zc Knelpunten Goes-Zuid prioriteit Campveerse Toren in de verkoop Hz2^1 Reimerswaal denkt aan onteigenen voor plan Yerseke-West Verwarring over winkeluitstallingen Goese binnenstad Wviesbureau presenteert ranglijst voor aanpak verkeersproblemen Straf voor aanval op portier Boete voor hardrijders iewond bij val van de reepe Golfmarathon voor hospice Stadspas voor Walcheren Antiek Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Beleef het in Onder de Toren ^0113-315649 Ptedactie@pzc.nl ^S^eOAAQoM Arfvertentie-expl o i ta 11 e S.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. donderdag 16 juni 2005 editie Bevelanden-Tholen „Het wordt er in de stad niet ge zelliger op als niemand meer iets mag buiten zetten", vindt bedrijfsleidster Maud Wulffaert van Bianca Store (twee bloem bakken en een rek met kleding). „Mijn bloembakken zijn ille gaal, maar haal ik die weg, dan zetten mensen hun fiets voor mijn etalage. Daar mag ik ver volgens niets tegen doen, want die fietsen staan op de openbare weg. Dat vind ik wel een beetje krom." Wulffaert vindt het ove rigens wel goed dat-er spelregels zijn gemaakt, want sommige winkeliers maakten het 'te bont'. „Het is leuk als de stad een beetje netjes is." Enigszins mistroostig staart bedrijfsleider Matthijs Geuze van Intertoys (twee rekken buiten) naar de verzameling fi.etsen die voor zijn etalage staat. Voorheen stonden daar zijn glijbaantjes. „Ik had het liever anders ge zien", zegt hij. „Zo'n glijbaantje is echt een zomerproduct. Dat wil je laten zien, maar ik hou me aan de regels." Net als Intertoys heeft ook Sin- ke bed-, bad-, en tafelmode een stuk eigen stoep. Hoewel dat voor het beleid niet uitmaakt, heeft eigenaresse Marleen de Bart behalve een kist met hoofd kussens en een molentje met theedoeken ook nog drie rekjes met thee-, vaat- en handdoeken buiten staan. „We zijn er nog met de gemeente over in ge sprek. Ik vind dat ik die spullen Winkeliers vinden Goes er niet gezelliger op worden, nu ze per winkel maar een uitstalling mogen buitenzetten. foto Dirk-Jan Gjeltema op mijn eigen stoep gewoon bui ten mag zetten." Eigenaar Han Meerhoff van de gelijknamige bloemenwinkel is net als De Bart ook nog met de gemeente in discussie, zegt Bart ten Hoe ve, één van de medewerkers. „Han zette geregeld een hele die rentuin op straat", wijst Ten Hoeve op een kudde metalen schapen die nu keurig onder de luifel staat. „Dat mag niet meer. In plaats daarvan zetten we on ze spulletjes nu op de natuur steen voor de winkel." Zonder uitstalling gaat de bloe menwinkel volgens Ten Hoeve binnen de kortste keren over de kop. „Zeker in de zomer, als veel Goesenaren op vakantie zijn, moeten we het niet van de bloemen hebben", zegt hij. „Dan draaien we echt op de ver koop van cadeau-artikelen aan toeristen. Maar die moeten we dan wel eerst naar binnen zien te lokken." Vorige week woens dag is de politie met een kanne tje de binnenstad ingereden met de bedoeling om alle illegale rek ken, mandjes, parasols en recla meborden in te laden. Uiteinde lijk is er heel weinig meegeno men, omdat de meeste winke liers net op tijd hun spullen bin nenhaalden. „Dat is maar goed ook", zegt Ten Hoeve. „Zomaar spullen meenemen, zijn ze nou helemaal gek geworden?" Verantwoordelijk wethouder C. Linssdn hoopt met hem dat het zo ver niet meer komt. „Het gaat ons alleen om de exces sen", zegt hij. „We vallen echt niet over een paar bloembak ken. Ik wil niet met een duim stok in de rondte, maar dan moe ten de winkeliers wel een beetje sportief zijn. De ondernemers hebben zelf hun handtekening onder