurt eigenlijk altijd. Een verzoek tot royement wordt zelden ingediend." Naar verwachting zal de onder zoekscommissie in de loop van de zomer haar rapport bij de ver enigingsraad indienen. Brasser wilde niet ingaan op het mogelijke royement, maar meld de wel dat hij de uitspraak van de arbitragecommissie bij de rechtbank aanvecht. Na een grondige verbouwing van de woonkamer vond het Middelburgse echtpaar dat een nieuwe kast als finishing touch passend zou zijn. Na een paar weken zoeken had den ze eindelijk gevonden wat ze zochten. Een fraai an tiek meubel. Klassiek en toch apart. Het spaarvarken moest er wel voor worden aange sproken, maar kwaliteit mag j 'een paar centen kosten. „Wat voor kast is het dan?", I vroeg hun dertienjarige doch ter toen ze van de aankoop hoorde. Een antieke Duitse secretai- re, antwoordde haar moeder. j „Antiek? Een tweedehandse? j We hadden zeker weer geen geld voor een nieuwe Anker-Desein Koken, smaakvol sn efficiënt, da's LOGUS Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, ONDER DE Ltoren APEGA Al STRAAT 8 GOES Maand van het spannende boek cadeau bij aankoop van tenminste €12,50 René Appel, Als broer en zus vanavond vanaf 17.30 uur Menu uit Australië met ananassoep en een spies met kip of tempeh en Australian icecream €12,50 of€io,- (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 18 juni, 15.00 uur Verrassingsconcert Internationaal Muziekfeest Middelburg in de Directiekamer Hans Heeren Verstilde wereld www. de-drvkkery. nl Markt 51 Middelburg T0118 886 886 2woonwinkel van Middelburg aOrisant Makelaardij: Woonpark Mortiere start verkoop fase 2B! zaterdag 18 juni op locatie van 10.00 tot 13.00 uur Woongoed Middelburg Tentoonstelling "Uit As herrezen" tot eind juli 2005 Decorette NU 15% korting op onze huiscollectie 1 p j Voor al uw vragen over zorg, wonen net zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen tonrPietKleemans jfflORDLAND - Er is veel ani mo voor het werk van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM). In 2004 meldden zich 112 nieuwe vrijwil ligers voor het reddingswerk op ifè. Op KNRM-station Noord- land kwamen er afgelopen jaar nieuwe opstappers bij. De snelle aanwas noopt tot haast mei de opleiding van de vrijwil- ifeers. is er maar eentje met een nau tische achtergrond. Maar een van de anderen is heel goed in communicatie en zo kunnen ze van elkaar leren." Voor basisvaardigheden als EHBO en dergelijke worden de nieuwe vrijwilligers naar een re guliere Rode Kruis-cursus ge stuurd. De meer gespecialiseer de nautische onderdelen - bij voorbeeld het uit het water op pikken van drenkelingen - neemt de KNRM zelf voor haar rekening. Met de opleiding is minimaal een jaar en maximaal twee jaar gemoeid. De opleiding wordt af gesloten met een algemene trai ning aan de kust van Schotland waar de vrijwilligers in een heel ander gebied onder heel andere omstandigheden hun werk moe ten doen. Binnen Zeeland moeten de red ders van station Noordland het vaakst in aktie komen. In 2004 voeren Koopmansdank en/of Harder 98 keer uit. Op het sta tion in Breskens is het wat min der druk. Daar moest vorig jaar 68 keer worden uitgerukt. Op enige afstand volgen de stations Veere (43 uitrukken), Westkapel- le (29 uitrukken) en Cadzand (19 uitrukken). De meest voorkomende hulp vraag is die van gestrande of vastgelopen schepen, gevolgd door stuurloos geworden en daardoor afgedreven schepen. De noodkreet 'man overboord' werd in 2004 in Nederland 16 keer geslaakt en de redders kre gen tien keer te maken met brand aan boord van een schip. Met stip op één bij het in nood geraken op het water wordt mo torstoring genoemd. Goede twee de is onvoldoende kennis en er varing. Daar krijgen de hulpverleners van Noordland ook vaak genoeg mee te maken. Groeneveld: „We hebben eens een Belg meege maakt die aan de verkeerde kant van de boeien voer en in al le ernst tegen ons klaagde dat de boeien verkeerd lagen. En we hebben ook al eens een gezin uit de vanglijn bij de Oosterschelde- kering moeten halen. Die had den wel een zeekaart, maar dan wel een heel oude waar de ke ring nog niet op stond. (Advertentie) Öat is des le meer nodig omdat, blijkens het jaarverslag van de 