Onzeker kind gaat door een hel PZC Casper Hobbes Te beschermde opvoeding kan problemen in de hand werken Moeder puzzel Heer Bommel en dë Grote Onthaler recept Chocoladetaart met aardbeien en slagroom O weer door Rudi Buis AMSTERDAM - Ada (10) wil niet naar school. Ze voelt zich erg onzeker. Ze is hang dat ze opnieuw gepest wordt, net zoals op de eerste dagen in haar nieu we klas. Telkens als Ada zich ge spannen voelt, spant ze haar buikspieren aan. „Ze heeft al twee jaar buikpijn", vertelt kin derpsychologe Eveline Beerkens uit Utrecht. Zulke drama's spelen zich in meer gezinnen af. Ongeveer een kwart van de kinderen en jonge ren tot achttien jaar is 'onge zond onzeker', stellen deskundi gen in onderzoeken. Een voorbeeld is het jongetje van twaalf dat niet bij opa en oma durft te logeren. Of de pu ber die nog niet alleen op de fiets naar school kan. De meeste jongeren raken hun onzekerheid met wat hulp kwijt. Maar bij on- (Advertentie) Kinderstoeltjes in diverse uitvoeringen HET KINDERPALEIS Pottenmarkt 22 - Middelburg - 0118-638351 geveer drie procent gaat het mis. „Zij ontwikkelen ernstige klachten", aldus Beerkens. Ex treme onzekerheid kan zich ui ten in lichamelijke klachten. Soms blijven kinderen een dagje thuis, omdat ze last hebben van buik- of hoofdpijn. Anderen kampen met nekklachten, door dat ze de hele dag verkrampt in de klas zitten. Hulpkampen Onzekere kinderen stellen zich soms provocerend op, maar meestal trekken ze zich terug uit de groep. „Die kinderen zijn vaak volgzaam", zegt de Am sterdamse orthopedagoge Lieve van Geldorp. „Of ze vertonen afkoopgedrag. Dan delen ze kauwgom uit om iemand te paaien." Nog een herkenningspunt: de schoolprestaties gaan achteruit. Om te voorkomen dat onzekere kinderen afglijden, werken som mige basisscholen met het Ma- rietje-Kesselsprojeet. Dat zijn twaalf lessen, waarin kinderen leren hoe ze voor zichzelf op moeten komen. Verder zijn er in de herfstvakantie hulpkampen van Stichting de Ster. Vaak denkt een onzeker kind: 'Ze kijken naar me omdat ze me stom vinden', terwijl ze mis schien kijken omdat het kind 'coole schoenen' draagt, of om dat het nieuw is. Op een Ster-kamp leren kinderen beter om te gaan met angsten en onze kerheden. Met karate leren ze zich een houding te geven: schouders en rug recht: dat straalt zelfvertrouwen uit. Beerkens kent een meisje dat af gleed toen ze op dertienjarige leeftijd naar een grote scholenge meenschap ging. Haar moeder moest haar brengen en halen. In de pauzes stond ze alleen. Al snel wilde ze dat moeder ook in de pauzes kwam. „Kun je na gaan wat voor een reacties van de groep dat oproept. Ze ligt met zware kneuzingen thuis, doordat ze zich uit wanhoop van de trap heeft gegooid." Het aantal onzekere kinderen neemt gestaag toe. Soms gaan ouders niet vrijuit, doordat ze te beschermend zijn. Er zijn kinde ren die niet naar een sportver eniging mogen, omdat ze er ge blesseerd kunnen raken. Of niet op de fiets naar school mogen, omdat dat gevaarlijk is. Zo kweek je onzekerheid. Kinderen raken ook onzeker omdat ze het erg druk hebben met school, vrienden en clubs. Er komt te veel op hen af, zegt orthopedago ge Van Geldorp. „Ze kunnen het gewoon niet meer bijbenen." De kampen van De Ster zijn van 17-21 oktober voor kinderen uit Midden- en