het handboek voor de bin nenstad gezet." Maar net als de middenstanders, worstelt ook de wethouder nog met de regels van het kwaliteitshandboek. „Ik zou graag een uitzondering wil len maken voor bijvoorbeeld groenten en bloemen, maar dat is juridisch heel lastig", zegt hij. Naar uitstallingen op eigen stoe pen, laat Linssen op dit moment een jurist kijken. „Voorlopig gaan we eerst maar eens een jaar, anderhalf jaar kijken hoe het gaat en daarna evalueren de zaak", zegt Linssen. Tegen die tijd hoopt hij ook fietsers ervan te kunnen overtuigen dat ze hun fiets in een klem moeten zetten. (Advertentie) door Selma Osman VEERE - De huidige gemeente heeft geen voeling meer met het historische plaatsje Veere. An ders zouden ze het toch niet in hun hoofd halen om de Camp veerse Toren te verkopen? Hen- drina van Cranenburgh, die de toren van de gemeente huurt, vindt het een schande dat het eeuwenoude monument, nota be ne een geschenk van Maximili- aan van Bourgondië aan de stad, zo makkelijk van de hand wordt gedaan. De gemeente wil het pand verko pen aan de Vereniging Hendrick de Keyser. Daarover wordt nu al een jaar of vier gesproken. Al die tijd is Van Cranenburgh in het ongewisse over de toekomst van haar hotel-restaurant. „On derhoud wordt sindsdien niet meer aan het pand gepleegd. Ik zit met twee verouderde verwar mingsketels die maar niet ver vangen worden. De kozijnen zijn aan het wijken, daar stop pen we maar proppen papier tus sen." De familie Van Cranenburgh runt al meer dan vijftig jaar een auberge in het historische pand, maar mag de toren zelf niet ko pen. „Voor de herindeling was Veere trots op de Campveerse Toren. Officiële gebeurtenissen werden hier gehouden. Nu ge beurt dat nooit meer." Het pand is volgens haar al vijf eeuwen in gebruik als herberg. „Dat weten we uit documenten uit die tijd waarin staat dat er vaten bier gehaald werden in den toren van Veere." Over de band met de stad, kan niet worden getwist. Ze tikt op een vergeeld boek en leest een passage voor uit 1553, waarin Hendriiia van Cranenburgh met achter haar de Campveerse Toren. Maximiliaan verklaart dat 'den thoren ten eeuwegen dagen sal blijven aende stadt'. Van Cranenburgh noemt het een blamage dat Veere in deze tijd niet meer in staat is om voor zijn erfgoed te zorgen. „De ge schiedenis van dit pand houdt op als je het verkoopt." Behoud Wethouder J. Bostelaar vindt dat het behoud van het monu mentale gebouw voorop staat. „We verkopen het niet zomaar. Hendrick de Keyser is een vere niging die zonder winstoogmerk dit soort gebouwen op een goe de manier beheert en restau reert. Zelf hebben wij die ken nis en deskundigheid niet." De vereniging heeft in Veere al het oude burgemeestershuis aan de Kaai in bezit. In de onderhande lingen is afgesproken dat de ge meente het eerste recht heeft om het pand weer van de vereni ging terug te kopen. Met de fami lie Van Cranenburgh is een nieuw huurcontract voor de ko mende tien jaar afgesloten. Het afstoten van de toren is no dig, omdat dure restauraties te zwaar drukken op de gemeente lijke begroting. Het voegwerk van de toren is zo slecht, dat er snel iets aan moet gebeuren. De gemeente heeft een onderzoek la ten verrichten naar de staat van onderhoud. Op basis daarvan Verkorte Avoimdopleidiimg HBO-Logistiek www.hz.nl tel.: 0118 - 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen e-mail: mgeilen@hz.nl Hogeschool foto Lex de Meester wordt de verkoopprijs bepaald. Bostelaar laat over de prijs niets los. „Duidelijk is dat we er natuur lijk geen tonnen op verdienen." De raad moet nog