1NRM, het aantal vrijwilligers net een nautische achtergrond - at staan een opleiding op het iheepvaartkundig vlak - af remt. Hetgeen ook opgaat voor 1 nieuwe vrijwilligers bij jJRM-station Noordland. taarbij aangetekend dient te 'orden dat voor dat station een ervingsactie nodig was om aan ioende nieuwe vrijwilligers •komen. Van de tien aspi- Bt-vrijwilligers bleven er uit- iödelijk zes over. NRM-Noordland woordvoer- erK. Groeneveld: „Van die zes (Advertentie) SCH0ENH0DE EEGVERKOOP wegens verbouwing llieuwe aanbiedingen Nieuwe prijzen Honderden senioren op Schouwen-Duiveland maakten de afgelopen drie dagen gretig gebruik van de mogelijkheid een tochtje buiten de deur te maken. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het was een vro lijk gezelschap dat gistermid dag vertrok vanaf zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. Een flinke groep rolstoelers, wande laars en hun begeleiders ging voor de derde achtereenvolgen de middag aan de wandel voor de tiende wandeldriedaagse voor senioren. A. van Dienst zit breeduit la chend in zijn stoel. Hij hobbelt en bobbelt over de keitjes in de Hoge Molenstraat. Het lijkt hem niet te storen. „Het is heerlijk", verklaart hij. „We hebben prach tig weer." Van Dienst gaat voor de vijfde keer mee met de tocht en alle vijf de jaren wordt zijn stoel geduwd door J. Benschop uit Krimpen aan de Lek. „We kennen elkaar al zestig jaar", lacht ze. „Hij was als eva cué bij ons in huis in de oorlog." Voor Benschop is de jaarlijkse wandeldriedaagse een hele on derneming. „Ik heb er gisteren drieënhalf uur over gedaan om thuis te komen. Telkens was de bus net weg." Scootmobielers Aan de tiende editie van de wan deldriedaagse hebben rond de 450 personen meegedaan. Wan delaars, rolstoelers en scootmo bielers. „De mensen genieten zo", vertelt J. de Looff van Stich ting Welzijn Ouderen. „Ze ko men op plekken waar ze soms al jaren niet geweest zijn omdat ze de deur niet meer uit komen." Deelnemers konden dit jaar op vier punten starten, In Zierikzee vanaf Borrendamme en De Wie ken, in Burgh-Haamstede vanaf Duinoord en in Bruinisse vanaf In 't Opper. Omdat het de tiende keer is heeft de organisatie een feestprogramma in elkaar gezet voor de deelnemers uit Zierik zee. „Helaas was het om organi satorische redenen niet moge lijk alle deelnemers vanuit Brui nisse en Burgh-Haamstede naar Zierikzee te halen. Dat is na tuurlijk het ideale plaatje, maar moeilijk te realiseren." Het ver voer van de mensen en hun rol stoelen en scootmobiels leverde onoverkomenlijke problemen op. De 240 deelnemers in Zierikzee kregen demonstraties rolstoel- dansen en ballroomdansen te zien en accordeonmuziek van Frans Kasander te horen. door Melita Lanting NEELTJE JANS - Hij is zeer zeldzaam, mediterraan en lijkt op een klaproos: de gele hoorn papaver. Rond de honderd exem plaren van deze plant zijn giste ren bij toeval ontdekt op het strandje van Waterland Neeltje Jans. „Heel bijzonder", roept vogel kenner en plantenliefhebber T. Slüijter enthousiast. „Vooral in zulke' grote aantallen." Sluijter stuitte gisteren op de planten. De gele hoornpapaver komt nor maal gesproken voor in meer zuidelijke streken. „Als de plant al in Nederland wordt gezien, is het meestal in 't Zwin, bij Sluis. Noordelijker, zo als nu op Neeltje Jans, komt zel den voor", zegt G.J. But van Stichting het Zeeuwse Land schap. „De plant verdwijnt soms voor een paar jaar om vervolgens weer op te duiken." De gele hoornpapaver groeit in het vloedmerk, net boven cle hoogwaterlijn. Over het alge meen houdt een groeiplaats niet lang stand omdat de kustlijn voortdurend in beweging is (af kalving). Tussen de planten op Neeltje Jans is nog een zeldza- (Advertentie) De zeer zeldzame gele hoornpapaver laat zich dezer dagen in grote aantallen bewonderen op het strand je van Waterland Neeltje Jans. foto Marijke Folkertsma me plant aangetroffen: de zee- soorten", zegt Sluijter. Liefheb kool. „Ook die plant staat op de bers die de bijzondere planten rode lijst van bedreigde planten- willen bekijken, moeten wel een kaartje kopen voor het attractie park. Het strandje is niet open baar toegankelijk. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35