Zuid-Nederland. Kosten: 275 euro. Voor ouders die dat niet kunnen betalen is er een speciale regeling. Website: www.sterkamp.nl. GPD Ada is een gefingeerde naam. ..in de pauze stond het meisje alleen... foto Cees Zorn/GPD De kinderen bezitten alles, behalve wat men hen leert. (Jacques Prévert) Van mijn moeder leerde ik dat er iemand was die mijn bestaan van levensbelang vond. Geen haar mocht mij worden gekrenkt, geen strobreed in de weg gelegd. Ze was een harpij die hoog in de bomen, waar de luchtkastelen vorm aannemen, een donzig nest voor mij had gebouwd van waaruit ik in de groene kruinen keek. Zij cirkelde op nog eenzamer sferen, inci denteel omlaag suizend om een aap aan stukken te rijten die ze mij vervolgens in gepaste reepjes voerde. Mijn nekspieren spannen zich nog steeds pijnlijk aan wanneer ze mij van iets wil door dringen. Van mijn moeder leerde ik dat het beter was om nergens heen te gaan zonder mij van haar gezel schap te vergewissen, dat er overal gevaar loer- Meindert Inderwisch de en dat mijn gevoelige natuur geen partij was voor de wrede buitenwereld. Ik wist als jongetje niet dat mijn aanbedene voornamelijk haar ei gen angsten in mij implanteerde. Zoals de mees te kinderen was ik ontvankelijk, onverschrok ken en onbeschreven. Mijn moeder, die wars was van geboden, had meer status dan God. Hoe wel ze mij op een christelijke school had gedaan om met de blokfluit bewerkt te worden en onder tussen nog iets op te steken van wat de mensen zoal in hun doodsangsten, masochisme en eroti sche opwinding nodig hebben om het lid erop te houden, ontzenuwde ze iedere preek waarmee ik thuiskwam. 'Als de duivel zijn masker afwerpt, is het God' of 'Je denkt toch niet dat Lucifer tijd heeft om zich met stervelingen bezig te houden? Die heeft wel wat anders aan zijn hoofd.' Tijdens ouderavonden diende zij zich aan in al haar wulpse schoonheid. De tenen van mijn on derwijzers jubelden in de sandalen, hetgeen er toe leidde dat ik in de daaropvolgende dagen op school werd onthaald met een kilheid die ik ge lijk schat aan de temperatuur van de vele koude baden die ze tot zich hadden moeten nemen na dat haar hoge hakken van de grijze speelplaats waren weggetikt. Gevolg: ik eer mijn moeder en vloek nooit. U be grijpt, daar kan geen zegen op rusten. De laatste twee weken droom ik iedere nacht van haar. Mijn onderbewustzijn heeft me iets duidelijk te maken en zal niet wijken tot ik wij zer ben. De plaats van handeling is steeds ver schillend. Fabriekshallen, vol moordende gek ken en krioelend ongedierte, jungles vol Vietcongstrijders en slangen, platgebombardeer de voorsteden met plunderend gespuis en krij sende kinderen. In mijn dromen kost het mij geen enkele moeite mijn belagers dan wel neer te slaan of te ontvluchten. Zo gevaarlijk is de we reld niet. Het wordt pas bewerkelijk wanneer mijn moeder ten tonele verschijnt en iedere sou plesse uit mijn bewegingen haalt door gezellige praatjes aan te gaan met de vijand, mij tegen te houden met graaiende armen en woorden en vol komen onbewust van haar eigen traagheid en ge brek aan strategie het heft van de situatie in de hand te nemen. Tegelijk met de flarden aap heb ik een deel van de harpij ingeslikt. Zal ik een vederlicht nest voor haar inruimen of een keel opzetten die zo