met het voor nemen instemmen. De wethouder kan zich moeilijk voorstellen dat Veerenaren moei te hebben met de verkoop van de toren. „Het gaat tenslotte om behoud van het gebouw." Van Cranenburgh heeft er een dubbel gevoel bij. „Hendrick de Keyser is een goede club die be ter in staat is om dit pand voor de toekomst te bewaren. Maai de historie vervaagt, omdat de toren straks niet meer hoort bij de stad Veere." (Advertentie) Maand van het spannende boek cadeau bij aankoop van tenminste €12,50 René Appel, Als broer en zus vanavond vanaf 17.30 uur Menu uit Australië met ananassoep en een spies met kip of tempeh en Australian icecream €12,50 of €10,- (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 18 juni, 15.00 uur Verrassingsconcert Inremationaal Muziekfeest Middelburg in de Directiekamer Hans Heeren Verstilde wereld Markt 51 Middelburg T0118 886 886 www. de-drvkkery. nl |nrFrank Balkenende GOES- Aanleg van een zuidelij ke ontsluitingsweg in Goes, een grotere rotonde bij de Van Her- lunnveg en een tunnel onder het spoor bij de Van Hertumweg jouden voorrang moeten krij gen boven aanpak van andere jirkeersknelpunten in de ge meente. ten stromen, moet de rotonde worden vergroot en moet bij het spoor een tunnel worden aange legd. De drie maatregelen moe ten samen worden uitgevoerd omdat ze anders geen zin heb ben, maakte Louwerse duide lijk. Tegelijkertijd is een par keergarage op of in de buurt van het Hollandiaplein noodza kelijk, zodat wordt voorkomen dat automobilisten te ver gaan zoeken naar een parkeerplaats. Wil Goes de Kloetingseweg, Buijs Ballotstraat en Fruitlaan, waar opstoppingen ontstaan en milieuhinder groot is, voor de lange termijn optimaal ontlas ten, dan moet er een verbin dingsweg van de 's-Gravenpol- dersweg tot kruispunt Vierwe- gen komen of een extra afrit van snelweg A58, maar dat ligt moei lijk bij Rijkswaterstaat. Deze maatregelen vormen het duurste pakket in het lijstje van Louwerse. Er is 30 tot 45 mil joen euro mee gemoeid. Op de tweede plaats staat het vervol maken van Ringbaan-West bui tenom het Marconigebied (één tot vijf miljoen euro), zodat het inkomend verkeer niet stokt in de Edisonstraat bij supermarkt Jumbo. Om sluipers uit de wijk Oost te houden, moet het ver keer worden geleid over een hei- in te richten A. Joachimikade met een nieuwe ontsluiting op de Valckeslotlaan (één miljoen euro). Een randweg om Wilhel- minadorp in combinatie met een knip in de Krukweg bij het Goe- se Meer (één tot vijf miljoen eu ro) staat derde op de lijst van dringende zaken. Deze maatre gel moet Wilhelminadorp verlos sen van het dagelijkse sluipver- keer. Overigens zijn Kattendij- kenaren er massaal tegen. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Duitsland is gis teren door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van 80 uur en een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand. De man, die ook gedeeltelijk in Kruiningen woont, ging 4 juni dit jaar door het lint bij een vechtpartij in discotheek El Toro in Goes. Daarbij had hij een portier die hem tot orde wilde roepen met een kapotgeslagen glas in de hals gestoken. „Een levensge vaarlijke situatie", benadrukte de officier van justitie. Het slachtoffer besefte maar al te goed dat hij veel geluk had die zaterdagavond. Uit medische verklaring blijkt dat de verdachte op een haar na zijn halsslagader had ge raakt. De rechter legde de man naast de taakstraf en de gevangenisstraf ook reclasseringstoezicht op. iviesbureau Ligtermoet 'Partners heeft een objectieve analyse gemaakt van alle ver- eeisproblemen die