groot is dat ze terug naar de hemel kan vliegen? Horizontaal: I. Speer; 4. vochtig koud; 8. Spaanse uitroep; 10. tijdperk; II. locomotief; 13. IJsland (op auto's); 15. mager; 16. stoom schip; 17. zieke; 20. balspel; 21. schijf; 22. etappe-overwinning; 24. symbool beryllium; 25. Duits lidwoord; 26. nachtspie gel; 28. filmdecor; 29. Europeaan; 32. Engels bier; 34. hijswerktuig; 35. kolom. Verticaal: 1. Halfaap; 2. reeds; 3. deel van een Franse ontkenning; 5. Frans lidwoord; 6. soort slee; 7. god van de oorlog; 9. hard schot; 11. retorische figuur (Gr.); 12. welwillend; 14. voort- plantingscel bij planten; 16. trottoir; 18. sprookjesfiguur; 19. bovendien; 23. onwel; 24. optisch hulpmiddel; 27. plaats in Rusland; 30. vogelproduct; 31. muzieknoot; 32. uitroep van pijn; 33. Chinese afstands maat. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Marionet in de muziek (3); Aanvoeren en naar boven gooien (8); 6. Haast nooit goed (5); Op een hondse manier wassen (8); 7. Hij is te lui om de groente op te bergen (6); Boeien(d) om ze te verzetten (6); 8. Hij heeft naam gemaakt in de'smartlappenindustrie (7); Slaginstrument (5). Verticaal: 1. Maak verbinding met een stel! (6); Insect dat het bont maakt (6); 2. Leg een eed af om te etteren! (5); Opnieuw een golf die zich verdedigt (8); 3. Uitstekende vorm in de bouw (5); Dom beest om zo armoedig te zijn (7); 4. De inwoners van deze plaats zijn gelovig (8); Beest om aan te klampen (5). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het volgende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. „Er zijn niet alleen rails, maar er rijdt een trein ook", zei Tom Poes. „Toen ik terugkwam met benzine, was heer Bommel er niet. En toen ik hem hier in het station zocht, vond ik een briefje. Er stond op, dat hij met de trein was ge gaan, en het was ondertekend door de stationschef Wag gel." Deze mededeling gaf de heren te denken. „Natuurlijk Bom mel weer", bromde de commissaris. „Altijd dezelfde. En een stationschef? Hm, het zal het beste zijn dat ik hier blijf, om die eens aan de tand te voelen." „Dan ga ik alleen verder om de omvang van deze over treding vast te stellen", sprak de ambtenaar eerste klasse. „Een moeilijke taak want, hoewel ik persoonlijk de over- toen ir klein was, nam mijn m0éper mij altijp mee naak het^roteoupe warenhui5inhet cmzmwiKvow het fanta5ti5£h om p£ roltrap te nemen. p£ roltrappen paar waren van hout en je h00m altijp een teKUK en gekraak. of elke tree l zat ruim um ruimte tussen p£ i latje5 en IK vr0££ me altijp of pame5 methode hakken paarin VAST dLB/Di zittenenpanmee naar 0enepen werpen teTKOKKEH. sommie roltrappen waren heel SMAL - net 0reep óen0££ voor een rer500n. ja, pie 0upe roltrappen happen veel meer uitstraling pan pie strarre metalen. hopedjr lêipen al mijn hüipióe ervaringen later niet tot zinloze verhalen. 1. Soort stof; 2. veer; 3. triest; 4. tentoonstellingslokaal; 5. god van de liefde. Oplossingen van gisteren: Citaat: Sterk, steen, baar, groen, spaak, blaag, fakir, karos, gevel, golf, prins, velijn, slaap, extra. Het citaat is van E. von Feuchtersleben: "In een opgeruimde kamer voelt men zich ook opgeruimd.". Cryptogram: Horizontaal: 1Manier; 4. invallen; 6. Ans; 7. elk; 9. courant; 11risee. Verticaal: 1. Muis; 2. neven; 3. eelt; 5. eiland; 6. abc; 8. orde; 10. ooi. Toevoegen: stootvast Kraak de Code: 1-5-1-3-0-5 Dll„a.,0„. Hans Belterman I n Frankrijk wordt taart meestal gecombi- Ineerd met verse vruchten. De combina tie van chocoladetaart met frambozen of kersen wint het er van die met aardbeien. Nagerecht voor 4 - 6 personen: 125 gr. bittere chocolade (repen of couvertu re); 100 gr. boter (ongezouten); 60 gr. bloem, gezeefd; ca. 165 gr. fijne kris talsuiker; 4 eieren; 250 gr. aardbeien; 1/8 liter slagroom; poedersuiker; 1 topje verse munt of citroenmelisse. Rasp de chocolade op een grove rasp. Leg de chocolade samen met de boter in een hittebestendige kom en plaats deze in of boven een pan waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Blijf zolang roeren tot beide ingrediënten zijn gesmol ten en een volkomen egaal mengsel is verkregen. Laat het daarna afkoelen. Schep in een wijde kom gezeefde bloem en 135 gr. suiker door elkaar. Roer er met een houten lepel de eieren door. Voeg daarna het chocolademengsel toe en roer alles krachtig door elkaar. Klop het nu ver kregen beslag, gedurende 10-12 min, op met een garde. Doe alles over in een licht beboterde spring- of taartvorm met een doorsnede van 20-22 cm. Plaats de vorm op het rooster dat iets onder het midden in de tot 200°gr. C. voorverwarmde oven is geschoven. Bak de taart in 25-30 min. gaar. Stort hem op een rooster en laat hem volkomen koud worden. Spoel intus sen de aardbeien in ruim koud water. De middagtemperaturen gaan de Door: Grieta Spanniri komende dagen van warm naar zeer warm en het bijgaande weerbeeld gaat van perioden metzm naar zonnig. Een hogedrukgebied dat nu zijdelings Zeeland^ vloedt, krijgt dit weekeinde een dependance boven onshooli zorgt voor hoogzomerse taferelen. Vandaag wisselen wolte den en perioden met zon elkaar af en loopt de temperatuurt delijk op naar zo'n 22 graden. In eerste instantie staat erwaï wind, maar in de loop van de dag wordt de zuid westelijke w aan de weststranden vrij krachtig, 5 Bft. Dit gebeurt op nader) van een zwakke storing die vanavond lokaal een spat mote zou kunnen veroorzaken. Morgenochtend valt het weerbeeld waarschijnlijk enigszins tegen met vrij veel bewolking, m®! uit het zuidwesten klaart het langzaam maar zeker op. Vooral in de tweede helft van de middag en morgenavondtj het alweer zo goed als zonnig te zijn. Het wordt met maxim; rond 22 graden redelijk warm. De serieuze warmte trekt vanaf zaterdagochtend binnen. Die lucht is ook nog eens heel erg droog, waar door wolkenvorming niet of nauwelijks aan de orde is. Zaterdag ziet er dan ook zon nig uit en bij een aflandige wind wordt het ook aan de westzijde van de Zeeuwse eilanden warm met 24 tot 27 graden. Zondag kan het plaat selijk zelfs tropisch worden; 30 graden. Vooral Zeeuws- Vlaanderen, waar een zuidelijk briesje een lange weg over België heeft afgelegd, maakt daar kans op. De eerste onweersbuien ver wachten we maandag. Wolken zon Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag O zondag O maandag max. 22° 25° 26° 24° min. 15° 15° 17° 16° wind W 4 03 Z 3 NW 3 vandsjj op 5.26 onder2j Maan vandaag op 15(0 onder!1 Nautisch bericht ©Toonder Studio's Het-zicht is goed en er staat een matige tot vrij krachtigeruii westenwind, 4 tot 5 Beaufort. Kustwatertemperatuur: 17 gd