in het Ge- ïentelijk Verkeers- en Vervoer plan (GWP) staan. Het komt ,t de conclusie dat Goes eerst verkeersknelpunten in Zuid pet.oplossen. edéwerker K. Louwerse van {adviesbureau reikte gisteren jjidens een informatiebijeen- lanist in theater De Mythe de immissie grondgebied een prio- (eilenlijst aan, die op grond au onderzoek en analyses tot itand is gekomen. Louwerse jisld de politici' voor dat bereik baarheid, leefbaarheid en ver- leersveiligheid de ranglijst heb ben bepaald. De gemeenteraad ferinatuurlijk andere, politieke wegingen maken. De commis- fgrondgebied buigt zich op 4 l over de bevindingen van inverse en moet dan tot een ei- nprioriteitenlijst komen, joes heeft, al besloten de Nan- [ibaan door te trekken tot. aan iVGra venpolder se weg, in cle jcopfiles op oostelijke invalswe- n in Zuid te verminderen. Er volgens Louwerse meer nodig, pluster van maatregelen, ('begint met een aftakking jjn dé' doorgetrokken Nansen- ta naar de Van Hertumweg. 0 daar het verkeer goed te la- WLDINGE - Bij werkzaam- fden in een bedrijf aan de Oos- lijke Kanaal weg in Wemeldin- isgistermiddag een 43-jarige Mn uit Oosterhout gewond ge it, irnan viel van een stelling. Hij met rugletsel overgebracht arhet ziekenhuis in Goes. (Advertentie) SCH0ENM00E I LEEGVERKOOP wegens verbouwing Nieuwe aanbiedingen Nieuwe prijzen Advertentie 'MIDDELBURG - Het is kennelijk verleidelijk om het gas pedaal flink in te trappen op de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. De Middelburgse kantonrechter B. Door- ewaard - Boekhout veroordeelde gisteren twee hardrij ders die op deze weg in de fout waren gegaan. Een 39-jari- ge man uit Serooskerke kreeg een boete opgelegd van 320 euro. Die straf werd mede bepaald door eerdere snelheids overtredingen. De man werd vorig jaar februari geklokt met een snelheid van 104 kilometer per uur, terwijl op die weg niet meer dan 60 kilometer is toegestaan. „Ik dacht dat ik daar tachtig mocht", reageerde de man. De andere verdachte, een 21-jarige inwoner van Westkapelle, kwam met hetzelfde verweer. Niet dat het wat uitmaakte, want ook hij had veel te hard gereden. De man reed in februari vorig jaar met een snelheid van 120 kilometer per uur. Hij had zijn boete niet op tijd betaald en moest daarom voor de rechter verschijnen. Gisteren kwam hij alsnog weg met het transactiebedrag van 420 euro. Bij deze verdachte was iets fout gegaan in de strafprocedure. „U hebt geluk gehad", reageerde de rechter. „Voor hetzelfde geld was u het rijbewijs enkele maanden kwijt geweest." BURGH-HAAMSTEDE - Golfclub Molenberg uit Burgh- Haamstede gaat 24 uur nonstop golfen voor het hospice Schouwen-Duiveland. De golfclub hoopt met de golfmara thon het Guinness Book of Records te halen. „We bestaan dit jaar tien jaar en dat wilden we niet vieren met een feestje voor ons zelf maar voor anderen", zegt voorzitter D. Oostdam. Het is de bedoeling dat in het weekend van 24 juni maximaal 36 teams 24 uur achter elkaar golfen op het terrein van de golfclub in Burgh-Haamstede. In de nachtelijke uren spelen de golfers met lichtgevende balle tjes en worden ook de vlaggen, holes en greens verlicht. Ie der team betaalt driehonderd euro om mee te kunnen doen. Dit bedrag gaat in zijn geheel naar het hospice. door Rob Paardekam YERSEKE - Formeel wordt er nog onderhandeld, maar het ziet er steeds meer naar uit dat de ge meente Reimerswaal moet gaan onteigenen om aan de benodig de grond voor het project Yerse ke-West te komen. De gemeente Reimerswaal wil de sportvelden, die nu nog aan de oostzijde van de Hogeweg lig gen, naar