heidslorrie heb ingezet, moet het voortbewegen van dit voer tuigje eigenlijk door twee personen geschieden." „Ik ga wel mee", bood Tom Poes aan. „Dan weet ik tenminste zeker, dat ik dezelfde weg neem als heer Ollie." Zo sprekende beklom hij het wagentje, en even later slaag den hij en de beambte erin het in beweging te krijgen. Rate lend reed de lorrie het station uit, en commissaris Bas keek het druk bewegende tweetal peinzend na. „Een duistere zaak", sprak hij tot zichzelf. „Dit moet tot op de bodem worden uitgezocht. Waar zou het heen moeten, wanneer iedereen maar spoorwegen ging aanleggen? Men moet hobby's binnen de perken houden. Met strenge hand als het moet." Waterstanden donderdag Hoog water La ag watei 16 juni uur cm uur cm uur cm uw Vlissingen 9.50 158 22.16 142 3.46 167 16.(6 Terneuzen- 10.10 181 22.35 165 4.06 175 16.3 Cadzand 9.26 145 21.49 130 3.25 160 16.CC Roompot Buiten 9.54 124 22.25 106 3.55 135 16,3 Roompot Binnen 10.45 109 22.55 93 4.36 128 16.53 Zierikzee 11.00 131 23.20 110 4.40 144 17.15 Krammersl. West 11.06 138 23.20 120 4.34 143 171 Hansweert 10.29 197 22.55 179 4.16 188 16,3! Stavenisse/Yers. 10.59 130 23.26 112 4.40 141 17.(6 vrijdag Hoog water Laag watei 17 juni uur cm uur cm uur cm uil Vlissingen 10.56 168 23.15 156 4.34 169 17.(6 Terneuzen 11.16 191 23.40 179 5.06 177 173 Cadzand 10.25 155 22.57 143 4.26 162 16.55 Roompot Buiten 10.54 131 23.26 115 4.45 135 173 Roompot Binnen 11.56 114 5.30 128 118 Zierikzee 12.05 137 5.35 143 1615 Krammersl. West 12.06 142 5.40 143 183 Hansweert 11.36 206 5.26 190 175 Stavenisse/Yers. 12.05 135 5.40 141 183 door Bill Watterson lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen v' matige regen _«s zware regen ito Laat ze uitlekken en opdrogen in een ver giet of op een zeef. Houd 4-6 gave exem plaren apart voor garnering. Neem de kroontjes van de resterende vruchten weg en snijd de aardbeien in niet al te dunne plakjes. Leg ze in een kom en strooi er 1,5 eetlepel suiker over. Schep ze enkele malen voorzichtig om. Laat de aardbeien tenminste 20 min. staan. Klop de slagroom met 1 eetl. suiker net niet he lemaal stijf. Snijd de taart horizontaal in tweeën. Bestrijk de snijhelften van beide taartplakken gelijkmatig met een laagje slagroom. Gebruik een spatel- of pannen koekmes. Beleg de onderste taarthelft met plakjes aardbei en leg de bovenste plak er op, zoveel mogelijk in het oor spronkelijke model. Druk alles licht aan. donderdag 16 juni 2005 Zeeland: Warme lucht Europa: Warm noorden Sm1' ,4 VERWACHTING VOOR DONDERDAGMIDM^ Het blijft vandaag warm in Scandinavië. Tot bij de poolcub de temperatuur op 20 graden uit. En in Zweden wordt hetp - lijk 25 graden. Alleen Noorwegen doet niet mee metdeju^ Daar is het koeler, bewolkt en regenachtig. Morgen breidt® zich over Zweden uit en dan koelt het daar (iets) af. eilanden is het bewolkt en regenachtig. Engeland noteert1^' tot 23 graden, Schotland amper 14 tot 17 graden. 9nc'elS houdt de hittegolf en daarmee de droogte in Spanje en Pw* aan. In het zuiden van beide landen kan het de komende^ 40 graden worden. Frankrijk krijgt tijdelijk wat regen, voo^' westen. Vanaf morgen wordt het snel zonnig(er) en zeerw het weekeinde is in Zuid-Frankrijk 35 graden mogelijk!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2