de overkant verplaat sen. De gronden die daarvoor no dig zijn, heeft ze inmiddels voor een groot deel kunnen kopen. Eén grondeigenaar ligt echter dwars. Volgens wethouder J. Bliek vraagt hij ongeveer het drievoudige van wat de gemeen te aan de andere mensen heeft betaald. „Daar kunnen we uiteraard nooit mee akkoord gaan", zegt hij. „Dan zeg je feitelijk: wie lang dwars ligt, wordt daarvoor beloond." De wethouder benadrukt dat de gemeente nog altijd verder wil onderhandelen om op een gewo ne manier tot overeenstemming te komen, maar daar komt na tuurlijk een keer een eind aan. Daarom wordt de mogelijkheid tot onteigenen nu formeel gere geld. Bliek: „Als het zover komt, staan we volgens mij sterk bij de rechter. We hebben de ande re gronden immers aangetrok ken tegen de prijs die we deze persoon ook aanbieden." De SGP heeft het idee geopperd om een kunstgrasveld aan te leg gen. Daarop kan meer uren ge speeld worden, zodat minder vel den nodig zijn en cle grond van de dwarsliggende eigenaar mis schien niet aangekocht hoeft te worden. Dat is volgens Bliek niet het geval. „Zelfs dan heb ben we nog een stukje nodig." MIDDELBURG - Walcherse uit keringsgerechtigden en mensen met een laag inkomen krijgen mogelijk een stadspas die kor ting biedt op sociale, culturele en sportactiviteiten. De gemeenten Middelburg en Vlissingen werken aan de invoe ring van zo'n pas. Veere is nog niet bij het initiatief betrokken. Welke voordelen de stadspas gaat bieden, kan de Middelburg se wethouder L. Luitwieler niet zeggen. „Zo concreet is het plan nog niet." Middelburg en Vlissingen zijn ie der afzonderlijk al een tijd be zig met de voorbereidingen voor een stadspas. De gemeenteraad van Middelburg had vorig jaar 150.000 euro opzij gezet voor de stadspas. Dat geld is er nog, be zweert Luitwieler. Hij verwacht vlak na de zomervakantie te kunnen melden of de Walcherse pas er kan komen. Dan kunnen ook de raden erover beslissen. zeeuwse almanak Na een grondige verbouwing van de woonkamer vond het Middelburgse echtpaar dat een nieuwe kast als finishing touch passend zou zijn. Na een paar weken zoeken had den ze eindelijk gevonden wat ze zochten. Een fraai an tiek meubel. Klassiek en toch apart. Het spaarvarken moest er wel voor worden aange sproken, maar kwaliteit mag een paar centen kosten. „Wat voor kast is het dan?", vroeg hun dertienjarige doch ter toen ze van de aankoop hoorde. Een antieke Duitse secretai re, antwoordde haar moeder. „Antiek? Een tweedehandse? We hadden zeker weer geen geld voor een nieuwe door Inqrid Huibers GOES - Verwarring alom. Sinds een groot deel van de winkelstra ten in de Goese binnenstad op nieuw is ingericht, gelden er nieuwe spelregels. Winkeliers mogen officieel nog maar één rek of molentje buiten zetten. Sommigen houden zich daar aan, anderen niet. 'Excessen' worden aangepakt, kleine over tredingen niet. Een rondje door de Lange Vorststraat. Thuis in. Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Te!.: 01 18 - 615151 ^woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij: Woonpark Mortiere j rJHH start verkoop fase 2B! 9jWH|M zaterdag 18 juni op HM locatie van 10.00 tot 13.00 uur ®Woongoed Middelburg Tentoonstelling "Uit As herrezen" tot eind juli 2005 Decorette NU 15% korting op onze huiscollectie Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS ZIP Voor al uw vragen over zorg, wonen met zorg en welzijn a Rabobank Hypotheken en verzekeringen Mexicaans-Argentijns tel 0118-636960 Kerkgang 1 /Jeiburg ■%de I Jan) _*onderdetoren.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29